اجاره اقامتگاه در سراسر ایران

بوم‌ گردی‌؛ تجربه‌ای متفاوت از اقامت

بوم‌گردی به زبان ساده یعنی اینکه در سفر احترام طبیعت و فرهنگ گذشته و حال حاضر مردم آن منطقه را داشته باشیم. جامعه‌ بین‌المللی اکوتوریسم، بوم‌گردی یا همان اکوتوریسم را این‌گونه تعریف می‌کنند: سفری مسئولانه به جاذبه‌های طبیعی برای لذت بردن و درک طبیعت طوری که حافظ زیست بوم باشیم و به جای آسیب زدن به کیفیت زندگی مردم منطقه به پایداری و بهبود آن کمک کنیم. این هدف از طریق فعالیت‌هایی مثل آموزش صورت می‌گیرد که گردشگر در فعالیت‌های سود آور اجتماعی و اقتصادی مردم محلی مشارکت می‌کند.

در مناطقی از ایران که هنوز پای هتل‌ها باز نشده مردم محلی دست به کار شده‌اند و درشان را به روی مهمانانی که برای دیدن شهر و روستای آن‌ها رفته‌اند، باز کرده‌اند.

به پیروی از این فرهنگ صاحب‌خانه‌های مهمان نواز، بسیاری از مردم با بازسازی خانه‌های قدیمی مهمان‌سراهایی راه انداخته‌اند که امروزه آن‌ها را به بوم‌گردی می‌شناسیم. اما چرا رغبت مردم به اقامت در بوم‌گردی‌ها روز به روز بیش تر می‌شود؟

غذاهای محلی

بوم گردی غذاهای محلییکی از بزرگ‌ترین تفاوت‌های بوم‌گردی‌ها با دیگر اقامتگاه‌ها غذاهای لذیذ آن است که خود مردم محلی درست می‌کنند.

حتی اگر کسانی که بوم‌گردی را راه اندازی می‌کنند محلی نباشند، آشپزهای محلی غذاهای بوم‌گردی‌ها را می‌پزند. هرچند این روزها غذای تمام شهرها و کشورها را می‌توان در رستوران‌های پایتخت یا شهرهای بزرگ امتحان کرد، اما غذایی که وطنش را ترک می‌کند اصالت قبلی را ندارد و فقط محلی‌ها هستند که زیروبم پختن غذای محلی را می‌دانند.

کنار این غذاهای لذیذ، محلی‌ها شما را مهمان انواع ترشی، حلوا و نوشیدنی‌های محلی هم می‌کنند.

 


برای اجاره اقامتگاه بوم گردی، کلیک کنید.


تجربه‌های محلی

بوم گردی تجربه‌های محلیاین روزها که سبک زندگی تغییر زیادی کرده است شاید فقط در یک بوم‌گردی بتوانید خوابیدن روی پشت بام یا در حیاط بوم‌گردی آن‌هم زیر یک آسمان پرستاره را امتحان کنید.

خیلی از بوم‌گردی‌ها به مهمان‌ها این امکان را می‌دهند تا در پختن غذا و نان محلی در تنور به آن‌ها کمک کنند و خودشان پختن نان را تجربه کنند.

بوم‌گردی‌ها در واقع خانه‌هایی مزین به صنایع دستی محلی هستند که در شمال کشور اغلب چوبی هستند و در مناطق کویری و جنوب بیش‌تر آن‌ها دیوارهای کاه‌گلی(اغلب اوقات نه همیشه)، سقف‌هایی با تیرک‌های چوبی، تنور و حوض آب دارند که می‌توانند شما را به سفری در زمان ببرند.

میتوانید عصرها زیر سایه درختان کنار حوض‌ در حیاط چای نوش جان کنید، از محلی‌ها داستان زندگی مردم آن‌جا را بشنوید و چند روزی را در آن فضای دور از هیاهوی شهر زندگی کنید. حتی می‌توانید صنایع دستی محلی آن شهر یا روستا را هم یادبگیرید. بسیاری از بوم‌گردی‌ها کارگاه‌های صنایع دستی دارند و به مهمانانی که علاقمند به یادگیری صنایع دستی هستند به طور کامل آموزش می‌دهند.
از آن‌جایی که صاحبان بوم‌گردی‌ها مردم محلی هستند و محلی‌ها با یکدیگر تعامل دارند در صورتی که در روستا مراسم عروسی برپا باشد با هماهنگی می‌توانید در عروسی شرکت کنید و از نزدیک آداب‌و‌رسوم آن محل را ببینید. حتی امکان شرکت در مراسم عزاداری برای آشنایی با رسوم آن‌ها هم وجود دارد.

هر چند جاذبه‌های طبیعی و تاریخی مناطق مختلف را با یک جست‌و‌جوی ساده در اینترنت می‌توان پیدا کرد اما در تورهای بوم‌گردی‌ها شما داستان‌های محلی که پشت هر کدام از آن‌هاست را می‌شنوید و شما را به دیدن جاذبه‌هایی می‌برند که با علایق و روحیه شما سازگارتر هستند.


بیشتر بخوانید: سفری سراسر لذت در اقامتگاه‌های محلی


هزینه اقامت

بوم گردی هزینه اقامتعلاوه بر تمام تجربه‌های متفاوتی که اقامت در بوم گردی‌ها در اختیار مهمان می‌گذارد، قیمت مناسب بوم‌گردی‌ها یکی از دلایل اصلی رونق گرفتن آن‌هاست. علاوه بر کوله‌گردها و طبیعت‌گردها، کسانی که ترجیح می‌دهند سفرهای مقرون به صرفه داشته باشند بوم‌گردی‌ها را برای اقامت انتخاب می‌کنند.

در سال های اخیر بوم‌گردی‌ها به‌ویژه در شهرهای جنوبی مانند قشم، بوشهر و همچنین کرمان، یزد و شمال ایران به شدت رو به گسترش است.

مینا عبدی

من مینا عبدی، کارشناسی ارشد مترجمی زبان انگلیسی دارم و عاشق یادگرفتن زبان‌های مختلف و نوشتن هستم. کار کردن با واژه‌ها را دوست دارم و می‌توانم به زبان انگلیسی، فارسی و ترکی واژه‌ها را کنار هم بچینم و مطلب بنویسم.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 4 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن