سفر آن چیزی است که انرژی شروع دوباره کار و زندگی در هفته جدید را در شما بیدار می‌کند؛ اما چالش اصلی اینجاست که ما همیشه وقت برای سفر کردن نداریم، حتی اگر وقت کافی داشته باشیم، گاهی هزینه سفر برای ما مقرون‌به‌صرفه نیست. اما همه این‌ها به این معنی نیست که از سفر کردن دست بکشیم و لذت زندگی را نبریم. بهترین راهکار در این شرایط مسافرت کم هزینه است. با روش‌هایی که در این مقاله به شما معرفی می‌کنیم با کمترین هزینه به تمامی شهرهای ایران سفر کنید و خاطره خوشی را بسازید، خاطره‌ای که تا مدت‌ها سوخت برای کار و زندگی شما را فراهم کند.


یک- بهترین زمان را برای سفر انتخاب کنید و خارج از فصل سفر کنید


فصل بهار و تابستان، دو فصلی هستند که مردم ایران بیشتر مسافرت می‌کنند و در نتیجه با توجه به افزایش تقاضا برای سفر، هزینه نیز افزایش پیدا می‌کند.


در این زمان است که تورهای مسافرتی جذب مسافر بیشتری دارند و از طرفی همه جاهای دیدنی ایران شلوغ است؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت بهترین زمان سفر برای ما زمانی‌ است که دیگران در خانه‌های خود نشسته و تلویزیون تماشا می‌کنند یا سر کار می‌روند.


فصل سفر برای مسافرت کم هزینه در واقع زمانی است که دیگران برنامه‌ای برای سفر ندارند.


راهکارهایی برای مسافرت کم هزینه

در تعطیلات سفر نکنید


هزینه‌های سفر در تعطیلات همیشه بیشتر خواهد بود چون تعطیلات بهترین زمان برای کسب درآمد افراد در شهرهای مختلف است و بنابراین ممکن است هزینه بیشتری را برای یک خدمت پرداخت کنید. پیشنهاد می‌کنیم برای فرار از شلوغی شهر، دریافت خدمات با کیفیت بالاتر و هزینه پایین‌تر، در تعطیلات سفر نکنید.


مثلا اگر می‌خواهید کیش بروید اما در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید و یک سفر ارزان به کیش را تجربه کنید، ما یک راهنمای کامل و اختصاصی برایتان داریم.


دو - بهترین راه را برای سفر انتخاب کنید


روش‌های مختلفی برای رسیدن به مقصد وجود دارد، همیشه که نباید با خودروی شخصی سفر کنید. خودروی شخصی هزینه زیادی داشته و این هزینه‌ها در سفر قابل توجه خواهند بود. هر چند که با بردن خودروی خود می‌توانید تمامی وسایل مورد نیاز را همراه ببرید؛ اما شما هر چه سبک‌تر سفر کنید بهتر است.


بنابراین پیشنهاد می‌کنیم برای یکبار هم که شده روش‌های دیگری غیر از خودروی شخصی را برای سفر انتخاب کنید.


البته این یک پیشنهاد است و اگر شما با خودروی شخصی خود راحتتر هستید، خب قاعدتاً بهترین راه برای سفر خواهد بود.


علاوه‌بر خودروی شخصی، برای داشتن سفرهای ارزان می‌توانید از هواپیما، تاکسی، قطار و اتوبوس هم استفاده کنید. در ادامه به بررسی این روش‌ها می‌پردازیم؛ بنابراین می‌توانید برای سفر بعدی خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.


در همین مجله و در این مطلب درمورد فاصله تهران با سایر شهرها بخوانید و هزینه سفر از تهران به هر جا را با وسایل نقلیه متفاوت بخوانید.


