می‌خواهیم دستتان را بگیریم و گشتی بزنیم در زیباترین بازارها و بهترین مراکز خرید رشت چون اینجا پر از شور زندگی است!


دیگر وقت آن رسیده که امید به زندگی را در شریان‌های زندگی جاری کنیم. قدم‌زنان تا شمال می‌رویم تا به شهر باران ایران برسیم. جایی که از باران‌های بی‌وقفه سیراب و سرسبز گشته و جان می‌دهد برای نفس تازه کردن. شهری که تاریخ آن را جنگلی‌ها ساخته‌اند و ردپای فرهنگ و تمدن را می‌شود در سنگ‌فرش‌های میدان شهرداری آن پیدا کرد.


اما قبل از اینکه غرق در شگفتی‌های طبیعی و تاریخی رشت شوید، باید از بازارهای سوپر شمالی آن بازدید کنید! محلی که بساط محصولات شمالی با عشق چیده شده‌اند و شور و سرزندگی را به گوشت و پوست و استخوانتان وارد می‌کنند. فهرستی که پیش‌روی‌تان می‌گذاریم، در ظاهر مراکز خرید رشت هستند اما در باطن معجونی از زندگی را برایتان تدارک دیده‌اند. با ما همراه باشید


بهترین مراکز خرید رشت


بازارهای رشت حس و حال عجیبی دارند که تا نبینید، حسش نمی‌کنید. شاید بوی خوش سبزی تازه و مزه انواع ترشیجات محلی شمالی را در شهرهای دیگر بشود پیدا کرد، اما صدای این بازار را در هیچ کجای دنیا پیدا نمی‌کنید.


صدای آواز فروشندگان به‌خصوص در راسته ماهی‌فروشان همانند یک ملودی گوش‌نواز و از نوع فولکلور، دلتان را لبریز از شادی می‌کند. ناگفته نماند که این شهر برای پاساژ گردهای حرفه‌ای نیز حرف‌هایی برای گفتن دارد. از برندهای مشهور آلمانی گرفته تا لوازم روزمره‌تان را می‌توانید از مراکز خرید مدرن رشت خریداری کنید.


آنچه در ادامه در مجله گردشگری جاباما می‌خوانید، فهرستی جامع و کامل از بازارها و مراکز خرید رشت است.


بازار بزرگ رشت ، عروس بازارهای محلی!


گشت‌وگذار در رشت را از میدان شهرداری شروع کنید. احتمالاً باران ببارد. اما نگران نباشید این بارش‌ها مانند باران‌های اسیدی تهران نیستند. سرتان را بالا بگیرید تا طراوت باران روحتان را جلا بدهد. باور کنید که سنگ‌فرش این میدان چیزی کم از خیابان‌های پاریس ندارد.


همین‌طور به قدم‌زدن ادامه دهید تا به خیابان امام برسید. اینجا خودِ خودِ مقصد است. جایی که هیچ‌وقت از آن سیر نمی‌شوید! تک‌تک فروشندگان این بازار از اهالی همین شهر هستند که ذوق و سرزندگی‌شان را از طبیعت گیلان به ارث برده‌اند. آن‌ها با وجود مشکلات و دغدغه‌های روزمره، دست از شادی و پایکوبی بر نمی‌دارند!


این بازار اصل یک بازار شمالی است. محلی که محصولات تروتازه آن عطری خوش را در فضا پراکنده کرده‌اند و رنگ‌های شادشان برق شادی را در چشم‌هایتان می‌نشاند. این بازار از بخش‌های مختلفی تشکیل شده که همه آن‌ها در زمین وسیعی به مساحت 24 هکتار جای گرفته‌اند.


اینجا بهشت کسانی است که می‌خواهند بهترین و تازه‌ترین سوغات رشت را تهیه کنند.


مراکز خرید رشت
بازار رشت عطر و بوی خاص خودش را دارد

راسته ماهی فروشان


ماهی‌هایی که صبح هر روز از دریای خزر صید می‌شوند، در راسته ماهی فروشان بازار بزرگ رشت به فروش می‌رسند. فروشندگان این راسته در کنار ماهی‌های سفید، کفال، کپور، شاه کولی و...، یک فنجان سرزندگی را با آوازهای محلی‌شان به شما هدیه می‌دهند!


بازار ماهی فروشان رشت
در راسته ماهی فروشان بازار رشت می‌توانید تازه‌ترین ماهی شمال را بخرید

راسته میوه‌فروشان


شلوغ‌ترین و سرزنده‌ترین قسمت بازار متعلق به میوه‌فروشان است. انواع میوه‌های ارگانیک و تازه را می‌توانید از فروشندگان این راسته خریداری کنید. برخی از آن‌ها میوه‌های باغ و حیاط خودشان را در این راسته می‌فروشند!


راسته زرگران


همان‌طور که احتمالاً می‌دانید، بازار بزرگ رشت روباز است و تنها قسمت مسقف آن به راسته زرگران تعلق دارد. انواع طلا، سکه و جواهرات جورواجور را می‌توانید از این راسته خریداری کنید.بازار قدیم شهر رشت
در بازار قدیم شهر رشت سبزی و میوه تازه بخرید

دیگر راسته‌های بازار:


  • راسته مسگران
  • راسته پوشاک
  • راسته چینی‌فروشان
  • راسته ترشیجات و سبزی‌های محلی
  • تیمچه صادقیه
  • سرای دومرتبه
  • راسته مهران
  • و...

آدرس بازار بزرگ: رشت، میدان شهرداری، خیابان امام خمینی (ورودی اصلی)


بساط فروشندگان محلی و بومی رشت را در این بازار پیدا می‌کنید.


تاریخچه بازار رشت


شما با ورود به بازار رشت به بزرگ‌ترین بازار روباز ایران پا می‌گذارید. تنها قسمت مسقف این بازار راسته زرگرها است. اما سقف سایر بخش‌های بازار رو به آسمان باز است تا از اندک روز‌های آفتابی نهایت استفاده را ببرند.


بازار سنتی رشت از دو میدان بزرگ و کوچک، طاقی‌ها، چهارسوق‌ها و ۱۴ کاروان‌سرای قدیمی تشکیل شده است که در دوران قاجار و پهلوی، محلی برای استراحت بازرگانان بودند.


بازار رشت همواره نقشی مهم و تأثیرگذار در تاریخ ایران داشته است. در زمان‌های قدیم تاجران کشورهای همسایه برای تجارت ابریشم و برنج به این بازار می‌آمدند و محصولات موردنیازشان را از این محل تهیه می‌کردند.


در توصیف حوادث تاریخی که بر این بازار گذشته می‌توان به آتش گرفتن آن در پی حمله لشکریان کریم‌خان زند و غارت آن توسط سربازان آقا محمد خان قاجار اشاره کرد. این دو حادثه نشان می‌دهند که در زمان زندیه و قاجاریه هم این بازار سرپا بوده و حالا تبدیل به یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی رشت شده است.


بازار رشت
بازار رشت برای خرید سوغات خوراکی بهترین مرکز خرید است

از بازار رشت چه چیزهایی بخریم؟


بازار بزرگ رشت بهترین جا برای خوشمزه‌گردی است. آن هم از نوع گیلانی. تا به این بازار نزدیک شوید عطر و بوی سبزی محلی و خوراکی‌های رنگارنگ شمالی شما را افسون خود می‌کنند. هنگام ورود به بازار هم‌صدای همهمه فروشندگان با آن لهجه شیرین گیلانی شما را به مشتری دائمی بدل خواهند کرد. اما برسیم به جواب این سؤال که از این بازارچه بخریم؟ شاید بهتر باشد بپرسیم که از این بازارچه نخریم! چراکه در نقطه‌به‌نقطه این بازار خوراکی‌هایی را می‌بینید که در هیچ کجای دنیا پیدا نمی‌شوند.


انواع ماهی‌های تازه از یک سو و رب انار و آلوچه از سوی دیگر به شما چشمک می‌زنند. اگر از این بازار سبزی ترش‌واش، سبزی فسنجان گیلانی، سبزی ترش تره و معطر خریداری کنید، می‌توانید در خانه غذاهای محلی گیلانی بپزید! از طرفی تخم‌مرغ محلی، اردک، زیتون‌پرورده، انواع ترشی و مربای تازه و هزاران خوراکی خوشمزه دیگر را نیز می‌توانید تهیه کنید.


ناگفته نماند که در بازار بزرگ رشت چندین رستوران سنتی وجود دارد که غذاهای محلی خوشمزه‌ای سرو می‌کنند. در این رستوران‌ها نیز می‌توانید دلی از عزا دربیاورید.


اما همه چیز این بازار در خوراکی‌ها خلاصه نمی‌شوند. در این مرکز خرید سنتی، از لباس و صنایع دستی گرفته تا انواع و اقسام لوازم خانگی به فروش می‌رسند. به عبارت بهتر از شیر مرغ تا جون آدمیزاد در این بازار وجود دارد!


مراکز خرید رشت در خیابان گلسار


پس از گردش در بازار سنتی رشت، زمان آن رسیده که به لوکس‌ترین محله این شهر با نام گلسار نیز سر بزنیم. این محله در شمال غرب رشت قرار دارد و خیابان اصلی آن را با نام بلوار گلسار می‌شناسند.


این خیابان لوکس و پرزرق‌وبرق، گران‌ترین منطقه رشت نیز محسوب می‌شود. در گلسار نمایندگی تمام برندهای معروف داخلی و اروپایی را می‌توانید پیدا کنید.


حتی اگر قصد خرید لباس‌های مارک‌دار را ندارید هم باز به این خیابان سر بزنید. مغازه‌های زیبای آن را ببینید. از تمیزی و سرسبزی پیاده‌رو آن لذت ببرید و در اتمسفر رشت، نفسی تازه کنید. در آخر هم در کافه‌های دنجش برای خودتان یک عصرانه مفصل تدارک ببینید.مراکز خرید گلسار رشت
خیابان گلسار از معروف ترین خیابان های رشت با مراکز خرید عالی است

مرکز خرید گلسار رشت ، دیدنی‌ترین بین مراکز خرید رشت


خیابان گلسار را سرسری نگردید. اما اگر واقعاً وقت نداشتید که به سراغ همه مراکز خرید آن بروید، به مجتمع گلسار حتماً سر بزنید. مرکز خرید گلسار محلی برای دورهمی‌های جوانان رشت و وقت‌گذرانی آن‌ها نیز محسوب می‌شود. این ساختمان ۶ طبقه یک فودکورت نیز دارد که ناهار پس از خریدتان را می‌توانید در آنجا میل کنید.


طبقه اول و دوم:

انواع و اقسام مغازه و بوتیک‌های لباس‌فروشی در این دوطبقه هستند. چند کافی‌شاپ هم در دسترستان خواهند بود که چیزی کم نداشته باشید.


طبقه سوم و چهارم:

طبقه سوم خیلی به دردتان نمی‌خورد. چراکه به دفاتر تجاری تعلق دارد. اما طبقه چهارم عالی است. دورتادور این طبقه را رستوران‌های سنتی، بین‌المللی و کافی‌شاپ‌ها احاطه کرده‌اند. وسط سالن نیز پر از میز و صندلی‌هایی است که برای صرف غذا و استراحت می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.


طبقه پنجم و ششم:

این دوطبقه نیز از واحدهای متعددی تشکیل شده‌اند که به‌صورت مستقل فعالیت می‌کنند و به کار گردشگران نمی‌آیند. مگر اینکه بخواهید کسب‌وکاری در رشت راه بیندازید!


آدرس مرکز خرید گلسار رشت: بلوار گلسار، نبش خیابان ۱۰۸


این مرکز خرید دارای بوتیک‌های مختلف و یک طبقه فودکورت است.


مرکز خرید ایرانیان رشت


بزرگ ترین مرکز خرید رشت، ایرانیان است. این مجتمع ۷ طبقه‌ای نیز در خیابان گلسار قرار دارد و انواع کیف، کفش، لوازم آرایشی و بهداشتی و انواع لباس در مغازه‌های آن به فروش می‌رسند.


مرکز خرید ایرانیان 4 طبقه پارکینگ نیز دارد که با خیال راحت می‌توانید ماشینتان را پارک کرده و در طبقات مختلف پاساژگردی کنید.


آدرس مرکز خرید ایرانیان: رشت، بلوار گلسار، میدان باستانی شعار (میدان صابرین)


این مرکز خرید دارای کافی‌شاپ و پارکینگ است.مرکز خرید ایرانیان رشت
مرکز خرید ایرانیان رشت برای خرید انواع لباس و لوازم آرایش ایده‌آل است

مرکز خرید رز


یکی از مراکز خرید ارزان رشت، مجتمع رز در اطراف سبزه میدان است. اگر به دنبال خریدی اقتصادی و معقول در هنگام سفر هستید، به رز بروید. در این مرکز خرید دوطبقه، انواع لباس‌های زنانه و مردانه، کیف و کفش، کت‌وشلوار و... با قیمتی منصفانه به فروش می‌رسند.


آدرس شعبه 1 مرکز خرید رز: رشت، سبزه میدان، جنب خیابان علم‌الهدی


آدرس شعبه 2 مرکز خرید رز: کیلومتر دوم جاده انزلی، روبه‌روی نمایندگی ایران‌خودرو


اجناس این مرکز خرید ارزان هستند.


مراکز خرید رشت در اطراف میدان شهرداری و سبزه میدان


اگر دنبال جایی برای خرید سوغات و صنایع دستی رشت هستید، به گردش در بافت قدیمی شهر بپردازید تا بهترین اجناس را با قیمتی ارزان بیابید.


در اطراف میدان شهرداری رشت پیاده‌روی کنید تا مغازه‌های زیبای خیابان‌های اطراف این میدان یک‌به‌یک جلوی پای‌تان سبز شوند. مسیرتان را از میدان شهرداری تا سبزه میدان ادامه دهید. در این مسیر جذاب‌ترین صنایع‌دستی و یادگاری‌هایی کوچک و نایاب را پیدا خواهید کرد!


آدرس مراکز خرید رشت در اطراف میدان شهرداری و سبزه میدان: مرکز شهر رشت


سوغاتی و یادگاری‌های سفر را از این محله خریداری کنید.


البته خود میدان شهرداری رشت هم کم دیدنی نیست! جاهای دیدنی و جاذبه های میدان شهرداری رشت را اینجا ببینید.


میدان شهرداری رشت
شب‌ها در میدان شهرداری رشت علاوه بر مراکز خرید و بازار می‌توانید غذای خیابانی هم بخورید

مرکز خرید منظریه رشت


اگر از خیابان گلسار خوشتان آمد، به محله منظریه رشت هم سر بزنید. در خیابان منظریه مغازه‌های متعددی وجود دارند که می‌توانید خرید کنید و از بودن در کوچه و پس‌کوچه‌های قدیمی رشت لذت ببرید. اغلب رستوران های مشهور رشت مثل شکم‌الملوک، رستوران محرم، رستوران چلوشیش و رستوران غذاهای سالم بهارنارنج در این محله جمع شده‌اند. همچنین لباس‌‌های ترک و کره‌ای ارزان‌قیمتی را می‌توانید در خیابان تابان شمال پیدا کنید.


آدرس مرکز خرید منظریه: مرکز شهر رشت، غرب خیابان امام، خیابان منظریه


خیابانی باستانی است که مغازه‌های ارزان‌قیمتی دارد.


پاساژ پله‌برقی رشت


در پاساژ پله‌برقی رشت از لباس و لوازم بهداشتی گرفته تا کیف و کفش و لوازم آرایشی را می‌توانید خریداری کنید. در سال ۵۸ که این پاساژ در رشت افتتاح شد، پله‌برقی به‌صورت گسترده در این شهر وجود نداشت. برای همین هم این مرکز خرید به اسم پله‌برقی معروف شد. این روزها نیز یکی از مراکز خرید پر رفت‌وآمد و قدیمی رشت به شمار می‌رود.


آدرس پاساژ پله‌برقی: رشت، خیابان شیک


انواع لباس زنانه و مردانه را در مغازه‌های آن پیدا می‌کنید.پاساژ سالار


پاساژ سالار جایی برای خرید لباس‌های باکیفیت و دیگر اجناس موردنیازتان در رشت است. این مجتمع در خیابان امام خمینی و در نزدیکی بازار بزرگ رشت قرار دارد. درب این پاساژ از 9 صبح تا 10 شب به روی گردشگران باز است.


آدرس پاساژ سالار: رشت، خیابان امام خمینی، حدفاصل پیاده‌راه شهرداری و بحرالعلوم، جنب بانک ملت


برای خرید لباس‌های باکیفیت مناسب است.


پاساژ تمدن


یکی دیگر از مراکز خرید رشت در اطراف سبزه میدان، پاساژ تمدن است. این مرکز خرید کوچک و قدیمی، در نزدیکی پیاده‌راه علم‌الهدی رشت نیز قرار دارد که یکی از جاهای دیدنی جذاب مرکز گیلان محسوب می‌شود. توجه داشته باشید که پاساژ تمدن جمعه‌ها و دیگر روزهای تعطیل، بسته است.


آدرس پاساژ تمدن: رشت، سبزه میدان


مرکز خرید قدیمی شهر است.


پاساژ بزرگمهر و بازار موبایل بین‌الملل


تا حالا شده در هنگام مسافرت شارژر لپ‌تاپ یا موبایلتان را فراموش کنید؟ اگر به هر علتی در رشت به لوازم جانبی موبایل و کامپیوتر نیاز داشتید سراغ پاساژ بزرگمهر را در خیابان طالقانی بگیرید. این پاساژ مرکز فروش انواع لوازم برقی و لوازم الکترونیکی است. از سوی دیگر بازار موبایل بین‌الملل در خیابان مطهری نیز بهترین جا برای خرید گوشی و لوازم جانبی آن محسوب می‌شود. چراکه این پاساژ به‌صورت اختصاصی در حوزه تلفن همراه فعالیت دارد و مغازه‌های تعمیرات موبایل نیز در آن حضور دارند.


آدرس پاساژ بزرگمهر: رشت، سبزه میدان، خیابان طالقانی


آدرس بازار موبایل بین‌الملل: راسته مسگران، روبه‌روی بانک رفاه، خیابان مطهری


لوازم برقی، لوازم جانبی موبایل و تجهیزات الکترونیکی دارند.


پاساژ کویتی


پاساژ کویتی از دیگر مراکز خرید محبوب و مشهور در رشت است که در محله باقرآباد قرار دارد. فقط یادتان باشد که 8 شب به بعد سراغ این پاساژ را نگیرید که تعطیل است.


آدرس پاساژ کویتی: رشت، خیابان شریعتی، بین دو کوچه زرین‌پر و سمیعی


انواع پارچه و لباس را از اینجا خریداری کنید.مراکز خرید رشت
بازار کویتی‌های رشت یکی از مراکز خرید ارزان قیمت این شهر است

هپی لند رشت


فروشگاه هپی لند محلی برای خرید لباس برای کوچولوهایتان است. در سفر به رشت مادران می‌توانند از این فروشگاه که محصولات تحت لیسانس و برند آلمان را عرضه می‌کند، باکیفیت‌ترین لباس‌های دخترانه، پسرانه و نوزادی را خریداری کنند‌. این شعبه هپی لند از ساعت ۹ و نیم صبح تا ۱۰ شب فعال است.


آدرس مرکز خرید هپی لند: رشت، ضلع غربی سبزه میدان، بین بانک دی و رفاه


لباس‌های کودکانه دارد.


مرکز خرید خاطره


یکی دیگر از مراکز خرید خیابان شریعتی رشت، مجتمع خاطره است. انواع پوشاک و کفش از برندهای مختلف در این مرکز عرضه می‌شوند.


آدرس مرکز خرید خاطره: رشت، خیابان شریعتی


تنوع زیادی برای انتخاب لباس برای بانوان و آقایان دارد.


هایپرمارکت گیلان مال


اگر در رشت خانه‌ای اجاره کردید، مایحتاج اولیه خود را از هایپرمارکت گیلان مال تهیه کنید. در این فروشگاه فرصت معاشرت با اهالی بومی این شهر را نیز خواهید داشت و از نزدیک با فرهنگ گیلانی آشنا خواهید شد.


آدرس هایپرمارکت گیلان مال: رشت، شهرک گلسار، بلوار دیلمان


سوپرمارکت بزرگ شهر است.


بهترین مراکز خرید رشت
در هایپرمارکت رشت همه مایحتاج روزتان را می‌توانید تهیه کنید

پاساژ سپیدرود


در سفر به رشت هر چه لازم داشته باشید را از پاساژ سپیدرود می‌توانید تهیه کنید. از انواع پوشاک گرفته تا کیف، کفش، وسایل تزئینی منزل و حتی صنایع دستی در این پاساژ به فروش می‌رسند. پاساژ سپیدرود شامل فروشگاه‌های مختلفی بوده و یکی از بزرگترین مراکز خرید رشت به شمار می‌رود.


آدرس مرکز خرید سپیدرود: رشت، خیابان آزادگان


پاساژی شامل چندین و چند فروشگاه مختلف است.


پاساژ کامپیوتر گهر


پاساژ گهر، محلی برای نجات موبایل و لپ‌تاپ خراب شما است. اگر خدایی نکرده در سفر دچار مشکل شدید و لوازم الکترونیکی‌تان نیاز به تعمیر داشت، سراغ این بازار را بگیرید. در رشت همه جور امکاناتی در دسترستان خواهد بود به‌علاوه هوایی پاک و محیطی سرسبز و سرزنده!


آدرس مرکز خرید گهر: رشت، خیابان حاجی‌آباد


لوازم حوزه تکنولوژی و کامپیوتر را از این پاساژ تهیه کنید.


در رشت کجا بمانیم؟


رشت شهری است که چند روز استراحت در حال و هوای آن، حسابی شما را سرکیف می‌آورد. این سرخوشی و حال خوب حاصل معاشرت با مردمان شاد این سرزمین سرسبز است که در کوچه و بازار انرژی مثبت پراکنده کرده‌اند. با این‌که هرساله هزاران نفر از نقاط مختلف کشور به این شهر توریستی سفر می‌کنند، این شهر وسیع برای همه مسافران جا دارد.


 از هتل‌ها و ویلاهای لبِ دریا گرفته تا سوئیت‌های مستقل و ارزان‌قیمت در اختیارتان قرار دارند. از طرفی کلبه‌های جنگلی و اقامتگاه های بوم گردی نیز برای گردشگرانی که رؤیای زندگی در دلِ یک روستای بکر و سرسبز را در سر دارند، فراهم است.


اگر خیالتان از جا راحت باشد، سفری شیرین را تجربه خواهید کرد. برای این منظور می‌توانید از اقامتگاه‌های تروتمیز جاباما استفاده کنید. به‌این‌ترتیب در روزهای آخر هفته و تعطیلات جای خوب گیرتان می‌آید و مجبور نیستید هزینه‌های گزافی برای یک اقامتگاه معمولی بپردازید.


در این نوشتار به یکی از بهترین بخش‌های سفر به رشت، یعنی بازارهای تمام شمالی آن پرداختیم. بازارهای خوش‌عطر و بویی که به‌محض نزدیک شدن به شهر گردشگران را مجذوب خود می‌کنند.


برای پیداکردن مراکز خرید رشت دیگر به سراغ گوگل نروید، چراکه هر چه بود را ما اینجا برایتان لیست کردیم. سفرتان خوش!اقامتگاه های شهر رشت
در سایت جاباما دستتان برای انتخاب انواع اقامتگاه در رشت باز است

پاسخ به سوالات متداول در مورد مراکز خرید رشت


مراکز خرید ارزان قیمت رشت کدامند؟

مراکز خرید رز، مغازه‌های خیابان منظریه و بازار بزرگ رشت از جمله مراکز خرید ارزان قیمت رشت هستند.

بازار رشت کجاست؟

بهترین مراکز خرید رشت برای خرید مانتو و پوشاک کدامند؟

بهترین و معروف ترین مراکز خرید رشت کدامند؟

از بازار سنتی رشت چه چیزهایی بخریم؟

بهترین مراکز خرید رشت برای خرید لوازم جانبی موبایل کدامند؟

معروف‌ترین مرکز خرید رشت برای خرید لباس‌های کودکانه کجاست؟

سوغاتی و صنایع دستی رشت را از کجا بخریم؟

بازار ماهی‌فروشان رشت کجاست؟