بهترین زمان سفر به یزد از نظر آب و هوا و قیمت

اگر تمایل دارید برای رفتن به سفر یکی از استان‌های کویری ایران را انتخاب کنید، بدون تردید شهرستان یزد که قدیمی‌ترین شهر خشتی ایران به شمار می‌رود، برای شما بهترین انتخاب است. شهرستان یزد به دلیل داشتن آثار تاریخی زیبا و جاذبه‌های طبیعی، مورد توجه گردشگران و مسافران زیادی قرار دارد، اما آیا بهترین زمان سفر به یزد را می‌دانید؟ در ادامه مقاله به سوال شما در رابطه با بهترین زمان سفر به یزد از جنبه‌های مختلف و سایر سوالات شما درباره سفر به این استان پاسخ خواهیم داد.

اطلاعاتی درباره سفر به یزد

شهرستان یزد مرکز استان یزد است و در حدود ۱۸۰ کیلومتر مربع مساحت دارد. یزد به شهر بادگیرها شهرت داشته و بافت کویری آن شاخصه این استان به شمار می‌رود.

شاید عبارت شهر قنات، قنوت و قناعت به گوش شما آشنا باشد و تکراری به نظر برسد، اما نمی‌توان این حقیقت را درباره شهر یزد و مردمان آن نادیده گرفت.

بد نیست بدانید که یزد از یک بافت قدیمی برخوردار بوده و مردمانی بسیار مهمان‌نواز دارد. مسافران و گردشگران زیادی سالانه به این شهر زیبا سفر کرده و از جاهای دیدنی یزد و آثار باستانی آن دیدن می‌کنند.

بهترین زمان سفر به یزد با توجه به اولویت شما برای مسافرت می‌تواند متفاوت باشد، به همین خاطر ما بهترین زمان سفر به یزد را از نظر آب و هوا، خلوت بودن، هزینه اقامت و سایر موارد مورد بررسی قرار خواهیم داد؛ با ما همراه باشید.

بهترین زمان سفر به یزد

بهترین زمان سفر به یزد از نظر آب و هوا

یزد دارای آب و هوای گرم، خشک و بیابانی بوده و در فصل تابستان یکی از گرم‌ترین شهرهای ایران به شمار می‌رود. تابستان‌های شهر یزد گرمای طاقت فرسا و کویری دارد و زمستان‌های آن بسیار خشک و سوزناک است.

در حالت کلی، یزد از دو فصل بلند گرما که از اسفند تا مهر به طول می‌انجامد و فصل کوتاه سرما که از آبان تا اواخر بهمن را شامل می‌شود، برخوردار است.

توصیه ما به شما این است که به هیچ عنوان فصل تابستان را برای سفر به یزد انتخاب نکنید، زیرا همان‌طور که گفته شد تابستان‌های بسیار گرم و طاقت‌فرسایی دارد که دمای آن به طور میانگین ۳۲ درجه سانتی‌گراد است، اما در بیشترین حالت خود ممکن است به ۴۰ درجه سانتی‌گراد هم برسد.

بهترین زمان سفر به یزد از نظر آب و هوا را می‌توان از اوایل اسفند تا اوایل اردیبهشت دانست که آب و هوای معتدلی دارد و دمای آن به طور میانگین ۱۶ درجه سانتی‌گراد است، البته اوایل فصل پاییز هم برای سفر به این شهر زیبا مناسب است. پس در حالت کلی می‌توان نتیجه گرفت که بهترین فصل سفر به یزد از نظر آب و هوا، فصل بهار و پاییز به حساب می‌آید.

در نظر داشته باشید که کویرهای یزد بسیار دیدنی و جذاب هستند، بنابراین در سفر خود به این شهر حتما در کویر وقت بگذرانید، اما هرگز فصل تابستان را برای بازدید از کویرهای یزد انتخاب نکنید، زیرا گرمای آن غیرقابل تحمل است.

آب و هوا یزد

خلوت‌ترین زمان سفر به یزد

تابستان در یزد به دلیل گرمای بیش از حد هوا، خلوت‌ترین فصل برای سفر به این شهر محسوب می‌شود، بنابراین اگر خلوت بودن شهر برای شما در اولویت قرار دارد، بهترین زمان سفر به یزد را می‌توان فصل تابستان دانست.

