خیابان‌هایی که سنگفرش شده و در آن‌ها دکه‌هایی برای فروش غذا وجود دارد، همواره شور و هیجان خاصی دارند، چیزی که می‌خواهیم از آن بگوییم این است که واقعا بهترین غذاهای خیابانی تهران کجا پیدا می‌شوند.


غذا فروشی‌های سیار یا فودتراک‌ها که به فروش غذاهای سرد و گرم و انواع نوشیدنی های گرم و سرد می‌پردازند از جمله کسب‌و‌کارهایی هستند که معمولاً در اواخر شب شروع به فعالیت کرده و در خیابان‌های خاصی از تهران حضور دارند.


به‌عنوان‌ مثال خیابان دولت‌آباد به مرکز فروش غذاهای جنوبی و عربی معروف است و در خیابان پیروزی می‌توانید کبابی‌های بسیاری را ببینید که انواع کباب‌ها را سرو می‌کنند‌.


هر کدام از این فودتراک‌ها جایگاه مشخصی دارند و بنابراین اگر یک‌بار برای تست غذای این غذا فروشی‌های سیار اقدام کرده‌اید برای بار دوم نیز به‌راحتی می‌توانید آن‌ها را پیدا کنید.


تنها کافی‌ است جایگاه غذافروشی مورد نظرتان را به خاطر سپرده باشید. در این مقاله به بررسی بهترین غذاهای خیابانی تهران در خیابان‌های مختلف می‌پردازیم بنابراین اگر هوس یک غذای ساده اما خوشمزه به سرتان زده، غذاهای خیابانی که در ادامه معرفی می‌کنیم بهترین انتخاب برای شما خواهند بود.


بهترین غذاهای خیابانی تهران

خیابان سی تیر


سی تیر به‌عنوان خیابان غذاهای خوشمزه تهران شناخته می‌شود و در راسته این خیابان اغذیه فروشی‌های مختلفی مشغول فعالیت هستند. در ادامه داستان شکل‌گیری این غذاخوری خیابانی بررسی می‌شود.


در خیابان سی تیر چه غذایی بخوریم؟


یکی از بهترین غذاهای خیابانی تهران را می‌توانید در خیابان سی‌ تیر پیدا کنید. تفاوتی ندارد چه سلیقه غذایی داشته باشید، در هر صورت انواع و اقسام غذاها و خوراکی‌های مختلف با طعم‌های متفاوت در سی تیر عرضه می‌شود. این منطقه برای چشیدن طعم‌های متفاوت غذاهای سنتی و نوستالژیک و حتی غذاهای بین‌المللی بهترین انتخاب خواهد بود.


نمایش زنده موسیقی بر جذابیت غذایی که می‌خورید خواهد افزود و در کنار لذت بردن از طعم خوش غذاهای خیابانی سی تیر، می‌توانید از آثار تاریخی نیز لذت ببرید.


داستان تبدیل شدن خیابان سی تیر به یکی از بهترین مراکز غذاهای خیابانی تهران از سال ۹۵ آغاز می‌شود یعنی زمانی‌که این خیابان به سنگفرش تبدیل شد. به مرور زمان دکه‌هایی در کنار سنگفرش خیابان مستقر شدند و شروع به فروش غذای خیابانی کردند


آذر ماه سال ۹۵ غذا فروشی‌های خیابان سی تیر رسماً آغاز به کار کردند و جمعیت زیادی از مردم پایتخت برای خوردن انواع و غذاهای خیابانی به خیابان سی تیر آمدند و این‌گونه بود که خیابان سی تیر به یکی از بهترین مراکز غذاهای خیابانی تهران تبدیل شد.


غذاهای خیابانی خیابان سی تیر

حدود قیمتی غذاهای خیابانی در خیابان سی تیر تهران


با توجه به اینکه انواع غذاهای ایرانی و بین‌المللی در خیابان سی تیر عرضه می‌شود، نمی‌توان قیمت مشخصی برای بهترین غذاهای خیابانی تهران مشخص کرد. اما با توجه به اینکه دکه‌ها معمولاً کوچک هستند و هزینه زیادی ندارند، قاعدتاً غذای آن‌ها با قیمتی بسیار مناسب‌تر از غذای رستوران‌ها عرضه خواهد داشت.چطور به خیابان سی تیر برویم؟


خیابان سی تیر در محدوده طرح ترافیک قرار دارد، بنابراین اگر با خودروی شخصی می‌خواهید به سی تیر بروید باید مجوز را دریافت کنید و یا اینکه در ساعات خارج از طرح ترافیک از ماشین شخصی استفاده کنید. برای اینکه بتوانید با خودروی شخصی به خیابان سی تیر بروید باید ابتدا وارد خیابان امام خمینی شده و در محلی مناسب خودروی خود را پارک و سپس پیاده به سمت خیابان سی تیر حرکت کنید.


برای دسترسی به خیابان سی تیر با مترو می‌توانید از ایستگاه‌های میدان حسن‌آباد یا ایستگاه امام خمینی استفاده کنید. پس از پیاده شدن از مترو باید به سمت خیابان سی تیر پیاده‌روی کنید.


اگر با اتوبوس به سمت خیابان سی تیر می‌روید می‌توانید نزدیکترین ایستگاه اتوبوس به این خیابان را انتخاب کرده و در نتیجه باقی مسیر را پیاده بروید.


آدرس مرکز غذاهای خیابانی سی تیر


تهران، خیابان امام خمینی، خیابان سی تیر


دیدنی های خیابان سی تیر تهران


غیر از غذاهای خوشمزه‌ای که در خیابان سی تیر به فروش می‌رسند، می‌توانید از جاذبه‌های گردشگری این خیابان نیز دیدن کنید که شامل موارد زیر هستند.


  • موزه ملی ایران
  • آتشکده آدریان
  • کلیسای انجیلی
  • موزه آبگینه
  • کنیسه حییم

سی تیر برای کسانی است که دلشان حوس یک غذای جذاب کنار خیابان در شب‌های خنک تابستان را کرده‌است. اما اگر می‌خواهید در یکی از رستوران های خوب تهران غذای تمام کمالی بخورید، اینجا بهترینشان را معرفی کرده‌ایم.


بازار تهران


بازار بزرگ تهران را همه ما می‌شناسیم و می‌دانیم که نیمی از افرادی که برای خرید یا گشت‌وگذار به این خیابان می‌روند در میانه راه برای تجدید قوا و خوردن غذایی خوشمزه سراغ غذافروشی‌های خیابانی می‌روند. در ادامه بهترین غذاهای خیابانی تهران در بازار بزرگ بررسی می‌شود.


در بازار تهران کدام غذاهای خیابانی را بخوریم؟


از مترو ۱۵ خرداد که پیاده می‌شوید تا انتهای خیابان ۱۵ خرداد در یک طرفه راسته بازار، غذافروشی‌های مختلفی فعالیت می‌کنند که بهترین غذاهای خیابانی تهران را عرضه می‌کنند.


در این راسته علاوه‌بر غذافروشی‌های مختلف، مغازه‌های آبمیوه‌گیری را هم می‌بینید که در همان لحظه آب میوه تازه برای شما می‌گیرند. این مغازه‌ها به شدت شلوغ هستند و گاهی برای گرفتن غذا باید صف بایستید.


از جمله بهترین غذاهای خیابانی تهران که باید در خیابان ۱۵ خرداد یا بازار بزرگ تهران امتحان کنید، فلافل مروی و کباب لقمه همایونی است. اگر به دنبال چای و قهوه هستید، قهوه‌خانه حاج علی درویش بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.


بازار رفتن به این سادگی‌ها هم نیست! پس بهتر است اگر گذرتان به خیابان 15 خرداد افتاد و دلتان خواست در کوچه پس‌کوچه بازار قدمی بزنید، این راهنمای بازار بزرگ تهران را همراهتان داشته باشید!


غذافروشی های خوب بازار

بهترین غذافروشی های خیابانی بازار کدامند؟


بازار بزرگ تهران مرکز شور و زندگی است و می‌توانید در آن بهترین غذاهای خیابانی تهران را بخورید. از ابتدای بازار تا انتهای راسته اصلی، غذا فروشی‌های مختلفی وجود دارند که هر کدام غذاهای ایرانی و خارجی را عرضه می‌کند.


اما برخی از آن‌ها بیشتر نزد مردم بازار محبوب هستند که از آن جمله می‌توان به کباب‌لقمه همایونی اشاره کرد. کباب لقمه یکی از غذاهای قدیمی است که در خیابان صوراسرافیل و در ورودی پاساژ گیلان تور ما بین خیابان ناصرخسرو و باب همایون واقع شده است و شاید به همین دلیل نیز به آن کباب لقمه همایونی گفته می‌شود.


یکی دیگر از غذاهای خیابانی که در بازار تهران باید امتحان کنید، فلافل‌های خیابان مروی است. کوچه مروی یا کوچه عرب‌ها مدتی است که محل رفت و آمد تجار عرب و جنوبی‌های ایران بوده و در نتیجه طبیعی است که یکی از غذاهای خیابانی این محله فلافل جنوبی باشد.


اگر به‌ دنبال آبمیوه‌های طبیعی و خوشمزه هستید، در راسته خیابان اصلی بازار ۱۵ خرداد، آبمیوه فروشی‌ها و ویتامینه‌های مختلفی وجود دارند که در همان لحظه آب‌میوه را برای شما تهیه کرده و در نتیجه از سلامت و تازه بودن آن مطمئن خواهید بود.


درست است که قهوه و چای غذا محسوب نمی‌شوند اما اگر به بازار بزرگ ‌تهران رفتید حتماً سری به قهوه‌خانه حاج علی درویش بزنید. حداقل دیدن اشیای قدیمی و نوستالژیکی که در این دکه کوچک گرد هم آمده، شما را سر ذوق خواهد آورد.


چطور به خیابان بازار بزرگ تهران برویم؟


با توجه به اینکه خیابان‌های منتهی به بازار بزرگ تهران یک‌طرفه و خیلی شلوغ هستید، بنابراین بنتر است برای رفتن به بازار بزرگ تهران از مترو استفاده کنید. ایستگاه 15 خرداد که در خط یک متروی تهران قرار دارد دارای 3 خروجی است که همگی به بازار بزرگ تهران منتهی می‌شوند.غذاهای خیابانی و کبابی های خیابان پیروزی
کبابی

خیابان پیروزی


خیابان پیروزی را که به سمت چهارراه کوکاکولا بروید، انبوهی از کبابی‌ها را می‌بینید که مشتریان برای گرفتن کباب تازه صف کشیده‌اند. در ادامه بهترین غذاهای خیابانی تهران در خیابان پیروزی معرفی خواهند شد.


در خیابان پیروزی کدام غذاهای خیابانی را بخوریم؟


یکی از بهترین غذاهای خیابانی تهران را می‌توانید در خیابان پیروزی امتحان کنید. خیابان پیروزی در اصل پاتوق کباب‌فروشی‌های سیار تهران است. برخی از این کباب‌فروشی‌های سیار بیش از نیم قرن است که در این خیابان مشغول فعالیت هستند و معمولاً هم از ساعت 12 شب به بعد بساط کباب‌های خوشمزه خود را راه می‌اندازند.


معروف ترین کبابی های خیابان پیروزی تهران کدامند؟


معروف ترین کبابی های خیابان پیروزی تهران در حد فاصل خیابان پیروزی و چهارراه کوکاکولا تا خیابان پنجم نیروی هوایی قرار گرفته‌اند. کبابی سید، کبابی برادران کلبادی، جگرکی جگرگوشه، رستوران حاج محسن، کبابسرای محمد، کبابی بهار، کبابخانه سنتی غدیر گلپایگانی و کبابی گلبرگ از جمله معروف ترین کبابی های خیابان پیروزی تهران هستند.


چطور به خیابان خیابان پیروزی برویم؟


برای رفتن به خیابان پیروزی می‌توانید از مترو استفاده کنید یا با خودروی شخصی این مسیر را طی کنید. اگر با خودروی شخصی می‌روید مسیر بستگی به مبداء سفر دارد و در نتیجه نمی‌توان برای همه مناطق تهران یک مسیر مشخص تعیین کرد. اما زمانی که به خیابان پیروزی رسیدید به سمت چهارراهه کوکاکولا بروید.


