فیروزکوه، یکی از شهرستان‌های تهران است که قدمتی دور و دراز و طبیعتی زیبا و خوش آب و هوا دارد. برای مردم تهران که هر روز گرفتار شلوغی و آلودگی هستند،‌ فیروزکوه تهران، پناهگاهی جذاب برای فرار از دود و دم است.


طبیعت این شهرستان با رودخانه‌ها و چشمه‌های باطراوت و جاذبه‌های تاریخی متعدد آن مانند غارهای قدیمی و آثار تاریخی به جا مانده از سالیان دور، همگی باعث شده‌اند که این مکان به یک مقصد ایده‌آل برای سفری دو سه روزه تبدیل شود.


فیروزکوه تهران کجاست؟ پیشنهاد همیشگی هر آخر هفته!


در شمال شرق تهران و در مسیر رفتن به مازندران، جاده‌ای به نام جاده فیروزکوه وجود دارد که شهرستان فیروزکوه در کنار آن قرار گرفته است. به فیروزکوه که وارد شوید، چشم‌انداز روبه‌رویتان از کوه دماوند باصلابت خواهد بود.


اگر در فصل سرما به این شهرستان رفته باشید،‌ دماوند سفیدپوش را خواهید دید که در آرامش و ابهت گویی ورود شما به این شهرستان را خوش آمد می‌گوید. آب و هوای این شهرستان در زمستان، بسیار سرد و در تابستان، خنک و معتدل است.


موقعیت مکانی آن باعث شده که در طول تاریخ، همواره مورد توجه مردم و حکام وقت باشد. همین موضوع است که باعث شده حالا آثار تاریخی فراوانی مانند امامزاده‌ها، قلعه‌ها و چندین و چند پل و گورستان تاریخی در این شهرستان وجود داشته باشند که هرکدام حکایتگر بخشی از داستان این منطقه هستند.


اگر راهی فیروزکوه بودید، پیشنهاد می‌کنیم به جای یک سفر چند ساعته و یک روزه، سفرتان را دو روز کنید و با اجاره ویلا در فیروزکوه یک شب را در هوای ناب این منطقه به صبح برسانید.


فیروزکوه تهران کجاست
فیروزکوه یکی از کهن‌ترین تفرجگاه‌های ایرانیان است

مسیر دسترسی به فیروزکوه


آدرس فیروزکوه تهران: شمال شرقی استان تهران، ۱۴۰ کیلومتر بعد از تهران، در کنار جاده تهران - قائم‌شهر.


وقتی به نقشه تهران و محل قرارگیری فیروزکوه نگاه می‌کنید، می‌بینید که این شهرستان در منتهای شمال شرقی استان تهران قرار گرفته است. فاصله فیروزکوه تا تهران، حدود ۱۴۰ کیلومتر است.برای رسیدن به این شهر، مسیر کاملاً سرراستی در پیش دارید. کافی است از شرق تهران وارد جاده فیروزکوه شوید و مستقیم به سمت مقصد بروید. یک راه دیگر رسیدن به فیروزکوه، تهیه بلیط قطار تهران - فیروزکوه است. خوبی این مسیر این است که با خیال راحت در قطار نشسته‌اید و از مناظر بی‌نظیر سرسبز بیرون لذت می‌برید.


اگر در اطراف تهران دنبال تفرجگاه‌های جذاب برای سفر دو روزه تابستانی هستید، پیشنهاد ما رفتن به ییلاق های دیدنی اطراف تهران است.


مسیر دسترسی به فیروزکوه
دسترسی به فیروزکوه برای تهرانی‌ها سرراست و ساده است

جاهای دیدنی فیروزکوه تهران، جایی برای گردش و تفریح در اطراف تهران


در تابستان‌های داغ و شلوغ تهران، هیچ چیز بهتر از یک سفر کوتاه به شهری خوش آب و هوا و نزدیک، نیست. جاهای دیدنی فیروزکوه تهران قرار است این سفر را برای شما به‌یادماندنی کنند.


تنگه واشی


آدرس: جاده تهران - فیروزکوه تهران، کیلومتر ۱۷ جاده.