یزد در اوایل فصل بهار به دلیل وجود تعطیلات نوروز و اوایل فصل پاییز به دلیل آب و هوای معتدل، بسیار شلوغ است، بنابراین بازدید از جاذبه‌های گردشگری و آثار تاریخی وقت زیادی از شما خواهد گرفت و یافتن اقامتگاه مناسب هم می‌تواند مشکل باشد، همچنین قیمت رزرو هتل و اجاره اقامتگاه هم گران‌تر از سایر فصل‌های سال است، اما شما می‌توانید در سایت جاباما متناسب با سلیقه و بهترین قیمت برای خود هتل رزرو کنید.

جالب است بدانید که مردمان یزد در فصل تابستان به دلیل گرمای زیاد به شهرهای دارای آب و هوای خنک‌تر سفر می‌کنند و این مسئله هم می‌تواند به نوبه خود موجب خلوت‌تر شدن یزد شود. پس اگر می‌خواهید یزد را در خلوتی‌اش ببینید، بهترین زمان سفر به یزد برای شما تابستان است.

خلوت‌ترین زمان سفر به یزد

بهترین زمان سفر به یزد از نظر هزینه اقامت

همان‌طور که می‌دانید افزایش ورود مسافران و توریست‌ها موجب کمبود اقامتگاه و هتل شده و همین مسئله موجب می‌شود که اجاره اقامتگاه در یزد هزینه زیادی را برای شما در بر داشته باشد، بنابراین اگر با کمبود بودجه مواجه هستید و می‌خواهید هزینه اقامت برای شما مقرون به صرفه باشد، بهترین زمان سفر به یزد برای شما تابستان و روزهای غیرتعطیل است.

ورود مسافران در تعطیلات نوروز و تعطیلاتی همانند عید فطر و سایر موارد به یزد افزایش می‌یابد، بنابراین سعی کنید در حد توان روزهای بدون مناسبت را برای سفر به این شهر تاریخی انتخاب کنید. هتل پارسیان صفائیه، هتل سنتی کهن، هتل داد و هتل مشیرالممالک یزد برخی از مشهورترین هتل های یزد محسوب می‌شوند که می‌توانید با اقامت در آن‌ها سفری خاطره‌انگیز را برای خود و خانواده‌تان رقم بزنید. توصیه ما به شما این است که پیش از رفتن به یزد برای خود هتل رزرو کنید.

بهترین زمان سفر به یزد

بهترین فصل برای سفر به یزد

در این بخش از مقاله یزد را در تمام فصل‌های سال برای شما به تصویر می‌کشیم تا بیشتر از جزئیات آن آگاه شده و بهترین فصل را برای سفر به این شهر تاریخی انتخاب کنید.

سفر به یزد در بهار

واقعا زیبایی یزد در فصل بهار غیرقابل انکار است و وجود آب و هوای معتدل هم لذت آن را دوچندان خواهد کرد. در فصل بهار بدون اینکه از گرمای هوا اذیت شوید، می‌توانید در خیابان‌ها قدم زده و از آثار تاریخی و جاذبه‌های گردشگری آن بازدید کنید. در میان ماه‌های فصل بهار، بهترین ماه برای سفر به یزد، اردیبهشت است، زیرا دمای هوا در این ماه چیزی در حدود ۱۶ درجه سانتی‌گراد بوده و از شلوغی تعطیلات نوروز هم خبری نیست، بنابراین فصل بهار را می‌توان در لیست بهترین زمان سفر به یزد قرار داد.

سفر به یزد در بهار

سفر به یزد در تابستان

بهتر است فصل تابستان را برای سفر به یزد انتخاب نکنید، زیرا همانطور که گفته شد خشکی و گرمای هوا در این فصل بسیار زیاد بوده و در حقیقت غیرقابل تحمل است، بنابراین سفر به یزد در فصل تابستان می‌تواند برای شما آزار‌دهنده بوده و خاطره خوبی را به همراه نداشته باشد.

در صورتی که تمایل دارید در بهترین زمان ممکن به یزد سفر کنید، پیشنهاد ما به شما این است که فصل دیگری را برای مسافرت به این شهر انتخاب کنید.

سفر به یزد در تابستان

سفر به یزد در پاییز

یکی از بهترین فصل‌ها و زمان برای سفر به یزد از نظر آب و هوا و خلوت بودن، فصل پاییز است. زیبایی‌های شهرستان یزد در فصل پاییز دوچندان شده و طبیعتی خیره‌کننده را به ارمغان می‌آورد که نمی‌توان از آن به سادگی گذشت. رنگ‌بندی زیبای طبیعت در پاییز و آب و هوای چهارفصل یزد را قطعا در هیچ کجا پیدا نخواهید کرد.

آب و هوای این شهر به هنگام صبح همانند بهار دارای نسیم خنک صبحگاهی بوده و در ظهر گویی گرمای فصل تابستان را تجربه می‌کنید، همچنین باد و باران به هنگام عصر شما را یاد فصل پاییز و سرمای شب، فصل زمستان را برایتان تداعی می‌کند. کویر نوردی در فصل پاییز بسیار دل‌چسب و لذت‌بخش بوده و یک حس فراموش‌نشدنی را برای شما رقم خواهد زد.

آتش به پا کردن در یک شب سرد پاییزی قطعا سفر به یزد را برایتان جذاب‌تر کرده و تجربه‌ای بی‌نظیر به شما هدیه خواهد داد. بد نیست بدانید که تماشای درختان انار و پسته و همچنین گیاه زعفران در فصل پاییز قطعا برای شما خالی از لطف نخواهد بود. اگر در فصل پاییز که در رده بهترین زمان سفر به یزد قرار دارد، به این استان سفر کردید، به هیچ عنوان قدم زدن در طبیعت آن را از دست ندهید.

سفر به یزد در پاییز

سفر به یزد در زمستان

سفر به یزد در فصل زمستان بهتر از فصل تابستان است، اما معایبی را هم به همراه دارد که خشکی و سوزناک بودن هوا از جمله مهم‌ترین آن‌ها به شمار می‌رود. بهتر است بدانید که گاهی دمای هوای یزد به منفی یک درجه سانتی‌گراد خواهد رسید که بسیار سرد است، اما اگر قصد دارید در فصل زمستان به این شهر سفر کنید، ماه اسفند برای شما بهترین انتخاب محسوب می‌شود.

سفر به یزد در زمستان

سفر سه روزه به یزد

حالا که بهترین زمان سفر به یزد را انتخبا کردید، اگر قصد دارید یک سفر سه روزه به یزد داشته باشید، حتما این بخش از مقاله را مطالعه کنید تا با داشتن یک برنامه‌ریزی درست و حساب شده بتوانید بیشترین بهره را از سفر خود ببرید. برنامه‌ریزی ما برای ۳ روز کامل اقامت در یزد در نظر گرفته شده و مسیر رفت و آمد در آن گنجانده نشده است، بنابراین این نکته را مدنظر داشته باشید.

اولین روز از سفر خود به این شهر تاریخی و زیبا را می‌توانید به بازدید از بناها و خانه های تاریخی یزد همانند خانه عباسیان، طباطبایی‌ها، بروجردی‌ها، لاری‌ها و سلطان امیرمحمد اختصاص دهید و از آنجایی که این بناها در کنار هم قرار گرفته‌اند، وقت زیادی از شما نخواهد گرفت، بنابراین می‌توانید در ادامه روز از میدان امیر چخماق، موزه آب، میدان ساعت، بازار خان، مسجد جامع یزد، آسیاب آبی اشکذر، زندان اسکندر و مدرسه ضیائیه، آتشکده یزد و باغ دولت آباد هم بازدید کنید.

روز دوم سفر خود را می‌توانید در دخمه زرتشتیان و روستا و کمپ کویری فهرج وقت بگذرانید و از غذاهای رستوران‌های موجود در این مناطق بهره‌مند شوید. روز سوم در یزد را می‌توانید از زیارتگاه چک چک، نارین قلعه و کارگاه‌های سفال‌سازی دیدن کرده و به خرید سوغات بپردازید، البته شما می‌توانید به انتخاب خود، از بازدید برخی بناها و آثار تاریخی صرف نظر کرده و مکان‌های دیگری را جایگزین آن کنید.

