گاهی اوقات برای دور شدن از فضای مدرن و شلوغ زندگی شهری، دل‌مان می‌خواهد به یک روستای دنج سفر کنیم، جایی که خبر از تلاطم و خبرهای آشفته دنیای امروز نباشد، جایی که حس‌و‌حال زندگی‌های آرام گذشته هنوز در آن جریان دارد و تمام کوچه پس‌کوچه‌های آن بوی تاریخ می‌دهند. این خانه‌های دنج را که آرامش خانه خودتان را به دور از دغدغه‌های زندگی شهری یک‌جا به شما هدیه می‌دهند، این روزها به اسم بوم‌گردی می‌شناسیم. بوم‌گردی‌ها اغلب خانه‌های محلی‌های باصفایی هستند که شما را مهمان تجربه‌های محلی می‌کنند. با اقامت در بوم‌گردی‌ها مسافران احترام طبیعت، فرهنگ و آداب‌ و‌ رسوم محلی‌ها را نگه می‌دارند و محلی‌ها ناب‌ترین لحظات سفر را برای مهمانان‌شان می‌سازند.
هر کجای ایران که بخواهید بروید تجربه‌های مختلفی از بوم‌گردی‌ها در انتظار شماست، مثلا در شمال ایران مهمان کلبه‌های چوبی می‌شوید که شمعدانی‌ها در ایوان آن به صف شده‌اند، بوی نم باران و تازگی تک‌تک سلول‌های‌تان را به وجد می‌آورد، به شهرهای مرکزی که بروید خانه‌های کاه‌گلی با آن معماری بی‌نظیر، پنجره‌های ارسی، حیاط و حوض با صفا و شب‌های پرستاره میزبان شما خواهند بود. هر جای ایران که بروید تنوع معماری، فرهنگ و آداب و‌ رسوم شما را شیفته خود خواهند کرد.

جستجوی آرامش


اقامت در بوم گردیاز آنجایی که بوم‌گردی‌ها جایی دور از همهمه‌های زندگی شهری هستند، شما با اقامت در آن‌ها آرامش مطلق دارید. قطره‌های باران به سقف اتاق شما می‌خورد، بوی خاک باران‌زده کم‌ کم از همه‌جا شنیده می‌شود و شما مهمان چای ذغالی می‌شوید. این‌ها زیبایی‌ها و آرامشی هستند که در بوم‌گردی‌های شمال ایران می‌توان جستجو کرد.
به شهرهای مرکزی و کویر که بروید به جای باران از آسمان ستاره می‌بارد. شاید ناب‌ترین خاطره از سفر به کویرتماشای آسمان پرستاره در شب‌های جادویی آن باشد و خوابیدن زیر سقف بلند ساده بسیار نقش آن. عصرها می‌تواند به نوشیدن چای یا دمنوش‌های محلی کنار حوض روی تخت‌هایی که با فرش‌ها و گلیم‌های دست‌بافت زینت داده شده‌اند، بگذرد.


برای اجاره ویلا و اقامتگاه بوم گردی، کلیک کنید.
 تجربه‌های محلی


اقامت در بوم گردیاگر به قشم سفر کنید و در بوم‌گردی‌های آن دو سه روزی را بگذرانید، زندگی محلی برای‌تان معنا می‌شود. در بوم‌گردی‌های قشم به ندرت شما تخت خواب می‌بینید و به رسم زندگی‌های سنتی ایرانی مهمانان روی زمین و لحاف تشک می‌خوابند.
هنوزهم تیرک‌های چوبی جای‌شان را به آهن‌ها نداده‌اند و تا دل‌تان بخواهد مردم یکرنگ و باصفا و مهمان‌نواز می‌بینید، از میزبان گرفته تا هر محلی‌ای که با آن برخورد می‌کنید.
در بوم‌گردی‌ها شما نان بازوی خودتان را می‌خورید یعنی می‌توانید نان داغ را در تنور بپزید و برای خودتان چای ذغالی بریزید و لذیذترین صبحانه زندگی‌تان را نوش جان کنید.
خیلی از بوم‌گردی‌ها به مهمان اجازه می‌دهند که وارد مطبخ و آشپزخانه آن‌ها شوند و از نزدیک طرز تهیه غذای محلی را ببینید و اگر دوست داشته باشید می‌توانید حتی در آماده کردن غذا کمک‌شان کنیداگر موقع حضور شما در بوم‌گردی عروسی یا مراسم خاصی برپا باشد می‌توانید با هماهنگی میزبان در آن مراسم‌ها شرکت کنید و از نزدیک یک عروسی سنتی دلنشین را ببینید.

اقامتی مقرون به صرفه


اقامتگاه بوم گردیاگر قرار است سفری داشته باشید که در بوم‌گردی اقامت کنید، لازم نیست از ماه‌ها قبل برنامه‌ریزی و پس‌انداز کنید. بوم‌گردی در اقامتگاه یک سفر به یادماندنی با قیمت بسیار مناسب است و می‌تواند یک اقامت برد-برد باشد.
شما با پرداخت هزینه کم، بیشترین لذت را از سفرتان می‌برید و کسب‌و‌کار میزبان شما هم با مهمان شدن شما رونق می‌گیرد.


غذاهایی با طعم‌های بهشتی


اقامتگاه بوم گردیکوفته را به اسم تبریز می‌شناسیم اما همه جای ایران می‌توان آن را پیدا کرد ولی انصافا طعم کوفته‌‌های آذربایجان کجا و بقیه کجا! به خاطر همین است که می‌گویند غذایی که وطنش را ترک می‌کند اصالتش را از دست می‌دهد.
کوفته و دلمه را باید در هوای برفی آذربایجان خورد، میرزا قاسمی و باقالی قاتوق و ترشی سیر را باید همراه نم باران خورد و ماهی کبابی را باید با صدای موج‌های خلیج فارس نوش جان کرد. چند روزی را که در بوم‌گردی زندگی می‌کنید غذاهایی نوش جان می‌کنید که اصالت دارند.
همه چی محلی است، شیر و ماست و سبزیجات و همه مواد تازه هستند، به جز مواد محلی آشپز طعم آن فرهنگ و سنت را هم به غذای شما اضافه می‌کند و شاید راز لذیذ شدن غذای بوم‌گردی‌ها همین باشد.

جاذبه‌های گردشگری ناب


اقامتگاه بوم گردیاز شیراز که صحبت می‌کنیم بی‌درنگ یاد تخت جمشید و مسجد وکیل می‌افتیم، شهرهای جنوبی که می‌رویم اول از همه ساحل خلیج فارس رفتن و شنا کردن به ذهن‌مان می‌رسد، یعنی معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری آن شهر.
وقتی هتل می‌روید و آشنای محلی ندارید تنها جاهایی که برای دیدن می‌روید جاذبه‌های معروف آن شهر هستند اما آشنای محلی که داشته باشید، داستان خیلی فرق می‌کند. محلی‌ها زیر پوست شهر را می‌شناسند و به شما جلوه‌هایی از آن شهر و روستا را نشان می‌دهند و داستان‌هایی از گذشته آن محل برای شما می‌گویند که در هیچ تور و وب‌سایت و کتابی نمی‌توان پیدا کرد.