غذاهای مخصوص افطار در شهرهای ایران تنوع بسیار بالایی دارند که باتوجه‌به ذائقه مردم نقاط مختلف ایران تهیه می‌شوند.


دو وعده غذایی افطار و سحر برای مسلمانان اهمیت بسیاری دارد و افراد برای این دو وعده، به‌خصوص وعده افطار از رژیم غذایی خاصی پیروی می‌کنند.


بی‌شک سفره‌های رنگی افطار که در شهرهای مختلف معمولاً با غذاهای سنتی آن شهرها تکمیل می‌شود، یکی از جذابیت‌های این ماه مبارک است.


در این مقاله جاباما قصد داریم غذاهای مخصوص افطار در شهرهای ایران را به شما معرفی کنیم.


غذاهای مخصوص افطار در مازندران


مردم شمال کشور به غذاهای خوشمزه و لذیذی که دارند بسیار معروف هستند. مازندران با تنوع بالای غذاهایی که دارد در غذاهای مخصوص افطار نیز پیشرو بوده و مردم این استان وعده‌های لذیذی برای افطار خود تدارک می‌بینند.


اگر در ماه رمضان به مازندران سفر کنید، مطمئناً غذاهایی همچون قماق، ترش او، شیر آش و ... را در سفره‌های افطار مردم مازندران خواهید دید.


همان‌طور که اشاره کردیم، غذاهای مخصوص افطار در شهرهای ایران تنوع بالایی دارند؛ در ادامه به معرفی چند تا از غذاهای مخصوص افطار مازندران پرداخته‌ایم.قماق


قماق نوعی نان شیرینی مازندرانی است که برای مهمانی‌ها و دورهمی‌ها پخته می‌شود. این شیرینی خوشمزه در ماه رمضان معمولاً پای ثابت سفره‌های افطار است.


سبزی‌های معطر، آرد و گردو مواد اصلی این نان شیرینی خوشمزه را تشکیل می‌دهند.


بهترین افطاری برای ماه رمضان

ترش او


ترش او یا همان آش ترش مازندرانی از غذاهای مخصوص افطاری ماه رمضان در شهرهای مازندران است که طرفداران بسیاری دارد. سبزی مخصوص آش ترش، حبوبات، رب آلوچه، رب انار و ... مواد اصلی ترش او مازندرانی را تشکیل می‌دهند.


لیست غذاهای افطاری

شیرآش


شیر آش مازندرانی یا همان شیر برنج یکی دیگر از غذاهای مقوی است که در وعده افطار مردم مازندران پای ثابتی دارد. این آش خوشمزه در مهمانی‌های افطاری در مازندران سرو می‌شود.


شیر به‌عنوان یک لبنیات مقوی نقش پررنگی در ارزش بالای غذایی این آش دارد.


اگر راهی سفر به شمال شدید، می‌توانید با این راهنما سراغ بکرترین جاهای دیدنی شمال بروید.


غذاهای مخصوص افطار در رشت


از غذاهای رشتی هرچقدر صحبت شود کم است. بی‌دلیل نیست که شهر رشت به‌عنوان شهر خلاق غذا در یونسکو ثبت شده است. غذاهای رشتی بی‌شک در لیست خوشمزه‌ترین غذاهای ایران قرار می‌گیرند.


اگر به رشت سفر می‌کنید، حتماً غذاهایی مثل باقلا قاتق، ترش تره، اناربیج، آغوز مسما، کباب ترش و ... را امتحان کنید تا از طعم بی‌نظیر آن‌ها شگفت‌زده شوید.


مردم رشت با رشته خشکار به استقبال ماه رمضان می‌روند و این شیرینی خوشمزه زینت سفره‌های افطار آن‌ها است. در ادامه به معرفی چند غذای رشتی که در لیست بهترین غذاهای مخصوص افطار در شهرهای ایران قرار دارند، پرداخته‌ایم.


باقلاقاتوق


باقلاقاتق یکی از معروف‌ترین غذاهای گیلانی است که طرفداران بسیاری دارد. این غذای سنتی که در شهرهای رشت، انزلی، فومن و … محبوبیت بالایی دارد، یکی از غذاهایی است که برای افطار می‌تواند سرو شود.


باقلاقاتق یا همان باقلا خورشت غذایی ساده و خوشمزه است که در لیست بهترین غذاهای شمالی همیشه می‌درخشد.


پاچ باقلا، شوید، تخم‌مرغ، سیر و زردچوبه مواد اصلی این خورشت اصیل گیلانی را تشکیل می‌دهند. گیلانی‌ها معمولاً در کنار باقلاقاتق ماهی شور و اشپل سرو می‌کنند که ترکیبی هیجان‌انگیز است.


البته در ماه رمضان بیشتر از ماهی دودی به‌جای ماهی شور و اشپل استفاده می‌کنند تا موجب تشنگی روزه‌داران نشود.غذاهای مخصوص افطاری ماه رمضان

رشته خشکار


رشته خشکار را باید یکی از جذاب‌ترین شیرینی‌های گیلانی دانست که معروف‌ترین شیرینی برای ماه رمضان است. رشته خشکار را در کنار غذاهای مخصوص افطار برای مهمانی سرو می‌کنند.


این شیرینی خوشمزه در سفره‌های افطار شمالی یکی از گزینه‌هایی است که روزه‌داران با چای آن را میل می‌کنند.


غذاهای مخصوص افطار و سحر

غذاهای مخصوص افطار در گرگان


گرگان یکی دیگر از شهرهایی است که فهرست بلند بالایی از غذاهای لذیذ در لیست غذاهای افطاری شهرهای ایران دارد. غذاهای سنتی گرگان تنوع بالایی دارند که چشیدن طعم آن‌ها شما را شگفت‌زده خواهد کرد.


از انواع آش‌ها گرفته تا انواع خورشت و پلوها که مانند آن‌ها را در هیچ کجای ایران پیدا نخواهید کرد.


در ادامه به معرفی معروف‌ترین غذاهایی که در فهرست بهترین غذاهای مخصوص افطار در شهرهای ایران قرار دارند، پرداخته‌ایم.


ترک


ترک یکی از دسرهای خوشمزه گرگانی است که در ماه رمضان، نقش پررنگی در سفره‌های افطار گرگانی‌ها دارد. ترک یک شیرینی خوش طعم است که پیشنهاد می‌کنیم اگر به گرگان سفر کردید، حتماً طعم لذیذ آن را بچشید.


فرنی


فرنی یکی از وعده‌های خوراکی بسیار خوشمزه که در گذشته به‌عنوان یک خوراکی چاق‌کننده شناخته می‌شد و بر اساس پژوهش‌های جدید برای تناسب‌اندام بسیار مفید است.


فرنی یکی از غذاهای مخصوص افطار و سحر در گرگان محسوب می‌شود.غذاهای مخصوص افطار مجلسی

مسقطی


مسقطی نوعی حلوا است که از ترکیب نشاسته، شکر و گلاب درست شده و به‌عنوان شیرینی یا دسر استفاده می‌شود.


این دسر خوشمزه جدا از آنکه یکی از شیرینی‌های مخصوص در سفره‌های افطار گرگانی‌ها محسوب می‌شود، سوغاتی بعضی از شهر‌های ایران مانند شیراز، بوشهر و لار نیز است.


غذاهای مخصوص افطار برای مهمانی

غذاهای مخصوص افطار در تبریز و اردبیل


از خوشمزه بودن غذاهای لذیذ در تبریز و اردبیل قطعاً هرچه گفته شود کم است. غذاهای افطاری تبریز تنوع بالایی دارند و آش دوغ، نزیه، زنجفیلی کوکه و دیگر غذاهای خوشمزه سنتی را می‌توان در سفره‌های افطاری مردم اردبیل و تبریز مشاهده کرد.


در ادامه به معرفی چند تا از بهترین غذاهای تبریز و اردبیل که در لیست غذاهای مخصوص افطار در شهرهای ایران قرار دارند، پرداخته‌ایم.


آش دوغ


آش دوغ یکی از انواع آش‌های سنتی و خوشمزه ایرانی است که در شهرهای مختلف کشور با روش‌های بسیار متنوعی پخته می‌شود.


اگر یک‌بار آش دوغ اردبیل یا تبریز را امتحان کرده باشید بی‌شک طعم شگفت‌انگیز آن را برای همیشه در خاطر خود خواهید داشت.


اگر عاشق غذاهای محلی و مزه‌گردی در سفر هستید، می‌توانید همین‌جا لیستی از خوشمزه ترین غذاهای سنتی ایران را ببینید.


چه غذایی برای افطار بخوریم

زنجفیلی کوکه


زنجفیلی کوکه یکی از پرطرفدارترین و پرکاربردترین نان‌ها در تبریز است که در مراسم‌هایی همچون مراسم مذهبی و در مهمانی‌های افطار سرو می‌شود.


این نان خوشمزه در لیست غذاهای مخصوص افطار در شهرهای ایران کاملا خوش می‌درخشد.


غذاهای مخصوص افطار در شهرهای مختلف ایران

نزیه


نزیه یکی از شیرینی‌های تبریزی است که در ماه رمضان در بیشتر سفره‌های افطاری که برای مهمانی‌ها برپا می‌شود، جای ثابتی دارد.


غذاهای مخصوص افطار در سنندج


سنندج شهری است با تنوع غذایی بسیار بالا و غذاهایی با طعمی خاص و فراموش‌نشدنی که عطر و بوی گیاهی آن‌ها تا مدت‌ها در یاد می‌ماند.


تنوع غذاهای مخصوص افطار در سنندج به‌قدری بالا است که شگفتی‌های زیادی دارد. در ادامه به معرفی بهترین غذاهای سنندج که در لیست غذاهای مخصوص افطار در شهرهای ایران قرار می‌گیرند، پرداخته‌ایم.


برساق


برساق از نان‌های سنتی و محلی کردستان است که در استان‌های ایلام و لرستان و کرمانشاه نیز طرفدار دارد. این نان در ماه رمضان پای ثابت سفرهای افطاری سنندج است.


راهی کردستان هستید؟ با وجود طعم‌های بی‌نظیر و جاذبه های کردستان قرار است یک سفر به‌یادماندنی داشته باشید.


برساق

کولیره


نان کولیره جزو نان‌های خوشمزه و محلی استان کردستان و سنندج است که درست کردن آن بسیار راحت و آسان است.


این نان محلی بسیار خوشمزه و شیرین است و به زبان محلی به آن گیته یا کولیره می‌گویند و تقریباً شبیه نان روغنی است. نان کولیره را به‌عنوان شیرینی محلی و یا حتی غذای محلی در سفره‌های افطار سرو می‌کنند.


کولیره

نان جشن


نان جشن یکی دیگر از نان‌های محلی سنندج است که در ماه رمضان و در روز عید فطر پخته می‌شود. اگر در ماه رمضان به سنندج سفر کردید حتماً این نان خوشمزه را امتحان کنید.


غذاهای مخصوص افطار در کرمانشاه


مطمئناً غذاهای خوشمزه و خوش‌رنگ و لعاب کرمانشاهی یک از بهترین و خوشمزه‌ترین خاطراتی خواهد بود که در ذهن همه مسافرانی که به کرمانشاه سفر می‌کنند، نقش می‌بندد.


از دنده کباب پرآوازه کرمانشاهی گرفته تا خورشت‌های ضیافتی مثل خورشت خلال و آش‌های خوشمزه‌ای مثل آش عباسعلی و آش ترخینه غذاهایی هستند در سفره‌های افطار به‌چشم می‌خورند.


در ادامه به معرفی غذاهای لذیذ کرمانشاهی که در فهرست غذاهای مخصوص افطار در شهرهای ایران قرار دارند، پرداخته‌ایم.


آش عباسعلی


آش عباسعلی از غذاهای سنتی کرمانشاه است که در این منطقه برای افطار پخت می‌شود و طرفداران بسیاری دارد. این غذا ترکیبی از گوشت و غلات و حبوبات است که با پیازداغ تزیین شده و در مهمانی‌های افطار سرو می‌شود.


البته که غرب ایران فقط خوراکی‌های خوشمزه ندارد، در این مطلب سری زدیم به جاذبه های غرب ایران و راهنمای سفر به این منطقه پرشگفتی!


آش عباسعلی

آش ترخینه


آش ترخینه یکی از غذاهای محلی کرمانشاه است که در زبان محلی به آن آش دوینه نیز می‌گویند. این آش، به آش ترخینه دوغ نیز معروف است و بیشتر در استان‌های غربی کشور پخته می‌شود.


آش ترخینه یکی از غذاهای محبوب در سفره‌های افطار کرمانشاه محسوب می‌شود.


آش ترخینه

غذاهای مخصوص افطار در همدان


بیشتر غذاهای محلی استان همدان را انواع آش و آبگوشت تشکیل می‌دهند؛ زیرا این منطقه دارای اقلیم کوهستانی، تابستان‌های خنک و زمستان‌های سرد و پربارش است و به‌علاوه وجود سبزی‌های کوهی متنوع در دامنه کوه‌ها در طول سال‌ها منجر به خلق انواع آش‌های خوشمزه در این منطقه شده‌اند.


اما در ماه رمضان علاوه بر این آبگوشت‌ها و آش‌ها غذاهای محلی دیگری هستند که سهم بسزایی در سفره‌های افطار دارند. در ادامه به معرفی غذاهای خوشمزه و سنتی همدان که در وعده افطار سرو می‌شوند، پرداخته‌ایم.


حلوا زرده


حلوا زرده یکی از حلواهای مخصوص همدان است و به دلیل این که با زرده تخم‌مرغ درست می‌شود یک حلوا مقوی برای افطار ماه رمضان است.


حلوا زرده را همدانی‌ها به‌عنوان دسر و سوغات درست می‌کنند و به دلیل این که با زرده تخم‌مرغ تهیه می‌شود به آن حلوا زرده گفته می‌شود.


حلوا زرده از نظر شکل ظاهری شبیه به فرنی ولی کمی سفت‌تر از فرنی است و به رنگ زرد مایل به نارنجی است. سر سفره افطار همدانی‌ها حتماً یک ظرف حلوا زرده خواهید دید.


از آن‌هایی هستید که به شیرینی و دسر نه نمی‌گویند؟ اینجا نگاهی بیندازی به خوشمزه ترین شیرینی های سنتی ایرانی که هر کدام رنگ‌وبویی جدا دارد!


حلوا زرده

نان کماج


نان کماج یکی از انواع نان‌های سنتی و خوشمزه ایرانی است که در ماه رمضان سر سفره‌های افطار مردم همدان وجود دارد. این نان خوشمزه شباهت زیادی به فطیر دارد و معمولاً برای صبحانه یا عصرانه پخته می‌شود.


نان کماج

انگشت‌پیچ


انگشت پیچ یک پیش‌غذای لذیذ همدانی است که جزء غذاهای مخصوص افطار مجلسی در همدان محسوب می‌شود.


غذاهای مخصوص افطار در قزوین


بیشتر غذاهای قزوینی، طعمی شیرین و ملس دارند و با حبوبات، گوشت، انواع مغزهای خوراکی و خلال‌ها و ادویه‌های خوش‌عطر محلی درست می‌شوند.


این استان همچنین در طبخ شیرینی نیز در کشور، حرف اول را می‌زند و با وجود انواع شیرینی از جمله شیرینی پادرازی، باقلوای پیچ، باقلوای پرچمی یا لوزی، نان نازک یا نازک پسته‌ای، نان چرخی، نان نخودی یا شیرینی نخودی، نان برنجی، شیرینی اتابکی یا شیرینی ولیعهدی و نان قندی، یکی از بهترین مقاصد گردشگری برای علاقه‌مندان به شیرینی به‌حساب می‌آید.


دیماج


دویماج یا دیماج، یکی از غذاهای محلی ایرانی است که خاستگاه آن را به استان آذربایجان شرقی نسبت می‌دهند؛ اما این میان وعده لذیذ و مقوی در دیگر شهرهای ایران از جمله قزوین، زنجان و همدان نیز طبخ می‌شود.


نان خشک، آب یا دوغ، پنیر، کره، گردوی خرد شده و گاهی پیازچه و خامه از مواد تشکیل‌دهنده دویماج سنتی هستند.


قزوین دیدنی‌هایی دارد که قطعا از آن بی‌خبرید، درست مانند این خوراکی‌ها که شاید نامشان را نشنیده باشید، اگر باور ندارید، این مطلب را درباره جاهای دیدنی قزوین بخوانید.


غذاهای محلی مخصوص افطار و سحری

غذاهای مخصوص افطار در اهواز


اهواز یکی دیگر از شهرهایی است که غذاهای مخصوص افطار بسیار لذیذ و خوشمزه‌ای دارد.


در این شهر برای وعده‌های افطار و سحری غذاهایی همچون هریس، تشریه، محلبی، لگیمات، فلافل و ... غذاهایی هستند که طرفداران بسیاری دارند. اگر در ماه رمضان به اهواز سفر کردید، حتماً غذاهای سنتی اهواز را امتحان کنید.


در ادامه چند تا از خوراکی‌های سنتی اهواز برای ماه رمضان را معرفی کرده‌ایم.


لگیمات


لگیمات نوعی شیرینی بامیه عربی است که در ماه رمضان در سفره خوزستانی‌ها جایگاه خاصی دارد. لگیمات را در کنار چای می‌توان میل نمود و از طعم آن لذت برد.


شیرینی های افطاری

فلافل


از میان همه غذاهای اهوازی احتمالاً نام فلافل بیشتر از همه به گوش شما خورده و چه‌بسا بارها امتحانش کرده باشید.


این غذای ساده، ارزان و کم کالری متشکل است از نخود، سیب‌زمینی، پیاز، تخم گشنیز، پودر زیره، سیر، نمک و فلفل و زردچوبه که طعم و عطر شگفت‌انگیزی دارد.


فلافل در تمام طول سال طرفداران بسیاری دارد و در ماه رمضان نیز جزء غذاهای افطار اهوازی‌ها محسوب می‌شود.


اصلا جنوب سرزمین مزه‌های تندوتیز و جذاب است، اینجا درباره معروف ترین غذاهای جنوبی بخوانید.


فلافل

هریس


یکی از غذاهای سنتی اهوازی که در ماه رمضان برای افطار سرو می‌شود، هریس نام دارد که شباهت بسیار زیادی به حلیم دارد.


باتوجه‌به اینکه هریس از گوشت و گندم تهیه می‌شود، در نتیجه از ارزش غذایی بسیار بالایی برخوردار بوده و به همین خاطر در ماه رمضان طرفداران بسیار زیادی دارد. این غذا را می‌توانید در کشورهایی مانند قطر و لبنان نیز امتحان کنید.


محلبی


محلبیه یا محلبی یکی از دسرهای بسیار پرطرفدار عربی است که در کشور ترکیه نیز تهیه شده و برای روزهای ماه رمضان بسیار پرکاربرد است.


این دسر خوشمزه نوعی پودینگ شیر یا همان فرنی است که به‌خاطر سبک بودن و همچنین داشتن شیر از نظر غذایی ارزش بالایی داشته و می‌تواند انرژی ازدست‌رفته را در زمان افطار دوباره تأمین کند.


اگر در ماه رمضان راهی سفر به اهواز شدید، حتما شب بعد از افطار سری هم بزنید به پل های دیدنی اهواز که از جاذبه‌های این شهر پرشکوه است.


محلبی

غذاهای مخصوص افطار در بندرعباس


مردم مهمان‌نواز بندرعباس در ماه رمضان همیشه سفره‌های رنگینی برای میهمانان خود برپا می‌کنند. اگر به دنبال بهترین افطاری برای ماه رمضان هستید، در ادامه چند تا از بهترین غذاهای بندرعباس را معرفی کرده‌ایم.


نان تموشی


نان تمشی یا تموشی که به توموشی نیز معروف است، یکی از غذاهای معروف استان هرمزگان است که طرفداران بسیاری دارد و در ماه رمضان برای افطار مورداستفاده قرار می‌گیرد.


نان تموشی

قلیه‌ماهی


قلیه ماهی یکی از غذاهای خوشمزه و معروف استان هرمزگان است که در ماه رمضان روی سفره‌های افطار بندری‌ها به‌چشم می‌خورد.


قلیه‌ماهی

نان ریخته


نان ریخته یکی دیگر از نان‌های سنتی مردم بندرعباس محسوب می‌شود که در ماه رمضان برای وعده افطار آماده و پخت می‌شود. این نان را در مهمانی‌های بندرعباس، روی سفره افطار به‌چشم می‌خورد.


جاهای دیدنی بندرعباس هم به اندازه خوراکی‌هایش پرقدمت و جذاب است!


نان ریخته

غذاهای مخصوص افطار در اصفهان


اصفهان زیبا با آن همه جاهای بکر و دیدنی که دارد، غذاهای خوشمزه و معروفی در لیست غذاهای مخصوص افطار در شهرهای ایران دارد.


مردم اصفهان در ماه رمضان آش شله قلمکار، حلیم بادمجان و خورش ماست را بیش از هر غذای دیگر در وعده‌های غذایی خود جا می‌دهند. در ادامه به معرفی این غذاهای دل‌چسب پرداخته‌ایم.


 آش شله‌قلمکار


آش شله قلمکار از مغذی‌ترین آش‌های ایرانی است که در ماه رمضان به‌خاطر مخلفات زیاد و مقوی که دارد، یک وعده غذای مفید به‌حساب می‌آید.


 آش شله‌قلمکار

 حلیم بادمجان


حلیم بادمجان، یکی از غذاهای بادمجانی پرطرفدار و محبوب در میان ایرانیان است که در شهرهای مختلف کشور، با دستور پخت‌های متنوعی پخته می‌شود. البته این غذا در اصل جزء غذاهای سنتی اصفهان محسوب می‌شود. حلیم بادمجان

خورش ماست


خورش ماست یکی دیگر از غذاهای سنتی و شناخته شده اصفهان است که در ماه رمضان برای معده افطار، طبخ می‌شود. اگر به اصفهان سفر کردید، حتماً طعم بی‌نظیر خورشت ماست را بچشید.


غذاهای مجلسی مخصوص افطار و سحری

غذاهای مخصوص افطار در کاشان


شهر گل سرخ و گلاب‌های خوش‌عطر، غذاهای سنتی خوشمزه متنوعی دارد؛ مردم کاشان در وعده‌های افطار خود خورش چغندر، دیزی تنوری و ... را سرو می‌کنند.


اگر سؤال شما این است که چه غذایی برای افطار بخوریم در پاسخ باید بگوییم، غذاهای مخصوص افطار در کاشان می‌توانند گزینه جذابی باشند.


دیزی تنوری


دیزی تنوری یکی از غذاهای محبوب در کاشان است که برای افطار سرو می‌شود. مواد اصلی تشکیل‌دهنده دیزی تنوری از ارزش غذایی بالایی برخوردار هستند و همین مسئله موجب شده تا این غذا برای افطار یک گزینه ایده‌آل باشد.


خورش چغندر


خورش چغندر از غذاهای سنتی کاشان است که طعم و عطر خاصی دارد. این غذا در ماه رمضان برای وعده افطار سرو می‌شود.خورش چغندر

غذاهای مخصوص افطار در اراک و مرکزی


استان مرکز و شهر اراک غذاهایی همچون آش بی بی سه‌شنبه و حلیم و ترحلوا را در لیست غذاها مخصوص افطار خود دارند. در ادامه به معرفی این غذا‌های خوشمزه پرداخته‌ایم.


 آش بی‌بی سه‌شنبه


آش بی‌بی سه‌شنبه یکی از آش‌های مشهور و لذیذ در شهر اراک است که بیشتر به‌عنوان نذری پخته می‌شود و بر سر سفره بی‌بی سه‌شنبه قرار می‌گیرد تا نیازمندان را حاجت‌روا کند. این آش در ماه رمضان جایگاه ویژه‌ای روی سفره‌های افطار دارد.


 آش بی‌بی سه‌شنبه

حلیم و ترحلوا


حلیم و ترحلوا یکی دیگر از غذاهای سنتی اراک محسوب می‌شوند که در ماه رمضان برای وعده افطار سرو می‌شوند.


غذاهای مخصوص افطار در شیراز و کازرون


از غذاهای دل‌چسب شیراز و کازرون نیز هرچه گفته شود کم است. این شهرهای زیبا غذاهای سنتی متنوعی دارند که در ماه رمضان در وعده افطار سرو می‌شود. در ادامه به معرفی غذاهای مخصوص افطار در شیراز و کازرون پرداخته‌ایم.


آش سبزی


آش سبزی شیرازی یا آش صبحانه یکی از غذاهای سنتی شیراز است که بیشتر در ماه رمضان و ایام عاشورا و تاسوعا به‌عنوان نذری پخته می‌شود.آش سبزی

آش کازرونی


آش کازرونی یکی از آش‌های معروف کازرون و استان فارس است که در ماه رمضان برای وعده افطار و سحر سرو می‌شود.


آش کازرونی

غذاهای مخصوص افطار در شهرکرد


غذاهای سنتی شهرکرد در لیست غذاهای مخصوص افطار در شهرهای ایران، قطعاً می‌درخشند. یکی از غذاهای سنتی شهرکرد که در وعده افطار سرو می‌شود نان کاکولی است که در ادامه به معرفی آن پرداخته‌ایم.


کاکولی


نان کاکولی یکی از انواع نان‌های سنتی و خوشمزه شهرکرد است که معمولاً در ماه رمضان برای افطار تهیه می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم اگر به شهرکرد سفر کردید، حتماً این نان خوشمزه را امتحان کنید.


غذاهای مخصوص افطار در زاهدان


زاهدان یکی دیگر از شهرهای ایران است که آش بت ماش آن یکی از بهترین غذاهای مخصوص افطار در شهرهای ایران است. در ادامه به معرفی این آش خوشمزه پرداخته‌ایم.


آش بت ماش


بت ماش، غذایی مناسب ماه رمضان، زمستان و هنگام بارش باران است که آن را از برنج، روغن، ماش، افزودنی‌های معطر و غیره تهیه می‌کنند.


مردم ساکن در مناطق جنوبی بلوچستان، بت ماش را با ترشی انبه و یا لیمو، سرو می‌کنند.


غذاهای مخصوص افطار در مشهد


شهر مشهد نیز مانند بسیاری از شهرهای ایران غذاهای سنتی دل‌چسبی دارد که در ماه رمضان برای وعده افطار سرو می‌شوند. در ادامه به معرفی چند تا از غذاهای مخصوص افطار مشهدی‌ها پرداخته‌ایم.


آش بلغور شیر


آش بلغور شیر یکی از غذاهای سنتی استان خراسان است که معمولاً به‌عنوان پیش‌غذا در ماه مبارک رمضان طبخ می‌شود. این آش در بیشتر استان‌های ایران به‌خصوص کرمان، به روش‌های مختلفی آماده و طبخ می‌شود.


مگر می‌شود از یک سیخ شیشلیک مشهد آن هم بعد از یک روز طولانی روزه گرفتن گذشت؟ بیایید با هم نگاهی به لیست بهترین رستوران های مشهد بیندازیم.


آش بلغور شیر

شله‌مشهدی


شله مشهدی که در مشهد فقط با نام شُله شناخته می‌شود، غذایی از خانواده آش‌ها است. مواد اصلی این غذا گوشت، حبوبات و ادویهٔ فراوان است که می‌توان برای خوشمزه و مقوی‌تر شدن این غذا، مقداری مغز قلم گاو به آن اضافه کرد.


شله‌مشهدی

دیگچه مشهدی


دیگچه مشهدی یکی از انواع غذاهای خوشمزه مشهد است که معمولاً برای مناسبت‌های خاص مذهبی درست می‌شود. این غذا شباهت زیادی به آش شله زرد دارد.


یکی از تفریحات شبانه مشهد، پارک کوهسنگی است، درباره این پارک بیشتر بخوانید و در ماه رمضان آن را ببینید.


دیگچه مشهدی

غذاهای مخصوص افطار در زنجان


زنجان یکی دیگر از مناطق زیبای ایران است که غذاهای سنتی و خاص آن که در ماه رمضان برای افطار سرو می‌شود، زبانزد خاص و عام است.


در ادامه به معرفی غذاهای سنتی زنجان که در لیست غذاهای سنتی مخصوص افطار در شهرهای ایران قرار می‌گیرند، پرداخته‌ایم.


رنگینک


رنگینک یکی از شیرینی‌های مخصوص زنجان است که در ماه رمضان برای مهمانی‌های افطار توسط زنجانی‌ها آماده و سرو می‌شود.


رنگینک

چای چورکی


چای چورکی یا نان چای یکی از انواع شیرینی‌های بسیار خوشمزه و سنتی ایرانی است که با دستورهای متنوعی تهیه می‌شود.


این شیرینی خوشمزه یکی از شیرینی‌های قدیمی و سنتی شهر زنجان است؛ نام این شیرینی به زبان ترکی چای چورکی است که معنی فارسی آن نان چای می‌شود.


درباره جاهای دیدنی زنجان بیشتر بخوانید.


چای چورکی

آش ترش


آش ترش زنجانی یکی دیگر از انواع آش ترش است که طعم دل‌چسبی دارد. این آش را در ماه رمضان در وعده افطار سرو می‌کنند.


در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با غذاهای مخصوص افطار در شهرهای ایران آشنا کنیم. غذای مخصوص افطار شهر شما چیست؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.


آش ترش

پاسخ به سوالات متداول درباره غذاهای مخصوص شهرهای ایرانبهترین غذای مناسب افطاری مجلسی چیست؟

شهرهای مختلف ایران غذاهای سنتی بسیاری همچون حلیم بادمجان، خورشت ماست و ... دارند که هرکدام از آن‌ها می‌تواند غذای مناسبی برای افطاری مجلسی باشد.

خوشمزه ترین افطاری ها در شهرهای ایران کدامند؟