مراکز خرید، رستوران‌ها و هتل های یزد هم بسیار متنوع هستند و شما می‌توانید با توجه به سلیقه و بودجه‌ای که در اختیار دارید، مناسب‌ترین آن‌ها را برای رفتن انتخاب کنید. گشت و گذار در مراکز خرید یکی از لذت‌بخش‌ترین بخش‌های سفر است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت، علی‌الخصوص شهر یزد که از صنایع دستی بی‌نظیر و سوغاتی‌هایی همانند باقلوا، قطاب، ارده و سوهان برخوردار است. برخی از مهم‌ترین و معروف‌ترین مراکز خرید یزد شامل مرکز خرید آریا، بازار پنجه علی، مرکز خرید شقایق، مجتمع تجاری علاءالدین، مجتمع تجاری ستاره، مجتمع تجاری شهاب، مجتمع تجاری الماس، مجتمع تجاری صدف، پاساژ کویتی‌ها و بازار قیصریه هستند.

رفتن به رستوران و صرف غذاهای سنتی یزد هم که بخش جدایی‌ناپذیر سفر به این شهر زیبا به شمار می‌روند و باید حتما آن‌ها را امتحان کنید. رستوران سزار، رستوران ترمه و ترنج، کافه رستوران ایرانی قدیمی، کافه رستوران بام یزد، کافه رستوران فوکا، رستوران سنتی خوان دوحد، کافه عدسی پناهنده و رستوران هتل ملک تجار را می‌توان تنها برخی از مشهورترین رستوران‌های شهر یزد دانست که غذاهای بسیار باکیفیت و لذیذی را برای مشتریان خود طبخ می‌کنند، بنابراین در سفر خود به یزد رفتن به این رستوران‎‌ها را در برنامه خود قرار دهید.

بهترین زمان سفر به یزد برای دیدن جاذبه‌هایی که گفته شد، قطعا اردیبهشت یا پاییز است.

سفر سه روزه به یزد

سفر زمینی به یزد

سفر زمینی به یزد با اینکه ممکن است خستگی زیادی برای شما به همراه داشته باشد، اما واقعا لذت‌بخش است. در صورتی که از تهران به یزد سفر می‌کنید، باید بدانید که مسافت تقریبی آن معادل ۶۳۱ کیلومتر است و این یعنی شما چیزی در حدود ۶ ساعت و نیم در راه خواهید بود. مدت زمان سفر به یزد با قطار از تهران تقریبا ۶ ساعت از شما زمان خواهد گرفت، در حالی که مدت سفر هوایی در حدود ۱ ساعت است. سفر هوایی به یزد نسبت به سفر زمینی به مدت زمان کمتری نیاز دارد، اما لذت بیشتر در کنار هم بودن اعضا خانواده و تماشای مسیر زیبای آن را از شما خواهد گرفت. اگر کاهش هزینه برای شما در اولویت قرار دارد، بهترین زمان سفر به یزد تابستان است، زیرا هزینه بلیط در مواقع شلوغ همانند تعطیلات نوروز افزایش پیدا خواهد کرد.

سفر زمینی به یزد

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم بهترین زمان سفر به یزد را از جنبه‌های مختلف مورد بررسی قرار داده و اطلاعات جامع و کاملی را در اختیارتان قرار دهیم تا به منبع دیگری برای راهنمای سفر به یزد نیاز نداشته باشید. همان‌طور که می‌دانید سفر کردن بیشتر از آنکه جنبه تفریحی داشته باشد، برای دستیابی به آرامش است، اما اگر برنامه‌ریزی سفر در زمان نامناسب انجام شود، علاوه بر اینکه آرامشی به دست نخواهد آمد، می‌تواند خستگی و دغدغه زیادی را برای شما به همراه داشته باشد، بنابراین توجه به زمان مناسب برای سفر می‌تواند آرامش را برای شما به ارمغان بیاورد.

در صورتی که به این شهر تاریخی سفر کرده‌اید، لطفا نظرات و تجربیات خود را در رابطه با بهترین زمان سفر به یزد با ما به اشتراک بگذارید تا سایر کاربران جاباما هم از تجربیات شما بهره‌مند شوند.

سیده فاطمه فلاح

کارشناس مهندسی فناوری اطلاعات و متخصص تولید محتوا در زمینه‌های مختلف با بیش از پنج سال سابقه در سایت‌های معتبر ایران؛ نوشتن رو دوست دارم و از این کار لذت می‌برم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + هجده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن