آبگرم محلات یکی از جاذبه‌های زیبای شهرستان محلات محسوب می‌شود که هرساله مسافران بسیاری را به خود جذب می‌کند.


در این منطقه، شش چشمه آبگرم وجود دارد که هرکدام از آن‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارد. این چشمه‌های آبگرم علاوه بر جاذبه تفریحی که دارند، دارای خواص درمانی بسیاری نیز هستند.


در این مقاله جاباما قصد داریم تا شما را با آبگرم محلات و جاذبه‌های دیدنی آن آشنا کنیم.


آبگرم محلات، شفای داغ زمین!


آبگرم محلات یکی از معروف‌ترین چشمه‌های آبگرم ایران در کنار چشمه‌های معروفی همچون چشمه آبگرم سرعین در اردبیل و چشمه آبگرم لاریجان در مازندران است.


شهرستان محلات با دارا بودن ۶ چشمه آبگرم در کنار طبیعت بکری که دارد، در تمام طول سال میزبان بسیاری از گردشگران ایرانی و خارجی است.


استفاده از مزایای درمانی چشمه ‌های آبگرم محلات به چند صدسال قبل باز می‌گردد و هرچه در طول سال‌ها آگاهی انسان‌ها نسبت به فواید درمانی آبگرم بیشتر شد، محبوبیت این آبگرم که در منطقه زیبا و پر از گل محلات قرار گفته نیز افزایش یافته است.


عمق چشمه های آبگرم محلات حدود 20 هزار متر است و گرمای آن‌ها نیز بر اساس عمق و سرعت بالا آمدن، در برخی اوقات به ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد نیز می‌رسد.


در واقع چشمه‌های آبگرم محلات از نوع آب‌های گرم عمقی است که عمدتاً از بخار خمیره سنگ‌های سوزان داخل پوسته زمین ایجاد می‌شود و به سطح زمین می‌آید.


بهترین استخر آبگرم محلات
چشمه‌های آبگرم ایران به خواص فراوانشان معروفند و هر ساله گردشگران خارجی و داخلی را به خود جذب می‌کنند

نحوه دسترسی به این آبگرم


آدرس آبگرم محلات: استان مرکزی، شهرستان محلات، جاده آبگرم


آبگرم محلات در شمال شرقی شهرستان زیبای محلات واقع شده است. برای رسیدن به این چشمه‌های آبگرم می‌توان از جاده دلیجان – محلات و همچنین جاده اصلی قم – اصفهان، خود را به این منطقه رساند.


خواص آبگرم محلات، از عضله تا اعصاب


از ویژگی‌های مهم چشمه های آبگرم محلات، ترکیب آب‌های سولفاته و کلسیک در آن است.


آب این چشمه‌های آبگرم در درمان بیماری‌های کبدی، صفراوی، کلیوی، دستگاه گوارش و همچنین بیماری‌های رماتیسمی، استخوانی و پوستی نقش مهمی دارد.


همچنین گاز رادون موجود در آب این چشمه‌ها نیز موجب درمان بیماری‌های ریوی می‌شود.


دمای آب این چشمه‌ها به طور میانگین حدود ۴۸ سانتی‌گراد است؛ به دلیل وجود منیزیم، کلسیم، سدیم، ید، آهن، آمونیاک و فلوئور در آب این چشمه‌ها، بسیاری از افرادی که به دردهای عضلانی و مفصلی و بیماری‌های عصبی مبتلا هستند، برای تسکین دردهای خود به این مکان می‌روند.


درمان سیاتیک، روماتیسم، تسکین پادرد، کمردرد، گرفتگی عضلانی و عصبی و التیام پیدا کردن بیماری‌های قارچی و پوستی از دیگر خواص این چشمه است. نکته قابل توجه این است که برخلاف بیشتر آب‌های گرم، در این چشمه‌ها از بوی بد گوگرد خبری نیست.


آبگرم رینه یکی از مراکز اسپای طبیعی نزدیک تهران است که آن هم می‌تواند به درمان بیماری‌های زیادی به صورت طبیعی کمک کند.


آبگرم محلات در زمستان
شهرستان محلات به جز آبگرم دیدنی‌ها و طبیعت جذابی دارد

معروف ترین چشمه های آبگرم محلات


آبگرم محلات، مجموعه‌ای از ۶ چشمه معروف آبگرم است که در قلب استان مرکزی واقع شده است. نام این چشمه‌ها متناسب با خاصیت درمانی آن‌ها انتخاب شده است؛ چشمه حکیم، شفا، دنبه، سلیمانیه، سودا و رماتیسم نام چشمه‌های این منطقه است. در ادامه به معرفی معروف ترین چشمه های آبگرم محلات پرداخته‌ایم.


چشمه حکیم


چشمه حکیم بهترین استخر آبگرم محلات را دارد و همیشه یکی از اصلی‌ترین گزینه‌ها برای رفتن به آبگرم محلات محسوب می‌شود. این چشمه در فاصله یک کیلومتری از جنوب شرقی چشمه شفا قرار دارد و همان‌طور که اشاره شد می‌توانید از تمام این چشمه‌ها بازدید و از آبگرم آن‌ها استفاده کنید.


این چشمه دو حوض آبگرم برای استفاده بانوان و آقایان دارد.


چشمه‌های معدنی آب گرم ناحیه محلات از لحاظ ترکیب شیمیایی بسیار شبیه چشمه‌های معدنی سولفاته کلسیک بان یردوبیگور فرانسه هستند. گرمی و مقدار قابل توجه کلسیم آن‌ها، دارای خواص مهمی همچون آرام‌بخش و ضد مسمومیت است.چشمه شفا


یکی دیگر از معروف‌ترین چشمه‌های محلات، چشمه شفا است. این چشمه در بالای تپه مجاور سرچشمه محلات و در محلی نزدیک به تخته‌سنگ‌های سخت، از دهانه یک چاه بیرون می‌آید و به حمام‌های اطراف آن هدایت می‌شود. میزان آب این چشمه را می‌توان در حدود ۱۲ لیتر در ثانیه تخمین زد.


این چشمه آب گرم برای تسکین بسیاری از دردهای مفصلی توصیه می‌شود.


چشمه های آبگرم محلات
تصویری از سرچشمه محلات یکی از معروف ترین جاذبه های این منطقه

چشمه دنبه


یکی دیگر از بهترین چشمه‌های آب گرم شهرستان محلات، چشمه آبگرم دنبه است؛ آب گرم این چشمه هرساله بسیاری از افراد را برای بهره‌مندی از خواص شگفت‌انگیز خود، به این منطقه می‌کشاند. پیشنهاد می‌کنیم اگر به محلات سفر کردید حتماً از مزایای چشمه دنبه استفاده نمایید.


درجه حرارت چشمه آب دنبه ۵۰ درجه سانتى‌گراد است و افرادى که به بیمارى ریوى و قلبى مبتلا هستند، بهتر است بااحتیاط و همراه با شخص دیگری از آب این چشمه استفاده کنند.


چشمه روماتیسم


چشمه روماتیسم یکی دیگر از معروف‌ترین چشمه های آبگرم محلات محسوب می‌شود که طرفداران بسیاری دارد. آبگرم این چشمه همان‌طور که از اسم آن پیدا است، برای درمان و تسکین درد روماتیسم، بسیار مفید است.


چشمه سودا


چشمه سودا یا همان چشمه بختیاری، یکی دیگر از چشمه‌های آب گرم محلات اصفهان است که طرفداران بسیاری دارد. آبگرم این چشمه در کنار خواص بسیار سودمندی که دارد، بسیار آرامش‌بخش است.


اگر سمت اصفهان سفر کردید، از اینجا بهترین جاذبه های اصفهان را ببینید و دست پر از خاطره از این سفر بازگردید.


آب گرم محلات اصفهان
هر چشمه محلات به خاصیت و شفابخشی در حوزه خاصی معروف‌تر است

چشمه سلیمانیه‌


چشمه سلیمانیه یکی دیگر از ۶ چشمه معروف آبگرم محلات محسوب می‌شود که در تمام طول سال میزبان بسیاری از افرادی است که برای درمان، تسکین درد و یا گردش و تفریح به شهرستان زیبای محلات که به هلند ایران معروف است، سفر می‌کنند.


مجتمع آب‌درمانی آبگرم محلات


مجتمع آب‌درمانی آبگرم یا همان هتل آبگرم محلات در استان مرکزی و در مجاورت چشمه جوشان آبگرم محلات، یکی از مهم‌ترین آب‌های گرم معدنی کشور واقع شده است. این هتل در دل طبیعت قرار دارد و برای افرادی که دچار دردهای کمر و ستون فقرات و زانو هستند آب‌درمانی با قیمت مناسب را فراهم کرده است. هتل آب‌درمانی آبگرم جز هتل‌های زیبا به همراه امکانات اقامتی بسیار مناسب است.


مجتمع آب‌درمانی آبگرم محلات
یکی از مجهزترین مجتمع‌های آبدرمانی

جاذبه های گردشگری محلات


محلات به‌واسطه تاریخ غنی، آب‌وهوای مطبوع، طبیعت چشم‌نواز و مزارع بزرگ پرورش گل یکی از مقاصد مهم گردشگری در ایران است. یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری محلات، سرچشمه است که پیشنهاد می‌کنیم اگر به این منطقه سفر کردید، حتماً از آن بازدید نمایید. از دیگر جاذبه‌های این شهرستان گردشگرپذیر می‌توان به آتشکده آتشکوه، سد نیم ور، سایت تاریخی خورهه و ... اشاره کرد.


اگر به دیدن چنین محیط‌های تاریخی و آتشکده‌هایی علاقه‌مندید، پیشنهاد ما برای سفر بعدیتان یزد و آتشکده یزد است!


جاذبه های گردشگری محلات
آتشکده آتشکوه

نکات ایمنی استفاده از آبگرم


رعایت نکات ایمنی هنگام استفاده از آبگرم یکی از کارهایی است که حتماً باید انجام دهید. توصیه می‌کنیم به هنگام رفتن به چشمه‌های آب گرم نکات ایمنی زیر را در نظر داشته باشید.


  • احتمال ایجاد سرگیجه و سردرد و حالت تهوع در آبگرم وجود دارد که علت آن هم افت فشارخون است؛ پیشنهاد می‌کنیم برای بهبود سرگیجه یا سردرد از محیط آبگرم خود را به فضای باز بیرون برسانید تا با کمی استراحت در هوای آزاد، مشکل برطرف شود.
  • افرادی که به بیماری‌های قندی، فشارخون و تنفسی مبتلا هستند، باید مدت‌زمان بسیار کمتری نسبت به بقیه از آب گرم استفاده کنند.
  • استفاده از آبگرم این چشمه‌ها به دلیل دمای بالایی که دارند برای زنان باردار توصیه نمی‌شود.


سرچشمه
منطقه دیدنی سرچشمه

بهترین فصل سفر به محلات و استفاده از چشمه های آبگرم


بهترین زمان استفاده از آب گرم محلات در فصل بهار و خصوصاً تابستان است که استحمام در آن‌ها اثرات شفابخشی زیادی دارد و به سلامتی جسمی و روحی کمک می‌کند؛ اما نمی‌توان از آبگرم محلات در زمستان و پاییز چشم‌پوشی کرد و جذابیت آن را نادیده گرفت.


اجاره هتل در محلات


هتل آب‌درمانی و هتل اقصی محلات، از بهترین‌ هتل‌های این شهر هستند که می‌توانید برای اقامتی خاطره‌انگیز در شهر محلات، در آن‌جا اقامت کنید.


هتل اقصی با امکانات مدرن و طراحی لوکس در حد یک هتل مجلل چهار ستاره است. همچنین هتل آب درمانی محلات با امکانات مناسبی که دارد، خدمات ویژه‌ای برای مشتریان خود در نظر گرفته است.


برای رزرو و اجاره بهترین هتل‌ها و اقامتگاه‌های محلات، پیشنهاد می‌کنیم به جاباما مراجعه کنید تا با مقایسه و بررسی امکانات اقامتگاه‌ها، بهترین انتخاب را داشته باشید.


در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با آبگرم محلات آشنا کنیم. اگر تجربه رفتن به چشمه‌های آبگرم محلات را دارید، تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.


پاسخ به سوالات متداول درباره آبگرم محلات


آیا آبگرم محلات باز است؟

آبگرم محلات در این روزها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی آماده سرویس‌دهی به مشتریان است.

آیا آب گرم محلات برای زن باردار ضرر دارد؟

آبگرم محلات چه خاصیتی دارد؟