جاباما

معروف‌ترین صنایع دستی ایرانی برای غیرایرانی‌ها چیست؟

برای غیرایرانی‌ها نام ایران با یک چیز گره‌ای همیشگی دارد و آن هم فرش ایرانی است. داستان صنایع دستی ایران با فرش شروع می‌شود اما بیشتر از این ادامه دارد. معروف‌ترین صنایع دستی ایران برای غیرایرانی‌ها لوکس‌ترین و گران‌قیمت‌ترینشان هم هست، هنرهایی که با دقت و ظرافت فراوانی تولید می‌شوند تا کنون نه کشور دیگری نتوانسته رنگ و لعاب آن را کپی کند و نه نسخه صنعتی آن توانسته جایگزینش شود.

اینجا می‌خواهیم از این زیبایی‌های بی‌مانند بگوییم، سوغاتی از ایران که رنگین‌کمانی از هنر، زیبایی و فرهنگ کهن است. صنایع دستی ایرانی که در این فهرست به آن‌ها اشاره می‌کنیم، بین غیرایرانی‌ها از مشهورترین‌ها هستند و گاهی مهمترین دلیل برای سفرشان به ایران.

فرش ایرانی، هنری با تاریخچه‌ای کهن‌تر از تاریخ

ایران جایی است که فرش‌بافی در آن متولد شد، جایی که نخستین گره‌های تار و پود به هم پیوند خود تا صفحه‌ای از رنگ و لعاب پدید آید. فرش نه تنها یک هنر بلکه بخشی از فرهنگ و آیین شهرهای ایران است.

فرش تبریز، مشهد، کاشان، اصفهان، نایین و قم هر کدام هویت فردی منحصربه‌فردی دارند، در هر کدام از تکنیک بافت، رنگ و طرح خاصی استفاده شده است که سبک هنری، تاریخ و حتی محیط زیست آن منطقه را در خود منعکس می‌کند.

دلیل آنکه فرش ایرانی در فهرست معروف‌ترین صنایع دستی ایران قرار می‌گیرد تنها قدمت و رنگ و لعاب آن نیست، بله فرش ایرانی کیفیتی بی‌نظیر هم دارد که به راحتی قابل تکرار نیست. فرش‌های ایرانی را می‌توانید با کیفیت پشم و نخ و ابریشم آن، رنگ‌های براق و چشم‌نواز و طرح‌های سنتی و منحصر به فردش بشناسید.

گبه یکی از انواع فرش ایرانی است که به عنوان یک صنایع دستی جذاب و خواستنی بین خارجی‌ها معروف است.

فرش ایرانی سوغات گران قیمت خارجی ها

مینیاتور ایرانی، قصه‌گویی با نقش‌های ظریف

یکی از معروف‌ترین صنایع دستی ایرانی و تصویری که تنها دیدنش خارجیان را مجاب به سفر به ایران می‌کند، مینیاتور است. در مینیاتور هیچ نقش و تصویری نیست که به دنیای حقیقی شبیه باشد و همین حال خیالی نقش‌های مینیاتور است که توجه غیرایرانی‌ها را به خود جلب می‌کند، آن‌ها را مدهوش می‌کند و در نهایت مینیاتور را به سوغاتی گران قیمت اما ارزنده از ایران تبدیل می‌کند.

مینیاتور، معروف‌ترین صنایع دستی ایرانی

سفال‌گری ایرانی، سوغاتی از خاک سرزمین کهن

سرامیک و سفال‌گری شاید مختص ایران نباشد، اما از معروف‌ترین صنایع دستی ایران برای غیرایرانی‌ها است. از گنبد تا لاله‌جین همدان، میبد یزد، شه‌میرزای اصفهان، زنوار آذربایجان، کلپورگان سیستان و بلوچستان، جویبار مازندران و سیاهکل گیلان، همگی مراکزی هستند که به هنر سفال‌گری‌شان مشهورند. در هر یک از این شهرها که برویم، با بوی خاک آمیخته با آب و دست‌های گلی هنرمندانش، به دل تاریخ و هنر پرتاب می‌شویم.

شاید بارها به کیش سفر کرده باشید، اما تا به حال نشنیده باشید که سفال یکی از سوغات و هنرهای دستی این جزیره زیبا است. در این نوشته با شناخته‌شده‌ترین و خاص‌ترین سوغات کیش از خوراکی تا صنایع دستی آشنا شوید.

سفال سوغات یزد اصفهان گیلان

میناکاری، نقش آتش و آهن

هنر میناکاری را به هنر مینیاتور آتش و نقش‌بندی روی آهن و کاشی با لعاب مینا هم می‌شناسند. میناکاران، رنگ‌های براق و چشم‌نواز را به شیوه‌ای روی سطح فلزی یا کاشی ذوب می‌کنند، که در پایان به نقشی پیچیده و متقارن تبدیل می‌شود. مینا به معنای بهشت است و اشاره به غیرزمینی بودن رنگ‌ها و نقش‌های این هنر دارد.

میناکاری از  جمله معروف‌ترین صنایع دستی ایران است و شناخته‌شده‌ترین هنرمند آن نیز شکرالله صنیع‌زاده است که اجداد او نقاش بوده‌اند. غیرایرانی‌هایی که به اصفهان سفر می‌کنند در خیابان چهارباغ نزدیک به میدان نقش جهان، میناکاری‌ها را به عنوان سوغات ارزشمند سفرشان به این سرزمین کهن با خود می‌برند.

میناکاری گران‌ترین سوغاتی ایرانی

خاتم‌کاری، طرح چشم‌نواز خطوط روی چوب

خاتم‌کاری، هنر تزیین سطوح چوبی با طرح چندضلعی‌های هماهنگ است که در کنار هم به طرح گل بدل می‌شوند. خاتم‌کاری نه تنها روی انواع چوب مانند آبنوس، چوب عناب و چوب آرکا انجام می‌شود بلکه نمونه‌های ارزشمندی از آن را می‌توانید روی استخوان، برخی انواع فلز و صدف هم ببینید.

اگرچه قدیمی‌ترین نمونه خاتم‌کاری به دوره صفوی برمی‌گردد اما زمان شروع این هنر هنوز ناشناخته است و به هر حال یکی از معروف‌ترین صنایع دستی ایران و از جمله سوغات گران‌قیمت است.

خاتم کاری معروف‌ترین صنایع دستی ایران

منبع بخشی از این نوشته سایت theculturetrip است.

البته بازتاب هنر اصیل ایرانی در صنایع دستی، به همین لیست ختم نمی‌شود. شما فکر می‌کنید چه هنرهایی را غیرایرانی‌ها می‌توانند به عنوان سوغات و نمادی از ایران با خود به همراه ببرند؟ آبگینه، نگارگری، نمدمالی و حصیربافی، صنایع چرمی و زربافی؟ این فهرست صنایع دستی را در کامنت‌ها شما کامل کنید و بگوید کدام یک از صنایع دستی منطقه‌تان را به یک غیرایرانی پیشنهاد می‌کنید؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 10 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن