هر شهر قلبی دارد و قلب تپنده رشت، بازار آن است. بازار رشت، با تصاویر رنگارنگ و حال و هوای جذاب و دلنشینش، یکی از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین بازارهای ایران است.


این بازار جذاب که اهالی شهر به آن «مِیدُون» می‌گویند، نه‌تنها برای قرن‌ها محل کسب‌وکار و دادوستد تعداد زیادی از مردمان محلی بوده، بلکه این روزها به یکی از پرطرفدارترین جاذبه‌ های گردشگری رشت تبدیل شده است.


اگر راهی بازار رشت، این بزرگ‌ترین بازار روباز ایران هستید، دوربین عکسایتان را فراموش نکنید. بدون شک بخشی از زیباترین عکس‌های شما از سفر به رشت در این بازار ثبت خواهد شد.


وقت‌گذرانی در بازار رشت، خلاصه‌ای از هر آنچه باید در این شهر ببینید را به شما نشان می‌دهد. تنوع محصولات محلی تازه و رنگارنگ، همهمه جمعیت که خبر از جریان زندگی در این شهر می‌دهد و صدای فروشندگان که با گویش شیرین خود، شما را به خرید تشویق می‌کنند، جذاب‌ترین بخش بازار رشت است که در خاطرتان باقی می‌ماند.


در بازار بزرگ رشت به هر طرف که نگاه کنید، زیبایی خواهید دید. اوج این زیبایی، دیدن زنان و مردان پر تلاشی است که از شهرها و روستاهای دور و نزدیک برای به‌دست‌آوردن رزق‌وروزی حلال، در زیر آفتاب و باران خودشان را به بازار بزرگ رشت می‌رسانند.


برای لذت‌بردن بیش‌تر از این همه زیبایی، بهتر است پیش از سفر به رشت با دیدنی‌های آن به ویژه بازار رشت آشنا شوید.


ما در این مقاله با معرفی این بازار و جذابیت‌های آن، به شما کمک می‌کنیم تا تجربه‌ای به یاد ماندنی از گشت و گذار در بازار رشت داشته باشید. با ما همراه شوید.


همه چیز درباره بازار رشت


همه چیز درباره بازار رشت

رشت شهری بزرگ با تاریخی کهن و داستان‌هایی پر رمز و راز است. بازار رشت در دل بافت تاریخی این شهر قرار دارد که با ساختمان‌های قدیمی خود، یادآور روزهای پر فراز و نشیب رشت در اواخر حکومت قاجارها و دوره پهلوی اول است.


این بازار که به عنوان بزرگ‌ترین بازار روباز ایران شناخته می‌شود، برای قرن‌ها مهم‌ترین مرکز تجارت و خرید و فروش در شمال ایران بوده و هنوز هم پر جنب و جوش به کار خود ادامه می‌دهد.


دلیل روباز بودن این بازار را به هوای شرجی رشت و روزهای ابری و بارانی متعدد در طول سال مرتبط می‌دانند. نبود سقف در بازار بزرگ رشت باعث می‌شود تا جریان هوا مانع از تجمع رطوبت در فضای داخل بازار و مشکلات ناشی از آن شود.


قرار گرفتن این بازار در قلب کلانشهر رشت و در میان مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری آن مثل میدان شهرداری، باعث شده تا بازار رشت به یکی از مهم‌ترین مقاصد مسافران این شهر تبدیل شود.


این بازار ساختاری سنتی و پیچیده دارد و در مغازه‌ها و فروشگاه‌های کوچک و بزرگ آن، انواعی از محصولات مختلف مثل لباس و پارچه، ظروف سفالی، سوغات گیلان و غذاهای محلی به فروش می‌رسد.


البته نباید صفای حضور دستفروش‌ها در این بازار را نادیده گرفت. بخش زیادی از پویایی و شور بازار رشت به دستفروشانی وابسته است که هر روز بساط خود را که شامل محصولات محلی، مرغ و خروس و... است، با هدف کسب روزی حلال پهن می‌کنند.


در یک کلام می‌توان گردش در بازار رشت را یک راه میانبر برای آشنایی با تاریخ و فرهنگ گیلان دانست. شما می‌توانید در این بازار و در طول ملاقات با فروشندگان محلی رشت و شهرهای اطراف، با آن‌ها در مورد مسائل روزمره‌شان صحبت کنید و با تجربه‌های خاص اهالی این بخش از ایران زمین آشنا شوید.


چشیدن طعم غذاهای سنتی گیلان در کافه‌های قدیمی و سنتی بازار رشت هم فرصتی برای آشنایی با غذاهای محلی این شهر است که نباید از آن چشم‌پوشی کرد.


تاریخچه بازار رشت


تاریخچه بازار رشت

بازار رشت را می‌توان قدیمی‌ترین بازار شمال ایران دانست. این بازار که از زمان تأسیس آن قرن‌ها می‌گذرد، همچنان محکم و استوار توانسته جایگاه خود را به عنوان یک بازار پویا و جذاب حفظ کند.


سیر توسعه بازار رشت تدریجی بود و در دوران صفویه و قاجاریه به اوج شکوه خود رسید. جایگاه فعلی بازار رشت در دوران صفویه انتخاب شد و می‌توان تأسیس بازار با شکل و شمایلی نزدیک به آنچه امروز می‌بینیم را متعلق به صفویان دانست.


وجود این بازار در مرکز شهر رشت منجر به توسعه زیرساخت‌های شهری و ساخت مراکز مهم فرهنگی و اجتماعی در اطراف آن شد. در طول قرن‌ها تاجران و کاسبان بزرگ و کوچک از نقاط دور و نزدیک برای خریدوفروش در این بازار جمع می‌شدند.


همین موضوع باعث راه‌اندازی کاروان‌سراهای متعدد در اطراف آن شد که هنوز به‌عنوان بخشی از محوطه بازار، توجه گردشگران را به خود جلب می‌کنند.


این بازار تا حدود یک قرن پیش مهم‌ترین مرکز تبادل کالاها در شمال ایران محسوب می‌شد. قرار گرفتن در مسیر جاده تاریخی ابریشم و نزدیکی به بازارهای محلی مهم مثل بندر انزلی و لاهیجان هم باعث افزایش رونق آن شد.


بازار بزرگ رشت حوادث تاریخی و طبیعی زیادی را پشت سر گذاشته است. اشغال شهر در دوران پهلوی اول، مشکلات ناشی از جنگ جهانی، زلزله و چندین آتش سوزی گسترده و غارت تنها بخشی از خاطرات نهفته در تار و پود این بازار تاریخی و مهم هستند.


بازار رشت در سال ۱۳۶۷ هجری شمسی به عنوان یک اثر ماندگار در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد و پس از آن، تلاش‌ برای حفظ اصالت و شکوه آن افزایش یافت.


بخش‌های مختلف بازار رشت


بخش‌های مختلف بازار رشت

بازار بزرگ رشت در فضایی به وسعت ۲۴ هکتار در مهم‌ترین بخش تاریخی و گردشگری شهر رشت واقع شده است. این بازار شلوغ و پر رفت‌وآمد در طول صدها سال دچار تغییر و تحولات بزرگی شده و بخش‌هایی به آن اضافه یا حذف شده است. در نهایت، آنچه امروز در بازار شهر رشت می‌بینیم شامل بخش‌های زیر است:


کاروان‌سراهای بازار رشت


کاروان‌سراهای بازار رشت

اهمیت بازار رشت در اقتصاد دوره قاجار و پهلوی به حدی بود که چهارده کاروانسرا در نقاط مختلف آن برای خرید و فروش و اسکان تاجران و فروشندگان ساخته شد.


کاروانسرای محتشم، گلشن، طاقی بزرگ و کوچک، مَلک، چینی چیان و... تنها چند مورد این کاروانسراهای جذاب هستند که شما می‌توانید آن‌ها را در طول گشت و گذار در بازار رشت ببینید.


این کاروانسراها که در ابعاد بزرگ یا کوچک و در دوره‌های مختلف ساخته شدند، مهم‌ترین مکان برای اقامت مسافران و کاسبانی بودند که در طول سفر خود از رشت گذر می‌کردند.


البته تنها هدف ساخت کاروانسراها در آن دوران، اقامت مسافران نبود. مهم‌ترین کارکرد این مکان‌ها در روزگار گذشته، تجارت و خرید و فروش کالاهای رسیده از نقاط دور و نزدیک بوده است.


به عنوان مثال، کاروانسرای ملک را می‌توان مهم‌ترین مکان برای صدور برنج ایران به شمال دریای خزر یعنی کشور روسیه و ارسال محصول ابریشم گیلان به نواحی مرکزی ایران دانست.


بناهای مذهبی بازار رشت


بناهای مذهبی بازار رشت

در محوطه بازار رشت از دیرباز چندین مسجد و بنای مذهبی وجود داشت که مسجد جامع رشت مهم‌ترین آن‌ها است. این بنای تاریخی و کهن یکی از جاهای دیدنی رشت که توجه بسیاری از گردشگران به ویژه علاقه‌مندان به معماری را به خود جلب می‌کند.


علاوه بر این، مسجد کاسه فروشان و بقعه سید ابراهیم هم بناهای تاریخی دیگری هستند که هنوز در این محوطه وجود دارند. شما می‌توانید در طول بازارگردی به بازدید از آن‌ها هم بپردازید.


ساختمان‌های بازار رشت


ساختمان‌های بازار رشت

یکی از چشم‌نوازترین بخش‌های دیدنی بازار بزرگ رشت، ساختمان‌های جذابی هستند که در گوشه و کنار آن به چشم می‌خورند. این ساختمان‌ها که بیش‌تر آن‌ها یادآور معماری دوران پهلوی اول و اواخر دوره قاجار هستند، در گذشته کاربردهای مختلفی داشتند.


برخی از بزرگ‌ترین تجارتخانه‌های شمال ایران در این ساختمان‌ها وجود داشت و معاملات انجام شده در آن‌ها به رونق کسب و کارها در ایران و گیلان کمک می‌کرد.


بیش‌تر این ساختمان‌ها با گذشت نزدیک به یک قرن فرسوده شده‌اند و از آن‌هایی که هنوز پابرجا هستند، به عنوان انبار، کارگاه و... استفاده می‌شود.


سبک و سیاق ساخت و جزئیات موجود در بناهای تاریخی بازار رشت قطعاً می‌تواند برای گردشگران به ویژه علاقه‌مندان به معماری بسیار جالب توجه باشد.


راسته‌های بازار رشت


راسته‌های بازار رشت

بازار رشت با وجود تغییراتی چشمگیری که در طول این سال‌ها داشته، اما همچنان توانسته نام راسته‌های قدیمی خود را حفظ کند. راسته ماهی‌فروشان، میوه فروشان، لباس فروشان، چینی فروشان و... تنها برخی از راسته‌های شناخته شده این بازار هستند.


امروز راسته مسگران، میخ فروشان و... در بازار بزرگ رشت وجود دارد که اگرچه کارکرد برخی از آن‌ها نسبت به گذشته دچار تغییر شده، اما یادآور اهمیت آن در دوره‌های تاریخی قبل است.


مغازه‌های بازار رشت


مغازه‌های بازار رشت

در دو طرف هر یک از راسته‌های بازار بزرگ رشت، مغازه‌های مختلفی وجود دارد که به فروش انواعی از محصولات می‌پردازند. به جز این‌ها، بخش میانی این راسته‌ها هم پر از اجناس و فروشندگانی است که با گویش‌های شیرین و جذاب خود، مشتریان را به خرید محصول ترغیب می‌کنند.


شما می‌توانید در بازار بزرگ رشت انواع لوازم منزل، لباس، پارچه و... را خریداری کنید. اما پویاترین بخش این بازار به فروش محصولات محلی و سوغات گیلان تعلق دارد.


انواع مختلف ماهی تازه یا دودی و شور، برنج، انواع پرندگان، چای، توتون و... در بازار رشت برای فروش وجود دارد که حال و هوای ویژه بازار بزرگ رشت را خلق می‌کند.


جلوه رنگارنگ این محصولات را در کنار عطر گیاهان محلی، غذاها و... که از هر گوشه و کنار به مشام می‌رسد تصور کنید. این همان چیزی است که بازار رشت را به زیباترین و جذاب‌ترین بازار ایران تبدیل کرده است.


غذافروشی‌های بازار رشت


غذافروشی‌های بازار رشت

در بازار زیبای شهر رشت چندین سفره خانه، رستوران و قهوه خانه وجود دارد که انواعی از خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های محلی گیلان را به مشتریان عرضه می‌کنند. شما می‌توانید با حضور در این غذافروشی‌ها، علاوه بر صرف غذاهای خوشمزه و متنوع گیلان، با فرهنگ غذایی  مردم این منطقه هم آشنا شوید.


به جز این غذافروشی‌ها، چندین دکه و غذافروشی سیار هم در بخش‌های مختلف بازار وجود دارد که متناسب با فصل، خوراکی‌های جذابی مثل باقالی پخته، لبو، رشته خوشکار و انواع مختلف تنقلات را به مشتریان می‌فروشند.


خرید سوغات از بازار رشت


خرید سوغات از بازار رشت

خبر خوب برای مسافران رشت این است که شما می‌توانید در این سفر انواع مختلفی از سوغات گیلان را به عنوان یادگار با خود ببرید. تنوع سوغات رشت به حدی است که امکان به دست آوردن دل هر یک از دوستان و آشنایان را با هر سلیقه و ذائقه‌ای به شما می‌دهد!


