سفر نوروزی از تو، جاباما

بوم گردی خشت آباد ؛ نمایی از حوض و خشت که باید یک بار آن را دید

سفر به یزد یعنی سفر به اولین شهر خشتی دنیا، شهری که چارقدی از آسمان آبی به سر کشیده و طولانی‌ترین قنات دنیا را در دل خودش خانه داده است. به یزد که می‌رسید انگار وارد جنگلی از بادگیرها می‌شوید، بادگیرهایی که مثل تاج بر سر خانه‌های گودال باغچه نشسته‌اند. سفر به یزد به هیچ سفر دیگری شبیه نیست، این‌جا شما قدم در تاریخ و گذشته می‌‌گذارید و این سفر را اقامت در خانه‌ای تاریخی و سنتی که حال و‌هوای گذشته را در خشت خشت خود نگه داشته کامل می‌کند. اگر از ما می‌شنوید در سفر به یزد اقامت در بوم گردی خشت آباد را یک‌بار امتحان کنید تا برای همیشه طعم آن در خاطره‌هایتان بماند. با جاباما و این مقاله همراه باشید.

اگر می‌خواهید چند روزی از شلوغی‌های دنیای امروز به جایی دنج پناه ببرید و آرامش مطلق را تجربه کنید در دل کوچه‌های کاه‌گلی و تودرتوی بافت قدیمی یزد، بوم گردی خشت آباد منتظر شماست. بوم گردی خشت آباد خانه‌ای صدساله است که در قدیمی‌ترین محله‌ی یزد یعنی گازرگاه خانه کرده است. در این خانه‌ی تاریخی اتاق‌ها دور تا دور حیاط دست به‌دست هم داده‌اند تا شما را مهمان آرام‌ترین روزهای زندگی‌تان بکنند. حال و هوای اتاق‌ها سنتی است اما تقریبا هرآن‌چه که برای یک اقامت خوب و راحت لازم دارید، این‌جا در اختیار شماست.

بعد از گشت‌و‌گذار حسابی در شهر شب می‌توانید در فضای آرام اتاق و تخت‌خواب‌های راحت تمام خستگی روز را به در کنید. فرقی نمی‌کند که سفر شما به یزد مجردی باشد یا بخواهید با دوست و همسرتان راهی این شهر تاریخی شوید، حتی اگر خانوادگی سفر می‌کنید بوم گردی خشت آباد انواع اتاق‌های مناسب برای اقامت شما را دارد.

Khesht Abad 01

حوض آبی وسط حیاط و گل وگیاه‌ها و صدای پرندگان شاید بهترین جایی باشد که می‌توانید عصرها روی تخت‌های سنتی دنج کنید، چای ایرانی و باقلوا و قطاب یزد نوش جان کنید یا با دیگر مسافران از خاطرات سفرتان بگویید. گوشه‌گوشه‌ی حیاط را با خمره‌های سفالی و صنایع دستی زینت داده‌اند که فضا را دلنشین‌تر می‌کنند. با اقامت در خشت آباد شما نیازی ندارید که سراغ رستوران‌های خوب شهر را از محلی‌ها بگیرید، خود اقامتگاه یک رستوران تمام عیار دارد. رستوران این اقامتگاه دنج، همین حیاط است که در آن می‌توانید انواع غذاهای سنتی و لذیذ یزدی و ایرانی را نوش جان کنید. کسانی که مهمان این اقامتگاه بوده‌اند از آش‌های شولی آن خیلی تعریف می‌کنند، پس یادتان نرود که حتما در طول اقامت‌تان این آش محلی را نوش‌جان کنید.

Khesht Abad 03

بیش‌تر کسانی که به شهر یزد می روند، اولین شهری که در لیست میراث جهانی یونسکو قدم گذاشته است، دوست دارند در طول سفرشان در بافت قدیمی این شهر اقامت داشته باشند تا بتوانند پیاده به دیدن تمام زیبایی‌های تاریخی این شهر بروند. اگر شما هم همین نظر را دارید، بوم‌گردی خشت‌آباد بازهم گزینه‌ای ایده‌آل برای شماست. اگر حوصله‌ی پیاده روی دارید که البته بافت یزد شما را خود به‌خود عاشق پیاده‌روی می‌کند و دل‌تان نمی‌آید هیچ کدوم از زیبایی‌ها را از دست بدهید می‌توانید پیاده به دیدن زندان اسکندر، بازار خان یزد و مجموعه‌ی میرچخماق، مسجد جامع یزد و آب انبار شش بادگیری بروید.

مینا عبدی

من مینا عبدی، کارشناسی ارشد مترجمی زبان انگلیسی دارم و عاشق یادگرفتن زبان‌های مختلف و نوشتن هستم. کار کردن با واژه‌ها را دوست دارم و می‌توانم به زبان انگلیسی، فارسی و ترکی واژه‌ها را کنار هم بچینم و مطلب بنویسم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − 5 =

دکمه بازگشت به بالا