جاباما

سفر به شهر ارومیه، شهر عاشیق‌ها و دشت‌های بی‌کران!

شهر ارومیه یکی از شهرهای مهم و به نوعی، یکی از قطب‌های مهم گردشگری در شمال ایران است. قرار گرفتن در موقعیت جغرافیایی بی‌نظیر که آب و هوای بسیار مطبوع و طبیعت شگرفی را در این منطقه رقم زده را در کنار قدمت و آثار باستانی برجای مانده از دوره‌های مختلف تاریخی بگذارید تا دلیل محبوبیت ارومیه به عنوان یکی از پرتقاضاترین مقاصد گردشگری در ایران مشخص شود. در این مقاله تمام اطلاعات لازم برای سفر به ارومیه و لذت‌بردن از تمامی دقایق حضور در ارومیه را در اختیار شما قرار می‌دهیم. با ما همراه باشید.

درباره شهر ارومیه چه می‌دانیم؟

ارومیه به دلیل قدمت تاریخی و میزبانی از تمدن‌های مختلف، یکی از نقاط اصلی رشد و توسعه در ایران بوده و بسیاری از نوآوری‌ها در این شهر رخ داده‌است. درباره نام ارومیه روایات فراوان است؛ در آثار تاریخی به جای مانده، القاب و اسامی متعددی برای ارومیه استفاده شده‌است. از چی چستا گرفته تا “اورمیا” به زبان سریانی، “اورمی” به زبان ارمنی، “ارمیه” به زبان عربی و “ارومی” به زبان فارسی اشاره کرد. ارومیه در زبان فارسی باستان از دو بخش “اور” که به معنای شهر، جا، محل و مکان است و “میه” به معنای آب تشکیل شده‌است. نزدیکی به دریاچه ارومیه و وجود چشمه‌ها و رودهای فراوان در این شهر، باعث شده تا “شهر آب‌ها” به عنوان نام این منطقه در تاریخ ثبت شود.

قدمت ارومیه به عنوان یکی از مراکز شکل‌گیری تمدن و یک‌جا نشینی انسان‌ها به حدود چهار هزار سال پیش از میلاد مسیح می‌رسد. البته که این قدمت براساس آثار باستانی و شواهدی است که تا کنون به دست آمده و بعید نیست که ارومیه قدمتی بیش از این هم داشته باشد.

روایت‌های متعددی درباره اتفاقات مهمی که در شهر ارومیه رخ داده وجود دارد که یکی از مشهورترین آن‌ها این است که ارومیه محل ظهور دین زرتشت است. براساس این روایات، زرتشت در یکی از مناطق آذربایجان غربی امروزی که در نزدیکی ارومیه است به عنوان پیامبری انتخاب شد و اولین پیروان دین زرتشت از اهالی منطقه ارومیه و ساکنین حاشیه دریاچه چی‌چست بوده‌اند.

به همین دلیل ارومیه را می‌توان شهر اولین‌های ایران دانست. به عنوان مثال اولین بیمارستان مدرن ایران در شهر ارومیه ساخته شد. همچنین ارومیه اولین شهری بود که مرکز آموزش پزشکی در آن افتتاح شد. اولین مرکز تلویزیونی محلی و اولین نشریه‌ی محلی هم در ارومیه منتشر شده بودند. علاوه بر این‌ها، ارومیه صاحب اولین مدرسه‌ به شیوه آموزشی نوین در ایران بوده‌است.

شهر ارومیه
تصویر از نیوشا توکلیان

شهر ارومیه

شهر ارومیه علاوه بر سابقه تاریخی پربار خود، موقعیت جغرافیایی بی‌نظیری دارد که همین مسئله باعث شده تا اقوام مختلفی در این منطقه ساکن شوند و تنوع زیادی در فرهنگ و آداب و رسوم اهالی این شهر باشد. در ادامه بیشتر این تنوع فرهنگی جغرافیایی را بررسی می‌کنیم.

موقعیت جغرافیایی ارومیه

شهر ارومیه در استان آذربایجان غربی و در قسمت شمال غربی ایران واقع شده‌است. شهر ارومیه در یکی از بهترین موقعیت‌های جغرافیایی که یک شهر می‌تواند واقع شود، یعنی حد فاصل دریاچه و کوه قرار گرفته‌است. این شهر توسط دشت بزرگی که ارتفاعات مختلفی مانند کوه ماه، سیر، قیزقلعه، علی ایمان و غیره تشکیل شده‌است، احاطه شده و همین مسئله باعث شده تا آب و هوا و خاک ارومیه بسیار متعادل و مطبوع باشد.

جمعیت ارومیه

براساس سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵، جمعیت شهرستان ارومیه حدود یک میلیون و چهل هزار نفر برآورد شده است که حدود هفتصد و سی هزار نفر در شهر ارومیه ساکن هستند. سایر بخش‌های شهرستان ارومیه مانند ازنل، نازلو، سیلوانه و صومای برادوست هم در حدود سیصد هزار نفر جمعیت دارند.

فرهنگ ارومیه

زبان، فرهنگ و قومیت مردم ارومیه

شهر ارومیه در طول تاریخ به دلیل فراز و نشیب‌های فراوان و ظهور و سقوط امپراطوری‌های مختلف، میزبان مردمانی از قومیت‌ها و فرهنگ‌های مختلف بوده‌است. بخش زیادی از جمعیت شهر ارومیه را ترک‌های آذری زبان تشکیل می‌دهد که در کنار جمعیت کرد، مسیحی، ارمنی و آشوری هم سال‌های سال زندگی کرده‌اند.

در ارومیه می‌توانید انواع و اقسام مراسم و آیین‌های فرهنگی و مذهبی ادیان مختلف را مشاهده کنید. علاوه بر اعیاد و عزاداری‌های شیعیان، غسل تعمید آشوریان، جشن یادبود حضرت مریم مقدس، جشن نوسروین یا آب‌پاشان آشوری‌ها، از دیگر جشن‌ها و اعیاد مذاهب مختلف در شهر ارومیه است.

اما یکی از اصلی‌ترین ارکان فرهنگی مردمان شهر ارومیه، موسیقی است. موسیقی ارومیه سال‌های سال جزو جدانشدنی فرهنگ مردم خطه آذربایجان است. مهمترین نشانه و نماد اصلی موسیقی ارومیه، «عاشیق‌ها» و عاشیق‌خوانی است. عاشیق‌ها را می‌توان عارفانی دانست که همراه با ساز خود، آوازی که از درون خویش برآمده را اجرا می‌کنند. معمولا عاشیق‌خوان‌ها بیشتر درباره فرهنگ، حماسه و ارزش‌های ملی و منطقه‌ای می‌خوانند. اگر به ارومیه سفر کنید، هنوز هم می‌تواندی عاشیق‌ها را در گوشه و کنار شهر پیدا کنید.

البته هنر و هنرمندی در بین مردم ارومیه به موسیقی و عاشیق خوانی محدود نمی‌شود و قالی‌بافی و گلیم بافی، معرق کاری و منبت کاری و کار با چوب و همچنین پیکر تراشی، از صنایع و آثار دست هنرمندان ارومیه است.

فرهنگ و زبان مردم ارومیه

آب و هوای ارومیه

شهر ارومیه در ارتفاع ۱۳۳۲ متر از سطح  دریا قرار گرفته‌است. قرارگیری ارومیه در منطقه کوهستانی باعث شده تا ارومیه در فصول پاییز و زمستان معمولا دمای هوا بسیار پایین است و سرما و یخبندان جزو جدانشدنی از این شهر می‌شود.

البته که آب و هوای ارومیه در فصل بهار و تابستان نسبتا معتدل و خنک است و می‌توان از طبیعت زیبای این شهر در بهار دیدن کرد. به صورت کلی فصل بهار و اوایل تابستان، زمان مناسبی برای سفر به ارومیه زیبا است.

این آب و هوای مطبوع در بهار و تابستان، کشتزارها و باغ‌های فراوانی را در این شهر ایجاد کرده که در کنار پوشش گیاهی گسترده، مناطق جنگلی حفاظت شده و پارک ملی، ارومیه را به عنوان یک جاذبه طبیعی برای گردشگری و سفر تبدیل کرده‌است.

ارومیه در زمستان

دریاچه ارومیه

اما مهمترین جاذبه طبیعی ارومیه، در واقع بزرگترین دریاچه ایران، یعنی دریاچه ارومیه است. دریاچه ارومیه یکی از بزرگترین دریاچه‌های آب شور در جهان است که در طی سال‌ها، اکوسیستم ارزشمندی را در اطراف خود ایجاد کرده و محل زندگی و دلیل مهاجرت گروه بزرگی از پرندگان مختلف بوده‌است. دریاچه ارومیه که در فاصله مرز بین استان‌های آذربایجان غربی و شرقی واقع شده‌است، یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های طبیعی منطقه آذربایجان بود که به دلیل سواحل ماسه‌ای و صخره‌ای، خواص درمانی آب شور و طبیعت بکر اطراف آن، همه ساله گردشگران زیادی را از استان‌های مختلف کشور و مناطق مختلف جهان، به خود جذب می‌کند.

در دهه‌های گذشته، دریاچه ارومیه توسط یونسکو به عنوان یکی از ذخیره‌گاه‌های زیست در کره زمین معرفی کرده که باید از آن حفاظت شود؛ اما متاسفانه در سال‌های اخیر، خشکسالی به جان دریاچه زیبای ارومیه افتاده و این دریاچه زیبا و ارزشمند، در مسیر نابودی و خشکی کامل قرار گرفته‌است.

دریاچه ارومیه
تصویر از ابراهیم نوروزی

جاذبه های ارومیه

ارومیه را می‌توان یکی از غنی‌ترین شهرهای ایران از نظر جاذبه‌های متعدد گردشگری دانست. انواع مختلفی از جاذبه‌های طبیعی، تاریخی، فرهنگی و تفریحی در شهرستان ارومیه، این شهر را به یکی از بهترین انتخاب‌ها برای سفر در فصل بهار و مخصوصا تابستان تبدیل کرده‌است.

جاذبه های تاریخی ارومیه

همانطور که پیش‌تر گفتیم، ارومیه یکی از شهرهای قدیمی ایران است که میزبان تمدن‌های زیادی بوده‌است. به همین دلیل در این شهر می‌توان از جاذبه‌‌های تاریخی فراوانی بازدید کرد و با فرهنگ و زندگی مردم در قرون و اعصار مختلف بیشتر آشنا شد.

تاریخ شهر ارومیه

مسجد جامع ارومیه

یکی از قدیمی‌ترین مساجد ایران، در شهر ارومیه واقع شده‌است. مسجد جامع ارومیه که از قرن هفتم هجری و از دوران ایلخانیان باقی مانده‌است، یکی از زیباترین آثار معماری در دوران خود بوده‌است. این مسجد زیبا، با استفاده از طاق‌ها و تاج‌های زیبا، نقوش و دست نوشته‌ها و اشکال هندسی و کتیبه‌ای که با خط کوفی نوشته‌شده‌است، این مسجد زیبا در جوار بازار ارومیه وقاع شده و طراحی این فضا به نحوی بوده که از سه طرف به گذرگاه‌های بازار دسترسی دارد. مسجد جامع ارومیه به عنوان یکی از آثار ملی ثبت شده‌است.

مسجد جامع شهر ارومیه
تصویر از سایت visit Iran

کلیسای ننه مریم

یکی از قدیمی‌ترین کلیساهایی که در سرزمین‌های شرقی بنا نهاده شد، کلیسای ننه مریم ارومیه بوده‌است. بنابر روایاتی، کلیسای ننه مریم ارومیه، بعد از کلیسای بیت لحم، قدیمی‌ترین کلیسای جهان است. این کلیسا با معماری برگرفته شده از معماری دوره ساسانی و پارتیان طراحی شده است. این کلیسا طراحی بسیار ساده و مینیمالی دارد که نشان از ساده‌زیستی مردمان آشوری ساکن این منطقه بوده‌است. بدون شک بازدید از دومین کلیسای قدیمی جهان در شهر ارومیه می‌تواند یکی از جذاب‌ترین تجربه‌های شما در سفر به ارومیه باشد.

کلیسای ننه مریم

یخچال دو قوز پله

در گذشته‌ها که خبری از برق یو یخچال فریزر نبود، از یخچال‌های طبیعی برای نگهداری از یخ و موادغذایی استفاده می‌شده است. یخچال دو قوز پله در شهر ارومیه یکی از یخچال‌های قدیمی متعلق به دوره قاجار است. جالب است بدانید که تا زمان همه‌گیر شدن برق و استفاده از یخچال فریزرها، از یخچال دو قوز پله استفاده می‌شده‌است.

دوقوز پله ارومیه

بازار تاریخی ارومیه

یکی دیگر از جاذبه‌های تاریخی شهر ارومیه، بازار سنتی این شهر است. این بازار که متعلق به دوره صفویان است، به نوعی قلب تپنده تمامی قعالیت‌ها و اتفاقات شهر بوده‌است. این بازار هنوز هم ظاهر قدیمی خود را حفظ کرده و مغازه‌ها و حجره‌های آن هنوز هم اصلی‌ترین مرکز خرید و فروش در بافت سنتی شهر ارومیه هستند.این بازار در حدود هزار مغازه و حجره دارد که صنوف مختلفی در آن فعالیت می‌کنند.

بازار شهر ارومیه

خانه انصاری

اما دیدن خانه‌ها و محل زندگی مردم در دوره‌های گذشته هم خالی از لطف نیست. خانه انصاری یکی از زیباترین خانه‌های تاریخی شهر ارومیه است. خانه انصاری متعلق به فردی به نام بابک جعفری بوده که پس از مرگ وی، این خانه به دخترش و همسر او یعنی سیف الله انصاری رسید که به همین دلیل، این خانه هم اکنون به خانه انصاری معروف است. بنای خانه انصاری به همان شکل اولیه خود حفظ شده و در طی مرمت‌ها، تغییری در ظاهر و نمای خانه ایجاد نشده‌است. این خانه دیدنی و تاریخی در میدان امام حسین یا همان گول اوستی شهر ارومیه قرار دارد.

خانه انصاری در شهر ارومیه

جاذبه های طبیعی ارومیه

موقعیت جغرافیایی شهر ارومیه باعث شده تا مجموعه‌ی متنوعی از جاذبه‌های طبیعی در نزدیکی و اطراف شهر ارومیه وجود داشته باشد. از همین رو سفر به ارومیه می‌تواند شما را با طبیعت زیبای این منطقه آشنا کند. به جز دریاچه ارومیه که شهرت جهانی دارد، شهر ارومیه جاذبه‌های طبیعی متعددی دارد که ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

پارک جنگلی شیخ تپه

پارک جنگلی شیخ تپه در قسمت جنوب شرقی این شهر واقع شده و می‌توان منظره سراسر نمای شهر ارومیه را از پارک جنگلی شیخ تپه مشاهده کرد. پوشش گیاهی پارک جنگلی شیخ تپه، عمدتا از درختان کاج و سرو تشکیل شده‌است. این مجموعه برای خلق ساعات خوشی برای شما، امکاناتی مانند شهربازی، رستوران، فست فود، کافه و زمین بازی را در خود جای داده است.

پارک شیح تپه ارومیه

آبشار سوله دوکل ارومیه

تجربه آب تنی در آب زلال آبشار سوله دوکل ارومیه، یکی از بهترین لحظات سفر به ارومیه را برای شما رقم خواهد زد. آبشار سوله دوکل در دامنه کوه دالانپر و منطقه مرگور قرار گرفته که در واقع مرز بین ایران، ترکیه و عراق است. سرچشمه این آبشار از رودخانه باراندوزچای آغاز می‌شود و مسیر پر و پیچ و خمی را در نقطه مرزی طی می‌کند.

آبشار دو سو کله ارومیه

غار تمتمه

یکی از جاذبه‌های طبیعی شهر ارومیه در ۱۸ کیلومتری جنوب غربی این شهر قرار دارد. غار تمتمه که مربوط به دوران پارینه سنگی است، یکی از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی شهر ارومیه است. یکی از نکات جالب درباره غار تمتمه علائمی از زندگی مسکونی انسان در این غار است. غار تمتمه یا تمتمان در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده‌است. در تنظیم برنامه سفر به ارومیه، حتما زمانی را برای بازدید از غار تمتمه در نظر داشته باشید.

ارومیه هم مثل بقیه شهرهای آذربایجان پر است از باغ‌های میوه که دیدنشان روحتان را جلا می‌بخشد. ما در مجله جاباما در مورد یکی از سنت‌های کهن آذربایجان یعنی جشن انگور هم گفته‌ایم، جشنی که اگر گذرتان به آن سمت افتاد حتما باید آن را تجربه کنید.

غار تمتمه ارومیه

راهنمای شهر ارومیه

هنگام سفر به ارومیه، آشنایی با فضای شهر، رستوران‌ها، سیستم حمل و نقل و مراکز خرید به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ی بهتر و ماندگاری از شهر ارومیه را برای خود ثبت کنید. در ادامه مهمترین نکاتی را که در هنگام سفر به شهر ارومیه لازم و ضروری است، با شما مطرح می‌کنیم.

بهترین رستوران های ارومیه

غذاهای شهر ارومیه آنقدر جذاب و دوست‌داشتنی هستند که بهتر است در سفر به ارومیه حتما این غذاها را امتحان کنید. از خورش کنگر گرفته تا آش کلم و شورجه، گیزاتم، گوزلمه، آش دوغ و گشنیز از بهترین غذاهای شهر ارومیه هستند. برای تجربه خوردن غذاهای سنتی ارومیه، باید بهترین رستوران های ارومیه را هم بشناسید.

