جزیره کیش و قشم از پرطرفدارترین جزیره‌های جنوب کشور هستند که هر ساله مسافران زیادی آن‌ها را برای سفر انتخاب می‌کنند. سفر به این جزیره‌ها، تجربه‌های جدیدی را در اختیار شما قرار می‌دهد که تا با آنچه تا کنون دیده‌اید متفاوت است. از امکانات تا چشم‌اندازهای بی‌نظیر که لذت سفر را برای شما دو چندان می‌کند. نکته‌ای که لازم است در سفر به این مقاصد بدانید، اطلاع از قوانین و مقررات است. چرا که جزیره کیش یکی از قانونمندترین شهرها در ایران به‌شمار می‌رود. به‌همین دلیل اطلاع از قوانین متفاوت جزیره کیش و قشم برای مسافران یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید قبل از سفر بدانید. به‌ویژه در جزیره کیش که قواعد خاصی برای اقامت تا رانندگی دارد. اطلاع از این موارد برکیفیت سفر شما تاثیرگذار است و باعث می‌شود با اطلاع کافی از قوانین و مقررات در مقصد خوش بگذرانید. در این مقاله ضمن بیان انواع قوانین متفاوت جزیره کیش و قشم برای مسافران،  نکات مهمی به آن نیاز خواهید داشت را بیان می‌کنیم.


آشنایی با قوانین عجیب اقامت در کیش و قشم


جزیره کیش عنوان قانونمندترین شهر ایران را یدک می‌کشد. جایی که در آن خبری از چراغ قرمز یا سرعت‌گیر نیست و قوانین رانندگی، اجاره ماشین و حتی زندگی نیز در آن متفاوت است. پس اگر قصد سفر به این جزیره را دارید، حتما قواعد مختلف آن را مطالعه کنید تا در سفر به آنجا شوکه نشوید.


جزیره قشم، محدودیت‌های کمتری دارد و با وجود اینکه یک منطقه آزاد به‌شمار می‌رود ولی قواعد زندگی و رانندگی در آن مانند سایر شهرهای ایران است. پس با سفر به قشم ملزم به رعایت قاعده خاصی نیستید.


در ادامه محدودیت‌ها و قوانین متفاوت جزیره کیش و قشم را برای مسافران بیان خواهیم کرد تا نسبت به آن آشنایی کافی داشته باشید.


هتل های قشم را پس از مشاهده عکس ها و نظرات مهمان های قبلی، با خیال راحت رزرو کنید.


قوانین اجاره اقامتگاه در کیش و قشم


قوانین اقامتگاه های کیش و قشم

یکی از مهم‌ترین قواعد در جزیره قشم و کیش مربوط به اجاره اقامتگاه است. در این جزایر مانند سایر مناطق باید هتل و اقامتگاه خود را در ساعت ۱۴ تحویل گرفته و در ساعت ۱۲ تخلیه کنید.


در صورتی که هتل یا اقامتگاه اجاره نمی‌کنید، امکان چادر زدن برای شما وجود ندارد. کمپ کردن در تمامی سواحل و بخش‌های جزیره ممنوع است. اما در تعطیلات عید نوروز این امکان برای مسافران فراهم می‌شود و فقط در جاهای مشخص شده می‌توانید چادر بزنید.


این نکته را هم فراموش نکنید که کیش آب آشامیدنی ندارد و باید آب معدنی تهیه کنید. در هتل‌ها و هتل آپارتمان‌ها معمولا آب معدنی وجود دارد اما اگر سوئیت اجاره می‌کنید، حتما چند بطری آب معدنی بخرید.


در جزیره قشم محدودیت کمتری وجود دارد. در عین حال تنوع اقامتگاه‌ها بیشتر است. برای مثال جزیره کیش، هتل‌های بیشتری دارد و می‌توانید انواع هتل ۱ تا ۵ ستاره را با امکانات مختلف رزرو کنید. اما در قشم علاوه‌بر انواع هتل، ویلا و سوئیت می‌توانید، اقامتگاه‌های بومگردی را اجاره کنید.


قوانین مربوط به رزرو همه اقامتگاه قشم هم مانند سایر مناطق برای تحویل ساعت ۱۴ و برای تخلیه ۱۲ است.


اما کمپینگ و چادر زدن در بخش‌های مختلفی از جزیره امکان‌پذیر است و می‌توانید در پارک‌های ساحلی که به‌همین منظور طراحی شده است، چادر بزنید.


تنوع زیادی از اقامتگاه‌ها در هر دو جزیره را می‌توانید در سایت جاباما ببینید. انواع هتل، آپارتمان، ویلا و سوئیت در کیش و همچنین اقامتگاه‌های بومگردی و سوئیت‌های قشم را مشاهده کرده و امکانات و هزینه هر شب اقامت را مقایسه و گزینه موردنظر خود را به‌صورت آنلاین رزرو کنید.


هتل های کیش را با بهترین قیمت رزرو کنید.


نکات مهم برای رانندگی در کیش و قشم


یکی دیگر از قوانین متفاوت در جزیره کیش و قشم برای مسافران، قواعد مربوط به رانندگی است.


همان‌طور که می‌دانید جزیره قشم و کیش منطقهٔ آزاد است و در آن خودروهای لوکس و مدل بالای زیادی وجود دارد.


اما قوانین متفاوت جزیره قشم و کیش برای مسافران را به‌خاطر داشته باشید تا مشکلی هنگام رانندگی برای شما پیش نیاید.


برای رانندگی در جزیره کیش این نکات را به‌خاطر داشته باشید:


 • گرچه در کیش خبری از برخی قواعد راهنمایی و رانندگی نیست اما اینجا قوانین مختص به خود را دارد. یکی از این قوانین این است که سرعت مجاز را رعایت کنید. این سرعت ۶۰ کیلومتر بر ساعت است و در صورت عدم رعایت علاوه‌بر جریمه پلیس، موسسه کرایه ماشین هم برای هشدار با شما تماس خواهد گرفت.
 • بوق زدن در هر نقطه‌ای از جزیره ممنوع است و باید از چراغ راهنما استفاده کنید. در صورتی‌که رعایت نکنید، مشمول جریمه خواهید شد.
 • در کیش، سرعت‌گیر و چراغ قرمز وجود ندارد اما همه ملزم به رعایت قوانین و حق تقدم هستند و اگر رعایت نکنید، جریمه خواهید شد.
 • اگر بخواهید در جزیره به دور بزنید یا تغییر مسیر دهید باید از چراغ راهنما استفاده کنید.
 • رانندگی بین خطوط  را جدی بگیرید تا جریمه نشوید.
 • بیمه‌نامه در این جزیره اجباری‌ست در غیر این صورت جریمه خواهید شد.
 • تردد خودروهای کثیف در کیش ممنوع است.
 • بستن کمربند ایمنی الزامی و بیرون انداختن زباله و ته‌سیگار از خودرو ممنوع است.
 • حق تقدم در همیشه با عابر پیاده است.
 • رانندگی در شب موظف فقط باید از نور پایین استفاده کنید.
 • سوار شدن بیشتر از ظرفیت در خودرو ممنوع است.
 • برای رانندگی ساحلی فقط باید به سواحل مخصوص بروید.
 • انجام حرکات مارپیچ در هنگام رانندگی باعث توقیف ۴۸ ساعته خودرو خواهد شد.
 • در صورت رانندگی در حالت مستی یا مصرف مواد مخدر علاوه‌بر اینکه خودرو توقیف می‌شود، جریمه و اعمال قانون خواهید شد.
 • دنده عقب رفتن در جزیره ممنوع است و در صورتی که پلیس مشاهده کند، مشمول جریمه خواهید شد.

در جزیره قشم محدودیت خاصی برای رانندگی ندارید و فقط لازم است، مدارکی مثل گواهینامه همراه خود داشته باشید و قوانین و مقررات رانندگی را در جاده‌ها رعایت کنید.


نکات مهم برای سفر به کیش و قشم با ماشین شخصی


سفر به کیش و قشم با ماشین شخصی

برخی از افراد برای سفر به جزایر جنوب ترجیح می‌دهند که از ماشین شخصی استفاده کنند تا در گشت‌وگذار داخل شهری هم دردسر کمتری داشته باشند.


برای سفر با ماشین شخصی می‌توانید از سه بندر چارک، آفتاب و لنگه استفاده کنید. طول سفر در این بنادر متفاوت است. برای مثال بندر آفتاب نزدیک‌ترین فاصله را به کیش دارد و می‌توانید با طی مسافت حدود یک ساعت خود را به کیش برسانید. همچنین این سفر دریایی از بندر چارک و بندرلنگه به ترتیب ۲.۵ و ۴ ساعت زمان خواهد برد. البته امکان حمل خودرو از بندرلنگه فقط در ایام نوروز است و در سایر ایام سال باید از دو بندر دیگر استفاده کنید.


برای سفر با ماشین شخصی لازم است، نکات زیر را به‌عنوان قوانین متفاوت جزیره کیش و قشم برای مسافران رعایت کنید:


 • همراه داشتن مدارک لازم: برگ معاینه فنی، گواهینامه راننده، اصل و کپی کارت خودرو؛ این مدارک برای دریافت برگه مجوز گمرک  که در سازمان بنادر قرار دارد، لازم است. البته حواستان باشد که این مجوز برای خروج هم لازم است و تا آخر سفر آن را نگه دارید.
 • برای ورود و خروج ۲ ساعت قبل به بندرگاه و به‌سمت لندیگراف بیایید. چرا که ممکن از فرآیند اداری و بررسی مدارک شما کمی زمان ببرد.
 • تمامی تخلفات در جزیره توسط دوربین‌ها ثبت می‌شود. در نتیجه دقت کافی در این زمینه به خرج دهید. ولی در صورتی که جریمه شدید، باید قبل از خروج از جزیره آن را پرداخت کنید.

آشنایی با قوانین اجاره ماشین در کیش و قشم


یکی از لذت‌های سفر به جزیره‌های جنوب به ویژه کیش، کرایه ماشین‌های لوکس است. این جزایر به دلیل اینکه منطقه آزاد به شمار می‌روند، ماشین‌های مدل بالا و لاکچری زیادی برای کرایه دارند که به‌عنوان یکی از تفریحات سفر هستند. اما حواستان باشد که برای اجاره ماشین در این جزایر نکات مهمی را رعایت کنید.


اجاره ماشین هم یکی از قوانین متفاوت جزیره کیش و قشم برای مسافران به‌شمار می‌رود. پس در جزیره کیش این قواعد را در مورد کرایه ماشین رعایت کنید:


 • برای اجاره ماشین به موسسات معتبر بروید. گرچه افرادی امکان اجاره ماشین با قیمت پایین‌تر را در اختیار شما قرار دهند ولی این افراد از لحاظ قانونی اعتباری ندارند و ریسک بالایی برای شما خواهد داشت.
 • حتما مدارک لازم مثل کارت شناسایی، گواهینامه و همچنین مدرکی که ماشین را با آن کرایه کرده‌اید را همراه خود داشته باشید. در غیر این صورت اگر پلیس آن‌ها را از شما درخواست کند و همراه خود نداشته باشید باید اجاره سنگینی پرداخت کنید.
 • اگر خودروی شما اجاره‌ای باشد، در صورت تصادف یا حادثه اگر مقصر باشید، تمامی خسارت به‌عهده شما خواهد بود.

برای کرایه ماشین در قشم هم باید مدارک لازم همراه خود داشته باشید و همچنین فراموش نکنید که از یک موسسه معتبر ماشین کرایه کنید. در این جزیره محدودیت خاصی ندارید ولی همچنان می‌توانید ماشین‌های لوکس در این منطقه را اجاره کنید.


قانون باور نکردنی خرید آب در جزیره


یکی از قوانین متفاوت جزیره کیش و قشم برای مسافران نسبت به سایر نقاط ایران، در رابطه با محوطه‌های دریایی است. در جزیره کیش و قشم بخش زیادی از تفریحات شامل ورزش‌های آبی و کلوپ‌های تفریحی دریایی است. به‌همین دلیل قوانین مشخصی در این رابطه وجود دارد.


با توجه به اینکه انواع ورزش‌ها و تفریحات آبی نیاز به محوطه مشخصی دارد، این محوطه‌ها مثل خشکی اجاره داده می‌شوند و گاهی به فروش می‌رسند. همچنین برخی از هتل‌های ساحلی یا پلاژها دارای حریم دریایی هستند و سایر هتل یا مجموعه‌های تفریحی ملزم به رعایت این حریم خواهند بود.


در مورد آب آشامیدنی هم این قاعده وجود دارد. با توجه به غیرآشامیدنی بودن آب لوله‌کشی، همیشه باید از آب معدنی استفاده کنید.


 قوانین حق تقدم در جزیره


کیش یک جزیره توریستی است که در فصل‌های مختلف مسافران زیادی به آن می‌آیند در نتیجه برخلاف شهرهای بزرگ تعداد افراد پیاده نسبت به ماشین‌ها در یک جزیره توریستی بسیار بیشتر است.


از این‌رو توجه به حقوق عابرین و رعایت حق تقدم اهمیت دو چندانی در این جزیره قانونمند دارد. تا جایی که اگر یک عابر در حال عبور از خیابان باشد، راننده موظف است بایستد تا او از عرض خیابان عبور کند. در این زمینه تفاوتی ندارد که عابر از خط عابر پیاده گذشته یا خیر. راننده در هر صورت باید توقف کند.


این جزیره با وجود اینکه لوکس‌ترین ماشین‌ها را در اختیار مسافران قرار می‌دهد ولی برای عابرین حقوق زیادی را قائل شده است. همچنین خیال شما از بابت استفاده از سایر وسایل نقلیه مثل موتور برقی، دوچرخه و همچنین اسکوتر راحت خواهد بود. چرا که می‌توانید در لاین‌های تعیین شده و در بخش‌های مختلف جزیره بگردید.


خرید در کیش و قشم و قوانین آن


قوانین خرید در کیش و قشم

یکی دیگر از قوانین متفاوت جزیره کیش و قشم برای مسافران در رابطه با خرید است. چرا که تعداد زیادی از مسافران در این جزایر را به‌دلیل مراکز خرید متنوع و تفاوت قیمت آن با سایر شهرها انتخاب می‌کنند. این جزیره‌ها به دلیل اینکه با کشورهای عربی مرز آبی دارند و کالاهای زیادی به‌صورت مستقیم به آن وارد می‌شود یکی از بهترین گزینه‌ها برای خرید به‌شمار می‌روند.


ضمن اینکه جزیره قشم و کیش منطقه آزاد هستند، در نتیجه ورود کالا به آن‌ها آزاد است اما برای خروج کالا باید حق گمرکی پرداخت کنید. از همین رو قوانین گمرک مناطق آزاد با سایر نقاط ایران متفاوت است. البته توجه داشته باشید که گمرک هوایی و زمینی هم در این مناطق شرایط متفاوتی با هم دارند.


از جمله قواعدی گمرکی در جزیره کیش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:


 • تکمیل فرم اظهارنامه: اظهارنامه‌ای که در آن کالاهای خریداری شده، به‌طور کامل ثبت می‌شود.
 • ارزیابی مالیاتی: مالیات کالاها براساس مصرفی و غیر مصرفی بودن آن‌ها تعیین می‌شود. کالاهای مصرفی معاف از مالیات هستند و  اگر در اظهارنامه ثبت شوند مشمول گمرک نخواهند شد و مسئول گمرک آن‌ها را از لیست خارج می‌‌کند. اما کالای غیرمصرفی که ارزش آن‌ها تا سقف ۱۵۰ دلار باشد، بدون پرداخت عوارض هستند و از این رقم بالاتر حق گمرک مشخصی برای آن‌ها پرداخت خواهد شد.

اجاره اقامتگاه به‌صورت آنلاین در جزیره قشم و کیش


اقامتگاه های کیش و قشم

سفر به جزایر جنوب همیشه شگفتی‌های خود را دارد. در این مقاله سعی کردیم با بیان قوانین متفاوت جزیره کیش و قشم برای مسافران این بار نگاه متفاوتی به این مقاصد داشته باشیم تا تجربه سفر شیرین‌تری را برای خود رقم بزنید.


با این اطلاعات می‌توانید در برنامه‌ریزی سفر هوشمندانه‌تر عمل کرده و سفر خاطره‌انگیزتری را تجربه کنید. ضمن اینکه در جاباما خیال شما را از بابت اقامت و رزرو اقامتگاه به‌صورت آنلاین راحت خواهیم کرد تا بدون دغدغه برنامه‌ریزی کنید.


در سایت جاباما می‌توانید مقصد مورد نظر خود را جستجو کنید تا لیست کاملی از هتل، سوئیت، آپارتمان، ویلا و انواع بومگردی‌ها را مشاهده کنید. سپس با مشاهده عکس و امکانات موجود، قیمت‌ها را مقایسه کرده و گزینه مورد نظر خود را به‌صورت آنلاین رزرو کنید.


قوانین جزایر کیش و قشم برای اقامت مسافران چیست؟

این قوانین همان قواعد کلی اجاره هتل و اقامتگاه در سایر مناطق ایران است. ساعت ورود 14 و خروج از هتل 12 است.

آیا امکان اجاره ماشین در کیش و قشم وجود دارد؟

چرا برای خرید باید به قشم و کیش برویم؟

آیا امکان سفر به کیش و قشم با ماشین شخصی وجود دارد؟