با اعلام یونسکو لیست شهرهای خلاق سال ۲۰۲۱ معرفی و کرمانشاه تنها نماینده ایران به عنوان شهر خلاق غذا معرفی شد.


در همین راستا سرپرست اداره کل میراث‌ فرهنگی استان کرمانشاه از برنامه این اداره کل برای ثبت ملی ۱٠٠ غذای کرمانشاهی خبر داد.


جبار گوهری در همین راستا افزود:


در سال‌های گذشته ۳۷ شهر در جهان در لیست شهرهای خلاق معرفی شده‌اند که کرمانشاه به نمایندگی از ایران به این لیست اضافه شده است.


برای معرفی شهر و استان کرمانشاه به‌عنوان برند غذایی کشور برنامه ثبت بیش از ۱۰۰ غذای محلی کرمانشاهی در دستور کار قرار گرفته‌است.


کار تکمیل این پرونده‌ها برای ثبت در فهرست میراث ناملموس کشور رو به اتمام است و در یک ماه آینده شاهد رخداد بسیار بزرگی برای شهر و استان کرمانشاه خواهیم بود.


«امیر رحیمی» سرپرست شهرداری کرمانشاه نیز به تلاش‌های ۱۸ ماهه سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمانشاه در این زمینه اشاره کرد. او در این باره افزود:


در این مدت جلسات متعددی با فعالان حوزه غذا برگزار شده و در سفر دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران به کرمانشاه انواع خوراکی‌های کرمانشاه ارائه و معرفی شدند. با توجه به پیشینه غنی کرمانشاه در این زمینه و زیرساخت‌های مناسب آن در نهایت شهر کرمانشاه در حوزه خوراک از سوی ایران به یونسکو معرفی شد که با بررسی‌های صورت گرفته یونسکو با انتخاب این شهر به عنوان شهر خلاق خوراک موافقت کرد.


پیش از این ۳۷ شهر در جهان به عنوان شهرهای خلاق خوراک معرفی شده بودند که یازده مورد آن‌ها در آسیا و پنج مورد آن در خاورمیانه قرار داشتند.


با معرفی کرمانشاه به‌عنوان شهر خلاق غذا، این شهر به‌عنوان قطب گردشگری غذا در کشور مطرح می‌شود.فرهنگ غذایی کرمانشاه بسیار غنی است


استان کرمانشاه با حدود ۸۰ نوع غذا و خوراک، ۱۱ نوع نان، ۲۰ نوع شیرینی و میان ‌وعده‌های تاریخچه‌ی غنی در حوزه غذا دارد.


خوراکی هایی مانند «روغن کرماشانی»، «نان برنجی»، «کاک»، «خورشت خلال» و «دنده کباب» از جمله خوراکی‌های معروف این شهر هستند.


در این مقاله از جاباما خوشمزه‌ترین شیرینی‌های ایران معرفی شدند که سهم کرمانشاه از این شیرینی‌های لذیذ زیاد است.


کرمانشاه یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران است که در دوران مختلف از اهمیت بالایی برخوردار بوده است.


وجود کتیبه مشهور داریوس هخامنشی و سنگ‌نگاره‌های پادشاهان ساسانی در این منطقه گواه این اهمیت تاریخی است.


این شهر میزان یکی از زیباترین اقامتگاه‌های ایران هم هست که در این مقاله جاباما می‌توانید با اقامتگاه ریوار کرمانشاه بیشتر آشنا شوید.