جاباما

لیست جاهای دیدنی گلستان ، سفر میان اقیانوس ابر و قبرستان عجیب!

جاهای دیدنی گلستان بهترین مقاصد برای گردشگران است. استان گلستان یکی از مناطق بکر شمالی است که از جنگل گرفته تا کوه، دریا، رودخانه و … در این منطقه وجود دارد.

اگر عاشق پیک‌نیک و سفرهای چندروزه هستید، گلستان مقصد جذابی برای شما خواهد بود.

در این مقاله جاباما قصد داریم تا به معرفی جاهای دیدنی گلستان بپردازیم.

جاهای دیدنی طبیعی گلستان

گلستان با تنوع شگفت‌آور آب‌وهوایی، فرهنگی و از لحاظ جاذبه‌های طبیعی و تاریخی، از دیدنی‌ترین جاهای ایران است. دلیل شگفتی این استان زیبای شمالی این است که برای هر سلیقه‌ای، جاذبه طبیعی یا تاریخی دارد؛ دریا، جنگل، کوه، رودخانه، جزیره، آبشار، تالاب و … از جاذبه‌های دیدنی طبیعی گلستان محسوب می‌شوند که در سفر به این شهر می‌توانید به بازدید از آن‌ها بپردازید.

بهترین آبشارهای گلستان

تنوع آبشارهای گلستان به شکل شگفت‌انگیزی بالا است. اگر عاشق آبشارهای طبیعی هستید، سفر به گلستان را از دست ندهید و سر فرصت به بازدید از این مکان‌های دنج بپردازید.

در ادامه به معرفی بهترین آبشارهای گلستان پرداخته‌ایم.

 • آبشار کبودوال: گلستان، ۵ کیلومتری جنوب شهرستان علی‌آبادکتول
 • آبشار آق‌ سو: گلستان، ۴۲ کیلومتری شهر گالیکش، انتهای شرق پارک ملی گلستان
 • آبشار زیارت: گلستان، گرگان، پنج کیلومتری جنوب روستای زیارت
 • آبشار شیرآباد: گلستان، شهرستان رامیان، حدود ۷ کیلومتر جنوب شهر خان ببین، نزدیکی روستای شیرآباد
 • آبشار رنگو: گلستان، گرگان، ۱۵ کیلومتری جنوب غربی گرگان، جنگل رنگو
 • آبشار سرخو: گلستان، مینودشت، روستای سرخو
 • آبشار لُوه: گلستان، ۲۰ کیلومتری گالیکش، کیلومتر ۵ جاده اصلی گلستان – مشهد، روستای لوه
 • آبشار لاشو: گلستان، شهرستان آزادشهر، ۲ کیلومتری روستای فاضل آباد
 • آبشار باران‌کوه: گلستان، ۱۸ کیلومتری جنوب ‌غربی گرگان، پارک جنگلی باران کوه
 • آبشار شادان: گلستان، ۷ کیلومتری جنوب کردکوی
جاهای دیدنی گلستان در بهار
گلستان پر است از آبشارهای پرآب به ویژه در بهار و تابستان

آبشار کبودوال

آدرس آبشار کبودوال: گلستان، ۵ کیلومتری جنوب شهرستان علی‌آبادکتول

آبشار کبودوال
برای دیدن کبودوال صبح زود راه بیفتید

آبشار کبودوال بلندترین آبشار خزه‌ای ایران است که یکی از زیباترین مکانهای دیدنی استان گلستان محسوب می‌شود. بازدید از این آبشار جذاب در تمام طول سال شما را به وجد خواهد آورد.

این آبشار تماشایی با زیبایی بی‌نظیر خود در دل مسیری جنگلی و کوهستانی قرار گرفته و همین مسئله موجب می‌شود تا مدت‌ها سفر به گلستان را از خاطر نبرید.

خزه‌های سبز که روی سنگ‌های آبشار رشد کرده‌اند، یکی از زیباترین مناظر این منطقه را رقم زده‌اند.

اگر عاشق دیدن آبشارهای بلند و جذاب هستید، پس سری هم به بهترین آبشارهای اطراف تهران بزنید.

آبشارهای شیرآباد

آدرس آبشار شیرآباد: گلستان، شهرستان رامیان، حدود ۷ کیلومتر جنوب شهر خان ببین، نزدیکی روستای شیرآباد

آبشارهای شیرآباد
اینجا یکی از جاذبه های تابستانی گلستان است

آبشار شیرآباد یکی از جاهای دیدنی گلستان است که حتماً باید به آنجا سفر کنید. در تمامی فصل‌های سال می‌توانید به آبشار شیرآباد سفر کنید.

البته بهترین زمان سفر به این آبشار زیبا، روزهای گرم و آفتابی بهار و تابستان است؛ زیرا می‌توانید از هوای مطبوع و خنک آن نهایت لذت را ببرید.

آبشار شیرآباد که به نام‌های آبشار خان ببین، آبشار آقاخان ببین و هفت آبشار شیرآباد شناخته می‌شود، در میان پارک جنگلی سرسبز و زیبای شیرآباد، مانند نگینی می‌درخشد.

این آبشار دارای امکاناتی مانند آلاچیق، پل‌های زیبا، مناظر بکر، پارکینگ، نمازخانه، سوپرمارکت و سرویس بهداشتی است.

رامیان یکی از زیباترین و بکرترین مناطق گلستان است، جایی که اگر در آن اقامت کنید، مثلا در اقامتگاه بوم گردی خانه ابریشم رامیان که معروف‌ترین بومگردی این منطقه است، می‌توانید لذتی را بچشید که در کمتر سفری آن را پیدا می‌کنید.

آبشار رنگو

آدرس آبشار رنگو: گلستان، گرگان، ۱۵ کیلومتری جنوب غربی گرگان، جنگل رنگو

جاهای دیدنی گلستان در پاییز
اینجا در پاییز هم بسیار زیبا است

آبشار زیبای رنگو یکی دیگر از جاهای دیدنی گلستان محسوب می‌شود که در فصل بهار و تابستان، مملو از گردشگران از سراسر ایران می‌شود.

