جاباما

چشمه گل رامیان: ویژگی‌ها، عکس،‌ راهنمای دسترسی و هر اطلاعاتی که لازم است

کشورمان ایران، آن‌قدر جاذبه گردشگری دارد که از کنار بسیاری از آن‌ها بدون اینکه بدانیم، عبور می‌کنیم. شاید چشمه گل رامیان یکی از آن ها باشید.

مثلا، زمانی‌که در حال سفر به شمال کشور هستید، احتمال زیادی دارد که از رامیان -یکی از شهرهای استان گلستان- عبور کنید، بدون اینکه بدانید در دل این شهر کوچک چه چشمه مهم، جذاب و زیبایی قرار گرفته است… اما چشمه گل رامیان کجاست و آیا آن‌قدر جذاب هست که راهمان را تغییر بدهیم و برای دیدنش برویم؟

چشمه گل رامیان کجاست
زیبایی های اطراف چشمه

چشمه گل رامیان کجاست؟

رامیان یکی از شهرهای استان گلستان است. برای دیدن چشمه طبیعی گل رامیان باید راهی گلستان و این شهر شوید. در دامنه‌های کوهی به نام پنهان‌خانه، شاهد چشمه‌ای طبیعی خواهید بود که ۹۰ متر طول، ۸۰ متر عرض و حدود ۴۰ متر عمق دارد.

رامیان در شرق استان گلستان است و چشمه بی‌نظیرش که حاصل تلاش طبیعت است هم در جنوب رامیان قرار دارد.

آب این چشمه به سمت رودخانه قره‌چای رامیان روانه می‌شود. اگر بخواهید بدانید که رودخانه قره‌چای کجاست، بهتر است بگوییم که این رودخانه از شاخه‌های گرگانرود معروف است. از رنگ آب چشمه هم هر چه بگوییم، کم گفته‌ایم. رنگ این چشمه چیزی شبیه به سبز تیره است.

البته نمی‌شود به شهرهای شمالی ایران سفر کرد و برخی از سواحل تمیز و زیبای شمال کشور دیدن نکرد.

درباره دریاچه گل رامیان بیشتر بدانید

آب دریاچه گل رامیان بسیار شفاف و زلال است. هر چند که اعدادی درباره عمق گل رامیان مطرح می‌شود اما واقعیت این است که به خاطر آهکی بودن این دریاچه، به طور دقیق نمی‌توان عمق آن را تخمین زد. خاک اطراف گل رامیان هم بسیار حساس است. به همین خاطر، درختانی که در حوالی دریاچه زیبا جا خوش کرده‌اند، ریشه‌هایی بیرون‌زده از خاک دارند.

گل رامیان از آن دریاچه‌های همه‌چیز تمام است. چون علاوه بر زیبایی‌هایی که از آنها برای‌تان گفتیم، چند نوع ماهی قابل‌صید هم در آن وجود دارند.

شاید برایتان جذاب باشد که بدانید گل رامیان یعنی نام این دریاچه به گل و بلبل هیچ ربطی ندارد. ریشه این نام به زبان ترکی بازمی‌گردد. در زبان ترکی، واژه گل به معنای گودال است و رامیان هم که نام مکانی است که این استخر طبیعی در آن قرار گرفته است. پس در نتیجه، گل رامیان به معنای گودالی در رامیان است.

دریاچه رامیان
چشمه گل رامیان

مسیر دسترسی به چشمه رامیان

برای رسیدن به این چشمه باید به ۵ کیلومتری جنوب رامیان بروید و از جاده آسفالت آن راهی دریاچه شوید. چشمه در بخشی از دامنه کوه قرار دارد و اطراف آن هم زیبایی‌ها و دیدنی‌های متعددی دیده می‌شود.

یعنی اگر روزی قصد سر زدن به گل رامیان را داشته باشید، امکان دیدن چشمه‌های دیگری مانند دیوچشمه، گرم‌چشمه، انجیرچشمه یا آبشارهایی مانند آبشار جوزک، سیدکلاته، سرخه‌کمر و… هم برایتان مقدور خواهد شد.

شاید برایتان جالب‌توجه باشد، دریاچه گل رامیان فقط یک نمونه دیگر در دنیا دارد. یعنی دریاچه دیگری که آب‌سرد داشته باشد و به طور طبیعی در این اندازه و به این شکل در دنیا وجود داشته باشد، دریاچه واکولا (Wakulla) در آمریکاست. پس در پاسداری از چنین دریاچه‌ای باید نهایت تلاشمان را به کار بگیریم.

وجه تسمیه چشمه گل رامیان

گل در زبان فارسی ما را به یاد دشت‌های رنگارنگ پوشیده از گل‌های مختلف می‌اندازد؛ اما چشمه گل رامیان وجه‌ تسمیه دیگری دارد. به عبارت دیگر، دلیلی که به این چشمه «گل رامیان» می‌گویند، رامیان مرکز یکی از شهرستان‌های استان گلستان است که مردم آن و در شهرهای اطرافش به زبان ترکی هم صحبت می‌کنند.

در زبان ترکی، گل معنای متفاوتی با زبان فارسی دارد و به جایی گفته می‌شود که بسیار عمیق و گود باشد و آب را در خود نگه دارد. علاوه بر این، زبان‌شناسان ریشه این کلمه را در زبان آرامی هم جست‌وجو کرده‌اند که معنی «چشمه‌ی جوشان» دارد. البته این را هم باید اضافه کنیم که تلفظ درست آن به زبان ترکی «گوئل» است و درست مانند کلمه‌ی مشابهش در زبان آرامی، چشمه جوشان معنی می‌دهد.

درنتیجه، گل رامیان به معنای گودالی در رامیان است.

در سفر به شمال ایران گزینه‌های اقامتی زیادی وجود دارد. مقاله در سفر به شمال کجا بمانیم جاباما راهنمای خوبی برای شما خواهد بود.

تاریخچه چشمه گل رامیان

اهمیت و شهرت چشمه گل رامیان بیشتر از آنی است که احتمالا تصور می‌کنید. رد پای اقوام آریایی که در شمال فلات ایران ساکن شده‌ بودند، در این منطقه یافت شده است؛ چه جور ردپایی؟! اشیا و نقوش مختلف که باعث می‌شود تا رشته‌ی انسان‌شناسی جذابیت‌های خود را رخ بکشد… در میان همین واژگان و فرهنگ کهن ایرانی، نام‌های دیگری را هم می‌توان برای چشمه گل رامیان پیدا کرد: آلاگل و آلماگل دیگر نام‌های این دریاچه‌ منحصربه‌فرد هستند.

مردم این منطقه همیشه برای این چشمه‌ی زیبا که آبی تیره و خوش‌رنگ دارد، احترام زیادی قائل بوده‌اند و به آن اهمیت می‌دادند. در افسانه‌های محلی می‌توان داستان‌هایی مرتبط به چشمه پیدا کرد و شاید هم همین علاقه باعث شده تا نام شهر و حتی منطقه، به «رامیان» شهرت پیدا کرده باشد!

چشمه گل رامیان گرگان
رنگ خاص آب در این چشمه شهرت زیادی دارد

دریاچه رامیان کجاست؟

همان‌طور که گفتیم، رامیان یکی از شهرهای استان گلستان است و برای دیدن چشمه طبیعی گل رامیان باید راهی گلستان شوید. در مسیر دسترسی به چشمه گل رامیان از منطقه و جنگل النگدره هم خواهید گذشت که خودش جذابیت‌های زیادی برای دیدن دارد.

اگر روزی قصد سر زدن به گل رامیان را داشته باشید، امکان دیدن چشمه‌های دیگری مانند دیوچشمه، گرم‌چشمه، انجیرچشمه یا آبشارهایی مانند آبشار جوزک، سیدکلاته، سرخه‌کمر و غیره هم برایتان مقدور خواهد شد.

