شیراز زیبا، شهری پر از باغ‌های دوست‌داشتنی و مختلف است. باغ‌هایی که هرکدام داستان‌ها و روایت‌های مرموزی را در دل پنهان کرده‌اند. باغ جهان نما شیراز نیز یکی از همان باغ‌ها است.


قدیمی‌ترین باغ شیراز که شاید بتوان گفت زیباترین و باصفاترین آن‌ها نیز هست. مانند تمام باغ‌های ایرانی کشور، در این باغ نیز فرهنگ و طبیعت به یکدیگر گره خورده‌اند.


جایی که وقتی به آن می‌روید، از ظرافت طراحی و حس و حال عاشقانه آن به وجد می‌آیید. موقعیت مکانی این باغ نیز در بهترین محل در شهر است. در نزدیکی آرامگاه حافظ و با چند دقیقه پیاده‌روی، می‌توانید به یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین باغ‌های ایران برسید.


تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا با گوشه‌گوشه این باغ بیشتر آشنا شویم.


باغ جهان نما شیراز کجاست؟


همین که وارد شیراز شدید، باید بدانید که فاصله اندکی با باغ جهان نما دارید. این باغ در قسمت شرقی دروازه قرآن و بالاتر از میدان حافظیه قرار دارد. این باغ در نزدیکی سایر دیدنی‌های شهر مانند آرامگاه حافظ، خواجوی کرمانی، دروازه قرآن و کتابخانه ملی قرار گرفته است.مكانهاي ديدني شيراز
در اطراف باغ جهان نما می‌توانید به راحتی به چند مورد از دیگر جاهای دیدنی معروف شیراز دسترسی داشته باشید

نحوه دسترسی به باغ جهان نما


برای رفتن به باغ جهان نما، می‌توانید از تاکسی، ماشین شخصی و یا اتوبوس استفاده کنید. اگر با ماشین به باغ می‌روید، کافی است خود را به چهارراه حافظیه برسانید. از این نقطه تا باغ، حدود ۵۰۰ متر فاصله است که با چند دقیقه پیاده‌روی به مقصد می‌رسید.


برای رفتن به باغ با اتوبوس نیز،  باید سوار یکی از اتوبوس‌های خطوط ۷۳ (میدان کلبه - میدان ارم) و یا ۷۶ (پایانه ولیعصر - رکن آباد) شوید و در نهایت در چهارراه حافظیه پیاده شوید.


اگر در حال برنامه‌ریزی برای دیدن باغ دلگشا هستید، اینجا راهنمای سفر به شیراز را بخوانید.


باغ جهان نما
برای رسیدن به این باغ از وسایل نقلیه عمومی یا ماشین شخصی به راحتی می‌توانید استفاده کنید

تاریخچه باغ جهان نما شیراز


باغ جهان نما مانند تمام باغ‌ها و بناهای تاریخی کشورمان، داستان‌ها و ماجراهای فراوانی را از سر گذرانده است. باید بدانید که این باغ حالا پس از حکومت‌ها، جنگ‌ها، آبادانی‌ها و ویرانی‌های فراوان زنده مانده و به شکل امروز وجود دارد.


ما زمان شروع تاریخچه باغ جهان نما شیراز و زمان متولد شدن این مکان زیبا را  نمی‌دانیم. دانستنی‌ها درباره این باغ از قرن هشتم هجری و از زمان آل مظفر و آل اینجو آغاز می‌شود.


تاریخ به ما می‌گوید که باغ جهان ما در کنار دو باغ دیگر، یعنی باغ‌های ارم و دلگشا، در آن زمان سرسبز و آباد بود، درست قبل از حمله تیمور گورکانی. باید بدانید که زیبایی باغ حتی تیمور را هم مسحور خود کرد.


او آن‌قدر شیفته باغ  شد که در نهایت در اطراف سمرقند که زادگاه او بود،  باغی الهام‌گرفته از باغ جهان نما ساخت و نام آن را نیز جهان نما گذاشت.حیات طلایی باغ ادامه پیدا می‌کند تا زمانی که به دوران صفویه می‌رسیم. در این دوران نیز باغ جهان نما، باغی بسیار مهم و موردتوجه حاکمیت بود. حتماً می‌دانید که حاکمان دوران صفویه تا چه اندازه به پیشرفت معماری و فرهنگ کشور کمک کرده‌اند؛ بنابراین در این دوران نیز باغ از هرگونه صدمه و آسیبی در امان بود.


متأسفانه ویرانی باغ بعد از پایان یافتن دوران صفویه آغاز شد. زمانی که کشور در اوضاع ناامنی به سر می‌برد. عمده ویرانی باغ در این زمان رخ داد.


بی‌توجهی به جهان نما و آسیب‌دیدن آن تا دوران نادرشاه افشار طول کشید. خوشبختانه بازسازی و مرمت باغ در دوران حکومت زندیه و پس از نادرشاه افشار مجدداً آغاز شد. عمارتی که حالا در میان باغ خودنمایی می‌کند، به دستور کریم‌خان زند ساخته شده است.


معماری باغ جهان نما شیراز
باغ جهان نما یک بار در طول تاریخی تا آستانه ویرانی کامل رفته است

مبالغه نیست اگر بگوییم که باغ جهان نما ادامه حیاتش را مدیون زحمات کریم‌خان زند است. او علاوه بر ساخت عمارت در این باغ، اطراف آن نیز درختکاری‌ها و خیابان‌کشی‌های بسیار زیبایی انجام داد که روحی دوباره به این مکان بخشید.


از آن زمان تا کنون، باغ جهان نما همواره باغی مهم و موردتوجه بوده است. در دوران قاجاریه نیز از این باغ برای پذیرایی از مهمان‌های خارجی استفاده می‌شد.


حالا این مکان، یکی از محبوب‌ترین مکان های دیدنی شیراز است. جایی که هر مسافری که به شیراز می‌رود، نباید تماشای آن را از دست بدهد.


معماری باغ جهان نما شیراز و پلان باغ


جوی آب، درختکاری فراوان، عمارتی در وسط باغ و حوضی پرآب در جلوی عمارت همگی از ویژگی‌های یک باغ ایرانی هستند. در معماری باغ جهان نما شیراز نیز تمام این ویژگی‌ها پیدا می‌شوند. به لطف کریم‌خان زند، عمارت کوشک درست در میانه باغ ساخته شد.


با این کار، باغ یک قدم به اصالت باغ ایرانی نزدیک‌تر شد و ابهت و وقار خاصی پیدا کرد. در اطراف باغ نیز درخت‌های نارنج، سرو، پرتقال و نارون کاشته شده‌اند.


این درختکاری‌ها نیز بخش مهمی از معماری و هویت باغ را تشکیل می‌دهند. نکته مهم درباره بقای این باغ و آبادانی آن، وجود جوی آب در میان باغ است. اساساً همین جوی‌های آب بودند که باعث رونق و زنده ماندن باغ در قرن هشتم شدند.


پلان باغ جهان نما شیراز، پلانی مربعی و منظم است. پلان باغ به نحوی طراحی شده است که این باغ بزرگ در واقع به ۱۶ باغ کوچک‌تر در قالب ۴ مربع تقسیم‌بندی شده است.


اگر به این چنین باغ‌هایی علاقه‌مندید، پس حتما باید باغ ایرانی تهران را ببینید که نمونه کاملی از هنر طراحی باغ و بوستان ایرانی‌ها است.


پلان باغ جهان نما شیراز
پلان این باغ نمونه کاملی از باغ های ایرانی است

مانند اکثر باغ‌های ایرانی، در باغ جهان نما نیز پلان به صورتی طراحی شده است که عمارت، در مرکز باغ قرار گرفته و همه مسیرها به آن منتهی می‌شوند. در اطراف عمارت اصلی باغ، مسیرهایی وجود دارند که با درختکاری و گل‌کاری شکل داده شده‌اند. این مسیرها به مسیرهای ۴ باغ شهرت دارند.


وجه تسمیه باغ جهان نما


باغ جهان نما را به نام باغ وکیل نیز می‌شناسند. علت این نام‌گذاری نیز این است که این باغ اکثر پیشرفت‌هایش را مدیون کریم‌خان زند است. او در آن زمان تصمیم گرفت که این باغ را به نام باغ وکیل نام‌گذاری کند.


این نام روی باغ باقی ماند تا زمانی که فتحعلی‌شاه، والی فارس شد. در این دوره بود که نام باغ مجدداً به جهان نما تغییر کرد. جالب است بدانید که وقتی تیمور گورکانی به ایران حمله کرد، شیفته این باغ شد و باغی دیگر به همین نام در اطراف سمرقند ساخت. یک جهان‌نمای دیگر که در ادامه باغ جهان نما شیراز ساخته شده است  و به همین اندازه زیبا و دیدنی است.


عمارت کوشک باغ جهان نما


 یکی از کارهای مهمی که کریم‌خان زند درباره باغ جهان نما انجام داد این بود که عمارتی را در مرکز باغ احداث کرد. عمارت وسط باغ،  عمارت اصلی باغ است که شباهت بسیاری به عمارت کلاه‌فرنگی باغ نظر دارد. این بنا، ساختمانی با پلان هشت ضلعی است که میان باغ خودنمایی می‌کند. مصالح عمده‌ای که در این بنا به کار رفته است،  آجر است. برای تزئین نمای بیرونی آن نیز از آجر استفاده شده است.


برخی متخصصین می‌گویند که در گذشته و در اصل از کاشی‌کاری‌های رنگی و سنگ‌های متنوع برای تزئین استفاده شده بود. به مرور زمان و به دلیل ویرانی‌های مختلف،  این کاشی‌کاری‌ها کم‌کم از بین رفته‌اند و فقط نمای آجری آن باقی مانده است.


این عمارت بخش‌های مختلفی دارد. اصلی‌ترین بخش‌های آن چهار شاه‌نشین است که محل پذیرایی از مهمانان بود. در میان شاه‌نشین‌ها نیز چندین اتاق ساخته شده‌اند که در دو طبقه قرار گرفته‌اند.


یک باغ ایرانی دیگر به این سبک، باغ فین کاشان است که آن هم از هر طرف دیدنی و زیبا است.


تاریخچه باغ جهان نما شیراز
این عمارت در طول تاریخ تغییرات زیادی کرده است

در مرکز عمارت نیز حوضی از جنس سنگ مرمر یکپارچه قرار گرفته است. در مقابل دوتا از شاه‌نشین‌ها، یعنی شاه‌نشین‌های شرقی و غربی نیز دو حوض با فواره‌های سنگی قرار گرفته‌اند.


هم‌اکنون این عمارت تحت مالکیت شخصی قرار دارد. یکی از اقدامات نامناسب در این عمارت، برداشتن پنجره‌های چوبی آن و نصب پنجره‌های آهنی بود. گفته می‌شود که اساساً آهن در سبک معماری کوشک جایگاهی ندارد و این کار ممکن است به عمارت آسیب بزند.


جوی آب رکن آباد در میانه باغ


عامل اصلی ادامه حیات باغ جهان نما، جاری بودن جوی آبی قدیمی و باطراوات در میان آن است. شاید راز اینکه این باغ در طول این سال‌های متوالی توانسته است از سیل حوادث تلخ‌وشیرین جان سالم به در ببرد، وجود همین جوی در قلب باغ است. شاید این سؤال پیش بیاید که حکایت این جوی آب چیست، از کجا سرچشمه می‌گیرد و چه نقشی در زندگانی مردم در طول این سال‌ها داشته است.


برای روایت داستان جوی آب رکن آباد،  باید برگردیم به چندین قرن پیش. حدود سال‌های ۳۳۸ هجری قمری. در این زمان بود که حاکم فارس، رکن‌الدین حسین دیلمی، دستور داد که قنات رکنی احداث شود و آب آن به سمت شهر جاری شود. آب این  قنات‌ها از کوه‌های بمو سرچشمه می‌گیرند.


جوی آب رکن آباد نیز از آب این قنات‌ها تشکیل شده است. این جوی آب نیز از طریق کانالی به نام جدول به سمت شهر شیراز سرازیر می‌شود. در دوران حکومت کریم‌خان زند، به دستور او بخشی از این آب از طریق آبراهه‌هایی به سمت خانه‌های شیراز راه پیدا کردند.جاهای دیدنی شیراز باغ جهان نما
جوی آب رکن آباد

امروزه، علاوه بر اینکه بخشی از این جوی از میان با جهان نما عبور می‌کند، در میان شهر نیز جاری است. در اطراف آن نیز امکانات تفریحی و گردشگری متنوعی فراهم شده‌اند که به مکانی جذاب برای مسافران تبدیل شده است.


موزه باغ جهان نما شیراز


عمارت مرکزی باغ را یادتان هست؟ همانی که به دستور کریم‌خان زند ساخته شد. همان عمارت هشت ضلعی زیبا که سقفش را مقرنس‌کاری‌های ظریف و رنگارنگ تزئین کرده‌اند. شاید این سؤال برایتان پیش آمده است که حالا این عمارت چه کاربردی دارد و در چه حالی به سر می‌برد.


فارغ از اینکه این عمارت تحت مالکیت خصوصی درآمده است، حالا این عمارت به محلی برای بازدید عموم تبدیل شده است. عمارت مرکزی باغ جهان نما حالا میزبان آثار تاریخی متنوع و ارزشمند است.


در اینجا ردپاهایی از مسافران مختلفی که به شیراز آمده‌اند، هنوز باقی مانده‌اند. آثاری مانند تابلوهای سیاه‌قلم، تمبرهای مختلف و مدال‌هایی که روزگاری به افرادی عطا شده‌اند، همگی زیر سقف این عمارت جمع شده‌اند.


اگر اهل دیدن موزه‌های جذاب هستید، اینجا لیستی از بهترین موزه های ایران را داریم.


عکس از باغ جهان نما شیراز
قدم زدن در این باغ در هر فصلی از سال لذت‌بخش است

بهترین فصل بازدید از باغ جهان نما شیراز


برای سفر کردن به شیراز و گشت و گذاری خیال‌انگیز در میان تمام باغ‌های آن باید دقت کنید که چه فصل و چه ساعتی را برای بازدید خود انتخاب می‌کنید.


حیف است که بخواهید در گرمای سوزان هوا و یا سرمایی آزاردهنده به باغ بروید و به خاطر هوا مجبور شوید زود به هتل برگردید. همه ما می‌دانیم که شیراز در ماه اردیبهشت در زیباترین و دل‌نشین‌ترین حالت ممکن خود است. در این ماه تمام گل‌ها شکوفه داده‌اند. درختان دوباره سرسبز شده‌اند و هوای سرد به خنکی رفته است.


هوا نه آن‌قدر سرد است که گرفتار لباس‌های زیاد و تب و لرز شوید و نه آن‌قدر گرم است که در هر قدم پیاده‌روی خود عرق بریزید. در این ماه تمام شیراز با چهره‌ای عاشق و لطیف منتظر شما است. طبیعت شهر چهره جدید خود را بازیافته است و نسیم خنکی می‌وزد که حال و هوای شهر را برایتان بسیار خیال‌انگیز می‌کند.


حال تصور کنید که در این فضا و هوایی عاشقانه، در میان باغی قدم می‌زنید که پیش از شما به اندازه قرن‌ها حکایت و ماجرا از سر گذرانده است.


اگر حال‌وهوای این باغ شما را سرحال می‌کند، از بین جاهای دیدنی اطراف شیراز خوب است سری هم به تنگه رغز بزنید.


جاهای دیدنی شیراز در شب
در این باغ شب‌گردی حال و هوای دیگری دارد

در این ماه به دلیل افزایش سفرها به شیراز، موزه باغ و به صورت کلی تمام مراکز تفریحی شهر، برنامه‌های ویژه‌ای را در نظر می‌گیرند. با توجه به این توضیحات، ماه اردیبهشت هم از لحاظ آب‌وهوا و هم از لحاظ امکانات شهری بهترین زمان برای سفر به شیراز و بازدید باغ جهان نما است.


ساعت بازدید از باغ جهان نما


ساعت بازدید از باغ جهان نما در روزهایی به جز شهادت‌ها، از ساعت ۸:۳۰ تا ۲۰:۳۰ است. در روزهای شهادت نیز این باغ تعطیل است و امکان بازدید وجود ندارد.


هزینه بلیت باغ جهان نما شیراز


برای بازدید از باغ جهان نما باید از قبل، بلیت تهیه کنید. هزینه این بلیت برای بازدیدکنندگان ایرانی، ۳۰۰۰ تومان و برای مسافران خارجی،  ۱۵۰۰۰ تومان است.


شماره تلفن باغ جهان نما شیراز


شماره تلفن باغ جهان نما: ۰۷۱۳۲۲۷۵۸۷۵شماره باغ جهان نما شیراز
در روزهای تعطیل با تماس با باغ، از باز بودن آن مطمئن شوید

کافه جهان نما و سایر کافه‌های اطراف باغ جهان نما شیراز


وقتی در چنین باغ زیبا و رؤیایی قدم می‌زنید، در کنار کسانی که دوستشان دارید، آن هم در هوایی بهاری که با نسیمی خنک نوازشتان می‌کند، وجود یک کافه دنج و آرام بهترین اتفاق ممکن است.


کافه جهان نما همان جایی است که قرار است بازدید شما را از باغ جهان نما به بهترین خاطره از شیراز تبدیل کند. این کافه داخل باغ قرار گرفته است و بهترین مکان برای قرارهای عاشقانه است.


با نشستن در این مکان دنج می‌توانید از پنجره‌های آن زیبایی‌های باغ را تماشا کنید و درعین‌حال از نوشیدنی خود لذت ببرید.


اصلا شیراز سرزمین خوراکی‌های خوشمزه است، اینجا ما بهترین رستوران های شیراز را به شما معرفی کرده‌ایم.


در اطراف باغ جهان نما، علاوه بر کافه جهان نما،  کافه‌های مختلف دیگری نیز وجود دارند.


کافه کامو: کافه کامو، کافه کوچک دیگری است که در نزدیکی باغ جهان نما قرار گرفته است. این کافه در خیابان حافظ و کوچه ۶ قرار دارد.


کافه ماهونی: این کافه نیز یک کافه دنج و کوچک دیگر است که درست مقابل باغ جهان نما قرار گرفته است.


کافه باغ جهان نما شیراز
کافه ماهونی یکی از جذاب ترین کافه های شیراز است

کافه پانو: آخرین کافه در خیابان حافظ، کافه پانو است. این کافه در فاصله چندقدمی از کافه ماهونی قرار دارد.


در اطراف باغ جهان نما، رستوران‌ها و کافه‌های مختلف دیگری نیز وجود دارند. برای خوردن یک برگر عالی، کافی است کمی دیگر در خیابان حافظ قدم بزنید تا به بلک برگر برسید.


در ضلع جنوبی باغ نیز چندین کافه دیگر انتظار شما را می‌کشند. کافه کوچه و افشار کافه از جمله این کافه‌ها هستند.


دیگر باغ‌های شیراز


شیراز باصفا، شهری است که در هرجای آن باغ و مکانی برای تفریح وجود دارد. باغ جهان نما نیز تنها باغ شیراز نیست. باغ‌های دیگری نیز در این شهر وجود دارند که هرکدام مانند جهان نما، پیشینه تاریخی طولانی و زیبایی‌های ظریف فراوانی دارند.


باغ ارم


 باغ ارم شیراز در زیباترین خیابان این شهر، یعنی خیابان ارم، قرار گرفته است. تاریخچه این باغ به دوران سلجوقی برمی‌گردد. این باغ نیز مانند باغ جهان نما در طول تاریخ، دشواری‌ها و ماجراهای فراوانی را از سر گذرانده است. باغ ارم در دوران زندیه مرمت و بازسازی شد.


حالا این مکان، میزبانی امن برای گونه‌های گیاهی متنوع است. درختان این باغ به قدری متنوع هستند که از این باغ به نام باغ گیاه‌شناسی نیز یاد می‌شود. عمارت مرکزی باغ نیز در دوران ناصرالدین‌شاه ساخته شده است. این عمارت، جایگزین عمارت قبلی شد که متعلق به دوران ایلخانی بود.


باغ ارم
باغ ارم

باغ دلگشا


درست در چند قدمی سعدیه، باغی قرار گرفته است که بوی شکوفه‌های نارنج آن شما را مست خواهد کرد. باغ دلگشا همان مکان خیال‌انگیز است. در این باغ عمده درختان، درختان نارنج هستند که در ماه اردیبهشت به زیبایی و طراوت بهشت می‌شوند. باغ دلگشا در زمان ساسانیان ساخته شد.


در دوره‌های پس از آن این باغ بسیار موردتوجه بوده و به دلیل وجود آب‌نماهای زیبایش، همواره محبوب مردم بوده است. در دوران زندیه در این باغ نیز عمارتی ساخته شد.


عمارتی سه طبقه که درست در مرکز باغ قرار گرفت است و به باغ ابهت و اصالت بخشیده است. فاصله این باغ تا سعدیه آن‌قدر کم است که آبی که از قنات سعدیه می‌گذرد، از این باغ نیز عبور می‌کند. این باغ در سمت جنوب تنگ آب خان و در دامنه کوهستان قرار گرفته است.


در شیراز قدم زدن اگر اشتهایتان را باز کرد، سراغ این بهترین غذاهای سنتی شیراز بروید.


باغ دلگشا
باغ دلگشا

باغ عفیف آباد (باغ گلشن) شیراز


باغ عفیف آباد شیراز، باغی است که در دوران صفویه ساخته شد. عمارتی مجلل در این باغ قرار دارد که حالا از آن به عنوان موزه اسلحه و موزه عبرت استفاده می‌شود.


این عمارت از ابتدا در باغ وجود نداشته است. در دوران قاجار، این باغ به مالکیت میرزاعلی خان قوام الملک درمی‌آید. او این عمارت دوطبقه را در باغ می‌سازد.


در دوران پهلوی،  محمدرضا شاه این باغ را به فرح پهلوی هدیه داد و در نهایت این باغ در طی یک مزایده به ارتش فروخته شد.باغ عفیف آباد
باغ عفیف آباد

دیگر جاذبه‌های شیراز در نزدیکی باغ جهان نما


موقعیت مکانی باغ جهان نما در شهر شیراز بسیار خوب و در دسترس است. اولین نکته مهم این است که این باغ درست در ورودی شهر و در نزدیکی دروازه قرآن قرار گرفته است. با رفتن به این باغ،  فاصله اندکی تا چندین جای دیدنی شیراز خواهید داشت.


مهم‌ترین و جذاب‌ترین مکان دیدنی در نزدیکی باغ جهان نما، حافظیه است. حافظیه در جنوب باغ جهان نما و در فاصله اندکی از آن قرار گرفته است. برای رسیدن به حافظیه، کافی است که خیابان حافظ را به سمت بلوار آزادی پیش بگیرید. حافظیه در داخل بلوار آزادی قرار دارد.


حافظیه
حافظیه

باغ ملی نیز از دیگر دیدنی‌های نزدیک به باغ جهان نما است. این مکان درست در کنار حافظیه قرار گرفته است. باغ‌موزه مشاهیر در نزدیکی بلوار چهل مقام و عمارت باغ نو صفوی نیز در خیابان حافظ سایر مکان‌های دیدنی نزدیک به باغ جهان نما هستند.


اجاره اقامتگاه در شیراز از ویلا و آپارتمان تا خانه سنتی و بوم گردی


هنگام سفر به شهری مانند شیراز، انتخاب اقامتگاه اهمیت بسیاری دارد. باید در جایی ساکن شوید که از بهداشت و امنیت آن مطمئن باشید.


در شیراز نیز انتخاب‌های فراوانی برای ساکن شدن وجود دارد. ویلاها، مکان‌هایی هستند که به صورت مستقل و کامل فقط در اختیار شما قرار می‌گیرند. هتل‌های متنوعی نیز در شیراز وجود دارند. از هتل‌های ۵ ستاره و لوکس گرفته تا هتل‌های مناسب و ارزان‌قیمت در بین هتل های شیراز حق انتخاب دارید.


اقامتگاه‌های بوم‌گردی نیز از دیگر گزینه‌ها برای اقامت هستند. شاید انتخاب بین تمام این گزینه‌ها کار سختی باشد و برای انتخاب به اطلاعات دقیق درباره هرکدام از این اقامتگاه‌ها نیاز داشته باشید. اما به یاد داشته باشید که از بین بهترین اقامتگاه های بوم گردی شیراز اگر یکی را برای اقامت انتخاب کنید، سفرتان متفاوت‌تر از همیشه خواهد بود.


اقامتگاه های بوم گردی شیراز
بوم گردی ها و خانه های سنتی شیراز، به سفرتان به این شهر رنگ و بوی دیگری می‌دهند

با سرزدن به سایت جاباما و انتخاب شیراز به عنوان مقصد خود و تعیین کردن تاریخ رفت‌وبرگشت خود، می‌توانید لیست تمام اقامتگاه‌های موجود و در دسترس را مشاهده کنید.


در سایت، می‌توانید قیمت اقامت و امکانات و راه ارتباطی با هر اقامتگاه را مشاهده کنید. با اعمال برخی از فیلترها، ماند فیلتر قیمت نیز می‌توانید انتخاب محل را ساده‌تر کنید.


در نهایت از شیراز دست خالی و بدون سوغات شیراز بازنگردید!


پاسخ به پرسش‌های متداول درباره باغ جهان نما شیراز


باغ جهان نما شیراز باز است؟

مهم‌ترین سؤال در این زمان و دوران کرونا این است که اصلاً باغ جهان نما باز است؟ در پاسخ باید گفت که با توجه به کاهش محدودیت‌ها، باغ جهان نما نیز برای مسافران و بازدیدکنندگان باز است. باید توجه کنید که این باغ در روزهایی که شهادت است،  تعطیل است.

قدمت باغ جهان نما شیراز چقدر است؟

معروف‌ترین جاهای دیدنی شیراز کدام‌اند؟