جاباما

۲۰ مورد از بهترین مستندهای گردشگری سال ۲۰۲۰

عالم و آدم، هر چه قدر که از مستند دیدن بیزار باشد، به محض دیدن اولین صحنه‌های یک مستند خوب و باکیفیت، وجودش مملو از لذت می‌شود. مستندهای گردشگری نیز از این قاعده مستثنا نیستند.
مستندهای گردشگری، دنیایی عجیب ولی دوست داشتنی هستند که ما را با خود به دل هر اقلیم و آداب و رسوم آن می‌برند. در واقع مستندهای گردشگری از زاویه دید متفاوتی هر منطقه را به چالش می‌کشند و ناگفته‌هایی را بیان می‌کنند که به راحتی و حتی در سفر به آن منطقه نمی‌توان فهمید و دانست!
در این مقاله جاباما می‌خواهیم لیستی از بهترین مستندهای گردشگری جهان و ایران را معرفی کنیم تا بلکه در این روزهایی که ویروس کرونا سراسر دنیا را به خود آلوده کرده است، مرهمی باشد بر اشتیاق سیری ناپذیر سفر رفتن!

چرا باید مستندهای گردشگری ببینیم؟

  • مستندهای گردشگری حاوی اطلاعاتی هستند که در گوگل نمی‌توانید پیدا کنید! (کمی اغراق)
  • اگر قصد سفر به شهر یا کشوری را دارید که تا به حال به آن سفر نکردید، فیلم های گردشگری و مستندها می‌توانند بهترین راهنمای شما باشند.
  • مستندها، داروی آرامش بخشی هستند که شما روزمرگی شما را به چالش می‌کشند.
  • مستندهای گردشگری، عموما راز و رمزی در دل خود دارند که بیننده را مدهوش می‌کنند.
  • این مجموعه فیلم های گردشگری ، شما را با مدل‌های مختلف سفر رفتن آشنا می‌کنند.

بهترین مستندهای گردشگری جهان

گردشگری یکی از موضوعات بی‌نهایت جذابی محسوب می‌شود که هر مستندسازی را برای یکبار هم که شده شیفته و شیدای خود کرده است. همین موضوع یکی از دلایل اصلی تنوع در مستندهاست.

در این مقاله سعی کردیم از دیدگاه بزرگان این صنعت و شبکه‌های معروف تلویزیونی، بهترین مستندهای گردشگری را گردآوری کرده و به شما معرفی کنیم.

نتفلیکس و دنیای گردشگری

کمتر کسی را می‌شناسیم که نام Netflix به گوشش نخورده باشد!

این شبکه تلویزیونی، با ارائه مجموعه فیلم‌ها و سریال‌های پربیننده و باکیفیت، به عنوان یکی از مراجع مهم در انتخاب بهترین مستندهای گردشگری به شمار می‌آید و به تازگی لیستی از بهترین مستندهای گردشگری جهان در سال ۲۰۲۰ منتشر کرده است.

در ادامه این مقاله می‌خواهیم مستندهای این لیست را بررسی کنیم. راستی شما هم مستند گردشگری می‌بینید؟ در بخش نظرات، با ما تجربه‌هایتان را به اشتراک بگذارید.

Dark Tourist

اولین فیلم گردشگری که در این لیست قرار دارد، مستند گردشگری سیاه است!

دیوید فاریر، فیلم و مستندساز نیوزلندی، با تهیه این مستند کاری کرده است که پس از دیدن یک قسمت از آن نفس‌ها‌ در سینه حبس شود.

دیوید در این مستند به مناطق خطرناک دنیا سفر کرده و از آن‌ها گزارش‌های متنوعی تهیه کرده است. دیدن این مستند برای تمامی گروه‌های سنی مناسب نیست پس اگر فرزند شما علاقه به دیدن مستند دارد، Dark Tourist را از لیست خود حذف کنید.

Dark Tourist

Taco Chronicles

سفرهایی که دلیل اول و آخرش غذا و تجربه طعم‌های متفاوت باشد، جز جذاب‌ترین مدل‌های سفر محسوب می‌شود.

با دیدن مستند صدای شکمتان بلند و آب از دهانتان جاری خواهد شد! پس اگر گرسنه هستید، از مستند تاریخچه تاکو، دوری کنید.

تاکو در واقع یک لقمه بهشتی متشکل از گوشت چرخ‌کرده، پیاز، نان ترتیلا و … است که با توجه به اقلیم‌های گوناگون تهیه می‌شود.

این مستند در کشور مکزیک فیلم‌برداری شده است و موضوع اصلی آن بررسی تاکوهای موجود در سراسر مکزیک و امتیازگذاری آنان است.

مستندهای گردشگری

Street Food

غذاهای خیابانی (ترندی که در سال‌های اخیر نزد ما ایرانی‌ها و به ویژه تهرانی با وجود خیابان ۳۰ تیر محبوب شده است.) نام یکی از مستندهای به شدت معروف گردشگری است.

بگذارید کمی برای شما قضیه را روشن کنیم! گردشگری محدود به سفر کردن و بازدید از امکان دیدنی نمی‌شوند و انواع مختلفی دارد. یکی از مدل‌های محبوب گردشگری، گردشگری غذایی است که فرد در آن برای تجربه عطر و طعم خوراک‌های متفاوت به آن اقلیم سفر می‌کند.

اگر طرفدار برنامه‌های آشپزی هستید، قطعا Chef’s Table را می‌شناسید. جالب است بدانید سازنده این مستند، مستندهای گردشگی دیگری مانند غذاهای خیابانی را نیز ساخته است.

قسمت اول این مجموعه در آسیای شرقی فیلم‌برداری شده است. تایلند، ژاپن، هند، اندونزی، تایوان، کره جنوبی، سنگاپور، فیلیپین و ویتنام از جمله کشورهایی است که در لیست قسمت اول مستند Street Food قرار دارند.

Street Food

Pedal the World

تنها چند ثانیه چشمان خودتان را ببنید و تصور کنید که از تمام دنیا، یک دوربین و دوچرخه دارید؛ با این دو شی چه کاری می‌توان انجام داد؟

اگر از ما بپرسید، پاسخش تنها یک جهانگردی است. در لیست بهترین مستندهای گردشگری، مستندی به نام Pedal the World از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

فلیکس استارک آلمانی، مسافتی برابر با ۱۸.۰۰۰ کیلومتر را تنها با رکاب زدن طی نموده است و حاصل همی دوچرخه سواری، مستندی جالب از ۲۲ کشور شده است.

مستندهای گردشگری

Jiro Dreams of Sushi

انسان‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند، یا عاشق سوشی هستند یا از آن متنفراند!

فرقی نمی‌کند جز کدام دسته باشید، با دیدن این مستند طرز فکرتان نسبت به سوشی و ژاپن تغییر خواهد کرد. این مستند درباره استاد ۸۵ ساله‌ای به نام جیرو اونو است که در ژاپن و در فن درست کردن سوشی، اولین نفری محسوب می‌شود که ستاره میشلن را ازان خود کرده است.

ستاره میشلن به عنوان بخشی از نظام رتبه‌بندی رستوران‌ها شناخته می‌شود و برای تصاحب آن هر سرآشپز و رستورانش باید از استاندارد‌های فراوان و به شدت سختی پیروی کنند که قدرت نوآوری، خلاقیت و ابداع گوشه‌ای از مقیاس دریافت ستاره میشلن است.

برای شناخت نظم و فرهنگ ژاپن، Jiro Dreams of Sushi بهترین مستند گردشگری محسوب می‌شود. در این مستند چیزی که در انتظار شماست، تفکر زیبا توام با تلاش مستمر سرآشپز جیرو اونو است.

Jiro Dreams of Sushi

Virunga

انسان قاتل حیات وحش است! این را به خوبی می‌توان در مستند ویرونگا دید.

اگر دل نازکی دارید و دوست ندارید اخبار کشته شدن آخرین گونه‌های نایاب حیات وحش را دنبال کنید، این مستند را از لیست مستندهای گردشگری حذف کنید.

داستان این فیلم گردشگری ، روایت‌گر دلخراشی از از دست دادن جان تکاورانی است که برای نجات با‌ارزش‌ترین پارک ملی آفریقا از هیچ تلاشی فروگذاری نکردند.

جالب است بدانید که سازنده این مستند، به خاطره ساخت ویرونگا، نامزد دریافت اسکار نیز شد.

مستندهای گردشگری

 Chef’s Table

استانداردهای میشلن به حدی سختیگارنه است که مستندسازان را وادار به ساخت مستند گردشگری Chef’s Table کرده است!

در این مستند یکی از آشپزهای بین‌المللی، به سراسر جهان سفر می‌کند تا از خلاقیت و نوآوری آشپزان مطرح داستانی روایت کند.

اگر به آشپزی ملل و خلق عطر و طعمی استثنایی علاقه دارید، این مستند را نباید از دست دهید.

 Chef’s Table

Magical Andes

کوهستان مجموعه‌ای از میخ‌هایی است که آسمان را به زمین و زمین را به آسمان پیوند می‌دهد. در لیست مستندهای گردشگری ، Magical Andes جایگاه ویژه‌ای دارد زیرا زبان این موجودات بی‌زبان، محسوب می‌شود.

این مستند زیبا، روایت‌گر داستن ۵ شخصیتی است که از آرژانتین تا کلمبیا را شامل می‌شود. ارتباط این اشخاص با یکدیگر تنها یک دلیل دارد و آن دلیل دقیق کوه‌های باشکوه آمریکای جنوبی است.

مستندساز این مجموعه، ۶ کشور آرژانتین، شیلی، بولیوی، پرو، اکوادور و کلمبیا را برای ساخت این مستند، پشت سر گذاشته است.

مستندهای گردشگری

The Trader

تنها ۲۳ دقیقه کافی است تا نفس‌هایتان در سینه حبس شود و با جنبه تاریکی از گرجستان آشنا شوید!

The Trader در لیست بهترین مستندهای گردشگری، با ۲۳ دقیقه زمان به عنوان کوتاه‌ترین مستند به شمار می‌آید اما همین ۲۳ دقیقه کافی است تا با گرجستانی دیگر آشنا شوید.

این مستند بر اساس زندگی فقیرنشین گوشه‌ای گرجستان پس از شوروی ساخته شده است. گرجستانی که در آن هنوز که هنوز است مبادله کالا به کالا رواج دارد و مردن در ازای سیب‌زمینی، لباس‌های دست دوم می‌خرند!

The Trader

Breakfast, Lunch & Dinner

اگر از من بپرسید، سفر بدون خوراکی‌های خوشمزه‌اش، اصلا سفر نیست!

برای آنکه کمی حال و هوایمان عوض شود و صدای شکممان گوش فلک را کر کند، دیدن مستند گردشگری Breakfast, Lunch & Dinner کافی است.

سرآشپز دیوید چانگ، با کنجاوی خصوص به خودش و جمعی از مهمانانش به چندین کشور سفر می‌کند تا مردم را با فرهنگ و آداب و رسوم آنجا و از همه مهم‌تر طعم خوراک‌ها آشنا کند.

Breakfast, Lunch & Dinner

Ugly Delicious

دیوید چانگ از آن دست سرآشپز‌های پرانرژی است که تعداد زیادی مستند منتشر کرده است. خوشمزه‌های زشت نیز یکی از مستندهای گردشگری این سرآشپز است.

با دیدن این مستند، همراه با دیوید چانگ، از غذاهایی با ظاهر زشت اما بسیار خوشمزه دیدن می‌کنید! در این مستند،

البته این مستند مناسب تمام گروه‌های سنی نیست زیرا در آن صحنه‌های دلخراشی از نحوه آماده کردن

بعضی از این خوارک‌ها و حرف‌های اهانت‌آمیز وجود دارد.

Ugly Delicious

Period. End of Sentence

با اینکه در قرن ۲۱ میلادی زندگی می‌کنیم و خیلی از موضوعاتی که تابویی بیش نبوده، توسط جامعه پذیرفته شده است، هنوز هم در گوشه کنار دنیا جوامعی زندگی می‌کنند که بسیاری از موضوعات ساده، هنوز هم نقش تابو را دارند. عادت ماهانه از جمله این موضوعات است.

Period. End of Sentence شما را با خود به منطقه محرومی در هند می‌برد که زنان با اراده پولادین خود و با استفاده پدهای بهداشتی می‌سازند و در عین حال با تابویی به نام ننگ قاعدگی می‌جنگند.

Period. End of Sentence

Salt, Fat, Acid, Heat

فست فودها دزدانی هستند که عطر و طعم غذای خانگی را از ما دزدیدند!

در این مستند گردشگری همراه با Samin Nosrat به آشپزخانه‌های کشورهای مختلف سفر می‌کنیم تا عطر و بوی غذاهای سنتی ما را در خانه غافلگیر کنند.

Salt, Fat, Acid, Heat نام یکی از مستندهای گردشگری و غذایی معروف است که در کشورهایی مانند ایتالیا‌، ژاپن‌، مکزیک‌، ایالات متحده آمریکا فیلم‌برداری شده است.

مستندهای گردشگری

A Map for Saturday

اگر به دنبال کلاسیک‌ترین حالت ممکن یک مستند هستید، A Map for Saturday گزینه مناسبی برای شما است. در این مستند ما به سراغ جهانگردانی می‌رویم که با حداقل میزان بودجه به سفر می‌روند.

نکته جالبی که درباره این مستند گردشگری وجود دارد، بازه سنی افراد شرکت‌کننده آن است.

در این مستند، شما هم نوجوانانی را می‌بینید که برای تعطیلات تابستانه راهی سفر شدند و هم سالمندانی را که برای طی کردن اوقات خوش بازنشستگی راهی سفر شده‌اند.

A Map for Saturday

Maidentrip

در لیست بهترین مستندهای گردشگری ، Maidentrip از آن دست مستندهای نفس‌گیر است که شما را با خود به دل اقیانوس می‌برد. این مستند داستان لورا دکر جوان‌ترین فرد در سراسر جهان است که به تنهایی سفری دریایی را آغاز و به اتمام می‌رساند.

Maidentrip

Baraka 1992

باراکا نام مستندی است که با نجوا، نیایش و صدای طبیعت شما را به دل فرهنگ ها مختلف می‌برد. در واقع باراکا از جمله فیلم های گردشگری است که راوی ندارد و محیط داستان مستند را به زبان طبیعت بیان می‌کند.

مدت زمان این مستند تنها ۱ ساعت و ۳۶ دقیقه است اما در همین مدت زمان اندک شما را با ۱۵۰ منطقه و ۲۳ کشور آشنا می‌کند. این آشنایی تنها به طبیعت محدود نمی‌شود. شما در این مستند با نیایش‌ها، جشن‌ها، غم‌ها و خوشحالی‌های مردمان اقلیم‌های گوناگون آشنا می‌شوید.

مستندهای گردشگری

صحرا به همراه مایکل پالین

اولین‌بار که منظره‌ای از کویر را دیدم، یاد حرف دوستی افتادم که می‌گفت: «تا کویر را با چشم خود نبینی نمی‌توانی به عظمتش پی ببری!» اما صحرا چیز دیگری است!

در لیست بهترین مستندهای گردشگری ، همراه با مایکل پالین به دنیایی سفر خواهیم کرد که تا چشم کار می‌کند شن و ماسه وجود دارد.

این مستند جالب در ۱۰ کشور آفریقایی فیلم‌برداری شده است و موضوعات فراوانی را در بر می‌گیرد. موضوعاتی همچون داستان‌‌های فرهنگ‌های مختلف، آداب رسوم قبیله‌های صحرانشین، کمپ پناهندگی در الجزایر، کویرهای مرموز تیمبوکتو و …

صحرا به همراه مایکل پالین

بهترین مستندهای گردشگری ایران

متاسفانه در میان لیست بهترین مستندهای گردشگری سایت نتفلیکس، مستند ایرانی به چشم نمی‌خورد؛ اما ما در ادامه این مقاله لیستی از بهترین مستندهای گردشگری ایرانی را برای شما عزیزان آورده‌ایم.

Persian carpet collection

کمتر کسی را می‌شناسیم که عباس کیارستمی این کارگردان مشهور ایرانی را نشنیده باشد.

Persian carpet collection نام یکی از آثار ایشان است که زاویه دید متفاوتی نسبت به فرش ایرانی را به وجود آورده است. تنها ۳۲ دقیقه کافی است تا به شکوه و جلال فرش‌های ایرانی پی ببرید.

مستندهای گردشگری

Iran documentary series

از سال ۲۰۰۴ تا به اکنون، شاهکاری به نام Iran documentary series به کارگردانی حمید مجتهدی و فرهاد توحیدی به عنوان اولین و شاید تنها مستند طولانی محسوب می‌شود که درباره ایران ساخته شده است. مجموعه مستند‌های ایران شامل ۱۱ فصل است که هر کدام از فصول، ۴ قسمت دارند.

در این مستند گردشگری، علاوه بر آشنایی با تاریخ و فرهنگ هر اقلیم، آداب و رسوم هر منطقه را خواهید دید.

Iran documentary series

Alone through Iran

تنها در جاده‌های ایران یا ۱۱۴۴ مایل از اعتماد، داستان خانمی سوئدی به نام کریستینا پالتین است که به تنهایی ۱۱۴۴ مایل را در ایران را طی می‌کند. اگر رکورد‌های ثبت‌ شده در گینس را دنبال می‌کنید، قطعا نام این دونده را شنیده‌اید، کریستینا با ثبت ۲۴ ساعت دویدن بی‌وقفه بر روی تردمیل، نام خود را در گینس ثبت کرده است. اما ماجراجویی‌های این مهندس ۴۳ ساله به این‌جا ختم نشد.

سفر کریستینا به ایران ۵۸ روز طول کشید اما فیلمساز ماجراجوی ما تنها ۸ روز از این سفر را به قالب مستندی به نام Alone through Iran ثبت کرده است.

مستندهای گردشگری

ختم کلام

در لیست بهترین مستندهای گردشگری ، به ۲۰ مستند گردشگری از دیدگاه نتفلیکس و مردم اشاره کردیم اما قطعا مستندهای دیگری نیز وجود دارد که دیدن آن‌‌ها مو بر تن سیخ می‌کند و آدرنالین خون را به حد اعلایی می‌رساند.

اگر شما هم به دیدن مستندهای گردشری علاقه‌مندید، با بخش نظرات تجربه‌هایی که در این زمینه داشته‌اید را با ما به اشتراک بگذارید.

پریا اطمینان مقدم

مهندسی هستم نویسنده که از دنیای برنامه‌نویسی بار سفر بسته‌ام و در دنیای تولید محتوا غرق شده‌ام. سفر کردن بزرگ‌ترین لذت من است و در این راه سعی در به اشتراک‌گذاری تجربیاتم دارم.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × پنج =

دکمه بازگشت به بالا