با این‌ حال، در دامنه‌های کوهی به نام پنهان‌خانه، شاهد چشمه‌ای طبیعی خواهید بود که ۹۰ متر طول، ۸۰ متر عرض و حدود ۴۰ متر عمق دارد. رامیان در شرق استان گلستان واقع شده و چشمه بی‌نظیرش که حاصل تلاش طبیعت است هم در جنوب این شهر قرار دارد.

عجایب دریاچه رامیان

کسی تاکنون عمق دقیق این دریاچه را به‌دست نیاورده و از دلایل اصلی این موضوع، آهکی بودن آب گل رامیان است؛ با این وجود، مساحت تقریبی آن را حدود پنج هزار و ۶۵۸ مترمربع تخمین می‌زنند.

حالا چشم‌هایتان را ببندید که می‌خواهیم برایتان موقعیت چشمه گل رامیان را شرح بدهیم. پس ابتدا، این چند خط را بخوانید و بعد چشمانتان را ببندید و دقایقی این چشمه طبیعی و زیبا را در ذهنتان متصور شوید.

از کف زمینی بیضی‌شکل، آب می‌جوشد و می‌خروشد. آبی که در سفر خود به سمت رودخانه قره‌چای رامیان روانه می‌شود. اگر بخواهید بدانید که رودخانه قره‌چای کجاست، بهتر است بگوییم که این رودخانه از شاخه‌های گرگانرود است که رودی مهم و معروف به‌شمار می‌رود. از رنگ آب چشمه هم هر چه بگوییم، کم گفته‌ایم. رنگ این چشمه چیزی شبیه به سبز تیره است.

دریاچه گل رامیان، یک پدیده‌ی زمین‌شناسی نادر!

شاید برایتان جالب‌توجه باشد که چشمه گل رامیان که به آن دریاچه‌ گل رامیان هم می‌گویند، یک عارضه‌ی طبیعی خاص و منحصربه‌فرد است و فقط یک نمونه مشابه دیگر در دنیا دارد! چطور؟!

چشمه‌های طبیعی در اکثر موارد عمق کمی دارند و آب آن‌ها هم گرم است؛ درحالی‌که چشمه گل رامیان دقیقا خصوصیات برعکسی دارد و نه‌تنها عمق زیادی دارد، بلکه آب آن هم سرد است. این ویژگی‌ها گل رامیان را آن‌قدر خاص کرده که فقط یک نمونه‌ی دیگر شبیه خود به طور طبیعی در این اندازه و به این شکل در دنیا داشته باشد؛ دریاچه واکولا (Wakulla) در آمریکا واقع است.

ویژگی‌های طبیعی دریاچه رامیان

آب دریاچه گل رامیان بسیار شفاف و زلال است. هر چند که اعداد مختلفی درباره عمق دریاچه مطرح می‌شود، اما واقعیت این است که به خاطر آهکی بودن این دریاچه به‌طور دقیق نمی‌توان عمق آن را تخمین زد. خاک اطراف گل رامیان هم بسیار حساس است.

به همین خاطر، درختانی که در حوالی دریاچه زیبا جا خوش کرده‌اند، ریشه‌هایی بیرون‌زده از خاک دارند و انواع خاصی را شامل می‌‌شوند. گل رامیان از آن دریاچه‌های همه‌چیز تمام است؛ چون علاوه بر زیبایی‌هایی که از آن‌ها برایتان گفتیم، چند نوع ماهی قابل صید هم در آن وجود دارند. همه‌ی این ویژگی‌ها چشمه گل رامیان را به یکی از جاذبه‌های ارزشمند مناطق شمالی کشور تبدیل می‌کنند.

بازدید از این چمشه را می توان در یک برنامه سفر به شمال جای داد.

دیدنی های رامیان
عکس هوایی از چشمه گل رامیان

پوشش گیاهی اطراف دریاچه گل رامیان

دریاچه گل رامیان مانند نگینی کبود در حلقه‌ای از انواع و اقسام درختان رایج در منطقه نشسته است. درختانی چون بلوط، درختان پهن‌برگ و درختچه‌های مختلفی مثل درختچه‌های ولیک.

اگر نام درختچه‌ی ولیک برای شما ناآشنا است، باید بگوییم که همان درخت زالزالک است که درواقع نوعی درختچه کوچک خاردار با شاخه‌های نازک که میوه‌های کوچک و قرمز رنگ به‌حساب می‌آید.

اطراف این دریاچه هم زمین‌های زراعی وجود دارد که شامل شالیزارها نیز می‌شود و این دریاچه آب موردنیاز برای این زمین‌ها را تامین می‌کند، و در حقیقت این چشمه را از سه طرف درختان و از طرف دیگر، مزارع احاطه کرده‌اند.

تفریحات اطراف چشمه گل رامیان چیست؟

چشمه گل رامیان آن‌قدر زیباست که می‌توانید ساعت‌ها بنشینید و فقط به زیبایی‌های اطراف خیره بشوید؛ اما این تنها کاری نیست که می‌توانید آن‌جا انجام بدهید.

کارهای مختلفی هست که انجام آن‌ها را به شما توصیه می‌کنیم و البته مواردی هم هست که تاکید داریم اصلا انجام ندهید. بیایید اول نگاهی به تفریحاتی بیاندازیم که شما را دوباره و دوباره به این چشمه‌ی زیبا خواهد کشید.

اگر به طبیعت‌گردی علاقه دارید، چادر زدن و کمپینگ در گل رامیان می‌تواند یکی از بهترین تجربه‌های شما در دل طبیعت باشد. چادرزدن در حوالی چشمه و برگزاری پیک‌نیک در کنار آن  تفریحی جانانه است.

هوا در این منطقه، مانند سایر مناطق استان گلستان و شمال کشور عمدتا معتدل و مرطوب است اما اگر برای کمپینگ به گل رامیان سفر می‌کنید، بهتر است همراه خود پتو و لباس گرم هم بردارید.

البته باید نکات کلی را درمورد کمپینگ رعایت کنید؛ نکات برپاکردن آتش، بررسی وضعیت آب و هوایی منطقه، تمیز نگه‌داشتن محلی که در آن کمپ کرده‌اید و مواردی از این دست…

قایق‌سواری در دریاچه گل رامیان، تجربه‌ای عجیب و خاص

قایق‌سواری در چنین دریاچه‌‌ای با آب خوشرنگ و طبیعت جذاب می‌تواند سرگرمی مفرحی باشد که نباید به‌راحتی از کنارش بگذرید. با این حال، در نظر داشته باشید که این دریاچه عمق زیادی دارد؛ بنابراین بهتر است حتما جلیقه نجات به همراه داشته باشید و نکات ایمنی را رعایت کنید.

در هر حال، همان‌طور که پیش‌تر هم گفته شد، عمق این دریاچه نامشخص و احتمالا زیاد است. پس باید حتما به نکات ایمنی در گشت‌وگذار در آن دقت شود تا خدای‌نکرده پشیمانی‌ها و رخدادهای ناگوار از تفریح و گردش‌تان دور شوند. این را هم بگوییم که یکی از جذابیت‌های قایق‌رانی در این دریاچه، رنگ آب آن است که سوار شدن بر قایقی که روی این آب‌ها حرکت می‌کند، فضایی رویایی را برایتان رقم می‌زنید؛ به‌طوری که بعدها این تجربه‌ی جالب و عجیب را مثل یک رویای شیرین به‌خاطر می‌آورید.

دسترسی به رامیان
پاییزهای این چشمه زیبایی خاصی دارد

ماهی‌گیری از چشمه گل رامیان

یکی از تفریحات جذاب، هیجان‌انگیز و در عین حال مفرح در اطراف چشمه گل رامیان، ماهیگیری است.

هرچند که ماهی گیری خود به‌تنهایی فعالیت هیجان‌انگیزی نیست؛ اما دیدن این‌که چطور اگر صبر پیشه کنید، می‌توانید یکی از ماهی‌‍های سفید رودخانه‌ای این چشمه را به قلاب بیندازید، می تواند هیجان‌انگیز و جالب باشد. در حقیقت ماهیهای این چشمه به طعم فوق‌العاده و نوع خاصشان معروفند که از این جمله‌ی دیگر ماهی‌های معروف این چشمه، می‌توان به ماهی آبرنوئیدز و سیاه‌ماهی هم اشاره کرد.

