اجاره اقامتگاه در سراسر ایران

دشت ریگی کرمان، از جذابیت‌های متفاوت و گرم ایران است

وقتی صحبت از جاهای دیدنی می‌شود شاید خیلی‌ها صحبت از شمال کشور و یا مکان‌های سرسبز بکنند اما خیلی‌ها هستند که علاقه زیادی به مکان‌های خشک و کویری دارند و در این مقاله، به معرفی یکی از دشت‌های کویری اما جذاب می‌پردازیم. در دل استان کرمان و در شهر ماهان دشتی نهفته است که از آن به عنوان یک پدیده جغرافیایی یاد می‌کنند. با جاباما همراه باشید.

دشت ریگی

درست در مرز خراسان جنوبی و کرمان و در کنار دشت لوت مرکزی یکی از عجایب جغرافیایی کرمان قرار گرفته است که به آن هامادا یا دشت ریگی می‌گویند. اهمیت و شهرت این دشت به خاطر سنگ‌های ریز و درشتی هستند که در کار یکدیگر قرار گرفته‌اند و اگر از بالا یا از یک فاصله دور به این دشت نگاه کنید، جذابیت و زیبایی کامل را در این دشت احساس خواهید کرد. دشت ریگی پدیده‌ای است که به وسیله باد شکل می‌گیرد و سنگ‌ریزه‌ها کنار یکدیگر قرار می‌گیرند که به این پدیده باد رفتگی می‌گویند.

دشت ریگی کجاست؟

دشت ریگی در لوت مرکزی واقع شده است و یکی از مهم‌ترین بیابان‌های لوت حساب می‌شود چرا که این دشت با ساختار مقطعی که دارد تقریبا با تمام دشت‌ها و بیابان‌های اطراف تفاوت دارد. دشت ریگی در همسایگی شهر شهداد قرار گرفته است که این شهر لقب گرم‌ترین شهر جهان را دارد پس حتما سعی کنید که با خود آب زیاد به همراه داشته باشید که احتمالا به مقدار زیادی از آن احتیاج پیدا می‌کنید.

تفریحات دشت ریگی

اگر به دنبال عکاسی از محیط‌های زیبا هستید، مطمئن باشید که دشت ریگی ارزش گشتن را دارد و می‌توانید ساعت‌های متوالی را در این مکان سپری کنید و عکس‌های جذابی را برداشت کنید. شب‌های دشت ریگی به شدت جذاب است و به خاطر هوای خوب و خنکی و آسمان صافی که دارد نه تنها برای عکاسی جای مناسبی است، بلکه برای کمپ کردن می‌تواند بسیار مناسب باشد. البته باید توجه داشت که این دشت چند گونه حیوان خزنده را داراست که البته نسبت به دیگر جاهای دشت لوت بسیار کمتر است اما به هر حال در کمپ‌ کردن باید احتیاط کرد و حتما از کسی که این منطقه را بلد است، کمک گرفت.

اگر اهل ماشین بازی و آف رود در بیابان و دشت‌ها هستید، مطمئن باشید که آف رود در دشت ریگی می‌تواند نظرتان را به خود جلب کند چرا که این دشت دارای یک سری تپه‌های کوتاه و بلند است که گذر از آن‌ها با ماشین آف‌رود بسیار لذت‌بخش و زیباست.بهترین زمان مسافرت به دشت ریگی

اگر دوست دارید که حتما به این دشت سفر کنید، حتما در نظر داشته باشید که اوایل پاییز به شدت آب و هوای مناسبی این دشت را احاطه کرده است. هم‌چنین شب‌های پاییزی دشت ریگی سرد است و اگر دوست داشتید در این دشت کمپ کنید حتما در نظر داشته باشید که با خود لوازم گرمایشی و لباس گرم همراه خود داشته باشید.

البته باید اشاره کرد که در اوایل بهار نیز لایه‌ای از چمن در سطح این دشت می‌نشیند که به خاطر ضعیف بودن بافت خاک این دشت، خیلی سریع این چمن‌ها خشک می‌شوند.

دشت ریگی؛ پدیده جبری کرمان

بعد از چندین بار گشت و گذار در جاهای سرسبز، دریاکنارها، رودخانه‌ها و … بد نیست که برای تازگی و تنوع هم که شده، سری به دشت‌های جذاب ایران بزنیم و دشت ریگی یکی از این مکان‌هاییست که می‌تواند بعد جدیدی از جذابیت‌های طبیعی ایران به شما نشان دهد. برای رفتن به این دشت در ابتدا باید به کرمان رفته و از آنجا به شهر شهداد بروید و سپس توسط ماشین‌های آف رود می‌توانید در دشت ریگی بچرخید.

آیا تا به امروز به دشت ریگی کرمان سر زده‌اید؟ اگر از این مکان متفاوت دیدن کرده‌اید، در بخش نظرات حتما راجع به آن بنویسید.

امیرحسین والی

شب و روز من به نوشتن می‌گذرد!

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + دو =

دکمه بازگشت به بالا
بستن