در مسیر کوتاه گردشگری در فیروزکوه تهران، تنگه واشی یکی از دیدنی‌هایی است که رفتن به آن و لذت بردن از طبیعت اطراف آن نباید از قلم بیفتد. این تنگه در حدود ۲۰ کیلومتری فیروزکوه و ۱۵۷ کیلومتری تهران قرار گرفته است.


برای رسیدن به این تنگه از تهران،‌ مسیری حدوداً دو ساعته در پیش خواهید داشت. بعد از رسیدن به مقصد، باید خودروی خود را در پارکینگ پارک کرده و بقیه مسیر را تا رسیدن به آبشار،‌ پیاده طی کنید.


تنگه واشی از دو تنگه به نام‌های واشی و سا تشکیل شده است. بعد از عبور کردن از هردو این‌ها به آبشاری می‌رسید که ساواشی نام دارد. کل مسیر پیاده‌روی شما از زمان رسیدن تا رسیدن به آبشار،‌ یک ساعت و نیم است که بسته به توانایی و مهارت شما، کمتر یا بیشتر می‌شود. قبل از اینکه به تنگه‌ها برسید، باید مسیری کوتاه را در روستای جلیزجند پیاده‌روی کنید.تنگه واشی فیروزکوه
تنگه واشی اکثر آخر هفته‌های بهاری تا میانه تابستان بسیار شلوغ است

بعد از آن دیگر خبری از راه رفتن در خشکی نیست و باید دل را به آب بزنید. حالا مسیر شما در تنگه‌ها آغاز می‌شود. تنگه واشی، حدود یک کیلومتر است که راه رفتن در آن دشواری زیادی ندارد. بعد از تمام کردن این یک کیلومتر، به دشت زیبای ساواشی می‌رسید.


در این دشت کمی استراحت می‌کنید تا خود را برای عبور کردن از تنگه دوم، یعنی تنگه سا، آماده کنید. تنگه سا،‌ مسیری کوتاه‌تر اما سخت‌تر دارد. در این مسیر قرار است کمی مهارت‌های صخره‌نوردی و سنگ‌نوردی  شما به چالش کشیده شود؛ اما مطمئن باشید با تمام سختی ارزش تماشای آبشار ساواشی را دارد.


بعد از تنگه دوم نیز به آبشار ساواشی می‌رسید. حواستان باشد که محوطه آبشار ساواشی به دلیل سنگلاخ بودن،‌ شرایط اتراق ندارد و دشت ساواشی برای اتراق، محل مناسب‌تری است.


روستای سله بن


آدرس: استان تهران، شهرستان فیروزکوه، بخش ارجمند، دهستان دوبلوک.


روستاهای فیروزکوه با آب و هوای خنکی که دارند، باعث شده‌اند که این شهرستان بسیار محبوب شود و به مقصد بسیاری از مسافرت‌های آخر هفته مردم تهران تبدیل شود.


روستای سله بن در ۱۰۰ کیلومتری جاده فیروزکوه به تهران قرار دارد و برای رسیدن به آن از تهران، مسیری ۲ ساعته در پیش خواهید داشت. این روستا در میان دو رشته‌کوه قرار گرفته است و به همین دلیل، ‌آب و هوایی سرد و کوهستانی دارد. مردم روستا نیز در فصل زمستان، به دلیل یخ‌بندان، به روستاهای دیگر سفر می‌کنند.


اطراف تهران از این دست روستاهای خوش‌آب‌وهوا کم نیست، اگر یک آخر هفته به فیروزکوه تهران رفتید، آخر هفته بعدی را سری به روستای آتشگاه کرج بزنید.


روستای سله بن
فیروزکوه تهران روستاهای جذابی دارد

آثار باستانی کشف شده در این روستا، نشان می‌دهند که قدمت این روستا و سکونت در آن، به ۳۰۰۰ سال پیش برمی‌گردد. تپه باستانی سله بن که در ۳۰۰ متری روستا قرار دارد، گواهی بر قدمت و پیشینه دور و دراز روستا است. پوشش گیاهی متنوع و غنی روستا، عبور کردن رودخانه پرآب حبله رود از میان روستا و دشت‌های چند صد هکتاری در اطراف آن، همگی نشان می‌دهند که این روستا، مکانی ایده‌آل برای زندگی و کشاورزی بوده و هست.


جمعیت کوچک روستا، حدود ۵۰۰ نفر، به دامدار، زنبورداری و باغداری مشغول هستند که با رفتن به روستا، می‌توانید با خیالی راحت، عسل اصل طبیعی را از دست مردم محلی تهیه کنید.


