جاباما

سوغات کاشان، شهر گل و گلاب چیست؟

اسم کاشان را که همه ما شنیده‌ایم، شهر گل و گلاب، شهری که در بهار و اردیبهشت ماه مسافران زیادی دارد. حالا می‌خواهیم علاوه بر گلاب‌های بی نظیرش با دیگر سوغات کاشان آشنا شویم. مگر می‌شود ما ایرانی‌ها به مسافرت برویم سوغاتی نخریم. یادگاری‌هایی از حال و هوا و خوراکی‌های شهر برای خودمان و عزیزان‌مان. خرید سوغاتی بخشی مهم و انکارناپذیر هر مسافرتی است. پس چه بهتر که وقتی به شهری می‌رویم از قبل بدانیم با چه روبرو خواهیم بود. برای وقت و بودجه‌مان برنامه‌ریزی کنیم. این طوری خریدهای بهتری هم خواهیم داشت.

سوغات کاشان

درباره کاشان و جاهای دیدنی آن

کاشان در شمال استان اصفهان و در منطقه‌ای کویری و کوهستانی واقع شده است. آب و هوای کاشان گرم و بیابانی است. این شهر میزبان یکی از اولین تمدن‌های ایران بوده است. بنابراین قدمت این شهر به هزاران سال پیش بازمی‌گردد. حداقل ۱۹ عمارت تاریخی در این شهر وجود دارد که حالا به جاذبه‌های پرطرفدار برای مسافران بدل شده. حتما نام باغ فین کاشان را شنیده‌اید. جالب است بدانید که این اثر نه تنها در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده بلکه به ثبت جهانی هم رسیده است. مراسم معروف کاشان گلاب گیری و قالی‌شویان است. گلاب‌گیری از اوایل اردیبهشت و قالی‌شویان از اوایل مهر آغاز می‌شود. بنابراین ما با یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران روبرو هستیم. با تاریخی غنی و پرفراز و نشیب که آثار آن در معماری‌های شهر، سبک زندگی ساکنانش و همچنین در سوغاتی‌هایش به چشم می‌خورد.

از ما می‌شنوید، اگر گذرتان به کاشان خورد و خواستید شب را همانجا سپری کنید، به جای سوئیت و آپارتمان‌های معمول یا هتل‌های کاشان، سری به اقامتگاه‌های سنتی و بوم‌گردی‌اش بزنید و که لذت شب‌مانی در آن‌ها در وصف نمی‌گنجد! اگر هم می‌خواهید ببینید این اقامتگاه‌ها چطور هستند، کجا قرار دارند یا چطور می‌شود، رزروشان کرد، وبسایت جاباما بهترین راه است!

جاهای دیدنی کاشان

سوغات خوراکی کاشان

جذاب‌ترین بخش خرید سوغاتی، خریدن خوراکی‌های سنتی شهر است. در این  مورد کاشان به شما پیشنهادهایی می‌دهد که بعید است بشود به راحتی از خیرشان گذشت. خوراکی‌های سنتی با عطر و بوی گلابی که هیچ جای ایران شبیهش را نمی‌توانید پیدا کنید. این شهر علاوه بر گلاب و عرقیجات سنتی‌اش در این مورد هم سنگ تمام گذاشته است. شیرینی‌های کاشان دیگر به فکر رژیم‌ها و اضافه وزن شما نیستند ولی با مزه بی‌نظیرشان خوشحالی شما را تضمین می‌کنند. وقتی برای سفر به کاشان آماده می‌شوید بهتر است برای چند روز کوتاه هم که شده به فکر اضافه وزن و اصول تغذیه سالم نباشید.

سوغات خوراکی کاشان

باقلوا

اسم این شیرینی را هرجای ایران که بروید، می شنوید. این شیرینی فقط مختص کاشان نیست. در شهرهای دیگری هم مثل یزد و کرمان هم پخته می‌شود. در کاشان اما با گلاب‌هایی که عطرشان در تمام کوچه پس کوچه‌های شهر پیچیده، این شیرینی طعم و مزه دیگری دارد. پس از یک روز کامل گردش میان باغ‌ها و عمارت‌های تاریخی، فقط باقلوای کاشان با چای است که می‌تواند خستگی‌تان را در کند و شما را برای یک روز دیگر پر از ماجراجویی آماده کند.

باقلوای هر شهری را هم که خورده باشید، این سوغات خوراکی کاشان را به راحتی از دست ندهید. گزینه‌ای بی‌نظیر برای یادگای بردن از کاشان و تمام عطرها و رنگ‌هایش.

یکی از معروف ترین جاهای دیدنی کاشان قطعا باغ فین است. حالا که دارید با طعم و رنگ‌های کاشان بیشتر آشنا می‌شوید، بد نیست سری هم به داستان باغ فین کاشان این باغ پرقصه ایرانی بزنید!