این آبشار به دلیل داشتن ساختار نیم‌دایره‌ای، ارتفاع کم و همچنین هوای مطبوعی که دارد، یکی از خاص‌تری جاهای دیدنی گلستان در بهار است که باید از آن بازدید کنید.

برای رسیدن به آبشار رنگو، ابتدا باید از کمپ رنگو که در بین مسیر قرار دارد، بگذرید. این کمپ برای اقامت طبیعت گردان و کوهنوردان، تعبیه شده و از امکانات خوبی برخوردار است.

همچنین در این مسیر شما قبل از رسیدن به آبشار، می‌توانید از مقبره امام زاده ابراهیم که یکی از مکان‌های مذهبی آن منطقه است، ‌ نیز بازدید کنید.

حالا که به گرگان رسیدیم، بیایید نگاهی از نزدیک به زیباترین جاذبه های گرگان بیندازیم.

آبشار سرخو

آدرس آبشار سرخو: گلستان، مینودشت، روستای سرخو

آبشار سرخو
مینودشت آبشارها و طبیعت بکر بی‌نظیری دارد

آبشار سرخو از جاهای دیدنی گلستان در پاییز محسوب ‌شود که در منطقه مینودشت واقع شده است. این آبشار البته در تمام فصل‌های سال، زیبایی‌های خاص خود را دارد و طبیعت گردان بسیاری برای بازدید از آن، خود را به روستای سرخو می‌رسانند.

ارتفاع آبشار سرخو حدوداً ۲۷ متر است که به شکل نیمه پلکانی آب زلالش را به حوضچه زیرین پرتاب می‌کند. بازدید از آبشار سرخو مانند بسیاری از آبشارهای گلستان، رایگان است.

اگر گلستان را انتخاب می‌کنید تا از طبیعت بکر و زیبای آن لذت تمام را ببرید و از شلوغی اکثر شهرهای شمالی به دور باشید، پس حتما اقامتگاهی مانند اقامتگاه بوم گردی ریگ چشمه علی آباد کتول را انتخاب کنید، جایی که از روی تراس آن می‌توانید روی جنگل‌های بی‌پایان روحتان را پرواز دهید!

جنگل های گلستان

 • جنگل رنگو: گلستان، گرگان، ۱۵ کیلومتری جنوب غربی گرگان، جنگل رنگو
 • جنگل توسکستان: گلستان، ۱۳ کیلومتری جنوب شرقی گرگان
 • دشت شقایق گالیکش: گلستان، شهرستان، روستای پادلدل
 • جنگل النگدره: گلستان، گرگان، بلوار ناهارخوران گرگان
 • پارک جنگلی ناهارخوران: گلستان، ۸ کیلومتری جنوب گرگان
 • پارک ملی گلستان: گلستان، ۱۵ کیلومتری شهر گالیکش
 • پارک جنگلی قرق: گلستان، گرگان، ۲۴ کیلومتری شرق گرگان، مسیر جاده اصلی گرگان – مشهد
 • منطقه شکار ممنوع عزیزآباد: گلستان، ۲۴ کیلومتری شرق کلاله
جاهای دیدنی گلستان در تابستان
گلستان به جنگل‌های بکرش معروف است

منطقه حفاظت شده جهان نما

منطقه حفاظت‌شده جهان ‌نما یکی از جاذبه های گردشگری گلستان محسوب می‌شود که در جنوب شرقی کردکوی گلستان قرار گرفته و به بام گلستان معروف شده است. این منطقه زیبا و گردشگرپذیر پس از پارک ملی گلستان، وسیع‌ترین منطقه حفاظت‌شده این استان به‌ شمار می‌رود.

اگر در سفر به شمال ایران دنبال جاهای دیدنی بکرتر و خلوت‌تر هستید، در این مطلب به شما خلوت ترین جاهای شمال را معرفی کرده‌ایم.

جهان نما
اینجا همیشه مثل یک تابلوی نقاشی است

منطقه دنج جهان نما سالم‌ترین و بکرترین جنگل‌های دامنه کوه را در شمال ایران دارد. این منطقه جنوبی‌ترین جنگل انبوه گلستان است که به دلیل ارتفاع زیاد، به‌عنوان بام گلستان نیز مشهور شده است.

پارک جنگلی ناهارخوران

پارک جنگلی ناهارخوران یکی از جاهای دیدنی گلستان در تابستان است که در نزدیکی شهر گرگان قرار دارد. منطقه سرسبز ناهارخوران از جمله جنگل‌های هیرکانی شمال کشور است که قدمت بالایی دارد.

این پارک جنگلی دسترسی خوبی به دیگر جاهای دیدنی گلستان دارد.

یکی از زیباترین و به‌صرفه‌ترین اقامتگاه‌های استان گلستان، اقامتگاه بوم گردی آخران علی آباد کتول است. این بومگردی با کمپ‌های آخر شبی، غذاهای محلی و … قطعا قلب شما را تسخیر می‌کند.

پارک جنگلی ناهارخوران
اینجا برای پیک نیک عالی است

پارک جنگلی ناهارخوران مکانی دنج و بی‌نظیر برای لذت بردن از هوای مطبوع و دلپذیر و گشت‌وگذار در لابه‌لای درختان بلندقامت آن است.

پیاده‌روی، کوهنوردی و صعود به ارتفاعات ناهارخوران از جمله تفریحاتی است که در این جنگل می‌توانید انجام دهید؛ همچنین شهربازی، رستوران، کافه، پارکینگ و سرویس بهداشتی از دیگر امکاناتی هست که این پارک جنگلی دارد.

در سفر به این جنگل می‌توانید شب را در هتل جهانگردی ناهارخوران بمانید.

جنگل توسکستان

جنگل توسکستان از جاهای دیدنی گلستان محسوب می‌شود که در شهر گرگان واقع شده است. بخش زیادی از این جنگل سرسبز با درختان توسکا، اورس و بلوط پوشیده شده است. در هر فصلی از سال که به این جنگل سفر می‌کنید، دوربین عکاسی با خود به همراه داشته باشید تا لحظات ماندگاری به ثبت برسانید.

