جاباما

تنها سفر کردن را امن و بی‌خطر تجربه کنید!

وقتی صحبت از سفر می‌شود، خیلی از ما به یاد گردش‌های دسته‌جمعی در جنگل‌های شمال و کنار دریا می‌افتیم، عده‌ای از ما سفرهای دونفره با کسانی که دوست داریم را به یاد می‌آوریم و اگر اهل تورهای دسته‌جمعی بوده باشیم، تورهایی که به مقصدهای مختلف در ایران و جهان رفته‌ایم از ذهن‌مان می‌گذرد. حرفه‌ای‌های سفر اما برای شما پیشنهاد دیگری دارند. آن‌ها معتقدند آن‌چیزی که سفر را تبدیل به یک تجربه ناب می‌کند و باعث می‌شود که ما خود را از طریق حضور در مکان‌هایی که تجربه نکرده‌ایم بشناسیم، تنها سفر کردن است. اما چرا و چگونه تنهایی سفر کنیم ؟

در این مقاله جاباما قصد داریم راه‌ها و دلایل تنها سفر کردن را به شما معرفی کنیم.

چرا تنهایی سفر کردن را تجربه کنیم؟

حرفه‌ای‌های سفر معتقدند لذتی که در تنها سفر کردن است در شکل جمعی‌اش وجود ندارد. لذت سفر تنهایی دلایل بسیاری دارد که در ادامه لیستی از فواید و طریقت‌هایی که محصول تنها سفر کردن است را آماده کرده‌ایم. بعد از خواندن‌ این دلایل دوباره این سوال را از خود بپرسید. آیا «تنها سفر کردن» ارزشش را دارد؟

قبل از شروع سفر تنهایی خود می‌توانید سری هم به مطلبی که درمورد هیچهایک کردن نوشته‌ایم، بزنید.

سفر انفرادی و هیچهایک
تنها سفر کردن را تجربه کنید!

استقلال دارید

اولین نکته در مورد چگونه تنهایی سفر کردن، پیدا کردن مقصد و کارهایی است که باید انجام دهید. هوس جنگل کرده‌اید اما دوستان‌تان می‌خواهند بساط جوجه‌کباب را پهن کنند. اگر به آن‌ها «نه» بگویید ممکن است از شما دل‌گیر شوند یا شما را به خراب‌کردن برنامه‌های سفر متهم کنند یا حداقل شما را با مفهوم دموکراسی توی رودربایستی بگذارند.

تنها سفر کردن این لطف را دارد که شما می‌توانید دقیقا به اختیار خود سفر کنید. میزبان‌تان را خودتان انتخاب کنید. درباره اجاره ویلا و اقامتگاه و چیزهای دیگر نیز استقلال خواهید داشت.

اگر بعدازظهر هوس خوردن صبحانه به سرتان بزند، کسی سرزنش‌تان نمی‌کند و می‌توانید تا جایی که امکان دارد تصمیم‌های خود را بگیرید. این یعنی همان چیزی که در سفرهای دسته‌جمعی امکان‌پذیر نیست. دوست دارید موسیقی موردعلاقه خود را گوش کنید؟

دوست دارید غذای موردعلاقه خود را بخورید؟ دوست دارید دیوانگی‌های خود را کاملا بارز کنید؟ تنها سفر کنید تا کسی مزاحم شما نشود.

تجربه تنها سفر کردن
در سفرهای تنهایی استقلال دارید

دوست تازه پیدا می‌کنید

امکان پیداکردن یک دوست جدید وقتی در یک گروه هستید تقریبا غیرممکن است. سفر گروهی سبب می‌شود تا تنها اجتماع کوچک خود را در سفر به رسمیت بشناسیم. از این رو بی‌خیال آشنایی با آدم‌های جدید می‌شویم. وقتی تنها سفر می‌کنیم، هر آدم تازه‌ای می‌تواند برای ما یک دوست تازه باشد. ما به استقبال تجربه‌ها می‌رویم.

وقتی تنها هستید ممکن است کسی به خود جرات بدهد و در مورد این‌که دوست دارید با او قدمی بزنید سوال بکند، اما اگر در جمع باشید از این اتفاقات هیجان‌انگیز به دور هستید.

دیگر کسی از دوستان‌ شما، غریبه‌ای را به خاطر لباس و ظاهرش قضاوت نخواهد کرد و البته از قضاوت‌های همیشگی دوروبری‌هایتان به طور کامل در امان خواهید بود. بنابراین خودتان باشید و از سفر لذت ببرید.

