جاباما

مزایای بوم گردی؛ تجربه‌ای دلنشین از اقامت محلی خالص!

بوم‌گردی به زبان ساده یعنی اینکه در سفر احترام طبیعت و فرهنگ گذشته و حال حاضر مردم آن منطقه را داشته باشیم. جامعه‌ بین‌المللی اکوتوریسم، بوم‌گردی یا همان اکوتوریسم را این‌گونه تعریف می‌کنند: سفری مسئولانه به جاذبه‌های طبیعی برای لذت بردن و درک طبیعت طوری که حافظ زیست بوم باشیم و به جای آسیب زدن به کیفیت زندگی مردم منطقه به پایداری و بهبود آن کمک کنیم. اما مزایای بوم گردی برای یک گردشگر در چیست؟

در مناطقی از ایران که هنوز پای هتل‌ها باز نشده مردم محلی دست به کار شده‌اند و در خانه‌هایشان را به روی مهمانانی که برای دیدن شهر و روستای آن‌ها رفته‌اند، باز کرده‌اند.

به پیروی از این فرهنگ صاحب‌خانه‌های مهمان نواز، بسیاری از مردم با بازسازی خانه‌های قدیمی مهمان‌سراهایی راه انداخته‌اند که امروزه آن‌ها را به بوم‌گردی می‌شناسیم. اما چرا رغبت مردم به اقامت در بوم‌گردی‌ها روز به روز بیش تر می‌شود؟

غذاهای محلی در بوم گردی ها

بوم گردی غذاهای محلییکی از بزرگ‌ترین تفاوت‌ها و مزایای بوم گردی با دیگر اقامتگاه‌ها غذاهای لذیذ آن است که خود مردم محلی درست می‌کنند.

حتی اگر کسانی که اقامتگاه‌های بوم‌گردی را راه اندازی می‌کنند محلی نباشند، آشپزهای محلی غذاهای بوم‌گردی‌ها را می‌پزند. هرچند این روزها غذای تمام شهرها و کشورها را می‌توان در رستوران‌های پایتخت یا شهرهای بزرگ امتحان کرد، اما غذایی که وطنش را ترک می‌کند اصالت قبلی را ندارد و فقط محلی‌ها هستند که زیروبم پختن غذای محلی را می‌دانند.

کنار این غذاهای لذیذ، محلی‌ها شما را مهمان انواع ترشی، حلوا و نوشیدنی‌های محلی هم می‌کنند.

این اولین مزیت بوم گردی برای شما است، طعم غذای اصیل را با کیفیتی بالاتر و مواد اولیه ارگانیک‌تر می‌چشید، هزینه کمتری برای غذا پرداخت می‌کنید و به اقتصاد محلی و کسب و کار زنان و مردانی که این غذا را برایتان آماده می‌کنند، کمک می‌کنید.

 


برای اجاره اقامتگاه بوم گردی، کلیک کنید.


تجربه‌های محلی

بوم گردی تجربه‌های محلیاین روزها که سبک زندگی تغییر زیادی کرده است شاید فقط در یک بوم‌گردی بتوانید خوابیدن روی پشت بام یا در حیاط بوم‌گردی آن هم زیر یک آسمان پُرستاره را امتحان کنید.

خیلی از بوم‌گردی‌ها به مهمان‌ها این امکان را می‌دهند تا در پختن غذا و نان محلی در تنور به آن‌ها کمک کنند و خودشان پختن نان را تجربه کنند.

بوم‌گردی‌ها در واقع خانه‌هایی مزین به صنایع دستی محلی هستند که در شمال کشور اغلب چوبی هستند و در مناطق کویری و جنوب بیش‌تر آن‌ها دیوارهای کاه‌گلی(اغلب اوقات نه همیشه)، سقف‌هایی با تیرک‌های چوبی، تنور و حوض آب دارند که می‌توانند شما را به سفری در زمان ببرند.

می‌توانید عصرها زیر سایه درختان کنار حوض‌ در حیاط چای نوش جان کنید، از محلی‌ها داستان زندگی مردم آن‌جا را بشنوید و چند روزی را در آن فضای دور از هیاهوی شهر زندگی کنید. حتی می‌توانید صنایع دستی محلی آن شهر یا روستا را هم یادبگیرید. بسیاری از بوم‌گردی‌ها کارگاه‌های صنایع دستی دارند و به مهمانانی که علاقمند به یادگیری صنایع دستی هستند به طور کامل آموزش می‌دهند.
از آن‌جایی که صاحبان بوم‌گردی‌ها مردم محلی هستند و محلی‌ها با یکدیگر تعامل دارند در صورتی که در روستا مراسم عروسی برپا باشد با هماهنگی می‌توانید در عروسی شرکت کنید و از نزدیک آداب‌و‌رسوم آن محل را ببینید. حتی امکان شرکت در مراسم عزاداری برای آشنایی با رسوم آن‌ها هم وجود دارد.

هر چند جاذبه‌های طبیعی و تاریخی مناطق مختلف را با یک جست‌و‌جوی ساده در اینترنت می‌توان پیدا کرد اما در تورهای بوم‌گردی‌ها شما داستان‌های محلی که پشت هر کدام از آن‌هاست را می‌شنوید و شما را به دیدن جاذبه‌هایی می‌برند که با علایق و روحیه شما سازگارتر هستند.

دل طبیعت میزبان شماست

یکی از ویژگی‌های شاخص اقامتگاه‌ محلی این است که عمدتاً در دل طبیعت واقع شده‌اند؛ در حالی که هتل‌ها را بیشتر در فضای شهری و مدرن می‌سازند. حال این طبیعت می‌تواند جنگل‌های سرسبز شمال، مناطق کوهستانی و دشت‌های باصفای آذربایجان یا کویر آرام و پرستاره مرکز ایران باشد. بستگی دارد که شما کدام یک از این شرایط طبیعی را می‌پسندید و دل‌تان می‌خواهد روزهای سفر را در کجا سپری کنید. یکی از مزایای واقع شدن این اقامتگاه‌ها در دل طبیعت این است که شما در زمانی کوتاه به مکان‌های تفریحی مثلاً دریا یا کوهستان می‌رسید. شنیدن صدای رودخانه، بیدار شدن صبحگاهی با آواز پرندگان، بوی انواع گل‌ها و گیاهان و… از دیگر محاسن اقامتگاه‌های محلی و غیرهتلی است.

آشنایی با رنگین‌کمانی از فرهنگ‌ها

گاهی اوقات با سفری هر چند کوتاه، با فرهنگ‌های کاملاً متفاوتی با خودمان مواجه و آشنا می‌شویم؛ این آشنایی تا حد زیادی می‌تواند به رشد ذهنی و فکری‌مان کمک کند. اما اگر در اقامتگاه محلی اقامت نداشته باشید تعامل‌تان با مردم آن منطقه کمتر می‌شود و از لمس این تفاوت‌های فرهنگی دور می‌مانید. شاید چند دقیقه گفتگو با میزبان و خانواده‌اش دریچه‌های بسیار متنوع و متفاوتی را به روی شما می‌گشاید که با خواندن چندین کتاب به آن دست نمی‌یابید. یکی از جلوه‌های تفاوت فرهنگی، آثار هنری و صنایع دستی بومی است؛ با دیدن این آثار در اقامتگاه یا خرید آنها، سفرتان تکمیل خواهد شد.

اگر به دنبال مزایای بوم گردی بوده باشید، همین جای مطلب احتمال قانع شده‌اید که برای سفر بعدی‌تان یک اقامتگاه محلی رزرو کنید، اما ما همچنان برایتان یک دلیل مهم دیگر هم داریم؛ هزینه!

 


هزینه اقامت بوم گردی

بوم گردی هزینه اقامتعلاوه بر تمام تجربه‌های متفاوتی که اقامت در بوم گردی‌ها در اختیار مهمان می‌گذارد، قیمت مناسب بوم‌گردی‌ها یکی از دلایل اصلی رونق گرفتن آن‌هاست. علاوه بر کوله‌گردها و طبیعت‌گردها، کسانی که ترجیح می‌دهند سفرهای مقرون به صرفه داشته باشند بوم‌گردی‌ها را برای اقامت انتخاب می‌کنند.

در سال های اخیر بوم‌گردی‌ها به‌ویژه در شهرهای جنوبی مانند قشم، بوشهر و همچنین کرمان، یزد و شمال ایران به شدت رو به گسترش است.

مینا عبدی

من مینا عبدی، کارشناسی ارشد مترجمی زبان انگلیسی دارم و عاشق یادگرفتن زبان‌های مختلف و نوشتن هستم. کار کردن با واژه‌ها را دوست دارم و می‌توانم به زبان انگلیسی، فارسی و ترکی واژه‌ها را کنار هم بچینم و مطلب بنویسم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 3 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن