این بار می‌خواهیم بهترین کباب های ایران را معرفی کنیم. یک سفر متفاوت به دور ایران کمی شکم گردی کنیم و یکی از محبوب‌ترین غذاهای ایرانی یعنی کباب را در شهرهای مختلف بچشیم. غذای محبوبی که در تمامی رستوران‌های سنتی می‌توانید آن را پیدا کنید و در سفره‌های ایرانی جایگاه همیشه مخصوص خود را دارد. پس بار سفر را ببندید و راهی شوید تا بهترین کباب‌ های ایران را در شهرهای مختلف پیدا کنیم. این غذای محبوب که سال‌هاست شهرت جهانی پیدا کرده، انواع و اقسامی دارد که می‌توان لیست بلند و بالایی از آن را معرفی کرد. به همین خاطر محدود به چند کباب معروف نشوید و در این شکم‌گردی، قدری بیشتر با این غذای خوشمزه آشنا شوید و در برنامه سفرهای خود حتما به سراغ کبابی‌های معروف هر شهر بروید.


شاندیز مشهد، شیشلیک لذتی که همیشه با آدم می‌ماند


یکی دیگر از مناطقی که در ایران گوشت دنده گوسفند را به همراه استخوانش کباب می‌کنند و به داشتن این نوع کباب معروف است، شهر کوچک شاندیز در نزدیکی مشهد است. احتمالا همه ما دست‌کم یک بار هم که شده به مشهد سفر کرده‌ایم. مشهد از پرمسافرترین شهرهای ایران است که به دلیل وجود حرم مطهر امام رضا (ع) همیشه مهمان دارد.


اما این تمام مشهد نیست، یکی از بهترین چیزها در مشهد غذاست. مشهد غذاهای خوشمزه و رستوران‌های معروف زیادی دارد که هیچ کس را ناراضی از غذا به شهرش برنمی‌گرداند. از معروف‌ترین دیدنی‌ها در مشهد شهرهای کوچک طرقبه و شاندیز هستند که ممکن نیست کسی به مشهد سفر کرده باشد و به این دو منطقه خوش آب‌وهوای ییلاقی نرفته باشد.


در این میان شیشلیک شاندیز از معروف‌ترین غذاها و بهترین کباب های ایران است. این غذا که همان دنده کباب است، در این شهر به وفور پیدا می‌شود. البته در این‌جا کسی این غذا را به نام دنده کباب نمی‌شناسد و همه به آن شیشلیک می‌گویند.


کباب شیشلیک شاندیز مشهد
کباب شیشلیک شاندیز مشهد

بهترین رستوران های برای خوردن شیشلیک در شاندیز رستوران ارم شاندیز، رستوران پدیده شاندیز، رستوران ماهان، رستوران حاج حسن شاندیز و رستوران حسن شیشلیکی است. شما در شاندیز می‌توانید در کنار چشیدن طعم لذیذ شیشلیک از آب‌وهوای فوق‌العاده این منطقه نیز استفاده کنید و در رستوران‌هایی بنشینید که در مسیر رودخانه و زیر سایه درختان بساطشان را پهن کرده‌اند.


شاندیز را اگر کنار بگذاریم، مشهد رستوران های خوب کم ندارد! اصلا آنقدر در مشهد رستوران و رنگ و بو پیدا می‌کنید که ممکن است گیج شوید. نگران نباشد، اگر غذا در سفر برایتان مهم است، در مجله جاباما می‌توانید بهترین رستوران های مشهد و اینکه در هر رستوران چه غذایی را باید امتحان کنید را یکجا در یک مطلب ببینید و بخوانید!


رشت، طعمی متفاوت از کباب


رشت که می‌دانید معروف است به این‌که غذاهای متنوع و متفاوتی نسبت به شهرهای دیگر دارد و حتی در فهرست یونسکو به عنوان شهر خلاق غذا ثبت شده است. کباب‌های این شهر هم با طعمی متفاوت و لذیذ ارائه می‌شوند. کباب ترش و کباب دوش از معروف‌ترین کباب‌های رشت هستند که واقعا در سایر شهرها نمی‌توانید آن را پیدا کنید.در این شهر گوشت کبابی را با دانه‌های انار مزه‌دار می‌کنند که این باعث می‌شود کباب طعمی ترش به خود بگیرد، نرم و لذیذ شود و مثل رب انار گوشت را سیاه نمی‌کند. یکی از بهترین جاهایی که شما می‌توانید در آن کباب‌های رشت را نوش جان کنید، خیابان شهرداری است. در راسته خیابان شهرداری کبابی‌های زیادی را می‌بینید که بی‌ادعا و با کیفیت حالتان را خوب می‌کنند. کبابی شورکولی نیز از معروف ترین کبابی ها در این شهر است. رستوران‌های رازقی، اردشیر، محرم، پلاکباب و جهانگیر نیز معروف ترین رستوران های رشت برای خوردن کباب‌های مخصوص این شهر و لذیذترین و بهترین کباب های ایران هستند.


بعید می‌دانیم، عازم رشت بشوید و فقط به یک وعده غذا و به یک کباب ترش بسنده کنید! برای همین هم ما فهرستی از بهترین رستوران های رشت با خوشمزه‌ترین غذاهای گیلانی را یکجا جمع کرده‌ایم که اگر مسافر رشت شدید، از طعم‌های بی‌نظیر این شهر، بی‌نصیب نمانید.


بهترین کباب های ایران
کباب دوش

زاهدان، کباب‌هایی با طعم ادویه‌های دلنشین و متفاوت


در استان سیستان و بلوچستان می‌توانید کباب‌های متفاوتی را پیدا کنید که آغشته به ادویه‌های مخصوص آن منطقه هستند. در این منطقه نیز مانند شاندیز و کرمانشاه دنده کباب وجود دارد که در این‌جا به آن جامپ می‌گویند. از کباب های معروف دیگر این منطقه تنورچه و کباب بریانی است.


کباب جامپ (چامپ) در این منطقه با ادویه‌های مخصوص خودشان درست می‌شود و طعمی متفاوت را برایتان ایجاد می‌کند. بریانی نیز از گوشت کوبیده به همراه همان ادویه‌های مخصوص سیستانی‌ها درست می‌شود. تنورچه را ساکنان مناطق سنتی‌تر و عشایر در تنورهای داغ می‌گذارند و می‌پزند. تنورچه دو نوع شیوه پخت دارد در یکی گوشت‌ها را خرد کرده و به سیخ می‌کشند و در تنور همراه با یک ظرف آب می‌گذارند تا هم‌زمان که گوشت کباب می‌شود، بخار پز هم بشود و لطیف‌تر و آبدارتر شود. شیوه دیگر این غذا به این شکل است که یک گوسفند کامل را در تنور می‌گذارند و بریان می‌کنند.


معروف ترین رستوران های زاهدان رستوران هتل جهانگردی، رستوران ولیعصر، رستوران حاج احمد، رستوران عمارت و رستوران آذربایجان هستند.


کباب جامپ
کباب جامپ (چامپ)

شهر بناب، کباب بناب را تنها در شهر بناب باید خورد


از آن‌جا که کباب کوبیده در ایران آن‌قدر معروف است که حتی خیلی وقت‌ها وقتی می گوییم کباب منظورمان کباب کوبیده است، مطلبمان را با معرفی بهترین نوع کباب کوبیده یعنی کباب بناب شروع می‌کنیم. کباب بناب که حتما حتی اگر امتحانش نکرده باشید، نامش را شنیده‌اید، نوعی از کباب کوبیده است که شیوه طبخ کمی متفاوتی نسبت با کباب کوبیده دارد.


در این شیوه، گوشت را به جای این‌که چرخ کنند، آن‌قدر می‌کوبند که شکل‌پذیر شود و سپس مزه‌دارش می‌کنند، به سیخ می‌کشند و کباب می‌کنند. البته این تمام ماجرا نیست. اگرچه امروز در تمام شهرهای ایران می‌توانید تابلوهای کباب ناب بناب را ببینید، اما کباب ناب واقعی بناب را باید حتما در همان شهر بناب نوش جان کنید.


نکته دیگر درباره کباب بناب این است که این نوع کباب روی سیخ‌های پهن‌تری نسبت به کباب‌های کوبیده معمولی طبخ می‌شود. پس اگر گذرتان به شهر بناب افتاد، حتما اولین کاری که می‌کنید این باشد که کباب بناب بخورید. نکته جالب در این شهر این است که کبابی‌ها و قصابی‌ها به موازات یک‌دیگر در شهر ردیف شده‌اند و در این شهر بیش از ۱۰۱ کبابی وجود دارد.


بناب هنوز مثل سایر شهرها نشده که فست‌فودها بتوانند جای غذاهای اصیل و مغذی خودمان را در این شهر بگیرند. پس در سفر به بناب اصلا نگران پیدا کردن رستوران نباشید، قدم به قدم و جا به جا کبابی هست. اما بهترین کبابی ها در شهر بناب کبابی کاج، کبابی نگین آذربایجان، کبابی فرزانه بناب و کبابی تک بناب هستند.


پس تا اینجا کباب ناب بناب یکی از بهترین و ناب ترین کباب های اصیل ایرانی بود که احتمالا همه ما طعم آن را چشیده‌ایم.


کباب بناب
کباب بناب

تبریز، شهر غذاهای قاجاری و کباب های بی‌نظیر!


از بناب گفتیم باید از شهر نزدیک آن یعنی تبریز نیز بگوییم. تبریز اصلا یکی از دلایل شهرتش، همین غذاهایش است. این شهر که محل اسکان شاهزاده‌های قاجاری بوده، پر است از آداب و رسوم قاجاری و بالطبع غذاهای قاجاری. کباب هم که غذایی قاجاری است در این شهر به وفور و در انواع مختلف یافت می‌شود.


یکی از کباب‌ها که در تبریز وجود دارد کباب تبریزی یا قاجاری است که به صورت ایستاده برایتان سرو می‌شود. نوع دیگری از کباب که بیشتر در این شهر دیده می‌شود، کباب متری است که در تبریز به اوزون کباب معروف است. اوزون کباب، کباب‌های کوبیده‌ای در اندازه‌های یک و نیم متری هستند.شاید نزدیک‌ترین کباب بناب به کبابی که واقعا در شهر بناب درست می‌شود را بتوانید در تبریز میل کنید. معروف‌ترین کبابی های تبریز، رستوران حاج علی در بازار بزرگ تبریز، خانه کباب مظفریه، بناب کبابی برادران، رستوران کلاسیک ایمانی سردرود و چلوکبابی قرانی هستند و اگر از من می‌شنوید در سفر به تبریز لذت خوردن کباب در کبابی‌های خیابان شهناز و کبابی‌های ائل‌گلی را از دست ندهید.


اصلا تبریز جایی برای چشیدن طعم بهترین غذاهای ایران است و بهترین کباب های ایران هم از این قاعده مستثنی نیستند.


اوزون کباب
اوزون کباب

گلپایگان، کباب گلپایگانی و دوغ محلی


کباب گلپایگان نیز از دیگر انواع محبوب ترین و بهترین کباب های ایران است که احتمالا مانند کباب بناب، نامش را در شهرهای دیگر نیز دیده‌اید و شنیده‌اید، اما کباب گلپایگان واقعی را باید در همان گلپایگان نوش جان کنید. کباب گلپایگان که در فهرست میراث ناملموس هم ثبت شده است، نوعی کباب کوبیده بسیار لذیذ و هوس‌انگیز است. البته گلپایگان به دوغ و ماست و به طور کلی محصولات لبنی هم معروف است و باز احتمالا نام دوغ گلپایگان را هم شنیده باشید؛ پس بی‌شک در گلپایگان باید در کنار کبابتان دوغ هم سفارش بدهید.


نکته جالب درباره این شهر این است که به تازگی همه ساله در آن جشنواره کباب گلپایگانی برگزار می‌شود. پس اگر در تابستان قصد سفر به این شهر را دارید حتما جوری برنامه‌ریزی کنید که بتوانید در این جشنواره حضور پیدا کنید و از این طعم بهشتی لذت ببرید. کبابی هاشمی، کبابی گلپایگانی منصوری و کبابی حقیقت از معروف‌ترین کبابی‌های این شهر هستند.


بهترین کباب های ایران
کباب گلپایگان

بروجرد، شهرهای کباب‌های لذیذ


یکی دیگر از شهرهایی که به کبابشان معروفند، شهر بروجرد است. کباب‌های این شهر نیز مانند کباب گلپایگانی در فهرست میراث ناملموس ثبت شده‌اند. یکی از دلایل شهرت و طعم دلپذیر کباب‌های بروجرد نوع دامی است که در آن منطقه پرورش می‌یابد.


لرستان یکی دیگر از قطب‌های دامپروری کشور است که گوشت لذیذ و خوش طعم و زودپز آن، بروجرد را به یکی از مکان‌های فوق‌العاده برای خوردن کباب تبدیل کرده است. کباب بروجرد نیز یکی دیگر از انواع کباب‌های کوبیده است و بیشتر از این‌که تفاوت در شیوه طبخش باشد، تفاوتش با سایر مناطق در استفاده از دام تازه و گوشت باکیفیت است. به همین دلیل نام کباب بروجرد را مثل کباب‌های بناب و گلپایگانی در هیچ شهر دیگری جز بروجرد در سردر کبابی‌ها نمی‌بینید. کباب بروجرد را باید حتما در بروجرد نوش جانتان کنید چون مواد اولیه آن تنها در خود این شهر یافت می‌شود.


رستوران‌های رضایی، سفیر، لهراسبی، برکه، ژوان و عمو حسین از معروف‌ترین رستوران‌ها و کبابی های بروجرد هستند. البته در این شهر جوجه‌کباب‌هایی بر سیخ‌های بلند مشابه اوزون کباب‌های تبریز می‌بینید که هر سیخش می‌تواند دو نفر را سیر کند. جوجه کبابی شفیع یکی از معروف‌ترین جوجه‌کباب‌های این شهر است.


اصلا اگر مسافر لرستان شدید، از کباب های لذیذش از هر نوعی که باشد نباید غافل شوید، چون به جرات از بهترین کباب های ایران هستند.


البته استان لرستان به خاطر طبیعت زیبایش به ویژه در فصل بهار نیز شهرت دارد.


کباب بروجرد
کباب بروجرد

اصفهان و کباب بریانی، کباب هست یا نیست؟


اصفهان را با بریانی و بریانی را با اصفهان می‌شناسند. بریان را اگر به عنوان کباب بپذیریم می‌توان گفت نوعی کباب متفاوت است. تفاوتش در این است که گوشت را قبل از کباب کردن آبپز می‌کنند، سپس آن را چرخ می‌کنند و بعد روی کفگیرهای گردی آن را کباب می‌کنند. این کباب هم اگرچه در شهرهای دیگر به وفور یافت می‌شود اما با این وجود خوردن آن در اصفهان طعم و لطف دیگری دارد. روی بریانی، خلال‌های پسته و بادام می‌ریزند که هم زینت‌بخش و هم طعم‌دهنده‌های بی‌نظیری برای این غذا هستند.بریان هم اغلب با پلو سرو می‌شود. بریانی حاج محمود شفاعت، بریانی اعظم، رستوران جارچی باشی، بریانی شاد و بریانی بیشه از معروف ترین بریانی های اصفهان هستند.


