جاباما

مینودشت گلستان، سرزمین اجدادی قزلباش‌ها با جاذبه‌های فراوان

مینودشت یکی از شهرستان‌های استان گلستان است که در دامنه شرقی کوه‌های البرز قرار گرفته است. نکته جالب درباره این شهر، تنوع مردمان آن است. بخش عمده‌ای از مردمان این شهر، مهاجران قدیمی قزلباش‌ها هستند. علاوه بر قزلباش‌ها، مردمان دیگری با ریشه‌هایی از شهرهای دیگر هم در مینودشت ساکن هستند.

مردم کرد، مازندرانی، ترکی، آذری، سیستانی و خراسانی از جمله دیگر افراد جمعیت ساکن این شهر هستند. تمام مردمان این شهر در کنار جاذبه‌های طبیعی و تاریخی آن، مینودشت را به یک مقصد دوست‌داشتنی برای سفرهای تابستانی تبدیل کرده‌اند. طبیعت  و تاریخ در این شهر دست به دست هم داده‌اند و شگفتی‌های بی‌نظیری را خلق کرده‌اند.

تاریخ مینودشت گلستان، شهری از دل تاریخ

مینودشت جزو شهرهای باستانی استان گلستان به‌حساب می‌آید. آثار تاریخی که در این شهر پیدا شده‌اند، نشان‌ می‌دهند که قدمت آن‌ها به هزاره پنجم قبل از میلاد نیز می‌رسد. در این تاریخ پرفراز و نشیب، نام این شهر چندین و چند بار تغییر کرده است.

در طول تاریخ، حکام متنوعی را به خود دیده و از بسیاری از بلایا جان سالم به در برده است. حالا این شهر، همچنان زیبا و پرجاذبه، باقی‌مانده است و با رویی گشاده از تمام مسافران و مهمانانش پذیرایی می‌کند.

تاریخ مینودشت گلستان
مینودشت یکی از سبزترین و بکرترین جاهای شمال است

دیگر نام های مینودشت

اگرچه مینودشت گلستان نامی بسیار برازنده برای این شهر رویایی است؛ اما در طول تاریخ نام‌های متنوعی برای این شهر انتخاب شده بودند. نام‌هایی مانند کبودجامه، حاجیلر، سنگرلر و سنگر حاجیلر و دشت مینو نیز زمانی نام این شهر بوده‌اند. در میان تمام این نام‌ها، کبودجامه، قدیمی‌ترین نامی است که زمانی بر روی این شهر بود.

کسی درباره علت اصلی انتخاب این نام برای این شهر، چیزی ننوشته است. این نام تا زمان شاه عباس صفوی باقی ماند. در این زمان، گروهی از قزلباش‌ها به نام حاجلیرها به مینودشت مهاجرت کردند و نام این شهر به حاجلیر تغییر پیدا کرد. زمان می‌گذرد تا به دوره حکومت قاجاری‌ها می‌رسیم.

در این زمان، نام سنگر بر روی این شهر گذاشته شد. علت‌های مختلفی برای انتخاب این نام بیان می‌شوند. یکی از علت‌ها، وجود مناطق کوهستانی در اطراف حاجلیر بود. مردم برای پناه گرفتن و جنگ به این مناطق پناه می‌بردند و به همین دلیل، نام سنگر برای شهر انتخاب شد.

بعد از نام سنگر، نوبت می‌رسد به آخرین نام شهر که نام کنونی آن نیز هست. مینودشت از سال ۱۳۱۸ برای شهر انتخاب شد. در این سال‌ها، رضا شاه چندین بار به این شهر و روستاهای اطراف سرکشی کرد و چندین دستور ساخت و ساز و قوانین فرهنگی برای این شهر صادر کرد. او بعد از دیدن طبیعت و زیبایی‌های چشم‌گیر این محل،‌ در ابتدا نام دشت مینو و سپس، نام مینودشت را برای شهر انتخاب کرد.

گلستان پر است از جاهای دیدنی بکر و خارق‌العاده! با جاذبه های گلستان بیشتر آشنا شوید.

نام های مینودشت گلستان
دشت‌های بی‌کران مینودشت گلستان یکی از علل شهرت آن است

جاهای دیدنی مینودشت گلستان

طبیعت سحرآمیز این شهر باعث شده است که نام مینودشت برای آن انتخاب شود. در سفر به این شهر، باید دانست که مینودشت چه جاذبه‌هایی برای مسافران خود دارد. این طبیعت زیبا و شگفت‌انگیز، در گوشه‌گوشه شهر خود را به رخ می‌کشد. باهم می‌خواهیم در تمام بخش‌های این شهر قدم بزنیم و با تک‌تک دیدنی‌های آن آشنا شویم.

تپه باستانی بازگیر

آدرس: استان گلستان، ۲ کیلومتری شمال شهر مینودشت، حاشیه ضلع غربی رودخانه ترکولو، جنوب شرقی روستای بازگیر.

درباره تاریخ مینودشت گفتیم که آثاری در این شهر پیدا شده‌اند که نشان می‌دهد قدمت مینودشت به هزاره پنجم قبل از میلاد می‌رسد. در این تپه در سال ۱۳۷۹ و در طی حفر چاه، چندین اثر باستانی در عمق چندین متری پیدا شدند.

این آثار از جنس مفرغ بودند و حکایت از قدمت چندین هزار ساله می‌کردند. آثار باستانی کشف شده به موزه گرگان منتقل شدند. حالا تپه بازگیر به عنوان یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های تاریخی مینودشت به‌حساب می‌آید.

اگر دوست دارید روایت یک لیدر محلی را از سفری لذت‌بخش به گلستان بخوانید، این مطلب مخصوص شماست.

تپه باستانی بازگیر
در این مکان آثار باستانی بسیاری پیدا شده است

پارک ملی گلستان

آدرس: استان گلستان، ۱۵ کیلومتری شهر گالیکش.

حتماً وقتی بدانید که پارک ملی گلستان اولین پارک ملی ثبت شده در ایران است،‌ برای دیدن آن خیلی بیشتر مشتاق خواهید شد. پارک ملی گلستان، پارکی با وسعت ۹۰۰ کیلومتر مربع است که اقلیم‌ها و گونه‌های متنوعی را در خود جای داده است. برای کسانی که به دنیای گیاهان علاقه دارند، این پارک محلی رؤیایی به‌حساب می‌آید.

جایی که می‌توانید گستره وسیعی از گیاهان، از صخره‌های مرتفع آهکی تا تپه‌ماهورهایی با ارتفاع‌های کم و زیاد را ببینید. تنوع اقلیم و مساحت وسیع این پارک باعث شده است که محیطی مناسب برای رشد حدود ۳۰۲ نوع حیوان به وجود بیاید که برخی از آن‌ها از گونه‌های وحشی هستند.

اگر چنین جاهای بکر و مناظری را دوست دارید که انبوه درختان آن را باشکوه می‌کند، پس سری هم به جاهای دیدنی گرگان بزنید.

پارک ملی گلستان
گالیکش یکی از زیباترین مناطق جنگلی در مجاورت مینودشت گلستان است

جنگل چهل چای

آدرس: استان گلستان، ۷ کیلومتری مینودشت.

مینودشت شهری سرسبز است که در هرجای شهر که باشید، تا چشم بچرخانید، سبزی و دار و درخت خواهید دید. جنگل چهل چای یا همان تنگه مینودشت گلستان، یکی از مهم‌ترین و وسیع‌ترین جاذبه‌های طبیعی این شهر است که در اطراف آن قرار گرفته است.

چهل چای، جنگلی با وسعت ۵۷ هکتار است که جاذبه‌های دیدنی فراوانی را در دل خود پنهان کرده است. از ویژگی‌های مهم این جنگل، دسترسی راحت به آن و امکانات فراوانش است که گشت و گذار در چهل چای را ساده می‌کند. چهل چای در منطقه جنگل‌های پهن برگ خزری قرار گرفته است و پوشش گیاهی بسیار متنوعی دارد.

خودتان را در میان جنگلی انبوه و درختانی سر به فلک کشیده تصور کنید، در حالی که صدای جریان آب از نزدیکی‌ها به گوش می‌رسد. مسلماً تنها راه رفتن در این جنگل و تماشای سرسبزی و طراوت رودخانه‌های آن تجربه‌ای بسیار خاطره‌انگیز خواهد شد.

جنگل چهل چای مینودشت
این جنگل یکی از بهترین جاهای نزدیک به مینودشت گلستان برای پیک نیک است

آبشار ریگ چشمه

آدرس: استان گلستان، علی آباد کتول، فاضل آباد، روستای ریگ چشمه.

یکی دیگر از روستاهایی که در اطراف مینودشت گلستان قرار دارد و زیبایی‌های طبیعی فراوانی را پنهان کرده است، روستای ریگ چشمه است.

در ابتدا باید بگوییم که با اجاره ویلا در ریگ چشمه مینودشت، می‌توانید در بهترین و تمیزترین خانه‌های روستایی ساکن شوید. آبشاری با همین نام نیز در میان جنگل‌های انبوه روستا، پنهان شده است. آبشاری که رسیدن به آن، مستلزم طبیعت‌گردی کوتاه و ساده‌ای است که در نهایت به مقصدی خیال‌انگیز می‌رسد.

اگر خواستید در جایی نزدیک به علی آباد کتول اقامت کنید، پیشنهاد می‌دهیم سراغ اجاره اقامتگاه بوم گردی ریگ چشمه بروید که معروف ترین بومگردی این منطقه است.

آبشار ریگ چشمه
ریگ چشمه یکی از معروف ترین جاهای دیدنی گلستان است و فاصله کمی با مینودشت دارد

آبشار حسینا

آدرس: استان گلستان، ۲۱کیلومتری جنوب شرقی مینودشت، روستای حسینا.

روستای حسینا جایی است که می‌توانید این آبشار را در نزدیکی آن پیدا کنید. همچنین در اطراف این روستا،‌ چشمه‌ای را خواهید یافت که آبشار حسینا و چندین آبشار دیگر را در مسیر خود به وجود آورده است.

در اطراف این روستا، علاوه بر این چشمه و آبشار حسینا، چندین و چند غار آهکی وجود دارند که خود را در میان سرسبزی جنگل انبوه از دیدها پنهان کرده‌‌اند.

عاشق جاهای بکر هستید و مقصد سفرتان شما است؟ شاید فکر کنید همه جای شمال این روزها شلوغ است، اما ما به شما خلوت ترین و بکرترین جاهای دیدنی شمال را معرفی کرده‌ایم.

آبشار حسینا

آبشار لولوم

آدرس: استان گلستان، شهرستان مینودشت،‌ روستای لولوم.

آبشار لولوم نیز مانند دیگر آبشارهای مینودشت و روستاهای اطراف، در میان جنگل‌های مینودشت گلستان قرار گرفته است. بعد از اینکه به روستای لولوم رسیدید، برای رسیدن به آبشار، حدود ۱۵ دقیقه پیاده‌روی در پیش خواهید داشت.

این آبشار از روی صخره‌های سنگی کم‌ارتفاع در میان جنگل، جاری شده است و در نهایت نیز چشمه‌ای را به وجود می‌آورد. برای اینکه بتوانید با خیالی راحت از زیبایی‌های این آبشار لذت ببرید، بهتر است فصل بهار و یا تابستان را برای سفر خود انتخاب کنید.

گلستان استان طبیعت بکر و دست‌نخورده است، یکی از آن‌ها جنگل ابر شاهرود است که مقصد بسیاری از تورهای طبیعت‌گردی شده است.

آبشار لولوم

منطقه لوه

آدرس: استان گلستان، شهرستان مینودشت، شهرستان گالیکش، منطقه جنگلی لوه.

یکی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی مینودشت گلستان، منطقه لوه است. این منطقه در میان جنگل‌های هیرکانی قرار گرفته است و مهم‌ترین دیدنی طبیعی داخل آن نیز، آبشاری پله‌ای به همین نام است. برای رسیدن به این منطقه باید بعد از گالیکش، ۲۰ کیلومتر دیگر برانید تا به مقصد برسید. انواع جنگل‌های مختلف و از جمله مهم‌ترین جنگل بلوط گلستان در این منطقه قرار گرفته است.

منطقه لوه
اگر عاشق شکوه و زیبایی آبشارها هستید، گلستان یک بهشت تمام و کمال برایتان است

قلعه قافه

آدرس: استان گلستان، شهرستان مینودشت، روستای قلعه قافه.

یکی دیگر از جاهای دیدنی مینودشت که در آن می‌توان ردپای تاریخ را در کنار طبیعت زیبا دید، روستای قلعه قافه است. اگرچه این نام بر روستا گذاشته شده؛ اما مردم محلی آن را لانه سیمرغ صدا می‌کنند. شاید علت این نام، وجود ارتفاعات ماران کوه در این روستا باشد.

با رفتن به این ارتفاعات می‌توانید چشم‌اندازی بی‌نظیر از تمام روستا را تماشا کنید. اولین چیزی که در رفتن به قلعه قافه، نظر شما را جلب خواهد کرد، بافت قدیمی روستا است. مردم این روستا اکثراً به کشاورزی محصولاتی مانند زردآلو، آلو، سیب‌زمینی و انواع مرکبات می‌پردازند.

حالا کافی است که روستایی با بافت سنتی را تصور کنید که در گوشه و کنار آن، جویبارها و آبشارها و چشمه‌های متنوعی جریان دارند. در سفر به مینودشت، دیدن این روستا را از دست ندهید.

برای برنامه‌ریزی سفر به شمال به کمی راهنمایی نیاز دارید؟ ما در این مطلب یک راهنمای کامل از انتخاب مقصد، انتخاب اقامتگاه و بهترین زمان سفر به هر منطقه از شمال را داریم.

قلعه قافه

غار کیارام

آدرس: استان گلستان، شهرستان مینودشت، بخش گالیکش.

به غار کیارام، غار وسط دل دل هم می‌گویند. غاری با عمق ۲۴ متر که زندگی در آن به دوران‌های باستانی پارینه سنگی برمی‌گردد. این غار در میان جنگل‌های انبوه قرار گرفته است و در جلوی آن نیز رودخانه‌ای جریان دارد که به دل جنگل می‌رود. در میان تمام غارهای کشف شده در گلستان، غار کیارام، باستانی‌ترین قدمت را دارد.

غار کیارام

شهر تاریخی دشت حلقه

آدرس: استان گلستان، شهرستان مینودشت، روستای دشت حلقه.

روستای دشت حلقه و یا روستای دشت قلعه، روستایی تاریخی و از جمله آثار ملی به ثبت رسیده است که در شهرستان مینودشت قرار دارد. در این روستا، شهری باستانی پیدا شده است که شکل هندسی آن به‌صورت هشت ضلعی نامنظم است و توسط دو حصار در اطراف آن، حفاظت می‌شد.

آثار سفالی یافت شده در این روستا نشان می‌دهد که زندگی و تمدن در آن از دوران هزاره اول پیش از میلاد آغاز شده بود و تا قرن هفتم و هشتم هجری قمری نیز ادامه داشت.

گلستان یک مقصد ایده‌آل برای کسانی است که دوست دارند چند روزی را در آرامش طبیعت سپری کنند. اگر شما هم جزو همین دسته افراد هستید اجاره اقامتگاه بوم گردی خانه ابریشم رامیان یکی از بهترین تصمیم‌هایتان در این سفر خواهد بود.

مین تپه

آدرس: استان گلستان، شهرستان مینودشت گلستان، بخش مرکزی، دهستان چهل چای، ۷۰۰ متری جنوب غرب روستای قلمی.

مین تپه یکی دیگر از دیدنی‌های مینودشت است که می‌تواند گواهی بر تاریخ و قدمت طولانی این شهرستان باشد. آثاری که در این منطقه پیدا شده‌اند، نشان می‌دهند که زندگی در این تپه به هزاره اول تاریخ برمی‌گردد. حالا این منطقه در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و جزو جاهای دیدنی مهم مینودشت به‌حساب می‌آید.

مین تپه

قلعه سلیمان بوقه

آدرس: استان گلستان، شهرستان مینودشت گلستان، روستای ترسه.

موقعیت مکانی این قلعه نشان می‌دهد که زمانی برای پناه گرفتن و دفاع مورد استفاده قرار می‌گرفت. قلعه سلیمان بوقه بر روی کوهی به نام بوقوتو قرار گرفته است که ۲۰۰۰ متر ارتفاع دارد. همین موضوع باعث می‌شود که دسترسی به قلعه، خیلی آسان نباشد. با این وجود، بررسی‌های دقیقی در محیط اطراف قلعه انجام شده است و آثار یافت شده، نشان می‌دهند که حیات این قلعه به زمان سلجوقیان تا ایلخانان برمی‌گردد.

اگر جاهای دیدنی تاریخی را دوست دارید و در سفرتان به بازدید از آن‌ها می‌روید، دیدن دیوار گرگان را به شما پیشنهاد می‌کنیم که یکی از طولانی‌ترین بناهای بشری است!

جاذبه های مینودشت گلستان

ماران کوه

آدرس: استان گلستان، شهرستان رامیان.

ماران یک منطقه سرسبز و کوهستانی است که در نزدیکی رامیان قرار گرفته است. اهمیت این منطقه هم به دلیل مناظر طبیعی شگفت‌انگیز آن و هم به دلیل اهمیت تاریخی آن درگذشته است. حکومت‌های بسیاری در طول زمان به این منطقه توجه خاصی داشتند و در آن حکمرانی می‌کردند.

نتیجه این حکمرانی‌ها، ساختن قلعه ماران است که بر فراز قله‌ای به ارتفاع ۲۴۳۰ متر قرار گرفته است. اگر می‌خواهید به تماشای این قلعه سنگی پر رمز و راز بروید،‌ طبیعت‌گردی و کوهنوردی سخت و در عین حال خاطره‌انگیزی در پیش خواهید داشت.

مسیر طبیعت‌گردی شما از میان جنگلی انبوه و چشمه‌ها و جویبارهای فراوان می‌گذرد. وقتی به این فکر کنید که قرار است در مقصد، چادر بزنید و زیر آسمانی پرستاره بخوابید، سختی مسیر بسیار بر شما آسان خواهد شد.

اگر راهی این منطقه زیبا شدید، جاذبه های رامیان را به هیچ عنوان از دست ندهید.

ماران کوه
اهل طبیعت‌گردی هستید؟ حتما به اینجا سری بزنید!

بوستان جنگلی باقرآباد

آدرس: استان گلستان، شهرستان مینودشت گلستان، روستای باقرآباد.

بوستان جنگلی باقرآباد، منطقه‌ای جنگلی و زیبا است که در نزدیکی روستای باقرآباد قرار گرفته است. اگر می‌خواهید از طبیعت بکر و سکوت و آرامش آن لذت ببرید، بوستان جنگلی باقرآباد بهترین مکان برای چنین تجربه‌ای است.

پارکی جنگلی که رودخانه‌ای نیز از میان آن عبور می‌کند و حال و هوای آن را به‌کلی تغییر داده است. در این بوستان می‌توانید پیاده‌روی آرام و عمیق در میان درختان سرسبز و انبوه را تجربه کنید.

پارک جنگلی النگدره گرگان هم یکی دیگر از پارک های جذاب این استان است.

بوستان جنگلی باقرآباد

روستای ترسه و سایت پروازی آن

آدرس: استان گلستان، شهرستان مینودشت گلستان، روستای ترسه.

روستای ترسه، روستایی بکر است که در اطراف آن، کوهستان‌های با ارتفاع زیاد قرار گرفته‌اند. از جذابیت‌های مهم این روستا، سایت پرواز آن است که سالانه مسابقات بسیاری در آن برگزار می‌شوند. روستای ترسه، روستایی کم‌جمعیت است که در کل ۹۰۰ نفر ساکن دارد. مردم روستا اکثراً به کشاورزی و دامداری مشغول هستند.

در میان کوچه‌های این روستا که راه بروید، بوی نان محلی به مشامتان می‌رسد که نمی‌توان از لذت چشیدن آن به راحتی گذشت.

روستای ترسه

چراغ تپه

آدرس: استان گلستان، ۳کیلومتری جنوب شرقی شهرستان مینودشت.

چراغ تپه یکی دیگر از سایت‌های پروازی مهم کشور است که در نزدیکی مینودشت قرار گرفته است. این مکان، یکی از مقاصد مهم پاراگلایدر سوارهای کشور است که برای مسابقه و تمرین به آن مراجعه می‌کنند. اگر اهل ریسک هستید، به شما پیشنهاد می‌کنیم برای یک بار پاراگلایدر را در این منطقه همراه با مربی امتحان کنید.

وقتی به ارتفاع بروید، منظره طبیعت بکر روستا و شهرستان‌های اطراف را زیر پای خود خواهید دید. چشم‌اندازی خوش آب و رنگ و زیبا که تا مدت‌ها در حافظه‌تان باقی خواهد ماند.

حالا که گشت‌وگذارمان در دیدنی‌های مینودشت رو به اتمام است، بیایید سری به یکی از معروف ترین جاهای دیدنی گلستان، یعنی چشمه گل رامیان بزنیم.

چراغ تپه

بهترین مسیر دسترسی به مینودشت گلستان

برای رفتن به مینودشت مسیرهای متعددی پیش رویتان وجود دارد. رفتن به مینودشت با استفاده از خودروی شخصی، اتوبوس، قطار و یا هواپیما امکان‌پذیر است.

مسلماً راحت‌ترین روش برای هر سفری، سفر هوایی است. برای اینکه با هواپیما به مینودشت بروید، باید بلیطی به مقصد گرگان تهیه کنید؛ چون خود شهر مینودشت فرودگاه ندارد. فاصله مینودشت تا گرگان، حدود ۱۱۰ کیلومتر است. بعد از رسیدن به گرگان، بقیه مسیر را می‌توانید با استفاده از اتوبوس‌ و یا خودروهای سواری طی کنید.

سفر به مینودشت با استفاده از قطار نیز امکان‌پذیر است. در این روش نیز مانند سفر هوایی ابتدا باید به گرگان بروید و بقیه مسیر را با وسیله‌ای دیگر طی کنید. لذت سفر با قطار به شمال کشور این است که در طول مسیر چند ساعته خود می‌توانید از مناظر اطراف لذت ببرید.

مسلماً قطارها از میان جنگل‌های انبوه و سرسبزی عبور خواهند کرد. تماشا کردن این مناظر زیبا در حالی که با خیالی راحت و یک لیوان چای در دست در کوپه نشسته‌اید، مسیر سفر را هم برایتان خاطره‌انگیز می‌کند.

از هر مسیری که راهی مینودشت می‌شوید، پیشنهاد می‌کنیم پیش از سفر یکی از زیباترین اقامتگاه‌های گلستان را انتخاب و رزرو کنید، جایی مانند اقامتگاه بوم گردی آخران علی آباد کتول که با منظره همیشگی ابر و جنگل در آن لذت سفرتان دوچندان می‌شود.

مسیر دسترسی به مینودشت گلستان
مینودشت گلستان را تا اواخر اردیبهشت حتما باید ببینید

اگر اهل تهران هستید و می‌خواهید با خودروی شخصی خود به مینودشت بروید،‌ دو راه پیش روی خود دارید. در ابتدا باید بدانید که شهرستان مینودشت در کنار جاده تهران – مشهد قرار دارد؛ بنابراین اگر عازم مشهد هستید، می‌توانید مدتی در این شهر استراحت کنید. مسیر اول به مینودشت، مسیر ۵۲۰ کیلومتری فیروزکوه است.

در این مسیر از تهران ابتدا به دماوند، فیروزکوه، قائم‌شهر، ساری، بهشهر، گرگان و آزادشهر بروید. این آزادراه در انتها به مینودشت ختم خواهد شد.مسیر دوم، مسیر ۵۶۰ کیلومتری سمنان است. در این مسیر ابتدا لازم است از تهران به ورامین، گرمسار، سمنان، دامغان و شاهرود بروید. در این مسیر نیز بعد از عبور از آزادشهر، به مینودشت خواهید رسید.

رفتن به مینودشت با اتوبوس نیز امکان‌پذیر است. هنگام تهیه بلیط، توجه کنید که بلیطی به مقصد مینودشت وجود دارد یا نه. در صورتی که بلیطی به مقصد مینودشت وجود نداشت، می‌توانید از بلیطی به مقصد گرگان نیز استفاده کنید.

سوغات مینودشت گلستان

سوغات مینودشت مانند هر روستا و شهرستان تاریخی و سنتی کشورمان، هم صنایع‌دستی و هم خوراکی‌های خوشمزه را شامل می‌شود. مردمان قزلباش مینودشت نیز هنرهای منحصربه‌فردی دارند که در کنار سایر اقوام این شهرستان، صنایع دستی بی‌نظیری را خلق می‌کنند.

از جمله کارهای هنری این شهرستان می‌توان به ابریشم‌بافی، محصولات نمدی، سوزن‌دوزی، حصیربافی، گلیم‌بافی، قالی و قالیچه اشاره کرد. اکثر این محصولات با توجه به‌دقت و ظرافتی که دارند، محصول کار دست دختران و زنان هنرمند مینودشت است.

این هنر اما به اینجا محدود نمی‌شود. غذاها و خوراکی‌های محلی مانند حلوای آماج، سرغربیلی، نان پادرازی و چزحلوا نیز از سوغاتی‌های خوشمزه شهر هستند که حتماً باید امتحان کنید.

علاوه بر این‌ها اینجا معروف‌ترین سوغات شمال را هم می‌توانید پیدا کنید.

سوغات مینودشت گلستان

بهترین بازارهای مینودشت گلستان

باتوجه به پتانسیل‌های تفریحی و گردشگری مینودشت، امکانات این شهرستان هم با افزایش مسافران، کم‌کم پیشرفت کرد. یکی از این امکانات، داشتن مراکز خرید متنوع است. در این شهرستان دیگر نباید نگران دسترسی نداشتن به محصولات ضروری و یا حتی نبود مرکز خرید شیک و باکلاس باشید.

پاساژ پرنیان و پاساژ صاحب‌الزمان دو نمونه از مراکز خرید مجهز شهر هستند که می‌توانید تمام نیازهای خود را در آن‌ها پیدا کنید. برای خرید سوغاتی و قدم زدن در میان محصولات سنتی و مردم محلی شهر نیز باید به بازار سنتی شهر یعنی سه‌شنبه‌بازارهای آن مراجعه کنید.

بازارهای مینودشت

کدام غذاهای محلی مینودشت گلستان را امتحان کنیم؟

مینودشت از آن شهرهایی است که هنگام سفر به آن، باید حسابی حواستان به وزنتان باشد.

زنان هنرمند این شهر در تهیه غذاهای محلی چرب و خوشمزه، کم نمی‌گذارند. وقتی غذاهای محلی این شهرستان را بچشید، دیگر این مزه‌ها از خاطرتان نمی‌رود.

مردم مینودشت چند مدل خورشت سنتی پرطرفدار مانند خورشت ماست، خورشت گزنه و خورشت برنج تهیه می‌کنند.

خوردن آش محلی شهر یعنی همان آش ماست نیز فقط با نان تاتاری محلی آن است که می‌چسبد. یکی دیگر از غذاهای محلی معروف این شهر، بولامه است که غذایی با ظاهر شبیه به حلیم است.

هنگام سفر به مینودشت گلستان، فرصت چشیدن این غذاها را از دست ندهید؛ زیرا امتحان کردن این غذاها فقط در طبیعت شهر و از دست مردم محلی آن است که لذت‌بخش است.

از بین غذاهای شمالی می‌توان به جرات گفت که استان گلستان خاص‌ترین طعم‌ها را در خود جای داده است.

غذاهای محلی مینودشت

در کدام رستوران های مینودشت طعم اصیل غذای محلی را بچشیم؟

این همه از غذاهای خوش آب و رنگ و خوشمزه مینودشت گفتیم. حالا وقت آن است که بدانید در کدام رستوران‌های شهر است که می‌توانید بهترین کیفیت این غذاها را تجربه کنید. یکی از مهم‌ترین بخش‌های سفر کردن به شهرستان‌هایی سنتی مانند مینودشت این است که غذاهای محلی را در مکانی باکیفیت و در محیطی زیبا امتحان کنید.

بهترین مکان برای امتحان کردن غذاهای محلی از دست مردم محلی، اقامتگاه‌های بومگردی شهر است که در اطراف آن قرار گرفته‌اند. در این اقامتگاه‌ها مطمئن هستید که غذایی خانگی با بهترین کیفیت می‌خورید. داخل شهر نیز رستوران‌های باکیفیت بسیاری وجود دارند که غذاهای سنتی ایرانی و یا فست‌فودهای متنوع را سرو می‌کنند.

از جمله رستوران‌های سنتی مینودشت گلستان می‌توان به کبابی و دیزی‌ سرای حاجیلر، اکبرجوجه مینودشت و رستوران گل گندم اشاره کرد. فست‌فودی‌های خوبی نیز در شهر پیدا می‌شوند. جاهایی مانند فست‌فود حامد، پیتزا ساندویچی نیلز، کافه رستوران چینو و پیتزا و ساندویچ پسر خوب، مکان‌های هستند که برای خوردن یک وعده فست فود خوب می‌توانید به آن‌ها اعتماد کنید.

البته که به جای رستوران می‌توانید طعم اصیل غذاهای محلی استان گلستان را در اقامتگاه‌های روستایی و بوم گردی این منطقه با دستپخت مادران خوش‌سلیقه بومی بچشید، کافی است در جایی مانند اقامتگاه بوم گردی آوش بندر گز اقامت کنید.

رستوران های مینودشت گلستان
چکدرمه یکی از محبوب‌ترین غذاهای گلستان است که در رستوران های سنتی مینودشت می‌توانید سراغش را بگیرید

آب و هوای مینودشت و بهترین فصل سفر به این منطقه

مینودشت، شهری چهارفصل برای سفر کردن است که در هر فصلی، جذابیتی برای مسافران خود خواهد داشت. طبیعت این شهر به دو قسمت کوهستانی و جلگه‌ای تقسیم‌بندی می‌شود. آب و هوای بخش کوهستانی آن، سردتر از بخش جلگه‌ای است. آب و هوای شهر در فصل بهار و تابستان خنک و متعادل می‌شود. برای فرار از گرما، می‌توانید در فصل تابستان به بخش کوهستانی این شهر پناه ببرید.

در فصل پاییز نیز طبیعت رنگارنگ و جنگل‌های نارنجی و قرمز شهر، شما را شگفت‌زده خواهد کرد. با توجه به آب و هوای سرد کوهستان‌ها، بهتر است در فصل پاییز و زمستان به قسمت جلگه‌ای شهر سفر کنید. در زمستان نیز تمام ارتفاعات سفیدپوش خواهند شد. اگر سرما را دوست دارید و می‌خواهید حسابی برف‌بازی کنید، سفر به مینودشت گلستان در زمستان می‌تواند برنامه‌ای ایده‌آل برای شما باشد.

اگر قصد سفر در فصل‌های سرد سال را دارید، این مطلب را درباره سفر به شمال در زمستان بخوانید.

آب و هوای مینودشت

اجاره اقامتگاه در مینودشت و گلستان از کلبه تا بومگردی

محل اقامت جایی که به آن سفر می‌کنید، یکی از مهم‌ترین بخش‌های سفر است.  در سفر به مینودشت گلستان نیز باید حواستان باشد اقامتگاهی انتخاب کنید که آرام و قابل اعتماد باشد. در سفر به شهرهایی طبیعی و سنتی مانند مینودشت، اقامتگاه‌های بومگردی که مستقیماً توسط خود مردم محلی اداره می‌شوند، بهترین گزینه برای سکونت هستند.

علاوه بر مینودشت پیشنهاد می‌کنیم اقامتگاه های بوم گردی علی آباد کتول را هم ببینید که گزینه‌های بسیار جذابی برای افرادی هستند که می‌خواهند رنگ‌وبوی زندگی محلی را بچشند.

البته داخل شهر نیز مسافرخانه‌ها و هتل‌های متنوعی وجود دارند که قیمت رزرو اتاق‌ در آن‌ها از اقامتگاه‌های بومگری کمی کمتر است. برای رزرو محل اقامت خود، بهتر است چند روز قبل به سایت‌های رزرو آنلاین مانند جاباما مراجعه کنید. در این سایت می‌توانید تمام اقامتگاه‌های در دسترس شهر و ویژگی‌ها و راه‌های ارتباطی آن‌ها را مشاهده کنید. با خواندن نظرات مختلف مردم درباره این اقامتگاه‌ها نیز می‌توانید اطلاعات دقیق‌تری درباره هرکدام به دست آورید.

اجاره کلبه در مینودشت
بوم گردی ریگ چشمه

پاسخ به سوالات متداول درباره مینودشت گلستان

فاصله مینودشت تا گرگان چقدر است؟

در سفر هوایی و یا سفر با قطار به مینودشت، مجبورید که بلیط خود را به مقصد گرگان تهیه کنید. فاصله گرگان تا مینودشت نیز ۱۱۰ کیلومتر است.

جاهای دیدنی اطراف مینودشت کدام‌اند؟

در اطراف مینودشت، روستاهای بسیاری قرار گرفته‌اند که هرکدام دیدنی‌های طبیعی فراوانی دارند. از این دیدنی‌ها می‌توان به آبشار حسینا، روستای قلعه قافه، ماران کوه و منطقه لوه اشاره کرد.

چطور در جنگل مینودشت اقامتگاه رزرو کنیم؟

با مراجعه به سایت‌های مختلف رزرو آنلاین اقامتگاه و جست و جوی نام مینودشت، می‌توانید اقامتگاهی در نزدیکی جنگل مینودشت گلستان پیدا کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 − 8 =

دکمه بازگشت به بالا