بنابراین، ماهی‌گیری هم در این چشمه دیدنی تفریح خوبی خواهد بود و بهانه‌ی خوبی است که اگر قلاب و تجهیزاتش را دارید آن‌ها را با خودتان به گل رامیان ببرید.

دور شنا در گل رامیان را خط بکشید!

بسیاری از ما عادت داریم تا منطقه‌ای را می‌بینیم که کمی گود است و در آن آب هم وجود دارد، تنی به آب بزنیم و دلی از عزا در بیاوریم؛ اما واقعیت این است که دریاچه گل رامیان برای شنا به هیچ عنوان مناسب نیست!

حتی رئیس جمعیت هلال احمر نیز به این موضوع اشاره کرده و در یکی از بازدیدهای خود از این استخر طبیعی تاکید داشته که خطر غرق شدن در آن بسیار زیاد است؛ بنابراین باید از شنا در این منطقه خودداری کنید. پس اگر از آن‌دسته افرادی هستید که خود را پر دل و جرات می‌دانید و به شنا هم علاقه دارید، با وجود خطراتی مثل مشخص نبودن عمق دقیق دریاچه و آهکی بودن آب آن، توصیه می‌کنیم به گذاشتن پاها در آب اطراف دریاچه قناعت کنید.

چشمه گل رامیان در افسانه‌ها و اساطیر

حول‌وحوش چشمه گل رامیان داستان‌ها و افسانه‌های مختلفی شکل‌گرفته است شاید به دلیل عمق زیاد و رنگ جالب و جذاب و فریبنده‌اش باشد. مثلا همان‌طور که گفتیم، کسی از عمق این چشمه اطلاع دقیقی ندارد؛ بنابراین، مردم بومی این منطقه باور عجیبی در مورد این موضوع داشتند که هرکس به درون این چشمه شیرجه بزند و بتواند در آن شنا کند، بالغ شده و مردانگی خود را با این کار نشان داده است.

هرچند همانطور که قبلا ذکر کردیم، به‌هیچ‌عنوان چنین کاری را توصیه نمی‌کنیم و این تنها یکی از رسومی است که پیش‌تر در این منطقه برگزار می‌شده. از طرف دیگر، گل رامیان در تاریخ ایران و به‌خصوص در سرزمین آرامیان نماد نیایش آب بوده است؛ سرزمینی که سرشار از فرهنگ و هنر و آداب مختلف بود.

در حین بازدید از این دریاچه لذت دیدن دیوار تاریخی گرگان هم خالی از لطف خواهد بود.

زیبایی‌های دریاچه را دریابید

دور و اطراف دریاچه گل رامیان هم بسیار سبز و زیباست. درختانی که در اطراف این مکان قرار دارند باعث شده‌اند که دور و اطراف این نگین سبزآبیِ زیبا مانند قابی شود که به جذابیت‌های طبیعی‌اش می‌افزایند.

درختانی پهن‌برگ و وجود جنگل در حوالی گل رامیان، آن را مکانی ایده‌آل برای گردش در دل طبیعت می‌کند. راستی این را هم بدانید که این دریاچه از بزرگ‌ترین دریاچه‌های طبیعی دنیا با آب‌سرد است.

گل رامیان در همه فصول مطلوب و دیدنی است. تابستان‌ها را در نظر بگیرید که همه جا تقریبا، هوایی گرم و آزاردهنده دارد. گرما و رطوبت باعث می‌شود که سفر به طبیعت در بیشتر نقاط ناخوشایند باشد. اما این دریاچه در تابستان هم خنک و خوش‌ آب‌وهواست.

بهترین زمان سفر به دریاچه رامیان

بهار دیدنی آن و سبزی پرطراواتش هم که دیگر نیاز به هیچ تعریف و تبلیغی ندارد. پاییز هم که به زعم بسیاری از افراد، پادشاه فصل‌هاست به قشنگ‌ترین شکل ممکن به گل رامیان می‌آید.

درختان این چشمه فیروزه‌ای در طول پاییز، زرد و طلایی می‌شوند و جان می‌دهند برای بدل شدن به یکی از مناطق بکر شمال و سوژه‌ای ناب برای عکاسی. البته زمستان‌های این چشمه گلستانی چندان جالب نخواهد بود.

نه اینکه زیبا نیست یا اشکالی دارد بلکه به این خاطر که هوای چشمه خیلی خیلی سرد می‌شود و تردد به آنجا برای گردش زیاد مفرح نخواهد بود.

چشمه رامیان
قایق سواری در این چشمه یکی از تفریح‌های محبوب است

دیگر زیبایی های دریاچه رامیان

تصویر جذاب دیگری هم درباره چشمه گل رامیان وجود دارد؛ آب چشمه از داخل جنگل به سمت رودخانه هدایت می‌شود. قایق‌سواری و آب‌بازی هم که در این مکان قطعا و حتما جذاب خواهد بود.

بهار و تابستان‌های این مکان دیدنی بسیار پرطرفدار است و بسیاری از گردشگران از شهرهای اطراف رامیان راهی چشمه می‌شوند تا اوقات خوشی را در حوالی‌اش بگذرانند.

البته اگر به گل رامیان می‌روید باید مسئولانه رفتار کنید. یعنی چه؟ یعنی به هیچ‌وجه زباله‌های‌تان را در حوالی چشمه رها نکنید، شاخ و برگ درختان را نشکنید و مخدوش نکنید و حواستان حسابی به این نگین سبز و زیبا در دل جنگل‌ها باشد.

یادتان باشد که طبیعت با ما شوخی ندارد و روزی تلافی تمام بی‌مبالاتی‌های انسان‌ها را خواهد کرد.

جاذبه‌های طبیعی اطراف چشمه گل رامیان

طبیعت رامیان تنها به این چشمه زیبا و منحصربه‌فرد خلاصه نمی‌شود. در مسیر خود به سمت این چشمه می‌توانید از نقاط کوهستانی و برف‌گیر النگ عبور کنید همچنین آبشارهایی مانند سرخه کمر، جوزک، سیدکلاته و چفت را هم ببینید.

البته چشمه گل رامیان تنها چشمه این محدوده هم نیست و در اطراف آن می‌توانید به چشمه‌های نیلبرگ، سید کلاته، پیر کرم، گرم چشمه، انجیر چشمه و دیو چشمه هم سر بزنید. علاوه‌ بر این‌ها در همین حوالی، جنگل‌های در ملا، پنهان‌خانه و پارک جنگلی دلند را هم پیدا می‌کنید.

دیگر جاذبه‌های گردشگری اطراف دریاچه

جاذبه های گردشگری دریاچه رامیان تنها به زیبایی‌های طبیعی آن خلاصه نمی‌شود. دهکده توریستی پاقلعه، روستای تاریخی کشکک، مقبره امامزاده بی بی حلیمه خاتون الهادی و موزه مردم‌شناسی رامیان تنها برخی از جاذبه‌های گردشگری این منطقه هستند که ساخته دست بشر به‌حساب می‌آیند.

یکی از جذاب‌ترین بخش‌های بازدید از چشمه گل رامیان، این است که اطراف و حوالی آن هم مکان‌های سبز و زیبای زیادی برای گردش وجود دارد. پس با یک تیر به چند نشان خواهید زد.

یعنی می‌توانید زمان بازدید از چشمه گل رامیان را طوری تنظیم کنید که در سر راهتان، دیدنی‌های دیگر اطرافش را هم ببینید.

شاید جالب باشد بدانید در مسیر سفر به رامیان می‌توانید برنامه خود را به شکلی بچینید که از دریاچه چورت هم دیدن کنید.

بهترین فصل بازدید از چشمه گل رامیان

برای سر زدن به این چشمه‌ی افسانه‌ای و جذاب که یکی از عمیق‌ترین و سردترین چشمه‌های جهان به‌حساب می‌آید، بهترین فصل بهار و تابستان است. با این وجود، همچنان باید مراقب مسیر باشید و با خود لباس و وسایل گرم‌کننده بردارید، چراکه این منطقه همواره کمی سرد می‌شود.

ضمن اینکه می‌توانید به‌جای چادر زدن در اطراف این چشمه، در اقامتگاه‌های گردشگری در نظر گرفته شده برای توریست‌ها وقت خود را بگذرانید یا اینکه از قبل اقدام به اجاره ویلا در چشمه گل رامیان کرده باشید.

همچنین جاباما هم امکان رزرو اقامتگاه را در این منطقه برای شما فراهم کرده تا بهتر از همیشه بتوانید از این جاذبه گردشگری لذت ببرید.

دریاچه یا چشمه؟!

در جای‌‌های مختلف این مطلب از رامیان به‌عنوان چشمه یا دریاچه نام بردیم و این موضوع ممکن است برای شما عجیب باشد.

چون همان‌طور که می‌دانید دریاچه و چشمه با هم متفاوتند؛ اما علت استفاده از هر دوی این کلمات برای توصیف رامیان، این است که با وجود اینکه چشمه رامیان از دل زمین می‌جوشد، اما نسبت به چشمه‌های دیگری وسیع‌تر است و این وسعت باعث شده تا به آن دریاچه هم بگویند.

چشمه رامیان گرگان
چشمه گل رامیان

در آخر

چشمه گل رامیان در سال ۱۳۹۵ در فهرست آثار طبیعی و ملی کشورمان ثبت شده است اما متاسفانه با ایجاد راه آسفالته و رفت‌وآمد افراد به درختان این منطقه هم آسیب وارد شده و می‌توانید با رفتن به این نطقه ببینید که ریشه‌ی درختان از خاک بیرون زده‌اند. دلیل این اتفاق هم حساس و آسیب‌پذیر بودن خاک اطراف چشمه رامیان است.

اگر قصد سفر به گلستان و گل رامیان را دارید، حتما یادتان باشد که قرار است با محیطی آرام و زیبا روبه‌رو شوید که به شما اجازه می‌دهد، ساعت‌هایی خوش را در کنار زیبایی بکر و خارق‌العاده بگذرانید. این چشمه دوست‌داشتنی برای گلستانی‌ها بسیار حائز اهمیت است.

پاسخ به سوالات رایج درباره چشمه گل رامیان

چشمه گل رامیان در کدام شهر است؟

چشمه گل رامیان در استان گلستان، شهرستان رامیان و در پنج کیلومتری جنوب شهری به همین نام واقع شده است.

عمق چشمه گل رامیان چقدر است؟

در مورد عمق چشمه گل رامیان توافق نظری وجود ندارد و به دلیل آهکی بودن آب این چشمه، هرگز کسی عمق واقعی آن را تخمین نزده است؛ اما در منابع تاریخی عمق چشمه را ۴۴ متر برآورد کرده‌اند، بعضی نیز امروزه عمق آن را ۸۰ متر و برخی دیگر نیز ۱۲۰ متر می‌دانند.

فاصله گرگان تا چشمه گل رامیان چقدر است؟

فاصله بین شهر گرگان تا چشمه گل رامیان حدود ۸۶ کیلومتر است و زمانی که باید برای رسیدن به آن طی کنید حدود یک ساعت و ۲۰ دقیقه خواهد بود.

آیا ممکن است در دریاچه گل رامیان غرق شویم؟

متاسفانه بله! از چند سال پیش تاکنون، شنا کردن در چشمه گل رامیان ممنوع اعلام شده و به‌هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود تا حتی برای آب‌تنی هم روی این چشمه حساب کنید. چراکه عمق این چشمه بسیار زیاد است و حتی نمی‌توان در مواردی اجساد افرادی را که غرق شده‌اند را پیدا کرد…

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 15 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن