طبیعت گردی در ایران یکی از جذاب‌ترین و خاص‌ترین تجربه‌هایی است که می‌توانید، داشته باشید. طبیعت بی‌نظیری که در هر فصل از سال دست شما را خالی نمی‌گذارد و با سفر به گوشه و کنار ایران حتماً شما را با یک شگفتی رو به رو می‌کند.


هر بخش از این نقشه جغرافیایی حرفی برای گفتن دارد که در فصل‌های مختلف می‌توانید روی آن حساب کنید. پس در هر فصلی از سال قصد سفر و طبیعت گردی دارید، این مقاله بهترین راهنما برای شماست تا با طبیعت ایران از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب آشنا شوید.


پیش از هرچیز اگر اهل طبیعت گردی هستید، خوب است در سفرهایتان لذت زندگی بکر روستایی را با اجاره خانه های روستایی از نزدیک و بی‌واسطه بچشید!


بهترین پیشنهادها برای طبیعت گردی در شمال ایران


طبیعت سرسبز شمال ایران یکی از اولین گزینه‌هایی است که برای طبیعت گردی به سراغ آن خواهید رفت. جایی که در فصل‌های مختلف شما را به این منطقه خواهد کشاند.


این بار مقاصد همیشگی که به آن سفر می‌کرده‌اید را فراموش کنید، چرا که می‌خواهیم چند مقصد خاص و جذاب را به شما معرفی کنیم.


طبیعت گردی در شمال ایران
شمال ایران، سرزمین جادویی کوه‌های سرسبز و دشت‌های بی‌انتها است!

آبشار ویسادار رضوانشهر


آدرس: استان گیلان، شهرستان رضوانشهر، 16 کیلومتری شهر پره سر، کمربندی پره سر، خیابان آبشار ویسادار


در بین جنگل‌های سرسبز گیلان و رضوانشهر یکی از مرتفع‌ترین آبشارهای استان قرار دارد. آبشار ویسادار به شکل یک نیم‌دایره روی صخره شکل‌گرفته و به سمت پایین سرازیر می‌شود. در پایین‌دست هم یک حوضچه کوچک تشکیل شده که برای آبتنی بسیار جذاب است.


مسیر دسترسی به آبشار ویسادار از جنگل شما را به طبیعت می‌برد و می‌توانید برای کمپ و شب‌مانی هم روی آن حساب کنید.


البته که شاید شمال ایران برای کسانی که اهل طبیعت گردی حرفه‌ای هستند در بیشتر سال بیش از حد شلوغ باشد، اما اینجا سری به خلوت ترین و بکرترین جاهای دیدنی شمال بزنید


آبشار ویسادار رضوانشهر
برای رسیدن به این آبشار باید از میان یک جنگل زیبا عبور کنید

پارک ملی لار


آدرس: شهرستان آمل،جاده رینه،جاده سد لار


از جذاب‌ترین مناطقی که می‌توانید برای طبیعت گردی در نزدیکی تهران پیدا کنید، پارک ملی لار است. جایی که در ۷۰ کیلومتری تهران قرار دارد و می‌توانید شکوه دماوند را از آنجا تماشا کنید.


البته این منطقه زیبا و خوش آب و هوا در تقسیمات کشوری در استان مازندران قرار دارد ولی نزدیکی آن به تهران باعث شده که یکی از مناطق محبوب برای طبیعت‌گردان پایتخت و حتی دوچرخه‌سواران باشد.


پارک ملی لار با تنوع زیادی از پوشش گیاهی و جانوری یکی از ارزشمندترین مناطق حفاظت شده طبیعی است که شکار هم در آنجا ممنوع است.


اصلا همین زیبایی‌های بکر است که باعث می‌شود جاهای دیدنی دماوند به مقصد همیشگی طبیعت‌گردان تبدیل شود.


پارک ملی لار
برای عاشقان طبیعت ساکن پایتخت، این پارک یکی از بهترین مقصدهای طبیعت گردی اطراف تهران است

دریاچه توشن گرگان


آدرس: استان گلستان، شهرستان گرگان، روستای توشن، جاده توشن


اگر به دنبال یک مقصد بکر و با دسترسی ساده هستید، مسیر خود را در استان‌های شمالی کمی به سمت شرق و استان گلستان ادامه دهید تا به دریاچه توشن گرگان برسید. جایی که شما را از یک مسیر جنگلی با درختان سربه فلک کشیده وارد دریاچه یا سد خاکی توشن می‌کند.


محیط این دریاچه اینقدر آرام و دلنشین است که می‌توانید ساعت‌ها از طبیعت‌ آن لذت ببرید یا برای کمپ و شب‌مانی روی آن حساب کنید. دریاچه توشن امکان قایق‌سواری و ماهیگیری را هم به شما می‌دهد. البته که عکاسی و تماشای طبیعت را فراموش نکنید.


البته که اگر مقصدتان این منطقه باشد، در بین جاهای دیدنی گرگان کم جاذبه طبیعی بکر پیدا نخواهید کرد!


اگر راهی گرگان شدید، با اجاره اقامتگاه های بوم گردی گرگان چند شب رویایی را در بکرترین مناطق طبیعی آن بگذرانید و طعم غذای سنتی مردم این منطقه را بچشید.


