فرودگاه مهرآباد تهران با عمر بیش از هشتاد ساله خود، یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین فرودگاه‌های ایران به شمار می‌رود. این مجموعه بزرگ هوایی اسم خود را از محله‌ای که در آن تأسیس شده یعنی مهرآباد، وام‌گرفته است.


تا سال‌های سال این فرودگاه علاوه بر پروازهای داخلی ترمینال‌های مختلفی برای پروازهای خارجی داشت که بعد از تأسیس فرودگاه امام خمینی به آنجا منتقل شد. با گشتی در فرودگاه قدیمی مهرآباد با لوکیشن، امکانات و ترمینال‌های مختلف آن بیشتر آشنا شویم.


فرودگاه مهرآباد کجاست؟


فرودگاه بزرگ مهرآباد در غرب تهران و نزدیک به میدان آزادی قرار دارد. فرودگاهی که از سه جهت با بزرگراه‌های تهران در ارتباط است و دسترسی خوبی به مناطق مختلف پایتخت دارد.


مهرآباد از شمال با بزرگراه فتح، از غرب با آیت‌الله سعیدی و از جنوب با جاده مخصوص کرج در ارتباط است.


برای دسترسی به فرودگاه باید خود را به میدان آزادی و سپس خیابان معراج برسانید.


اگر مسافر تهران هستید، اجاره ویلا در تهران یکی از بهترین گزینه‌های اقامتی شماست چه سفرتان کاری باشد و چه تفریحی و ... .


فرودگاه مهرآباد کجاست؟
فرودگاه مهرآباد مبدا و مقصد بسیاری از سفرهای داخلی و خارجی است

بهترین مسیر دسترسی به فرودگاه مهرآباد


برای رفتن فرودگاه قدیمی مهرآباد چند مسیر دسترسی برای شما وجود دارد. در صورتی که از ماشین شخصی استفاده می‌کنید، بهترین مسیرها به شکل زیر است:


خیابان پرواز؛  بزرگراه شهید سعیدی، به سمت غرب میدان آزادی


خیابان معراج؛ خروجی بزرگراه شهید لشگری به سمت بزرگراه سعیدی


در صورتی که می‌خواهید با مترو به این فرودگاه بیایید، می‌توانید از ایستگاه مهرآباد استفاده کنید که دارای چند خروجی متفاوت برای ترمینال‌های مختلف این فرودگاه است.


اگر مسافر تهران هستید، جدیدترین نقشه مترو تهران حتما به کارتان می‌آید.


بهترین مسیر دسترسی به فرودگاه مهرآباد
برای رسیدن به مترو مهرآباد هم از وسیله شخصی و هم از وسایل نقلیه عمومی می‌توانید استفاده کنید

ترمینال‌های فرودگاه مهرآباد


فرودگاه مهرآباد دارای ۶ ترمینال مختلف است که دو ترمینال آن یعنی ترمینال ۱ و ۲ به پروازهای خارجی و حجاج اختصاص داشت ولی با انتقال پروازهای خارجی به فرودگاه امام خمینی، برنامه پروازها تغییر پیدا کرد. اطلاعات پروازهای خروجی داخلی فرودگاه مهرآباد در هر ترمینال وجود دارد.


در حال حاضر برنامه ترمینال‌ها به‌صورت زیر است.


ترمینال ۱؛ پروازهای ورودی و خروجی شرکت‌های هواپیمایی کیش ایر و زاگرس


ترمینال ۲؛ پروازهای ورودی و خروجی شرکت‌های هواپیمایی آتا، قشم ایر، معراج، نفت، ایران ایر، ایران ایر تور


ترمینال ۳  و ترمینال ۵‌؛ ورود و خروج پروازهای حج تمتع و عمره


ترمینال ۴؛ پروازهای خروجی شرکت‌های آسمان، ماهان، تابان، کاسپین و اترک


ترمینال ۶؛ پرواز‌های ورودی شرکت‌های آسمان، ماهان، تابان، کاسپین و اترک


برای شمایی که مسافر تهران هستید، این مطلب درباره بهترین رستوران های تهران حتما جالب است!


ترمینال‌های فرودگاه مهرآباد

پروازهای فرودگاه مهرآباد


در حال حاضر فرودگاه مهرآباد به تمام فرودگاه‌های داخلی برنامه پرواز ورودی و خروجی دارد. ضمن اینکه پرواز مختص به حجاج هم در این فرودگاه انجام می‌شود. در واقع با توجه به اینکه مقصد شما به چه شهر و از کدام شرکت هواپیمایی باشد، باید از ترمینال‌های تعیین شده، استفاده کنید.


ولی تمامی پروازهای خارجی به کشورهای مختلف به فرودگاه بین‌المللی امام خمینی منتقل شده است.


این فرودگاه با پذیرش بیش از ۱۲ میلیون مسافر در یک سال، اولین فرودگاه کشور از نظر ورود و خروج مسافران به شمار می‌رود. در واقع این رقم دو برابر پروازهایی که از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی انجام شده است.


اطلاعات پرواز فرودگاه مهرآباد هم می‌توانید در سایت فرودگاه به‌صورت آنلاین مشاهده کنید.


اگر برای یک سفر کاری کوتاه به تهران می‌آیید یا می‌خواهید سفران به‌صرفه تمام شود، اجاره سوئیت های تهران یکی از بهترین گزینه‌ها است.


پروازهای فرودگاه مهرآباد

پروازهای داخلی


ترمینال‌های شماره ۱، ۲، ۴ و ۶ فرودگاه داخلی مهرآباد به پروازهای داخلی اختصاص دارد که با توجه به شرکت‌های هواپیمایی متغیر خواهد بود.


اگر راهی یک سفر داخلی از این فرودگاه هستید، خوب است فاصله تهران تا هر جای ایران با هواپیما را از قبل بدانید.


پروازهای داخلی

پروازهای خارجی


تا حدود ۲۰ سال پیش، فرودگاه بزرگ مهرآباد به دلیل وجود پروازهای خارجی از جمله فرودگاه‌های بین المللی به شمار می‌رفت ولی با انتقال پروازهای خارجی در سال ۱۳۸۶ به فرودگاه امام خمینی، این فرودگاه تنها به پروازهای داخلی اختصاص پیدا کرد.


تنها پروازهای خارجی فرودگاه مهرآباد مربوط به پروازهای داخلی و خارجی حجاج است.


اگر برای انجام پرواز و سفر به تهران می‌آیید، می‌توانید سراغ رزرو هتل های ارزان تهران بروید که از نظر کیفیت هم تاییدشده هستند.


پروازهای خارجی

امکانات رفاهی فرودگاه مهرآباد


در ترمینال‌های مختلف فرودگاه، امکانات رفاهی و خدماتی مختلفی وجود دارد.


ترمینال ۱ دارای رستوران، کافی‌شاپ، سالن عمومی، نمازخانه، فودکورت و فروشگاه‌های مختلف است که در زمان انتظار می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.


ترمینال ۲ هم امکاناتی از جمله رستوران، کافی‌شاپ، سالن ترانزیت، سالن عمومی، فودکورت، ساندویچی، غرفه‌ها و فروشگاه‌های مختلف و نمازخانه دارد.


ترمینال ۴ فرودگاه هم شامل رستوران، کافی‌شاپ، سالن ترانزیت، نمازخانه، ساندویچی و جایگاه ویژه برای پذیرایی از مسافرانی که پرواز آن‌ها تأخیر دارد، است.


ترمینال ۶ هم امکانات خدماتی از جمله نمازخانه، سالن عمومی،  بوفه نوشیدنی سرد و گرم، غرفه عطر و لوازم آرایشی و جایگاه پذیرایی از مسافرانی که پرواز آن‌ها تأخیر دارد، است.


اگر برای پرواز به تهران آمده‌اید یا مسافر این شهر هستید، به جای رزرو هتل می‌توانید سراغ اجاره روزانه آپارتمان مبله در تهران بروید و در طول سفر جایی اقامت داشته باشید که مثل خانه راحت است.


امکانات رفاهی فرودگاه مهرآباد

پارکینگ فرودگاه مهرآباد


در صورتی که قصد دارید با ماشین شخصی به فرودگاه مهرآباد بیایید و از پارکینگ آن استفاده کنید، خیالتان بابت پارک ماشین راحت باشد. چرا که مجموعه هوایی مهرآباد ظرفیت ۱۸ میلیون مسافر را دارد و به همین منظور چندین پارکینگ در قسمت‌های مختلف فرودگاه ساخته شده است.


این پارکینگ‌ها در نزدیکی ترمینال‌ها هستند که دسترسی ساده‌تری برای شما ایجاد کنند. در کل ۶ پارکینگ برای خودرو شخصی و تاکسی‌های فرودگاهی و غیر فرودگاهی در نظر گرفته شده است. ظرفیت این پارکینگ‌ها در مجموع ۷۰۰۰ خودرو است.


اگر برای یک سفر کاری راهی تهران شده‌اید و قرار کاری مهمی دارید، به شما پیشنهاد می‌دهیم این قرار را در یکی از رستوران هتل های تهران بگذارید.


پارکینگ فرودگاه مهرآباد

رستوران‌ها و کافی شاپ‌ها


در ترمینال‌های مختلف فرودگاه داخلی مهرآباد رستوران، فودکورت و کافی‌شاپ‌های مختلفی وجود دارد. پس خیالتان از بابت وعده‌های غذایی یا نوشیدنی در اینجا راحت خواهد بود.


ترمینال‌های ۱، ۲، ۴ و ۶ رستوران‌های مختلف، کافی‌شاپ، فودکورت، بوفه در بخش‌های مختلف ترمینال‌ها دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.


در اینجا یک لیست کامل از بهترین کافه های تهران از شرق تا غرب را ببینید!


رستوران‌ها و کافی شاپ‌ها

مراکز خرید


اینجا دست شما برای خرید سوغاتی هم باز است. همچنین اگر چیزی برای قبل از سفر احتیاج داشته باشید، می‌توانید از فروشگاه‌ها و مراکز خرید فرودگاه تهیه کنید. ضمن اینکه بعضی از غرفه‌ها مثل بانک و همچنین شرکت‌های هواپیمایی برای ارائه خدمات به شما وجود دارد.


در سالن‌های مختلف هر ترمینال شرکت‌های مختلف از پوشاک، صنایع دستی، چرم، لوازم آرایشی و بهداشتی، عطر و ادکلن و… با برندهای بزرگ و مطرح وجود دارد.


اگر منظورتان از گشت‌وگذار در بازارهای تهران هم خرید است و هم تفریح، سراغ این لوکس ترین مراکز خرید تهران بروید.


مراکز خرید

تاکسی‌های فرودگاه مهرآباد


از بابت حمل و نقل فرودگاهی هم خیال شما راحت خواهد بود، چرا که تاکسی‌های فرودگاهی در ترمینال‌های مختلف برای ارائه خدمات به شما وجود دارد و بدون نگرانی می‌توانید، به مناطق مختلف تهران بروید.تاکسی‌های فرودگاه مهرآباد

شرکت‌های هواپیمایی فعال


از بین حدود ۴۰ شرکت هواپیمایی، بیش از نیمی از آن‌ها در فرودگاه داخلی مهرآباد دفتر نمایندگی دارند. شرکت‌های هواپیمایی آتا، ایران ایر، ایران ایرتور، نفت، معراج و قشم در ترمینال شماره ۲ دفتر نمایندگی دارند. شرکت‌های هواپیمایی اترک، کاسپین، آسمان، ماهان و تابان هم در ترمینال‌های ۴ و ۶ با دفتر نمایندگی مستقر هستند. هواپیمایی کیش ایر و ایرلاین زاگرس را هم در ترمینال شماره ۱ و ۲ دفتر دارند.


هواپیماهای باری از ایرلاین‌های آسمان، ایران ایر و ماهان برای فرودگاه‌های داخلی و خارجی پرواز دارند.


اگر برای شب‌گردی در تهران فرصتی دارید، ما لیست بهترین جاهای دیدنی تهران در شب را برایتان داریم.


شرکت‌های هواپیمایی فعال

پیشینه تاریخی جالب فرودگاه مهرآباد


فرودگاه مهرآباد با عمر بیش از ۸۰ ساله خود، خاطرات زیادی را پشت سر گذاشته است. در واقع از زمان تأسیس تا راه‌اندازی آن در چند سالی طول کشیده و در این مدت با تربیت خلبان‌ها و سرمایه‌گذاری‌های مختلف توانست به یکی از بزرگ‌ترین فرودگاه‌های ایران تبدیل شود. جایی که تا سال‌ها عنوان فرودگاه بین‌المللی را یدک می‌کشید و در حال حاضر پروازهای داخلی در آن انجام می‌شود. پس با هم گشتی در دوره‌های تاریخی قبل و بعد از انقلاب با تاریخ این فرودگاه قدیمی بیشتر آشنا شویم.


فرقی نمی‌کند ساکن تهران باشید یا مسافر آن، برای تهران گردی شما به یک راهنما نیاز دارید!


پیشینه تاریخی جالب فرودگاه مهرآباد

پیش از انقلاب


قبل از اینکه به سراغ ساخت و احداث فرودگاه مهرآباد برویم، ببینیم که چه شد این فرودگاه نام مهرآباد را به خود گرفت؟!


مهرآباد نام منطقه وسیعی بود که در حال حاضر هم ما آن را به همین اسم می‌شناسیم. منطقه‌ای که در زمان قاجار به حسین آباد معروف و یکی از روستاهای تهران بود. این منطقه بخشی از ملک حاج میرزا آقاسی صدراعظم محمد شاه قاجار بود که به ناصرالدین شاه هدیه کرد.


این اراضی بعد از ازدواج عصمت الدوله دختر ناصرالدین شاه با دوست محمدخان معیرالممالک به عنوان مهریه او اعلام شد و از حسین آباد به مهرآباد تغییر نام داد. تا اینکه پس از چند سال این اراضی از تملک این خانواده بیرون آمد و سرنوشت دیگری پیدا کرد.


در هر محله‌ای از تهران که بگردید، این تاریخ جذاب پیش رویتان زنده می‌شود. برای گشت‌وگذار در پایتخت می‌توانید از این راهنما تفریحات تهران استفاده کنید.


پیش از انقلاب

ساخت فرودگاه


در دوران رضاشاه و در سال ۱۳۰۴ حق انحصاری هواپیمایی به یک شرکت آلمانی به نام یونکرس واگذار شد. این شرکت یک باشگاه خلبانی با بیست فروند هواپیما احداث کرد و در واقع در سال ۱۳۱۷ در اراضی مهرآباد و غرب تهران فرودگاه بزرگی به اسم فرودگاه مهرآباد توسط همین شرکت آلمانی ساخته شد. فرودگاهی که بعد از شیراز، بندر لنگه، قلعه مرغی و خرم‌آباد، پنجمین مجموعه هوایی بزرگ کشور به شمار می‌رفت.


ایران اولین گروه خلبانی خود را در سال ۱۳۲۵ به آمریکا فرستاد و در سال ۱۳۲۸ رسما فرودگاه مهرآباد شروع به کار کرد. بعد از عضویت ایران در سازمان ایکائو، صنعت هوایی در ایران رشد چشمگیری پیدا کرد.


شروع به کار پایانه‌های بین‌المللی فرودگاه در سال ۱۹۷۹ به همت ویلیام پریرای آمریکایی به همراه چند شرکت دیگر انجام شد. ضمن اینکه مرکز آموزشی هلیکوپترهای نیرو هوایی تهران هم توسط همین گروه احداث شد.


اگر تابستان در تهران هستید، حتی اگر برای یکی دو روز مهمان این شهر شلوغید، خوب است در بهترین پارک های آبی تهران تنی به آب بزنید و هم خنک شوید و هم تفریح کنید!


ساخت فرودگاه

پس از انقلاب


بعد از انقلاب هم فرودگاه بزرگ مهرآباد ارزش و اهمیت خود را به قوت گذشته حفظ کرد. به‌طوری که در سال ۲۰۰۵ با وجود ۶ ترمینال مختلف پروازهای داخلی و خارجی را مدیریت می‌کرد. در این سال بیش از ۷۰ هزار پرواز عبوری، ۱۰ هزار پرواز داخلی و ۳۰ هزار هواپیما را کنترل می‌کرد.


پس از انقلاب

هتل‌های نزدیک به فرودگاه مهرآباد


در نزدیکی بیشتر فرودگاه‌های دنیا، هتل‌های زیادی وجود دارد که برای رفاه بیشتر مسافران طراحی شده است. اطراف فرودگاه داخلی مهرآباد هم مانند سایر فرودگاه‌ها، هتل‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید برای اقامت روی آن‌ها حساب کنید.


هتل‌های المپیک، آکادمی فوتبال آزادی، آساره، پاسارگاد و آورین از جمله هتل‌های نزدیک به این فرودگاه هستند.هتل‌های نزدیک به فرودگاه مهرآباد
اگر سفر کوتاهی در پیش دارید، سراغ یکی از هتل های نزدیک فرودگاه بروید

رزرو اقامتگاه با جاباما


برای انتخاب اقامتگاه پس از رزرو بلیط می‌توانید روی سایت جاباما حساب کنید. رزروی که در کوتاه‌ترین زمان و به ساده‌ترین شکل انجام خواهد شد. با جستجوی مقصد در سایت، لیستی از اقامتگاه‌ها شامل هتل، سوئیت، ویلا، بومگردی را به همراه عکس و آدرس مشاهده خواهید کرد. هزینه تمامی اقامتگاه‌ها هم در سایت درج شده که با مقایسه آن‌ها با یکدیگر می‌توانید اقامتگاه مورد نظر خود را رزرو کنید.


اجاره ویلا شما قطعی خواهد بود و پس رسیدن به مقصد می‌توانید آن را تحویل بگیرید.


رزرو اقامتگاه با جاباما
در تهران علاوه بر هتل، انواع ویلا و آپارتمان متناسب با بودجه سفر شما با بهترین کیفیت موجود است

پاسخ به سوالات متداول درباره فرودگاه مهرآباد


فرودگاه مهرآباد در کجای تهران است؟

این فرودگاه در غرب تهران و نزدیک به میدان آزادی در محله مهرآباد قرار دارد.

پارکینگ فرودگاه مهرآباد چقدر ظرفیت دارد؟

آیا فرودگاه مهرآباد پرواز خارجی هم دارد؟