جاباما

بوم گردی چیست و چرا برای سفرهایمان انتخابش کنیم؟

این روزها یکی از پرطرفدارترین سبک‌های سفر روستاگردی و سفر به مناطق بکر است، یک سبک سفر تازه که لازمه آن اقامت در اقامتگاه های بوم گردی است؛ اما بوم گردی چیست و دقیقا چه تفاوتی با انواع دیگر اقامتگاه دارد؟

در مورد اقامتگاه بوم گردی، مزایا و ویژگی‌های آن در ادامه این متن به صورت کامل توضیح داده‌ایم. در انتها احتمالا سبک سفر شما هم تغییر خواهد کرد!

بوم گردی چیست؟

بوم‌گردی یا اکوتوریسم به زبان ساده یعنی اینکه در سفر احترام طبیعت و فرهنگ گذشته و حال حاضر مردم آن منطقه را داشته باشیم.

جامعه‌ بین‌المللی، بوم‌گردی یا همان اکوتوریسم را سفری مسئولانه به جاذبه‌های طبیعی برای لذت بردن و درک طبیعت به‌شکلی که حافظ زیست بوم باشیم و به جای آسیب زدن به کیفیت زندگی مردم منطقه به پایداری و بهبود آن کمک کنیم، تعریف می‌کند.

در این مقاله جاباما قصد داریم تا به این پرسش مهم پاسخ دهیم؛ بوم گردی چیست؟

تعریف اقامتگاه بوم گردی

برای درک بهتر پاسخ این سوال که بوم گردی چیست، لازم است تعریف اقامتگاه بوم گردی را با هم مرور کنیم؛ اقامتگاه‌های بوم‌گردی‌ در واقع خانه‌هایی با بافت سنتی هستند که به سبک معماری گذشته که مختص هر شهر بوده بنا شده‌اند؛ به عنوان مثال اقامتگاه های بوم گردی در شمال کشور اغلب چوبی هستند و در مناطق کویری و جنوب معمولاً آن‌ها دیوارهای کاه‌گلی، سقف‌هایی با تیرک‌های چوبی، تنور و حوض آب دارند که می‌توانند شما را به سفری در زمان ببرند.

اقامتگاه‌های بوم گردی بیشتر توسط بومیان شهرها اداره می‌شوند و شما لذت یک اقامت بی‌دردسر را در این اقامتگاه‌ها تجربه خواهید کرد. هنگام سفر به شهرهای مختلف با اقامت در اقامتگاه‌های بوم گردی هر شهر، با فرهنگ مردم آن‌جا آشنا می‌شوید.

در بیشتر اقامتگاه‌های بوم گردی می‌توانید عصرها زیر سایه درختان کنار حوض‌ در حیاط چای نوش جان کنید، از محلی‌ها داستان زندگی مردم آن‌جا را بشنوید و چند روزی را در آن فضای دنج دور از هیاهوی شهر زندگی کنید.

اقامتگاه بوم گردی چیست
اقامتگاه بوم گردی در ایران

در زمان اقامت در این مکان‌ها می‌توانید صنایع دستی محلی آن شهر یا روستا را نیز یاد بگیرید. بسیاری از بوم‌گردی‌ها کارگاه‌های صنایع دستی دارند و به مهمانانی که علاقمند به یادگیری صنایع دستی هستند به طور کامل آموزش می‌دهند.

هر چند جاذبه‌های طبیعی و تاریخی مناطق مختلف را با یک جست‌و‌جوی ساده در اینترنت می‌توان پیدا کرد اما در تورهای بوم‌گردی‌ها شما داستان‌های محلی که پشت هر کدام از آن‌هاست را می‌شنوید و شما را به دیدن جاذبه‌هایی می‌برند که با علایق و روحیه شما سازگارتر هستند.

تفاوت بوم گردی با ویلا و آپارتمان

ویلا و آپارتمان اقامتگاه‌هایی هستند که امکانات یک ساختمان کامل یعنی آشپزخانه، سرویس بهداشتی، حمام، اتاق خواب و … را به شکل مستقل دارند؛ این اقامتگاه‌ها همچنین با معماری مدرن‌تری نسبت به اقامتگاه‌های بوم گردی ساخته می‌شوند و با فضای سنتی خانه‌های بوم گردی فاصله زیادی دارند. هرچقدر که معماری بومگردی‌های شهرهای مختلف باهم تفاوت‌هایی دارند، ویلا و آپارتمان‌ها در شهرهای مختلف معمولاً معماری مشابه دارند.

بنابراین یافتن پاسخی کامل برای سوال اقامتگاه بوم گردی چیست؟ نیازمند دانستن تفاوت‌های این مکان با سایر اقامتگاه‌ها مانند ویلا، سوئیت، آپارتمان، هتل و اقامتگاه‌های سنتی است.

یکی دیگر از انواع اقامتگاه برای سفر هاستل است. در مطلبی در همین مجله به ویژگی های هاستل و تفاوت هاستل با هتل پرداخته‌ایم.

سبک بوم گردی چیست
لذت اقامت در اقامتگاه‌های بوم گردی

تفاوت بوم گردی با هتل

اقامت در هتل‌ها اولین انتخاب بسیاری از افراد در هنگام سفر است؛ اگر فرد ماجراجویی هستید بهتر است اقامت در بوم گردی‌ها را نیز تجربه کنید.

هتل‌ها با اقامتگاه‌های بوم گردی تفاوت‌های زیادی دارند اما در ساده‌ترین حالت باید گفت که تفاوت اصلی میان این دو مکان، تقابل میان سنت و مدرنیته است. در اقامتگاه‌های بوم گردی خبری از امکانات لوکس نیست اما بافت سنتی این مکان‌ها شما را شگفت‌زده خواهد کرد.

اگر اهل سفرهایی با سبک خاص هستید، احتمالا به هیچهایک و راه و رسم آن که در این مجله گفته‌ایم، هم علاقه‌مند خواهید شد.

اقامتگاه بوم گردی ترنجستان شیراز
اقامتگاه بوم گردی ترنجستان شیراز

تفاوت بوم گردی با اقامتگاه سنتی

خانه‌هایی که با عنوان اقامتگاه بوم گردی شناخته می‌شوند، در واقع نوعی اقامتگاه سنتی هستند که معمولاً به لحاظ وسعت و تعداد اتاق‌ها کوچک‌تر از اقامتگاه‌های سنتی هستند. نکته مهم درباره این دو مکان این است که ماهیت و هدف آن‌ها یک چیز است و اقامت در آن‌ها شما را به سفری در زمان خواهد برد.

ویژگی بوم گردی های ایران

یکی از مهمترین ویژگی‌های شاخص اقامتگاه‌ محلی یا همان بوم گردی های ایران این است که این مکان‌ها عمدتاً در دل طبیعت واقع شده‌اند؛ در حالی که هتل‌ها را بیشتر در فضای شهری و مدرن می‌سازند.

حال این طبیعت می‌تواند جنگل‌های سرسبز شمال، مناطق کوهستانی و دشت‌های باصفای آذربایجان یا کویر آرام و پرستاره مرکز ایران باشد. بستگی دارد که شما کدام یک از این شرایط طبیعی را می‌پسندید و دل‌تان می‌خواهد روزهای سفر را در کجا سپری کنید.

یکی از مزایای بوم گردی واقع شدن این اقامتگاه‌ها در دل طبیعت است که کمک می‌کند شما در زمانی کوتاه به مکان‌های تفریحی مثلاً دریا یا کوهستان برسید. شنیدن صدای رودخانه، بیدار شدن صبحگاهی با آواز پرندگان، بوی انواع گل‌ها و گیاهان و… از دیگر محاسن اقامتگاه‌های محلی و غیرهتلی است.

جغرافیای متنوع کشور ما سبب شده تا اقامت در اقامتگاه‌های بوم‌گردی در سراسر ایران تجربه متفاوتی برای شما به همراه داشته باشد.

اقامتگاه بوم گردی ماه سلطان
اقامتگاه بوم گردی ماه سلطان

خدمات اقامتگاه های بوم گردی در ایران

پس از آن‌که به پاسخ روشنی از سوال بومگردی چیست رسیدیم، بهتر است با خدمات اقامتگاه‌های بوم‌گردی در ایران آشنا شویم. اقامتگاه‌های بوم گردی در ایران خدمات متنوعی به میهمانان خود ارائه می‌دهند که این خدمات با توجه به هر شهر متفاوت می‌تواند باشد. برای مثال در برخی از بوم‌گردی‌ها می‌توانید پخت غذاها یا نان محلی آن منطقه را تجربه کنید.

برخی از این اقامتگاه‌ها امکان خوابیدن روی پشت‌بام یا حیاط را در زیر آسمان برای شما فراهم می‌کنند. خرید صنایع دستی، برپایی جشن‌های محلی، تورهای گردشی در مناطق اطراف اقامتگاه و … از خدمات مهم اقامتگاه‌های بومگردی ایران است.

لذت سفر ایران‌گردی به چشیدن طعم غذاهای خوشمزه است، اما خوشمزه‌ترین غذاهای محلی و سنتی ایران را کجا بخوریم؟ جواب آن در این نوشته است.

بوم گردی چیست و چه تفاوتی با خانه سنتی دارد
سبک خاصی از اقامتگاه بوم گردی

کدام شهرهای ایران اقامتگاه بوم گردی دارد؟

در ایران استقبال از اقامتگاه‌های بوم‌گردی رشد چشم‌گیری داشته و حتی گردشگران خارجی نیز در بازدید از ایران بیشتر شوق اقامت در این بوم‌گردی‌ها و تجربه زندگی محلی را دارند. رشت، انزلی، یزد، شیراز، رامیان، هنگام، قشم، بوشهر، اصفهان، سواد کوه و … از شهرهای مهم ایران هستند که بوم گردی‌های جذابی دارند. بیشتر شهرهای توریستی ایران، اقامتگاه بوم گردی دارند و می‌توانید برای مشاهده تنوع اقامتگاه‌های بوم گردی در ایران به جاباما مراجعه کنید.

اقامتگاه های بوم گردی برای چه سفر و چه کسانی مناسب است

اقامت در بوم گردی‌های جذاب برای تمام افرادی که عاشق سفر کردن هستند مناسب است؛ البته این اقامتگاه‌ها انتخاب اول افرادی است که برای حفظ طبیعت تلاش می‌کنند؛ اگر آشنایی با فرهنگ مناطق مختلف ایران شما را به‌ وجد می‌آورد اقامت در بوم گردی‌های ایران را از دست ندهید.

بی‌شک اقامت در این مکان‌ها بیشتر از همه برای سفرهای دوستانه و خانوادگی لذت بخش خواهد بود.

مزایای اقامت در بوم گردی چیست

فواید بوم گردی از جنبه‌های فرهنگی، اقتصادی و محیط زیستی قابل تامل و بررسی است. این مکان‌ها به دلیل مزیت‌های زیادی که نسبت به سایر اقامتگاه‌ها دارند، طرفداران زیادی دارند. شما با اقامت در بوم گردی‌ها با فرهنگ و آداب و رسوم مردم آن شهر آشنا خواهید شد و در عین حال که هزینه‌های سفر خود را کاهش می‌دهید به طبیعت و محیط زیست کمک بسیاری خواهید کرد.

اقامتگاه بوم گردی در گیلان
اقامتگاه بوم گردی در گیلان

مزایای فرهنگی

بسیاری از افراد اقامت در بوم گردی‌ها را تنها به دلیل آشنایی با فرهنگ‌ مناطق مختلف ایران انتخاب می‌کنند. آشنایی با سبک زندگی، آداب، رسوم، غذاها، نوع پوشش و حتی بازی‌های هر شهر از مزایای فرهنگی بوم گردی محسوب می‌شود.

مزایای اقتصادی

انتخاب اقامتگاه‌های بوم گردی ارزان برای اقامت در سفر، هزینه‌های سفر را تا مقدار زیادی کاهش می‌دهد. جدا از پایین بودن هزینه رزرو اقامتگاه بوم گردی نسبت به هتل‌ها و برخی دیگر از اقامتگاه‌ها، امکان خرید از بازارهای محلی و استفاده از غذاهای محلی که در بوم گردی‌ها سرو می‌شود، هزینه‌های سفر شما را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

برای یک سفر پاییزی بهترین مقصد کجاست؟ در این مطلب بخوانید که این پاییز کجا سفر برویم.

مزایای محیط زیستی

برای پاسخ به سوال بوم گردی چیست می‌توان گفت که بوم گردی یک روش عالی برای سفر کردن است که در حفظ محیط زیست تاثیر بسزایی دارد. ذخیره انرژی، کاهش تولید زباله، کمک به رونق کشاورزی مردمان منطقه و … از مزایای مهم محیط زیستی برای اقامت در بوم گردی‌ها است.

اقامتگاه بوم گردی در قشم
اقامتگاه بوم گردی در قشم

چطور اقامتگاه بوم گردی رزرو کنیم؟

رزرو اقامتگاه بوم گردی به روش آنلاین یکی از بهترین روش‌هایی است که می‌تواند خیال‌ شما را قبل از شروع سفر راحت کند. با رزرو اقامتگاه‌های بوم گردی به روش اینترنتی، شما امکان مقایسه اقامتگاه‌های مختلف به لحاظ امکانات و قیمت، مشاهده عکس‌های این مکان‌ها و همچنین بهره‌مندی از نظرات سایر افرادی که به آن مکان سفر کرده‌اند را خواهید داشت.

برای رزرو اقامتگاه بوم گردی می‌توانید با مراجعه به سایت جاباما با خیال راحت اقامتگاه مورد نظر خود را از میان اقامتگاه‌های متنوع انتخاب و رزرو کرده تا اقامت خاطره‌انگیزی را تجربه کنید.

در این مقاله جاباما تلاش کردیم تا شما را با بوم گردی آشنا کنیم. اگر تجربه اقامت در این اقامتگاه‌های جذاب را دارید، تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

حالا که می‌دانید بوم گردی چیست آیا آن را به هتل و ویلا ترجیح خواهید داد؟

پاسخ به سوالات متداول درباره بوم گردی

اقامتگاه سنتی چیست؟

اقامتگاه سنتی به مکان‌هایی گفته می‌شود که طراحی و بافت سنتی دارند و با اقامت در آن‌ها می‌توانید سفر در زمان را تجربه کنید.

تفاوت بوم گردی و گردشگری چیست؟

بوم گردی زیر شاخه‌ای از گردشگری است که به‌منظور آشنایی با فرهنگ و رسوم مختلف و همچنین حفظ محیط زیست انجام می‌گیرد.

بهترین بوم گردی های ایران کدامند؟

شهرهای مختلف ایران اقامتگاه‌های بوم گردی جذاب بسیاری دارد؛ برای مشاهده بهترین بوم گردی های ایران به جاباما مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 + هجده =

دکمه بازگشت به بالا