دریاچه توشن گرگان
اینجا می‌توانید کمپ و پیک نیک کنید

آبشار شاهاندشت آمل


آدرس: ایران، استان مازندران، ۶۵ کیلومتری شهر آمل، بخش لاریجان، روستای شاهاندشت


طبیعت گردی در بلندترین آبشار مازندران بی‌اندازه هیجان‌انگیز است. آبشار شاهاندشت که در منطقه‌ای به همین نام قرار دارد و یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی این استان است. آبشار شاهاندشت با ارتفاع ۵۰ متر در واقع از هفت آبشار مختلف و به‌صورت پلکانی تشکیل شده که زیبای آن را چندین برابر کرده است.یکی دیگر از جذابیت‌های این منطقه، مناظر شگفت‌انگیز اطراف است؛ چشم‌انداز دماوند و سرسبزی و زیبایی شاهاندشت شما را غرق طبیعت خواهد کرد.


آبشار شاهاندشت آمل
برای آبتنی در تابستان، اینجا مقصد طبیعت گردی خوبی است

ماسوله گیلان


آدرس: ایران، استان گیلان، ماسوله، ۶۰ کیلومتری رشت


تقریباً محال است نام روستای ماسوله به‌عنوان یکی از زیباترین روستاهای شمال ایران به گوشتان نخورده باشد. روستای پلکانی و زیبایی که به دلیل معماری خاص خود حسابی معروف شده است. اما شاید کمتر در مورد طبیعت گردی در ماسوله شنیده باشید.


در واقع منطقه ماسوله به دلیل اینکه در بخش کوهستانی قرار دارد از جمله مناطق ییلاقی و خنک است و که در یک محوطه جنگلی قرار گرفته و در اطراف آن جاذبه‌های طبیعی زیادی مثل رودخانه، آبشار و پارک جنگلی وجود دارد. طبیعت ماسوله یکی از محبوب‌ترین مقاصد برای کوهنوردان است.


اگر دوست دارید ماسوله را طور دیگری تجربه کنید، باید با یک محلی راه‌بلد همراه شوید؛ کسی مانند روزبه خلیق که بین اهالی اینجا هم معروف به طبیعت گردی است. با رزرو یک سانس 3 ساعته از تجربه «در مسیر کوچ عشایر تالش با روزبه» می‌توانید به بکرترین و غیرتوریستی‌ترین مناطق ماسوله سرک بکشید و یک تور نیم روزه ماسوله گردی متفاوت را تجربه کنید.


ماسوله گیلان
ماسوله در پاییز هم برای طبیعت گردی دیدنی است

آبشار کبودوال علی آباد کتول


آدرس: ایران، استان گلستان، ۵ کیلومتری جنوب شهرستان علی آباد کتول


استان گلستان بهشت طبیعت گردی در مناطق بکر است. استانی که جنگل‌های هیرکانی را به ارث برده و آب و هوای آن خنک و کوهستانی است.


یکی از جاذبه‌های طبیعی در این استان، آبشار کبودوال است که در شهرستان علی آباد کتول قرار گرفته است. آبشاری در دره جنگلی که بلندترین آبشار خره‌ای ایران هم به شمار می‌رود. در پایین‌دست آبشار هم دو حوضچه قرار گرفته که برای آبتنی مناسب است.


این آبشار از زیباترین و معروف ترین جاهای دیدنی گلستان است.


اگر مقصد سفرتان علی آباد کتول است، شانس این را دارید که روی ابرها اقامت کنید! کافی است سراغ اجاره اقامتگاه بوم گردی ریگ چشمه علی آباد کتول بروید و چند شبی را در این خانه زیبا روی ارتفاعات گلستان بگذرانید.


آبشار کبودوال علی آباد کتول
اینجا در تابستان غلغله آدم‌هایی است که از گرما فراری‌اند

چشمه گل رامیان


آدرس: استان گلستان، ۵ کیلومتری جنوب شهرستان رامیان


سراغ یکی دیگر از مقاصد طبیعت گردی را باید در استان گلستان و چشمه گل رامیان بگیرید. چشمه‌ای در دامنه کوه که شبیه به یک دریاچه کوچک است و یکی از عمیق‌ترین و چشمه‌های دنیا هم به شمار می‌رود. عمق گل رامیان را حدود ۸۰ متر تخمین زده‌اند.


نکته جالبی که در مورد این منطقه وجود دارد، این است که آب آن از طریق چشمه‌های زیرزمینی تأمین می‌شود و رودخانه یا جریان آبی به آن نمی‌ریزد. چشمه گل رامیان در یک منطقه جنگلی و در اثر فرو نشست بافت‌های آهکی زمین تشکیل شده و به‌صورت یک چاله بیضی سبز رنگ است.


اصلا اگر بار سفر را بستید و راهی این منطقه شدید باید بدانید که قدم به قدم جاهای دیدنی رامیان پر است از این زیبایی‌های طبیعی چشمگیر.


چشمه گل رامیان
یکی از زیباترین چشمه‌ها و دریاچه‌ها ایران

جنگل الیمستان


آدرس: ایران، استان مازندران، آمل، کیلومتر ۲۰ جاده هراز، نزدیکی روستای الیمستان


منطقه الیمستان یکی از شگفت‌انگیزترین جاهایی است که ‌می‌توانید برای سفر طبیعت گردی انتخاب کنید. جایی که در پیمایش چند ساعته تصاویر خیره کننده‌ای از جاده، دشت، جنگل، قله را پیش روی شما می‌گذارد.در واقع با سفر به الیمستان علاوه بر لذت رانندگی در جاده جنگلی خود را در میان جنگل‌های انبوه هیرکانی خواهید دید که با ادامه مسیر و پیمایش به سمت قله با چشم‌اندازهای زیبایی در مسیر و دشت‌هایی که نمای زیبایی را مقابل چشمان شما قرار می‌دهند، رو به رو خواهید شد. اگر مسیر خود را تا قله ادامه دهید هم می‌توانید شکوه دماوند را از آنجا تماشا کنید.


جنگل الیمستان
برای کمپ تابستانی، اینجا مقصد مناسبی است

روستای نوشا تنکابن


آدرس: مازندران، شهرستان تنكابن، بخش خرم‌آباد، منطقه دوهزار، روستای نوشا


اگر تصاویر و عکس‌هایی که بر فراز ابرها دیده‌اید، شما را هم شگفت زده کرده است، وقت آن است که بار سفر خود را ببندید و راهی روستایی در ارتفاعات تنکابن و بر فراز ابرها شوید.


روستایی تاریخی و ییلاقی که قدمت آن حدود دو هزار سال است و طبیعت بکر و بی‌نظیر آن شما را شگفت زده خواهد کرد. البته که این حد از بکر بودن روستا بی‌دلیل نیست و برای آمدن به روستای نوشا بخشی از مسیر را باید پیاده‌روی کنید. هر چند که با وجود زیبایی‌هایی که در مسیر قرار دارد، متوجه گذر زمان نخواهید شد.


اگر دوست دارید در تنکابن مهمان یک خانه اصیل شمالی شوید، با سقف شیروانی، حوض آبی، مرغ و خروس و عطر غذای محلی سر ظهر و خامه تازه سر سفره صبحانه و ... سراغ اجاره اقامتگاه بوم گردی جانا تنکابن بروید که مجموعه‌ای از همه حس‌های ناب شمالی است.


روستای نوشا تنکابن
رسیدن به این روستا مستلزم یک پیاده‌روی جذاب اما طولانی است

دیگر جاهای دیدنی شمال برای طبیعت‌گردان


طبیعت گردی در شمال ایران به همین چند مقصد خلاصه نمی‌شود. در واقع تمامی استان‌های شمالی جاذبه‌های زیادی برای طبیعت گردی دارند که اگر تمام زمان خود را هم برای گشت و گذار در آن‌ها صرف کنید، بازهم شگفتی‌های دیگری پیش‌روی شما قرار خواهد گرفت. چند مقصد دیگر از جاهای دیدنی شمال برای طبیعت‌ گردی را معرفی خواهیم کرد.


 • آبشار اسکلیم رود
 • دریاچه الندان
 • مرداب نشتارود
 • دشت دریاسر
 • آبگرم فلکده
 • دریاچه فراخین
 • جنگل جهان‌نما
 • جنگل گیسوم
 • قله درفک
 • آبشار لاتون
 • جواهر دشت
 • و…

برای اینکه لیست مقصدهای طبیعت گردیتان در شمال ایران کامل شود، سری هم به این مطلب درباره جنگل های گیلان بزنید.


طبیعت گردی در جاهای دیدنی شمال

بهترین پیشنهادهای طبیعت گردی اطراف تهران


شهر پر از دود و ترافیک شاید در نگاه اول جایی برای طبیعت گردی نداشته باشد. در حالی که در اطراف تهران هم مقاصد مختلفی زیادی برای گشت و گذار در دل طبیعت و حتی کمپینگ و شب مانی وجود دارد که می‌خواهیم سری به هر یک از آن‌ها زده و بیشتر با این مقاصد طبیعت گردی آشنا شویم.


غار بورنیک فیروزکوه


آدرس: استان تهران، شهرستان فیروزکوه، بخش مرکزی، ۶ کیلومتری جنوب روستای هرانده


فیروزکوه یکی از خوش آب و هواترین مناطق اطراف تهران است که به‌تنهایی که مقصد بی‌نظیر برای طبیعت گردی به شمار می‌رود. یکی از جاهای دیدنی فیروزکوه در روستای زیبای هرانده است. غار بورنیک که طولانی‌ترین غار استان تهران و چهارمین غار طولانی در ایران است.


برای دسترسی به این غار حدود ۱/۵ ساعت کوهپیمایی سبک پیش رو خواهید داشت. غار سنگی و آهکی که در دوران پیش از تاریخ سکونتگاه انسان‌های اولیه بوده است. این غار دارای ۴ تالار مختلف است که در هر تالار می‌توانید جاذبه‌های منحصر به‌فردی را ببینید.


اگر دنبال یک مقصد آخر هفته‌ای جذاب و حسابی خنک می‌گردید، با این توصیفات فیروزکوه تهران یک انتخاب عالی است.


البته در فیروزکوه یک تجربه خاص و واقعا منحصربه‌فرد نیز می‌توانید داشته باشید، تجربه زندگی در کلبه‌هایی به سبک سرخپوستی، ژاپنی، رنسانسی، مراکشی و .... بله، از اجاره کلبه های چوبی حاج محمد فیروزکوه صحبت می‌کنیم، کلبه‌های دنج و همه‌چیزتمامی که در نوع خود بی‌نظیر هستند.


غار بورنیک فیروزکوه
اگر اهل ماجراجویی هستید، اینجا مقصد خوبی برایتان است

دریاچه چشمه دیو آسیاب لار


آدرس: تهران، شهرستان دماوند، جاده هراز، جاده فرعی پلور به سمت سد لار، در امتداد مسیر رودخانه لار به سمت شمال


با گذر از دشت لار به دریاچه دیو آسیاب  می‌رسید. دریاچه طبیعی که در پایین دست دماوند قرار دارد و آب آن از دل زمین می‌جوشد. دیو آسیاب با رنگ فیروزه‌ای در دل دشت‌های پر از گل قرار گرفته که در فصل بهار حسابی خودنمایی می‌کند.


دو آبگیر کوچک هم در کنار دریاچه قرار دارد که اینجا را به نام دریاچه دو دیو هم معروف کرده است. این دریاچه به دلیل نزدیکی به تهران یکی از بهترین مقاصد برای طبیعت گردی در ایران است که علاوه بر فاصله کم، زیبایی‌های بی‌اندازه‌ای دارد.