جنگل توسکستان
جاده منتهی به این جنگل بی‌نظیر است

حرکت زیبای ابرهای مواج در ارتفاعات منطقه جنگلی توسکستان و به‌وجودآمدن اقیانوسی از توده‌های مه، یکی از بی‌نظیرترین چشم‌اندازهای طبیعی ایران در شمال کشور محسوب می‌شود که شما را شگفت‌زده خواهد کرد.

جاده توسکستان به جرات در لیست زیباترین جاده های ایران قرار می‌گیرد.

پارک ملی گلستان

پارک ملی گلستان را بدون اغراق باید بزرگ‌ترین پارک طبیعی ایران دانست که در طول سال پذیرای گردشگران بسیاری از سرتاسر است.

این پارک ملی به لحاظ تنوع زیست‌محیطی با بسیاری از کشورهای اروپایی رقابت می‌کند و به‌عنوان قدیمی‌ترین پارک ملی ایران، نیمی از پستانداران کشور را در خود جای داده است.

پارک ملی گلستان
اینجا از ارزشمندترین مناطق زیستی روی زمین است

نکته جالب درباره این پارک ملی این است که پارک ملی گلستان از سوی یونسکو به‌عنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌ است.

امکان برپایی اردو، محل‌های اقامت، شانس تماشای حیات وحش، زیبایی‌های طبیعی، آبشارها و دریاچه‌ها از جمله جذابیت‌ها و امکانات پارک ملی گلستان است.

جنگل النگدره

یکی دیگر از جاهای دیدنی گلستان که گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند، جنگل النگدره است. این جنگل در بهار و تابستان سرسبزی خاصی دارد و همچنین در پاییز و زمستان به دلیل بافت جذابی که دارد، بسیار زیبا و خاص است.

جاهای دیدنی استان گلستان در پاییز
در این جنگل می‌توانید دوچرخه‌سواری کنید

این جنگل مکان مناسبی برای تفریحات خانوادگی است و می‌توانید در سفر خود به گلستان از جذابیت طبیعت آن لذت ببرید. این جنگل یکی از جاهای دیدنی گلستان در زمستان است که مناظر بکری دارد.

با پارک جنگلی النگدره بیشتر آشنا شوید.

پارک جنگلی قرق

پارک جنگلی قرق که در شرق گرگان واقع شده، یکی از جاهای دیدنی گرگان است. امکانات تفریحی و رفاهی این پارک جنگلی شامل پارک بازی، باغ وحش و همچنین سرویس بهداشتی، دکه‌های فروش خوراکی و سکوهای چادرزنی است.

این پارک جنگلی از مهم‌ترین تفرجگاه‌ها و جاذبه‌های گردشگری گرگان است که در تمام طول سال میزبان گردشگران است.

مکانهای دیدنی استان گلستان
نمونه‌ای از حیوانات بومی این منطقه

این پارک جنگلی یکی از مناطق مهم زیست‌محیطی در و به‌عنوان زیستگاه گوزن قرمز شناخته می‌شود. در بازدید از پارک جنگلی قرق می‌توانید از گوزن‌های قرمز نیز دیدن و عکاسی کنید.

حالا که تا اینجا را آمده‌اید بیایید با هم روایت یک لیدر محلی از سفری چند روزه به زیباترین جاهای گلستان را در این مطلب بخوانیم.

دشت شقایق گالیکش

دشت شقایق گالیکش که با نام دشت شقایق‌های وحشی پادلدل نیز شناخته می‌شود از توابع شهرستان گالیکش در استان گلستان است. این دشت زیبا و خاص، یکی از دشت‌های نادر گل شقایق در شمال کشور محسوب می‌شود.

دشت شقایق گالیکش جاهای دیدنی گلستان
این دشت را باید در بهار دید

این منطقه بکر توریستی، هرساله در اردیبهشت مملو از شقایق‌های وحشی بی‌شماری می‌شود که رنگ زیبای سرخشان بر دامنه سبز دشت، شما را شگفت‌زده خواهد کرد.

گالیکش از زیباترین مناطقی است که می‌توانید در سفرتان در آنجا اقامت کنید. بهترین ویلاهای گالیکش برای اجاره را ببینید.

منطقه شکار ممنوع عزیزآباد

منطقه شکار ممنوع عزیزآباد یکی دیگر از مکان‌های مهم تفریحی استان گلستان است. برای عاشقان طبیعت و حیوانات، این منطقه مقصد جذابی خواهد بود.

بیش از ۳۰ گونه پستاندار در منطقه عزیزآباد شناسایی شده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به خرس قهوه‌ای، شغال، روباه، پلنگ، گرگ، سمور، لاک‌پشت‌ها، مارهای سمی و غیرسمی و سیاه ماهی اشاره کرد.

جاهای دیدنی گلستان در زمستان
بسیاری از جنگل‌های گلستان زیستگاه کمیاب‌ترین حیوانات هستند

همچنین پرندگانی مانند شاهین‌سانان، کورکور سیاه، کرکس، سنقر و انواع گنجشک‌سانان در منطقه شکار ممنوع عزیزآباد زندگی می‌کنند. این ناحیه البته یکی از اصلی‌ترین زیستگاه‌های قرقاول به ‌شمار می‌رود.

دریاچه های گلستان و چشمه ها

 • دریاچه سد کبودوال: گلستان، علی‌آبادکتول
 • دریاچه توشن: گلستان، شهرستان گرگان، روستای توشن، جاده توشن
 • گلفشان گمیشان یا همان نفتلیجه: گلستان، بندر ترکمن، گمیشان، ۱۵ کیلومتری گمیش تپه
 • دریاچه سد زرین گل: گلستان، علی‌آبادکتول

دریاچه سد کبودوال

دریاچه سد کبودوال یا همان دریاچه زرین گل از جاهای دیدنی گلستان در نوروز است که طرفداران بسیاری دارد. چشم‌انداز زیبای دریاچه مصنوعی با پیش‌زمینه‌ای از جنگل کبودوال در پشت، دریاچه سد زرین گل را به یکی از جذاب‌ترین و بکرترین مقاصد گردشگری و جاهای دیدنی علی‌آبادکتول تبدیل کرده است. پیشنهاد می‌کنیم اگر به گلستان سفر کردید، حتماً از این دریاچه جذاب دیدن فرمایید.

سفر گاهی به یک برنامه دقیق نیاز دارد، مثلا اگر می‌خواهید از سفر به شمال لذت ببرید، راهنمای سفر به شمال ما را بخوانید.

بهترین جاهای دیدنی طبیعی گلستان
یکی از زیباترین دریاچه‌های ایران

چشمه گل رامیان

چشمه گل رامیان که با ‌عنوان دریاچه گل رامیان نیز شناخته می‌شود یکی دیگر از جاذبه‌های دیدنی گلستان محسوب می‌شود. این چشمه با عمق حدوداً ۸۰ متری، یکی از عمیق‌ترین چشمه‌های جهان است.

به دلیل رنگ کبودی که دریاچه گل رامیان دارد، به آن کبود استخر نیز گفته می‌شود که این نام در منابع عصر صفوی و قاجار آمده است؛ همچنین نام‌های دالان بهشت و پلنگ سره از دیگر نام‌های این چشمه زیبا است.

درباره چشمه گل رامیان بیشتر بخوانید.

چشمه گل رامیان
این چشمه از جمله جاهایی است که در سفر به گلستان حتما باید ببینید

تالاب گمیشان

تالاب گمیشان یکی از جاهای دیدنی گلستان در زمستان است که هرساله از هزاران پرنده مهاجر پذیرایی می‌کند. پرندگان این تالاب با سرد شدن هوا در کشور روسیه به این تالاب پناه می‌آورند.

پرندگانی همچون فلامینگو، عقاب شاهی، بالابان، قو، حواصیل، پرلا، سار، مرغابی سر حنایی، مرغابی سرسبز، گیلانشاه خال‌دار، کوکر، آبچلیک، خوتکا، کاکایی، لک لک، پلیکان، سلیم طلایی، چکاوک، غاز خاکستری، پرستوی دریایی و… را از اوایل آبان تا اواخر اردیبهشت می‌توانید در این منطقه مشاهده کنید.

تالاب گمیشان
این منطقه هم زیست‌بوم ارزشمندی است

گلفشان نفتلیجه (گمیشان)

گلفشان گمیشان یکی از خاص‌ترین دریاچه‌های گلستان است که در لیست جاهای دیدنی گلستان به چشم می‌خورد. این دریاچه که با رنگ بنفش خود، توجه هر بیننده‌ای را جلب می‌کند.

دلیل رنگ منحصربه‌فرد این دریاچه ماده‌ معدنی و ارزشمند ید در محیط اطراف آن است. گلفشان نفتلیجه از آب‌شور به همراه گِل رس و گاز با فشار و غلظت زیاد پر شده و همین مسئله سبب شده که خاص باشد.

چنین گلفشان‌های شگفت‌انگیزی را می‌توانید در بین جاذبه های چابهار هم پیدا کنید.

جاذبه های گردشگری گلستان
از خاص‌ترین جاذبه های گلستان

سد گلستان

سد گلستان در حدود ۱۲ کیلومتری شمال شرقی شهر گنبد کاووس، روی رودخانه گرگان رود احداث شده و ازاین‌رو یکی از جاهای دیدنی استان گلستان گنبد کاووس محسوب می‌شود.

طبیعت بکر و زیبای این منطقه سبب شده تا این مکان میزبان بسیاری از مسافران در این منطقه باشد. اگر به شهر گنبد کاووس سفر کردید، بازدید از سد گلستان را از دست ندهید.

سد گلستان
در تابستان به این منطقه سفر کنید

دریاچه توشن

دریاچه توشن که در دهستان انجیر آب واقع شده، یکی دیگر از جاهای دیدنی گلستان است که باید از آن دیدن کنید. این دریاچه در واقع یک سد خاکی تاریخی است که آب آن از چشمه دوبرار در نزدیکی جنگل النگدره تأمین می‌شود و سه طرف آن را جنگل و مرتع فراگرفته است.

قرارگیری این دریاچه در کنار مناطق جنگلی النگدره، ماهیان رنگارنگ در آب‌های شفاف آن، نزدیکی به شهر گرگان و… این جاذبه دیدنی را به یکی از مقاصد پرطرفدار تبدیل کرده است.

دریاچه توشن
ماهی‌های این دریاچه از بیرون آب قابل مشاهده هستند

غار کیارام (غار وسط دل دل)

غار کیارام که با نام غار وسط دل دل نیز شناخته می‌شود، در بخش گالیکش استان گلستان قرار دارد. این غار به‌عنوان قدیمی‌ترین غار مسکونی در شمال کشور شناخته می‌شود.

غار وسط دل دل یکی از جاذبه‌های پرطرفدار گلستان است که بازدید از آن را نباید از دست دهید. جلوی در غار رودخانه‌ای فصلی وجود دارد که هفت متر پایین‌تر از کف غار است و اطراف آن، پوشش جنگلی انبوه و متراکم دیده می‌شود.

جاهای دیدنی گلستان در نوروز
دیدن این غار به تجهیزات لازم نیاز دارد

روستای زیارت

روستای ییلاقی زیارت که در میان دو دامنه کوهستانی و جنگلی قرار گرفته، یکی از مناطق باستانی استان گلستان است که در نزدیکی گرگان و در انتهای جاده جنگلی ناهارخوران قرار دارد.

این روستا مانند لواسان در تهران، مقصد محبوبی برای تعطیلات آخر هفته مردم گرگان است.

چشمه آبگرم، طبیعت چشم‌نواز، مردم مهربان و مهمان‌نواز، چشم‌اندازهای زیبا و بی‌نظیر، خانه‌های روستایی و فرصت کمپینگ در طبیعت، از مزایای سفر به این روستای دنج است.

روستای زیارت
از زیباترین روستاهای ایران

جزیره آشوراده – تنها جزیره شمال ایران

آشوراده، تنها جزیره ایرانی در دریای خزر محسوب می‌شود که حتماً باید سفر به آن را تجربه کنید. بر خلاف خلیج‌فارس و آب‌های آزاد جنوب کشور، در شمال خبری از جزایر کوچک و بزرگ مشهور و توریستی نیست و اگر بخواهید در شمال کشور با قایق موتوری به جزیره‌ای زیبا و جذاب سفر کنید، مقصدی جز آشوراده نخواهید داشت.

این جزیره در کنار زیبایی‌های خاصی که دارد، یکی از مهم‌ترین پناهگاه‌های حیات وحش در جهان است. جزیره آشوراده که در بندر ترکمن واقع شده، تنها ۱۰ کیلومتر با این شهرستان فاصله دارد.

بیایید از همینجا یکبار دیگر به رامیان بازگردیم و نگاهی بیندازیم به زیباترین جاهای دیدنی رامیان که هر کدام مثل یکی از عجایب هفتگانه شگفت‌آورند.

جزیره آشوراده
دسترسی به این جزیره همیشه ممکن نیست

اسکله بندر گز

اسکله بندر گز یکی دیگر از جاهای دیدنی گلستان است که در حاشیه دریای خزر قرار دارد. این اسکله یکی از مناطق بزرگ پرورش ماهی ایران را تشکیل می‌دهد.

از تفریحات پرطرفدار در این مکان می‌توان به ماهیگیری، شنا و قایق‌سواری اشاره کرد. همچنین بازارچه ساحلی بندر گز با غرفه‌های رنگارنگ خود از مهم‌ترین جاذبه‌های این اسکله محسوب می‌شود. تماشای طلوع و غروب آفتاب در این اسکله زیبا را از دست ندهید.

برای اقامت در بندر گز، سراغ اجاره اقامتگاه بوم گردی آوش بندر گز بروید که باصفاتر از آن در این منطقه پیدا نخواهید کرد.

اسکله بندر گز
هنگام غروب دیدنی‌ترین زمان برای بازدید از این نقطه است

جاهای دیدنی تاریخی گلستان

گلستان علاوه بر مکان‌های تفریحی، جاهای دیدنی تاریخی بسیاری نیز دارد. این استان توریستی مقصد مناسبی برای گردشگران است تا بتوانند جاهای دیدنی بسیاری در این منطقه ببینند.

دیوار بزرگ گرگان، قبرستان خالد نبی، برج گنبد کاووس، کاخ‌موزه گرگان، کاخ آقا محمد خان قاجار و … از مکان‌های تاریخی این استان محسوب می‌شوند.

قبرستان خالد نبی

قبرستان خالد نبی که زیارتگاهی در حوالی شمال شرق گنبد کاووس است، یکی از مکان‌های مهم تاریخی و جاهای دیدنی گلستان محسوب می‌شود.

این قبرستان تاریخی در منطقه‌ای کوهستانی و سرسبز قرار گرفته که گورهای عجیب‌وغریب زیادی در آن خواهید دید. در این منطقه، علاوه بر قبرهای عجیب، چند بقعه هم وجود دارد.

خالد نبی از پیامبران الهی در زمان حکومت خسرو انوشیروان از یمن به ایران سفر می‌کند؛ او پیام‌آور دین حضرت اسماعیل بوده و سعی داشته تا مردم ایران که دین زرتشت را برگزیده بودند، به دین الهی دعوت کند.

مزار او در این قبرستان قرار دارد و بسیاری برای بازدید از این قبر و قبرهای عجیب این گورستان خود را به این منطقه می‌رسانند.

قبرستان خالد نبی
از معروف‌ترین قبرستان‌های تاریخی ایران

از اصلی‌ترین دلایل شهرت قبرستان خالد نبی، وجود گورهایی است که مجسمه‌هایی با اَشکال متفاوت در کنارشان دیده می‌شود.

بیشتر از ۶۰۰ سنگ قبر در گورستان وجود دارد و ارتفاع بعضی از مجسمه‌ها به چهار متر می‌رسد. این قبرها به همراهی مجسمه‌هایی که بر فرازشان افراشته شده‌اند به شکلی پراکنده روی کوه و تپه‌های اطراف دیده می‌شوند.

با اینکه برخی مورخان این قبرستان را به دوره پارینه‌سنگی نسبت می‌دهند، اما به طور دقیق نمی‌توان گفت که این مجسمه‌ها و مزارهای قدیمی مربوط به چه دوره تاریخی هستند؛ گویا دور از دسترس بودن آنها و قرارگیری‌شان روی کوه و تپه، مانع از تخریبشان در طول تاریخ شده است؛ بنابراین بی‌شک باید قدمتی طولانی داشته باشد.

نظرات راجع به علت شکل قبرها در قبرستان خالد نبی

درباره شکل مجسمه‌هایی که بالای قبرها قرار گرفته‌اند، نظرات مختلفی وجود دارد. عده‌ای معتقدند مجسمه‌های بلند و کشیده نمادی از اندام جنسی مردانه هستند و بنا به جایگاه اجتماعی صاحب قبر، ارتفاعشان یک تا چهار متر است و مجسمه‌های کوتاه نیز می‌تواند نمادی از جنسیت زنانه و نمایشگر سینه و سینه‌بند زنانه‌ باشد.

برخی نیز معتقدند که مجسمه‌های بلند به شکل مردانی هستند که کلاه به سر دارند و کمربندی به دور کمرشان بسته شده است. همچنین آن‌ها معتقدند که مجسمه‌های کوچک‌تر نمادی از زنان و بخشی از بدن آنها نیستند؛ بلکه شکلی از شاخ و سر قوچ هستند که نماد قدرت به شمار می‌روند و در کنار مزار افراد قدرتمند و مهم قرار می‌گرفتند.

دیوار بزرگ گرگان

دیوار بزرگ گرگان یا همان دیوار بزرگ اسکندر و یا دیوار سرخ از جمله مکان‌های تاریخی گلستان است که در تاریخ ایران ریشه کرده است.

شواهد باستان‌شناسی و داده‌های تاریخی نشان داده‌اند که قدمت این دیوار به حداقل هزار سال قبل از ساخت دیوار بزرگ چین برمی‌گردد؛ بنابراین این دیوار دفاعی را باید یکی از مهم‌ترین آثار باستانی کشور دانست.

درباره ساخت دیوار سرخ نظرات متفاوتی وجود دارد. برخی از محققان ساخت این دیوار تاریخی را به دوران هخامنشیان نسبت می‌دهند؛ در کتاب‌های تاریخی و روایات مختلف آمده است که این دیوار قرار بوده که از حمله اسکندر مقدونی جلوگیری کند. به همین دلیل است که نام دیگر دیوار بزرگ گرگان را بسیاری از مردم، دیوار اسکندر می‌دانند.

درباره دیوار گرگان بیشتر بخوانید.

دیوار بزرگ گرگان
داستان‌های بی‌شماری درباره چرایی ساخت این دیوار وجود دارد

آنچه که در حال حاضر از این دیوار تاریخی باقی مانده است از ساحل کمش تپه در جنوب رود اترک و شمال بندر ترکمن آغاز می‌شود؛ اما هنوز محققان نتوانسته‌اند انتهایی برای این دیوار مشخص کنند.

طبق احتمالاتی که وجود دارد ممکن است انتهای این دیوار تاریخی در نزدیکی رود گرگان، روستای خوجه لر، کوه‌های گلیداغ و یا قله کوه علی‌آباد قرار گرفته باشد.

برج گنبد کاووس (برج گنبد قابوس)

برج گنبد کاووس یا برج گنبد قابوس یکی دیگر از جاهای دیدنی گلستان است که حتماً باید از آن بازدید کنید. این برج معماری خاصی دارد که همین مسئله سبب شده شهرتی جهانی بگیرد.

این برج ازآنجاکه داخل شهر گنبد کاووس قرار گرفته، دسترسی آسانی دارد. برج آجری گنبد قابوس، بلندترین برج آجری جهان است.

برج گنبد کاووس
به این بنا میل گنبد هم می‌گویند

برج تاریخی گنبد کاووس با ۷۲ متر ارتفاع از بناهای تاریخی مربوط به سده‌ چهارم هجری محسوب می‌شود که در زمان پادشاهی شمس‌المعالی قابوس ابن وشمگیر، از پادشاهان آل زیار ساخته شده است.

بر اساس کتیبه‌ آجری موجود در بنا که به خط کوفی نگاشته شده و گرداگرد برج نصب شده است، این برج در سال ۳۸۵ هجری شمسی و بنا به دستور قابوس ابن وشمگیر در حومه شهر جرجان یا همان گنبد کاووس فعلی بنا شده است.

کاخ موزه گرگان – کاخ اختصاصی گرگان

کاخ موزه‌ گرگان که با نام‌های کاخ سلطنتی گرگان یا کاخ اختصاصی گرگان نیز شناخته می‌شود، یکی از ۱۲ کاخ سلسله‌ پهلوی بود که در کشور ساخته شد. این بنا در دوره‌ پهلوی اول و به دستور رضاشاه در سال ۱۳۱۷ ساخته شد.

کاخ موزه گرگان
اگر به تاریخ علاقه‌مندید از این مکان بازدید کنید

کاخ موزه‌ گرگان به‌عنوان اولین موزه‌ منطقه شمال، بیست‌ و‌ چهارمین موزه‌ کشور و چهارمین موزه‌ تخصصی باستان‌شناسی ایران شناخته می‌شود.

در این موزه تندیس‌هایی از ۳۰ شخصیت برجسته‌ استان گلستان به همراه آثار به‌جامانده از دوران پهلوی برای نمایش عموم در این مکان نگهداری می‌شود. بازدید از این موزه زیبا را در برنامه‌های سفر خود به گرگان حتماً قرار دهید.

کاخ آقا محمد خان قاجار

کاخ آقا محمد خان قاجار یکی دیگر از مکان‌های تاریخی استان گلستان است که بازدید از آن برای بسیاری از افراد هیجان‌انگیز است.

کاخ آقا محمد خان گرگان که در زمان حکومت قاجارها بر ایران ساخته شد، بخش‌های مختلفی دارد. این کاخ شامل عمارت کلاه‌فرنگی عباس‌خانی، ساختمان دارالعماره و دارالحکومه است.

معروف ترین جاهای دیدنی گلستان
این بنا رو به تخریب است

مسجد جامع گرگان

زمانی که صحبت از جاهای دیدنی گلستان و خصوصاً مکان‌های تاریخی این استان می‌شود، نمی‌توان مسجد جامع گرگان را فراموش کرد. این موزه با مناره‌ای آجری، منبر منبت‌کاری عهد تیموری، دولنگه در چوبی معرق‌کاری و … هر بیننده‌ای را هیجان‌زده خواهد کرد.

مسجد جامع گرگان در جوار بازار سنتی و قدیمی نعل‌بندان در خیابان امام خمینی‌شهر گرگان قرار دارد که دسترسی به آن با وسایل نقلیه عمومی به‌راحتی امکان‌پذیر است. این مسجد تاریخی از بناهای ساخته شده دوره سلجوقی در ایران است که پیشنهاد می‌کنیم حتماً از آن دیدن کنید.

جاهای دیدنی تاریخی گلستان
یکی از زیباترین نمونه‌های معماری ایرانی

تپه قلعه تخت سلیمان

تپه قلعه تخت سلیمان که یکی از جاهای دیدنی گلستان است، در شهرستان مینودشت بخش گالیکش روستای تنگ‌راه واقع شده است. اطراف این تپه سنگ‌های بزرگ و کوچک حجیم با قطر تقریبی یک متر، به‌صورت خشکه‌‌چین کار شده‌اند.

در قسمت جنوبی، دیواری به‌صورت پیش‌آمدگی و عقب‌رفتگی دیده می‌شود که از جذابیت‌های این مکان تاریخی محسوب می‌شود. در سفر به گلستان بازدید از تپه قلعه تخت سلیمان را فراموش نکنید.

حالا که از طبیعت گلستان عبور کردیم و به تاریخ رسیدیم، بیایید سراغ جنگل ارسباران برویم که تاریخ قیام بابک و زیبایی طبیعی را با هم دارد، می‌دانید این جنگل کجاست؟

سایر جاهای دیدنی تاریخی گلستان

جاهای دیدنی گلستان تمام‌شدنی نیستند و شما می‌توانید از بازدید هرکدام از این مکان‌ها لذت بسیاری ببرید. در ادامه به معرفی برخی دیگر از جاهای دیدنی تاریخی گلستان پرداخته‌ایم.

آرامگاه مختومقلی فراغی

آدرس: گلستان، شهرستان مراوه‌تپه، روستای آق‌تقه

این آرامگاه تاریخی متعلق به یکی از بزرگ‌ترین شاعران ترکمن و البته از مهم‌ترین شخصیت‌های تاریخ ترکمن‌ها است.

آرامگاه مختومقلی فراغی

سرای باقری‌ ها

آدرس: گلستان، گرگان، خیابان امام خمینی

سرای باقری ها با بیش از ۲۵۰۰ مترمربع وسعت، بزرگ‌ترین خانه بافت تاریخی گرگان و نیز بزرگ‌ترین خانه تاریخی شمال کشور است.

خانه شیرنگی

آدرس: گلستان، گرگان، محله نعل‌بندان و جنب امامزاده نور

خانه شیرنگی که با نام خانه شیرنگی‌ها نیز شناخته می‌شود، یکی از جاهای دیدنی تاریخی گلستان است که قدمت آن به دوره قاجار بازمی‌گردد.

ایستگاه راه‌آهن بندر ترکمن

آدرس: گلستان، بندر ترکمن

ایستگاه راه‌آهن بندر ترکمن که به دستور رضاشاه ساخته شد، در شهریور ۱۳۱۷ افتتاح گردید. از ایستگاه راه‌آهن بندر ترکمن به‌عنوان شمالی‌ترین ایستگاه راه‌آهن سراسری ایران و از جاذبه های گردشگری بندر ترکمن یاد می‌شود.

مدرسه عمادیه

آدرس: گلستان، گرگان، محله درب نو، خیابان امام خمینی

مدرسه عمادیه گرگان از جاهای دیدنی گلستان است که در دوره شاه سلیمان صفوی ساخته شد و در تاریخ ۱۹ مهرماه سال ۱۳۷۸ هجری شمسی با شماره سند ۲۴۶۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

مدرسه عمادیه

خانه امیر لطیفی (موزه صنایع دستی گرگان)

آدرس: گلستان، گرگان، بازار قدیمی نعل‌بندان، پشت مسجد جامع گرگان، محله چهارشنبه‌ای

خانه امیر لطیفی خان که یکی از مراکز تاریخی گلستان محسوب می‌شود، در حوالی بازار قدیمی نعل‌بندان و در پشت مسجد جامع گرگان قرار دارد.

تپه باستانی بازگیر

آدرس: گلستان، مینودشت، بخش مرکزی، روستای بازگیر

تپه باستانی بازگیر یکی دیگر از جاهای دیدنی گلستان است که تا کنون نشانه‌هایی از زندگی مردم در دوره‌های فرهنگی مس و سنگ انتقالی، مفرغ قدیم، مفرغ پایانی، آهن و دوره اشکانی در آن کشف شده است.

شهر باستانی جرجان

آدرس: گلستان، ۳ کیلومتری غرب گنبد کاووس

شهر باستانی جرجان بیش از هزار سال قبل، دارای امکاناتی مانند فاضلاب شهری، خیابان‌هایی با سنگ‌فرش‌های منقش آجری و سیستم آبرسانی به خانه‌ها بوده است.

برج رادکان کردکوی

آدرس: گلستان، ۴۲ کیلومتری جنوب کردکوی، ۴ کیلومتری جنوب شرقی روستای رادکان

برج رادکان کردکوی که با نام میل رادکان کردکوی نیز شناخته می‌شود، در گذشته در مسیر جاده ابریشم قرار داشت و همین مسئله نشان از اهمیت این برج تاریخی دارد.

شهر تاریخی دشت حلقه

آدرس: گلستان، ۱۲ کیلومتری غرب شهر مینودشت، روستای دشت حلقه

شهر تاریخی دشت حلقه که با نام شهر تاریخی دشت قلعه نیز شناخته می‌شود، در شهرستان مینودشت، روستای دشت حلقه قرار دارد.

دیوار تمیشه

آدرس: گلستان، ۱۳ کیلومتری کردکوی، روستای باغوکناره

دیوار تمیشه مربوط به دوره ساسانیان است و در شهرستان کردکوی، روستای باغوکناره قرار دارد.

خانه دارویی

آدرس: گلستان، گرگان، خیابان باغ شاه (ملل)، کوچه پشت سپاه

خانه دارویی یکی دیگر از جاذبه‌های تاریخی گرگان است که در دوره پهلوی اول ساخته شده است.

پل نوده خاندوز

آدرس: گلستان، مسیر آزادشهر و شاهرود

پل تاریخی نوده خاندوز در دوره پهلوی اول توسط مهندسین آلمانی ساخته شد. امروزه این پل به یکی از جاذبه‌های تاریخی گلستان تبدیل شده است.

تفریحات خاص استان گلستان

اگر به گلستان سفر کردید و به دنبال تفریحاتی خاص مانند سوارکاری، پاراگلایدر و … هستید، این منطقه شمالی نیاز شما را برطرف می‌کند. در ادامه به چند تا از تفریحات خاص استان گلستان را به شما معرفی خواهیم کرد.

مجتمع سوارکاری گنبد کاووس

آدرس: گلستان، گنبد کاووس، بلوار معلم

مجتمع سوارکاری گنبد کاووس از قدیمی‌ترین و مشهورترین جاهای تفریحی استان گلستان محسوب می‌شود. این مجموعه در اواخر سال ۱۳۴۰ هجری شمسی با هدف برگزاری مسابقات سوارکاری داخلی و خارجی راه‌اندازی شد.

گردش در گلستان شما را حسابی گرسنه کرد؟ پس بیایید از منو بهترین غذاهای شمال یک انتخاب باب طبع کنید!

اسب ترکمن
اسب ترکمن از معروف ترین نژادهای اسب در جهان است

سایت های پروازی گلستان

گلستان برای علاقه‌مندان به ورزش پاراگلایدر مقصد جذابی محسوب می‌شود. تین استان سه سایت پروازی حرفه‌ای دارد که اگر علاقه‌مند باشید می‌توانید برای تفریح هیجان‌انگیز در گلستان به آن‌ها مراجعه کنید.

سایت پروازی ترسه

آدرس: مینودشت، روستای ترسه

سایت پروازی ترسه که در منطقه‌ای بکر و خوش‌آب‌وهوا قرار گرفته، میزبان بسیاری از مسابقات پاراگلایدر در سطح ملی است.

سایت پروازی ترسه

سایت پروازی ریگ چشمه

آدرس: علی‌آبادکتول، روستای ریگ چشمه

باتوجه‌به منطقه‌ای که این سایت در آن قرار گرفته، پاراگلایدر سواران در این سایت می‌توانند پروازی رؤیایی را در انتهای مسیر پارک جنگلی تنگه چهل چای و در فضایی سرسبز و جنگلی تجربه کنند.

سایت پروازی زنگلاب

آدرس: گلستان، ۷ کیلومتری مینودشت، روستای کوهستانی زنگلاب

سایت پروازی زنگلاب در ارتفاعات تفرجگاه جنگلی تنگه چهل چای مینودشت و در نزدیکی روستای کوهستانی زنگلاب قرار دارد.

بازارهای گلستان

در لیست جاهای دیدنی گلستان نام بازارهای معروف این استان نیز خوش می‌درخشد. بیشتر مسافرانی که به یک شهر سفر می‌کنند، در برنامه‌های خود بازارگردی را حتماً جای می‌دهند. اگر شما از آن دسته افراد هستید که عاشق بازارگردی هستید، ادامه این مطلب را با دقت بخوانید. در ادامه به معرفی چند بازار معروف این استان پرداخته‌ایم.

بازارچه مرزی اینچه برون

آدرس: گنبد کاووس، ۲۰ کیلومتری اینچه برون

در بازارچه مرزی اینچه برون صنایع دستی ترکمن‌ها مانند لباس، زیورآلات ترکمنی و حتی فرش را می‌توانید خریداری کنید.

بازار روس‌ها

آدرس: گنبد کاووس، ورودی شهر

در این بازار قدیمی می‌توانید انواع پوشاک، لوازم آشپزخانه و… را با قیمت مناسب تهیه کنید.

بازارچه ساحلی بندر ترکمن

آدرس: گلستان، خط ساحلی بندر ترکمن

در این بازارچه ساحلی از خوراکی‌های محلی گرفته تا پوشاک و لوازم آشپزخانه و صنایع دستی بندر ترکمن و همچنین شال‌های معروف و گران‌بهای ترکمنی را می‌توانید تهیه کنید.

اهل بازارگردی هستید؟ اینجا با بهترین مناطق آزاد ایران برای خرید آشنا شوید.

بازارچه ساحلی بندر ترکمن

سه‌شنبه‌بازار بندر گز

آدرس: گلستان، بندر گز

سه‌شنبه‌بازار بندر گز از بازار‌‌های هفتگی شمال کشور است که می‌توانید محصولات محلی مردم گلستان را از این بازار تهیه کنید.

اجاره اقامتگاه در بهترین و بکرترین جاهای گلستان

گلستان زیبا و سرسبز همان‌طور که تا اینجا اشاره کردیم، مناطق بکر و جذاب بی‌شماری دارد. اجاره اقامتگاه در بهترین و بکرترین جاهای گلستان یکی از مهم‌ترین کارهایی است که قبل از سفر خود باید انجام دهید.

اجاره بهترین ویلاها در شهرهای ترکمن، علی‌آبادکتول، گنبد کاووس، رامیان و … را از جاباما انجام دهید. با مراجعه به جاباما می‌توانید بهترین اقامتگاه‌های گلستان را مشاهده و مقایسه کنید و سرانجام بهترین انتخاب را داشته باشید.

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با جاهای دیدنی گلستان آشنا کنیم. آیا تجربه سفر به استان گلستان را داشته‌اید؟ تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

اجاره اقامتگاه در گلستان

پاسخ به سوالات متداول درباره جاهای دیدنی گلستان

نام تنها جزیره دریای خزر چیست و کجا قرار دارد؟

جزیره آشوراده تنها جزیره شمالی کشور است که در ۱۰ کیلومتری بندر ترکمن قرار گرفته است.

معروف ترین جنگل استان گلستان کجاست؟

منطقه حفاظت شده جهان نما، پارک جنگلی ناهارخوران، جنگل توسکستان، پارک ملی گلستان، جنگل النگدره، پارک جنگلی قرق، دشت شقایق گالیکش، منطقه شکار ممنوع عزیزآباد و … از معروف‌ترین جنگل‌های استان گلستان هستند.

بهترین فصل سفر به گلستان کی است؟

استان گلستان در هر چهار فصل سال زیبایی‌های خاصی دارد؛ اما فصل بهار را باید بهترین زمان سفر به گلستان دانست.

بهترین جاهای دیدنی گلستان در پاییز کجاست؟

پارک ملی گلستان، برج گنبد کاووس، کاخ موزه گرگان و … بهترین جاهای دیدنی در پاییز هستند.

بلندترین برج تمام آجری جهان کدام است و در کجا قرار دارد؟

برج گنبد قابوس یا همان برج گنبد کاووس بلندترین برج آجری جهان است که در شهر گنبد کاووس قرار گرفته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 + 4 =

دکمه بازگشت به بالا