اگر می‌خواهید در طول بازدید از بازار بزرگ رشت با یک تیر دو نشان بزنید، می‌توانید در هنگام گشت و گذار در راسته‌ها و بخش‌های مختلف بازار، به فکر خرید سوغات هم باشید. از مهم‌ترین سوغات رشت که در بازار بزرگ این شهر در دسترس هستند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:


محصولات محلی گیلان


محصولات محلی گیلان

در بازار رشت انواعی از محصولات محلی تهیه شده توسط مردان و زنان باسلیقه این شهر مثل انواع مربا، رب‌های خانگی متنوع، آب لیمو و نارنج تازه، پنیرهای محلی، ترشیجات، زیتون، شیرینی‌های خانگی و سنتی و... به فروش می‌رسد.


علاوه بر این، سبزی‌ها و میوه‌های محلی گیلانی مثل چوچاق و ازگیل که در فصل‌های مختلف سال در بساط فروشندگان و دستفروش‌ها وجود دارد، انتخاب مناسبی برای سوغاتی هستند.


صنایع دستی گیلان


صنایع دستی گیلان

اصیل‌ترین سوغات رشت حصیربافی است. شما می‌توانید برای خرید محصولات متنوع و زیبای حصیری از رشت به بازار بزرگ این شهر بروید و پس از گشت و گذار در میان مغازه‌های چشم‌نواز آن، محصول مورد نظرتان را انتخاب کنید.


البته در این بازار انواع صنایع دستی گیلانی از جمله عروسک‌های سنتی، رشتی دوزی (نوعی تزئین پارچه)، چادر شب، مروار و صنایع دستی چوبی هم وجود دارد که می‌تواند انتخاب مناسبی برای حفظ یک یادگار ارزشمند از سفر به رشت باشد.


ضمنا اگر قصد دارید محصولات سفالی خاص گیلان مثل گمج را به عنوان سوغات با خود ببرید، می‌توانید بهترین نوع آن را در بازار رشت پیدا کنید.


جاهای دیدنی نزدیک بازار رشت


جاهای دیدنی نزدیک بازار رشت

پیش‌تر اشاره کردیم که بازار رشت قسمتی از بافت تاریخی این شهر و احتمالاً زنده‌ترین و پویاترین بخش آن است. این بازار در دوره‌های مختلف تاریخی برقرار بوده و هر روز، کسبه و تاجرانی از نقاط مختلف ایران و جهان در آن حضور داشتند.


همین موضوع یکی از دلایل گسترش آثار مهم و ماندگاری مثل سبزه‌میدان و ساختمان‌های اطراف آن شد. سبزه میدان رشت که امروز به پیاده راه فرهنگی تبدیل شده، مکان مناسبی برای گشت و گذار و وقت‌گذرانی در این شهر زیبا و پر رمز و راز است. مهم‌ترین جاهای دیدنی رشت در نزدیکی بازار این شهر عبارتند از:


  • عمارت شهرداری یا بلدیه سابق که با معماری روسی چشم‌نواز خود همچون نگینی در مرکز شهر رشت می‌درخشد
  • برج ساعت که بر فراز کاخ شهرداری رشت جلب توجه می‌کند
  • اداره پست رشت که یکی از اولین تلگراف‌خانه‌های ایران بوده است
  • کتابخانه ملی رشت که به عنوان نخستین کتابخانه ملی ایران شناخته می‌شود
  • هتل ایران، با معماری متعلق به دوره پهلوی، یادآور حوادث تلخ و شیرین آن زمان است

چگونگی دسترسی به بازار بزرگ رشت


چگونگی دسترسی به بازار بزرگ رشت

بازار بزرگ رشت در نزدیکی میدان شهرداری، قلب این شهر قرار دارد و از ساعت ۸ صبح تا ۱۰ شب به روی مشتریان و گردشگران باز است. برای رسیدن به این بازار باید خودتان را به خیابان مطهری برسانید و پس از رفتن به میدان شهرداری، وارد خیابان امام خمینی شوید.


موقعیت مکانی این بازار فرصت مناسبی برای پیاده روی و وقت‌گذرانی در بافت سنتی رشت به شما می‌دهد. به دلیل سنگفرش بودن کف بازار، امکان ورود وسایل نقلیه به آن وجود ندارد. البته برای رسیدن به محوطه بازار می‌توانید از خودروی شخصی، تاکسی و... استفاده کنید.


در صورتی که انتخاب شما برای رفتن به بازار بزرگ رشت خودروی شخصی است، می‌توانید خودرویتان را در پارکینگ‌های اطراف بازار قرار دهید و با خیال راحت به گردش در بخش‌های مختلف بازار و صرف وقت در غذافروشی‌ها و... بپردازید.


بهترین زمان سفر به رشت


بهترین زمان سفر به رشت

رشت یک شهر ایده‌آل برای سفر در همه فصل‌های سال است. قرار گرفتن در موقعیت جغرافیایی معتدل و نزدیکی به پایتخت باعث شده تا هر فرصت دو سه روزه تعطیلات، رشت را با انبوهی از مسافران مشتاق رو به رو کند.


انتخاب بهترین زمان برای سفر به رشت به هدف شما از سفر بستگی دارد. اگر قصد دارید از آب و هوای گرم رشت برای وقت گذرانی در ساحل دریا و آفتاب گرفتن استفاده کنید، تابستان بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.


فصل بهار در رشت بسیار مطبوع است و سرسبزی طبیعت شهر و مناطق دیدنی اطراف، بیش از هر زمان دیگری برای مسافران جذاب و دلنشین خواهد بود.


اما بیش‌تر روزهای نیمه دوم سال در رشت ابری و بارانی است و کسانی که دلباخته هوای ابری و نم باران و قدم‌زدن در کوچه‌های باران خورده رشت هستند، بهتر است در فصل پاییز به این شهر سفر کنند.


بارش برف در رشت اتفاقی همیشگی نیست. با این حال اگر عزم سفر زمستانی به رشت هستید، حتماً قدم زدن در پیاده‌راه شهرداری در هوای برفی را به برنامه سفرتان اضافه کنید.


بهترین روش اجاره اقامتگاه در رشت


بهترین روش اجاره اقامتگاه در رشت

در شهر رشت و نواحی اطراف آن اقامتگاه‌های مختلفی مانند ویلا، سوئیت، کلبه جنگلی و اقامتگاه بوم گردی، آپارتمان مبله و... برای اجاره وجود دارد. شما می‌توانید در سفر به رشت، از میان صدها اقامتگاه موجود در محلات مختلف شهر، بهترین آن‌ها را انتخاب کرده و در صورت تمایل سراغ اجاره ویلا رشت بروید.


اما برای این که بتوانید پیش از سفر خیالتان را بابت چگونگی اقامت در رشت راحت کنید، بهتر است به سراغ اجاره آنلاین اقامتگاه از طریق پلتفرم‌های تخصصی اجاره اقامتگاه مثل جاباما بروید.


جاباما یک سامانه حرفه‌ای برای اجاره آنلاین ویلا در شمال و سایر شهرهای ایران است. شما می‌توانید از طریق آن و تنها با صرف چند دقیقه زمان، اقامتگاه‌ های مورد نظر خود را در شهر مقصد بررسی و انتخاب کنید.


برای این کار فقط کافی است نام شهر مقصد، تعداد همسفران و زمان سفر خود را وارد کنید. پس از چند لحظه، صفحه‌ای شامل انواع اقامتگاه‌ های مختلف در شهر مورد نظر در مقابل شما قرار می‌گیرد.


در جاباما امکان بررسی تک تک اقامتگاه ها، ویژگی‌ها و امکانات آن‌ها، قوانین و مقررات و هزینه اجاره هر یک وجود دارد. این روش بسیار امن و آسان است و شما با داشتن یک تلفن همراه یا کامپیوتر می‌توانید به سرعت برای سفرتان برنامه‌ریزی کنید.


اجاره آنلاین اقامتگاه در رشت که در حال حاضر جزو محبوب‌ترین روش‌ها برای سفر به رشت است، به شما کمک می‌کند تا بهترین گزینه موجود را انتخاب کنید.


علاوه بر این، در روش آنلاین با صرفه جویی در وقت و هزینه‌های خود، می‌توانید تجربه بهتری از گشت و گذار در شهر باران‌ های نقره‌ای داشته باشید.


پاسخ به سوالات متداول درباره بازار رشت و جذابیت های آن


بازار رشت کجاست؟

بازار بزرگ رشت یکی از مهم‌ترین جاذبه های گردشگری این شهر است که در مرکز شهر قرار دارد. این بازار قدیمی بهترین مکان برای آشنایی با فرهنگ گیلان و خرید مایحتاج روزانه و... است. شما برای رسیدن به بازار باید به میدان شهرداری بروید و وارد خیابان امام خمینی شوید.

از بازار رشت چه بخریم؟

بهترین روش برای اجاره اقامتگاه در رشت کدام است؟