بریانی را اگر کباب حساب کنیم، برای کسانی که سلیقه خاصی دارند از یکی از انواع بهترین کباب های چرب و لذیذ ایران به شمار می‌رود که البته لذت خوردنش در رستوران ها و محیط‌های محلی و سنتی اصفهان لذت دو برابری دارد!


بریانی اصفهان
بریانی اصفهان

دنده کباب کرمانشاه


برای خوردن این غذای بی‌نظیر باید سراغ بهترین کبابی و رستوران‌ها را در همان کرمانشاه بگیرید. کبابی‌هایی که با گوشت تازه، دنده کباب کرمانشاهی را درست می‌کنند و لذت یک غذای فوق‌العاده را در گوشه ذهن شما باقی می‌گذارند.


رستوران هتل پارسیان کرمانشاه، یکی از بهترین کباب‌ های ایران، مخصوصا دنده کباب کرمانشاهی را دارد. در این رستوران می‌توانید این غذای خوشمزه را با منظره‌ای از شهر نوش جان کنید و از غذای خود لذت ببرید.


رستوران هتل جمشید هم دنده کباب‌های بی‌نظیری را با سرویس محلی سرو می‌کند که یکی از بهترین دنده کباب‌هایی است که می‌توانید در کرمانشاه پیدا کنید.


دنده کباب حیدری، یک کبابی معروف در کرمانشاه است که گزینه اصلی خوردن این غذای خوشمزه برای خود کرمانشاهی‌ها و البته مسافرانی است که به عشق دنده کباب به این شهر می‌آیند.


دنده کباب رضایی، رستوران بهارستان، رستوران سه کاج و رستوران پارک کوهستان هم از کبابی‌های دیگر کرمانشاه است که می‌توانید طعم دنده کباب‌ اصیل را در آن بچشید.


بهترین کباب های ایران
دنده کباب کرمانشاه

تنورچه؛ یک کباب حسابی


یکی دیگر از بهترین کباب‌ های ایران را باید در جنوب شرقی و استان سیستان و بلوچستان پیدا کرد. این کباب که اصطلاحا به نام تنورچه شناخته می‌شود، یکی از غذاهای معروف سیستان و بلوچستان است و به دلیل نوع پخت آن که در داخل تنور انجام می‌شود، به این نام معروف شده است.


تنورچه با دو روش متفاوت تهیه می‌شود که هر دوی آن‌ها، غذای بی‌نظیری را پیش روی شما می‌گذارد.


در روش اول؛ تکه‌های بزرگ گوشت گوسفند به سیخ‌هایی از جنس چوب نخل کشیده می‌شود. سیخ‌های آماده را در تنورهایی که در آن زغال داغ وجود دارد، می‌گذارند. در این مدل، کباب‌ها را می‌توانید آب‌دار یا خشک بردارید. برای آبدار شدن یک ظرف آب را داخل تنور گذاشته و سیخ‌ها را به شکل ایستاده قرار می‌دهند. بعد هم در تنور را با کاهگل می‌پوشانند تا غذا حدود ۴۵ دقیقه بعد آماده شود.


در روش دوم؛ گوسفند به شکل کامل پخته می‌شود. به این صورت که پس از ذبح، داخل شکم آن را خالی می‌کنند و به شکل درسته در تنور قرار می‌دهند. در این روش معمولا از گوسفند کوچک استفاده می‌شود که در تنور جا بگیرد.


تنورچه، یکی از غذاهای معروف و اعیانی بلوچستان است که در خانه‌های محلی طبخ می‌شود و آن را با پلو میل می‌کنند. به همین دلیل باید سراغ این غذا را از روستاها و خانه‌های محلی بگیرید. اگر شانس مهمان شدن در این خطه را داشتید، مطمئن باشید که فقط همین‌جاست که شانس خوردن این غذا را هم خواهید داشت. چرا که در رستوران‌های این شهر نمی‌توانید تنورچه را پیدا کنید.


تنورچه
تنورچه

کباب قفقازی؛ ترکیبی از گوشت و مرغ


تاریخچه کباب می‌گوید که این غذای محبوب و خوشمزه روزگاری از سرزمین قفقاز به ایران آمده است. اما تاریخ هر چه که بگوید؛ مهم حالاست که برای شکم‌گردها فرقی نمی‌کند که جد بزرگ این غذای خوشمزه اهل کجا بوده است. آنچه مهم است، میز غذا و خوراک‌های چیده شده روی آن است که به ما چشمک می‌زند.


پس اگر می‌خواهید یکی دیگر از بهترین کباب‌ های ایران را امتحان کنید، چندان به نامش توجه نکنید. کباب قفقازی یک غذای خوشمزه است که در بیشتر شهرهای ایران می‌توانید آن را پیدا کنید.


این کباب خوشمزه با ترکیبی از مرغ و گوشت درست می‌شود و برای کسانی که زیاد نمی‌توانند گوشت قرمز بخورند و در عین حال عاشق کباب هم هستند، گزینه بسیار مناسبی است.


برای پخت کباب قفقازی از راسته گوساله و سینه مرغ استفاده می‌شود. این دو به صورت قطعات مکعبی برش داده می‌شوند و برای مدت ۳ الی ۴ ساعت در ترکیبی از ماست یا خامه، روغن زیتون، نمک و فلفل و پیاز خوابانده می‌شوند تا کاملا طعم‌دار شوند.


بعد از این مرحله قطعه‌های گوشت و مرغ و فلفل دلمه‌ای به ترتیب به سیخ کشیده می‌شوند و روی کباب پز قرار می‌گیرند.


کباب قفقازی را می‌توانید در بیشتر رستوران‌های معروف در شهرهای مختلف پیدا کنید. بعضی از معروف‌ترین رستوران‌های تهران مثل نایب، شرف الاسلامی و مسلم هم این غذای خوشمزه را سرو می‌کنند.


کباب قفقازی
کباب قفقازی

کباب بختیاری؛ یک کباب رنگی خوشمزه


یکی دیگر از کباب‌های معروف ایرانی که نام‌ آن در کنار بهترین کباب‌ های ایرانی قرار می‌گیرد، کباب بختیاری است. این غذا که از چهارمحال و بختیاری آمده، یکی از محبوب‌ترین کباب‌ های ایران در تمامی شهرهاست.


کباب بختیاری یک خوراک ترکیبی از گوشت سفید و گوشت قرمز است. به این صورت که راسته گوسفندی و سینه مرغ با برش‌های منظم در سیخ قرار داده و کباب می‌شوند.


در گذشته کباب بختیاری با دنبه سرو می‌شد. یعنی یک سیخ کباب بختیاری و یک سیخ دنبه به صورت جداگانه کباب و با هم در ظرف قرار می‌گرفت. اما این مدل در شهرهای دیگر چندان مرسوم نیست.


گوشت طعم‌دار شده راسته با پیاز و زعفران طعم بی‌نظیری در کباب بختیاری دارد. در بعضی رستوران‌ها هم می‌توانید این کباب را با ترکیبی از گوشت راسته گوسفند و ماهی سفارش دهید.


کباب بختیاری نه تنها در چهار محال و بختیاری بلکه در بیشتر رستوران‌های شهرهای ایران به سادگی پیدا می‌شود و یک غذای پرطرفدار است.


از جمله رستوران‌های معروف تهران که این کباب بختیاری را هم در منوی خود دارند، می‌توان به رستوران مسلم و رستوران نایب اشاره کرد.


بهترین کباب های ایران
کباب بختیاری

سایر کباب‌ها


به جز این کباب‌ها که انواع آن‌ها را می‌توانید در شهرهای مختلف ایران پیدا کنید. مدل‌های دیگری از کباب وجود دارد که همه ما دست کم یک‌بار آن‌ها را امتحان کرده‌ایم.


در واقع همه کباب‌ها با ترکیبات گوشت قرمز درست نمی‌شوند و اصطلاح کباب کردن برای سایر گوشت‌ها و حتی سبزیجات هم به کار می‌رود. اما اگر دسته دوم را کنار بگذاریم، کباب‌های که با گوشت سفید طبخ می‌شوند هم طرفداران زیادی دارند.


جوجه کباب


یکی از کباب‌های پرطرفدار که علاوه بر رستوران و کبابی‌ها، پایه بیشتر پیک نیک‌ها و سفرهای طبیعت‌گردی است. جوجه کباب‌ها که از قسمت‌های مختلف مرغ مثل ران، سینه، کتف و بال تهیه می‌شوند، هر کدام طرفدار خاص خود را دارند.


به‌ویژه حالا که جوجه کباب‌ها را با انواع طعم‌ها می‌توانید به‌صورت آماده خریداری و کباب کنید.


جوجه کباب
جوجه کباب

ماهی کبابی


یکی دیگر از غذاهایی که با گوشت سفید و به‌صورت کبابی درست می‌شود، ماهی است. ماهی کبابی را بیشتر می‌توانید در شهرهای ساحلی پیدا کنید. غذای خوشمزه‌ای که هم در رستوران‌ها و هم در خانه‌ها باید سراغ آن را گرفت.


ماهی کبابی معمولا با ماهی درسته و ادویه‌های محلی درست می‌شود و غذای محبوب خطه شمال و جنوب کشور است. البته که در رستوران‌های مختلف هم می‌توانید این غذا را پیدا کنید.


اما اگر به شهرهای ساحلی سفر کردید، حتما در اقامتگاه‌های بومگردی یا رستوران‌های محلی این غذای خوشمزه را نوش جان کنید.


ماهی کبابی
ماهی کبابی

دل، جگر و قلوه


دوباره به گوشت قرمز و کباب برمی‌گردیم. در کنار کبابی‌هایی که در نقطه نقطه ایران می‌توانید آن‌ها را ببینید، مغازه‌هایی با عنوان جگرکی هم به چشم می‌خورد. جایی که انواع جگر، دل و قلوه را به‌صورت کبابی برای شما سرو می‌کنند.


در اینجا گرچه از انواع و اقسام کباب‌ها خبری نیست اما اگر کمی دیر برسید، ممکن است یک سیخ هم دل و قلوه گیرتان نیاید.


جگرکی‌ها هم در تمامی شهرهای ایران به سادگی پیدا می‌شوند و با یک پرس و جو می‌توانید در کوچه و پس کوچه‌های مختلف هم یک دل سیر این نوع کباب را نوش جان کنید.


دل، جگر و قلوه
دل، جگر و قلوه

کباب ترکی


سال‌هاست در کنار نام بهترین کباب‌های ایران یک مدل پرطرفدار هم خودنمایی می‌کند. کباب‌ترکی یک غذای محبوب خیابانی است که از ترکیه وارد ایران شده و جای خود را مانند سایر کباب‌ها بین مردم باز کرده است.


این کباب به نام دونر کباب هم شناخته می‌شود و به صورت عمودی طبخ می‌شود و گوشت در حال چرخیدن برش داده می‌شود. کباب‌ترکی ترکیبی از گوشت مرغ یا گوساله طعم دار شده با قارچ، فلفل دلمه‌ای و پیاز است.


این غذا معمولا به شکل ساندویچی با گوجه‌فرنگی، قارچ، خیار شور و سالاد سرو می‌شود.


کباب ترکی
کباب ترکی

بهترین کبابی‌های مشهد


سفر بدون شکم گردی انگار یک پایش می‌لنگد، آن هم در شهرهای مختلف ایران که در رستوران‌‌های مختلف هر چه پیدا نکنید، حتما در لیست غذاها به انواع و اقسام کباب‌هاب می‌رسید. فرقی هم ندارد کجای ایران هستید. کباب‌ها همیشه چشم‌انتظار شما هستند.


مشهد هم یکی از این شهرها است که می‌توانید کباب‌های خوشمزه‌ای را در آن امتحان کنید. برویم با هم لیستی از بهترین کبابی‌های مشهد را بشناسیم؛


بخشی از بهترین کباب‌های ایران را می‌توانید در منطقه شاندیز مشهد پیدا کنید. رستوران‌هایی که در این منطقه، کباب را با گوشت تازه طبخ می‌کنند. رستوران ارم شاندیز که یکی از قدیمی‌ترین‌هاست و حدود ۴۰ سال قدمت دارد. رستوران معین درباری با شکل و شمایل قدیمی که برای چند دهه گذشته است و شما را با طعم کبابش به خاطرات دهه ۵۰ و ۶۰ می‌برد.رستوران پسران کریم که یکی از معروف‌‌ترین کباب‌های مشهد را دارد هم از جاهایی است که در سفر به مشهد نباید آن را به سادگی از دست بدهید.


رستوران راستگو، رستوران رضایی، رستوران پدیده شاندیز، رستوران بابا قدرت و… از دیگر رستوران‌هایی هستند که می‌توانید طعم بهترین کباب‌های ایران را در آنجا بچشید.


البته اگر اهل فست‌فود هم هستید،‌ سری به فست‌ فودی های مشهد نیز بزنید. از تنوع و کیفیت آن‌ها شگفت‌زده خواهید شد.


بهترین کباب های ایران
رستوران بابا قدرت مشهد

بهترین کبابی‌های تهران


با پایتخت شدن تهران و افزایش مهاجرت از شهرهای دیگر به این شهر، مردم هر شهری با خود لهجه‌ها، آداب و رسوم و فرهنگ‌هایشان را به تهران آوردند. به گونه‌ای که می‌توان گفت این شهر چکیده‌ای از تمام ایران است. یکی از نمودهای فرهنگ و آداب رسوم در هر فرهنگ و قومیت، غذا خوردن و شیوه‌های طبخ غذاست که در این شهر می‌توانی تمام انواع آن را با هم و یکجا ببینید.


به علاوه با توجه به این‌که در زمان تولد کباب کوبیده، تهران پایتخت سیاسی بوده است، می‌توان گفت کباب کوبیده از غذاهای سنتی مردم تهران به شمار می‌رود. در این شهر از کباب‌های کوبیده تا کباب‌های بناب، جوجه‌کباب‌ها، کباب‌های ترش، گلپایگانی و حتی بریانی را می‌توانید پیدا کنید. در بسیاری موارد رستوران‌هایی از شهرهای دیگر در تهران شعبه دارند.


حالا سوال این‌جاست که بهترین کباب های تهران را کجا بخوریم؟ معروف‌ترین کبابی های تهران کم نیستند. ابتدا باید از رستوران نایب که شعبه‌های زیادی هم دارد و یکی از اولین کبابی‌ها در ایران است یاد کنیم. رستوران شمشیری نیز از قدیمی‌ترین رستوران‌های این شهر است. رستوران مسلم در بازار بزرگ، رستوران شرف‌الاسلامی، رستوران قدح، رستوران ریحون، رستوران نوید، رستوران خانه کباب شمرون، کباب‌سرای منصور، رستوران ارکیده، کبابی بهار، رستوران حاج فضل‌الله گلپایگانی و رستوران شب‌های تهران از بهترین جاهایی در تهران هستند که می‌توانید در آن‌ها طعم کباب ناب و لذیذ را تجربه کنید.


رستوران نایب تهران
رستوران نایب تهران

بهترین کبابی‌های اصفهان


سیری در بهترین کباب‌های ایران، ما را به اصفهان می‌رساند. شهری که به‌خاطر تمام زیبایی‌هایش حتما به‌عنوان مقصد انتخابش می‌کنید ولی شکم‌گردی را هم اینجا فراموش نکنید. چرا که در اصفهان، رستوران و کبابی‌های زیادی شما را می‌خواند.


رستوران نقش جهان با ترکیب معماری سنتی یکی از زیباترین رستوران‌هایی است که می‌توانید در آن کباب‌های خوشمزه‌ای را سفارش داده و نوش جان کنید.


رستوران ترنج اصفهان هم با حال و هوای سنتی و حیاط زیبایش کباب‌های بی‌نظیری را سرو می‌کند.


رستوران شهرزاد که از معروف‌ترین رستوران‌های اصفهان است، در کنار غذاهای سنتی اصفهانی، کباب‌های خوشمزه‌ای را هم در منوی خود دارد.


اما اگر می‌خواهید فقط بوی کباب در رستوران پیچیده باشد باید به کبابی‌های این شهر بروید. کباب بناب اصل آذربایجان (جابر انصاری)، کبابی ظفر، کباب و جوجه سنتی زغالی سپاهان، کباب بریانی مقدم نو و… هم از کبابی‌های معروف این شهر هستند.


اگر اهل کباب و گوشت باشید، اصفهان بهشت شماست! غذاهای اصفهانی به طعم و عطر گوشتشان معروف هستند و در مجله جاباما ما یک مطلب کامل را به معرفی خوشمزه ترین غذاهای سنتی اصفهان و تجربه‌ای از شکم‌گردی در نصف جهان اختصاص داده‌ایم.


رستوران نقش جهان اصفهان
رستوران نقش جهان اصفهان

بهترین کبابی کرج


مهم نیست اهل کرج هستید یا در مسیر خود به شمال، توقفی در این شهر دارید، در هر صورت آشنایی با کبابی‌های معروف کرج باعث می‌شود که خود را به یک غذای خوشمزه دعوت کنید.


از رستوران‌های معروف کرج مثل ارکیده، باغ رستوران نویان و… که کباب‌های باکیفیت و خوشمزه‌ای دارند، بگذریم. اینجا می‌توانید کبابی‌های زیادی را هم پیدا کنید.


انواع کباب‌های معروف شهرها در کرج هم پیدا می‌شود از بهترین کبابی گلپایگان که در تمامی شهرها شعبه دارد تا کباب شیشلیک و جوجه کباب:


سلطان کبابی، کباب‌سرای خانواده، بناب کبابی ستارخان،کبابی حقیقت گلپایگان، کلبه کباب خان عمو، کبابی دبش گلپایگانی از جمله معروف‌ترین کبابی‌های کرج هستند.


رستوران ارکیده کرج
رستوران ارکیده کرج

بهترین کبابی شیراز


با سفر به شیراز و گشت و گذار در شهر حتما هوس یک غذاهای خوشمزه خواهید کرد. بین تمام گزینه‌ها هم کباب حسابی خودنمایی می‌کند. پس آشنایی با کبابی‌های شیراز برای خوردن بهترین کباب‌ های ایران، خالی از لطف نیست.


در شیراز می‌توانید لیست بلند بالایی از کبابی‌های باکیفیت پیدا کنید که در برخی از آن‌ها هم کباب‌های معروف شهرهای دیگر سرو می‌شود؛


«سفره‌خانه سنتی باغ سبز» که کباب‌های خوشمزه‌ای دارد و گزینه‌های مختلفی را در اختیار شما قرار می‌دهد. «شیشلیک خورون مشهد» هم کباب‌های خود را به سبک کباب شاندیزی مشهد سرو می‌کند. رستوران شمس العماره، نون و کباب شب‌زدگان شیراز، سفره خانه مهتاب شیراز، کباب‌سرای صوفیه شیراز، سفره خانه سنتی لواسون شیراز، کبابی شب نشین شیراز و… هم از جمله جاهایی هستند که می‌توانید کباب‌های خوشمزه و باکیفیتی را در آن نوش جان کنید.


سفره‌خانه سنتی باغ سبز
سفره‌خانه سنتی باغ سبز شیراز

بهترین کباب کوبیده مشهد


در مشهد رستوران‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید برای خوردن انواع کباب، مخصوصا یکی از پرطرفدارترین آن‌ها یعنی کباب کوبیده، انتخاب کنید. بعضی از این رستوران‌ها مثل رستوران پسران کریم، رستوران الماس، رستوران باغ زیتون، رستوران رضایی و رستوران باباقدرت در داخل شهر مشهد هستند که دسترسی به آن‌ها بسیار ساده است.


در کنار تمامی این گزینه‌ها، منطقه طرقبه و شاندیز که در نزدیکی مشهد هستند علاوه‌بر آب و هوای بی‌نظیر پر از رستوران‌های است که می‌توانید اسم کبابی‌های معروف را هم در بین آن‌ها ببینید:


رستوران پدیده شاندیز، رستوران مهستان شاندیز و رستوران ارم شاندیز از جمله رستوران‌هایی هستند که می‌توانید بهترین کباب کوبیده ایران را در آن میل کنید.


رستوران پسران کریم
رستوران پسران کریم مشهد

بهترین کبابی تبریز


تبریز هم یکی از شهرهایی است که نباید به هیچ وجه کباب‌های خوشمزه آن را از دست بدهید. در این شهر رستوران‌های سنتی و کبابی‌های زیادی است که انواع کباب‌ها را با کیفیت عالی طبخ می‌کنند.


رستوران سنتی برکه، رستوران دلستان، رستوران جلالی سردرود تبریز، رستوران بالیق، کبابی آقاجون، کبابی حاج علی، سفره خانه سنتی شهریار، کباب‌سرای ریحون و… از جمله غذاکده‌هایی است که طعم کباب اصیل را می‌توانید در آنجا بچشید.


پس اگر به تبریز سفر کردید، خوردن کباب را در این شهر از دست ندهید تا طعم یک غذای عالی را از این شهر با خود به یادگار ببرید.


بهترین کباب های ایران
رستوران دلستان تبریز

بهترین کبابی قزوین


قزوین یکی از مقاصدی است که در آن می‌توانید یک دل سیر شکم‌گردی کنید. انواع شیرینی و آبمیوه تا غذاهای سنتی و البته کباب‌ها در این شهر قدیمی و اصیل غوغا می‌کند. با وجود کوچک بودن قزوین، رستوران‌ها و کبابی‌های زیادی در سطح شهر وجود دارد که می‌توانید خود را در آن‌ها به یک وعده غذای حسابی دعوت کنید.


رستوران نمونه، رستوران اقبالی، رستوران مجلل فرمانی و رستوران کرمانی با منوی متنوع خود انواع کباب‌ها را هم با کیفیت عالی سرو می‌کنند.


کبابی تاج محل، کبابی عموتقی، کبا‌‌‌ب‌سرای خرم، کباب لند، کباب ثقفی، کباب‌سرای صداقت و… هم از کبابی‌های معروف قزوین هستند.


پیشنهاد می‌کنیم بعد از خوردن غذا سری هم به جاهای دیدنی قزوین بزنید.


رستوران اقبالی
رستوران اقبالی قزوین

تاریخچه کوتاهی از کباب در ایران


به طور کلی غذاها و آداب غذا خوردن یکی از عناصر مهم فرهنگی محسوب می‌شوند. شکل استفاده یک قوم از طبیعت اطرافشان برای گذران زندگی، بیان‌کننده شیوه تعامل آن‌ها با محیط است و از طرفی روابط آن‌ها با طبیعت و با یکدیگر را شکل می‌دهد.


هر قوم سلیقه، ذائقه و نحوه تعامل با محیط اطرافش را در روزمره‌ترین اتفاق زندگی یعنی غذا خوردن نمایش می‌دهد. علاوه بر نوع غذا، شیوه طبخ و سرو آن نیز نشان دهنده فرهنگ هر منطقه است؛ تمام این‌ها را می‌توان در انواع کباب‌هایی که در ایران وجود دارند پیدا کرد. کباب یکی از محبوب‌ترین غذاهای ایران است که در هر منطقه‌ای از ایران که دنبالش بگردید، ردپایی از این غذای لذیذ را خواهید یافت.


کباب کردن گوشت احتمالا یکی از اولین شکل‌های طبخ غذا در میان انسان‌ها بوده است. از زمانی که بشر تصمیم می‌گیرد دست از خام‌خواری بردارد، کباب همراه آدم بوده است. در شاهنامه فردوسی هم داستان‌هایی از شکار کردن حیوانات و کباب خوردن پادشاهان مختلف آورده شده است. برافروختند آتش و زان کباب/ بخوردند و کردند سر سوی آب. در شعر شاعران سبک هندی در دوره صفویه نیز که عناصر زندگی روزمره کم‌کم وارد شعر شاعران شد، می‌توان نشان کباب را یافت. مثلا در این شعر صائب:


اظهار عجز بر در ظالم روا مدار/ اشک کباب مایه طغیان آتش است


بهترین کباب های ایران
کباب ریشه در تاریخ و فرهنگ ایران دارد

یک سفر هیجان‌انگیز با چاشنی شکم‌گردی


حالا که دو ضلع مثلث سفر خود یعنی شهر و غذا را کامل کرده‌اید، نوبت به ضلع سوم یعنی اقامت می‌رسد. هر چقدر هم که شهر مقصد شما زیبا و هیجان انگیز باشد و یک دل سیر شکم‌گردی انتظار شما را بکشد، بدون یک اقامتگاه مناسب، نمی‌توانید خاطره خوشی از سفر بسازید.


پس دست به کار شوید و با یک برنامه‌ریزی درست، یک سفر هیجان انگیز تدارک ببینید. بهترین کباب‌ های ایران در شهرهای مختلف منتظر شما هستند. پس با انتخاب مقصد، اقامتگاه مورد نظر خود را در سایت جاباما جستجو کنید تا به لیست بلند و بالایی از هتل‌، سوئیت، اقامتگاه بومگردی، ویلا و… دسترسی پیدا کنید. حالا می‌توانید تمامی آن‌ها را به همراه عکس، امکانات ارائه شده و آدرس بررسی و در نهایت گزینه مورد نظر خود را رزرو کنید.


سوالات متداول:


شهر کباب ایران کجاست؟

آذربایجان و گلپایگان را می‌توان شهر کباب در ایران دانست. شهرهایی که کباب‌هایشان در سراسر ایران به همین اسم شناخته می‌شود.

بهترین کباب بناب تهران کجاست؟

کباب کوبیده غذای کدام شهر است؟

بهترین کبابی ایران کجاست؟

بهترین کباب ترکی های ایران را کجا پیدا کنیم؟