مسافرت ارزان

  • سفر با هواپیما: یکی از راحت‌ترین و سریع‌ترین راه‌ها برای سفر، هواپیما است؛ اما همین راحتی و سرعت باعث شده تا این روش سفر گران‌تر از انواع روش‌های دیگر حمل و نقل باشد. اگر می‌خواهید کمتر هزینه کنید و سفرهای ارزان داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم از هواپیما استفاده نکنید. اگر به دنبال مسافرت کم هزینه نیستید و هدف شما راحت و سریع رسیدن به مقصد است، هواپیما می‌تواند بهترین انتخاب برای شما باشد.
  • سفر با تاکسی: اگر نمی‌خواهید از خودروی شخصی استفاده کرده و مایل به پرداخت هزینه بالای سفر با هواپیما هم نیستید، گزینه بعدی شما می‌تواند سفر با تاکسی باشد. این روش حمل و نقل، سریع و راحت بوده و هزینه پایین‌تری در مقایسه با هواپیما دارد. از طرفی می‌توانید در طول مسیر توقف کرده و کمی استراحت کنید و از مناظر اطراف لذت ببرید.
  • سفر با قطار: یکی از گزینه‌های جذاب سفر، قطار است. شبکه‌ راه‌آهن در ایران از شهرهای مختلفی عبور می‌کند اما ممکن است به همه شهرهای ایران دسترسی نداشته باشد؛ بنابراین می‌توانید برای کاهش هزینه‌های سفر و داشتن یک مسافرت کم هزینه، بخشی از مسیر را با قطار طی کرده و بخشی دیگر را با اتوبوس یا تاکسی بروید. قطار کوپه‌های مختلفی دارد و در سفر می‌توانید با همسفرهای جدیدی آشنا شوید، شاید به این ترتیب دوستان جدیدی پیدا کردید و سفرهای بعدی را با آن‌ها رفتید.
  • سفر با اتوبوس: از نظر بسیاری از افراد، سفر با اتوبوس کمی سخت است، چون به اندازه هواپیما و تاکسی و قطار سریع نیست؛ اما در عوض هزینه آن بسیار پایین‌تر از دیگر روش‌های حمل و نقل است. یکی از مزایای دیگر سفر با اتوبوس امکان رفتن به هر نقطه‌ای از ایران است. در حال حاضر در اکثر پایانه‌های مسافربری، برای بیشتر شهرهای ایران اتوبوس‌ وجود دارد. از طرفی می‌توانید بلیط اتوبوس VIP را خریداری کنید که کمی هزینه بیشتری دارد اما سفر با آن راحتتر است.


سه - غذاهای محلی یا خیابانی بخورید


وقتی در سفر هستیم دوست داریم خوراکی‌های بیشتری را امتحان کنیم و برای همین برای رفتن به رستوران‌های مختلف برنامه‌ریزی می‌کنیم. اما مسئله اینجاست که رفتن به رستوران هزینه دارد و شما می‌خواهید یک مسافرت کم هزینه داشته باشید.


از طرفی شما تنها برای دیدن زیبایی‌های شهر مقصد، سفر نکرده‌اید، بلکه بخشی از برنامه شما لذت بردن از خوراکی‌ها و غذاهای محلی هم هست.


پیشنهاد ما این است برای مسافرت با کم ترین هزینه و تجربه غذاهای لذیذ محلی، غذا را در رستوران‌های کوچک بخورید یا غذاهای خیابانی را امتحان کنید.


بعضی از اقامتگاه‌های بومگردی و محلی که برای سفر خود انتخاب می‌کنید با غذاهای محلی از شما پذیرایی می‌کنند که هزینه پایینی دارد؛ بنابراین هم می‌توانید از دست‌پخت خانم‌های محلی شهر و روستای مقصد لذت ببرید و هم می‌توانید در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کرده و سفر ارزان داشته باشید.


مدیریت کردن غذایی که در سفر می‌خورید در واقع به نوعی باعث کاهش هزینه سفر خواهد شد و می‌توانید به این ترتیب یک مسافرت کم هزینه داشته باشید.


تهران به غذاهای خیابانی‌اش معروف است. برای گردش در پایتخت بد نیست سراغ غذاهای خیابانی تهران و خیابان های معروف غذا در این شهر بروید.


غذا در مسافرت

با خود کنسرو ببرید


یکی از غذاهایی که می‌توانید برای مسافرت کم هزینه با خود ببرید، کنسرو است. کنسرو یک غذای ساده و ارزان است که در هر شهری پیدا می‌شود. فقط سعی کنید نوعی از کنسرو را خریداری کنید که درب‌های آسان‌بازشو دارد و در نتیجه دیگر نیازی به دربازکن نخواهید داشت.


چهار - از وسیل نقلیه عمومی در سفر استفاده کنید


زمانی که به مقصد رسیدید، برای تردد و رفتن به جاذبه‌های گردشگری و جاهای دیدنی، تلاش کنید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید تا مسافرت کم هزینه داشته باشید. الان همه شهرهای ایران مجهز به ناوگان حمل و نقل عمومی هستند و با توجه به اینکه گردشگران بسیاری به این شهرها سفر می‌کنند معمولاً خودروهای عمومی برای رفتن به مکان‌های گردشگری مهم شهر وجود دارد.پنج - اقامتگاه های کم هزینه رزرو کنید


یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های سفر کم هزینه، رزرو اقامتگاه است. در حال حاضر روش‌های مختلفی برای اقامت در استان‌های کشور وجود دارد که شامل رزرو هتل، هتل آپارتمان، سوئیت، هاستل، اقامتگاه بومگردی و خانه‌های محلی است.


بومگردی یکی از انواع روش‌های اقامت است که هزینه بسیار پایین‌تری در مقایسه با دیگر روش‌های اقامتی داشته و از طرفی مزایای بیشماری هم دارد.


یکی از مهم‌ترین مزایای اقامت در این اقامتگاه‌ها امکان آشنایی با رسم و رسوم‌ها، تاریخ، معماری و فرهنگ شهری است که به آن سفر کرده‌اید. بنابراین با رزرو اقامتگاه بومگردی در اصل با یک تیر چند نشان زده‌اید، مسافرت کم هزینه خواهید داشت و می‌توانید با شهر مقصد هم بیشتر آشنا شوید.


مسافرت کم هزینه در ایران

اقامتگاه‌های بومگردی مدتی است که به‌عنوان یک مرکز اقامتی در شهرهای مختلف ایران راه‌اندازی شده‌اند و به سرعت نیز بین گردشگران و مسافران محبوب شدند. علت این امر هم گره خوردن سفر با زیبایی‌های منطقه و آشنایی بیشتر با شهری است که به آن سفر کرده‌اید.شش - وسایل کمتری با خود ببرید


هر چقدر سبک‌تر سفر کنید، بهتر است چون می‌توانید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کرده و در هزینه‌های سفر صرفه‌جویی کنید. اگر وسایل زیادی داشته باشید مجبور می‌شوید تاکسی یا دربست بگیرید که هزینه آن می‌تواند در طول سفر زیاد باشد.


اگرچه باید سبک سفر کنید اما این لیست وسایل سفر را هم هرگز جا نگذارید.


هفت - هزینه های سفر شخصی یا با تور را مقایسه کنید


برای داشتن مسافرت کم هزینه می‌توانید تورهای مختلفی را بررسی کرده و از میان آن‌ها یکی را برای سفر انتخاب کنید. بهتر است پس از استعلام قیمت از تورهای مختلف، هزینه سفر با تور را با هزینه سفر شخصی مقایسه کرده و از میان این دو روش یکی را که مقرون‌به‌صرفه‌تر است، انتخاب کنید.


در حال حاضر آژانس‌های مسافرتی زیادی هستند که خدمات مختلفی ارائه می‌دهند، برای سفر کم هزینه می‌توانید یکی از این آژانس‌ها را انتخاب کنید.


تورهای مسافرتی تقریباً خدمات کاملی ارائه می‌کنند که شامل وسیله حمل و نقل، اقامتگاه، وسلیه تردد در شهر برای دیدن جاهای دیدنی و غذاست؛ بنابراین وقتی با یک تور سفر می‌کنید، هزینه‌ همه این موارد را از قبل حساب کرده‌اید.


نکته‌ای که باید اینجا به آن توجه کنید، مقصد است، هزینه‌ سفر به جاهای مختلف ایران، متفاوت بوده و در نتیجه برای داشتن یک مسافرت کم هزینه بهتر است هزینه‌ها را به خوبی بررسی کنید و در صورتی که دیدید هزینه سفر شخصی برای شما کمتر از هزینه تور خواهد بود، حتماً سفر شخصی را انتخاب کنید.


هیچهایک یکی از سبک‌های سفر ارزان است. درباره هیچهایک بیشتر بخوانید و آن را یاد بگیرید.


چطور در سراسر ایران اقامتگاه اقتصادی رزرو کنید؟


برای داشتن یک مسافرت کم هزینه، باید در هزینه اقامتگاه صرفه‌جویی کنید. در سراسر ایران اقامتگاه‌های اقتصادی وجود دارند که می‌توانید برای رزرو آن‌ها اقدام کنید. این اقامتگاه‌ها امکانات مناسبی دارند اما در مقایسه با هتل هزینه کمتری از شما دریافت خواهند کرد.


یکی از نمونه‌های مناسب و اقتصادی برای اقامت در شهرهای مختلف اقامتگاه‌های بومگردی یا هاستل است. برای رزرو این اقامتگاه‌های اقتصادی می‌توانید وارد سایت جاباما شده و پس از انتخاب اقامتگاه در شهر مقصد سفر، برای رزرو آنلاین اقدام کنید.


پاسخ به سوالات رایج درمورد مسافرت کم هزینه


چطور با کمترین هزینه مسافرت برویم؟

برای داشتن سفری کم هزینه باید سبک سفر کرده و وسیله مناسبی برای عزیمت به مقصد انتخاب کنید که می‌تواند شامل اتوبوس یا قطار باشد. رزرو اقامتگاه اقتصادی نیز تأثیر زیادی روی کاهش هزینه‌های سفر خواهد داشت.

سفر ارزان به کیش را چه موقع برویم؟

سفر ارزان به شمال را چطور برویم؟