شکارچی گنج کسی است که زندگی‌اش را وقف پیدا کردن یک گنجینه ارزشمند می‌کند، آن‌ها معمولا باهوش، فرز و تند و سریع و حواس‌جمع هستند و قدرت نقشه‌خوانی بالایی هم دارند! فکر می‌کنید می‌‌‌‌‌توانستید یک شکارچی حرفه‌ای گنج باشید؟ خب جزیره گردی جاباما بهترین فرصت برای محک زدن است استعداد است!


این فصل، بهترین موقع سال برای جنوب گردی است و هیچ کس در آن شکی ندارد. جاباما هم هوشمندانه و زیرکانه در همین فصل یک نقشه گنج برایتان رو کرده است؛ نقشه گنج قشم در بازی جزیره گردی!


سالهاست که برترین شکارچیان گنج در طول تاریخ به دنبال این نقشه هستند و می‌خواهند گنجی که در جزیره عجایب ایران پنهان شده را از زیر خاک بیرون بیاورند!


حالا شما این شانس را دارید که با یک کلیک خشک و خالی نقشه گنج را روی موبایل یا صفحه کامپیوترتان باز کنید و در 80 ثانیه فرصتی که دارید از زیر 20 جای دیدنی معروف قشم، گنج‌ها را پیدا کنید!


البته بردن گنج بیشتر از همه به شانس شما بستگی دارد، اینجا راجع به جزیره گردی جاباما بیشتر بخوانید.


اما این بهترین شکارچیان گنج تاریخ که در نهایت استعداد گنج‌یابی شما با آن‌ها محک زده می‌شود، واقعا که بودند و چه کردند؟!


بیایید نگاهی به شخصیت واقعی و مرموز این شکارچی های گنج بیندازیم!


سِر والتر رالی - SIR WALTER RALEIGH


برای یک شکارچی گنج چیزی مهمتر از این نیست که اسپانسر ماجراجویی‌هایش یک فرد معروف و ثروتمند باشد. از این نظر سر والتر رالی چیزی کم و کسر نداشت! رفیق صمیمی و یار غار ملکه الیزابت، با سکه‌های خزانه دربار راهی سفری دور و دراز در اروپا شده بود تا مستعمرات ملکه را افزایش دهد.


اما ایده معروف شهری سراسر طلا به گوش سر والتر هم رسید و چشمم دیگر چیزی جز این شهر طلایی را نمی‌دید. او راهی قاره آمریکا شد، در جستجوی شهر طلایی معروف! اما هر دو سفرش شکستی بیش نبود و آخر دست خالی با لشگر شکست‌خورده به انگلیس بازگشت.


سرنوشت تلخ سر والتر اینجا بود که جانشین ملکه، او را به جرم خیانت گردن زد!


اگر استعداد گنج‌یابی شما در سطح سر والتر بود، امیدواریم خیر باشد!


شکارچی گنج
سر والتر والی سرش را در راه گنج به باد داد!

هاینریش شلیمان - HEINRICH SCHLIEMANN


اگر تاریخ خوانده باشید، می‌دانید که شلیمان فق یک شکارچی گنج ساده نبود! او را به عنوان یکی از بنیان‌گذاران باستان‌شناسی هم می‌شناسند.


او شیفته تاریخ یونان باستان بود و نه اولی بلکه یکی از معروف‌ترین کاشفان تروا. البته که او به تاریخ هم علاقه‌مند بود اما خیلی زود به این نتیجه رسید که تاریخ آب و نان ندارد.


پس به توصیه والدین و بزرگان فامیل، وارد کار خرید و فروشِ عتیقه و گنجینه‌هایی که از اکتشافاتش به دست می‌آورد شد و باستان‌شناسی را کنارش ادامه داد. همین شد که حالا در تاریخ نامش را بیشتر به عنوان یک شکارچی گنج می‌شناسند، نه باستان‌شناس!


گنج یاب
شلیمان به فروش آنچه از تروا به دست آورده بود مشغول شد

لی اسپنس - E. LEE SPENCE


لی اسپنس یک شکارچی گنج تمام عیار بود، کاربلد، دقیق و حرفه‌ای و مهمتر از همه خوش‌شانس اما بدون وکیل خوب!


داستان از این قرار است که اسپنس که از 12 سالگی در کار پیدا کردن گنج و کشتی غرق شده بود و خودش می‌گوید به اندازه 100 میلیون دلار در طول مدت فعالیتش گنج از زیر آب و از زیردریایی‌های قدیمی بیرون کشیده است.


اما یکی از معروف‌ترین گنج‌هایی که پیدا کرد در زیردریایی هانلی بود. از بخت بد، دولت از این گنج ارزشمند باخبر شد و در یک دعوای حقوقی حق بهره‌برداری از آن را از دست داد.


لی اسپن شکارچی گنج
لی اسپنس و گنجی که احتمالا دولت از او گرفت

برنت بریزبن - BRENT BRISBEN


در سال 1715 یک ناوگان از کشتی‌های اسپانیایی از سمت هاوانا به خانه برمی‌گشتند که از بختِ بدِ دریانوردان در گردابی افتادند و در جایی نزدیک به فلوریدا غرق شدند، اما از بخت خوش برنت بریزبن همراه خود در کشتی‌هایشان گنج داشتند!


بریزبن یک شکارچی گنج معروف به خوش‌شانسی است! او صاحب شرکت جواهرات ملکه است و حالا صاحب امتیاز بهره‌برداری از گنج 11 کشتی غرق شده ناوگان 1715. او در سال 2015 موفق شد 350 سکه از این گنجینه باارزش را پیدا کند، کم به نظر می‌رسد اما تقریبا 4.5 میلیون دلار ارزش همین 350 سکه است!


بریزبن، خودش معتقد است که این اکتشاف معجزه بود اما نکته‌ای که خواب شب را از چشمانش ربوده این است که هنوز گنجی به ارزش 400 میلیون دلار در بستر دریا خوابیده است.


کمپین جزیره گردی جاباما
برنت بریزبن و گنجی که از زیر آب بیرون کشید

جیووانی باتیستا بلزونی - GIOVANNI BATTISTA BELZONI


برای یک شکارچی گنج در دوران باستان، کمی ذوق و علاقه به سفر کافی بود تا اسمشان را در تاریخ ثبت کنند. جیووانی باتیستا بلزونی همه ویژگی‌های لازم را داشت!


بلزونی کاشف گنجینه‌های مصر باستان بود؛ مثلا مجسمه سر رامسس دوم، تابوت ستی اول و گنج‌های بسیاری از معبد رامسس دوم، ادفو و الفانتین. او اولین کسی هم بود که پا به هرم خفرع در جیزه گذاشت. نتیجه همه این اکتشافات در کیسه‌های متعدد به موزه بریتانیا فرستاده می‌شد.


معروف ترین شکار چی های گنج در تاریخ
باتیستا بلزونی مهمان ناخوانده اهرام مصر

جاناتان توکلی-پاری - JONATHAN TOKELEY-PARRY


هر کسی که شغل شریف شکارچی گنج بودن را انتخاب می‌کند، قرار نیست که به همه قوانین اخلاقی و اجتماعی پایبند بماند، بعضی‌ها دنبال راه درروهای قانون هستند تا گنج‌یابی را با چاشنی قاچاق غیرقانونی پیش ببرند.


جاناتان توکلی-پاری یکی از این سارقان آثار باستانی حرفه‌ای است. او با مهارت بی‌مثالی 3 هزار قطعه از آثار باستانی مصر را از این کشور قاچاق کرد و در بازارسیاه فروخت! روشش هم برای این کار این بود که آثار باستانی را با لایه‌ای از پلاستیک مذاب می‌پوشاند و جای عتیقه تقلبی از مرز رد می‌کرد.


معروف‌ترین کار قاچاق جاناتان مربوط به سرِ فرعون آمن هوتپ دوم است!


بهترین گنج‌یاب
جاناتان و یکی از قاچاق‌های معروفش!

تامی گرگوری تامپسون - TOMMY GREGORY THOMPSON


کشتی SS Central America به کشتی طلا معروف است. این کشتی در زمان خود چیز خاصی نبود، مثل چندین کشتی دیگر طلا و جواهرات را حمل می‌کرد. اما وقتی معروف شد که با یک بار پر از سکه ارزشمند گرفتار طوفان شد و نه کشتی و نه مسافرانش از این طوفان سهمگین جا سال به در نبردند.


تامی گرگوری تامپسون، یک شکارچی گنج پرانگیزه زندگی خود و همراهانش را وقف پیدا کردن این گنجینه خوابیده در کف دریا کرد و در آخر هم موفق شد 100 میلیون دلار طلا از آب بیرون بکشد اما رفقا و هم قطارهایش را به پشیزی فروخت و سهم آن‌ها را نداد.


او تا سال 2000 پنهان شده بود و وقتی هم که پیدا شد جای اموالش را لو نداد.


شکارچی گنج معروف
تامی گرگوری تامپسون، گنج‌ها را به جیب زد و رفاقت را به آب انداخت!

مل فیشر - MEL FISHER


مل فیشر یک شکارچی گنج رمانتیک به تمام‌عیار بود! اون واقعا از روی عشق به ماجراجویی سراغ گنج‌یابی رفت و البته این به این معنا نیست که ثروت خوبی را از این راه به هم نزده باشد!


مل فیشر و پسرش یک کمپانی دارند که متخصص پیدا کردن کشتی‌های شکسته و غرق شده پر از طلا و جواهرات است و واقعا هم در این کار موفق هستند و همه خانواده را ثروتمند کرده‌اند. جالب است بدانید که او در ابتدا یک مرغ‌دار بود!


شکارچیان معروف گنج
فیشر یکی از موفق‌ترین گنج‌یابان تاریخ است!

خب حالا نوبت شماست که وارد جزیره گردی جاباما شوید و استعدادتان را محک بزنید!


استعداد گنج‌یابی شما در سطح کدام یک از شکارچی های معروف گنج در طول تاریخ است؟ نتیجه را در اینستاگرام یا توییتر خود به اشتراک بگذارید تا شانس گنج بردنتان بیشتر شود!