هر چقدر که به چهارراه کوکاکولا نزدیکتر می‌شوید، تعداد کبابی‌ها بیشتر خواهد شد.


غذاهای خیابانی خیابان دولت آباد

خیابان دولت ‌آباد


خیابان دولت آباد یکی دیگر از مراکزی است که به بهترین غذاهای خیابانی تهران شهرت دارد. در ادامه به معرفی و بررسی غذاهای این خیابان می‌پردازیم.


در خیابان دولت آباد تهران کدام غذاهای خیابانی را بخوریم؟


خیابان دولت آباد که در منطقه ۲۰ تهران واقع شده یکی از بهترین مناطق برای چشیدن بهترین غذاهای خیابانی تهران است. عمده غذایی که در خیابان دولت آباد تهران به فروش می‌رسد، غذاهای عربی و جنوبی شامل فلافل و سمبوسه هستند.


دلیل این امر نیز عرب‌نشین بودن این محله از تهران است. به همین دلیل نیز انواع و اقسام غذاهای عربی در خیابان دولت آباد عرضه می‌شود.


از جمله انواع غذاهای محبوب خیابان دولت آباد می‌توان به فلافل‌های کنجدی، سمبوسه‌های عربی و شیرینی‌های عراقی و لبنانی اشاره کرد.


چطور به خیابان دولت آباد برویم؟


یکی از ساده‌ترین و آسان‌ترین روش‌هایی که می‌توانید به خیابان دولت‌آباد بروید، ایستگاه متروی دولت آباد است. این ایستگاه که در خط 6 تهران واقع شده دسترسی آسانی به خوشمزه‌فروشی‌های خیابان دولت‌آباد دارد.


حالا که داریم دور تا دور تهران می‌گردیم و تهران گردی می‌کنیم، بهتر است نگاهی هم به مطلب بهترین جاهای دیدنی تهران بیندازید که در این گشت و گذار حتما به کارتان می‌آید.


میدان صنعت


مدتی است که در شهرک غرب و در ضلع شمالی میدان صنعت و خیابان پاکنژاد، بهترین غذاهای خیابانی تهران عرضه می‌شود. این فوداستریت پُر از فودتراک‌هایی برای پذیرایی از تهرانی‌ها است. در این منطقه، ون‌ها و کامیونت‌های رنگارنگ و هوس‌برانگیز غذا دور هم جمع می‌شوند و ازدحام جمعیت نیز نشانی از کیفیت و خوشمزگی غذای در حال عرضه است.


برای رفتن به میدان صنعت می‌توانید از تاکسی یا مترو استفاده کنید.


فلافلی مروی بازار بزرگ تهران

میدان آزادی


یکی دیگر از بهترین غذاهای خیابانی تهران را می‌توانید در میدان آزادی یا در ترمینال غرب بخورید. حجم بالای رفت و آمد مسافر در میدان آزادی باعث شده تا غذا فروشی‌های خیابانی رونق بگیرند.


در این غذا‌فروشی‌های خیابانی انواع کباب‌های خوشمزه و جگر، ساندویچ‌های سرد و گرم، پیتزا، فلافل و ساندویچ‌های بندری به فروش می‌رسد. از جمله کافه‌های سیار و محبوب میدان آزادی می‌توان به کافه روور، پین کافه؛ کافه وی و کمبی کافه اشاره کرد که هر کدام از آن‌ها علاوه بر غذاهای گرم و سرد، نوشیدنی‌های گرم و سرد نیز عرضه می‌کنند.


نمایشگاه بین المللی کتاب


هر ساله و همزمان با برگزاری نمایشگاه کتاب تهران، ون‌های غذاهای خیابانی نیز به محوطه نمایشگاه سرازیر می‌شوند. هر کدام از این ون‌ها، غذاهای متنوعی را از ساندویچ گرم و سرد گرفته تا پیتزا عرضه می‌کنند که می‌توانید همراه با آن‌ها انواع نوشیدنی‌ها را نیز بخورید.


با توجه به اینکه نمایشگاه کتاب در اردیبهشت هر سال برگزار می‌شود، ون‌های بستنی اولین انتخاب بزرگسالان و کودکان خواهند بود. در هوای نسبتاً گرم اواسط اردیبهشت، یک بستنی سرد، لذت‌بخش خواهد بود.