یکی از بهترین رستوران های شهر ارومیه بدون شک سفره خانه کشکول است. در این رستوران می‌تواندی مجموعه متعددی از غذاهای ارومیه را با کیفیت بالایی امتحان کنید. همچنین بعد از صرف غذا، یک استکان چای داغ می‌تواند این ضیافت جذاب را تکمیل کنید. رستوران گازماخ یکی دیگر از بهترین رستوران های ارومیه است که می‌توانید انواع کباب‌ها و غذاهای سنتی را در آن پیدا کنید. اما اگر معمولا از آن دسته آدم‌ها هستید که به دنبال رستوران‌های قدیمی و با سابقه در شهرهای مختلف می‌گردید، رستوران مولوی ارومیه انتخاب مناسبی برای شما است. برای افرادی که به غذای دریایی علاقه دارند، رستوران دریایی دلفین بهترین ماهی و میگو را با تنوع گسترده‌ای از انواع چاشنی‌ها را عرضه می‌کنند.

اما معمولا در سفرهای چند روزه، فست فود جزو جدانشدنی وعده‌های غذایی است. بهترین فست فودهای ارومیه که انواع پیتزا و ساندویچ و غذاهای فرنگی را با کیفیت بالایی تهیه می‌کندد، می‌تواند مقصد مناسبی برای صرف وعده شام باشد. رستوران ترکی-ایتالیایی سوپراستار یکی از بهترین گزینه‌ها برای صرف انواع فست فود، پیتزا، پاستا و غذاهای ایتالیایی است. یکی دیگر از بهترین مقاصد برای عشاق فست فود در ارومیه، فست فود مون لایت است. در این رستوران انواع ساندویچ، پیتزا و مرغ سوخاری سرو می‌شود که مشتریان بسیار زیادی هم دارد.

برای گذراندن یک عصر زیبا در ارومیه و خوردن یک فنجان چای یا قهوه داغ، می‌توانید کافه کتاب آرش، کافه افرا و کافه کاکتوس ارومیه را انتخاب کنید.

آش کلم

بهترین پارک های ارومیه

برای استراحت کوتاه در شهر، بهترین گزینه پارک‌های داخل شهر است. پارک دانشجو یکی از بهترین پارک های ارومیه است. این پارک که به گولر باغی هم معروف است، مجموعه‌ای از گل‌های رنگی و زیبا را در خود جای داده که مناظر بسیار چشم نوازی را شکل داده‌است. پارک جنگلی شیخ تپه که پیشتر به صورت کامل آن را معرفی کردیم، یکی دیگر از بهترین پارک های ارومیه برای استراحتی کوتاه و خستگی در کردن است.

پارک ساعت یکی دیگر از دیگر از پارک های معروف شهر ارومیه است که اسم آن از ساعت بزرگی که در وسط این پارک نصب شده، برگرفته شده‌است. نکته جالب توجه این که این ساعت عقربه ندارد و تنها به یک نماد تبدیل شده و دیگر ساعت را نشان نمی‌دهد. پارک ساعت در تقاطع بلوار شهدا و بلوار شهید باهنر ارومیه قرار دارد. اما قدیمی ترین پارک ارومیه یعنی پارک ملت، با درختان قدیمی چنار و رود کوچکی که از میانه آن عبور می‌کند، در کنار آب نماها و پوشش گیاهی جذاب، این پارک را به یکی از بهترین پارک های ارومیه تبدیل کرده‌است.

پارک های ارومیه

موزه های شهر ارومیه

قدمت تاریخی شهر ارومیه باعث شده تا گنجینه‌های مختلفی در این شهر وجود داشته باشد که از طریق موزه در معرض بازدید گردشگران قرار گرفته‌است.

موزه های ارومیه

موزه ارومیه

موزه ارومیه را می‌توان گنجینه آثار باستانی شهر ارومیه دانست. این موزه که در سال ۱۳۴۶ ساخته شده، مجموعه متنوعی از آثار تاریخی را در خود جای داده‌است. برخی از آثار به نمایش گذاشته شده در این موزه مربوط به دوران باستان است و در حدود ۷ هزار سال پیش از میلاد مسیح قدمت دارد. به صورت کلی موزه ارومیه به دو بخش ماقبل تاریخ و باستانی و بخش تاریخی که مربوط به سده‌های اخیر است، تقسیم شده‌است. همچنین مجموعه متنوعی از کتب خطی در این موزه نگهداری می‌شود که برای علاقه‌مندان بسیار جذاب و قابل توجه خواهد بود. در موزه مردم شناسی که بخش دیگری از موزه ارومیه است، صنایع دستی و فرهنگی مردمان شهر ارومیه و همچنین پوشش اقوام مختلف در آن به نمایش گذاشته شده‌است.

موزه هنرهای سنتی و صنایع دستی ارومیه

موزه هنرهای سنتی و صنایع دستی ارومیه آثار متعددی را از صنایع دستی شهر ارومیه در دوره‌های مختلف تاریخی به نمایش گذاشته است. عمده آثار موزه صنایع دستی ارومیه شامل منبت کاری، ریزه کاری که هنر شهر ارومیه است، معرق کاری، پیکره‌تراشی، سراجی و چرم کاری، رودوزی، سرمه دوزی و فرش، سفال، آبگینه و مجموعه متعددی از آثار صنایع دستی مختلف را می‌توان در این موزه مشاهده کرد.

حمل و نقل در ارومیه

در مورد حمل و نقل و تردد در ارومیه بد نیست بدانید که این شهر یکی از پرترافیک‌ترین شهرهای ایران است. اما در سال‌های اخیر، سیستم حمل و نقل عمومی در ارومیه به خوبی تقویت شده‌است. برای سفرهای درون شهری، بهترین و سریع‌ترین گزینه ممکن، اتوبوس‌های تندرو و اتوبوس‌های معمولی است. همچنین تاکسی‌های خطی، در اکثر مسیرهای درون شهر، مسافرین را جابه‌جا می‌کنند. اما به صورت کلی، برای سفرهای برنامه‌ریزی شده در شهر ارومیه، حتما ترافیک را در نظر داشته باشید.

مراکز خرید ارومیه

برای خرید محصولات و آثار سنتی در شهر ارومیه، بهترین گزینه شما، بازار سنتی ارومیه است. علاوه بر بازار ارومیه، شما می‌توانید سوغاتی‌های سنتی را در بازار خیابان خیام جنوبی و بازار آهندوست ارومیه پیدا کنید. اما اگر به دنبال خرید محصولات لوکس و مدرن هستید، بهترین مراکز خرید ارومیه شامل مجتمع میلاد نور، مجتمع تجاری برلن، مجتمع تجاری تورک مال ارومیه، مجتمع تجاری تفریحی سیتادیوم و مجتمع تجاری پردیس از جمله‌ی بهترین مراکز خرید ارومیه هستند.

مراکز خرید ارومیه

راهنمای سفر به شهر ارومیه

برای تجربه یک سفر به یاد ماندنی به ارومیه، لازم است تا نکاتی را درباره بهترین زمان سفر به ارومیه و روش‌های حمل و نقل و رسیدن به ارومیه بدانید.

بهترین زمان سفر به ارومیه

شهر ارومیه از نظر آب و هوا در دسته شهرهای سرد و کوهستانی قرار می‌گیرد و معمولا زمستان‌های بسیار سردی دارد. اما از طرف دیگر، بهار و تابستان در ارومیه هوا بسیار معتدل و مطبوع است. اگر قصد دارید از بیعت و آب و هوای دلنشین ارومیه لذت ببرید، بهترین زمان سفر به ارومیه در فصل بهار و تابستان است.

سفر به ارومیه از شهرهای ایران

سفر به ارومیه با قطار

یکی از بهترین و آسان‌ترین مسیرهای سفر به ارومیه استفاده از قطار است. ایستگاه راه‌اهن ارومیه که یکی از بزرگترین ایستگاه‌های کشور است، بهترین گزینه برای سفر به ارومیه از شهرهایی مانند تهران، مشهد، تبریز، یرد، بندرعباس، شیراز، کرمان، اصفهان و غیره است.

سفر به ارومیه با هواپیما

اما اگر از آن دسته افرادی هستید که بیشتر از دیدن مقصد لذت می‌برید و مسیر برای شما خیلی جذاب نیست، هواپیما بهترین گزینه برای سفر به ارومیه است. طول مسیر سفر به ارومیه با هواپیما از تهران حدود یک ساعت و ۱۵ دقیقه است. فرودگاه شهید باکری ارومیه در فاصله ۱۵ کیلومتری جاده سلماس به ارومیه قرار دارد و پس از نشستن در این فرودگاه، به راحتی با استفاده از تاکسی فرودگاه می‌توانید به نقاط مختلف ارومیه عزیمت کنید.

سفر به ارومیه با اتوبوس

اگر مسیر سفر برای شما به اندازه مقصد لذت‌بخش است، احتمالا تجربه سفر با اتوبوس برای شما جذاب خواهد بود. برای سفر به ارومیه با اتوبوس می‌توانید از اکثر پایانه‌های مسافربری کشور بلیط تهیه کنید و جاده‌های زیبای منتهی به ارومیه را بپیمایید. تقریبا از اکثر مراکز استان‌ها و شهرهای مهم برای سفر به ارومیه، اتوبوس‌هایی وجود دارد.

سفر به ارومیه با ماشین شخصی

اما سفر با ماشین شخصی به دلیل آن که تمامی لحظات سفر در اختیار خودتان است، معمولا لذت‌بخش‌تر است. برای سفر به ارومیه با ماشین شخصی از مقصد تهران، کافی است از اتوبان کرج به سمت قزوین حرکت کنید و پس از قزوین، با پشت سرگذاشتن شهرهای ابهر، زنجان و تبریز، به شهر زیبای ارومیه برسید. فاصله تهران تا ارومیه حدود ۷۷۰ کیلومتر است. برای سفر به ارومیه از شهرهای شرقی کشور مانند مشهد، بهترین مسیر گذشتن از تهران و طی کردن مسیر قزوین است.

زمستان در ارومیه

فاصله شهرها با ارومیه

اگر قصد دارید تا با ماشین شخصی به ارومیه سفر کنید، دانستن فاصله شهرها تا ارومیه اهمیت بالایی دارد.

فاصله تهران تا ارومیه

برای سفر به ارومیه از تهران چندین مسیر مختلف وجود دارد اما فاصله تهران تا ارومیه از کوتاه‌ترین جاده حدود ۷۶۵ کیلومتر است و حدود ۸ ساعت و نیم در مسیر خواهید بود.

اگر ساکن تهران هستید، اینجا می‌توانید فاصله تهران تا شهرهای مختلف ایران با استفاده از قطار، اتوبوس و هواپیما را ببینید.

فاصله مشهد تا ارومیه

برای سفر به ارومیه از مبدا مشهد، بهترین مسیر سفر به تهران و تهران به ارومیه است. کوتاه‌ترین فاصله مشهد تا ارومیه ۱۶۸۰ کیلومتر است و اگر بدون توقف به ارومیه سفر کنید، حدود ۱۸ ساعت در راه خواهید بود.

فاصله اصفهان تا ارومیه

برای سفر به ارومیه از اصفهان بهترین مسیر قرار گرفتن در اتوبان ساوه و سپس ابهر و زنجان و ارومیه است. فاصله اصفهان تا ارومیه حدود ۱۰۴۵ کیلومتر است و ۱۲ ساعت را در مسیر خواهید بود.

فاصله شیراز تا ارومیه

فاصله شیراز تا ارومیه ۱۵۳۰ کیلومتر است و نزدیک به ۱۸ ساعت رانندگی خواهد بود. بهترین مسیر برای سفر به ارومیه از شیراز، عبور از اصفهان، اتوبان ساوه، ابهر و باقی مسیر است.

فاصله تبریز تا ارومیه

فاصله تبریز تا ارومیه به لطف پلی که بر روی دریاچه ارومیه احداث شده، تنها ۱۴۶ کیلومتر است و حدود ۲ ساعت به طول می‌انجامد.

هتل های ارومیه

یکی از مهمترین بخش‌های سفر، هتل و محل اقامت است که می‌تواند تجربه بسیار خوب یا بسیار بدی رار قم بزند. در ادامه لیست بهترین هتل های ارومیه را که می‌توانید اقامت به یاد ماندنی خود را در ارومیه تکمیل کنید، را باهم بررسی می‌کنیم.

لیست هتل های ارومیه

هتل آنا یکی از بهترین و شیک‌ترین هتل‌های شهر ارومیه است. این هتل مجموعه کاملی از امکانات رفاهی و اقامتی را در کنار اتاق‌های جذاب و زیبا در اختیار شما قرار می‌دهد. یکی دیگر از هتل‌های پنج ستاره شهر ارومیه، هتل دنیز است که در مجتمع گردشگری باری در ساحل دریاچه ارومیه قرار گرفته است. امکانات این هتل شامل مجموعه استخر آب شیرین و استخر آب شور، سوارکاری، سالن‌های ورزشی و بیلیارد است. اتاق‌ها و امکانات این هتل مطابق با استانداردهای روز دنیا طراحی شده‌اند.

اما نمی‌توان درباره بهترین هتل های ارومیه صحبت کرد و اسمی از هتل بین المللی پارک نیاورد. این هتل یکی از معروف‌ترین و قدیمی‌ترین هتل‌های لوکس ارومیه است. نکته مهم درباره هتل پارک ارومیه نزدیکی آن به بخش زیادی از جاذبه‌های گردشگری ارومیه مثل کلیسای مریم، پارک جنگلی، موزه و بازار ارومیه است.

سفر به ارومیه

سوغات شهر ارومیه

اما خوشمزه ترین بخش هر سفر، سوغاتی‌های آن شهر است. ارومیه شهر شیرینی‌ها و سوغاتی‌های خوشمزه است. محبوب‌ترین و البته معروف‌ترین سوغات این شهر، نقل ارومیه است. نقل ارومیه انواع مختلفی دارد که در طعم‌ها و اشکال مختلفی تولید می‌شوند. نقل بیدمشک، نقل زعفران، نقل گل محمدی و نقل‌هایی با انواع مغزهای گردو و بادام و پسته، بهترین سوغاتی های شهر ارومیه هستند. به غیر از نقل، حلوای هویج سوغاتی خوشمزه و جذاب دیگر ارومیه است. این خوراکی که به عنوان پای ثابت خوردنی‌های شب یلدا استفاده می‌شود، طعم بسیار جذاب و فوق العاده‌ای دارد. همچنین حلوای گردو دیگر سوغاتی ارومیه است که طرفداران بسیار زیادی دارد. همچنین لوزانک که از ترکیب شیره انگور و گلاب و نشاسته و آب تهیه می‌شود، به همراه سوجوق که شبیه به باسلوق سنتی است، از دیگر شیرینی‌ها و سوغاتی های جذاب ارومیه است.

علاوه بر این موارد، عرقیات ارومیه هم بسیار کیفیت بالایی دارند که این مسئله به دلیل رشد گیاهان دارویی مختلف در این منطقه است. صنایع دستی و انواع گلیم، فرش، رودوزی، ظریف کاری و پیکر تراشی از دیگر سوغاتی‌ها و یادگاری‌هایی است که می‌توانید از ارومیه به یادگار داشته باشید.

حلوای هویج

سوالات متداول درباره شهر ارومیه

آیا امکان رزرو هتل در ارومیه پیش از سفر وجود دارد؟

بله، شما می‌توانید با مراجعه به وب سایت جاباما، هتل‌های شهر ارومیه را بررسی کنید و با انتخاب تاریخ ورود و تعداد نفرات، به صورت آنلاین هتل خود را رزرو کنید.

قوانین کنسلی هتل در ارومیه چگونه است؟

کنسل کردن هر هتل قوانین خاص خودش را دارد؛ شما می‌توانید با مراجعه به صفحه هر هتل و تماس با مسئولین آن، درباره قوانین کنسلی هتل اطلاع کسب کنید.

برای رزرو هتل در ارومیه به چه مدارکی احتیاج داریم؟

معمولا هتل‌های مختلف شرایط متفاوتی را برای مدارک مورد نیاز در نظر می‌گیرند اما معمولا برای اقامت در هتل‌ها با مدارک شناسایی مانند شناسنامه و کارت ملی احتیاج است.

فاصله تهران تا ارومیه چقدر است؟

برای سفر به ارومیه از تهران با هواپیما حدود ۱ ساعت و ۱۰ دقیقه، با استفاده از قطار حدود ۱۴ ساعت و با استفاده از خودرو شخصی حدود ۸ ساعت در راه خواهید بود.

اگر به اینجای نوشته رسیدید، حتما مثل ما غرق در زیبایی‌های ارومیه شده‌اید و با خواندن در مورد ارومیه و دیدن عکس‌های بی‌نظیرش مسافر این شهر زیبا شدید! شما در مورد شهر ارومیه چه می‌دانید؟ از تاریخ و فرهنگ این نقطه جذاب ایران تا خوراکی‌ها و سوغاتش؟ برای ما در بخش نظرات بنویسید.

نوشته های مشابه

‫۴ دیدگاه ها

 1. ❤ ارومیه قلب آذربایجان ❤

  به دیار آذربایجان ، اورمیه شهر والیبالی و والیبال خیز خطه آذربایجان خوش آمدید.
  آذربایجان دیارنا گوزل اورمیه شهرینه چوخ خوش گلیبسیز.
  ما آذربایجانی ها به خصوص اورمیه ای ها به ترکی ( اورمولوها ) خونگرمو مهمان نوازیم

  یاشاسین ایران ?
  یاشاسین آذربایجان ?
  یاشاسین اورمیه ?

  ❤❤❤ ارومیه قلب آذربایجان ❤❤❤

 2. یاشاسین ارومیه ?
  یاشاسین‌ آذربایجان ?
  یاشاسین شهر شهیدان‌ باکری ها ?

  خوش گلیبسیز اورمییه ( به اورمیه خوش آمدیدن )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × یک =

دکمه بازگشت به بالا