سال ۲۰۲۲ را می‌توان سال رهایی جهان دانست! بسیاری از محدودیت‌های ناشی از همه‌گیری کرونا برای بخش بزرگی از مردم جهان پس از دو سال لغو شد.


بنابراین دور از انتظار نیست اگر سال پیش رو یعنی ۲۰۲۳ را سال رونق مجدد گردشگری بنامیم. بسیاری از کارشناسان حوزه گردشگری معتقدند که در سال ۲۰۲۳ مسافران یک قدم جلوتر خواهند رفت؛ زیرا می‌خواهند تجربه‌های عمیق خود را در طول سفر با تأثیرات مثبت بر مکان‌ها و مردمی که در طول سفر با آن‌ها ملاقات می‌کنند ادغام کنند.


احتمالاً مردم جهان بعد از مدت‌ها ماندن در خانه و گشت‌وگذار در حومه شهرها، امسال به دنبال کسب تجربه‌های جدید در نقاط مختلف جهان هستند.


البته به نظر می‌رسد گردشگری در این سال باحال و هوای متفاوتی دنبال شود و ترندهای جدیدی در این راستا معرفی شده است.


بر همین اساس ترندهای جدید سفر در سال ۲۰۲۳ از یک سفر قابل پیش‌بینی ساختارمند فراتر رفته و به سفرهای ماجراجویانه، پاک و گشت و گذار در مکان‌های بکر رسیده است.


برطرف شدن محدودیت‌های سفر کردن در کشورهای مختلف به ویژه چین و امکان سفر مردم این کشور پرجمعیت به نقاط مختلف جهان، یکی دیگر از دلایل برای پیش‌بینی افزایش تعداد سفرها در سال جدید است.


ما در این مقاله می‌خواهیم به چند مورد از مهم‌ترین ترندهای سفر در سال ۲۰۲۳ اشاره کنیم. مطالعه این مطالب برای علاقه‌مندان به حوزه گردشگری و کسانی که به دنبال سفر متفاوت هستند، مفید خواهد بود.


انتخاب مقصدهای بکر


انتخاب مقصدهای بکر

اگرچه سفر کردن به مناطق گردشگری معروف و توریستی همچنان رونق دارد، اما بسیاری از گردشگران در حال حاضر به دنبال پیدا کردن مکان‌های بکر و جدید برای سفر هستند.


سفر به مناطق بکر که کم‌تر مسافری به آن‌ها قدم گذاشته، شما را با ویژگی‌های متفاوتی از طبیعت، فرهنگ و... آشنا می‌کند. به همین دلیل انتخاب مقصدهای جدید به عنوان یکی از ترندهای سفر در سال ۲۰۲۳ معرفی شده است.


این سبک سفر متفاوت در چند سال اخیر به شدت پرطرفدار شده و به نظر می‌رسد با گذشت زمان محبوب‌تر هم شود.


مقاصد بکر گردشگری نه تنها شرایط متفاوتی از سفر در اختیار شما قرار می‌دهند، بلکه با پیش رو گذاشتن چالش‌ها و کسب تجربه‌های ویژه، دیدگاه شما را دگرگون خواهند کرد.


در سال ۲۰۲۳ که درهای بسیاری از کشورها از جمله چین به روی گردشگران نقاط مختلف دنیا باز شده، احتمالاً با تعداد بیش‌تری سفر به منظور پیدا کردن مناطق دست‌نخورده و کم‌تر شناخته شده، فرهنگ‌هایی که کم‌تر به معرفی آن‌ها پرداخته شده و آداب و رسومی که رو به فراموشی هستند مواجه خواهیم شد.


ایران زیبا و پهناور ما هم با داشتن نواحی بکر پرشمار، می‌تواند یکی از جذاب‌ترین مقاصد سفر در سال ۲۰۲۳ برای گردشگران داخلی و خارجی باشد.


جنگل‌های انبوه هیرکانی در شمال، نواحی کوهستانی غرب و شمال غرب کشور، سواحل جذاب جنوب، رمز و رازهای نهفته در سینه کویر مرکزی و دشت‌های چشم‌نواز فارس و خوزستان تنها بخشی از زیبایی‌های این کشور کهن است.


می‌توان انتظار داشت که سفر به نقاط بکر باعث شود تا آثار تاریخی مهجور مانده، بخش‌هایی از طبیعت که پای هیچ انسانی به آن‌ها باز نشده و جنبه‌هایی از فرهنگ شفاهی این مرز و بوم که با گذر زمان کم‌رنگ شده دوباره زنده شود.


البته یکی از اهداف سفر در سال‌های جدید، بهبود وضعیت مناطق جدید از طریق ورود گردشگران است. به همین دلیل باید نهایت تلاش برای حفظ فرهنگ‌های سنتی، عدم آسیب به آثار تاریخی و طبیعت مناطق بکر صورت گیرد.


سفر با سرعت آهسته


سفر با سرعت آهسته

به نظر می‌رسد در سال ۲۰۲۳ گردشگران به جای سفر کردن با وسایل نقلیه سریع مثل هواپیما و قطار، به دنبال سفرهای آهسته جاده‌ای باشند.


در این سبک از سفر شما به جای این که در کم‌ترین زمان ممکن با صرف هزینه زیادی که به قیمت آلوده کردن زمین تمام می‌شود، به مقصد برسید، به دل جاده می‌زنید!


استفاده از وسایل نقلیه سبک و دوستدار محیط زیست مثل خودروهای برقی، دوچرخه و... یکی از ترندهای سفر در سال جدید است که به گردشگران امکان می‌دهد بتوانند روزها در سفر باشند، بدون این‌که آسیب زیادی به محیط زیست وارد کنند.


سفر کردن با سرعت آهسته علاوه بر این که باعث می‌شود از محیط طبیعی اطراف و گفت‌وگو با مردم بومی که در طول مسیر با آن‌ها آشنا می‌شوید لذت بیش‌تری ببرید، بلکه می‌تواند مقرون به صرفه‌تر هم باشد.


در سفر آهسته لازم است به جای بلیط گران‌قیمت هواپیما تنها یک نقشه کاغذی یا آفلاین تهیه کنید و به دل جاده بزنید. اگر قصد چنین سفری را در ایران دارید، احتمالاً در طول سفر به نقاط مختلف کشور با لهجه‌ها و گویش‌های محلی مختلف، آداب و رسوم مذهبی و سنتی متفاوت و مناظر طبیعی خاص و منحصر به فرد آشنا می‌شوید.


یک سفر آهسته فرصت بیش‌تری برای کسب تجربیات جدید در اختیار شما قرار می‌دهد و به جای عجله برای رسیدن به مقصد، از مسیر لذت می‌برید.


ضمناً چنین سفرهایی می‌تواند زمینه‌ساز ماجراجویی هم باشد! موقعیت‌های منحصربه‌فردی که ناگهان در طول سفر با آن مواجه می‌شوید می‌تواند باعث شود تا تجربیات خاص و جدیدی کسب کنید.


تجربه های متفاوت در مسیر مقصد


تجربه های متفاوت در مسیر مقصد

یکی از جدیدترین ترندهای سفر در سال ۲۰۲۳ امکان تجربه موقعیت‌های خاص و متفاوت در طول مسیر است. در واقع سفر شما از زمانی که قدم به جاده می‌گذارید شروع می‌شود و بدون این که مقصد سفر اولویت شما باشد، از هر آنچه در طول مسیر برای شما روی می‌دهد لذت می‌برید.


در چنین سفرهایی تجربیاتی به دست می‌آورید که احتمالاً در استفاده از وسایل نقلیه سریع و رسیدن زودهنگام به مقصد نمی‌توانید داشته باشید.


گذر از شهرها و روستاهای مختلف در طول سفر، آشنایی با مردم محلی و فرهنگ آن‌ها، عبور از مسیرهای بکر و ناشناخته و... بخشی از تجربیاتی است که در طول مسیر به دست می‌آورید.


داشتن برنامه در یک سفر متفاوت اهمیت زیادی دارد و به شما امکان می‌دهد تا بتوانید بخشی از آنچه در مسیر پیش روی شما خواهد بود را پیش‌بینی کنید.


مثلاً محلی که شب باید در آن استراحت کنید، امکانات محل اسکان و مدت زمانی که برای رسیدن به آنجا باید پیش بروید نمونه‌ای از این برنامه‌ریزی است.


امکان اسکان در چادر و کمپینگ یا اجاره اقامتگاه به صورت آنلاین و پیش از رسیدن به محل هم از جمله نکاتی که در چنین سفرهایی باید به آن‌ها پرداخته شود.


البته وجود دیدنی‌ها و موقعیت‌های غیرمنتظره هم بخشی از سفر است. بازدید از یک اثر تاریخی منحصربه‌فرد در طول مسیر، تجربه غذا خوردن در یک رستوران محلی و گفت‌وگو با فروشندگان و افراد بومی از جمله تجربه‌های متفاوتی است که در مسیر سفر ممکن است تجربه کنید.


تجربه و ارتباط با بومیان در سفر


تجربه و ارتباط با بومیان در سفر

یکی از مهم‌ترین و اثرگذارترین ویژگی‌های سفر، نقش آن در آشنایی با مردمان جدید و فرهنگ و آداب و رسوم آن‌ها است. حضور در کنار افرادی از فرهنگ‌ها و ملیت‌های دیگر می‌تواند دیدگاهتان را به زندگی تغییر دهد و گاهی منجر به تحولات عظیمی در طرز تفکر و اعمال و رفتار شما شود.


از مهم‌ترین اهداف ساخت و گسترش اقامتگاه‌های بوم گردی در نواحی توریستی هم توجه به ارتباط با بومیان در طول سفر است.


این اقامتگاه‌ها امکان تجربه زندگی در محیط محلی را در اختیار مسافران قرار می‌دهد. استراحت در اتاق‌هایی به سبک مردمان محلی با همان امکانات و ویژگی‌ها، خوردن غذاهای سنتی تهیه شده از محصولات طبیعی، شنیدن نوای موسیقی محلی و لذت کار در مزارع و کارگاه‌های مردم آن نواحی از جمله مواردی است که در این اقامتگاه‌ها تجربه می‌کنید.


البته اگر قصد سفر کردن به مناطق بکر و کم‌تر شناخته شده را دارید، بهتر است از قبل در مورد مردم بومی و آداب و رسوم و فرهنگ آن‌ها تحقیق کنید.


این کار به شما امکان می‌دهد تا بتوانید بهتر و سریع‌تر با این مردم ارتباط برقرار کنید و از این طریق، به دانش و معلومات خود در این زمینه بیفزایید. توصیه می‌شود که برای بهبود برقراری ارتباط با بومیان در طول سفر، چند نکته زیر را در نظر بگیرید:


آشنایی تقریبی با زبان محلی


بهتر است پیش از سفر با چند اصطلاح محلی پرکاربرد بومیان منطقه آشنا شوید. این کار نه تنها به شما در برقراری ارتباط با افراد کمک می‌کند، بلکه باعث می‌شود تا آن‌ها هم زودتر به شما اعتماد کنند.


این کار نشان می‌دهد که شما به فرهنگ بومی منطقه علاقه دارید و تلاش می‌کنید خود را به آن‌ها نزدیک کنید.


سکونت در خانه‌های بومیان و استفاده از امکانات آن‌ها


سکونت در خانه‌های بومیان و استفاده از امکانات آن‌ها

اقامت در خانه افراد بومی یکی از مواردی که به شما کمک می‌کند تا مردم محلی و ویژگی‌های فرهنگی و روابط خانوادگی آن‌ها را درک کنید.


شما با این کار تجربه‌های خاص و منحصربه‌فردی را کسب می‌کنید که احتمالاً تا به حال در هیچ مقاله و کتابی نخوانده‌اید. بهتر است برای این کار دعوت کسانی را که مایل به سکونت شما در منزلشان هستند بپذیرید و از استراحت بر رختخواب‌های سنتی و خوردن غذاهای محلی استقبال کنید.


شرکت در جشن‌ها و مراسم محلی


شرکت در جشن‌ها و مراسم محلی

حضور در جشن‌های بومی و محلی یک راه ساده و جذاب برای آشنایی بیش‌تر با آداب و رسوم مردم هر منطقه است. مردم نقاط مختلف جهان با داشتن اعیاد، مراسم و فستیوال‌های مختلف، مناسبت‌های خاص مذهبی، تاریخی، طبیعی و... را گرامی می‌دارند.


شرکت در این مراسم باعث می‌شود تا بتوانید با بخش زیادی از مردم منطقه ارتباط برقرار کنید، خوراکی‌های محلی را امتحان کنید، از رقص و موسیقی سنتی آن‌ها لذت ببرید و با کسب اجازه از افراد، مشاهدات خود را ثبت کنید.


مشارکت در فعالیت‌های منطقه


مشارکت در فعالیت‌های منطقه

کمک به کاشت یا برداشت محصول در مزرعه، چیدن میوه‌های رسیده از باغ، ساخت یک کوزه سفالی یا کار با چوب در کارگاه نجاری از جمله تجربیاتی است که می‌توانید در حین ارتباط با بومیان برخی مناطق کسب کنید.


شما در حین این کار به تفاوت‌های فرهنگی مردم در بخش‌های مختلف کشور پی می‌برید. ضمناً علاقه‌مندی شما به امتحان کردن این کارها باعث می‌شود تا مردم محلی به شما اعتماد کنند و حس بهتری نسبت به حضور شما در منطقه داشته باشند.


خرید صنایع دستی و یادگاری‌های سنتی از منطقه هم به ثبت و ماندگار شدن خاطرات سفرتان منجر می‌شود. این روزها که یکی از اهداف سفر کردن کمک به مردمان محلی و بهبود وضعیت اقتصادی آن‌ها است، گردشگران از خرید صنایع دستی، خوراکی‌های سنتی و هنر دست مردان و زنان بومی استقبال می‌کنند.


بنابراین شما می‌توانید از طریق برقراری ارتباط با مردم بومی و خرید محصولات آن‌ها، گام مهمی در پیشرفت اقتصادی و رونق گردشگری در آن منطقه داشته باشید.


اهمیت و مراقبت از طبیعت


اهمیت و مراقبت از طبیعت

بسیاری از فعالان محیط زیست، انسان را بزرگ‌ترین دشمن طبیعت می‌دانند. حضور انسان در مناطق جدید به تدریج فضای طبیعی را تغییر می‌دهد و آن را به محیطی غیرقابل سکونت در طول قرن‌ها تبدیل می‌کنند. به همین دلیل حفظ طبیعت و مراقبت از آن یکی از ترندهای جدید سفر در سال‌های اخیر است.


اگرچه رونق گردشگری بسیار مهم است و می‌تواند چرخ اقتصاد در مناطق مختلف را بچرخاند، اما این کار نباید به قیمت آسیب به طبیعت و محیط زیست منطقه تمام شود!


در واقع یکی از ترندهای سفر در سال‌ جدید، این است که حضور مسافران منجر به بهبود وضعیت منطقه و رونق گردشگری در آن شود نه تخریب و آسیب به طبیعت! استفاده از وسایل نقلیه عمومی در طول سفر، مصرف سوخت‌های پاک برای خودروها، خودداری از رها کردن زباله‌های شیمیایی و صنعتی در سفر و... از جمله تکنیک‌های موجود برای داشتن یک سفر پاک، سبز و مسئولانه است.


مشارکت در طرح‌هایی که توسط آژانس‌های مسافرتی یا برخی از هتل‌ها با هدف کمک به حفظ محیط زیست و ترمیم آسیب‌های ایجاد شده در آن‌ها انجام می‌شود هم از جمله روش‌های اهمیت به طبیعت است.


باید بپذیریم که هر یک از ما نقشی در حفظ زمین و انتقال آن به نسل‌های بعدی داریم. بنابراین نباید آیندگان را قربانی سهل‌انگاری خود در طول سفر کنیم! از جمله راهکارهایی که برای حفظ طبیعت در سفر می‌توان انجام داد عبارت‌اند از:


  • خودداری از ورود وسایل حمل و نقل به مناطق بکر جنگلی و آسیب به زمین
  • همراه داشتن کیسه زباله در طول سفر و انتقال زباله‌ها به مناطق مخصوص دفع آن‌ها
  • عدم دست‌کاری طبیعت از جمله آسیب به درختان و شکستن شاخه‌های آن‌ها، از بین بردن پوشش زمین برای باز کردن راه، دست زدن یا آسیب رساندن به حیوانات وحشی و...
  • خودداری از آلوده کردن آب از طریق شست‌وشوی خودرو در کنار رودخانه‌ها و چشمه‌ها، ریختن مواد شیمیایی در آب و...
  • عدم ایجاد آلودگی صوتی در طبیعت و ترساندن حیوانات و پرندگان

ترند سفرهای ماجراجویانه


ترند سفرهای ماجراجویانه

اگر فکر می‌کنید که اهمیت حفظ محیط زیست، عدم استفاده از مواد آلاینده و کاهش تولید زباله مانع سفرهای ماجراجویانه می‌شود، سخت در اشتباه هستید! اتفاقاً شما می‌توانید با استفاده از روش‌های نوین سفر کردن، حس و حالی متفاوت را تجربه کنید و خاطراتی منحصربه‌فرد داشته باشید.


اگرچه سفر متفاوت به جنوبگان، آلاسکا و جزایر گالاپاگوس این روزها در صدر مقاصد گردشگری جهان برای سفرهای ماجراجویانه هستند، اما در ایران زیبای خودمان هم چنین مناطقی کم نیستند!


تجربه غواصی در خلیج فارس و دریای عمان، کویرگردی، کوه‌نوردی و دره نوردی تنها چند نمونه از سفرهایی است که برای ماجراجویی می‌توانید به سراغ آن‌ها بروید.


البته داشتن سفری ماجراجویانه همیشه به معنی رفتن به مناطق ناشناخته و تجربه چیزهای عجیب و غریب نیست. گاهی می‌توانید شکل متفاوتی از سفر کردن را در یک منطقه توریستی داشته باشید و از این طریق، ماجراجویی کنید!


استفاده از وسایل نقلیه ویژه مثل دوچرخه، موتور و کاروان هم از جمله راهکارهای موجود برای کسب تجربیات متفاوت در سفر و ماجراجویی است.


بهترین و مدرن ترین روش برای اجاره اقامتگاه در سفر


بهترین و مدرن ترین روش برای اجاره اقامتگاه در سفر

پیشرفت تکنولوژی به تحول عظیمی در بخش‌های مختلف زندگی انسان‌ها از جمله سفر کردن منجر شده است. امروز پیدا کردن یک اقامتگاه یا اجاره ویلا ، حتی در دورترین نقاط دنیا کار سخت و پیچیده‌ای نیست و تنها با چند کلیک قابل انجام است. البته این کار نیاز به دسترسی به پلتفرم‌های تخصصی و معتبری مثل جاباما دارد.


در جاباما که یک سامانه ویژه برای اجاره اقامتگاه در ایران است، شما به هزاران مکان مناسب برای اجاره در طول سفر خود دسترسی خواهید داشت.


فرقی نمی‌کند با خودروی برقی سفر می‌کنید یا با دوچرخه، به دنبال اجاره هتل هستید یا اقامتگاه بوم گردی؛ به هر حال در جاباما اقامتگاه مناسب خود را پیدا می‌کنید!


برای این کار تنها باید مقصد سفر، زمان و تعداد همسفران خود را در سایت وارد کنید و بقیه کارها را به جاباما بسپارید. در مدت زمانی بسیار کوتاه صدها اقامتگاه مناسب در محل مورد نظر برای شما نمایش داده می‌شود.


ضمناً جاباما کار را برای انتخاب شما ساده‌تر از این هم کرده است! پس از ورود به سایت و مشاهده اقامتگاه‌های پیشنهادی، می‌توانید با کلیک بر بخش فیلتر، کلیه امکانات و ویژگی‌های دلخواه خود را تیک بزنید.


پس از آن، تمامی اقامتگاه‌های موجود بر اساس سلیقه شما نمایش داده خواهند شد. یکی از کاربردهای تکنولوژی، سرعت بخشیدن به کارها و عدم اتلاف وقت است.


چه چیزی لذت‌بخش‌تر از این که بهترین اقامتگاه را برای سفر متفاوت خود در کم‌ترین زمان ممکن پیدا کنید و تجربه‌ای رؤیایی و جذاب داشته باشید؟!


پاسخ به سوالات متداول درباره ترندهای جدید سفر در سال ۲۰۲۳


ترندهای جدید سفر چیست؟

در حال حاضر مردم بیش‌تر مناطق جهان به دنبال تجربه سفرهای پاک و سالم با حداقل آلایندگی هستند. سفر به مناطق بکر با سرعت کم و کسب تجربه بیش‌تر در طول مسیر، ارتباط عمیق‌تر با مردم بومی، سفرهای ماجراجویانه و حفظ محیط زیست از مهم‌ترین ترندهای سفر در سال ۲۰۲۳ هستند.

بهترین راه برای اجاره اقامتگاه در سفر چیست؟