باقلوای کاشانی

کلوچه سنتی

در ایران انگار اسم هر شهری در کنار نام کلوچه‌اش می‌آید. کلوچه کاشان یادگار روزگاران قدیم است. شیرینی‌ای به قدمت تاریخ و سنت‌های شهر. از قدیم الایام از این کلوچه‌ها برای پذیرایی در نوروز و مهمانی‌ها استفاده می‌شد. اما این کلوچه با آنچه احتمالا شما در ذهن دارید متفاوت است. کلوچه کاشان مغز ندارد. این شیرین را با آرد سبوس گندم می‌پزند. طبق رسم و شیوه قدیمی از هل، گلاب و… برای معطر کردن آن استفاده می‌شود.

برای تزیین آن هم از پودر پسته و برای پختش از روغن نباتی یا حیوانی استفاده می‌شود. راستی، اگر خیلی طرفدار شیرینی زیاد نیستید به شما نوید این را می‌دهیم که این کلوچه‌ها کم شیرین هستند. از این گذشته به همین راحتی‌ها هم خراب یا فاسد نمی‌شوند. پس با انتخاب نوعی که با روغن حیوانی پخته می‌شود و بدون نگرانی از شیرینی زیاد و خراب شدن‌شان هر چقدر که بخواهید از آن‌ها تهیه کنید و سوغات ببرید.

کلوچه سنتی کاشان

پشمک

از کلوچه کاشان که گفتیم نمی‌توانیم از پشمک کاشان نگوییم. شاید به نظر بیاید پشمک، خوراکی‌ای مخصوص بچه‌هاست. اما برای کاشانی‌ها این موضوع کاملا متفاوت است. آن‌ها کلوچه‌شان را با پشمک می‌خورند. آن‌را در ظرف‌های مسی و شیک تزیین می‌کنند و یکی از اعضای ثابت سفره‌های هفت سین آن‌هاست. پس  پشمک یکی از سوغاتی‌های مهم کاشان است. اگر نمی‌دانید برای بچه‌ها چه سوغاتی بخرید، پشمک کاشان می‌تواند بهترین انتخاب برای آن‌ها باشد. مطمئن باشید وقتی این سوغاتی را دست بچه‌ها می‌دهید یک لبخند بزرگ از سر رضایت روی صورت آن‌ها خواهید دید.

اگر می‌خواهید یک سوغات کاشان اصیل ببرید، پشمک و کلوچه را با هم تهیه کنید!

اگر عاشق این شیرینی‌ها شده‌اید، بد نیست سری هم به شیرینی ها و سوغات یزد بزنید که به اندازه کاشان شیرین و جذابند!

پشمک کلوچه کاشانی

حاجی بادام

این شیرینی‌های نقلی و کوچک! هم خوردن‌شان راحت است هم حمل کردن‌شان. در خانه تمام کاشانی‌ها مقدار زیادی از این شیرینی پیدا می‌کنید. برای جایزه دادن به بچه‌ها و همچنین برای سوغاتی و هدیه دادن بسیار فوق‌العاده هستند. مواد تشکیل دهنده حاجی بادام پودر بادام، پودر قند، جوز و آرد نخودچی است. این هم یکی از شیرنی‌های کم شیرین کاشان است.

خوردن این شیرینی‌های نقلی و دوست داشتنی در کنار چایی یکی از بهترین عصرانه‌های کاشان است. ار ما می‌شنوید اگر به کاشان سفر کردید، از این سوغات خوشمزه تا می‌توانید تهیه کنید!

حاجی بادام

گلاب کاشان

گلاب یکی از چیزهایی است که  ما ایرانی‌ها از آن بسیار استفاده می‌کنیم؛ در غذاها و شیرنی‌ها و حلواهایمان. در خانه همه ما حداقل یک شیشه گلاب پیدا می‌شود. حالا در سفر به کاشان چه فرصتی بهتر از این که بهترین گلاب ایران را تهیه کنید. کاشان، پایتخت گلاب ایران است. فرقی نمی‌کند چه زمانی به کاشان می‌روید. بهترین کیفیت گلاب در کاشان و در هر زمانی که اراده کنید، پیدا می‌شود.

گلاب خواص دارویی و بهداشتی فراوانی دارد. آرامش‌بخش است و عطر و بوی بی نظیری را به غذا و شیرینی‌ها می‌دهد. از آن به عنوان پاک کننده و روشن کننده پوست هم می‌توانید استفاده کنید. شمایی که به کاشان می‌روید حتما سری هم به روستاهای قمصر و نیاسر بزنید. مراسم گلاب گیری از اوایل اردیبهشت تا اواسط خرداد در این دو روستا برگزار می‌شود. حتی اگر به گلاب گیری هم نرسیدید، نگران نباشید. این شهر در این مورد شما را ناامید نمی‌کند.

دیگر گفتن ندارد، اگر به کاشان رفتید و گلاب را به عنوان سوغات این شهر نخریدید، مثل این است که اصلا به کاشان سفر نکرده باشید!

اگر برای دیدن مراسم گلاب‌گیری به کاشان سفر کردید، یادتان نرود که چرخی هم در شهر کاشان بزنید، جایی که پر است از خانه‌های تاریخی که زیباییشان انگشت به دهان خواهید شد! ما در یک مطلب در مجله جاباما تمام خانه‌های تاریخی بی‌نظیر کاشان را یکجا معرفی کرده‌ایم که برای پیدا کردن آدرسشان به دردسر نیفتید.

گلاب گیری کاشان

غنچه گل محمدی

حتما این گل‌های خوش رنگ و لعاب را روی شله زرد دیده‌اید. عطر گل محمدی مشهد هم از این غنچه‌ها به دست می‌آید. در شهر گل و گلاب عجیب است اگر این یک مورد را نتوانید بین سوغات کاشان پیدا کنید. غنچه گل محمدی از سوغاتی‌های محبوب کاشان است.

علاوه بر تزیین شله زرد یا ماست و خیار از آن در انواع دمنوش‌ها و چای هم استفاده می‌شود. درست است که حالا این غنچه‌ها را در هر عطاری‌ای می‌توانید پیدا کنید اما خریدن آن‌ها از خانه و مبداشان حال و هوای دیگری دارد. گلاب در یک دست‌تان و گل‌های خشکی که منشا همان ‌گلاب‌اند در دست دیگرتان. این دو ترکیبی بسیار دوست داشتنی برای سوغاتی دادن به عزیزان‌تان هستند. پس با بهانه‌ اینکه این چیزها را از هر جای دیگری می‌توانید پیدا کنید حال و هوای سفرتان را خراب نکنید.

گل سرخ تزیینی

عرقیات

الحق که این شهر درتمام آداب و رسوم سنتی ایران سنگ تمام گذاشته است. هرآنچه که مادربزرگ‌های‌مان از آن استفاده می‌کردند و هرآنچه که ما امروزه به عنوان نسل جدید از آن استفاده می‌کنیم در این شهر جمع شده است. مردم کاشان نه تنها در گلاب گیری بلکه در تولید هر نوع عرقیات سنتی که فکرش را بکنید مهارت دارند.

عرق بیدمشک، عرق بهارنارنج، عرق نعناع و هر عرقیات سنتی دیگری که عادت استفاده از آن را دارید در این شهر در شکل‌ها و رنگ‌های مختلف پیدا می‌کنید. برای مادربزرگ‌های‌تان یا برای هرکسی که هم‌چنان به سبک زندگی سالم و سنتی گذشته پایبند است از این عرقیجات باکیفیت ببرید. حتما خوشحال خواهند شد.

پیش از سفر به کاشان خواص عرقیات را در اینترنت جستجو کنید و برای هر مشکلی که دارید از مشکلات جسمی گرفته تا اضطراب و دلشوره، یکی از عرقیات مناسب حالتان را از به عنوان سوغات بخرید.

عرقیجات کاشان

صنایع دستی کاشان

حال که از خوراکی‌ها گذشتیم بد نیست به صنایع دستی کاشان هم بپردازیم. به قول معروف از هر انگشت مردم این شهر یک هنر می‌ریزد. ردپاهای فرهنگ و تاریخ دیرینه شهر در نقش‌ها و رنگ‌های تار و پود آثار هنری شهر به چشم می‌خورد. به راستی که این گنجینه گران‌بها به مردمانی امانت‌دار سپرده شده است. تاکنون آن ‌را حفظ کرده‌اند و به تمام مردمی که به دیدارشان می‌روند عرضه می‌کنند.

اگرچه خوراکی‌های کاشان از بهترین سوغات این شهر هستند، اما صنایع دستی نمادی از فرهنگ این منطقه و یک سوغات همیشگی به شمار می‌روند.

اگر به صنایع دستی ایرانی علاقه‌مندید، پس شاید دوست داشته باشید در مجله جاباما در مورد معروف ترین صنایع دستی ایرانی بین غیرایرانی ها بیشتر بدانید.

صنایع دستی کاشان

شعربافی

شاید در ابتدا آن‌ را با شعر و ادبیات اشتباه بگیرید اما در اصل تلفظ اصلی آن شَعربافی است. شعربافی یکی از هنرهای بسیار قدیمی کاشان است. قدمت این هنر به ۳۵۰ سال می‌رسد. در واقع شعر پارچه‌ای از جنس ابریشم است. این پارچه در رنگ‌های متنوع و به شکل طرحی ساده یا طرح‌های راه راه به فروش می‌رسد. از این هنر چند کارگاه شعربافی در جای جای کاشان به جا مانده است.

شعربافی سوغات شهرهای مختلفی در ایران است، اما اگر عازم کاشان شدید برای حفظ این هنر کهن هم که شده چند تکه شعربافی به سوغات ببرید.

شعربافی سوغات کاشان

فرش کاشان

یکی از محصولات بی‌نظیر ایران فرش است. طرح و نقش‌هایی که درهیچ جای دنیا پیدا نمی‌شود. حالا این بار در شهری هستیم که ۷۰ درصد فرش ماشینی کشور را تولید می‌کند. فرش کاشان آنقدر ظریف و هنرمندانه بافته می‌شود که در فهرست میراث معنوی سازمان جهانی یونسکو ثبت شده است. برای بافت این فرش‌ها از رنگ‌های طبیعی و هم چنین از نخ ابریشم استفاده می‌شود. این همه حساسیت در مواد مورداستفاده، انتخاب نقش و رنگ مناسب و عشق به بافت است که آن‌ را به معروف‌ترین فرش ایران بدل کرده است.

فرش کاشان یک سوغات بسیار بسیار خاص از این شهر است که معمولا بخشی از انتخاب توریست‌های غیرایرانی است که می‌خواهند تکه‌ای از ایران را با خود به کشورشان ببرند.

فرش طرح کاشان

سفالگری

یادگار هفت هزار ساله بشر؛ سفالگری از اولین هنرهایی است که بشر به آن دست پیدا کرده است. کاشان هم از شهرهایی است که اولین تمدن‌ها در آن شکل گرفته‌اند. بنابراین طبیعی است که در این شهر سفالگرها و محصولات دست‌ساز یکتای‌شان را ببینیم. خرید این محصولات نه تنها یک سوغات ماندگار برای شماست بلکه کمکی به حفظ و ادامه این هنر و صنعت مهم شهر است.

سفالگری از صنایع دستی کاشان

کاشی‌سازی

هرچه که باشد شهر کاشان در اصفهان قرار گرفته است؛ استانی به رنگ فیروزه‌ای. هنر کاشی‌سازی با آن همه طرح و رنگ متنوع و چشم‌نواز که در اصفهان نمونه‌هایش را دیده‌اید، در کاشان هم پیدا می‌شود. صنعت‌گران کاشانی در این مورد هم سنگ تمام گذاشته‌اند. کاشی‌سازی‌های کاشان همان ظرافت و دقت هنرمندانش را حکایت می‌کند. همانی که نمونه‌اش را در فرش‌های کاشان دیدیم.

کاشی سازی سوغات کاشان

گیوه

محصولی حاصل همکاری مردان و زنان روستایی کاشان؛ البته گیوه فقط مختص کاشان نیست و در شهرهای دیگر ایران هم این محصول بافته می‌شود. مرکز گیوه بافی کاشان، روستای نشلج از توابع نیاسر است. در اصل گیوه از دو بخش کف و رویه تشکیل شده است و مردان کف گیوه را می‌بافند و زنان هم رویه آن‌ را.

گویه اتفاقا پاپوش بسیار راحتی هم هست، پس آن را نه فقط برای تزیین و یادگار بلکه به عنوان یک سوغات کاربردی از کاشان تهیه کنید.

گیوه صنایع دستی

زری‌بافی

این مورد از سوغاتی‌های بسیار گران شهر است، پارچه‌ای شبیه به لباس پادشاهان در گذشته. در تار و پود این پارچه از نخ‌هایی به نام گلابتون استفاده می‌شود. این نخ‌ها از ابریشم و رشته‌های طلا و نقره ساخته شده است. اگرچه این پارچه ها بسیار گران و دست نیافتنی به نظر می‌رسند اما هم‌چنان در بازار شهر برای خرید موجود هستند.

زری‌بافی‌های قدیمی را بعضی از مادربزرگ‌های کاشانی هنوز در وسایل جهازی‌شان دارند! اگر یک هدیه و سوغات گران‌قیمت با ارزشی غیرقابل تخمین از کاشان می‌خواهید، قطعا انتخابتان باید زری‌بافی باشد!

زربافی

کاشان، دیدنی و خوردنی و خریدنی کم ندارد؛ این شهر زیبا با آب و هوایی بی‌نظیر که اگر حتی به اندازه یک سفر یک روزه مسافرش باشید، دست خالی برنخواهید گشت. سوغات کاشان مثل سوغات هر شهر دیگری از ایران می‌تواند یک تجربه خاص و منحصربه فرد باشد. اگر سوغاتی از کاشان می‌شناسید که از این لیست جا مانده است، در بخش نظرات برایمان بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − پانزده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن