جاباما

فهرست کامل جاهای دیدنی تهران برای کشف پایتخت کهن!

وقتی به تهران فکر می‌کنیم تصاویری از برج میلاد پنهان‌شده در لایه‌های دود، خیابان‌های پرترافیک و متروهای شلوغ جلوی چشممان ظاهر می‌شوند. شاید چون کمتر کسی از تمام جاهای دیدنی تهران باخبر است، برای همین تهران به‌عنوان مقصد سفر همیشه در آخر لیست باقی می‌ماند.

بعضی از شهرها به همین راحتی خود را نشان نمی‌دهند. مثل تهران که شهری دو چهره است: یک روی این سکه دیوی نهفته در خود دارد، همان تصویرهای آشنا و کلیشه‌ای شهر بزرگ شلوغ خاکستری بی‌حوصله، روی دیگر اما دلبری زیبارو، پرجاذبه و سحرانگیز است که می‌تواند شما را در افسون خود گرفتار کند.

این که با کدام یکی از چهره‎های تهران رودررو شوید، هم به شانس و اقبال نیاز دارد و هم به هوش و ذکاوت خودتان بستگی دارد. در این مقاله تمام جاهای دیدنی تهران را به شما نشان خواهیم داد و رمز جادویی برای دیدن تهران زیبا را در اختیارتان خواهیم گذاشت.

سفر در زمان با جاهای دیدنی تاریخی

تهران نسبت به خیلی از شهرهای دیگر ایران مثل اصفهان و شیراز قدمت تاریخی کمتری به‌عنوان یک شهر دارد و از سلسله‌های بزرگ تاریخی، فقط زندیه، قاجار و پهلوی را به خود دیده است.

اما به دلیل اهمیت استراتژیکی که تهران در قاموس پایتخت در همین دویست سال گذشته داشته، می‌توان بناها و آثار تاریخی پرتعداد و مهمی را در گوشه گوشه آن پیدا کرد. مهم نیست که به تاریخ علاقه‌مندید یا نه، همین که از دیدن زیبایی لذت می‌برید کافیست تا بازدید جاهای دیدنی تاریخی تهران برایتان لذت‌بخش باشد.

موزه ایران باستان (موزه ملی ایران)

موزه ملی ایران بزرگ‌ترین و مهم‌ترین موزه در کشور است که در دو ساختمان، آثاری از دوران ایران باستان و ایران پس از اسلام را در خود جای داده است.

بنای این ساختمان به دست آندره گدار فرانسوی با الهام از معماری ساسانی و ایوان تیسفون ساخته شده و با هشتاد سال قدمت، خود بنا نیز به یکی از مكان های دیدنی تهران تبدیل شده است.

در این موزه گنجینه‌هایی از دوران پارینه‌سنگی از یک میلیون سال پیش تا نسخه‌های خطی از دوران اسلامی به نمایش درآمده است.

نشانی: خیابان امام خمینی، ابتدای خیابان سی تیر، خیابان پروفسور رولن، شماره یک

ساعات بازدید: ۹ تا ۱۹ در نیمه اول سال و ۸:۳۰ تا ۱۷ در نیمه دوم سال.

هزینه ورودی: ۱۰ هزار تومان

اگر به تاریخ به‌ویژه تاریخ باستان علاقمندید این موزه بهترین انتخاب برای یک گردش نیم‌روزه است.

جاهای دیدنی تهران
موزه ایران باستان، گنجینه‌‌هایی از یک میلیون سال پیش را دارد

خانه موزه مقدم

این مکان یکی از خانه‌های تاریخی و مجلل به جامانده از دوران قاجار است که متعلق به محمدتقی خان احتساب‌الملک از درباریان آن زمان بوده است که بعدها به همت فرزندانش به موزه تبدیل می‌شود.

خانه مقدم از ضلع‌ها و اتاق‌های مختلفی تشکیل شده که در هرکدام اشیای ارزشمندی مثل مجموعه قلیان، مجموعه مهر یا مجموعه‌ای از ظروف سفالی به نمایش درآمده است.

اتاق صدف یکی از اتاق‌های زیبای خانه مقدم است که با طراحی خاص خود شما را دقایقی به کنار دریا خواهد برد.

نشانی: خیابان امام خمینی، بعد از شیخ هادی، جنب بانک ملت، پلاک ۲۵۱

ساعات بازدید: هر روز به جز دوشنبه‌ها و ایام سوگواری، از ۱۰ تا ۱۸

اگر به معماری قاجار و حضور در فضای باصفای خانه‌های قدیمی علاقه دارید یا عاشق کلکسیون‌ها هستید خانه مقدم یکی از بهترین مكان های گردشگری تهران برای شماست.

مکان های دیدنی تاریخی تهران
خانه موزه مقدم نه تنها اشیاء تاریخی ارزشمندی دارد، بلکه حیاط زیبای آن هم دیدنی است

بازار تهران

بازار تهران از دوران قاجار تا همین امروز نبض اصلی زندگی در پایتخت بوده است. با مغازه‌ها و حجره‌ها و تیمچه‌ها و سراهای مختلف بهترین جا برای کشف روحیات زندگی شهری در تهران است.

هرچقدر هم که عاشق پاساژها و مال‌های بزرگ باشید، نمی‌توانید از قدم‌زدن در دالان‌های طولانی و باریک بازار، شنیدن صدای همهمه فروشندگان و مشتری‌ها، ترکیبی از رایحه‌های قدیمی و جدید و خرید چندین قلم جنس رنگارنگ لذت نبرید.

پیشنهاد می‌کنیم اگر به دنبال خرید کالای خاصی هستید حتما سراغ راسته مخصوصش را بگیرید و مستقیم به آنجا بروید، وگرنه به خودتان اجازه دهید ساعاتی در فضای بازار گم شوید و از کشف ناشناخته‌های زیر پوست شهر لذت ببرید.

نشانی: بازار تهران در تقاطع میان خیابان‌های پانزده خرداد از شمال، مصطفی خمینی از شرق، خیام از غرب و مولوی از جنوب قرار گرفته است.

ساعت کار بازار بزرگ تهران از شنبه تا چهارشنبه از ۸:۳۰ صبح تا ۱۷ عصر است و پنجشنبه‌ها بازار ساعت ۱۴ تعطیل می‌شود. مغازه‌های داخل بازار روزهای جمعه باز نیستند.

بازار تهران با رستوران‌ها و مسجدها و تفرجگاه‌ها و مغازه‌ها انتخاب خوبی برای یک گردش خانوادگی است. اما شاید راهتان را در حجره‌ها و سراهای آن گم کنید، پس اینجا راهنمای بازار بزرگ تهران را بخوانید و در کنار آن با رستوران‌ها و جاهای معروف برای خرید لباس و لوازم آرایش آشنا شوید.

بازار بزرگ تهران
بازار بزرگ تهران برای بسیاری زیبا اما گیج‌کننده و پیچ‌درپیچ است

سردر باغ ملی

دروازه‌ها در معماری شهرهای مختلف نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند و به نمادی از شهر تبدیل می‌شوند. سردر باغ ملی هم که در زمان فتحعلی‌شاه قاجار ساخته شد، تا قبل احداث برج آزادی مهم‌ترین سمبل پایتخت به شمار می‌رفت.

گرچه اکنون دیگر خبری از باغ ملی نیست اما این دروازه با معماری تلفیقی اروپایی، اسلامی، باستانی خود همچنان استوار ایستاده است.

پیشنهاد می‌کنیم در گشت‌وگذار تاریخی خود در خیابان امام خمینی و در حین بازدید از موزه‌ها و خانه‌های قدیمی این منطقه، حتما از کنار این بنای باشکوه عبور کنید و اجازه دهید چشمانتان دقایقی از این حجم از زیبایی باوقار لذت ببرد.

نشانی: خیابان امام خمینی، حدفاصل اطلاعات و کشاورزی

اگر به عکاسی از بناهای تاریخی علاقه دارید سردر باغ ملی با کلاه فرنگی‌ها و ستون‌ها و خطاطی‌ها و کاشی‌ها و درهای بی‌نظیرش می‌تواند یک قاب زیبا و منحصربه‌فرد به شما هدیه کند.

بهترین جاهای دیدنی و گردشگری تهران
سردر باغ ملی زمانی نماد پایتخت یعنی تهران بود

عمارت مسعودیه تهران

اگرچه اسم ظل‌السلطان، پسر ناصرالدین شاه و حاکم اصفهان به فجایع مختلفی مثل ازجمله تخریب کاخ‌های صفوی و منقرض کردن گونه‌های مختلف جانوران به دلیل شکارهای بی‌رویه گره خورده است، اما می‌توانیم ساخت عمارت مسعودیه را از جمله کارهای مثبت او بدانیم.

این عمارت که درواقع خانه مسعودمیرزا ملقب به ظل‌السلطان بوده در طول تاریخ کاربردهای مختلفی را به خود دیده است.

عمارت مسعودیه روزگاری پناهگاه مشروطه‌خواهان بوده و از غارت و رگبار و تخریب سربازان لیاخوف جان سالم به در برده.

این بنا از همان روزگار تا امروز اولین کتابخانه ملی ایران، اولین موزه ملی ایران، وزارت آموزش و پرورش، دانشکده افسری و حتی جشن خانه سینما را میزبانی کرده است.

عمارت مسعودیه نمونه‌ای بی‌نظیر از تاب‌آوری فرهنگی ایران و کاربردپذیری بی‌مثال معماری ایرانی را نمایش می‌دهد.

نشانی: میدان بهارستان، ضلع جنوب غربی

ساعات بازدید: هر روز به جز روزهای سوگواری از ۸ تا ۱۶

اگر دیدن خانه‌ها و عمارت‌های قدیمی برایتان نوعی مدیتیشن است و می‌خواهید ساعاتی از روز را وسط همهمه و سروصدای آزاردهنده شهر در سکوت و زیرسایه زیبایی و شکوه سپری کنید، عمارت مسعودیه را از دست ندهید.

عمارت مسعودیه تهران
عمارت مسعودیه معماری بی‌نظیر و بی‌نقصی دارد

برج آزادی

برج آزادی بدون شك اصلی‌ترین و قدیمی‎ترین نماد تهران است که با قرار گرفتن در یکی از مهم‌ترین مسیرهای ورود به پایتخت به مسافران و تازه‌واردان شهر سلام می‌کند.

برج آزادی یا شهیاد که به دست حسین امانت از سرشناس‌ترین چهره‌های معماری ایران طراحی و در دوران پهلوی دوم ساخته شده، تنها یک بنا برای تماشا کردن از دور نیست.

شاید خیلی‌ها ندانند که می‌توان از چهار طبقه برج که به فضاهایی همچون گالری، کتابخانه و موزه اختصاص دارد دیدن و استفاده کرد.

برج آزادی با تلفیق شاخصه‌هایی از معماری ایرانی مثل کاشی، طاق‌های قوسی و باغ ایرانی با معماری مدرن می‌تواند تعریفی از تهران امروز باشد. شهری که در آن رگه‌هایی از تاریخ و مدرنیسم در بطن هویت آن تنیده شده‌اند.

نشانی: میدان آزادی

ساعات بازدید از طبقات: یکشنبه تا جمعه به جز ایام سوگواری از ۹ تا ۱۶

اگر روحیه جستجوگری دارید و می‌خواهید تصورات کلیشه‌ای فیلم و سریال‌ها درمورد برج آزادی را کنار بگذارید و با نگاهی نو به کشف بنا بپردازید برج آزادی منتظر شماست.

برج آزادی
برج آزادی با رگه‌هایی از معماری سنتی و مدرن نمادی شناخته‌شده از تهران است

موزه آبگینه و سفالینه

موزه‌های تخصصی جذابیت‌های خاص خودشان را دارند. مخصوصا اگر بنای موزه خود یک خانه قدیمی تاریخی باشد که به دست بزرگ‌ترین معماران ایران و جهان بازسازی شده و در خیابانی قرار گرفته که هر گوشه‌اش چیزی برای تماشا دارد.

بنای این موزه درواقع خانه مسکونی احمد قوام بوده که طی ماجراهایی در نهایت به موزه آبگینه و سفالینه‌ تبدیل می‌شود.

یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این موزه ویترین‌های متنوع آن است که با الهام از مفاهیم تاریخی به دست هانس هولاین معمار پرآوازه اتریشی در زمان پهلوی دوم طراحی شده است.

کهن‌ترین سفالینه‌های این موزه متعلق به شش هزار سال پیش و بسیار دیدنی هستند. ترکیب لعاب‌های رنگی، شیشه‌های پرجلوه و سفالینه‌های گلی می‌توانند هر هنردوستی را سر ذوق بیاورند.

نشانی: خیابان جمهوری، خیابان سی تیر، پلاک ۷۵

ساعات بازدید: هر روز به جز ایام سوگواری، ۹ تا ۱۹ در نیمه اول سال و ۸ تا ۱۷ در نیمه دوم سال

اگر هنرمندید یا عاشق رنگ و لعاب و سفال‌های گلی هستید حتما سری به این موزه تخصصی بزنید.

بهترین موزه های تهران
اگرچه معمار بنای موزه آبگینه ایرانی نبود، اما از عمیق‌ترین مفاهیم تاریخی در این بنا بهره برده است

آرامستان ظهیرالدوله

گورستان ظهیرالدوله از پررمزورازترین مناطق دیدنی تهران است. بسیاری از چهره‌های نامدار تاریخ و ادبیات و هنر از جمله ملک‌الشعرای بهار، فروغ فرخزاد، ایرج میرزا، بانو قمرالملک وزیری و بزرگان بسیار دیگری در این خاك آرمیده‌اند.

فضای اصلی آرامستان باغی متعلق به ظهیرالدوله داماد ناصرالدین شاه بوده که آن را وقف خانقاه و انجمن اخوت کرد و خود به اولین متوفی مدفون در این باغ تبدیل شد.

از آنجایی که ظهیرالدوله از نفوذ اجتماعی بسیاری برخوردار بوده، بسیاری از نامداران ایران وصیت کردند که در این مکان دفن شوند.

البته از سال ۶۷ به بعد اجازه دفن در آرامستان وجود ندارد و حتی به دلیل اختلافات فراوانی که بر سر تولیت این مکان وجود دارد، تا سال‌ها امکان بازدید عمومی از آرامستان ظهیرالدوله وجود نداشت.

نشانی: میدان قدس، خیابان دربند، خیابان ظهیرالدوله

ساعات بازدید: روزهای پنجشنبه، ۱۰ تا ۱۲ برای خانم‌ها و ۱۳ تا ۱۵ برای آقایان

اگر از حضور در فضاهای معنوی و پررمزوراز را دوست دارید و می‌خواهید یادی از بزرگان و مشاهیر ایرانی کنید می‌توانید ساعتی را در این آرامستان بگذرانید.

بهترین جاهای دیدنی تهران
در واقع نام داماد ناصرالدین شاه روی قبرستان ظهیرالدوله گذاشته شده است

بقعه جوانمرد قصاب

از روایت‌های به جا مانده از جوانمرد قصاب نمی‌توان به‌درستی تشخیص داد که آیا این شخصیت واقعی است یا در طول زمان روایت‌‎ها شاخ‌وبرگ بیشتری به خود گرفته‌اند.

طبق این روایت‌ها جوانمرد قصاب از شیفتگان حضرت علی بوده اما ایشان را نمی‌شناخته و به‌همین دلیل از فرمان علی ‌ابن ‌ابیطالب سرپیچی می‌کند.

زمانی که متوجه اشتباه خود می‌شود از شدت ناراحتی چشمانش را از کاسه در می‌آورد و با ساطور دستانش را قطع می‌کند، اما حضرت علی با خواندن فاتحه‌ای و دمیدن بر او، چشمان و دستانش را به حالت عادی درمی‌آورد.

نشانی: ابتدای خیابان کمیل، بقعه جوانمرد قصاب

ساعات بازدید: هر روز از ۸ صبح تا بعد از اقامه نماز عشا

اگر به حضور در فضاهای معنوی علاقه دارید یا دوست دارید روایت‌های بیشتری را از این شخصیت تاریخی افسانه‌ای پیگیری کنید می‌توانید به این آرامگاه كه از اماکن دیدنی تهران و ری است، سر بزنید.

مکان های دیدنی تاریخی تهران
جوانمرد قصاب داستانی عجیب در پس خود دارد

کلیسای مریم مقدس تهران

این کلیسا که یکی از جاهای دیدنی تهران به‌ویژه برای هموطنان ارمنی است. علاوه بر کارکرد مذهبی مجموعه‌ای از انجمن‌های خیریه، فرهنگی و همچنین موزه را در خود جای داده است.

این کلیسا که حدود هشت دهه قدمت دارد مدفن چهره‌های سرشناس ارمنی مثل یپرم خان از سرداران مشروطیت است.

کلیساهای ایران معمولا یكی از اهداف مهم گردشگری‌اند و به دلیل تفاوت‎هایی که در معماری و هنر مسیحی و اسلامی وجود دارد، همیشه یک تجربه جذاب برای مسافران به ارمغان می‌آورند.

البته کلیسای مریم مقدس تهران تنها در روزهایی که میزبان مراسم مذهبی نیست و فقط با مجوز گروهی امکان بازدید را برای گردشگران فراهم می‌کند.

نشانی: خیابان جمهوری، خیابان میرزا کوچک‌خان جنگلی

گردشگری مذهبی شاخه‌ای از توریسم است که در دنیا علاقمندان فراوانی دارد. اگر شما هم دوست دارید با آیین و آداب کیش هموطنان ارمنی‌مان بیشتر آشنا شوید بازدید از این کلیسا یا سایر کلیساهای دیگر را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

کلیساهای تهران
معماری کلیسای مریم مقدس تهران بی‌نظیر است

عمارت ارباب هرمز (موزه گرافیک ایران)

ارباب هرمز یا آرش هرمز از زرتشتیان یزد بوده که بعد از سکونت در تهران مناطق وسیعی از زمین‌های شرقی که آن زمان از دو یا سه آبادی تشکیل می‌شدند را خریداری کرد و با کمک اموالی که از پدرش رسید، با تقسیم‌بندی تمامی این زمین‎ها و ساخت مراکزی چون درمانگاه و بخشیدن آ‌ن‌ها به مردم، محله تهرانپارس امروزی را بنیان‌گذاری کرد.

عمارت ارباب هرمز که محل سکونت خود او در میان باغی وسیع بوده با وجود تغییرات و بازسازی‌های فراوان از دوران قاجار تاکنون، همچنان با معماری تلفیقی ایرانی اروپایی خوش می‌درخشد.

مدت‌هاست که این بنا به موزه گرافیک ایران تغییر کاربری داده و با وجود گنجینه‌های ارزشمند هنری و گالری‌های برگزارشده در آن قطعا می‌تواند یکی از بهترین جاهای گردشی تهران باشد.

نشانی: خیابان تهرانپارس، فلکه چهارم تهرانپارس، بوستان پلیس

ساعات بازدید: یکشنبه تا پنجشنبه به جز ایام تعطیل و سوگواری، ۱۰ تا ۱۸ در نیمه اول سال و ۹ تا ۱۷ در نیمه دوم سال

هزینه ورودی: ۲۵۰۰ تومان

اگر به هنرهای تجسمی علاقه دارید یا دنبال محیطی فرهنگی گردشی برای گذراندن یک روز با خانواده هستید عمارت ارباب هرمز میزبان مناسبی برای شما خواهد بود.

معروف ترین جاهای دیدنی گردشگری تهران
عمارت ارباب هرمز خانه‌ای شخصی بوده که حالا به موزه تبدیل شده است

مدرسه دارالفنون

همه ما اسم مدرسه دارالفنون را در کتاب‌های تاریخ دیده‎ایم. اولین مدرسه نوین ایران که پایه‌های آموزش جدید را به دست امیرکبیر بنا گذاشت.

ساختمان این مدرسه که از فضای بزرگی شامل دو حیاط و حجره‌ها و اتاق‌هایی دورتادور آن تشکیل شده فضایی جذاب برای گذراندن یک روز به یادماندنی است.

نشانی: میدان امام خمینی، خیابان ناصرخسرو، پلاک ۲۶۶

ساعات بازدید: شنبه تا چهارشنبه از ۸ تا ۱۶

هزینه ورودی: رایگان

اگر دلتان حال و هوای مدرسه کرده یا دوست دارید که فرزندانتان را به تماشای اولین مدرسه ایران ببرید بازدید از دارالفنون یك انتخاب عالی است.

جاهای تاریخی معروف در تهران
مدرسه دارالفنون اولین مدرسه مدرن ایران بود

عمارت قزاقخانه تهران

فتحعلیشاه قاجار که بعد از سفر فرنگ هوای ساختن بناهای جدید و مدرن به سرش زد، دستور ساخت عمارت قزاقخانه تهران را صادر کرد که نهایتا در دوران ناصرالدین شاه تکمیل و به‌عنوان پادگان نظامی از آن استفاده شد.

معماری ساده و پرصلابت این ساختمان و همجواری آن با ساختمان‌های مهم دیگر کاخ شهربانی باعث شد در دوران پهلوی به وزارت جنگ تغییر کاربری دهد. اکنون نیز مالکیت این ساختمان با دانشگاه هنر تهران است.

نشانی: خیابان امام خمینی، سردر باغ ملی، محوطه میدان مشق

ساعات بازدید: امکان بازدید از داخل این مجموعه وجود ندارد

با این که نمی‌توانید از داخل عمارت قزاقخانه تهران بازدید کنید، اما می‌توانید دقایقی را به تماشای نمای زیبای آن بگذرانید و چند عکس یادگاری با پس‌زمینه‌ای بی‌نظیر بگیرید.

مکان های دیدنی تهران
عمارت قزاقخانه در زمان فتحعلی شاه و به دستور او ساخته شده است

قبرستان دولاب

قبرستان دولاب یکی از مهم‌ترین گورستان‌های مسیحیان و از مكان های تاریخی تهران است که از شش بخش مجزا برای ارامنه، ارتدکس ارمنی، ارتدکس شرقی، کاتولیک رومی، لهستانی‌ها و آشوری‌ها تشکیل شده است.

تاریخچه این قبرستان به تدفین دکتر ارنست کلوکه پزشک مخصوص ناصرالدین‌ شاه برمی‌گردد و بعد از آن تبدیل به یک گورستان عمومی مسیحی شد.

شخصیت‌های بسیار مهمی از جمله اوانس اوگانیانس اولین کارگردان ایرانی در این محوطه دفن شده‌اند و آرایش و ظاهر قبرها بسیار دیدنی و متفاوت است. اداره قبرستان دولاب هم‌اکنون به‌طور مشترک توسط سفارت‌های لهستان، ایتالیا و فرانسه انجام می‌شود.

نشانی:  اتوبان شهید محلاتی، بین خیابان‌های مستفیض و شهید رضایی

ساعات بازدید: بازدید عمومی برای این مجموعه تنها با مجوز از وزارت ارشاد امکان‌پذیر است

جاهای دیدنی تهران
قبرستان دولاب یکی از بزرگترین قبرستان‌های مسیحیان در تهران است که تاریخچه‌ای طولانی دارد

کافه نادری

امکان ندارد که چندتایی فیلم و سریال قدیمی دیده باشیم و دلمان نخواهد برای ساعتی هم که شده به گذشته سفر کنیم و در حالی فنجانی قهوه بخوریم که نیما و شاملو و فروغ پشت میزهای کناری در حال روزنامه‌خواندن و گفتگو هستند.

خبر بد اینکه هنوز هیچ ماشین زمانی ساخته نشده، ولی خبر خوب اینکه می‌توانید همین امروز به کافه نادری، این پاتوق صدساله تهران بروید. با وجود فعالیت این کافه، هنوز خطر مصادره و تعطیلی دوباره آن را تهدید می‌کند. پس بهتر است تا دیر نشده سری به این گوشه دنج بزنید.

نشانی: خیابان جمهوری، ضلع شرقی پل حافظ، پلاک ۵۲۴

ساعات بازدید: ۱۰ صبح تا ۱۱ شب

اگر دوستان اهل دلی دارید بهتر است گروهی به کافه نادری بروید تا در همان حس و حالی قرار بگیرید که جوانان دوران نوسازی ایران تجربه می‌کردند.

کافه های قدیمی تهران
کافه نادری، پاتوق روشنفکران عصر خودش بوده است

عمارت عین‌الدوله

مجموعه این باغ و عمارت، اقامتگاه عین‌الدوله وزیر مظفرالدین شاه بوده است. شاید شما هم عکس مشترک چرچیل، روزولت و استالین را دیده‌اید که در کنفرانس تهران در دوران جنگ جهانی دوم گرفته شده است. بله درست حدس زدید، این تصویر تاریخی در ایوان این عمارت ثبت شده.

عمارت عین‌الدوله روایت‌های تاریخی بی‌شمار دیگری را از جمله سرکوب مشروطه‌خواهان در خود جای داده است و نمایی از تاریخ فشرده ایران از قاجار تاکنون را نمایش می‌دهد.

نشانی: خیابان پاسداران، میدان هروی، خیابان جمالی، پلاک ۱۷

ساعات بازدید: شنبه تا پنجشنبه از ۸ تا ۱۶

علاوه بر تاریخ، اگر به هنر هم علاقه دارید بازدید از این عمارت را در برنامه خود قرار دهید، چرا که نگارخانه برگ هم در مجموعه عین‌الدوله قرار دارد.

جاهای دیدنی خاص تهران
عمارت عین‌الدوله شاهد حوادث تاریخی مشهوری بوده است

قبرستان ابن بابویه

نمی‌شود از جاهای دیدنی تهران نوشت ولی از شهر ری سخنی نگفت. ملک ری از قدیم تا همین امروز از مهم‌ترین مناطق این سرزمین بوده و آثار تاریخی زیادی را در خود جای داده است.

طبق شواهد تاریخی این قبرستان قدمتی کهن دارد، اما از حدود دو قرن پیش زمانی که پیکر دفن‌شده شیخ صدوق در این منطقه سالم مشاهده شد، با تصمیم بزرگان شهر مقبره‌ای بر آن بنا شد.

از آن زمان تاکنون افراد بسیار زیادی از جمله غلامرضا تختی و علی‌اکبر دهخدا دفن شده‌اند.

نشانی: شهر ری، خیابان ابن‌ بابویه

اگر دوست دارید وقت خود را لحظاتی در کنار بزرگان ایران بگذرانید و در فضای آرامش‌بخشی قدم بزنید می‌توانید به قبرستان ابن بابویه سری بزنید.

کلیسای سرکیس مقدس تهران

کلیساها همیشه جذابیت خاصی برای گردشگران دارند، چراکه از فضا، معماری، هنر و فرهنگ متفاوتی بهره می‌برند. کلیسای سرکیس مقدس یکی از دیدنی‌های مذهبی تهران محسوب می‌شود که در دوران پهلوی دوم احداث شده است.

سركیس مقدس از قدیسان مسیحی که قرن چهارم بوده كه به دلیل تهمت و افترایی که از جانب سپاه شاپور دوم ساسانی بر او وارد شد، همراه با پسرش به قتل رسید. یکی از مهم‌ترین قسمت‌های این بنا، بنای یادمان نسل‌کشی ارمنه است که در حیاط کلیسا قرار دارد.

نشانی: خیابان کریم‌خان زند، ابتدای خیابان نجات‌اللهی

ساعات بازدید: هر روز از ۱۳ تا ۱۶

خانه ملک

خانه ملک عمارتی به جا مانده از دوران قاجار است که در طول نسل‌های مختلف این خاندان به‌خوبی محافظت شده و توسط صاحب خود حاج حسین آقا ملک به قصد کتابخانه و موزه وقف شده است.

ساختمان ملک به سبک معماری ایرانی از دو بخش اندرونی و بیرونی تشکیل شده و شامل اتاق‌هایی با کاربری‌های مختلف، تالارها، زیرزمین‌ها، سرداب‌ها و فضاهای گوناگون دیگر است.

تزئینات بنا با تلفیقی از هنر ایرانی و اروپایی چشمان هر بازدیدکننده‌‌ای را به خود خیره می‌کند.

نشانی: بازار بین‌الحرمین

ساعات بازدید: شنبه تا پنجشنبه از ۹ تا ۱۶

آرامش خانه زیبای ملک در کنار حیاط مصفا و بنای دل‌انگیز می‌تواند برای تمام علاقه‌مندان به معماری، هنر و فرهنگ ساعاتی تکرارنشدنی را در یكی از دنج‌ترین مكان های تاریخی تهران فراهم کند.

مکان های تاریخی تهران
خانه ملک جایی زیبا و ساکت در میان هیاهوی بازار بزرگ تهران است

بازار تاریخی ری

بازار ری میراثی از حکومت صفوی و تشکیل‌شده از دو راسته اصلی با حجره‌ها و چهارسو‌ق‌های متعدد است که می‌توانید کالاهای مختلفی را در آن پیدا کنید. از ادویه‌های خوشبو گرفته تا خوراک‌های داغ و تازه اغذیه‌فروشی‌ها و محصولات روزمره زندگی که همراه با سمفونی همهمه عابران به یادمان می‌اندازد که زندگی همیشه در جریان و توقف‌ناپذیر است. حتی اگر نیاز به خرید ندارید، تماشای سقف‌ها و باریکه‌های نوری که به داخل می‌تابد می‌تواند سر حالتان بیاورد.

نشانی: شهر ری، جنب حرم حضرت عبدالعظیم

زیارت و خرید همیشه دو جزء جدایی‌ناپذیر در فرهنگ ما بوده، به همین دلیل است که همیشه در کنار هر زیارتگاهی یک بازار سنتی دیده می‌شود. پس می‌توانید مسیرتان را طوری تنظیم کنید که بعد از زیارت چرخی هم در بازار بزنید.

عمارت فخرالدوله

فخرالدوله یکی از دختران مظفرالدین شاه بوده که ظاهرا علاقه‌ای به توسعه امکانات برای عامه مردم داشته است. برای مثال مسجدی به همین نام در نزدیکی عمارت وجود دارد که به دست او ساخته شده.

عمارت فخرالدوله گرچه از عناصر تزیینی پرزرق و برق در نما بهره نمی‌برد اما معماری یکپارچه و تشکیل‌شده از ترکیب همیشه جادویی آجر و چوب باعث شده ظاهری ساده و زیبا داشته باشد.

این عمارت اکنون در اختیار کانون مداحان قرار گرفته ولی ورود به فضای بیرونی آن امکان‌پذیر است.

نشانی: دروازه شمیران، خیابان فخرآباد، جنب مسجد فخرآباد

اگر از مسیر عمارت فخرالدوله عبور می‌کنید، تماشای این خانه باغ زیبا را فراموش نکنید، مخصوصا اگر دوست دارید عکسی از خودتان با پس‌زمینه‌ای زیبا داشته باشید.

عمارت های معروف تهران
فضای بیرونی عمارت فخرالدوله برای ورود عموم باز است

عمارت کلاه فرنگی عشرت‌آباد

همانطور که از نام عشرت‌آباد مشخص است، مجموعه این عمارت و باغ‌ها و کاخ‌های اطرافش در دوران قاجار از جاهای سرسبز تهران قدیم و محلی برای سور و سات و ضیافت‌های شاه همراه با زنان حرمسرا بوده است.

گرچه صدای نوازندگان و صحنه‌های بزم و خوش‌گذرانی‌های اشرافی در طول تاریخ گم شده، اما صفا و زیبایی عمارت کلاه فرنگی عشرت‌آباد همچنان بدون کوچک‌ترین خللی برای ما به جا مانده است. این ساختمان در چهار طبقه ساخته و با شیروانی مسقف شده است.

شاید بتوان طبقه سوم یا شاه‌نشین را با تمام تزیینات و مقرنس‌هایش نقطه طلایی این عمارت دانست.

نشانی: میدان عشرت‌آباد، پادگان عشرت‌آباد

این بنا در پادگان نظامی قرار گرفته و امکان بازدید از آن وجود ندارد و تنها می‌توان بخشی از عمارت را از دور تماشا کرد.

عمارت کلاه فرنگی تهران
عمارت کلاه فرنگی عشرت‌آباد بنایی فوق‌العاده از دوره قاجار است

محله عودلاجان

محله‌ای قدیمی سرشار از گنجینه‌های مکشوف یا پنهان که اگر حوصله کنید و به چشم یک کاوش‌گر در آن به جستجو بپردازید، با صدها شگفتی در هر گوشه‌اش شما را غافلگیر خواهد کرد.

عودلاجان که از سه محله پامنار، ناصرخسرو و امام‌زاده یحیی تشکیل شده در دوران قاجار از محله‌های اعیانی با ترکیب جمعیتی غالب کلیمیان به حساب می‌آمده است.

هرکدام از گذرهای عودلاجان با خانه‌ها و مسجدها و بازارچه‌ها و مدرسه‌هایش به‌تنهایی یک جاذبه گردشگری هستند.

این محله میزبان خانه بسیاری از چهره‌های تاریخی فرهنگی مثل سید حسن مدرس، پروین اعتصامی یا ملک‌الشعرای بهار بوده است.

نشانی: میدان بهارستان، خیابان امام خمینی

اگر اهل سینما و مخصوصا فیلم قیصر هستید، قدم‌زدن زیر بازارچه‌های عودلاجان و بازدید از حمام نواب حتما برایتان خاطره‌انگیز خواهد بود.

محله عودلاجان تهران
محله عودلاجان تهران آیینه‌ای تمام‌نما از تاریخ پایتخت است

تماشای شكوه تاریخ با كاخ های دیدنی تهران

كاخ‌ها و بناهای سلطنتی در تمام شهرهای جهان جزو پرطرفدارترین آثار تاریخی هستند. شاید به خاطر زرق و برق‌های تمام‌نشدنی‌شان، شاید هم به خاطر كنجكاوی بی‌امان ما برای سردرآوردن از زندگی‌هایی كه همیشه عادت داشتیم در كتاب‌های تاریخ بخوانیمشان.

هرچه كه باشد جای هیچ شكی نیست كه كاخ های دیدنی تهران و جایگاه پادشاهان این مملكت در چند قرن اخیر از پركشش‌ترین مكانهای دیدنی تهران هستند و بدون دیدن آن‌ها قطعا سفر شما چیزی كم دارد.

مجموعه كاخ سعدآباد

اولین كاخ این مجموعه به دست پادشاهان قاجار ساخته شد تا برای فرار از گرمای تابستان به شمال تهران و خنكای كوهپایه توچال پناه ببرند.

اما با آغاز حكومت رضاشاه، به تعداد كاخ‌های این مجموعه اضافه شد تا هركدام از اعضای خاندان پهلوی اقامتگاه اختصاصی خود را داشته باشند.

بعد از انقلاب ۱۸ كاخ این مجموعه برای كاربری‌های مختلف از جمله موزه‌های مینیاتور، ظروف سلطنتی، هنرهای زیبا، خط و كتابت و غیره اختصاص داده شدند.

علاوه بر ساختمان‌ها می‌توان به جاذبه‌های گردشگری دیگر این مجموعه مثل دروازه‌ها، قنات‌ها و باغ‌ها اشاره كرد.

نشانی: خیابان ولیعصر، زعفرانیه، خیابان طاهری، بین ملكی و شاهین

ساعات بازدید: ۹ تا ۱۹ در نیمه اول سال و ۹ تا ۱۸:۳۰ در نیمه دوم سال

هزینه ورودی مجموعه: ۵۰۰۰ تومان

اگر به تاریخ معاصر علاقه دارید و از قدم‌زدن در موزه‌ها لذت می‌برید مجموعه كاخ سعدآباد از بهترین مناطق دیدنی تهران برای شماست.

کاخ های دیدنی تهران
كاخ سعدآباد ابتدا به دست خاندان قاجار ساخته شد

كاخ گلستان تهران

كاخ گلستان از میراث دوران زندیه، سقوط و ظهور پادشاهان بسیاری را به خود دیده و از هركدام از این دوره‌های تاریخی تاثیرات خاصی گرفته است.

كاخ گلستان كه از كنار هم قرارگرفتن بناهای مختلفی مثل تالار آینه، تخت مرمر، حوضخانه، تالار سلام و غیره تشكیل شده، تصویری نمادین در تاریخ ایران است.

آقامحمدخان قاجار در همین كاخ تاج سلطنتی را بر سر خود گذاشت و هر دو پادشاه پهلوی نیز مراسم تاجگذاری خود را در كاخ گلستان برگزار كردند.

پس می‌توانیم علاوه بر اینكه كاخ گلستان را یكی از دیدنی‌ترین مكان های تاریخی تهران بدانیم، آن را عمارت آغازها و پایان‌ها نیز بخوانیم.

کاخ گلستان تهران
کاخ گلستان میراث دوران زنده است

شمس‌العماره

بنای شمس‌العماره در كاخ گلستان با ارتفاعی حدود ۳۵ متر در ۵ طبقه در دوران خود آسمان‌خراش تهران بوده چون ناصرالدین‌شاه علاقه داشته تا تهران را از بالا تماشا كند.

شمس‌العماره با دو برج یكسان، تالار شاه‌نشین و اتاق‌های گوشواره با تزیینات بی‌نظیرش تا مدت‌ها نماد اصلی پایتخت به حساب می‌آمده است.

نشانی: خیابان پانزده خرداد، شمال میدان ارگ

ساعات بازدید: از ۹:۳۰ تا ۱۸:۳۰ در نیمه اول سال و از ۹ تا ۱۸:۳۰ در نیمه دوم سال

هزینه ورودی: ۵۰۰۰ تومان

كاخ گلستان با كاشی‌های پر رنگ و لعاب و آینه‌های زیبای تالارها و فضای سبز دل‌انگیزش یكی از بهترین جاهای سرسبز تهران برای عكاسی و گردش است.

شمس العماره
شمس العماره زمانی یک آسمان‌خراش بود

مجموعه كاخ نیاوران

ردپای اولین ساخت‌وسازهای نیاوران را به‌عنوان مكانی برای ییلاق پادشاهان می‌توان در دوران قاجار پیدا كرد كه به مرور تا دوران پهلوی گسترش یافت.

علاوه بر مجموعه بناها، باغ نیاوران را می‌توان به‌تنهایی از مهم‌ترین جاهای سرسبز تهران دانست.

معماری كاخ مدرن و بسیار زیباست و مهم‌ترین گنجینه‌های هنری از سراسر جهان كه در دوران پهلوی و عموما به دست فرح دیبا خریداری‌ شده‌اند در آن نگهداری می‌شود.

كاخ صاحبقرانیه و كوشك احمدشاهی از دیگر بناهای مهم در این مجموعه‌اند. همچنین موزه جهان‌نما،‌ موزه خودرو و موزه كتابخانه اختصاصی نیاوران هم برای علاقمندان به تاریخ و فرهنگ بسیار جذاب خواهد بود.

کاخ نیاوران
کاخ نیاوران برای پیاده روی در تهران یکی از بهترین گزینه‌هاست

كاخ صاحبقرانیه

صاحبقرانیه كاخ موردعلاقه ناصرالدین شاه و محل امضای فرمان مشروطیت بود.

بعدتر در دوران پهلوی بازطراحی شد و با بسیاری از تزیینات و لوازم اروپایی مثل مبلمان‌های فرانسوی، ظروف آلمانی و لوسترهای ساخت چكسلواكی شكل جدیدی به خود گرفت، همچنین برای مدتی به دفتر كار محمدرضاشاه تبدیل شد.

تماشای تزیینات پرجزئیات و باظرافت كاخ صاحبقرانیه هر بیننده‌ای را بر سر ذوق می‌آورد.

نشانی: خیابان باهنر (نیاوران)

ساعات بازدید: از ۹ تا ۱۹ در نیمه اول سال و از ۸ تا ۱۷ در نیمه دوم سال

بازدید از كاخ نیاوران برای تمام كسانی كه به طراحی داخلی و دكوراسیون علاقه دارند می‌تواند از بین تمام جاهای گشتنی تهران یك تجربه تمام عیار را رقم بزند.

صاحب قرانیه
کاخ صاحبقرانیه در اصل متعلق به ناصرالدین شاه بوده است

كاخ مرمر تهران

كاخ مرمر از همان ابتدا كه به فرمان رضاشاه ساخته شد تا همین امروز كاربری‌های مختلف و بعضا عجیبی را به خود دیده است.

این كاخ در دوران پهلوی به‌عنوان دفتر كار و محلی برای برگزاری دیدارهای رسمی بود، همچنین مراسم عقد و نامزدی محمدرضاشاه با فوزیه و فرح هم در همین كاخ برگزار شد.

مدتی به‌عنوان موزه پهلوی به حیات خود ادامه داد و بعد از انقلاب هم در میان ارگان‌ها و اشخاص مختلف دست به دست شد تا در نهایت برای حفظ و حراست از این كاخ زیبا به موزه تبدیل شود.

از نكات مهم این كاخ می‌توان به گنبد آن اشاره كرد كه به شكل گنبد مسجد شیخ لطف‌اله اصفهان ساخته شده است.

نشانی: تقاطع خیابان ولیعصر و امام خمینی

ساعات بازدید: ۹ تا ۲۱ در نیمه اول سال و ۹ تا ۱۷ در نیمه دوم سال

البته باید توجه داشته باشید كه امكان بازدید عموم از كاخ مرمر در بسیاری از روزهای سال فراهم نیست و شاید بهتر باشد بازدید از دیگر اماكن دیدنی تهران را در اولویت سفر خود قرار دهید.

کاخ مرمر تهران
گنبد کاخ مرمر تهران به شکل گنبد مسجد شیخ لطف‌اله اصفهان ساخته شده است

تفریح و هیجان خالص با مكان های گردشگری و تفریحی تهران

باغ فردوس تهران – موزه سینمای ایران

باغی به جا مانده از دوران قاجار كه بیش از هر جایی در تهران خود را با دنیای امروز سازگار كرده است. با وجود سالن‌های سینما، كافه، رستوران و همچنین موزه سینما باغ فردوس محل مناسبی برای یك دورهمی دوستانه و باصفا خواهد بود.

نشانی: خیابان ولیعصر، نرسیده به میدان تجریش، كوچه بخشایش

ساعات بازدید: یكشنبه تا جمعه، از ۱۰ تا ۱۸

بهترین جاهای تهران برای تفریح و گردش
باغ فردوس تهران باغی به جا مانده از دوره قاجار است و در دل خود کافه‌های فراوان دارد

باغ كتاب تهران

بهشت كتاب‌دوست‌ها و كتاب‌خوان‌ها بدون شك باغ كتاب تهران است. با وجود سالن‌های سینما، فروشگاه‌های فرهنگی، كافه و فضای سبز و فضاهای مختلف برای بازی می‌توانید برای خوش‌گذرانی خانوادگی و فرهنگی روی باغ كتاب حساب باز كنید، همچنین كودكانتان را برای ساعاتی به قلمروی بی‌پایانی از سرگرمی مهمان كنید.

نشانی: منطقه گردشگری عباس‌آباد

ساعات بازدید: از ۹ تا ۲۳ در نیمه اول سال و ۹ تا ۲۱ در نیمه دوم سال

باغ کتاب تهران
باغ کتاب تهران یکی از بهترین جاها برای گردش و تفریح است

باغ موزه قصر

زندان قصر كه اولین زندان رسمی تهران بوده و در زمان پهلوی اول ساخته شد، با معماری خاص خود به شكل دایره‌ای و در سه طبقه محلی برای نگهداری زندانیان سیاسی بود. این زندان امروز در قالب باغ موزه و به‌عنوان یكی از جاهای گشتنی تهران برای بازدید عموم اختصاص پیدا كرده است.

نشانی: خیابان شهید مطهری، خیابان شهدای ناجا، میدان پلیس

ساعات بازدید: شنبه تا چهارشنبه از ۸:۳۰ تا ۱۴:۳۰ و پنجشنبه از ۸:۳۰ تا ۱۳:۳۰

تئاتر شهر

تئاتر شهر كه با معماری زیبای خود در میان پارك دانشجو می‌درخشد و نظر هر عابری را به خود جلب می‌كند، یكی از مهم‌ترین بناهای فرهنگی تهران است. در این مجموعه كه از ۵ سالن تشكیل شده در روزهای مختلفی از سال می‌توانید به تماشای نمایش بنشینید.

نشانی: چهارراه ولیعصر، پارك دانشجو

اگر اهل هنر هستید تئاتر شهر از جذاب‌ترین مكان های گردشگری تهران برای هنردوستان است، چه تماشای تئاتر داخل تالارها چه نشستن یا پرسه‌زدن در اطراف ساختمان برایتان لذت‌بخش خواهد بود.

تیاتر شهر
بسیاری از نمایش‌های عالی در تیاتر شهر برگزار می‌شوند

خانه هنرمندان ایران

این مكان كه قبل از انقلاب یك ساختمان دولتی بوده امروزه با سالن‌های نمایش و گالری‌هایش مكانی برای برگزاری رویدادهای مختلف هنری و با كاربری كاملا فرهنگی است. هم ساختمان و هم فضای سرسبز اطرافش می‌تواند برای تماشا و وقت‌گذرانی عصرگاهی كاملا مناسب باشد.

نشانی: خیابان كریم‌خان، خیابان ایرانشهر، پارك هنرمندان

معروف ترین پارک های تهران
خانه هنرمندان هم تیاترها و گالری‌های جذابی دارد و هم جایی برای کافه‌نشینی در تهران است

فرهنگسرای نیاوران

اولین فرهنگسرای ایران با معماری مدرن و مینیمال در تركیب با  عناصری از معماری ایران در میان باغ نیاوران یكی از جاهای گشتنی تهران است.

اگر دنبال یك تفریح فرهنگی هستید معمولا می‌توانید رویدادهای مختلفی مثل برگزاری نمایشگاه را در این فرهنگسرا پیدا كنید، همچنین با وجود پارك و فضای سبز دل‌انگیز اطراف آن روز خود را در یكی از جاهای سرسبز تهران سپری كنید.

نشانی: میدان نیاوران، خیابان پاسداران، مقابل پارك نیاوران

فرهنگسرای نیاوران
اگر دنبال جایی برای تفریح هستید، فرهنگسرای نیاوران یکی از بهترین گزینه‌هاست

پل طبیعت تهران

بدون قدم‌زدن بر فراز اتوبان در فضایی مدرن و دوستانه با چشم‌اندازی سبز از پارك طالقانی و پارك آب و آتش، تهرانگردی شما كامل نمی‌شود.

پل طبیعت برخلاف بسیاری از جاهای گردشگری تهران كه از دل تاریخ سربرآورده‌اند، سازه‌ای كاملا جدید و فرزند زمانه تازه‌ای است. شاید به همین دلیل در زمانی كم به یكی از پرطرفدارترین مكانهای دیدنی تهران تبدیل شد.

نشانی: تهران، بزرگراه حقانی، خیابان شهیدی، بوستان آب و آتش

ساعات بازدید: ۶ صبح تا ۳۰ دقیقه بامداد

اگر اهل پیاده‌روی هستید، پل طبیعت یک مسیر عالی است، اما اینجا می‌توانید لیست کاملی از بهترین مسیرهای پیاده روی در تهران را ببینید.

پل طبیعت تهران
پل طبیعت تهران طولانی‌ترین پل عابر پیاده شهر با نمایی زیبا است

باغ نگارستان

این باغ قاجاری زمانی به مدرسه صنایع مستظرفه تعلق داشته و قدمگاه استاد كمال‌الملك، و در دوران مختلف میزبان چهره‌های فاخری چون بدیع‌الزمان فروزانفر بوده هنوز با گذشت سال‌ها حس‌وحال هنری آمیخته با فرهنگ خود را حفظ كرده است.

این باغ با فضای سبز و پرطراوتش از زیباترین جاهای دیدنی و سرسبز تهران است.

در باغ نگارستان چندین کافه خوب هم قرار دارد که تهران گردی شما را کامل می‌کند.

نشانی: ضلع شمالی میدان بهارستان

ساعات بازدید: از ۱۰ تا ۲۰، به جز روزهای دوشنبه

جاهای دیدنی سرسبز تهران
باغ نگارستان هم باغ زیبایی دارد، هم گالری‌های جذابی و هم کافه‌هایی در فضای عالی

باغ گیاه‌شناسی ملی ایران

باغ گیاه‌شناسی علاوه بر كاربرد تخصصی در زمینه حفظ و حراست از ذخیره ژنتیكی گیاهان ایران، فضایی برای بازدید عمومی و آشنایی با انواع گیاهان فراهم كرده است.

همانطور كه از نامش پیداست این باغ با فضایی پر گل و گیاه و چشم‌اندازی سبز از باصفاترین جاهای سرسبز تهران است كه می‌توانید ریه‌هایتان را با اكسیژن خالص پر كنید.

نشانی: اتوبان تهران كرج، شهرك سرو آزاد، خیابان شهید گودرزی

ساعات بازدید: هر روز از ۹ تا ۱۷

پارک های معروف تهران
اگر جایی برای گردش در تهران می‌خواهید باغ گیاه‌شناسی یک جای عالی است

باغ ایرانی تهران

اگر وصف باغ‌های اصیل ایرانی با درخت‌كاری‌های منظم، رودهای روان و مسیرهای زیبای قدم‌زدن را تا به حال فقط در اشعار شاعران و تابلوهای مینیاتور شنیده و دیده‌اید، وقت آن است تا با سر زدن به باغ ایرانی تهران نمونه زنده و مجسم باغ ایرانی را تجربه كنید.

برای یك گشت‌وگذار دوستانه یا خانوادگی در یك فضای سرسبز و پردرخت جایی بهتر از اینجا پیدا نخواهید كرد.

نشانی: خیابان شیخ‌ بهایی شمالی، كوی شهید صابری

جاهای سرسبز تهران
برای گردش باغ ایرانی یکی از سرسبزترین جاهای تهران است

باغ پرندگان تهران

چه چیزی بهتر از گذراندن یك روز در كنار پرنده‌های رنگارنگ و خوش‌صدا، مخصوصا اگر عاشق طبعیت و حیوانات هستید یا كودكانی كنجكاو و پرانرژی دارید؟

باغ پرندگان تهران در دو بخش دشتچر و آبچر با فراهم‌كردن امكانات استاندارد از قبیل توری‌های بسیار بزرگ، انواع پرنده‌ها را در شرایطی نیمه‌آزاد نگهداری می‌كند تا بتوانید همجواری از نوع كاملا نزدیك با طبیعت را تجربه كنید.

نشانی: بزرگراه شهید بابایی، بعد از خروجی هنگام، خیابان كوهستان

ساعات بازدید: هر روز از ۹ تا ۲۰

باغ پرندگان تهران
باغ پرندگان تهران برای گردش خانوادگی یک گزینه ایده‌آل است

ایران مال

نوبتی هم باشد نوبت خرید است! مخصوصا اگر قرار باشد در بزرگ‌ترین مركز خرید جهان قدم بزنید. كافیست یك بار به ایران مال سر بزنید تا متوجه شوید كه فقط یك مركز خرید نیست. بلكه با فضاهای مختلف سرگرم‌كننده و تنوع بالا در دكوراسیون و معماری، بیشتر به یك جاذبه گردشگری شبیه است تا یك ساختمان تجاری. پس به راحتی می‌توانیم ایران مال را جزو اماكن دیدنی تهران دسته‌بندی كنیم.

نشانی: انتهای اتوبان شهید خرازی

ساعات بازدید: هر روز از ۹ تا ۲۲

ایران مال
ایران مال یکی از معروف ترین مراکز خرید پایتخت است

بام لند چیتگر

تفریح، سرگرمی، غذا، خرید و لذت از معماری تلفیقی در همسایگی دریاچه چیتگر را فقط می‌توانید در بام لند تجربه كنید. این تنوع در تجربه‌ها باعث می‌شود تا بام لند یك گزینه مطلوب برای گردش خانوادگی یا دوستانه باشد. چون هر كسی می‌تواند مطابق با سلیقه‌اش تفریحی لذت‌بخش را انتخاب كند.

نشانی: انتهای اتوبان همت، خروجی دریاچه خلیج فارس، بلوار موج

دور دریاچه چیتگر و باملند یکی از بهترین مسیرهای دوچرخه سواری است، اما اگر اهل این ورزش هستید، در این نوشته می‌توانید با لیست کاملی از بهترین مسیرهای دوچرخه سواری در تهران آشنا شوید.

ساعات بازدید: هر روز از ۸ تا ۲۳

باملند
در باملند می‌توانید دور دریاچه پیاده‌روی کنید، در کافه ها و رستوران ها غذا بخورید و در مراکز خرید ولخرجی کنید

برج میلاد

برج میلاد از آن مكانهای دیدنی تهران است كه حتی اگر قصد بازدید از آن را نداشته باشید، حتما یك بار چشمتان به قد و بالای بلندش می‌افتد.

اگر شما هم فكر می‌كنید این برج فقط به درد تماشا از دور می‌خورد، پیشنهاد می‌كنیم سری به برج بزنید تا هم از قرارگرفتن در ارتفاع ۳۰۰ متری هیجان‌زده شوید و هم امكانات زیاد گردشگری و تفریحی موجود غافلگیرتان كند.

نشانی: بزرگراه همت غرب به شرق، خروجی شیخ فضل‌اله جنوب

ساعات بازدید: هر روز از ۱۰ تا ۲۳

برج میلاد
دربرج میلاد می‌توانید کنسرت بروید یا در کافه‌ها و رستوران‌هایش وقت بگذرانید

بام تهران

اهل كوه و ارتفاع و پیاده‌روی و هوای تازه هستید؟ آن هم وسط این همه شلوغی و آلودگی تهران؟ بام تهران برای شماست. مهم‌ترین ویژگی بام تهران سرگرمی‌های فراوانی است كه آدرنالین خونتان را به سقف می‌چسباند.

بانجی جامپینگ، ترامپولینگ، صخره‌نوردی، زیپ لاین و هر تفریح دیگری كه در ارتفاع ممكن است را می‌توانید در بام تهران پیدا كنید. پس حتما این مورد را به لیست جاهای تفریحی اطراف تهران اضافه كنید.

بام تهران از معروف ترین جاهای دیدنی تهران است.

نشانی: بزرگراه چمران، خیابان یمن، انتهای خیابان ولنجك

ساعات بازدید: هر روز از ۵ تا ۲۴

بام تهران
بام تهران جایی فوق‌العاده هم برای تفریح در روز و هم برای شب است

دربند

دربند یكی از مهم‌ترین جاهای گشتنی تهران برای عاشقان غذاست. آب و هوای بی‌نظیر، طبیعت زیبا، کافه رستوران‌های باصفا، پیاده‌روی با پس‌زمینه صدای آب و پرندگان، خوراکی‌های رنگارنگ و شب‌های پرهیاهو تجربه‌های نابی هستند كه دربند به شما هدیه می‌دهد.

مخصوصا اگر بعد از یك هفته سخت كاری، برای تجدید انرژی با همراهی دوستان و خانواده از این تكه از طبیعت تهران استفاده كنید.

نشانی: میدان تجریش، خیابان فناخسرو، خیابان دربند

جاهای دیدنی اطراف تهران
دربند برای کوهنوردان و عاشقان غذا یک مقصد عالی است

توچال

به جای اینكه چشم به آسمان بدوزید و منتظر بارش برف باشید، شال و كلاه كنید، به توچال بروید و از انواع تفریحات زمستانی و برفی در قله لذت ببرید.

توچال برای كوهنوردان، عاشقان ارتفاع و سرگرمی‌های هیجانی و اهل طبیعت از بهترین جاهای دیدنی و تفریحی اطراف تهران است.

نشانی: بزرگراه شهید چمران، خیابان یمن، انتهای خیابان ولنجك

توچال
اگر عاشق برف هستید، توچال یکی از بهترین جاهای تفریحی تهران است

دركه

برای پیاده‌روی و كوهنوردی در دل دامنه كوه‌های شمال تهران آماده‌اید؟

تركیب جنگل و كوهستان و رودخانه و محله‌های قدیمی در كنار هم یك ماجراجویی كامل برای شما در دركه خواهد بود. تجهیزات مناسب كوهنوردی و دوستان ورزشكار و اهل حال برای دركه همیشه جواب است!

نشانی: بزرگراه شهید چمران، خیابان یمن، خیابان داودیان

اگر اهل کوهنوردی هستید، اینجا بهترین مسیرهای کوهنوردی تهران و اطراف آن را بشناسید.

درکه تهران
درکه ترکیبی جذاب از کوه و سرسبزی طبیعت و بوی کباب تازه در هر سفره‌خانه است

لذت كشف در خیابان‌ها و محله‌های گشتنی تهران

گردشگری فقط به بازدید از موزه و گوش‌دادن به تورلیدرها و خرید از پاساژها و مال‌ها و غذاخوردن در رستوران‌ و فودكورت نیست. اینكه با یك جفت كفش مناسب پیاده‌روی ساعت‌ها در محله‌های گشتنی پرسه بزنید و آدم‌ها و خانه‌ها و مغازه‌ها و خیابان‌ها را تماشا كنید چیزی كم از تمام تفریحات ریز و درشت در تهران ندارد. در ادامه بهترین محله‌ها را برای یك پیاده‌روی طولانی معرفی می‌كنیم.

میدان بهارستان

این میدان از قدیمی‌ترین محله‌های تهران است كه حادثه‌های تاریخی زیادی را هم به خود دیده. وجود برخی از مهم‌ترین بناهای تهران و كوچه پس‌كوچه‌های پرماجرای آن می‌تواند ساعت‌ها شما را سرگرم كند. مخصوصا اگر به تاریخ علاقه داشته باشید و بدانید چه رویدادهایی در این محله به وقوع پیوسته است.

جاهای دیدنی تهران در شب
شب های میدان بهارستان روشن و زیبا است

تجریش

هم‌نشینی امام‌زاده و كاخ و بازار در تجریش دلیل كافی برای دیدنی‌بودن این محله قدیمی و پرهیاهو است. شاید لازم باشد یك روز كامل را برای گشتن در تمام تجریش كنار بگذارید. بازار تجریش و كاخ موزه سعدآباد از مهم‌ترین مكان های تاریخی تهران در این منطقه قرار دارند.

تجریش برای کسانی که می‌خواهند تهران را حسابی بگردند، جزو بهترین جاهای دیدنی و مکان های گردشگری به حساب می‌آید.

میدان و بازار تجریش تهران
در بین جاهای دیدنی تهران میدان تجریش و بازار آن در شب خیره‌کننده است

بازار تجریش

همانطور كه قبلا هم گفتیم تركیب آرامگاه زیارتی و بازار از تركیب‌های موردعلاقه ما ایرانی‌هاست و در شهرهای مختلف ایران هم به چشم می‌خورد. بازار تجریش هم در همسایگی امام‌زاده صالح قرار گرفته و بسیاری از افراد بعد از زیارت سری هم به بازار می‌زنند. این بازار سرپوشیده از تیمچه‌ها و راسته‌های مختلفی تشکیل شده و احتمالا تعریف میدان میوه و تره‌بار آن را زیاد شنیده باشید. علاوه بر حجره‌ها و مغازه‌ها، خود بنای بازار نیز بسیار دیدنی است.

خیابان ولیعصر

خیابان ولیعصر خوراک قدم‌زدن‌های عصرگاهی است. بلندترین خیابان خاورمیانه كه با چنارهای سربه‌فلك كشیده‌اش در خاطر ایرانیان ثبت شده است. وجود كافه‌ها، مراكز فرهنگی، موزه‌ها و صدها مكان دیدنی باعث می‌شود كه یك خیابان بتواند یك‌تنه از پرجاذبه‌ترین جاهای گردشی تهران شود.

خیابان ولیعصر تهران
برای پیاده روی در تهران یکی از بهترین مسیرها پیاده‌روی کنار خیابان ولیعصر است

چهارراه ولیعصر

تقاطع خیابان ولیعصر و انقلاب قطعا بخش مهمی از حافظه تاریخی دانشجویان تهران را به خود اختصاص می‌دهد. این چهارراه علاوه بر اینكه محل اتصال دو تا از مهم‌ترین خیابان‌های پایتخت است، میزبانی تعداد زیادی از مكان های دیدنی تهران را هم برعهده دارد. تئاتر شهر، تالار وحدت، پارك دانشجو و كافه‌ها و كتاب‌فروشی‌ها باعث می‌شوند از گذراندن ساعاتی در این منطقه پشیمان نشوید.

بلوار كشاورز

بلوار كشاورز برای تهران در حكم چهارباغ برای اصفهان است. بهترین انتخاب برای یك پیاده‌روی طولانی در میان رودی از درخت‌ها و بهترین پناهگاه برای دورشدن از فضای پر تب و تاب زندگی.

اوایل بهار و اوایل پاییز تركیب رنگ درختان بهترین منظره‌ها برای عكاسی در فضای باز را به شما می‌دهد. همچنین بلوار كشاورز انتخابی كاملا به‌جا برای دیدار دوستان و گپ‌وگفت‌های صمیمی است و یکی از جاهای دیدنی خاص تهران به حساب می‌آید.

بلوار کشاور تهران
بلوار کشاورز اگرچه در نزدیکی شلوغ‌ترین منطقه تهران است، اما آرامشی عجیب دارد

میدان حسن‌آباد تهران

این میدان با ساختمان‌های خاص اطرافش تكه‌ای از بافت شهری در دوران قاجار است كه كج‌دار و مریز تا امروز باقی مانده است. شاید شلوغی حاصل از مغازه‌های تجاری در طول روز كمی از حس‌وحال تاریخی شما كم كند، اما اگر حوصله به خرج دهید و در گوشه‌كنار این محله قدیمی جستجو كنید حتما دیدنی‌های زیادی را كشف خواهید كرد.

جاهای دیدنی تهران در شب
میدان حسن آباد هم از دیگر جاهای دیدنی تهران در شب است

بهترین پارک های تهران

پارك‌ها متناسب با فضا، امكانات رفاهی و تفریحی و دسترسی می‌توانند به نیازهای مختلف شما پاسخ دهند. مثلا بعضی از آن‌ها برای یك گردش خانوادگی در آخر هفته بهترند و برخی دیگر برای دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی. پس بهتر است با داشتن اطلاعات كافی بهترین گزینه را انتخاب كنید.

مثلا پارك جمشیدیه در شمال تهران با فضای سبز زیبا و امكانات باربیكیو می‌تواند برای دورهمی خانوادگی در پارك كاملا مناسب باشد.

پارك قیطریه به دلیل وجود فرهنگسرای ملل و برنامه‌های مختلف آموزشی و فرهنگی كه در آن برگزار می‌شود مكان مناسبی برای كودكان و نوجوانان است تا سرگرم شوند، علاوه بر آن پدرمادرها می‌توانند با استفاده از فضای مناسب پیاده‌روی خستگی خود را از تن به در كنند.

به طور کلی پارک هایی پایتخت هم جزو جاهای دیدنی و گردشگری تهران به حساب می‌آیند، به ویژه اگر به دنبال مکان های سرسبز شهر باشید.

با وجود تعداد زیاد پارك‌های تهران شاید دستچین‌كردن بهترین‌ها كار سختی باشد. در پست بهترین پارک های تهران می‌توانید تمام اطلاعاتی را كه لازم دارید به دست آورید.

بهترین پارک های تهران

بهترین مراكز خرید تهران

از برندهای قلابی خسته شده‌اید؟ دنبال جایی برای خرید مطمئن هستید؟ در كدام مركز خرید می‌توانید كالاهای موردنیازتان را پیدا كنید؟ كدام یكی به درد گشت‌وگذار می‌خورد؟ كدام به شما دور است و كدام نزدیك؟ بیایید با هم بررسی كنیم.

مثلا مركز خرید الماس در شمال شرق تهران را درنظر بگیرید. همانطور كه از نامش پیداست می‌توانید كالاهای لوكس و خاص را در كنار برندهای نسبتا متوسط در این مركز خرید پیدا كنید. علاوه بر آن غذاخوردن در فودكورت الماس هم بعد از خرید دوباره سرحالتان می‌آورد.

اما اگر عاشق خرید از برندهای مختلف هستید می‌توانید سری به مركز خرید الهیه بزنید. جایی كه از اصل بودن پوشاك، لوازم آرایشی، عطر و سایر كالاهای برند خیالتان راحت است.

تمام سوال‌های شما را قبلا در پست مراكز خرید لوكس تهران پاسخ داده‌ایم. اگر عاشق خرید هستید، پاساژهای تهران را هم در لیست جاهای دیدنی بگذارید و سری به آن‌ها بزنید.

بهترین مراکز خرید تهران

بهترین موزه های تهران

بالاتر درمورد تعداد زیادی از موزه‌های تهران صحبت كردیم. اما اگر یك خوره حرفه‌ای موزه هستید قطعا به اطلاعات بیشتری نیاز خواهید داشت تا بتوانید بهترین موزه را برای بازدید انتخاب كنید.

می‌توانید با یك تیر چند نشان بزنید و با حضور در مجموعه سعدآباد در یك روز از موزه‌های مختلفی مثل موزه اسناد، موزه اتومبیل، موزه تمبر، موزه ظروف سلطنتی و غیره بازید كنید.

شاید هم می‌خواهید با تمركز بیشتری بر دوران تاریخی ایران نظری بیفكنید كه در اینصورت موزه ایران باستان یك انتخاب هوشمندانه خواهد بود.

در پست كامل‎ترین فهرست از موزه‌های دیدنی در تهران هرآنچه نیاز دارید، وجود دارد. این موزه ها را هم به فهرست جاهای دیدنی تهران اضافه کنید!

بهترین موزه های تهران

بهترین كافه های تهران

قبل از هرچیز باید اول سلیقه‌تان را در كافه‌نشینی مشخص كنید. از كافه‌های سنتی خوشتان می‌آید یا مدرن؟ كافه‌های بزرگ و شلوغ را ترجیح می‌دهید یا دنبال گوشه دنجی هستید؟ طعم قهوه برایتان مهم‌تر است یا دكوراسیون؟ وقتی جواب این سوال‌ها را بدانید پیداكردن بهترین‌ها دیگر كار سختی نخواهد بود.

كافه عالی‌قاپو، كافه تهرون باغ نگارستان و كافه سنتی نان و نمك از بهترین كافه‌های سنتی در تهران هستند كه با تركیب حس نوستالژی و زیبایی‌شناسی تاریخی چشمان شما را خیره می‌كنند.

كافه لمیز تجریش، كافه لوكال و كافه روبرتو هم شیك و راحت هستند و جمع‌های دوستانه‌تان را گرم می‌كنند، ضمن اینكه منوهایشان سلیقه‌ها و ذائقه‌های مختلف را هم پشتیبانی می‌كند.

اگر با دیدن آدم‌ها انرژی می‌گیرید و دوست دارید خودتان را در همهمه صداها غرق كنید، كافه تهرون، كافه هنر و كافه كوچه كریم‌خان را به شما پیشنهاد می‌كنیم.

اگر هنوز نتوانسته‌اید كافه موردعلاقه‌تان را پیدا كنید، ما یك راهنمای كامل از بهترین كافه های تهران را برای شما آماده‌ كرده‌ایم. کافه های تهران را هم گاهی می‌توان در لیست جاهای دیدنی قرار داد!

بهترین کافه های تهران

بهترین رستوران های تهران

غذا یکی از مهم‌ترین تکه‌های پازل سفر و گردشگری است و البته انتخاب بهترین رستوران در شهری که به‌خوبی نمی‌شناسیم می‌تواند یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها باشد. برای اینکه نخواهید از روی حدس و گمان یک غذاخوری خوب انتخاب کنید، ما اطلاعات کافی را در اختیارتان خواهیم گذاشت.

چلوکباب آن هم اگر طعم واقعی و اصالت قدیم را داشته باشد، یکی از نمادهای پایتخت است. مخصوصا اگر تصویر پادشاهان قاجاری و سفره‌های رنگین و غذاهای لذیذشان هم جلوی چشمتان بیاید. اگر می‌خواهید یک کباب واقعی بخورید، مجموعه رستوران‌های نایب پیشنهاد درستی خواهد بود.

اما شاید هم حوصله تاریخ و گذشته‌ها را نداشته باشید و بخواهید آن روی مدرن تهران را امتحان کنید. بلامونیکا می‌تواند با غذاهای ایتالیایی بی‌نظیرش حس بودن در رم یا میلان را به شما هدیه کند، یا اگر دوست‌دار شرق پررمز و راز هستید با کوبابا می‌توانید به سواحل مدیترانه سفر کنید.

در پست فهرست کامل بهترین رستوران های تهران زیر و بم هر آنچه که مربوط به غذاست را برایتان بیرون كشیده‌ایم.

بهترین رستوران های تهران

جاهای دیدنی تهران در شب

اگر شبگرد هستید یا فقط بعد از ساعت كاری فرصتی برای گشت‌وگذار در شهر دارید نگران نباشید. شب‌های تهران هم به اندازه روزهایش دیدنی است، شاید حتی بیشتر! البته معمولا آن دسته از مكانهای دیدنی تهران كه زیر نظر نهادهای دولتی‌اند، مثل موزه‌ها را نتوانید در شب ببینید.

پل طبیعت اولین پیشنهاد ماست. تماشای جریان سیال نور در زیر پا و خنكای نسیمی كه از سمت طبیعت دو سمت پل به گونه‌هایتان خواهد خورد به شما ثابت خواهد كرد گشت‌وگذار در شب چقدر لذت‌بخش است.

باغ كتاب هم یك گزینه بسیار مناسب است كه بعد از تعطیلی مدرسه بچه‌ها می‌توانید به آن سر بزنید و تا ساعاتی از شب با خیال راحت به تفریح و خرید بپردازید.

دركه و دربند با رستوران‌ها و سفره‌خانه‌ها یك مقصد عالی برای پرسه‌زنی‌های شبانه همراه با صرف شام هستند. البته شاید در نیمه اول سال شرایط جوی برای گردشگری شبانه در این مناطق بهتر باشد. اما نوشیدن یك لیوان چای داغ در هوای سرد و كوهستانی هم چیزی كم از یك عیش بی‌مثال ندارد!

جاهای دیدنی تهران برای پنجشنبه و جمعه

اگر اهل طبیعت و كوهنوردی‌های صبحگاهی در روزهای تعطیل هستید، پیشنهاد ما توچال یا دربند است. اگر به همان پیاده‌روی و نرمش صبحگاهی قناعت می‌كنید، می‌توانید از فضاهای سبزی مثل باغ ایرانی، پارك چیتگر یا پارك ملت استفاده كنید.

اگر می‌خواهید یك روز كامل را به بازدید از مكان های تاریخی تهران اختصاص دهید، مجموعه كاخ‌ سعدآباد یا مجموعه كاخ نیاوران هركدام به‌تنهایی می‌توانند آخر هفته شما را پر كنند.

اگر دلتان هیجان و تفریح می‌خواهد تا انرژی كافی برای شروع هفته جدید ذخیره كنید، بام لند چیتگر یا بام تهران برای شماست.

جاهای دیدنی تهران در بهار

بهار تهران با خیابان‌های خلوت و هوای تمیز و ده‌ها جشنواره و نمایشگاه و رویداد فرهنگی هنری دیدنی می‌شود. برای همین اگر می‌خواهید با خیال راحت از تمام جاهای گردشگری تهران دیدن كنید بهار و مخصوصا نوروز زمان طلایی شماست.

برج میلاد‌ در ایام نوروز برنامه‌های ویژه‌ای برای گردشگران ترتیب می‌دهد. مثل نمایشگاه غذا یا جشنواره‌های موسیقی كه حال و هوای شهر را دل‌انگیز می‌كند.

بازار تهران یا بازار تجریش‌ هم با نوبرانه‌های بهاری و حال و هوای خرید شب عید بسیار دیدنی می‌شوند. حتی اگر قصد خرید هم نداشته باشید به‌سختی می‌توانید در برابر وسوسه قدم‌زدن در بازار مقاومت كنید.

ناگفته پیداست كه جاهای سرسبز تهران مثل باغ گیاه‌شناسی ملی یا باغ نگارستان جان می‌دهند برای قدم‌زدن و عكاسی و لذت‌بردن از خنكای بهار.

جاهای دیدنی تهران در تابستان

تعطیلات تابستانی با روزهای بلند و حوصله‌سربرش می‌تواند همه مخصوصا كودكان را بسیار كلافه كند. گرمای هوا هم مزید بر علت می‌شود كه كسی دل و دماغ بیرون رفتن از خانه را نداشته باشد یا بیشتر مردم ترجیح دهند به جای تهران‌گردی، به دل جاده چالوس بزنند.

اما تهران برای سرگرم‌كردن شما در خرماپزان هم برگ‌های برنده‌ای در آستین دارد. فضاهای سرپوشیده و خنكی مثل باغ كتاب یا مراكز خریدی مثل ایران مال می‌توانند با تمام امكانات و تجهیزاتشان شما را حسابی سرگرم كنند. همچنین سرزدن به باغ پرندگان تهران هم می‌تواند كودكانتان را سر ذوق بیاورد.

اگر هم دنبال یک طبیعت بکر می‌گردید، سری به این بهترین جاهای دیدنی اطراف تهران بزنید.

جاهای دیدنی تهران در پاییز و زمستان

توچال و تمام تفریحات زمستانی جذابش می‌تواند اولین مقصد گردشگری در تهران باشد، به شرطی كه حسابی شال و كلاه كنید. همینطور جاهای سرسبز اطراف تهران كه در پاییز به پالتی از رنگ‌های نارنجی و قرمز تبدیل می‌شوند یك خوراك عالی برای تمام عكاسان و عكس‌دوست‌ها خواهد بود. تصور كنید در میان برگ‌های پاییزی خیابان و چهارراه ولیعصر عكاسی كنید و بعد برای نوشیدن فنجانی قهوه گرم به یكی از كافه‌های دنج پناه ببرید.

بازدید از خانه‌های قدیمی محله عودلاجان یا كاخ‌های تاریخی مثل عمارت عین‌الدوله هم در پاییز فكر خوبیست. چون می‌توانید با خیال راحت در خلوتی بیشتر به تماشای آثار تاریخی بپردازید و هم می‌توانید از محوطه‌ها و باغ‌های پاییزی این مجموعه‌ها دیدن كنید.

جاهای دیدنی تهران برای كودكان

اول از همه باید از روحیات كودكانتان به‌خوبی اطلاع داشته باشید تا بتوانید متناسب با آن بهترین جاهای گردشی تهران را انتخاب كنید. مثلا اگر عاشق حیوانات هستند، قطعا از دیدن باغ پرندگان خوششان می‌آید. اگر اهل كتاب و بازی و سرگرمی‌اند، باغ كتاب تهران را در برنامه‌تان بگنجانید. اگر دوست دارند با هم‌سن و سال‌هایشان بدوند و در فضای آزاد بازی كنند باید به‌سراغ پارك‌هایی مثل پارك آب و آتش  بروید.

 اگر دوست دارید بهشان نشان دهید كه تمام دنیا به آپارتمان‌های کوچک محدود نمی‌شود، می‌توانید آن‌ها را به دل طبیعت دربند ببرید. اما اگر از ما می‌پرسید، بهترین کار این است که اول از همه نظر خودشان را بپرسید!

اجاره روزانه آپارتمان و سوئیت و خانه در تهران

دیگر لازم نیست برای پیدا کردن یک هتل، هاستل یا اقامتگاه تمیز و مرتب دست به دامان دوست و آشنا شوید یا ساعت‌ها در صفحات بی‌انتهای وب بچرخید و در آخر هم قید سفر را بزنید.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که چمدانتان را ببندید و بعد از آن با چند کلیک ساده و بی‌دردسر در جاباما متناسب با هزینه، امکانات و مکان موردنظرتان بهترین اقامتگاه یا هتل را پیدا و آن را رزرو کنید. بابت تمیزی و بهداشت هم خیالتان راحت باشد، تمام اقامتگاه‌ها به‌طور مرتب نظافت و ضدعفونی می‌شوند تا نگرانی‌های کرونایی مانع سفر شما نشود.

پاسخ به سوالات متداول در مورد جاهای دیدنی تهران

معروف ترین جاهای دیدنی تهران کدامند؟

از باغ و بازار و کاخ و مرکز خرید و سرگرمی برای همه نیازها و سلیقه‌ها در تهران حداقل یك جای دیدنی پیدا می‌شود. مثل كاخ نیاوران، برج میلاد، باغ نگارستان و ایران مال.

بهترین جاهای دیدنی سرسبز تهران كدامند؟

دربند و دركه و بلوار كشاورز و فضای كاخ نیاوران و كاخ سعدآباد و پل طبیعت همگی سبز و باصفا هستند.

مكان های گردشگری تهران برای پنجشنبه و جمعه كدامند؟

دربند و دركه برای شب‌نشینی‌ آخر هفته‌ای و كوهنوردی صبح جمعه عالی هستند. مراكز خرید و مكان های تاریخی هم عموما آخر هفته‌ها باز هستند.

در دوران كرونا برای تهران‌گردی كجا برویم؟

هركجا كه بتوانید فاصله اجتماعی را حفظ كنید! موزه‌ها دوباره آغاز به كار كرده‌اند و فضاهای باز مثل پارك‌ها و مكان‌های بزرگ مثل باغ كتاب و رستوران و كافه‌هایی كه پروتكل‌ها را رعایت می‌كنند می‌توانند مقاصد خوبی باشند.

نوشته های مشابه

‫۴ نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × پنج =

دکمه بازگشت به بالا
بستن