جگرکی های معروف تهران


جگر، دل و قلوه از جمله غذاهای خوشمزه‌ای است که بسیاری از پزشکان معتقدند برای سلامتی می‌تواند مفید و یا حتی مضر باشد.


با توجه به اینکه بسیاری از پزشکان پیشنهاد می‌کنند برای تامین نیازهای بدن گاهی باید جگر، دل و قلوه مصرف کنید، بنابراین جگرکی‌های معروف تهران بهترین انتخاب خواهند بود. در حال حاضر جگرکی‌های بسیار معروفی در تهران فعالیت می‌کنند که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.


جگرکی های سیار تهران

جگرکی توچال


اگر به دنبال خوردن جگر با کیفیت عالی و طعمی بی‌نظیر هستید، جگرکی توچال می‌تواند بهترین انتخاب برای شما باشد. این جگرکی مشتری‌های خاص خود را داشته و بسیار شلوغ است و علت آن نیز تازگی و کیفیت بالای مواد اولیه مصرفی توسط جگرکی توچال است.


این جگرکی فضای کوچکی داشته و جایی برای نشستن ندارد بنابراین می‌توانید ایستاده یا داخل ماشین غذای خود را میل کنید.


جگرکی شبزدگان


در حال حاضر شبزدگان دارای دو شعبه مجزاست که در شعبه قیطریه آن می‌توانید هنرمندان و ورزشکاران را ببینید که در نیمه‌های شب برای خوردن جگر به این شعبه می‌آیند.


جگرکی شبزدگان علاوه‌بر کیفیت بسیار بالا، مجموعه‌ای تمیز با کادری مجرب دارد و در کنار بال کبابی، نان تازه و سبزیجات نیز دارد.


جگرکی‌های میدان بهمن


یکی از پُرطرفدارترین جگرکی‌های تهران که می‌توانید بهترین غذاهای خیابانی تهران را در آن خریداری کنید، جگرکی‌های میدان بهمن یا میدان کشتارگاه هستند.


میدان بهمن در جنوب تهران واقع شده و بهترین محله تهران برای خوردن دل و جگر تازه است. با توجه به اینکه این میدان به کشتارگاه نزدیک است، بنابراین همیشه مواد اولیه تازه و کشتار روز را عرضه می‌کند.


جگرکی بهار نارنج


یکی از محبوب‌ترین غذاهای منوی جگرکی بهارنارنج، جگر و کوهان است که طرفداران ویژه خود را داشته و کادر این جگرکی خلاقیت بالایی در ترکیب دل و جگر و قلوه به روش‌های مختلف دارند.


جگرکی دادمان


در جگرکی دادمان همه غذاها همراه با نان داغ و سبزی تازه سرو می‌شوند به همین دلیل این جگرکی یکی از مراکز شلوغ تهران است که بیشتر پذیرای خانواده‌هاست.پین کافه تهران

کافه های سیار تهران


پین کافه


پین کافه یکی از محبوب‌ترین و معروف‌ترین کافه‌های سیار تهران است. فولکس واگن نارنجی رنگی که در دل شهر حرکت کرده و غذاهای متنوعی را عرضه می‌کند.


صاحب این کافه سیار به خاطر عشق و علاقه‌ای که به سفر و غذا دارد تلاش کرده تا ترکیبی از این دو را در کافه پین عرضه کند. منوی کافه شامل نوشیدنی‌های گرم مانند اسپرسو، چای، دمنوش و ساندویچ سرد و گرم و کوکی‌های خانگی است.


کافه روور


کافه روور علاوه‌بر نوشیدنی‌های گرم چون قهوه، هات داگ مخصوص نیز سرو می‌کند که می تواند انتخاب خوبی برای ناهار باشد. این فودتراک با سلیقه خود بشکه‌هایی را به شکل صندلی آماده کرده و در فضای باز قرار داده است.


کمبی کافه


کافه کمبی یک فولکس‌واگن قرمز رنگ است که انواع نوشیدنی‌ها و غذاهای ساده گرم و سرد را سرو می‌کند. در کنار این فودتراک صندلی قرار گرفته تا با خیال راحت غذای خود را میل کنید.


فودتراک های تهران

کافه وی


کافه وی یکی از فودتراک‌های محبوب تهران است که توسط یک زوج اداره می‌شود. در کافه وی می‌توانید غذاهای خانگی و نوشیدنی‌های خوشمزه را امتحان کنید. لازم به ذکر است که کافه وی در برخی موارد دستگاه کارتخوان ندارد بنابراین بهتر است پول نقد همراه داشته باشید.


کافه ون کوک


کافه ون کوک یکی دیگر از فودتراک‌های جذاب تهران است که خلاقیت زیادی در منوی غذاهای خود داشته و به همین دلیل مشتریان خاصی دارد. جلوی این فولکس واگن سه میز و صندلی چوبی قرار دارد که می‌توانید غذای خود را روی آن‌ها میل کنید.


کافه واگن


کافه واگن یکی دیگر از فودتراک‌هایی است که در آن قهوه و نوشیدنی‌های گرم سرو می‌شود. یکی از باکیفیت‌ترین قهوه‌ها را می‌توانید در این کافه سیار تست کنید.


کافه نیلی


کافه نیلی یکی دیگر از فودتراک‌هایی است که به تازگی فعالیت خود را آغاز کرده و منوی کاملی از نوشیدنی‌های گرم و سرد دارد. اگر سری به این کافه سیار زدید، حتماً کیک و کلاب‌های منحصربه‌فردشان را امتحان کنید.


کافه بیرون


کافه بیرون یکی از کافه‌های سیاری است که از دو فولکس واگن تشکیل شده و به رنگ بنفش است. چیزی که در مورد این فودتراک جلب توجه می‌کند، گلدان‌هایی است که روی فولکس نصب شده‌اند.


کافه دوره‌گرد


دوره گرد کافه‌ای سیار است که ظاهری متفاوت با دیگر کافه‌های سیار تهران دارد. پیشخوان این کافه در کنار فولکس واگن بوده و سقف آن متحرک است.


البته تهران کافه های خوب کم ندارد. مثلا در این مطلب در مجله جاباما سعی کردیم از شرق تا غرب تهران بهترین کافه ها را معرفی کنیم.


کافه های خیابانی تهران

معروف ترین خوراکی ها و غذاهای خیابانی تهران کدامند؟


معروف ترین خوراکی ها و غذاهای خیابانی تهران شامل قهوه و انواع دمنوش، هات داگ، سمبوسه، کباب و جگر و فلافل است که در فودتراک‌ها و کانکس‌های غذاهای خیابانی سرو می‌شود.


همان‌طور که در این مقاله اشاره کردیم، برخی از این بهترین غذاهای خیابانی تهران در محلی خاص عرضه می‌شوند و برخی دیگر در فودتراک‌هایی سرو می‌شوند که سطح شهر را می‌چرخند.


در تهران کجا بمانیم؟


تهران مانند دیگر شهرهای کشور به‌عنوان شهری توریستی شناخته نمی‌شود. البته نه اینکه توریستی نباشد، در واقع می‌توان گفت که بیشتر مردم ترجیح می‌دهند اوقات فراغت و تعطیلات خود را در استان‌های دیگر بگذرانند.


اما اگر روزی قرار شد در تهران اقامت داشته باشید می‌توانید از هتل، سوئیت، آپارتمان و مسافرخانه در منطقه‌ها و محله‌های مختلف تهران استفاده کنید.


برخی از این اقامتگاه‌ها در محله‌هایی دنج با بافتی قدیمی قرار دارند و سفر را برای شما لذت‌بخش می‌کنند. جالب است که اکثر این اقامتگاه‌ها قابلیت رزرو یا اجاره یک روزه را نیز دارند.پاسخ به سوالات رایج در مورد بهترین غذاهای خیابانی تهران


خیابان خوشمزه تهران کجاست؟

خیابان سی تیر به‌عنوان خیابان خوشمزه تهران شناخته شده که در آن کارناوالی از غذاهای خوشمزه به راه است. این خیابان از سمت جنوب از خیابان امام خمینی شروع شده و در شمال به خیابان جمهوری می‌رسد.

بهترین غذاهای خیابانی در تهران چیست؟

قیمت غذاهای سی تیر در چه حدود است؟