شاید نام رودبار شما را هم یاد زیتون‌های معروفش بیندازد. شهر شگفت‌انگیزی که با طبیعت زیبایش شما را جادو خواهد کرد. دیاری از درخت‌های زیتون که نامش را از رودهای فراوانی که در آن وجود دارد، گرفته است. رودبار سرسبز و زیبا با آب و هوای مدیترانه‌ای یکی از جذاب‌ترین شهرهای استان گیلان است که این بار به‌جای گذشتن از آن باید به‌عنوان مقصد انتخابش کنید.


مطمئن باشید که با طبیعت بکر و حیرت‌انگیزش شما را شگفت‌زده خواهد کرد. پس خود را برای یک مقصد جدید در شمال ایران آماده کنید؛ اینجا پر از جاذبه‌های دیدنی است که با هم گشتی در آن‌ها می‌زنیم و پس از یک دل سیر شکم‌گردی، کمی هم سوغاتی‌های خوشمزه می‌خریم.


رودبار گیلان کجاست؟


در جنوب استان گیلان درست در مرز قزوین و زنجان بزرگ‌ترین شهر این استان یعنی رودبار قرار گرفته است. شهری که به دلیل آب و هوای مدیترانه‌ای، مهد زیتون ایران است و محال است به شمال سفر کنید و برای خرید زیتون گذرتان به این شهر نیفتد! این شهرستان با طبیعت زیبای خود، سرسبزی گیلان و خنکی شهرهای زنجان و قزوین را به ارث برده است.طبیعت این شهر پر از دشت‌های سرسبز تا رودها و دریاچه‌هایی است که محو زیبایی آن خواهید شد، آنقدر که هر کدام، یک مقصد تمام عیار برای سفر شما خواهد بود.


رودبار گیلان کجاست

بهترین مسیر دسترسی به رودبار


بهترین مسیر برای رسیدن به رودبار اتوبان کرج - قزوین و سپس قزوین - رشت است که اگر مسیر خود را ادامه دهید، وارد استان گیلان می‌شوید. رودبار جنوبی‌ترین شهر استان است که در انتهای اتوبان به آن می‌رسید. زیتون فروشی‌ها مهم‌ترین نشانی برای رسیدن شما به شهر رودبار هستند.


فاصله رودبار تا تهران: ۲۶۲ کیلومتر


فاصله رودبار تا رشت: ۸۰ کیلومترجاهای دیدنی رودبار


رودبار از آن شهرهایی است که هزار و یک مقصد برای دیدن دارد. طبیعت زیبا و بی‌نظیر این منطقه برای چندین روز سفر باز هم جاهای دیدنی زیادی را برای شما باقی می‌گذارد.


سفید رود


آدرس: استان گیلان، شهرستان رودبار و منجیل


دیدن دومین رود بلند ایران در شمال ایران و طبیعت رودبار، یکی از جذاب‌ترین تجربه‌های سفر به شمال کشور خواهد بود. رودی که از کوه چهل چشمه در غرب ایران یعنی استان کردستان سرچشمه می‌گیرد و در نهایت به دریای خزر می‌ریزد.


شاید نام سد منجیل برای شما آشنا باشد، این سد دقیقاً بر روی همین رود احداث شده است که برای مصارف کشاورزی و تولید برق منطقه کاربرد دارد. همچنین زیستگاه بیش از ۵۰ گونه ماهی و پرنده‌های مختلف است. البته منطقه زیبای سفید رود به همین جاذبه طبیعی ختم نمی‌شود و آثار تاریخی زیادی در اینجا وجود دارد.


اگر هم اهل طبیعت‌گردی باشید، ییلاقات، شالیزارها، دشت‌های پر از گل در فصل بهار و… را نباید در این منطقه از دست بدهید. رودخانه سفید رود یکی از بهترین مناطق برای قایق‌سواری در آب‌‌های خروشان است که تجربه بی‌نظیری را برای شما به یادگار می‌گذارد.


اگر عاشق طبیعت بکر باشید یا دریای بی‌کران، فرقی نمی‌کند جاهای دیدنی گیلان هر سلیقه‌ای را به خود جذب می‌کند!


سفید رود

سیاهرود


آدرس: استان گیلان، ۳۵ کیلومتری شمال شرق رودبار


در شمال شرق شهرستان رودبار یکی از مناطق کوهستانی و حفاظت شده به نام سیاهرود قرار دارد. منطقه‌ای که پر از جنگل‌های متراکم، دره‌های عمیق، چشمه‌های فراوان و رودخانه‌های همیشگی است. قله درفک هم درست در همین منطقه قرار گرفته است.


اگر قصد سفر به شمال در تابستان را دارید، رودبار با داشتن رودها و ییلاقات فراوان یکی از بهترین انتخاب‌ها است.