به ویژه در سفرهای تنهایی یکی از مهمترین چیزها این است که هیچ وسیله مهمی را جا نگذارید. اینجا برایتان یک چک لیست کامل وسایل سفر داریم که حتما به کارتان می‌آید.

تنهایی سفر کردن چطور است
دوستان جدید پیدا می‌کنید

خودتان برای سفرتان برنامه ریزی می‌کنید

یکی از سخت‌ترین کارهایی که هنگام سفر گروهی شما را با چالش مواجه می‌کند، برنامه ریزی برای سفر است. شاید شما بخواهید به یک رستوران خاص، تفریح خاص و یا به بازدید یک موزه تاریخی بروید اما همسفرهای شما نظر دیگری داشته باشند؛ یکی از مزیت‌های تنهایی سفر کردن این است که دیگر کسی نمی‌تواند برنامه‌ریزی‌های شما را به چالش بکشد.

از منطقه امن خودتان خارج می‌شوید

قرار گرفتن در یک جمع یا گروه، در ساده‌ترین حالت ممکن احساس امنیت را به همراه دارد. در طول تاریخ، انسان‌ها برای داشتن امنیت بهتر به زندگی جمعی روی آوردند و جمعیت‌ها را تشکیل دادند؛ تنها سفر کردن شاید شما را از منطقه امنی که برای خود ساخته‌اید خارج کند اما نگران نباشید، سفر تنهایی در ایران به دلیل مردمان میهمان‌نوازی که دارد تجربه لذت‌بخشی برایتان خواهد شد.

تنهایی سفر کنید، از منطقه امن خود خارج شوید و مجدداً منطقه امن جدیدی برای خود بسازید.

تنها سفر کردن و پیدا کردن اقامتگاه
برای لذت تنها سفر کردن ریسک پذیر باشید

اعتماد به نفستان را افزایش می‌‌دهید

امکان تجربه این که شما آن‌قدر توانا هستید که در هنگام بروز مشکل با عقل و درایت‌تان، راه‌حلی پیدا کنید، حسی ا‌ست که در تنها سفر کردن به آن خواهید رسید.

شما در سفر مشکلاتی را به تنهایی حل خواهید کرد که شاید هیچ‌گاه در حاشیه امن خانه‌تان از پس حل آن بر نمی‌آمدید؛ این چنان اعتماد به نفسی به همراه خواهد داشت که اثرات آن را تا همیشه با خود به همراه خواهید داشت.  این جمله مهم‌ترین چیزی‌ست که هر آدمی به آن احتیاج دارد، این قوی‌ترین جمله جهان است: «من می‌توانم»

راه و روش تنهایی سفر رفتن
اعتماد به نفس داشته باشید

چطور تنهایی سفر کنیم؟

در ابتدا باید به خودتان مطمئن باشید و بدانید که از پس هرکاری برخواهید آمد؛ یک تجربه بی‌نظیر در انتظار شما است؛ بنابراین نگران چیزی نباشید و سفر خود را شروع کنید.

معمولا برای شروع سفرهای تنهایی بهتر است با گروه‌های آنلاینی که به سفر می‌روند همراه شوید تا تجربیات خوبی برای سفرهای بعدی خود بدست آورید.

با گروه های آنلاین سفر کنید

گروه‌های آنلاینی هستند که افراد مختلفی را دورهم جمع می‌کنند تا به سفرهایی کوتاه باهم بروند. بی‌شک این تورهای گردشگری فرصت مناسبی هستند تا شروع جذابی برای سفر تنهایی شما باشند. در این گروه‌ها شما دوستان جدیدی پیدا خواهید کرد و تجربیات خوبی از تنها سفر کردن بدست می‌آورید.

یکی از سبک‌های هیجان‌انگیز سفر، سفر جاده‌ای است. اما برای این مدل سفر خودرو خود را چگونه تجهیز کنیم و به فهرست لوازم و تجهیزات مسافرتی خودرو باید چه چیزهایی باشد؟ پاسخ در این مطلب است.

ارتفاعات ماسال
ارتفاعات ماسال

از مقصدهای نزدیک شروع کنید

برای شروع کار بهتر است که از مقصدهای نزدیک شروع کنید؛ این کار سبب می‌شود احساس امنیت بیشتری داشته باشید و نگرانی‌های شما بابت تنها بودن کاهش بیابد.

در هر شهری که زندگی می‌کنید مطمئن باشید اماکن دیدنی بسیاری در نزدیکی محل زندگی شما وجود دارند که می‌توانند اولین مقصدهای سفر شما باشند.

آدرنالین و ترس را بپذیرید

وقتی تنها هستید می‌توانید کله‌شقی کنید، خطر کنید و از دست دوستان محافظه‌کار خود در امان بمانید. دوست دارید با یک تاب درختی ۲۰ متری بازی کنید؟ تاب بخورید! نوش جان‌تان! هیچ‌کدام از دوستان‌تان آن اطراف نیست که نظریات علمی‌اش درباره شکستن شاخه در هنگام بازی با تاب درختی را به شما یادآوری کند.

خطرکردن یکی از نیازهای اصلی بشر است. این همان چیزی‌ست که باعث می‌شود، انسان در درون خود به جلو حرکت کند. شاید با خود بگویید که من اهل خطر کردن نیستم. برای شما یک پیشنهاد دارم. زیاد مطمئن نباشید. شاید یک سفر به تنهایی به شما یادآوری کند چه جنون محشری درون خود دارید؛ امتحانش کنید.

یکی از اقامتگاه‌هایی که رایج است افراد برای سفرهای تنهایی انتخاب کنند، هاستل است. اما هاستل چیست و چه تفاوتی با هتل دارد؟

چگونه تنهایی سفر کنیم
از تنها سفر کردن لذت ببرید

اول با تور سفر کنید

همراهی با تورهای گردشگری برای افرادی که تجربه تنها سفر کردن را ندارند، می‌تواند یک فرصت خوب باشد. راهنما یا تورلیدرهایی که در این تورها مسافران را همراهی می‌کنند افراد باتجربه‌ای هستند که در اولین سفر تنهایی به کمک شما خواهند آمد.

سفر با تور گردشگری
سفر با تور گردشگری

برای سفرتان کاملا برنامه ریزی کنید

برنامه‌ریزی برای سفر مهمترین کاری است که قبل از شروع مسافرت خود باید انجام دهید. برای آن‌که از تمام وقتی که برای مسافرت تنهایی درنظر گرفته‌اید بهینه استفاده کنید، لازم است برای سفرتان کاملاً برنامه‌ریزی کنید. حالا شما برای تنها سفر کردن آماده‌اید و باید طبق برنامه پیش بروید.

پول نقد داشته باشید

با تغییراتی که در سبک زندگی به‌وجود آمده و اکثر کارهای روزمره آنلاین انجام می‌شود، امروز دیگر کمتر کسی پول نقد با خود به همراه دارد. اگر به فکر مسافرت هستید باید توجه داشته باشید یک استثنا برای همراه داشتن پول نقد وجود دارد.

بسیاری از مناطقی که سفر می‌کنید به‌خصوص اگر مقصد شما از شهرها فاصله زیادی داشته باشد،‌ فاقد دستگاه خودپرداز هستند و ممکن است فروشنده‌های محلی که از آن‌ها خرید می‌کنید، دستگاه کارتخوان نداشته باشند؛ بنابراین همیشه مقداری پول نقد همراه خود داشته باشید.

تنها سفر کردن
پول نقد در سفرها به همراه داشته باشید

غذاهای سالم و مطمئن بخورید

هیچ کسی دوست ندارد در مسافرت مریض شود. مریضی در مسافرت تجربه تلخی برای سال‌ها در ذهن شما باقی خواهد گذاشت. همواره در طول سفر سعی کنید غذاهای سالم و مطمئن میل کنید تا سالم بمانید.

یکی از لذت‌های سفر، خوردن غذای خیابانی است و تهران هم به غذاهای خیابانی است و تهران هم به غذاهای خیابانی‌اش می‌شناسند. اینجا در مورد بهترین و معروف ترین خیابان های غذای تهران بخوانید.

از قبل همه چیز را رزرو کنید

قبل از شروع سفر حتما اقامتگاه موردنظر خود را رزرو کنید. تفاوتی ندارد که اقامت در هتل را می‌خواهید تجربه کنید یا به فکر اقامت در اقامتگاه‌ های بوم گردی هستید؛ از قبل همه چیز را رزرو کنید تا با آرامش و بدون استرس مسافرت خود را شروع کنید.

خجالتی نباشید

اگر تنها سفر کردن را می‌خواهید تجربه کنید، خجالت کشیدن را کنار بگذارید؛ چیزی برای خجالت کشیدن وجود ندارد. شما سفر می‌کنید تا تجربه‌های لذت‌بخشی بدست آورید. خجالتی نباشید و با آدم‌های جدید آشنا شوید و معاشرت کنید.

سفر تنهایی کجا بریم؟

ایران به دلیل جغرافیای بی‌نظیری که دارد، پر از مقاصدی است که گردشگران را به وجد خواهد آورد. سفر تنهایی در ایران مختص چند شهر نیست و شما دست بازی برای انتخاب مقصد خود دارید. در ادامه به معرفی چند مقصد شگفت‌انگیز برای سفر تنهایی پرداخته‌ایم.

میدان شهرداری رشت
میدان شهرداری رشت

فیلبند

حتما تا‌به‌حال عکس‌های خیره‌کننده از طبیعتی را مشاهده کرده‌اید که فردی بالای کوه ایستاده و ابر‌ها رو‌به‌رویش و درست زیر پایش قرار دارند. فیلبند یکی از جاذبه‌های بکر و زیبای طبیعت مازندران است که برای تنها سفر کردن می‌تواند مقصدی هیجان‌انگیز باشد.

سفر به این روستای زیبای مازندران مثل سفر در رویا است زیرا ارتفاعات فیلبند شما را تا بالای ابر‌ها می‌برد و شما ابر‌ها را هر‌روز زیر پای خود می‌بینید که می‌رقصند. سفر تنهایی به طبیعت دنج فیلبند را به هیچ عنوان از دست ندهید.

اصلا بهترین مقصدها برای سفر تنهایی در ایران روستاها هستند که دنج و امن و خلوتند. در مورد زیباترین روستاهای ایران در همین مجله بیشتر بخوانید.

تنها سفر کردن به فیلبند
ارتفاعات فیلبند

جنگل و ساحل گیسوم

گیسوم نام منطقه‌ای روستایی در استان گیلان است که هر فصل و هر زمان از سال می‌توانید به گیسوم سفر کنید تا از زیبایی‌های بی‌نظیر طبیعتش و هوای خوبش شگفت‌زده شوید. منطقه جنگلی گیسوم که مشرف به ساحل گیسوم است، دقیقاً همان مقصد جذابی است که برای تنها سفر کردن به آن نیاز دارید. تنها در مسیر حیرت‌آور جنگلی گیسوم قدم بزنید تا به ساحل دل‌نشین آن برسید. خاطره این سفر تنهایی را هیچ‌ وقت از یاد نخواهید برد.

تنها سفر کردن به گیسوم
ساحل گیسوم

توسکستان

جنگل توسکستان یکی از جاهای دیدنی گرگان است که برای تنها سفر کردن به شما پیشنهاد می‌کنیم. این جنگل در تمام فصل‌ها دیدنی و جذاب است اما در فصل پاییز به یکی از بکرترین مکان‌ها در گرگان تبدیل می‌شود و دلیل آن هم رنگ زردی است که درختان به خود می گیرند. جاده زیبا و پر پیچ و خم این منطقه بی‌شک شما را شگفت‌زده خواهد کرد.

در مورد دیگر جاهای دیدنی گرگان بیشتر بخوانید.

جنگل توسکستان
جنگل توسکستان

آشورا ده

آشوراده، تنها جزیره ایرانی در دریای بزرگ خزر است که سالانه بسیاری از مردم برای تفریح در آن راهی شمال ایران می‌شوند. ویژگی‌های زیست‌محیطی خاص آشوراده سبب شده تا نام این جزیره در میان مهم‌ترین پناهگاه حیات وحش دنیا جای گیرد. آشوراده در بندر ترکمن قرار دارد و مکان دنجی برای تنهایی سفر کردن است. لذت تماشای پرندگان مهاجر به تالاب آشوراده را از دست ندهید.

تنها سفر کردن به آشوراده
منطقه بکر آشورا ده

چابهار

چابهار یکی از شهرهای استان سیستان و بلوچستان است. این شهر زیبا و دیدنی در منطقه آزاد و در کرانه اقیانوس هند و ساحل دریای عمان واقع شده است.

همین موقعیت جغرافیایی و طبیعت بی‌نظیر چابهار باعث شده است هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ گردشگری پتانسیل‌های فراوانی داشته باشد.

تنها سفر کردن به چابهار به شما این امکان را می‌دهد تا این شهر را با تمام جزئیات دل‌نشینش بگردید.

سفر تنهایی به چابهار
چابهار

قشم

طبیعت قشم به‌قدری جذاب، بکر و فوق‎‌العاده است که از تماشای مناظر و جذابیت‌های آن سیر نخواهید شد. سفر تنهایی به قشم شما را با روی دیگری از طبیعت کشور آشنا می‌کند که شاید هیچ وقت تصورش را هم نمی‌کردید. پیشنهاد می کنیم اگر به قشم سفر کردید پس از آن سفر تنهایی به کیش را نیز تجربه کنید.

سفر تنهایی به قشم
جزیره زیبای قشم

جنگل ابر

جنگل ابر یکی از مکان‌های توریستی شاهرود محسوب می‌شود که در تمام طول سال پذیرای گردشگران است. این جنگل جایی ‌است که آسمان به زمین می‌رسد و انبوه ابر‌های لطیف را می‌توانید با دستتان لمس کنید و آن‌ها را نفس بکشید. تجربه سفر تنهایی به جنگل ابر هیچ‌وقت از ذهن شما پاک نخواهد شد.

جنگل ابر
جنگل ابر

شیراز و اصفهان

از جذابیت سفر تنهایی به شیراز و اصفهان هرچه بگوییم، کم است. اگر در برنامه‌های خود زمان زیادی را برای تنها سفر کردن خالی گذاشته‌اید، پیشنهاد می‌کنیم حتما سفر تنهایی به این دو شهر تاریخی را تجربه کنید. فراموش نکنید که اصفهان و شیراز آن‌قدر جاهای دیدنی زیادی دارند که برای سفر خود حتما باید برنامه‌ریزی کنید تا بازدید از هیچ‌جایی را از دست ندهید.

یکی از زیباترین جاهای دیدنی اصفهان میدان نقش جهان است. در مورد تاریخ عجیب این میدان و جاذبه های آن اینجا بخوانید.

تنها سفر کردن
اصفهان

تبریز

سفر تنهایی به دیار آذری زبان‌های ایران یکی از لذت‌بخش‌ترین کارهایی است که باید تجربه کنید. این شهر تاریخی که در سال ۲۰۱۸ به عنوان پایتخت گردشگری ایران شناخته شد، سالانه میزبان بسیاری از گردشگران ایرانی و خارجی است. پیشنهاد می‌کنیم در سفر خود به تبریز لذت خوردن غذاهای محلی تبریز را از دست ندهید.

تنها سفر کردن
تبریز

اجاره اقامتگاه برای سفر تنهایی

همانطور که اشاره شد یکی از کارهایی که قبل از تنها سفر کردن بهتر است انجام دهید، رزرو اقامتگاه است. اجاره اقامتگاه برای سفر تنهایی خود را می‌توانید از جاباما انجام دهید تا با خیال راحت سفر خود را آغاز کنید. رزرو اقامتگاه از جاباما این امکان را به شما می‌دهد تا اطلاعات خوبی از اقامتگاه‌های مختلف بدست آورید و پس از مقایسه آن‌ها بهترین اقامتگاه را برای خود رزرو کنید.

در این مقاله جاباما تلاش کردیم تا شما را با راه‌های تنها سفر کردن آشنا کنیم. آیا تجربه سفر تنهایی را تا امروز داشته‌اید؟ تجربیات خود را از سفر تنهایی با ما به اشتراک بگذارید.

پاسخ به سوالات متداول درباره تنها سفر کردن

سفر تنهایی در ایران کجا برویم؟

برای سفر تنهایی به ایران می‌توانید به قشم، کیش، جنگل گیسوم، توسکستان، آشوراده، فیلبند، جنگل ابر، اصفهان، شیراز، تبریز و … سفر کنید.

تهران تنهایی کجا بروم؟

در تهران می‌توانید به قله‌های توچال و دارآباد، پیست اسکی شمشک، اماکن تاریخی مانند کاخ موزه سعد آباد، موزه آبگینه، موزه فرش، موزه آبگینه و … سفر تنهایی داشته باشید.

چطور تنهای سفر کردن را یاد بگیرم؟

برای شروع سفر تنهایی بهتر است ابتدا سفر با تورهای گردشگری را تجربه کنید.

چطور سفر تنهایی به کیش بروم؟

برای سفر تنهایی به کیش می‌توانید از راه هوایی، ریلی و زمینی خود را به جزیره زیبای کیش برسانید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + چهارده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن