جاباما

۴ اقامتگاه بوم‌ گردی یزد که سفرتان را خاطره می‌کنند

یزد را که می‌شناسید، اولین شهر خشتی دنیا که گردشگران را شیفته خود کرده است. گردشگران خارجی یزد را به جنگل بادگیرها تشبیه می‌کنند، بادگیرهایی که زمانی هوا را در رگ‌های شهر جاری می‌کردند و حالا زیبایی و شکوه‌شان گردشگران را روانه این شهر می‌کند. اگر بگوییم اقامت در یزد و دیدن این شهر با هیچ جای دیگر برابری نمی‌کند، اغراق نکرده‌ایم. برای اقامت در این شهر بهتر است فقط به بهترین بوم‌گردی‌های یزد و هتل‌های سنتی آن فکر کنید، جایی که گوشه‌ای از زندگی یزد در دل آن معماری باشکوه را کشف خواهید کرد.
بوم‌ گردی هم از نامش پیداست که با اقامت در آن حال و هوای همان بوم را دارید، همان معماری، همان حوض‌های قدیمی و شمعدانی‌ها، غذاهای محلی و مهم‌تر از همه مردمان با صفایی که نمی‌شود از مهربانی و محبت آن‌ها سیر شد.

اقامتگاه بوم‌گردی شعرباف یزد بهترین بوم‌گردی‌های یزد

بوم گردی شعر باف یادگاری از دوره قاجار است و صد سالی می‌شود که مهمان بافت تاریخی شهر یزد است. نام این بنای خشتی به آثار ملی و یونسکو هم رسیده است. با کمی بازسازی و تغییر این خانه تاریخی شد بوم گردی‌ باصفایی که میزبان گردشگران است، کسانی که یا برای کشف یزد به این شهر می‌آیند یا برای کشف روح خودشان در دل کنج‌های دنج این شهر. بوم گردی شعر باف دو حیاط اندرونی و بیرونی دارد. به رسم معماری سنتی ایرانی حیاط اصلی حوض بزرگی دارد و ایوان یا تالاری که مهمانان می‌توانند رو به حوض در آن بنشینند و صبحانه و ناهار و شام نوش جان کنند یا یک عصر زیبا خودشان را مهمان چای کنند.

حیاط اصلی و پشت بام برای نشستن مهمانان آماده شده است و شاید بهترین جای این بوم گردی برای گذراندن شب کویری همان پشت بام باشد که تا چشم کار می‌کند ستاره‌های آسمان کویر را می‌توان دید. اتاق‌های پنج دری و سه دری، پنجره‌های ارسی، چیدمان سنتی، غذاهای محلی و کادر مهربان و خوش برخورد خاطره خوش سفر شمارا چندین برابر خواهند کرد.

فراموش نکنید که از دستگاه شعربافی ۲۰۰ ساله این بوم گردی دیدن کنید و عکس یادگاری بگیرید. با اقامت در این بوم گردی فاصله کوتاهی تا دیدن جاذبه‌های گردشگری خواهید داشت.

بوم‌گردی شعرباف خاص‌ترین و اولین مورد در لیست بهترین بوم‌گردی‌های یزد است.

اقامتگاه بوم گردی طارونهبوم گردی طارونه

این خانه سنتی که یادگار دوره زندیه است به تنهایی موزه‌ای است برای نمایش معماری سنتی و زیبای کویری. اتاق‌های خانه خشتی با سقف‌های ضربی راحتی زندگی امروزی را به دل بنای سنتی برده است. اتاق‌ها دور تا دور حیاط کوچک و باصفای خانه قرار گرفته‌اند و در حیاط هم صندلی‌هایی برای نشستن مهمانان چیده شده است. می‌توانید وعده‌های غذایی خود را در حیاط یا ایوان رو به حیاط خانه نوش جان کنید. در گوشه و کنار خانه کوزه و اشیای قدیمی به چشم می‌خورد که حال و هوای آن را زیباتر کرده است.

تا وقتی که در این خانه اقامت دارید برای دیدن جاذبه‌های گردشگری مانند مجموعه میرچخماق، زندان اسکندر و مسجد جامع یزد پیاده روی کوتاهی در پیش رو دارید. بهترین بوم‌گردی‌های یزد هر کدام یادگاری از تاریخ را به همراه دارند.

اقامتگاه بوم گردی خشت و ماهبوم گردی خشت و ماه بهترین بوم‌گردی‌های یزد

نام این اقامتگاه آدم را به زیبایی‌های شب‌های کویری می‌برد، جایی که ماه از پس بادگیرها در دل آسمان کویر بر شب‌های خاطره انگیز می‌تابد. بوم گردی خشت و ماه ۳۰۰ سال است که در دل بافت قدیمی یزد قرار دارد و به تازگی به اقامتگاهی تبدیل شده است برای میزبانی از مسافران شهر خشتی. ۸ اتاق سنتی این اقامتگاه میزبان ۴۰ مهمان هستند که برای تجربه زندگی محلی به یزد می‌آیند.

اینجا خبری از تخت نیست و به رسم زندگی سنتی ایرانی مهمان‌ها روی لحاف و تشک می‌خوابند. رستوران این خانه سنتی حیاط آن است که مجهز به تخت است که نگاه شما را مهمان حوض و شمعدانی می‌کند و خودتان را مهمان غذاهای محلی و سنتی. این اقامتگاه در نزدیکی بافت تاریخی اردکان قرار دارد و یک پیاده روی کوتاه شما را به دیدن آثار تاریخی می‌رساند. نزدیکی این اقامتگاه به آثار تاریخی و منظره نفس‌گیر شب‌هایش باعث شده بوم‌گردی خشت و ماه در لیست بهترین بوم‌گردی‌های یزد قرار گیرد.

اقامتگاه بوم گردی خانه خشتیخانه خشتی یزد

خانه خشتی یکی دیگر از بهترین بوم‌گردی‌های  یزد است. این خانه خشتی هر چقدر که در اندازه کوچک است در صفا و مهمان نوازی همان‌قدر بزرگ است. خانه خشتی ۱۵۰ سال دارد و ساخت آن به دوران قاجار برمی‌گردد. ۶ اتاق خانه خشتی ظرقیت میزبانی ۲۵ مهمان را دارد.

اگر در بهار و تابستان مهمان خانه خشتی باشید می‌توانید صبحانه را در حیاط یا پشت بام آن نوش جان کنید و اگر فصل اقامت شما سرد باشد صبحانه در اتاق سرو می‌شود. اتاق‌های این اقامتگاه ساده و دلنشین هستند مثل زندگی سنتی ایرانی. خانه خشتی در بافت تاریخی یزد است بنابراین فاصله چندانی با جاذبه‌های تاریخی آن نخواهید داشت.

مشاهده لیست و قیمت سایر خانه‌های بومگردی در جاباما

مینا عبدی

من مینا عبدی، کارشناسی ارشد مترجمی زبان انگلیسی دارم و عاشق یادگرفتن زبان‌های مختلف و نوشتن هستم. کار کردن با واژه‌ها را دوست دارم و می‌توانم به زبان انگلیسی، فارسی و ترکی واژه‌ها را کنار هم بچینم و مطلب بنویسم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − 15 =

دکمه بازگشت به بالا