جاباما

معرفی انواع غذای محلی یزد برای تجربه طعمی متفاوت‌تر از همیشه

شهر یزد نیز مانند بسیاری از استان‌های کشور دارای انواع غذاهای سنتی و محلی است که به شیوه خاصی تهیه می‌شوند. در غذای محلی یزد بیشتر از ترکیبات استفاده می‌شود که از جمله محصولات کشاورزی، باغی و دامپروری استان است.

برخی از غذاهای محلی یزد در واقع همان غذاهای اصیل ایرانی هستند که با اندکی تغییر مطابق با ذائقه مردم یزد شده‌اند.

در این مقاله به معرفی انواع خورش‌های یزدی، آش‌های یزدی، پیش‌غذاها، نان‌های یزدی و غذاهای نانی یزد می‌پردازیم.

خورش های یزدی

خورش‌های یزدی یکی از محبوب‌ترین غذاهای محلی یزد هستند که در کنار برنج ساده یا زعفرانی سرو می‌شوند. یزد خورش‌های اصیل ایرانی را به سبک خودش می‌پزد و به همین دلیل می‌توانید طعم متفاوتی از غذاهای همیشگی را بچشید.

قیمه نخود یزدی

قیمه نخود یکی از محبوب‌ترین غذای محلی یزد است که کمی با قیمه‌ای که در اکثر شهرهای ایران پخته می‌شود متفاوت است.

در خورش قیمه ما همیشه از پیاز، گوشت گوسفند یا گاو، لپه و لیمو امانی استفاده می‌کنیم و در نهایت نیز کنار آن مقداری سیب‌زمینی سرخ‌شده قرار می‌دهیم. اما طرز تهیه قیمه نخود یزدی کمی متفاوت است.

غذای سنتی خاص یزد

اصلی‌ترین تفاوت قیمه نخود یزدی به‌عنوان غذا سنتی یزد استفاده از نخود به جای لپه است. از جمله مهم‌ترین چاشنی‌هایی که در طرز تهیه قیمه نخود یزدی استفاده می‌شود می‌توان به دارچین، لیمو امانی، هل و زعفران اشاره کرد که طعمی متفاوت و بی‌نظیر به این خورش می‌دهند.

برای سرو قیمه نخود یزدی به‌عنوان یکی از غذاهای سنتی شهر یزد از سیب‌زمینی سرخ شده استفاده شده و این غذای محلی یزد با برنج ساده یا زعفرانی سرو می‌شود.

همین حالا که دارید در مورد بهترین غذاهای سنتی یزد می‌خوانید، می‌توانید سری هم به سوغات یزد بزنید که از شیرینی تا صنایع دستی جذابند!

خورش به آلو

بِه از جمله میوه‌های فصلی در ایران است و تنها در پاییز عرضه می‌شوند؛ بنابراین دور از انتظار نیست که خورش بِه آلو به‌عنوان یکی از غذاهای محلی یزد تنها در فصل پاییز طبخ شود.

هر چند که می‌توانید در فصل‌های دیگر سال با بِه‌های فریز شده این خورش را آماده کنید اما طعم آن با بِه تازه چیز دیگری است.

غذای سنتی یزد

خورش بِه آلو یکی از غذاهای معروف شهر یزد است که بیشتر در مجالس و مراسم‌ها سرو می‌شود.

خورش بِه آلو به دلیل وجود بِه‌ و آلو طعمی ترش و شیرین دارد و به همین دلیل نیز مورد پسند بسیاری از افراد قرار می‌گیرد.

در طرز تهیه خورش به آلو از گوشت گاور، گوشت گوشفند، بوقلمون یا مرغ استفاده می‌شود و از جمله مهم‌ترین چاشنی‌های که به آن اضافه می‌شوند شامل رب گوجه فرنگی، آبلیمو و شکر است.  

خورش کدو سرکه شیره

خورش کدو سرکه شیره یک غذای محلی یزد است که بیشتر در مراسم‌های و مهمانی‌های مجلسی طبخ می‌شود. این خورش طعمی ملس دارد و برخلاف نان آن که خورش کدو سرکه شیره است ابداً در طرز تهیه آن از شیره استفاده نمی‌شود.

به عبارتی می‌توان گفت که شکر موجود در ترکیبات این خورش وقتی حل می‌شود آب خورش را به حالت شیره مانند در می‌آورد و به همان دلیل نیز به آن خورش کدو سرکه شیره گفته می‌شود.

در طرز تهیه خورش کدو سرکه شیره از پیاز، زردچوبه، گوشت ماهیچه یا مغز ران گوشفند با استخوان، کدو سبز، سرکه انگور، شکر و نمک و فلفل استفاده می‌شود.

با توجه به اینکه در تهیه این غذای محلی و خوشمزه از سرکه و شکر استفاده می‌شود، بنابراین طعم ملسی داشته و باب میل بسیاری از افراد خواهد بود.

خورش سیب

خورش سیب یکی از غذاهای محبوبی است که در بیشتر شهرهای ایران پخته می‌شود؛ اما جالب است بدانید که شهر یزد این غذا را ثبت کرده است و در نتیجه خورش سیب در اصل یک غذای محلی یزدی محسوب می‌شود. در طرز تهیه خورش سیب یزد از ترکیباتی مانند ترکیبات قیمه استفاده می‌شود.

بنابراین در ترکیبات این خورش گوشت، لپه، لیمو امانی، گوجه فرنگی و رب گوجه وحود خواهد داشت. علاوه‌بر این ترکیبات از سیب شیرین، دارچین و زعفران نیز به مقدار دلخواه استفاده می‌شود.

غذاهای محلی یزد

طرز تهیه خورش سیب مشابه با قیمه معمولی است با این تفاوت که در یک ساعت پایانی پخت، سیب را به اندازه‌های کوچک برش زده و داخل قابلمه می‌ریزند تا پخته و طعم خورش را تغییر دهد.

یکی از جذابیت‌های این غذا این است که ترکیبات مشابهی با قیمه داشته اما به دلیل وجود سیب، طعمی متفاوت و جدید دارد. این غذا در بسیاری از شهرهای ایران پخته می‌شود و طرفداران بسیاری دارد.

اگر اهل شکم‌گردی هستید، از یزد مسیرتان را به سمت اصفهان کج کنید و پیش از آن سری به این مطلب در مجله بزنید که در آن جذاب ترین و خوشمزه ترین غذاهای سنتی اصفهان را معرفی کرده‌ایم.

فسنجان یزدی متنیجه

فسنجان یکی از خورش‌های محبوب ایران است که برای فصل زمستان بهترین انتخاب خواهد بود. چون گردو طبع گرمی دارد و این غذا برای سرمای زمستان بهترین چاره است.

فسنجان هم مانند قیمه جزو خورش‌هایی است که طرز تهیه متفاوتی در سراسر ایران دارد. اما از میان تمامی این روش‌های پخت، تنها یکی از آن‌ها شهرت بسیاری دارد. فسنجان یزدی یا متنیجه یک غذای محلی یزد است که در طرز تهیه آن مواد اولیه متفاوتی بکار می‌رود.

در طرز تهیه فسنجان یزدی یا متنیجه به‌عنوان غذای معروف یزد علاوه‌بر گوشت، رب انار و مغز گردو ترکیبات دیگری نیز استفاده می‌شود که این فسنجان را به یکی از محبوب‌ترین غذاهای معروف یزدی تبدیل کرده‌ است.

ترکیبات دیگر متنیجه شامل چفندر، به، سیب، برگ زرد آلو یا آلوچه است. البته برخی از خانواده‌های یزدی از برخی چاشنی‌ها مانند هل نیز استفاده می‌کنند و میزان ترشی این غذا نیز امری کاملاً سلیقه‌ای است.

با توجه به مقدار رب اناری که به فسنجان اضافه می‌کنید، میزان ترشی این غذا مشخص خواهد شد. اگر فسنجان شیرین را بیشتر دوست دارید می‌تواند علاوه‌بر کم کردن رب انار، کمی شکر نیز به غذا اضافه کنید.

آش های یزدی

آش‌های یزدی یکی از بهترین انتخاب‌ها برای روزهای سرد پاییز و زمستان هستند. تنوع آش‌های یزدی آنقدر بالاست و طعم‌های متفاوتی و جذابی دارند که گاهی نمی‌دانید کدامیک را انتخاب کنید.

آش شولی

آش شولی یکی از محبوب‌ترین غذاهای محلی یزد است که تنها در این شهر طبخ می‌شود. آش شولی معمولاً به‌عنوان میان‌وعده و بین وعده صبحانه تا ناهار صرف می‌شود.

ترکیبات این آش خوشمزه شامل اوماج، سبزی آش، لپه و عدس، چغندر، پیاز و سرکه و ادویه است.

سوماج در اصل نوعی خمیز است که با آرد درست شده و به آش اضافه خواهد شد. سرکه جزو ترکیباتی است که می‌تواند حین پخت یا پس از آن به آش شولی اضافه شود.

آش شولی

آش آلو

تقریباً از تمامی محصولات کشاورزی و باغی استان یزد در غذاهای محلی یزد استفاده می‌شود. آش آلو یکی از آن غذاهایی است که نسبتاً ترش مزه بوده و علت آن نیز استفاده از آلو در این آش است.

از جمله ترکیبات اصلی آش آلو یزدی می‌توان به آلو، برنج، لپه، سبزی آش، پیاز داغ و نعنا داغ و ادویه اشاره کرد. پس از سرو آش الو و برای تزئین روی آن چند دانه انار می‌گذارند.

اهل غذاهای خوشمزه هستید، تبریز هم می‌تواند مقصد بهشتی شما باشد، پس با غذاهای سنتی تبریز البته به جز کوفته آشنا شوید.

آش آلو یزدی

آش سرکه شیره یزدی

آش سره شیره یزدی یک غذای محلی یزدی است که طرفداران بسیار زیادی بین مردم یزد دارد.

این آش برای روزها و شبهای سرد پاییز و زمستان بسیار مناسب خواهد بود و به دلیل وجود ترکیبات متنوعی که دارد مقوی است.

در طرز تهیه آش سرکه شیره یزدی از گوشت با دنبه، عدس، نخود، چغندر، پیاز داغ و عنا داغ، سرکه و شیره یا شکر و ادویه استفاده می‌شود.

آش جوگاو

شهرهای مختلف استان یزد دارای غذاهای مخصوص خود هستند و در این میان آش جو گاو یک غذای محلی شهر اردکان است که روش طبخی منحصر به فرد دارد.

طعم این آش بسیار متفاوت است و مطمئنیم تاکنون آن را تجربه نکرده‌اید مگر اینکه در یکی از رستوران‌های یزد آش جو گاو را چشیده باشید.

در طرز تهیه آش جو گاو از خمیر ترش نشده که ور نیامده است استفاده می‌شود. جالب است بدانید که این آش به صورت لایه لایه پخته می‌شود و روش تهیه خاصی دارد.

ترکیبات آش جو گاو شامل خمیر، گوشت، حبوبات و سبزیجات تازه است. این غذای محلی یزدی خیلی کم طبخ می‌شود و تقریباً ناشناخته است و به همین دلیل نیز عکسی از آن در اینترنت موجود نیست.

آش جو گاو یزدی

آش گندم یزدی (آش امام حسین (ع))

آش گندم در اکثر شهرهای ایران طبخ می‌شود اما طرز تهیه آش گندم یزدی آن را متفاوت کرده‌ است. از جمله ترکیباتی که در تهیه آش گندم یزدی یا آش امام حسین (ع) مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌توان به نخود، عدس، لوبیا چیتی، سبزی آش، پیاز داغ و نعنا داغ، سیر داغ، کشک و ادویه اشاره کرد.

محلی‌های یزد که علاقه خاصی به آش ترش دارند، برای تهیه آش گندم به جای کشک از سرکه استفاده می‌کنند.

غذاهای سنتی یزد

آش کدو حلوایی

کدو حلوایی یکی از محصولاتی است که در فصل پاییز و زمستان برداشت می‌شود و به همین دلیل نیز غذاهایی که در آن‌ها کدو حلوایی استفاده می‌شود در اصل غذای مخصوص فصل پاییز و زمستان هستند.

برای تهیه این آش خوشمزه از مواد اولیه‌ای چون کدو حلوایی خرد شده، لوبیا قرمز، ماش، برنج، پیاز داغ، نمک و فلفل و دارچین استفاده می‌شود.

از یزد بیایید سری هم به شیراز بزنیم. جایی که با آش سبزی‌اش معروف است! غذاهای سنتی شیراز را بیشتر بشناسید.

آش انار

آش انار غذایی است که بیشتر با انار عقدا پخته می‌شود. عقدا یکی از روستاهای شهر اردکان است که انارهای آن شهرت خاصی دارند. این آش یکی از غذاهای محلی یزد است که برای شب یلدا تهیه می‌شود.

آش انار در شهرهای دیگری مانند شیراز و گیلان نیز تهیه می‌شود اما آنچه که آش انار یزدی را متفاوت کرده، طرز تهیه آن است.

غذای معروف یزد

از جمله ترکیبات آش انار یزدی می‌توان به انار دان شده، برنج، لپه، گوشت چرخ کرده، سبزی آش، گلپر، پیاز و ادویه اشاره کرد. برخی از محلی‌ها به جای انار از رب انار استفاده می‌کنند و برخی نیز گوشت را حذف می‌کنند.

آش تمر هندی

آش تمر هندی یکی دیگر از غذاهای محلی یزد است که به دلیل استفاده از انواع حبوبات به‌عنوان یک غذای خوشمزه و مقوی شناخته می‌شود.

در تهیه این آش از مواد اولیه‌ای چون تمر هندی، عدس، نخود، لوبیا چیتی، برنج، گوشت گوسفندی، پیاز، نعنا خشک و نمک و فلفل استفاده می‌شود.

شوربا گشنیز

شوربا گشنیز یا آش گشنیز یک غذای محلی یزد است که بیشتر در عصر پاییز و زمستان سرو می‌شود. این آش مقوی است و طبع گرمی دارد و به همین دلیل نیز برای درمان سرماخوردگی بهترین غذا خواهد بود.

از جمله ترکیبات آش یا شوربای گشنیز می‌توان به برنج نیم دانه، گوشت چرخ کرده، سبزیجات تازه مانند تره، جعفری و اسفناج، پیاز داغ و نعنا داغ، شغلم و ادویه است.

آش توکی

آش توکی یکی از غذاهای مورد علاقه مردم بافق از گذشته‌های دور است و در حال حاضر نیز در بسیاری از جشن‌ها و دور‌همی‌ها طبخ می‌شود.

در طرز تهیه آش توکی از آرد، شلغم، شوید، توکی، اسفناج، چغندر و سبزی معطر استفاده می‌شود.

این آش به دلیل استفاده از توکی یا ارزن، آب قلم و سبزیجات بسیار مقوی بوده و انتخاب مناسبی برای فصل زمستان است.

البته که غذاهای یزدی جذابند، اما از مکان های دیدنی یزد که شما را به دل تاریخ و هنر می‌برند هم در سفرتان غافل نشوید.

غذاهای یزدی

آش آبغوره

آش آبغوره در اصل یکی از غذاهای اصیل ترکی است اما محبوبیت بسیار زیادی در یزد دارد. همین محبوبیت باعث شده تا این آش به‌عنوان یک غذای محلی یزدی در خانه‌ها تهیه شود.

غوره و آبغورده هر دو صفراسوز بوده و عطش را برطرف می‌کنند؛ بنابراین آش آبغوره می‌تواند یک غذای مناسب برای روزهای گرم تابستان باشد.

از ترکیبات آش آبغوره می‌توان به بلغور گندم، لوبیا چشم بلبلی، برنج نیم دانه، سبزی آش، غوره، آبغوره و ادویه اشاره کرد.

برای اینکه طعم این آش بهتر شود در بسیاری از موارد به جای آب از آب‌گوشت یا آب‌مرغ استفاده می‌شود. با توجه به اینکه بلغور گندم این آش را غلیظ می‌کند بنابراین دیگر نیازی به استفاده از آرد نخواهد بود.

آش ماش

آش ماش در شهرهای یزد، گرگان و اصفهان پخته می‌شود و غذای محبوبی است اما محبوب‌ترین آش ماش متعلق به مهریز یزد است.

مردم یزد این آش را برای صبحانه سرو می‌کنند و در برخی موارد نیز پس از فوت یکی از نزدیکان آش ماش به‌عنوان صبحانه به خانه عزادار برده می‌شود. این رسم بیشتر در منطقه منشاد یزد مرسوم است.

در طرز تهیه آش ماش به‌عنوان یک غذای محلی یزد از ماش، برنج، سبزی آش، پیاز داغ و نعنا داغ، رب گوجه و ادوبه استفاده می‌شود.

برخی از مردم محلی یزد برای طبخ آش ماش از کشک نیز استفاده می‌کنند. در صورتی که از کشک برای پخت این آش استفاده شد، لازم است اسفناج نیز به آش اضافه شود.

آش ماش یزدی

آش کلم یا شوربا کلم

شوربا کلم یا آش کلم در مقایسه با دیگر غذای محلی یزد از شهرت کمتری برخوردار است و برخی از افراد این شوریا با با آش کلم قمری ترکی اشتباه می‌گیرند.

شوربا کلم در یزد با کلم پیچ تهیه می‌شود و در آن انواع سبزیجات تازه وجود دارد و توانسته از این آش غذایی بسازد که به‌عنوان یکی از غذاهای ویتامینه یزد شناخته می‌شود.

در طرز تهیه شوربا کلم از کلم پیچ، هویچ، پیاز، سبزی آش، عدس، لوبیا و نخود استفاده می‌شود. برخی از محلی‌ها برای ترش مزه کردن این آش چند عدد آلو هم استفاده می‌کنند؛ اما برخی دیگر در زمان سرو مقدار سرکه به آش اضافه می‌کنند.

غذاهای با نان یزدی

غیر از خورش‌های خوشمزه یزدی که در ابتدای مقاله معرفی کردیم، یزد غذاهایی دارد که با نان سرو می‌شود و از جمله غذاهای محلی و اصیل یزدی هستند. در ادامه به معرفی این غذاها می‌پردازیم.

کوفته نخودچی

هر زمان که نام کوفته برده می‌شود همه ما به یاد کوفته‌های خوشمزه تبریزی می‌افتیم که در اندازه‌های بزرگ طبخ می‌شوند.

کوفته یکی از غذاهایی است که در شهرهای مختلف کشور به روش‌های منحصر به فرد تهیه می‌شود. همین روش‌هاست که باعث می‌شود انواع مختلف کوفته شامل کوفته تبریزی و کوفته یزدی شکل بگیرد.

در طرز تهیه کوفته نخودچی به‌عنوان یک غذای محلی یزد از ترکیباتی چون گوشت چرخ کرده، سبزیجات معطر و تازه، آرد نخودچی و انواع ادویه‌های معطر استفاده می‌شود.

حالا که در طعم و چاشنی یزد داریم می‌گردیم، بیایید سری بزنیم به خانه های تاریخی یزد که از جاهای دیدنی جذاب این شهر هستند.

معروف ترین غذای محلی یزد

کوفته‌های یزدی در اندازه‌های متوسط تهیه می‌شوند تا کاملاً مغزپخت باشند. البته این سایز متوسط کوفته‌ها باعث می‌شود سرو آن‌ها راحتتر باشد.

تهیه کوفته مهارت خاصی را می‌طلبد چون اگر گوشت به همراه مواد دیگر به خوبی ورز داده نشود کوفته‌ها وا می‌روند و به جای کوفته خوشمزه ترکیبی از گوشت چرخ‌کرده، آرد نخودچی و سبزیجات معطر خواهید داشت.

قلیه کدو

کدو حلوایی یکی از محصولاتی است که در پاییز و زمستان عرضه می‌شود و بنابراین بهترین زمان برای تهیه غذاهایی مانند قلیه کدو، پاییز و زمستان خواهد بود.

قلیه کدو یکی از غذاهایی است که در شب‌های طولانی و سرد زمستان بسیار طرفدار دارد. این قلیه از جمله غذاهای محلی استان‌های مختلفی چون گیلان، مازندران و یزد است.

خوشمزه ترین غذای محلی یزد

طرز تهیه قلبه کدو حلوایی در شهرهای مختلف مشابه است و تنها ممکن است حبوباتی که در آن استفاده می‌شود با یکدیگر متفاوت باشد.

در طرز تهیه قلیه کدو یزدی از کدو تنبل، ماش، لوبیا قرمز، پیاز و برنج استفاده می‌شود و از انواع ادویه‌جات مورد استفاده در تهیه این غذا می‌توان به دارچین و هل اشاره کرد.

پس از پخت، تمامی مواد اولیه با هم میکس می‌شوند و در نهایت کمی تفت داده‌ خواهند شد.

آبگوشت تماته بادمجان

آبگوشت تماته بادمجان برخلاف همه آبگوشت‌هایی که تا بحال دیده‌اید، لوبیا نداشته و ترکیبات اصلی آن شامل گوشت ماهیچه گوسفندی، بادمجان، نخود، سیب‌ زمینی و رب گوجه فرنگی است.

گوشتی که در تهیه آبگوشت تماته بادمجان به عنوان غذای محلی یزد استفاده می‌شود شامل گوشت گردن، سردست و قلوه‌گاه است.

 غذای معروف شهر یزد

آبگوشت یزدی

آبگوشت یک غذای سنتی است و تقریباً همه ما با طرز تهیه و مواد اولیه آن آشنا هستیم. ترکیبات اصلی آبگوشت در سراسر ایران شامل سیب زمینی، نخود و لوبیا سفید، گوشت گردن و گوجه فرنگی است.

جالب است بدانید که در رستوران‌های یزد همین آبگوشت همیشگی خودمان سرو می‌شود اما آبگوشت محلی یزد یک ترکیب دیگری دارد که مزه آن را به ترشی می‌زند.

بیایید کمی هم به جایی سر بزنیم که پر است تاریخ و البته رنگ و بوی یزد، اینجا رستورانهای خوب یزد نیست بلکه آتشکده یزد است که در این مطلب آن را معرفی کرده‌ایم!

آبگوشت یزدی

در طرز تهیه آبگوشت یزدی غیر از مواردی که ذکر شد از آلو یا لیمو نیز استفاده می‌شود که باعث می‌شود طعم آن اندکی ترش مزه باشد.

در برخی موارد برای ترش‌تر شدن مزه این غذای محلی یزد به آن لواشک نیز اضافه می‌کنند. از جمله مهم‌ترین سبزیجاتی که در تهیه این آبگوشت محلی استفاده می‌شود می‌توان به سبزیجات معطر مانند ترخون و شنبلیله اشاره کرد.

تاس کباب یزدی

طرز تهیه تاس کباب یزدی به‌عنوان یکی از غذاهای محلی یزد تفاوت آنچنانی با تاس کباب در شهرهای دیگر ایران ندارد. برای تهیه تاس کباب می‌توان از گوشت خورشی و یا گوشت چرخ کرده استفاده کرد.

ترکیبات اصلی تاس کباب یزدی شامل گوشت، پیاز، سیب زمینی، رب یا گوجه فرنگی است. در برخی موارد محلی‌ها به تاس کباب اندکی دارچین نیز اضافه می‌کنند که طعم متفاوتی به آن خواهد داد.

کوفته لپه

کوفته لپه یکی دیگر از غذاهای محلی و سنتی یزد است که در برخی شهرهای دیگر نیز تهیه می‌شود. این کوفته دقیقاً مشابه کوفته تبریزی پخته می‌شود اما مواد اولیه آن با کوفته تبریزی متفاوت است.

در طرز تهیه کوفته لپه از گوشت چرخ کرده، سبزی معطر، کشمش، لپه، زرشک، پیاز سرخ شده یا پیاز داغ، تخم مرغ خام، تخم مرغ پخته، سیب زمینی، رب گوجه فرنگی و نمک و فلفل استفاده می‌شود.

کوفته لپه یزدی

کوفته هویج

کوفته هویجی که در یزد تهیه می‌شود مشابه کوفته هویج کرمانشاه است اما نوع کرمانشاهی این کوفته از شهرت بیشتری برخوردار است. در طرز تهیه کوفته هویج از برنج استفاده نمی‌شود و ترکیبات اصلی آن شامل گوشت چرخ کرده‌، هویج، تخم مرغ، آرد نخودچی و ادویه‌ است.

کوفته هویج یزدی

در تهیه این غذای محلی یزد از سس مخصوصی استفاده می‌شود که از ترکیب ری، آبلیمو، شکر و ادویه طبخ خواهد شد.

کوفته یکی از غذاهای نانی شهرهای مختلف کشور است که اگر بخواهید آن را در مهمانی سرو کنید باید ترکیبات را به‌خوبی ورز دهید تا در مراحل پخت وا نروند. اگر خواستید انواع کوفته یزدی را در رستوران‌ها صرف کنید حتماً یک رستوران اصیل و حرفه‌ای را انتخاب کنید.

کوفته برنجی

همان‌طور که پیشتر نیز اشاره کردیم، خاستگاه اصلی کوفته شهرهای ترک زبان کشور خصوصاً تبریز هستند. یزدی‌ها اما این غذا را به روش خودشان تهیه کرده و انواع کوفته‌های خوشمزه را طبخ می‌کنند که یکی از آن‌ها کوفته برنجی است.

کوفته برنجی یک غذای محلی یزد است که در برخی رستوران‌ها نیز سرو می‌شود.

اگر الان دلتان برای یزد رفته‌است، بهتر است با برنامه‌ریزی بهتری راهی این شهر شوید و پیش از هر چیز از بهترین فصل سفر به یزد باخبر شوید.

کوفته برنجی یزدی

در طرز تهیه کوفته برنجی از گوشت چرخ‌کرده، برنج، آرد نخودچی، آلو بخارا، لپه، سبزی معطر تازه، گردو، زرشک و ادویه استفاده می‌شود.

تهیه کوفته برنجی سنتی کار ساده‌ای نیست و مهارت خاصی می‌طلبد تا کوفته‌ها منسجم بوده و وا نروند. روش پخت کوفته برنجی مشابه کوفته تبریزی است و تنها مواد اولیه آن متفاوت هستند.

کشک و خیار

مردم یزد آنچنان از ماست خوششان نمی‌آید و به همین دلیل نیز با دست بردن در ترکیبات اولیه آبدوغ خیار، غذای تازه‌ای را تهیه می‌کنند که بسیار خوشمزه است.

این غذای محلی یزد که کشک و خیار نام دارد یکی از غذاهای مناسب به سبک یزدی است که در خانه‌ها تهیه می‌شود.

برای تهیه کشک و خیار از ترکیبات اولیه مانند کشک ساییده شده، گردو، آب، خیاز، سبزی تازه یا خشک شده مانند نعنا و کشمش استفاده م‌شود.

خیار طبع سردی دارد و در نتیجه غذای محلی کشک و خیار بهترین انتخاب برای روزهای گرم تابستان خواهد بود. قبل از سرو بهتر است این غذا برای مدن ۱ الی ۲ ساعت در یخچال بماند یا به آن قالب‌های کوچک یخ اضافه کنید.

کشک و خیار غذای محلی یزد

درنجوش

درنجوش یکی از غذاهای سنتی و محلی شهر ابرکوه یزد است که حتی در فهرست آثار ناملموس ایران نیز به ثبت رسیده است. درنجوش بالغ بر نیم قرن است که پخته می‌شود و یکی از غذاهای ثابت و همیشگی در مراسم جشن و عزاداری است.

در طرز تهیه درنجوش از پیاز، بادمجان، سیر، برنج، لپه، کشک ساییده، گوشت گوسفندی، گردوی خرد شده، سبزیجات معطر مانند ترخون و ریحان و نعنا خشک و نمک و فلفل استفاده می‌شود.

خوشمزه ترین غذای محلی یزد

کوفته کباب

کوفته کباب یکی دیگر از غذاهای محلی یزد است که در اکثر شهرهای این استان تهیه می‌شود. برای تهیه این غذا از برنج، گوشت چرخ کرده، پیاز، سرکه و شکر، رب گوجه فرنگی، نمک و فلفل و زردچوبه استفاده می‌شود.

به دلیل اینکه در طرز تهیه کوفته کباب از سرکه و شکر همزمان استفاده می‌شود این غذا طعمی ملس دارد.

پیش غذاهای سنتی یزد

در کنار تمام غذاهای یزدی که در این مقاله معرفی شد، پیش‌ غذاهای این استان واقعاً عالی است و می‌توانید برای شروع یک غذای اصلی خوشمزه بهترین انتخاب باشد. در ادامه بهترین پیش غذاهای سنتی یزدی را به شما معرفی خواهیم کرد.

کله گیپا

کله گیپا یکی از پیش غذاهای سنتی یزدی است که از سیرابی تهیه می‌شود بنابراین اگر سیرابی با مزاج شما همخوانی ندارد احتمالاً این غذا آنچنان باب میل شما نباشد. کله گیپا از جمله غذای محلی یزد در شهر اردکان است که به عنوان میراث فرهنگی این شهر نیز ثبت شده است.

در طرز تهیه کله گیپا از کله و پاچه گوسفند، سیرابی گوسفند، پیاز، ماش، برنج، گوشت گوسفند و ادویه استفاده می‌شود. یکی از مهم‌ترین ادویه‌هایی که در این غذا استفاده می‌شود، زیره و پودر نارنج هستند.

در تهیه کله گلیپا سیرابی را به شکل شکم‌پر سرو می‌کنند. به این صورت که داخل سیرابی مخلوطی از گوشت و ماش و برنح و پیاز ریخته و سپس دور سیرابی را با نخ کوک زده و می‌پزند.

بسیاری گیلان را بهشت اهالی شکم‌گردی می‌دانند، اگر شما هم موافقید در اینجا لیست غذاهای گیلانی سنتی را ببینید.

کله گیپا یزدی

پلو توکی

توکی به زبان محلی یزد به معنای ارزن است و پلو توکی یکی از غذاهای محلی و سنتی شهرستان بافق یزد است. پلو توکی به‌عنوان یکی از غذاهای اعیانی نزد مردم بافق شناخته می‌شود و از گذشته تاکنون در روزهای عید و مراسم جشن تهیه می‌شود.

جالب است بدانید که در دوران گذشته مردم بافق آنچنان برنج مصرف نمی‌کردند و تنها یک یا دو بار در سال آن‌ هم در مراسم جشن و شادی پلو توکی را آماده می‌کردند.

البته نخوردن برنج در میان مردم بافق به دلیل فقر و نداری نبود بلکه آن‌ها اغلب از گندم استفاده می‌کردند. از ترکیبات اولیه برنج توکی می‌توان به برنج، عدس، توکی یا ارزن و گوشت و ادویه اشاره کرد.

پلو توکی یزدی

گندم پلو یزدی

گندم پلو یکی از پیش غذاهای محبوب و محلی یزدی است که در ایام به خصوصی تهیه شده و در تهیه آن از بلغور گندم، گوجه فرنگی، شوید، پیاز خرد شده، گوشت چرخ کرده و نمک و فلفل و زردچوبه استفاده می‌شود.

این پیش غذا نزد مردم یزد بسیار محبوب بوده و به دلیل استفاده از بلغور گندم بسیار مقوی است.

مشتوک

مشتوک یکی دیگر از پیش غذاهای یزدی است که به‌عنوان میان‌وعده نیز از آن استفاده می‌شود و می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای صبحانه باشد. این پیش غذای لذیذ در برخی از شهرهای ایران مانند تبریز یا قزوین با نام “دویماج” و در کاشان نیز با نام “مُچه”، “مشته” یا “مشتوک” شناخته می‌شود.

در طرز تهیه مشتوک از ترکیباتی چون نان خشک کوبیده یزدی، پنیر، پیاز، گردوی آسیاب شده، آب، نعنا خشک یا مخلوطی از تره و پیازچه و نمک استفاده می‌شود.

فله

فله یکی از ساده‌ترین غذاهای محلی یزد است که برای صبحانه یا به‌عنوان میان‌عده سرو می‌شود. در گذشته‌های دو فله یکی از میان‌وعده‌هایی بود که در سفره هفت‌سین نیز قرار می‌گرفت.

در طرز تهیه فله یزدی از شیر آغوز گاو یا گوسفند استفاده می‌شود. در واقع آغوز اولین شیری است که از گاو یا گوسفند پس از زایمان دوشیده می‌شود. به همین دلیل نیز فله بسیار مقوی است.

طرز تهیه فله بسیار ساده است و تنها کافی اس شیر آغوز را جوشانده و در یخچال قرار دهید تا غلیظ و سفت شود.

دسرهای یزد

یزد یکی از شهرهایی که علاو‌ه‌بر پیش‌ غذا و غذای اصلی، دسرهای خوشمزه‌ای نیز دارد که در ادامه معرفی می‌کنیم.

ماقوت

ماقوت یزدی طعمی مشابه فالوده یزدی دارد اما ظاهر آن هیچ شباهتی به فالوده نداشته و بیشتر شبیه به ژله یا کرم کارامل است. مواد اولیه مورد نیاز برای تهیه این دسر محلی یزد شامل نشاسته، گلاب، گل خشک و خلال بادام و پسته است.

دسرهای یزد

نان های یزدی

نان‌های یزد آنچنان مقوی و خوشمزه هستند که می‌توانند به‌عنوان یک میان‌وعده سالم و بدون استفاده از کره و مربا استفاده شوند. در ادامه دو تا از محبوب‌ترین نان‌های یزدی را به شما معرفی می‌کنیم.

نان سوروک

سوروک یکی از نان‌های محلی یزد است که مانند قیمه و غذاهای دیگر به صورت نذری سرو می‌شود. یکی از غذاهای محلی یزد که پای ثابت ایام محرم است، نان سوروک خواهد بود. این نان برای افطار نیز سرو می‌شود و بسیار پُرطرفدار است.

در تهیه این نان از مواد اولیه‌ای چون آرد سنگک، نمک، شکر، گل رنگ، تخم گشنیز، مایه خمیز و روغن کمجد استفاده می‌شود. این نان آنچنان خوشمزه و خوش طعم است که معمولاً به تنهایی و بدون کره و مربا سرو می‌شود.

نان سوروک یزدی

نان لتیر

نان لتیر یکی از خوشمزه‌ترین و ساده‌ترین نان‌های یزدی است که معمولاً روی تابه، اجاق‌گازهای زمینی و لتیر کن پخته می‌شود. برای تهیه این نان از ترکیباتی چون آب، آرد، پیاز، زیره، پودر شوید، سیاه دانه، منجد و مقدار کمی نمک استفاده می‌شود.

روی نان لتیر را کنجد یا سیاه دانه می‌ریزند که در زبان محلی یزد به آن “تخم تِرک” گفته می‌شود. مردم یزد از این نان بیشتر در مهمانی‌ها استفاده می‌کنند.

اگر اهل غذا هستید، احتمالا از خوردن یک سیخ کباب حسابی لذت می‌برید! اما خوشمزه ترین کباب های ایران را در کدام شهرها و کبابی ها بخورید؟ پاسخ به این سوال در همین مجله است!

نان های محلی یزد

غذاهای سنتی اردکان یزد

اردکان یکی از شهرهای مشهور یزد است که غذاهای هاص خود را دارد، در برخی از این غذاها از ارده اردکان نیز استفاده می‌شود. در ادامه برخی از محبوب‌ترین غذاهای سنتی اردکان یزد را به شما معرفی خواهیم کرد.

اشکنه ارده ارکان

در یزد بسیاری از غذاهای اصیل ایرانی به سبک خاصی طبخ می‌شود و به همین دلیل نیز نام غذاهای محلی یزدی برای ما آشنا خواهد بود؛ اما این غذاها شیوه پخت متفاوتی دارند و در طرز تهیه آن‌ها از مواد اولیه جدیدی مطابق ذائقه یزدی‌ها استفاده شده است.

طرز تهیه اشکنه ارده اردکان نیز مشابه سایر انواع اشکنه‌هایی که در ایران پخت می‌شود، ساده است و این غذا در مدت زمان کوتاهی آماده می‌شود. مواد اولیه‌ای که برای تهیه این غذای محلی یزد مورد استفاده قرار می‌گیرد بسیار ساده بوده و تنها شامل چند قاشق ارده، مقداری آب جوش و مرزنجوش به همراه مقدار کمی نمک است.

سیب ‌بادمجان اردکانی

سیب بادمجان یک غذای محلی یزد از شهر اردکان است که به دلیل عدم استفاده از روغن به‌عنوان یک غذای رژیمی شناخته می‌شود. در طبخ این غذا از گوشت استفاده نمی‌شود و بنابراین می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌‌ها برای گیاهخوارن باشد. در طرز تهیه سیب بادمجان اردکانی از سیب زمینی و بادمجان پخته استفاده می‌شود. این غذا پس از پخت با گوشت‌کوب کوبیده می‌شود و در نهایت نیز به آن نمک و فلفل اضافه خواهد شد.

بهترین رستوران های یزد

اگر دوست دارید غذاهایی که در این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم را امتحان کنید، بهترین رستوران های سنتی یزد یا حتی مدرن می‌توانند بهترین انتخاب برای شما باشند.

این رستوران‌ها منوی متنوعی دارند و اگر بخواهیم برخی از بهترین آن‌ها را معرفی کنیم می‌توانیم به رستوران ملک التجار یزد، رستوران ترمه و ترنج، هتل باغ مشیرالممالک، رستوران قهوه‌چی یا تالار یزد و رستوران حمام خان یزد اشاره کنیم.

در این نوشته آدرس و عکس بهترین رستوران های یزد را برای خوردن غذاهای جذابی که با آن‌ها آشنا شدید، پیدا کنید.

اجاره اقامتگاه در یزد از هتل سنتی تا بوم گردی

با این همه غذای خوشمزه و خوش‌رنگی که ما معرفی کردیم حتماً هوای سفر به یزد به سرتان زده است و به دنبال برنامه‌ریزی برای سفر هستید. حالا که با غذاهای محلی یزد و بهترین رستوران‌های یزد آشنا شدید تنها کافی اقامتگاهی مناسب را انتخاب کنید تا راهی سفری دلنشین شوید. در سایت جاباما می‌توانید انواع هتل‌های سنتی و مدرن، هتل آپارتمان، سوئیت و اقامتگاه‌های بومگردی را رزرو کنید.

پاسخ به سوالات متداول در مورد غذاهای سنتی یزد

غذای معروف شهر یزد چیست؟

خورش‌های معروف یزد شامل قیمه نخود یزدی، خورش به آلو، خورش کدو سرکه شیره، خورش سیب و فسنجان یزدی متنیجه است.

بهترین رستوران های یزد کدامند؟

رستوران ملک التجار یزد، رستوران ترمه و ترنج، هتل باغ مشیرالممالک، رستوران قهوه‌چی یا تالار یزد و رستوران حمام خان یزد جزو بهترین رستوران‌های یزد هستند.

آش محلی یزد چیست؟

آش شولی، آش آلو، آش سرکه شیره یزدی، آش جوگاو، آش گندم یزدی، آش کدو حلوایی، اش انار، آش تمر هندی، شوربا گشنیز، آش توکی، آش ماش، آش آبغوره و شوربا کلم از جمله آش های محلی یزد هستند.

آش شولی یزد چطور تهیه می‌شود؟

آش شولی یزد با اوماج که نوعی خمیر است و با ترکیبی از چغندر، عدس، لپه، سبزی آش، پیاز، سرکه و ادویه تهیه می‌شود. برای تهیه این آش یک لایه خمیر را کف قابلمه گذاشته و روی آن مواد می‌ریزند.

قیمه نخود یزدی را چطور بپزیم؟

طرز تهیه قیمه نخود یزدی مشابه قیمه لپه است با این تفاوت در که در قیمه نخود یزدی به جای لپه از نخود و ادویه‌جاتی مانند دارچین و هل استفاده می‌شود.

فسنجان یزدی چیست؟

فسنجان یزدی اندکی با فسنجانی که در شهرهای دیگر تهیه می‌شود متفاوت است. در تهیه این غذا از گوشت، مغر گردو، رب انار، چغندر، به سا سیب و برگه زردآلو یا آلوچه استفاده می‌شود.

در یزد کجا غذای محلی خوشمزه بخوریم؟

رستوران ملک التجار یزد، رستوران ترمه و ترنج، هتل باغ مشیرالممالک، رستوران قهوه‌چی یا تالار یزد و رستوران حمام خان بهترین انتخاب برای چشیدن طعم بی‌نظیر غذاهای محلی هستند.

در یزد کجا بمانیم؟

برای اقامت در یزد می‌توانید یکی از هتل‌های سنتی و مدرن، هتل آپارتمان، سوئیت یا اقامتگاه‌های بوم‌گردی موجود در سایت جاباما را انتخاب کنید.

فرحناز احمدزاده

من نویسنده‌ام، بیشتر از ۵ ساله که کلمات همچون رقصنده‌هایی روی صفحه سفید کاغذ، همراه من هستند. عاشق محتوا هستم و بازاریابی محتوایی زندگی من است. آنقدر به آیین نگارش فارسی علاقمند هستم و بهش تعصب دارم که موقع فکر کردن هم به نیم‌فاصله توجه می‌کنم!!!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =

دکمه بازگشت به بالا
بستن