اگر قصد اقامت در روستا را داشته باشید،‌ اقامتگاه‌های متنوعی در سله بن وجود دارند که خدمات خوب و قابل‌اعتمادی به شما ارائه می‌دهند. فراموش نکنید که بهترین زمان برای سفر به این روستا، فصل گرما است که آب و هوای روستا، رو به خنکی می‌رود.


یکی از لذت‌های گردش در اطراف تهران همین دسترسی خوب و در عین حال دوری از شلوغی‌ها است. مقصد پیشنهادی دیگر ما با همه این ویژگی‌ها قطعا فشم است، اگر به این منطقه رفتید در رستوران های فشم دلی از عزا درآورید.


دریاچه آهنک


آدرس: استان تهران، شهرستان فیروزکوه تهران، روستای سیمین‌دشت.


در ۳۵ کیلومتری شهرستان فیروزکوه، روستایی به نام سیمین دشت وجود دارد که در ارتفاعات اطراف آن، دریاچه‌ای به نام دریاچه آهنک قرار گرفته است. این دریاچه در ۵.۵ کیلومتری روستا و در ارتفاع ۱۷۰۰ متری از سطح دریا واقع شده است.


دریاچه آهنک
یک مقصد ایده‌آل برای سفرهای خانوادگی و پیک نیک دوستانه

برای رسیدن به دریاچه آهنک با ماشین،‌ ابتدا باید به روستای سیمین دشت بروید و پس از آن، مسیری خاکی را یا باید ۲۰ دقیقه با ماشین و یا ۲ ساعت پیاده، طی کنید. ناگهان در میان بیابان، نیزاری کوچک را خواهید دید که دریاچه آهنک در دل آن پنهان شده است.


یکی دیگر از راه‌های رسیدن به سیمین دشت و دریاچه آهنک، رفتن با قطار است. جالب است بدانید که ایستگاه راه آهنی قدیمی در سیمین دشت وجود دارد. با گرفتن بلیط قطار تهران - ساری، در طول مسیر از طبیعت سرسبز بیرون لذت برده و در نهایت در ایستگاه خود روستا پیاده شوید.


 هنگام بازدید از دریاچه، حواستان باشد که آب آن آشامیدنی نیست و به دلیل وجود گوگرد در آب آن،‌ مزه تلخی دارد. در اطراف دریاچه آهنک،‌ منطقه سرسبزی به نام بالا چشمه وجود دارد که چشمه جوشانی در آن وجود دارد. آب این چشمه که از دل کوه‌ها سرازیر می‌شود،‌ آشامیدنی و خنک است. در این منطقه غاری نیز وجود دارد که در گذشته،‌ به‌عنوان پناهگاه از آن استفاده می‌شد.یکی از تفریحات مهم و جذاب در دریاچه آهنک، تجربه غواصی و یا شنا در عمق ۲۴ متری این دریاچه است. اگر می‌خواهید در این دریاچه شنا کنید، باید شناگر ماهری باشید؛ چراکه عمق آن زیاد و آب آن نیز سنگین است.


هنگام رفتن به دریاچه آهنک، تماشا کردن سایر دیدنی‌های روستای سیمین دشت را از دست ندهید. در این روستا رودخانه‌ها  و کوهستان‌های بسیار زیبا و گاهی عجیب و غریبی وجود دارند که حتماً‌ باید یک‌بار به دیدنشان بروید.


چشمه آب معدنی خمده


آدرس: استان تهران، فیروزکوه، 5 کیلومتری جنوب روستای خمده.


آب تنی در یک استخر طبیعی که با آب چشمه‌های جوشان پر می‌شود، آن هم در گرمای سوزان تابستان، فرصتی است که نباید از دست داد. چشمه آب‌معدنی خمده دقیقاً همان جایی است که این فرصت را در اختیار شما قرار می‌دهد.


این چشمه در نزدیکی روستای خمده قرار گرفته است. آب این چشمه طبیعی در استخری سنگی می‌ریزد که با بخش‌بندی قسمت‌های مختلف آن، امکان شنا کردن هم برای آقایان و هم برای بانوان فراهم شده است. این چشمه در امتداد رودخانه معروف حبله رود قرار گرفته است.


اگر به خواص درمانی چشمه‌های آبگرم اعتقاد دارید یا می‌خواهید در چنین چشمه‌هایی خستگی از تن بشویید، به شما بهترین چشمه های آبگرم ایران و خواصشان را معرفی کرده‌ایم.


چشمه آب معدنی خمده فیروزکوه تهران
یکی از چشمه‌های آبگرم ایران با خواص فراوان

با پرداخت کردن هزینه‌ای مناسب، می‌توانید در یکی از بهترین استخرهای طبیعی اطراف تهران شنا کنید. کافی است تصور کنید که شنا کردن در آب و هوایی خنک و به دور از شلوغی و دود و دم تهران، چه کیفی دارد تا همین حالا خود را برای این سفر آماده کنید.


غار بورنیک


آدرس: استان تهران، فیروزکوه، روستای هرانده.


قرار است به یکی از روستاهای سرسبز و پر از کوچه باغ فیروز کوه تهران برویم که غاری باستانی در ارتفاعات آن قرار گرفته است. غار بورنیک طولانی‌ترین غار تهران و چهارمین غار طولانی ایران است که به دلیل وجود آثار زندگی انسان‌های غارنشین در آن، ارزش باستانی بسیاری دارد.


برای رسیدن به این غار، یک پیاده‌روی یک ساعت و نیمه در پیش دارید. حدود ۱ ساعت باید در روستای هرانده و از میان باغ‌ها و زمین‌های سرسبز عبور کنید تا به دامنه کوهی برسید که غار بورنیک بالای آن قرار دارد. برای رسیدن به غار، نیم ساعت دیگر در کنار رودخانه طی می‌کنید تا به مقصد برسید.


اگر هوس زدن به دل باغ و راغ کرده‌اید و فرصت بیرون آمدن از پایتخت شلوغ را ندارید، وقتتان را با گردشی دلچسب در یکی از پارک های جنگلی تهران بگذرانید.


غار بورنیک
اینجا برای طبیعت‌گردان بسیار جذاب است

غار بورنیک از چندین بخش تشکیل شده است. در ابتدا و هنگام وارد شدن، وارد تالار اول که محل اصلی سکونت بوده، خواهید شد. رفتن به سایر قسمت‌ها و تالارهای بعدی غار، نیازمندی کمی مهارت کوه‌نوردی است که ممکن است هرکسی از پس آن برنیاید. بهترین زمان سفر به این غار نیز فصل‌های گرم سال است که تمام مزارع و زمین‌های اطراف سرسبز شده‌اند و هوا نیز خنک است.


سیمین دشت


آدرس: ۱۲۰ کیلومتری شمال شرقی تهران، شهرستان فیروزکوه، جاده فرعی روستای زرین‌دشت، روستای سیمین دشت.


اگر می‌خواهید در میان تمام جاذبه‌های طبیعی فیروزکوه و تهران،‌ جایی را انتخاب کنید که طبیعت بکر و کوچه‌باغ‌های آرام و زیبا داشته باشد، روستای سیمین دشت برای شما بهترین انتخاب است. اولین نکته درباره این روستا این است که در منطقه‌ای کوهستانی قرار گرفته است. ارتفاع کوه‌هایی که این روستا را احاطه کرده‌اند، گاهی تا ۳۰۰۰ متر نیز می‌رسند.


در بین جاهای دیدنی اطراف تهران، بدون شک فیروزکوه تهران یکی از متنوع‌ترین جاذبه‌ها را دارد.


سیمین دشت فیروزکوه تهران
سیمین دشت به ویژه در تابستان و بهار هوای لطیف و جذابی دارد

همین ویژگی باعث بارش سالیانه بسیار زیاد در این منطقه شده و زمین‌های آن را بسیار حاصلخیز می‌کند. به این روستا که بروید، در هر گوشه و کنار آن، باغ‌ها و مزارع سرسبزی می‌بینید که زندگی و نشاط  در آن‌ها جریان دارد. اگر اهل کوهنوردی هستید، می‌توانید به این روستا بروید و در یکی از کوه‌های انار، گوران، یورد، شریف و یا بزکوه ماجراجویی خود را آغاز کنید.


از طرفی دیگر می‌توانید با قدم زدن در کنار رودخانه حبله رود و یا پیاده‌روی در میان کوچه‌باغ‌های آن، از آرامش طبیعت در این روستا لذت ببرید.


روستای هرانده


آدرس: تهران،‌ ۱۹ کیلومتری جنوب فیروزکوه، روستای هرانده.


روستای هرانده یکی دیگر از روستاهای فیروزکوه است که با راه رفتن در آن، فقط سرسبزی و باغ‌های وسیع خواهید دید. با راه رفتن در کوچه ‌باغ‌های آن، بوی سیب‌های تازه به مشامتان می‌خورد و حسابی شما را گرسنه خواهد کرد.


این روستا به دلیل وجود غار بورنیک در آن و عبور رودخانه نمرود از میانش، یکی از مقاصد محبوب گردشگری در میان تمام جاذبه‌های فیروزکوه است. هرانده نیز مانند سیمین دشت در دامنه کوهستان‌های اطرافش قرار گرفته است.


عاشق روستاگردی و تجربه زندگی روستایی هستید؟ پس این مطلب را درباره زیباترین روستاهای ایران بخوانید، روستاهای دیدنی و گاهی عجیب که نامشان را هم نشنیده‌اید.


روستای هرانده
هرانده مملو از باغ‌های میوه است

آب و هوای آن در زمستان، بسیار سرد و یخبندان می‌شود؛ بنابراین اگر تجربه جدی در زمینه طبیعت‌گردی در زمستان ندارید، بهتر است فصل‌های تابستان و بهار به این روستا بروید. در این روستا می‌توانید در دشت‌های وسیع آن کمپ بزنید و یا به یکی از اتاق‌های اقامتی در یکی از باغ‌های مردم محلی بروید.


تنگه میشینه مرگ


آدرس: استان تهران، شهرستان فیروزکوه، روستای لزور.


در نزدیکی فیروزکوه مازندران، روستایی سرسبز و خوش آب و هوا به نام روستای لزور قرار دارد که مقصد محبوب کوهنوردان است. افرادی که می‌خواهند به قله‌های میشینه مرگ و یا بوم صعود کنند، مسیر خود را از این روستا آغاز می‌کنند.


اهل طبیعت‌گردی حرفه‌ای هستید؟ در کنار فیروزکوه تهران یک مقصد جذاب دیگر را به شما پیشنهاد می‌کنیم، آهار که سراسر زیبایی طبیعی و چشمگیر است!


تنگه میشینه مرگ
کسانی که تمرین کوهنوردی و صعود می‌کنند، حتما به این قله هم می‌روند

تنگه میشینه مرگ یکی از جاهایی است که هنگام صعود به قله میشینه مرگ از آن عبور خواهید کرد. در این تنگه باید راه خود را در داخل رودخانه ادامه دهید. طبیعت این ناحیه از روستا، پوشش گیاهی بسیار متنوعی دارد و به دلیل کوهستانی بودن منطقه، آب و هوای آن خنک و معتدل است. بعد از به پایان رسیدن تنگه به آبشاری کوچک می‌رسید که برای ادامه مسیر صعود خود به قله، باید از آن بالا بروید تا به دشتی کوچک و معجز چشمه برسید.


روستای لزور


آدرس: استان تهران، شهرستان فیروزکوه، روستای لزور.


روستای لزور همان روستایی است که قله و تنگه میشینه مرگ در آن قرار دارد و قدمتی حدود ۴۰۰ساله دارد. لزور، روستایی پرجمعیت و سرسبز است که رودخانه‌ها و چشمه‌های فراوانی در آن وجود دارند. طبیعت این روستا و دیدنی‌های تاریخی آن باعث شده است که یکی از مقاصد ایده‌آل برای طبیعت‌گردی باشد.


به این روستا که بروید، می‌توانید از طریق دو مسیر جاده لاسک و یا مسیر امامزاده خوشنام، پیاده‌روی ماجراجویانه خود در روستا را آغاز کنید. برای رسیدن به امامزاده خوشنام، دو راه پیش رو دارید که یکی از محله کشک ریز عبور می‌کند و دیگری، جاده لاسک است.


از مقصدهای زیبای دیگر که به پایتخت نزدیک هستند و زیباییشان به فیروزکوه تهران می‌رسد، لواسان است؛ بهشتی که یک بار هم که شده باید به آن سر بزنید.


روستای لزور شیراز
اینجا مقصد محبوب خود بسیاری از پایتخت‌نشینان برای پیک‌نیک است

با انتخاب مسیر اول،‌ از میان دره و در کنار رودها و مزارع سرسبز قدم خواهید زد. مسیر دوم نیز از بالای دره عبور می‌کند. به امامزاده که رسیدید، آبشار و چشمه آب طبیعی در آنجا خواهید دید که می‌توانید با خیالی راحت از آب آن بنوشید. با رفتن به روستای لزور، فاصله کمی از تنگه واشی خواهید داشت و از طریق یک جاده خاکی به روستای جلیزجند که مبدأ سفر به تنگه واشی است، خواهید رسید.


جاهای تاریخی فیروزکوه


هنگام سر زدن به تمام روستاها و جاذبه‌های طبیعی فیروزکوه و اطراف آن، دیدیم که همواره ردپایی از دیدنی‌های تاریخی در آن‌ها وجود دارند. خوب است در سفر خود به فیروزکوه، ‌در کنار لذت بردن از طبیعت، چندتا از جاذبه‌های تاریخی را نیز ببینید و بشناسید.قلعه لاجورد


آدرس: تهران، شهرستان فیروزکوه، بخش مرکزی، روستای کلارخان.


در مسیر جاده فیروزکوه به سمنان و در سمت چپ آن، تپه‌ای به ارتفاع ۲۴۷۸ متر از سطح دریا خودنمایی می‌کند که یکی از قدیمی‌ترین قلعه‌های تهران بر فراز آن قرار گرفته است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که قدمت این قلعه به حدود ۳۰۰۰ سال پیش برمی‌گردد و تا دوران تیموریان نیز مورد استفاده بوده.


جاذبه های فیروزکوه

برج سنگی دیده بانی مزداران


آدرس: استان تهران، ۲۳ کیلومتری جنوب فیروزکوه، روستای مزداران.


برج سنگی مزداران در روستایی به همین نام و در ۲۰ کیلومتری فیروزکوه قرار گرفته است. این برج در نوک صخره‌ای سنگی و در مرتفع‌ترین قسمت روستا ساخته شده است. همین ویژگی نشان می‌دهد که کاربرد عمده این برج در گذشته، نگهبانی و محافظت از روستا بوده.


پلان اصلی برج، هشت ضلعی منظم است و ویژگی‌های معماری اسلامی به‌وضوح در آن مشاهده می‌شود. با این وجود، هیچ نظر دقیقی درباره زمان و نحوه ساخت این برج وجود ندارد.


اگر برای سفر تابستانیتان دنبال مقصد مناسبی هستید، بیایید سراغ بهترین دریاچه های نزدیک تهران برویم، جاهایی که آب‌بازی و شنا در آن‌ها آزاد است!


جاهای دیدنی فیروزکوه تهران

حمام روستای مهاباد فیروزکوه


آدرس: تهران‌، فیروزکوه، روستای مهاباد.


روستای مهاباد در ۱۵ کیلومتری فیروزکوه و در دهستان شهرآباد قرار گرفته است. با وجود اینکه مهاباد، روستایی کوچک است؛ اما در مساحت کوچک آن، باغ‌ها و کهستان‌های بسیاری وجود دارند.


رودخانه مهاباد از میان این روستا عبور می‌کند و عاملی مهم در حاصلخیزی و رونق کشاورزی در این منطقه شده است. یکی از دیدنی‌های این روستای زیبا، حمام تاریخی آن است که به دوران قاجار برمی‌گردد؛ اما در دوران صفویه ساخته شده است.


اگر اهل رستوران‌گردی هستید و می‌خواهید این لذت را با چاشنی طبیعت‌گردی مزه کنید، کفش کوهتان را بپوشید و سراغ سری کوتاه به درکه بروید.


حمام روستای مهاباد فیروزکوه

حیات وحش فیروزکوه


طبیعت زنده و با نشاط فیروزکوه و تمام روستاهای اطراف آن، باعث شده که محیط بسیار مناسبی برای زندگی گونه‌های جانوری متنوع به وجود بیاید. حیات‌وحش این منطقه ارزش زیستی بسیاری دارد و به همین دلیل باید تحت حفاظت جدی باشد تا از آسیب‌های دنیای مدرن در امان بماند.


منطقه شکار ممنوع گاوده


منطقه گاوده یا کاوه ده، منطقه‌ای ۷۵ هکتاری است که در شرق و جنوب شهرستان فیروزکوه قرار گرفته است. گاوده در واقع میان دو منطقه مختلف با دو اقلیم کاملاً‌ متفاوت قرار دارد که همین باعث شده پتانسیل‌های حیات‌وحش و پوشش گیاهی آن بسیار افزایش پیدا کند.


از طرفی این منطقه به ناحیه گرم کویری گرمسار و از طرفی دیگر به ناحیه سرد البرز جنوبی می‌رسد. در این ناحیه، جانوران وحشی و اهلی بسیاری مانند قوچ، میش، کل، بز، کبک، پلنگ و انواع پرندگان شکاری زندگی می‌کنند که برای ادامه حیات خود به حفاظت جدی نیاز دارند.


به همین خاطر است که گاوده  حالا به یک منطقه حفاظت شده ارتقا پیدا کرده است و خوشبختانه پوشش گیاهی و جانوری این منطقه از خطرات و آسیب‌های انسانی در امان است.


برای کسانی که عاشق طبیعت بکر و زیبا هستند، یک پیشنهاد نزدیک‌تر به پایتخت برای یک گردش نیم‌روزی هم وجود دارد! به ویژه اگر به دنبال تفریحی جذاب با کودکان هستید، به باغ گیاه شناسی کرج بروید و در بخش‌های مختلف آن حسابی غرق گل و گیاه شوید.


منطقه شکار ممنوع گاوده
فیروزکوه زیست‌گاه طبیعی بسیاری از حیوانات است

قطار فیروزکوه، ریلی از مسیر بهشت


یکی از جذاب‌ترین مسیرهای راه آهن کشور، راه آهن تهران- ساری است در طول مسیر خود، ۲۷ ایستگاه دارد و ایستگاه فیروزکوه، یکی از آن‌ها است. داستان احداث راه آهن در کشور ما از سال ۱۳۰۸ و در زمان رضاشاه پهلوی آغاز شد.


اولین راه آهنی که در ایران احداث شد از شاهی یا همان قائم‌شهر کنونی تا بندر شاه یا همان بندر ترکمن امروزی می‌رفت. بعد از راه افتادن اولین قطار از ساری تا بندر ترکمن، پروژ‌ه‌های بیشتر و وسیع‌تری در سطح کشور شروع به کار کرد که راه آهن البرز یکی از آن‌ها بود.


راه آهن تهران - ساری در همان سال‌ها توسط حرفه‌ای‌ترین مهندسان و معماران ایرانی و خارجی، ساخته شد. هنوز هم که هنوز است، مسیر این راه آهن از جمله دیدنی‌ترین و جذاب‌ترین مسیرهای موجود در سطح کشور است.


قطار در این مسیر از میان جنگل‌ها و کوهستان‌های شمال کشور عبور می‌کند. در بعضی نقاط، ارتفاع ریل قطار از سطح دریا به ۲۲۰۰ متر نیز می‌رسد. به‌طورکلی می‌توان مناطق مسیر این قطار به دو دسته جلگه‌ای و کوهستانی تقسیم‌بندی کرد.


یکی از لذت‌های سفر در طبیعت به همین جاده‌هایش است! در این مطلب از زیباترین مسیرهای جاده ای ایران گفته‌ایم.


قطار فیروزکوه
سفر با این قطار مثل عبور از مسیری رویایی است

برای مثال قطار از گرگان تا شیرگاه، مسیری ۱۷۸ کیلومتری را از میان جنگل‌ها و جلگه‌های سرسبز عبور می‌کند. از طرفی دیگر در مسیر خود از میان رشته‌کوه‌های سوادکوه و گردنه گدوک عبور می‌کند که پس از آن به فیروزکوه می‌رسد.


در طول مسیر این قطار، شاهکارهای معماری متعددی وجود دارند. پل ورسک یکی از مهم‌ترین سازه‌های موجود در این مسیر ۳۸۲ کیلومتری است. این پل در ارتفاعات شهرستان سوادکوه ساخته شده. جالب است بدانید که در ساخت این پل از هیچ فلزی استفاده نشده و مصالح اصلی آن، فقط ملات و سیمان و شن است.


باید بدانید که تهیه بلیط قطار فیروزکوه تهران،‌ تنها راه شما برای لذت بردن از این مسیر رؤیایی نیست. اگر فقط می‌خواهید به تماشای دیدنی‌های این مسیر بروید، می‌توانید با خریدن بلیط قطار گردشگری، این فرصت را برای خود و دوستانتان فراهم کنید. این قطارها در طول مسیر در ایستگاه‌های معین با جاذبه‌های دیدنی، توقف می‌کنند و شما می‌توانید تمام طبیعت و سازه‌های معروف را یک دل سیر تماشا کنید.


بهترین زمان سفر به فیروزکوه تهران


شهرستان فیروزکوه و تمام روستاهای اطراف آن به دلیل قرار گرفتن در منطقه‌ای کوهستانی، آب و هوایی سرد و خشک دارند. زمستان‌  و پاییز در این مناطق، به شدت سرد و یخ‌بندان است.


از طرفی دیگر برای کسانی که قصد سفری دو سه روزه با خودروی شخصی خود دارند، طی کردن این مسیر کوهستانی در هوای سرد و از میان جاده‌های لیز، کمی خطرناک و دشوار است. طبیعت نیز در فصول گرم سال، چهره زیباتری در این مناطق پیدا می‌کند. تمام روستاهایی که معرفی کردیم از نعمت جنگل‌های سرسبز و باغ‌های حاصلخیز برخوردار هستند.


بهار و تابستان که فرا می‌رسد، تمام گل‌ها شکوفه می‌دهند و محصولات باغ‌ها به بار می‌نشیند. تمام کوچه‌باغ‌ها از عطر میوه‌های تازه پر می‌شوند و تنها تماشا کردن این طبیعت سحرآمیز، هوش از سرتان می‌برد. با همه این‌ها، فیروزکوه در تمامی فصول زیبا و دوست‌داشتنی است. پیشنهاد ما این است که اگر به دنبال طبیعت‌گردی آرام و بی‌دردسر در هوایی خنک و مطبوع هستید، فصول گرم سال بهترین زمان برای سفر شما به فیروزکوه هستند.


پیشنهاد می‌کنیم یک آخر هفته تابستانی را به گردش در فیروزکوه تهران اختصاص دهید و آخر هفته بعدی را به جاده چالوس زیبا بروید، جایی که برای شکم‌چرانی و طبیعت‌گردی انتخابی بی‌رقیب است!


بهترین زمان سفر به فیروزکوه تهران

اجاره اقامتگاه در فیروزکوه


فرقی نمی‌کند می‌خواهید سفری کوتاه و تنها چند روزه به فیروزکوه داشته باشید یا قرار است مدت زیادی از تابستان را در این شهر بگذرانید، در نهایت باید اقامتگاهی خوب و مناسب برای خود انتخاب کنید.


در شهرستان فیروزکوه، هتل‌ها و مسافرخانه‌های متعددی با امکانات متفاوت وجود دارند که هزینه اقامت در آن‌ها نیز متفاوت است. هرکدام از روستاها نیز ممکن است اقامتگاهی در خود داشته باشند.


برای اطلاع از وضعیت اقامتگاه‌ها و دسترسی و امکانات آن‌ها، کافی است به سایت جاباما بروید. در سایت، مقصد خود و تاریخ و رفت و برگشت را وارد کنید تا تمامی هتل‌های فیروزکوه تهران که در دسترس هستند، نمایش داده شوند.


یکی از زیباترین اقامتگاه‌های فیروزکوه، کلبه های چوبی حاج محمد فیروزکوه هستند، کلبه‌هایی که هر کدام با سلیقه‌ای منحصربه‌فرد و به سبکی جذاب مثل سرخپوستی یا ژاپنی و رنسانس و ... چیدمان شده‌اند.


اجاره اقامتگاه در فیروزکوه

پاسخ به سوالات متداول درباره فیروزکوه تهران


بهترین جاذبه گردشگری فیروزکوه کجاست؟

تنگه واشی‌، معروف‌ترین و محبوب‌ترین جاذبه گردشگری فیروزکوه است.

آب چشمه خمده چه خواص درمانی دارد؟

روستاهای معروف فیروزکوه کدام‌اند؟