به طور کلی منطقه لار یکی از زیباترین جاهای دیدنی اطراف تهران است.


دریاچه چشمه دیو آسیاب لار
تا آخر اردیبهشت اینجا حسابی دیدنی است

دیگر جاهای دیدنی اطراف تهران برای طبیعت گردان


علاوه بر مقاصدی که در اطراف تهران معرفی کردیم، جاهای دیدنی زیادی برای طبیعت گردی وجود دارد که برای سفر یک یا چند روزه می‌توانید روی آن‌ها حساب کنید. در ادامه لیستی از این مقاصد را در اختیار شما قرار می‌دهیم:


 • روستای برغان
 • دشت آزو
 • روستای افجه
 • سد لتیان
 • تنگه واشی
 • سد نمرود
 • روستای آبنیک
 • روستای آهار و آبشار شکراب
 • روستای خور
 • روستای زرین دشت
 • روستای کردان
 • روستای کرکبود
 • روستای کن سولقان
 • روستای ناتر
 • روستای وردیج و واریش
 • شهرستانک
 • طالقان
 • فشم
 • منطقه لالان
 • روستای ایگل
 • روستای و آبشار سنگان
 • روستای برگ جهان


طبیعت گردی در جاهای دیدنی اطراف تهران

بهترین پیشنهادها برای طبیعت گردی در غرب ایران


در غرب ایران شگفتی‌های طبیعی زیادی وجود دارد. از سرزمین‌ آب‌ها یعنی ارومیه تا روستای پلکانی در دل طبیعت کردستان که زیبایی‌هایش را در فصول گرم سال هم به رخ می‌کشد.


اگر قصد طبیعت گردی در هر فصلی از سال را داشته باشید، می‌توانید روی مقاصد مختلف در غرب ایران حساب باز کنید.


در خنکای بهار که همه جا رنگ دیگری به خود می‌گیرد تا پاییز و اواخر زمستان که شاید کمتر مقصدی را در سراسر ایران برای طبیعت گردی پیدا کنید.


در واقع شمال غربی ایران یکی از مقاصد خنک برای طبیعت گردی است که انتخاب مناسبی برای بهار و تابستان است و هرچقدر به سمت جنوب متمایل شوید، می‌توانید مقاصد جذابی را در غرب در فصل پاییز و اواخر زمستان ببینید.


اگر راهی سفر به این منطق هستید، پیش از حرکت این راهنمای سفر به غرب ایران را بخوانید.


طبیعت گردی در غرب ایران

دریاچه ارومیه


آدرس: ایران، استان آذربایجان غربی، ۲۰ کیلومتری ارومیه


یکی از جذاب‌ترین مقاصد طبیعت گردی در غرب ایران، دریاچه زیبای ارومیه است. دریاچه‌ای که نه‌تنها بزرگ‌ترین دریاچه آب شور خاورمیانه و ایران به شمار می‌رود بلکه عنوان ششمین را در کل دنیا دارد. جایی که زیستگاه پرندگان و جانوران زیادی در فصول مختلف به‌ویژه در فصل مهاجرت پرندگانی مثل فلامینگو، حواصیل و اردک است.


با وجود اینکه دریاچه ارومیه در چند سال اخیر بسیار کم آب شده است ولی طبیعت بی‌نظیر آن شما را ساعت‌ها محو خود خواهد کرد. جایی که در فصول مختلفی از سال رنگ صورتی به خود می‌گیرد و زیبایی‌های آن دو چندان می‌شود.


اگر راهی این منطقه زیبا شدید، خوب است که بدانید در بین جاهای دیدنی ارومیه هم طبیعت متفاوت و منحصربه‌فردی را پیدا می‌کنید، هم بناهای تاریخی جذابی مانند کلیساهای چندصد ساله.


دریاچه ارومیه
البته که این روزها خبری از این دریاچه زیبا نیست

دره عشق چهارمحال و بختیاری


آدرس: استان چهارمحال و بختیاری، شهرستان کیار، روستای دره عشق


یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی در دل جنگل‌های بلوط در استان چهارمحال و بختیاری، دره عشق است. منطقه‌ای پر از آبشارهای فصلی، چشمه‌های آب‌معدنی، روستاهای تاریخی با معماری‌ زیبا، جریان کارون در میان دره، صخره‌ها و پرتگاه‌های مختلف و همچنین شالیزارهایی که در این دره زیبا وجود دارند.


دره عشق در فصل بهار چهره بی‌نظیری به خود می‌گیرد که از دیدن آن سیر نخواهید شد. اینجا برای تفریحات مختلفی مثل  طبیعت گردی، کوهنوردی، پیاده‌روی، ماهیگیری و رفتینگ مناسب است.


در استان چهارمحال و بختیاری یک جاذبه منحصر به فرد و دیدنی دیگر را هم می‌توانید پیدا کنید که به ویژه در بهار زیبایی‌اش دوچندان است؛ کوهرنگ با دشت لاله های واژگونش یکی از زیباترین مقاصد طبیعت گردی در ایران است.


دره عشق چهارمحال و بختیاری
دره عشق واقعا نام برازنده‌ای دارد!

آبشار آسیاب خرابه


آدرس: ایران، استان آذربایجان شرقی، شهرستان جلفا، ۲۷ کیلومتری هادیشهر، ۵ کیلومتری روستای مینجان آباد


یکی دیگر از مقاصد طبیعت گردی که در استان آذربایجان شرقی قرار دارد، آبشار آسیاب خرابه است که دسترسی به آن هم به‌سادگی امکان‌پذیر شده، به‌طوری که می‌توانید خود را از  پارکینگ ماشین بافاصله کمی به آبشار برسانید.


این آبشار زیبا با ارتفاع ۱۵ متر در نزدیکی آسیاب قدیمی قرار گرفته و به همین دلیل به آبشار آسیاب خرابه معروف است. آب و هوای خنک منطقه باعث شده که در فصل تابستان هم از خنکی هوا لذت ببرید.


آبشار آسیاب خرابه
تا اوایل تابستان، اینجا به شدت دیدنی است

اورامان تخت کردستان


آدرس: استان کردستان، اورامان تخت


شاید تصویر شما از روستای پلکانی، فقط روستای ماسوله در استان گیلان باشد اما روستاهای مختلفی در ایران وجود دارد که به همین سبک ساخته شده‌اند. روستای اورامان تخت کردستان یکی از معروف‌ترین‌هاست که به شکل پلکانی و بر روی کوه ساخته شده و یکی از مهم‌ترین دلایل معروف شدن آن هم همین معماری جذاب و زیباست.


وجود دو چشمه سیروان و لیله در این منطقه هم از دیگر جذابیت‌های اورامان تخت است که هوای کوهستانی آن را در دل تابستان هم خنک و دلپذیر کرده است. پس اگر قصد طبیعت گردی در بهار و تابستان را دارید، اینجا بهترین گزینه برای شماست.


اورامان تخت کردستان
این محل به ثبت جهانی رسیده است

آبشار شلماش سردشت


آدرس: ایران، استان آذربایجان غربی، ۱۵ کیلومتری سردشت


آبشار زیبای شلماش یکی از جاذبه‌هایی است که در آذربایجان غربی قرار دارد و به دلیل دسترسی ساده از محبوب‌ترین آبشارها برای طبیعت‌گردان است.


این آبشار سه طبقه در منطقه خنک سردشت قرار گرفته و بهترین زمان بازدید از آن اواخر بهار و همچنین در اوایل پاییز است چرا که در تابستان سطح آب آن بسیار کم می‌شود و در زمستان هم بخش‌هایی از آبشار یخ می‌زند.


یک حوضچه در پایین‌دست این آبشار قرار دارد که آن را برای آبتنی هم مناسب کرده است.


آبشار شلماش سردشت
این آبشار در تابستان و بهار پرخروش و در زمستان یک مجسمه یخی دیدنی است

دیگر جاهای دیدنی غرب ایران برای طبیعت گردان


جاذبه‌های طبیعی غرب ایران به همین چند مقصد خلاصه نمی‌شود و جاهای دیدنی زیادی هست که طبیعت زیبای این منطقه را به رخ می‌کشد. چند مقصد جذاب دیگر در غرب ایران را به شما معرفی می‌کنیم:


 • دریاچه دوقلو آبدانان
 • غار قوری قلعه
 • روستای پاوه
 • روستای پالنگان
 • غار تاریخی کرفتو
 • کوه قلاقیران
 • تنگه رازیانه
 • پل گاومیشان

طبیعت گردی در جاهای دیدنی غرب ایران

پیشنهادها برای طبیعت گردی در مرکز و جنوب ایران


طبیعت مرکز و جنوب ایران چهره‌ای متفاوت از شمال دارد. جایی که دربخش‌های از مرکز ایران با جنگل‌های بلوط رو به رو هستید و هر چقدر به سمت جنوب بروید، همه چیز از آب و هوا تا پوشش گیاهی شکل دیگری به خود می‌گیرد تا شما را خلیج‌فارس و دریای عمان برساند. با هم گشتی در مرکز تا جنوب ایران بزنیم و مقاصد طبیعت گردی آن را بیشتر بشناسیم.پیشنهادها برای طبیعت گردی در مرکز و جنوب ایران
وقتی به سمت مرکز و جنوب ایران حرکت می‌کنیم، طبیعت گردی رنگ و بوی دیگری به خود می‌گیرد

آبشار آب ملخ سمیرم


آدرس: استان اصفهان، مسیر سمیرم - یاسوج


یاسوج یکی از جذاب‌ترین مقاصد طبیعت گردی در مرکز ایران است که جاذبه‌های طبیعی بسیاری را در دل خود جای داده و یکی از جذاب‌ترین آن‌ها آبشار آب ملخ است. آبشار زیبا و شگفت‌انگیزی که نام خود را از خاصیت عجیب و غریبش گرفته، به‌طوری که آب آن به‌عنوان یک آفت‌کش طبیعی برای زمین‌های کشاورزی عمل می‌کند.


برای تماشای آبشار می‌توانید به قسمت بالای آن بروید تا سرچشمه آن را نیز ببینید اما حواستان به قسمت پشت آبشار باشد چرا که یک پرتگاه خطرناک در آنجا قرار گرفته است.


برای رسیدن به آبشار هم کمی پیمایش در انتظار شماست پس بعد از پارک کردن ماشین در روستا با داشتن کفش و لباس مناسب طبیعت گردی خود را شروع کنید و به سمت آبشار بروید. اگر هم تصمیم به رفتن پشت آبشار را دارید حتماً تجهیزات دره نوردی همراه خود داشته باشید.


پیشنهاد خاص ما درباره سفر به اصفهان این است که چه در حاشیه اصفهان و روستاهای آن می‌مانید و چه در شهر، خودتان را از لذت چشیدن غذاهای سنتی اصفهان محروم نکنید!


آبشار آب ملخ سمیرم
یاسوج یکی از پرآب و آبادان‌ترین مناطق ایران برای طبیعت‌گردی است

کویر کاراکال یزد


آدرس: استان یزد، شهر بافق، روستای صادق‌آباد


کویر کاراکال که به کویر یزد هم شناخته می‌شود، یکی از جاهای دیدنی در یزد است که علاوه بر تجربه طبیعت گردی، می‌توانید تفریحات مختلفی مثل شترسواری، موتور چهارچرخ، رصد ستارگان، آفرود را امتحان کنید. این کویر فاصله کمی با روستای صادق‌آباد دارد، به همین دلیل از بابت اقامت هم خیالتان راحت خواهد بود.


یکی از جاذبه‌های این کویر وجود گربه‌های کاراکال است که گونه نایابی از گربه‌سانان هستند و نظیر آن را می‌توان در مناطق کویری آفریقا پیدا کرد. در کویر یزد علاوه بر رمل‌ها، یک قلعه تاریخی و هم چنین نخلستان و باغ‌های انار و پسته وجود دارد که جذابیت آن را چندین برابر کرده است.


اگر اهل کویرنوردی هستید، آدرس بهترین کویر های ایران از مرنجاب معروف تا شهداد و ... را داشته باشید و درباره بهترین فصل برای کویرنوردی بیشتر بخوانید.


اگر راهی یزد شدید، می‌توانید به جای یک سوئیت معمولی سراغ اقامت در جایی مانند اقامتگاه بوتیک شهرزاد یزد بروید که یک خانه تاریخی همه‌چیزتمام است.


کویر کاراکال یزد
کویر برای کسانی که عاشق آسمان پرستاره هستند، بهترین مقصد طبیعت گردی است

غار چال ‌نخجیر دلیجان


آدرس: استان مرکزی، حدفاصل دلیجان - نراق، چال ‌نخجیر


یکی از غارهای جذاب و دیدنی در مرکز ایران، غار چال نخجیر است که از جمله غارهای آهکی به شمار می‌رود. این غار حدود ۳۵ سال پیش در اثر انفجاری که در دهانه آن شکل گرفت تشکیل شد که قدمتی ۷۰ میلیون‌ساله دارد.


نکته جالب در مورد غار نخجیر زنده بودن آن است. به‌طوری که اگر بخشی از غار آسیب ببیند، دوباره شروع به ترمیم و بازسازی می‌کند. این غار از جمله غارهای طبقاتی با ۳ طبقه و تالارهای مختلف است که دیدن آن حسابی شما را شگفت‌زده خواهد کرد.


می‌دانید زیباترین شهر جنوب ایران کجاست؟


غار چال ‌نخجیر دلیجان
یکی از غارهایی که حتما باید از نزدیک آن را ببینید

گنبد نمکی جاشک


آدرس: استان بوشهر، بخش کاکی و بخش بردخون و حد فاصل دو شهرستان دشتی و دیر


طبیعت گردی در بزرگ‌ترین گنبد نمکی ایران بی‌اندازه جذاب است. گنبد نمکی جاشک که در واقع یک کوه است، شامل غارهای نمکی، آبشارهای نمکی، چشمه‌های نمکی، دودکش‌های جن و دیگر سازه‌های طبیعی است که هر یک از آن‌ها جذابیت منحصر به‌فردی دارد.


بهترین زمان سفر و دیدن این منطقه اواسط پاییز و فصل زمستان است که آب و هوا خنک‌تر بوده و می‌توانید با خیال راحت بخش‌های مختلف گنبد نمکی را ببینید.


اینجا یکی از مناطق بکر جنوب است که اگر اهل طبیعت‌گردی حرفه‌ای باشید باید یک بار همه که شده آن‌ها را از نزدیک ببینید.


گنبد نمکی جاشک
برای روزهای خنک سال، اینجا مقصد خوبی برای طبیعت گردی است

آبشار شیوند ایذه


آدرس: استان خوزستان، جنوب شرقی شهر ایذه، روستای شیوند


اگر قصد گشت و گذار در یکی از بکرترین مناطق جنوبی ایران را دارید، به آبشار شیوند ایذه بیایید. آبشاری با ارتفاع ۴۵ متر که در غرب سد کارون ۳ قرار گرفته و سرچشمه آن از کوه‌های منگشت جاری می‌شود و در نهایت به رود کارون می‌ریزد.


برای رسیدن به این آبشار باید بخشی از مسیر را به کمک قایق بروید که جذابیت آن را چندین برابر می‌کند. بهترین زمان سفر به اینجا با توجه به آب و هوای گرم خوزستان، اوایل بهار و اواخر پاییز و زمستان است که در خنکای هوا می‌توانید از طبیعت بکر و بی‌نظیر آن لذت ببرید.


اگر راهی خوزستان شدید، پیشنهاد می‌کنیم دیدن جاذبه های اهواز را هم از قلم نیدازید.


آبشار شیوند ایذه
اینجا هر چهار فصل سال دیدنی و جذاب است

کول خرسان دزفول


آدرس: استان خوزستان، ۳۵ کیلومتری شمال دزفول در مسیر شهیون، مجاور روستای پاقلعه و بیشه‌بزان


ماجراجویی و طبیعت گردی به‌طور همزمان را می‌توانید در کول خرسان یا دره ارواح دزفول تجربه کنید. دره‌ای که با دیواره‌های سنگی بزرگ شکوه و عظمت خود را به رخ می‌کشد و زیبایی‌های آن تمام نشدنی است.


مسیر کول خرسان شما را با چالش‌های مختلفی روبه‌رو می‌کند پس قبل از شروع سفر خود، آمادگی و امکانات کافی به همراه داشته باشید.


ابتدای دره حدود ۵ کیلومتر پیاده‌روی در پیش دارید و از بین صخره‌هایی عظیم با دیواره‌های بلند می‌گذرید تا جایی که مسیر باریک می‌شود و وارد قسمت آبی دره خواهید شد.


در این بخش باید تجهیزات کافی داشته باشید تا بتوانید از مسیر عبور کنید. بهترین زمان سفر به کول خرسان اواخر زمستان است که دره در بهترین شرایط آب و هوایی قرار دارد و سرسبزی آن را می‌توانید بر روی صخره‌ها ببینید.


برای اقامت در این منطقه سراغ اجاره ویلا در دزفول بروید.


کول خرسان دزفول
برای رسیدن به این منطقه باید تجهیزات و توانایی بدنی کافی داشته باشید

کوه‌های مریخی چابهار


آدرس: استان سیستان و بلوچستان، ۴۰ تا ۵۰ کیلومتری شهرستان چابهار


سفر به مریخ شاید چندان در دسترس نباشد ولی دیدن کوه‌های مریخی به‌سادگی امکان‌پذیر است. کافی خود را به چابهار برسانید تا در جاده بریس به گواتر شاهد تماشای کوه‌های چین‌خورده و درست شبیه مریخ باشید. کوه‌هایی بی‌اندازه عجیب و با شمایل خاص که واقعاً چند لحظه‌ای تصور می‌کنید در کره مریخ فرود آمده‌اید.


در کنار کوه‌های مریخی مسیری که از چابهار به سمت گواتر طی می‌کنید هم بسیار جذاب و دیدنی است تا جایی که این جاده عنوان یکی از زیباترین جاده‌های ایران را به خود اختصاص داده است.


جاهای دیدنی چابهار پر است از جاذبه‌های این چنینی که یا تنها نامشان را شنیده‌اید یا اصلا با آن‌ها آشنایی نداشته‌اید! در این بین سواحل چابهار هم به زیبایی شگفت‌انگیز و عجیب معروف هستند.


کوه‌های مریخی چابهار
یکی از زیباترین و شگفت‌انگیزترین جاذبه‌های طبیعی ایران با افسانه‌های محلی فراوان

جزیره هنگام


آدرس: استان هرمزگان، جزیره قشم، جزیره هنگام


دیدن شنای دلفین‌ها و سواحل بکر و بی‌نظیر خلیج‌فارس را می‌توانید در جزیره هنگام تجربه کنید. جزیره کوچک با جذابیت‌های بسیار که تنها راه دسترسی به آن از جزیره قشم است و به همین دلیل هم یکی از توابع قشم محسوب می‌شود.هنگام بیشتر برای گشت‌های یک روزه و تماشای شنای دلفین‌ها و دیدن بازارچه‌ ساحلی انتخاب می‌شود، در حالی که سواحل بکر و دیدنی هنگام یکی از بهترین جاهایی است که می‌توانید برای کمپ و طبیعت گردی در جنوب ایران روی آن حساب کنید.


جزیره هنگام
اگر راهی جنوب شدید، حتما خودتان را به این جزیره برسانید

دیگر جاهای دیدنی مرکز و جنوب برای طبیعت گردان


مرکز و جنوب ایران با طبیعت خاص و بی‌نظیر خود شما را به دنیای دیگری دعوت می‌کند. دنیایی که در آن با جاذبه‌هایی متفاوت از هر آنچه تا کنون دیده‌اید را به نمایش می‌گذارد. مقاصدی که در این قسمت از نقشه جغرافیایی معرفی کردیم، فقط بخشی از زیبایی‌های آن هستند. در ادامه چند مقصد خاص برای طبیعت گردی در مرکز و جنوب ایران را در اختیار شما قرار می‌دهیم.طبیعت گردی در جاهای دیدنی جنوب ایران

بهترین پیشنهاد برای طبیعت گردی در شرق ایران


شاید کمتر به شرق ایران و طبیعت منحصر به‌فرد آن سفر کرده باشید. جایی که چهره دیگری از طبیعت چهارفصل ایران را پیش چشم شما قرار می‌دهد. با گشتی در شرق ایران، سری به جاهای طبیعی آن می‌زنیم تا با این بخش از نقشه ایران بیشتر آشنا شویم.


روستای ازمیغان طبس


آدرس: استان خراسان جنوبی، شهرستان طبس، بخش مرکزی، روستای ازمیغان


تصور کنید در دل کویر، با تصویر شالیزار و نخلستان رو به‌رو شوید. همان تصویری که در روستای ازمیغان می‌توانید، ببینید. روستای ازمیغان با آب و هوای خنک، یکی از روستای طبس است که به دلیل خاک حاصلخیز چهره متفاوتی از روستاهای کویری دارد و پر از رودخانه‌های پر آب، شالیزار و باغ میوه است.


یکی از جاهای دیدنی در نزدیکی روستای ازمیغان، کال جنی است که زیبایی منحصر به فردی دارد و در کنار بازدید از روستا می‌توانید در برنامه طبیعت گردی خود روی آن حساب کنید.


اگر اهل طبیعت‌گردی هستید و مسافر مشهد، سری به جاهای دیدنی اطراف مشهد که از روستاهای خوش‌آب‌وهوا تا کویرهای پرستاره را شامل می‌شود، بروید.


روستای ازمیغان طبس
اینجا مثل یک نگین سبز در میان مناطق کویری اطرافش می‌درخشد

 آبشار کمردوغ کهگیلویه و بویراحمد


آدرس: استان کهگیلویه و بویراحمد، ۸۰ کیلومتری شهر دهدشت، بخش چاروسا، ۱۵ کیلومتری شرق شهر قلعه رییسی، روستای کمردوغ


یکی از آبشارهای بکر و بی‌نظیر در استان کهگیلویه و بویر احمد، آبشار کمر دوغ است که در بین طبیعت گردان و افراد محلی کمتر شناخته شده است. این آبشار با ۱۰۰ متر ارتفاع و ۶۰ متر عرض لقب عروس آبشارهای ایران را دارد.


برای رسیدن به آن باید از دل جنگل‌های بلوط در یک جاده مارپیچ به سمت آبشار بروید.


اگر اهل سفر کمپینگ هستید، اینجا به شما بهترین مناطق ایران برای کمپینگ را معرفی کرده‌ایم.


 آبشار کمردوغ کهگیلویه و بویراحمد
مسیر رسیدن به این آبشار از میان جنگل‌های بلوط، زیباییش را دوچندان می‌کند

دیگر جاهای دیدنی شرق ایران برای طبیعت گردان


از دیگر دیدنی‌هایی که می‌توانید در شرق ایران ببینید و برای طبیعت گردی انتخاب کنید، لیستی را در اختیار شما قرار می‌دهیم:


 • کویر لوت
 • روستای کنگ
 • اسفراین
 • طرقبه
 • روستای ماخونیک
 • روستای پاژ
 • روستای بوژان

طبیعت گردی در جاهای دیدنی شرق ایران

اصول طبیعت گردی در ایران، احترام متقال اصل است!


گشت و گذار در طبیعت، همان‌قدر که جذاب و شگفت‌انگیز است باید همراه با حس مسئولیت‌پذیری باشد. در غیر این صورت آسیب‌های زیادی برای طبیعت هر منطقه خواهد داشت. در واقع شما همان‌طور که از طبیعت لذت می‌برید باید  از آن مراقبت کنید. چند نکته اولیه و پایه‌ای که باید در طبیعت گردی به‌خاطر داشته باشید:


 • ردپایی از خود در طبیعت به جا نگذارید! تا حد امکان زباله تولید نکنید و زباله‌های موجود را با خود با شهر بیاورید.
 • تا حد امکان آتش روشن نکنید و در صورت نیاز از قسمت‌هایی که قبلاً در آنجا آتش درست شده، استفاده کنید.
 • در صورتی که قصد سفر به مناطق پرخطر مثلاً دره‌ها را دارید، حتماً از تجهیزات و لیدر آشنا به اصول دره‌وردی استفاده کنید.
 • اگر قصد شب‌مانی در طبیعت را دارید، کمپ خود را دور از رودخانه و با فاصله از ساحل به پا کنید.
 • از برداشتن سنگ، صدف، چوب و سایر بخش‌های طبیعی خودداری کنید.
 • برای اقامت در روستاها از اقامتگاه‌های بومگردی استفاده کنید و به فرهنگ محلی از قبیل آداب و رسوم و پوشش احترام بگذارید.
 • از لباس و کفش مناسب طبیعت گردی استفاده کنید و برای کمپینگ تجهیزات، آب و غذای کافی به همراه داشته باشید.
 • برای طبیعت گردی به‌صورت گروهی سفر کنید تا ریسک هر خطری به حداقل برسانید.

چیزی که یک طبیعت گرد حرفه‌ای باید بدانید اصول سفر دوست دار محیط زیست است!


اصول طبیعت گردی در ایران، احترام متقال اصل است!

برای طبیعت گردی کدام اقامتگاه را انتخاب کنیم؟


سفر طبیعت گردی، روش متفاوتی از سایر سبک‌های سفر دارد. بنابراین تمامی بخش‌های آن هم به شیوه‌ای متفاوت است. مثلاً برای اقامت می‌توانید از کمپینگ استفاده کنید ولی اگر قصد رزرو اقامتگاه را دارید، بهترین اقامتگاه برای شما اقامتگاه بومگردی است که در بیشتر روستاها می‌توانید روی آن حساب کنید.


اقامتگاه‌های بومگردی سبک متفاوتی نسبت به هتل و ویلا دارند و در آنجا می‌توانید بخش غذا درست کردن را هم خودتان به عهده بگیرید. فضای اقامتگاه‌ها هم بیشتر شبیه خانه‌های بومی و سنتی هر منطقه است که تجربه اقامت در خانه‌های هر منطقه در اختیار شما قرار می‌دهد. ضمن اینکه هزینه مقرون به‌صرفه‌تری نسبت به هتل و ویلا دارد. کلبه هم یکی دیگر از گزینه‌های موجود است که حس طبیعت گردی را در شما زنده می‌کند.


برای پیدا کردن اقامتگاه‌ها هم می‌توانید به ساده‌ترین روش یعنی از به‌صورت آنلاین، در تمامی شهرها، اقامتگاه مورد نظر خود را از سایت جاباما رزرو کنید. با جستجوی شهر مورد نظر لیستی از اقامتگاه‌های هر شهر همراه با عکس و امکانات در اختیار شما قرار می‌گیرد که می‌توانید قیمت‌های آن‌ها را هم با یکدیگر مقایسه کنید و در نهایت گزینه مورد نظر خود را رزرو کنید.


برای طبیعت گردی کدام اقامتگاه را انتخاب کنیم؟

پاسخ به سوالات متداول درباره طبیعت گردی در ایران


بهترین جاهای طبیعت گردی در ایران کدامند؟

در شمال ایران می‌توانید جنگل الیمستان، ماسوله، چشمه گل رامیان و…، در غرب روستای اورامانات تخت، دریاچه ارومیه، در شرق روستای ازمیغان طبس و در مرکز و جنوب کویر کاراکال، جزیره هنگام، کوه‌های مریخی و… را انتخاب کنید.

شمال طبیعت گردی کجا بریم؟