جاهای دیدنی رودبار

تپه باستانی مارلیک


آدرس: استان گیلان، شهرستان رودبار، دره گوهر رود


در منطقه گوهر رود که اطراف رودبار قرار گرفته چند تپه باستانی وجود دارد که روزگاری محل زندگی ثروتمندان این منطقه بوده است. ۵ تپه مختلف که یکی از آن‌ها به تپه مارلیک یا چراغعلی تپه معروف است. سایر آن‌ها نیز به نام زینب بیجار، پیلاقلعه، دور بیجار و جازم کول هستند.


این تپه‌های باستانی در هزاره اول و دوم محل سکونت و فرمانروایی حاکمان وقت بوده‌اند. برای سال‌های سال کسی از اینجا اطلاعاتی نداشت. تا اینکه گروهی از باستان‌شناسان به سرپرستی دکتر نگهبان، در سال ۱۳۴۰ اشیای باستانی را در این منطقه کشف کردند.


این حفاری‌های از وجود زندگی طولانی‌تر یعنی از عصر آهن خبر می‌داد. چرا که یکی از اشیای کشف شده در اینجا جام مارلیک و متعلق به همین دوره بود. شکوهی که نشان‌دهنده وجود تمدن در گیلان در هزاران سال پیش بوده است.تپه باستانی مارلیک

غار دربند رشی


آدرس: رودبار، بخش رحمت‌آباد و بلوکات، جنوب روستای رشی، غار دربند رشی


غار دربند رشی در نزدیکی روستای استخرگاه در دامنه‌ کوه درفک و جنگل‌های انبوه این منطقه قرار دارد. این غار تنها مکان باستانی است که اطلاعاتی درباره گونه‌های جانوری در اواخر دوره پارینه‌سنگی قدیم می‌دهد.


اولین‌بار در سال ۱۳۸۴ در کنار کشف غار، ابزارهای سنگی، چند سنگواره حیوانات مختلف از جمله خرس، گوزن، گاو وحشی و بز کوهی و… کشف شد.


دسترسی به این غار چندان سخت نیست و از دامنه کوه تا غار حدود ۱۵ دقیقه پیاده‌روی دارد. مسیر داخل غار هم بسیار کوتاه است که کمتر از دو دقیقه زمان می‌برد.


یکی از دانستنی‌های جالب درباره رودبار این است که لوکیشن یکی از معروف ترین فیلم‌های سینمایی ایرانی بوده است! در این مطلب درباره این لوکیشن‌های معروف بیشتر بخوانید.


غار دربند رشی رودبار

غار اسپهبدان


آدرس: رودبار، دهستان خورگام، روستای شاه شهیدان، غار دربند رشی


غار اسپهبدان در روستای شاه شهیدان قرار دارد. این غار یکی از جاذبه‌های طبیعی در این منطقه به شمار می‌رود که قدمت طولانی دارد و آثاری مربوط به عصر آهن در آن کشف شده است.


دهانه غار با ارتفاعی حدود ۱۷ متر و عرض حدود ۵ الی ۷ متر (در کمترین نقاط) است. با وارد شدن به غار از قسمت دهانه آن به تالار اول یعنی «تالار دل‌گشا» می‌رسید و پس از آن تالار دوم با نام «تالار دلربا» مقابل شما قرار می‌گیرد که سقف آن‌ها در بعضی قسمت‌ها به ارتفاع ۱۰ متر می‌رسد.


در حال برنامه‌ریزی سفر به شمال هستید؟ ما خلوت ترین و بکرترین جاهای دیدنی شمال را به ویژه در فصل‌های شلوغ و پرمسافر معرفی کرده‌ایم.


جاذبه های رودبار

توتکابن


آدرس: استان گیلان، شهرستان رودبار، بخش رحمت آباد و بلوکات، توتکابن


اینجا قرار است به یکی از تازه تاسیس‌ترین شهرهای استان گیلان بیایید. شهر توتکابن که در سال ۱۳۷۶ تأسیس شد و به دلیل اینکه روزگاری مهد درخت‌های توت و پرورش کرم ابریشم بود، این نام برایش انتخاب شده است.


توتکابن با پلی که بر روی رودخانه رودسفید ساخته شده به جاده قزوین - رشت راه دارد و به همین خاطر به‌سادگی می‌توانید به این شهر زیبا با طبیعت سرسبزش بیایید. در گذشته و قبل از ساخت پل این راه به‌وسیله قایق طی می‌شده است.


این شهر در نزدیکی سفیدرود و سیاه‌رود قرار دارد و غار رشی و ییلاق سی‌دشت که به توت فرنگی‌هایش هم معروف است از جاذبه‌های طبیعی آن هستند.


اگر پایتخت‌نشین هستید و عاشق طبیعت، با بهترین جاها برای طبیعت گردی اطراف تهران آشنا شوید.


توتکابن

دریاچه عروس روستای حلیمه جان


آدرس: استان گیلان، شهرستان رودبار، روستای رحمت‌آباد، دریاچه حلیمه جان


یکی از زیباترین و خیره‌کننده‌ترین جاذبه‌های رودبار، دریاچه عروس است که قبلاً به اسم دریاچه حلیمه‌جان هم شناخته می‌شد. این دریاچه زیبا در دشتی سرسبز قرار گرفته که از دیدن آن سیر نخواهید شد.


اما همه چیز به همینجا ختم نمی‌شود؛ اگر قبل از ظهر به دریاچه عروس برسید، رنگ دریاچه کاملاً سبز است؛ اما کافی است چند ساعتی توقف کنید تا رنگ آبی آن را هم ببینید. پدیده عجیبی که در عین آرامش و زیبایی‌اش، شما را متعجب خواهد کرد.


دلیل این موضوع هم وجود جلبک‌هایی است که صبح به سطح دریاچه می‌آیند و در طول روز با وزش باد کم کم به عمق آب رفته و دریا به رنگ آسمان درمی‌آید. دریاچه عروس برای کمپینگ، قایق‌سواری و ماهیگیری یکی از گزینه‌های بی‌نظیری است که می‌توانید روی آن حساب کنید.


این دریاچه یکی از بهترین مقصدهای طبیعت گردی در ایران است.


دریاچه عروس روستای حلیمه جان

دریاچه ویستان بره یا یسان رودبار


آدرس: گیلان، رودبار، بخش خورگام، روستای بره سر، دریاچه ویستان


دریاچه بره‌سر یا ویستان یکی دیگر از دریاچه‌های جذاب و دیدنی در رودبار است. اینجا از جمله دریاچه‌هایی است که در اثر زلزله به‌وجود آمده و آب خود را از چشمه‌های زیرزمینی و کوهستان‌های اطراف تأمین می‌کند.این دریاچه ۴ هکتاری با منظره شگفت‌انگیزی از کوهستان‌های سرسبزی که تصویر خود را در آب انداخته یکی از زیباترین دریاچه‌های رودبار است. اگر اهل کمپینگ و شب‌مانی هستید، آرامش این منطقه را از دست ندهید، ویستان برای قایق‌سواری، ماهیگیری، کمپینگ در اطراف دریاچه، عکاسی و حتی پیک نیک چند ساعته بی‌نظیر است.


دریاچه ویستان رودبار

پل خشتی لوشان


آدرس: استان گیلان، شهرستان رودبار، نرسیده به پلیس راه قزوین، لوشان


پل خشتی لوشان یکی از پل‌های تاریخی است که در زمان قاجار بنا شده و برخلاف معماری اکثر پل‌های خشتی که به‌صورت قوسی هستند، شکلی پلکانی دارد.


این پل در زمان ساخت دارای موج برگردان‌‌هایی بود که شیب‌ زیادی داشتند اما در زمان حضور روس‌ها در ایران شیب آن ملایم‌تر شد. پل دارای ۱۰۲ متر طول، حدود ۲۱ متر عرض و ۲ دهنه بزرگ و ۲ دهنه کوچک است.


پل خشتی لوشان

چشمه بار


آدرس: استان گیلان، شهرستان رودبار، بخش کلشتر، روستای چشمه بار


چشمه بار یکی از روستاهای رودبار است که در بخش کلشتر قرار گرفته است. این روستای سرسبز و خوش آب و هوا به دلیل درخت‌های زیتون فراوانش، معروف شده و با آبشار و رودخانه‌های زیادی که در دل خود جای داده، یکی از بهترین مقاصدی است که می‌توانید در سفر به رودبار انتخاب کنید.


یکی دیگر از مناطق دیدنی گیلان که می‌توان گفت زیباییش‌اش چیزی کم از رودبار ندارد، سیاهکل است.


آبشار کلشتر


آدرس: استان گیلان، جنوب غربی رودبار، روستای کلشتر


آبشار کلشتر  یکی از جاذبه‌های طبیعی رودبار است که بیش از ۲۰ متر ارتفاع دارد.  آبشاری که در روستایی به همین نام قرار گرفته و جنگل‌های انبوه و کوهستانی دارد. این آبشار زیبا از بهترین جاهایی است که می‌توانید برای فرار از گرمای تابستان انتخاب کنید و از طبیعت خنک و زیبای آن لذت ببرید.


طبیعت رودبار

چشمه‌های سنگرود


آدرس: استان گیلان، شهرستان رودبار، بخش عمارلو، روستای سنگرود


روستای سنگرود با وجود طبیعت بی‌نظیر و بکرش یکی از زیباترین روستاهای رودبار است. این روستا به دلیل وجود چشمه‌های آب‌معدنی که خاصیت درمانی زیادی دارند از سایر روستاهای منطقه متمایز شده است.


چشمه های آبگرم رودبار

چشمه آبگرم ماستخور


آدرس: استان گیلان، شهرستان رودبار، بخش غربی سد منجیل، روستای ماستخور


در غرب سد منجیل یکی از روستاهای توریستی رودبار قرار دارد؛ روستای ماستخور که به دلیل وجود چشمه آبگرم حسابی معروف است. این چشمه پر خاصیت با خواص درمانی بسیار دارای آب گرم و جوشان است و برای استفاده ساده‌تر به خزینه‌های محلی می‌ریزد.


این چشمه در لیست کامل چشمه های آب گرم ایران هم قرار دارد که هر کدام یک خاصیت منحصربه‌فرد دارند!


در رودبار دیدن این جاذبه‌ها را هرگز از دست ندهید!


اگر تصور می‌کنید که جاذبه‌های رودبار به همین چند مقصد محدود می‌شود، سخت در اشتباهید! در رودبار هزار و یک جا برای دیدن و لذت بردن وجود دارد. پس خود را آماده کنید تا ادامه جاذبه‌های این شهر زیبا را با هم ببینیم.


روستای داماش رودبار و گل سوسن چلچراغ


آدرس: استان گیلان، شهرستان رودبار، بخش عمارلو، روستای داماش


اگر شما هم فقط رودبار را به زیتون‌هایش می‌شناسید، با ما همراه باشید تا چهره دیگری از این شهر دوست‌داشتنی را به شما نشان دهیم؛ شهری با دشت‌های سوسن چلچراغ! این جاذبه دیدنی در روستای داماش رودبار قرار دارد. منطقه‌ای در دامنه رشته کوه البرز و بین لوشان و منجیل! روستایی که پر از جاذبه‌های دیدنی و آب و هوایی خنک است.


داماش به طبیعت کوهستانی و دشت‌های وسیع و چشمه‌های گوارا هم معروف است. روستایی که درگذشته فقط یک منطقه ییلاقی و خوش آب و هوا به شمار می‌رفته و در حال حاضر به سکونتگاه دائمی برای مردمش تبدیل شده است.


گل سوسن چلچراغ که یکی از کمیاب‌ترین گل‌ها دنیاست و فقط می‌توانید سراغ آن را در اینجا و جمهوری آذربایجان بگیرید. برای دیدن این‌گونه کمیاب و سفر به داماش زیبا بهترین زمان، فصل بهار و اواخر خردادماه است. عمر این گل زیبا بسیار کوتاه است و از اواسط تا پایان خرداد می‌توانید شاهد جشنواره گل هم باشید که با مراسم خاصی برگزار می‌شود.


روستای داماش رودبار

منجیل و سرو هرزویل


آدرس: ایران، استان گیلان، دو کیلومتری شمال شرقی منجیل، هرزویل


در سرزمین بادها یعنی منجیل زیبا یک جاذبه طبیعی و البته کهنسال وجود دارد. درخت سرو قطوری که سال‌های سال است قامت خود را بر روی زمین خم نکرده و هنوز پابرجاست. ناصرخسرو هم در سفرنامه خود از این درخت یاد کرده و در مورد آن می‌گوید که این سرو یکی از کهن‌سال‌ترین درختان ایران است.


این سرو قدمتی در حدود هزار تا سه هزار ساله دارد و ارتفاع آن ۳۰ متر با قطر ۴/۳ متری است.درخت سرو هرزویل در روستایی به همین نام قرار دارد که دو کیلومتری شمال شرقی شهر منجیل واقع شده و پس از زلزله رودبار مردم در نزدیکی درخت ساکن شدند و کم کم روستا شکل گرفت. در حال حاضر روستای هرزویل در دره‌ای سرسبز در میان دو کوه پلنگ مغار و گاوکول واقع شده است.


سرو هرزویل

زیباترین ییلاقات رودبار


رودبار به دلیل نوع اقلیم خود، آب و هوای خنکی دارد. پس در گوشه و کنار آن می‌توانید ییلاقات زیادی را پیدا کنید. جاهایی که در تابستان هم خنک و به‌دور از رطوبت شمال ایران است. با هم گشتی در جای جای این شهرستان زیبا بزنیم و ییلاقات آن را بیشتر بشناسیم.


ییلاقات عمارلو


آدرس: استان گیلان، شهرستان رودبار، بخش عمارلو


منطقه کوهستانی عمارلو یکی از خوش آب و هواترین ییلاقات رودبار است که جاذبه‌های طبیعی و روستاهای زیبایی را در دل خود جای داده است. این منطقه کوهستانی با دشت‌های سرسبز و آب و هوای خنک در دل تابستان، از جاهایی است که نباید سفر به آن را از دست بدهید. روستای داماش گیلان که زیستگاه سوسن چلچراغ است هم در همین منطقه قرار دارد.


در کنار جاذبه‌های طبیعی، این بخش یکی از قدیمی‌ترین سکونتگاه‌های انسان است که در حفاری‌های باستان‌شناسان و کشف اشیای با ارزش باستانی، قدمتی در حدود هزار سال پیش از میلاد مسیح دارد.


البته اگر ساکن تهران هستید و فرصت سفر طولانی ندارید، چنین مناظر زیبایی را در ییلاقات اطراف تهران هم می‌توانید پیدا کنید!


ییلاقات عمارلو

ییلاق سی‌دشت


آدرس: استان گیلان، شهرستان رودبار، ۳۰ کیلومتری شهر رستم آباد، ییلاق سی دشت


منطقه‌ای کوهستانی با دشت‌های سرسبز و زیبا که همه‌جا را پوشانده است. منطقه‌ای که در هر فصلی از سال چشم‌انداز تماشایی دارد؛ ولی در بهار یک‌لحظه هم نمی‌توانید چشم از آن بردارید، مخصوصاً اگر جشنواره توت‌فرنگی هم به راه باشد. سی‌دشت دقیقاً چنین جایی است. مهد توت‌فرنگی که هر سال در بهار میهمان جشنواره آن خواهید شد.


یکی دیگر از مناطق بکر و زیبای شمال برای کسانی که عاشق طبیت‌گردی و دار و درخت هستند، جنگل دالخانی است. در سفر بعدیتان به این منطقه هم سری بزنید.


ییلاقات رودبار

ییلاق سلانسر یا بام رودبار


آدرس:  استان گیلان، شهرستان رودبار، شهر رستم‌آباد، منطقه ییلاقی سلانسر


ییلاق سلانسر با طبیعت بکر و منحصربه‌فردش شما را جادو خواهد کرد. جایی که به بام رودبار هم معروف است و از مرتفع‌ترین مناطق این شهرستان به‌شمار می‌رود. پوشش گیاهی متنوع و گیاهان دارویی که در دشت‌های آن پراکنده شده است، جذابیت این منطقه را چندین برابر می‌کند.


در مسیر رسیدن به ییلاق هم شاهد درختانی مثل راش، افرا، توسکای ییلاقی، کاج و بلوط خواهید بود و میهمان سمفونی آواز پرندگان توکای سیاه، کمرکولی جنگلی و قمری خانگی می‌شوید.


اگر عاشق دیدن چنین مناظری در ارتفاعات رودبار هستید، چند شب اقامت در اقامتگاه بوم گردی بام رودبار در ارتفاع ۱۲۰۰متری سطح دریا را تجربه کنید!


بام رودبار کجاست

ییلاق گلدیان


آدرس: استان گیلان، شهرستان رودبار، روستای گلدیان


ییلاق گلدیان در بالادست روستایی به همین نام قرار دارد. به‌طوری که هر چه که از روستا به سمت ارتفاعات بروید، هوا خنک و دلپذیرتر شده و بعد از یک ساعت پیاده‌روی به برکه‌ای زیبا و در دل کوه می‌رسید.


این منطقه در فصل بهار پر از گل‌های وحشی می‌شود که از دیدن آن سیر نخواهید شد. ادامه مسیر این ییلاق به سمت قله آسمان‌سرا می‌رسد که یکی از زیباترین مسیرها برای کوهپیمایی به‌شمار می‌رود.
ییلاق گلدیان رودبار

منطقه ییلاقی خورگام


آدرس: استان گیلان، ۴۰ کیلومتری شهرستان رودبار، منطقه‌ی عمارلو


خورگام از دیگر مناطق ییلاقی در رودبار است که به دلیل قرار گرفتن در ارتفاعات در دل تابستان هم خنک و خوش آب و هواست. در دشت‌های سرسبز خورگام فصل بهار و تابستان آنقدر تماشایی است که یک لحظه هم از دیدن آن سیر نخواهید شد.


آسمان صاف و آبی که با لکه‌های ابر سفید پوشانده شده و زمینی که تا چشم کار می‌کند سبز است و گل‌های زرد و قرمز در بخش بخش آن سربرآورده‌اند.


در گیلان چنین جاهایی کم پیدا نمی‌شود! پس پیشنهاد می‌کنیم چند روزی به سفرتان اضافه کنید و به زیباترین جنگل های گیلان سری بزنید.


جاهای دیدنی رودبار در تابستان

روستاهای دیدنی رودبار


روستاهای مختلف رودبار کم از ییلاقات و سایر جاذبه‌های طبیعی آن ندارند. روستاهایی که طبیعت زیبا و بی‌نظیری دارند. سری به چند روستای دیدنی رودبار بزنیم.


روستای اسکابن


قدیمی‌ترین روستای استان گیلان اینجاست. روستایی که پس از کاوش‌های باستان‌شناسی به‌عنوان یکی از اولین سکونتگاه‌های انسان شناخته شده است. اسکابن در بخش عمارلو رودبار قرار گرفته و با عنوان روستای هفت‌سنگ به ثبت رسیده است.


این روستا می‌تواند در لیست زیباترین روستاهای ایران برای دیدن و حتی زندگی کردن قرار بگیرد.


روستای رستم آباد رودبار


رستم‌آباد رودبار با وجود طبیعت بی‌نظیری که دارد از روستاهایی است که سخت می‌توانید آن دل بکنید. رستم آباد در واقع یکی از بخش‌های رودبار است که بخش‌های مختلفی دارد و پوشیده از جنگل‌های سرسبز، ییلاقات خنک با چشم‌اندازهای بی‌نظیر، دریاچه‌های پر آب و همچنین دشت‌های پوشیده از گل است.


روستای رستم آباد رودبار

روستا و غار دیورش


روستای دیورش در رودبار با وجود جاذبه‌های مختلف، به غار زیبا و دیدنی‌اش معروف است. غاری که پس از گذر از مسیر جنگلی و نه‌چندان آسان به آنجا می‌رسید. البته با رسیدن به زیبایی‌های غار سختی مسیر را فراموش خواهید کرد.


برای رفتن به داخل غار دیورش نیاز به هدلامپ یا چراغ قوه و همچنین کفش مناسب دارید. در بعضی از قسمت‌های غار که آب عمق بیشتری دارد هم حتماً باید شنا بلد باشید.غار دیورش

روستای اسطلخ جان


وجود استخر و آبگیرهای فراوان این روستا را به اسطلخ جان در گویش محلی معروف کرده است. علاوه بر آبگیرهای مختلف، معماری خانه‌ها هم در اینجا بسیار چشم‌نواز است، خانه‌های قدیمی که از سنگ و چوب ساخته شده‌اند و با اتاق‌های تو در تو و به‌وسیله ایوان به یکدیگر متصل می‌شوند.


اهل روستاگردی هستید؟ در بین زیباترین جاهای دیدنی اطراف تهران هم می‌توانید سراغ روستاهای زیبا را بگیرید!


روستای استخرگاه


روستای استخرگاه در منطقه رحمت‌آباد رودبار با وجود جاذبه‌های مختلف، نام خود را از دو استخر طبیعی که در این منطقه قرار دارد گرفته است. استخرهایی که چشم‌انداز زیبایی از طبیعت را به شما هدیه می‌دهد. کلبه‌های چوبی در اطراف آن زیبایی آن را دو چندان کرده که برای عکاسی و لذت بردن از طبیعت می‌توانید روی آن حساب کنید.


روستای استخرگاه

زندگی در رودبار


پس از گشت و گذار در رودبار نوبت به آشنایی با مردم این منطقه می‌رسد. سبک زندگی و فرهنگ زیبای این مردم هم دست کمی از طبیعت بی‌نظیرش ندارد.


زبان و گویش مردم رودبار


زبان اصلی مردم این منطقه تاتی است که به لهجه گیلکی شباهت دارد. در بخش‌های مختلف این شهرستان مردم به لهجه و زبان‌های دیگر مثل گیلکی، کردی، لری و تالشی هم صحبت می‌کنند.


اگر دوست دارید چند روزی زندگی به سبک خالص روستایی را در بین یک خانواده واقعا روستایی تجربه کنید، آن هم به عنوان عضوی از خانواده و نه یک مهمان بهترین و شاید تنها راه رزرو یک سانس از تجربه حس خوب یک زندگی روستایی با ماه‌صنم از جاباما باشد، تجربه دو شب و سه روز زندگی میان روستایی‌ها با لذت میوه‌چینی، شیردوشی، گلیم‌بافی و ... در کنارشان!


جمعیت و کسب و کار مردم رودبار


بیشتر مردم رودبار در شهرهای این شهرستان زندگی می‌کنند و به دلیل وجود باغات فراوان زیتون، شغل اکثر آن‌ها باغداری است. افرادی هم در کارخانه‌ روغن‌کشی و همچنین فرآوری زیتون مشغول به‌کار هستند. در روستا هم مردم به تولید صنایع‌دستی و دامداری مشغول‌اند.


دیدنی های رودبار

آداب و رسوم محلی


در شهرستان رودبار مردم روستاهای مختلف آداب و رسوم مخصوص به خود را دارند. از مراسم‌های خاصی که در جشنواره گل سوسن چلچراغ برگزار می‌شود تا جشن‌های آیینی.


برای مثال مردم روستای انبوه، در سومین روز شهادت  امام حسین (ع) علم‌ها را به دست نوجوانانی که به سینه‌شان قرآن دارند، می‌دهند و با آن‌ها در روستا می‌چرخند و دعای جوشن کبیرم می‌خوانند. به اعتقاد اهالی روستا این کار آن‌ها را تا یکسال از بلایای طبیعی حفظ می‌کند.


از دیگر رسوم مردم رودبار در زمان کشاورزی است. به‌صورتی که وقتی زمین را بذر پاشی می‌کنند تا سه روز همسایه‌ها چیزی به همدیگر امانت نمی‌دهند  و اعتقاد دارند که اگر این کار را انجام دهند بذر در زمین سبز نمی‌شود.سوغات رودبار


رودبار زیبا هم مثل سایر شهرهای ایران سوغاتی‌های خاص خودش را دارد. در بین سوغاتی‌ها شاید شما زیتون را بیشتر از همه بشناسید اما اینجا سوغاتی‌های خوردنی و غیرخوردنی دیگری هم دارد.


زیتون رودبار؛ از میوه تا هسته، روغن و صابون!


درخت صلح در رودبار کار را تمام کرده است. از دانه‌های زیتون که رودبار به آن معروف است تا سایر محصولاتی که از این میوه بهشتی تولید می‌شوند. در رودبار مغازه‌ای را پیدا نمی‌کنید که بویی از زیتون در آن به مشام شما نرسد. انواع زیتون‌های ریز و درشت به‌صورت ساده و با ترکیبات مختلف که دل شما را می‌برد.


البته فرآورده‌های مختلف مثل روغن زیتون را هم باید به آن اضافه کنید. صابون زیتون هم از محصولات دیگری است که از ترکیبات این میوه، گیاه برگ بو و سدیم تولید می‌شود و فقط سراغ آن را باید در ایران و شهرستان رودبار بگیرید.


زیتون رودبار

مفرش


یکی از صنایع دستی رودبار، سوغاتی است به نام مفرش که کاربرد آن صندوقچه‌ای است که برای نگهداری لحاف و دیگر وسایل کوچ‌نشینی به کار می‌رود و در حال حاضر به دلیل زیبایی خود، از جمله صنایع‌دستی رودبار است. مفرش بافتی شبیه به گلیم دارد.


صنایع دستی رودبار

لباس محلی


شهرستان رودبار مانند سایر نقاط استان گیلان لباس محلی مربوط به آقایان و خانم‌ها دارد. این لباس با تصویری که از لباس‌های گیلکی در ذهن دارید، مشابه است.


ترشی رودبار از هر طعم!


در مغازه‌های زیتون فروشی، یک بخش بزرگ متعلق به ترشی‌های رنگارنگی است که از ترش تا شیرین آن به چشم می‌خورد. ترشی‌هایی که با انواع میوه و سبزیجات درست شده‌اند و هر بار که به رودبار سفر کنید، با یک نوع جدید روبه‌رو می‌شوید. این ترشی‌های ترکیب جادویی با غذاهای محلی استان گیلان می‌سازند!


انواع ترشی رودبار

گلیم، جاجیم و نمد


رودبار مثل سایر نقاط ایران هنر گلیم‌بافی، جاجیم بافی و همچنین تولید نمد را به رخ مسافران می‌کشد. صنایع‌دستی که از این هنرها تولید می‌شوند هم در این شهر فراوان‌اند.


سوغات شمال

بهترین رستوران‌های رودبار


رودبار یکی از مقاصدی است که شکم‌گردی آن را نباید از دست بدهید. غذاهای خوشمزه‌ای که تنه به غذاهای رشت می‌زند و از چشیدن طعم آن سیر نخواهید شد. پس کمی در رودبار رستوران گردی کنیم.


رستوران سرچشمه رودبار


یکی از رستوران‌های زنجیره‌ای در استان گیلان، رستوران سرچشمه‌ است که از قضا یک شعبه آن هم در رودبار پیدا می‌کنید. این رستوران علاوه بر فضای تمیز و منویی با غذاهای محلی، قیمت متوسط و مقرون به‌صرفه‌ای نسبت به سایر رستوران‌ها دارد.


این رستوران یکی از معروف ترین و بهترین رستوران های گیلان است.


بهترین رستوران های رودبار

رستوران دوقلوها رودبار


با ورود به شهر رودبار از جاده قزوین - رشت، اولین رستورانی که به آن می‌رسید، رستوران دوقلوها است که توسط دو بردار دوقلو تأسیس شده و دلیل نامگذاری آن هم همین است. این رستوران چشم‌انداز زیبایی دارد و در کنار سفیدرود قرار گرفته که جذابیت آن را چند برابر می‌کند.


در رستوران دوقلوها هم منوی انواع غذاهای محلی برای شما باز است پس تا می‌توانید از خجالت دلتان بیرون بیایید.رستوران ماه نشین اسطلخ جان


از شهر رودبار که فاصله بگیرید، در روستاها هم می‌توانید رستوران‌های محلی باکیفیت غذای بالا پیدا کنید. یکی از این رستوران‌ها، ماه‌نشین اسطلخ جان است که در روستایی به همین نام قرار گرفته و شامی‌های معروفی دارد. حسن این رستوران نسبت به سایر رستوران‌های رودبار در فضا و طبیعت زیبایی است که در آن قرار دارد.


رستوران ماه نشین اسطلخ جان

غذاهای سنتی رودبار؛ در این رستوران‌ها چه سفارش بدهیم؟


گیلان یکی از متنوع‌ترین غذاهای سنتی را در تمامی استان‌های ایران دارد. پس اگر به این استان سفر کنید، گزینه‌های زیادی برای سفارش غذا خواهید داشت.


اگر به رستوران سرچشمه می‌روید؛ مرغ، شامی رودباری و پلو و خورش‌هایش را از دست ندهید. رستوران سرچشمه در این سه غذا حسابی زبانزد است. البته این غذاها را با مخلفات بخواهید تا طعم اصلی غذا را با آن کشف کنید. چیپس‌های سیب‌زمینی سرخ کرده آن هم در جای دیگری نمی‌توانید پیدا کنید.


در رستوران دوقلوها هم اولین گزینه خوشمزه، شامی رودباری است و بعد می‌توانید سراغ گزینه‌هایی مثل باقلاقاتوق، میرزاقاسمی، کباب ترش، جوجه ترش و مرغ ترش بروید. ترکیب این غذاها با ترشی و زیتون بی‌نظیرترین طعمی است که می‌توانید بچشید.


در رستوران ماه‌نشین هم شامی رودباری طعم دیگری دارد چرا که با یک نوع سس مخصوص سرو می‌شود. کباب چنجه گوسفندی و کباب چنجه گوساله هم با گیاهی به نام چوچاق مزه‌دار می‌شود که در نوع خودش بی‌نظیر است. از دیگر غذاهای شمالی معروف هم می‌توانید سراغ فسنجان، باقلاقاتوق و میرزاقاسمی بروید.


از دیگر غذاهای سنتی که در رودباری می‌توانید امتحان کنید: کباب ترش، ماهی بره، گل درچمن، ترش تره و انجم خورش، باقلا قاتوق، سیاه خورش (فسنجان)، مرجوآبی (عدسی)، مرجوپلا (عدس پلو)، میرزاقاسمی، شفیدپلو و پنرکو.


غذاهای سنتی رودبار

آب و هوای رودبار و بهترین فصل سفر به دیار پُردار و درخت


رودبار هم مثل سایر نقاط گیلان یک منطقه پرباران و سرسبز است. اما رطوبت کمتری نسبت به مناطق ساحلی دارد و بعضی از قسمت‌های آن با وجود نزدیکی به کوهستان آب و هوای خنک و ییلاقی دارد. پس اگر قصد سفر به این دیار سبز و پر دار و درخت را دارید، می‌توانید از اوایل بهار تا اواسط پاییز برنامه‌ریزی کنید.


در اواخر بهار، دشت‌ها پر از گل می‌شوند و همه‌جا در سرسبزی محض فرو می‌رود؛ جشنواره سوسن چلچراغ هم از جذابیت‌های دیگری است که این فصل در دل خودش دارد.


تابستان هم ییلاقات رودبار جان می‌دهد برای پناه بردن از گرمای هوا به خنکی کوهستان‌های سرسبز یا حتی دره‌های پرآبی که در گوشه و کنار روستاهایش هستند.


اگر هم می‌خواهید محو تماشای طبیعت شوید، اوایل پاییز خود را به رودبار برسانید تا در بین هزار رنگی که همه‌جا را پوشانده، غرق شوید.


اجاره اقامتگاه در رودبار، هوای ناب، صبحانه محلی و چند روزی دور از روزمرگی!


حالا نوبت به اقامت شما در رودبار می‌رسد. اینجا می‌توانید ویلا، سوئیت یا حتی کلبه‌های جنگلی را انتخاب کنید. یک گزینه جذاب دیگر هم خانه‌های بومگردی هستند! اقامتگاه‌هایی که در دل طبیعت با سبک و سیاقی متفاوت یک تجربه جدید از سفر به شما می‌دهند.


انتخاب شما هر کدام از گزینه‌ها که باشد، می‌توانید به‌صورت آنلاین آن را از سایت جاباما رزرو کنید. در این سایت لیست اقامتگاه‌های موردنظر شما همراه با عکس، امکانات موجود در هر اقامتگاه و همچنین هزینه رزرو هر شب در اختیار شما قرار می‌گیرد. پس از بررسی گزینه‌های موجود می‌توانید اقامتگاه مورد نظر خود را به‌سادگی رزرو کنید.


اقامتگاه بوم گردی گلبند رودبار، خانه کاهگلی باصفا


یکی از خانه‌های بومگردی جذاب که به سبک سنتی و کاهگلی ساخته شده، اقامتگاه بومگردی گلبند رودبار است. خانه‌ای که با یک تراس بزرگ و باصفا شما را به منظره‌ای زیبا و سرسبز از روستای گلبند دعوت می‌کند. این خانه زیبا فاصله ۳۰ کیلومتری با رشت دارد و در نزدیکی امامزاده هاشم قرار گرفته است.در بومگردی گلبند چند روزی به سبک سنتی و مردم این منطقه زندگی خواهید کرد و از طبیعت بی‌نظیر و سرسبز لذت می‌برید. غذاهایی که می‌توانید، سفارش بدهید هم در همین خانه طبخ می‌شوند و همه از غذاهای سنتی رودباری هستند. البته صبحانه مفصل در تراس این خانه جذاب، رایگان است. صبح‌هایی که شما را با صدای طبیعت و یک نفس تازه از خواب بیدار می‌کند.


اقامتگاه بوم گردی گلبند رودبار

پاسخ به سوالات متداول درباره رودبار


رودبار در کدام استان است؟

شهرستان رودبار در جنوب استان گیلان قرار دارد.

اقامتگاه گالش کولام کجاست؟

زلزله رودبار و منجیل در چه سالی اتفاق افتاد؟

اجاره اقامتگاه در روستای استخرگاه رودبار چطور ممکن است؟

ییلاق سلانسر کجاست؟