در اطراف تهران، روستاها و مناطق خوش‌آب‌وهوای بسیاری وجود دارند که بسیاری از ما با جزئیات آن‌ها آشنایی نداریم. شمشک ، یکی از روستاهای اطراف تهران است که حالا از مقاصد محبوب تهرانی‌ها برای گذراندن آخر هفته است.


روستاهای این منطقه، ‌ طبیعت زیبایی دارند و زمانی که هوای تهران، گرم و آفتابی می‌شود، می‌توان به آب‌وهوای خنک این روستاها پناه برد. مهم‌ترین علت محبوبیت این منطقه نیز، پیست‌های اسکی آن است که در فصل زمستان بسیار طرفدار دارند.


شمشک کجاست؟


در ابتدا بیایید دقیقاً به این سؤال پاسخ دهیم که شمشک کجاست و چگونه می‌توان به آن رفت؟ شهر شمشک دربندسر در شهرستان شمیرانات تهران قرار دارد. این شهر، در بخش رودبار قصران واقع شده است.


در واقع شمشک به تمام روستاها و مزارع مناطق سفیدستان، شمشک بالا، شمشک پایین، دربندسر، درود و جیرود از توابع دهستان رودبار قصران بخش رودبار قصران شهرستان شمیرانات گفته می‌شود. پیست اسکی شمشک و پیست اسکی دربندسر در این شهر قرار گرفته‌اند.شمشک در زمستان
پیست اسکی شمشک

دسترسی به پیست اسکی شمشک


پیست اسکی شمشک در ۵۷ کیلومتری شمال تهران و در شهرستان شمیرانات قرار گرفته است. برای رسیدن به منطقه شمشک و پیست اسکی آن، دو راه پیش رو دارد. راه اول آن است که ابتدا به اتوبان بابایی و سپس به خیابان لشکرگ بروید.


مسیر خود را به طرف زردبند، حاجی آباد، اوشان و فشم ادامه دهید. در اینجا، وارد جاده فشم به شمشک شوید. بعد از فشم و میگون، به شمشک می‌رسید. مسیر دوم آن است که از کرج و گچسر و چالوس، خود را به شمشک برسانید. حواستان باشد که مسیر دوم فقط در تابستان در دسترس است و در زمستان، به دلیل بارش برف، مسدود می‌شود.


اگر اهل اسکی کردن هستید، آدرس بهترین پیست اسکی های ایران را ببینید.


مسیرهای پیست اسکی شمشک
تله کابین شمشک

قله سرچال شمشک


قله سرکچال شمشک یکی از محبوب‌ترین قله‌های البرز است که صعود به آن در عین آسانی، بسیار لذت‌بخش است. سرکچال در واقع سه قله به ارتفاع‌های ۴۲۱۰ و ۴۱۵۲ و ۴۱۲۴ متر دارد.


مسیر اصلی صعود به قله‌ها، ‌ ابتدا به قله سرکچال سه با ارتفاع ۴۱۲۴ متر می‌رسد. بعد از آن، ‌ با تراورس به سمت قله دوم و سپس به سمت قله اصلی می‌رسد. با وجود ارتفاع زیاد قله، ‌ صعود به آن‌ها کار دشواری نیست.


سختی صعود به این قله‌ها را می‌توان با سختی صعود به توچال برابر دانست. مسیر اصلی صعود به قله‌های سرکچال، از میدان سپیدستان در ارتفاع ۲۷۰۰متری در روستای شمشک آغاز می‌شود. در واقع برای رسیدن به قله، باید از ابتدای مسیر ۱۶۰۰ متر ارتفاع بگیرید تا به مقصد برسید. کل مسیر صعود نیز ۱۴ کیلومتر است که دشواری پیچیده‌ای نیز ندارد.


بعد از رسیدن به قله، دامنه کوه‌های البرز و منظره تهران را از ارتفاع بسیار بالا خواهید دید. منظره‌ای که تماشایش به سختی‌های مسیر می‌ارزد و قرار است تا مدت‌ها در خاطر شما باقی بماند.قله سرچال شمشک
کوهنوردی در شمشک

تفریحات شمشک


شمشک از آن دست روستاهایی است که میان مردم تهران محبوبیت فراوانی دارد. کافی است فصل گرما و تعطیلات فرا برسد، هر آخر هفته که به این روستا بروید، ‌ مردم زیادی را می‌بینید که از شلوغی و گرمای تهران به اینجا پناه آورده‌اند.


در این روستا، ‌علاوه بر لذت بردن از طبیعت و آب‌وهوای خوب، می‌توانید از سایر  تفریحات شمشک نیز استفاده کنید. محبوب‌ترین تفریحات این منطقه و روستاهای اطراف، همان پیست‌های اسکی است. جالب است که بدانید این پیست‌ها تنها در زمستان در دسترس نیستند؛ بلکه در تمام فصول سال می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. در ادامه با تک‌تک جاهای دیدنی شمشک و پیست‌های آن بیشتر آشنا می‌شویم.


یک آخر هفته در پایتخت شلوغ ایران هستید و به دنبال تفریح؟ پس با تفریحات تهران آشنا شوید.


تفریحات شمشک
تفریحات شمشک

پیست اسکی دربندسر؛ پیست چهارفصل


پیست اسکی دربندسر جایی است که در هر فصل از سال به آن سر بزنید‌، به روی شما باز است. در ابتدا این پیست، ‌ فقط در فصول سرد سال در دسترس بود و تنها پیست روی یخ در آن امکان‌پذیر بود. از سال ۱۳۹۴ به بعد، ‌ پیست چمن نیز به آن اضافه شده است. حالا حتی در فصل تابستان نیز امکان لذت بردن از اسکی فراهم شده است. این پیست در ۳ کیلومتری شمشک قرار دارد.


یکی دیگر از جاذبه‌های اطراف تهران که به درد یک تابستان خنک و یک زمستان سرد می‌خورد، درکه است! اینجا درباره جاذبه های چهارفصل درکه بیشتر بخوانید.


پیست اسکی شمشک
یکی از حرفه‌ای‌ترین پیست اسکی های ایران

امکانات پیست و کافه و رستوران


در اطراف پیست اسکی دربندسر، امکانات رفاهی کاملی در نظر گرفته شده‌اند. بعد از اینکه حسابی از اسکی کردن خسته شدید، می‌توانید به یکی از کافه‌ها و یا رستوران‌های اطراف پیست بروید. در این رستوران‌ها، هم غذای سنتی و هم انواع فست فود پیدا می‌شوند که کیفیت خوبی نیز دارند.


کافه و رستوران های شمشک
امکانات این پیست

راپ سوئینگ


آب‌وهوای شمشک و طبیعت زیبا و دره‌ها  و قله‌های مرتفع اطراف آن را تصور کنید. چنین جایی جان می‌دهد برای اینکه هیجان و آدرنالین بالا را تجربه کنید. راپ سوئینگ همان تجربه‌ هیجان‌انگیزی است که می‌توانید در شمشک داشته باشد. لذت پریدن از ارتفاع چندصدمتری، چیزی نیست که بتوانید در هر جایی پیدا کنید، آن هم پریدن از ارتفاع تپه‌های شمشک که چشم‌اندازی بی‌نظیر دارند.راپ سوئینگ شمشک
راپ سوئینگ یک تفریح ورزشی کاملا حرفه‌ای است

مدرسه یخ نوردی میگون


یکی دیگر از تفریحاتی که در شمشک و طبیعت زیبای آن در دسترس است، یخ نوردی است. یخ نوردی، ورزشی هیجان‌انگیز و در عین حال دشوار است که برای انجام دادن درست آن، به آموزش و تمرین فراوانی نیاز دارید.


مدرسه یخ‌نوردی میگون در روستای میگون، همان جایی است که این آموزش‌ها و تمرین‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهد. با شرکت کردن در دوره‌های آموزشی این مدرسه، در کنار جمعی پرانرژی قرار می‌گیرید که قرار است تا چند ماه دیگر، یکی از به‌یادماندنی‌ترین خاطرات خود را در کنار یکدیگر تجربه کنید.


حالا که در اطراف تهران مشغول گشت‌وگذاریم، چرا سری به چالوس دوست داشتنی و جاذبه‌های تمام‌نشدنی‌اش نزنیم.


مدرسه یخ نوردی میگون
یکی از مجهزترین مدارس یخ‌نوردی

جاذبه های شمشک


حالا که تا حدود خوبی با شمشک و تاریخ و طبیعت آن آشنا شدیم، ‌ وقت آن است که بدانیم در این طبیعت زیبا و دوست‌داشتنی به چه جاها و جاذبه‌هایی می‌توان سر زد. در این روستا و روستاهای اطراف، دیدنی‌های طبیعی فراوانی وجود دارند. دیدنی‌هایی که هرکدام ویژگی منحصربه‌فرد خود را دارند و تماشا کردنشان خالی از لطف نیست. با ما هم‌قدم شوید تا به هر گوشه این روستای دوست‌داشتنی سرک بکشیم.


جاذبه های شمشک
شمشک در بهار

منطقه تل تنگه


منطقه تل تنگه جایی در شمال شرقی دربندسر است که حتی در فصل تابستان نیز در آن برف پیدا می‌شود. برای رسیدن به دربندسر و پس از آن منطقه تل تنگه از تهران، ‌ ابتدا باید وارد اتوبان بابایی شوید. بعد از اتوبان بابایی وارد اتوبان لشکرگ و سپس وارد جاده فشم شوید تا به دربندسر برسید.


مسیر رسیدن به تل تنگه از داخل دربندسر، ‌ جاده‌ای خاکی است که هیچ ماشینی نمی‌تواند وارد آن شود. بعد  از نیم ساعت پیاده‌روی در این جاده خاکی، ‌ به تل تنگه می‌رسید که منطقه‌ای میان دو کوه است و همیشه آب‌وهوای خنکی دارد.منطقه تل تنگه شمشک
تل تنگه را باید پیاده بروید و ببینید

آبشار تل تنگه


حالا در این منطقه پنهانی میان دو کوه، چه شگفتی‌هایی وجود دارد که این همه میان مردم محبوب است؟ مهم‌ترین ویژگی تل تنگه، ‌ آب‌وهوای خوب آن است. به دلیل قرار گرفتن میان دو کوه، در این منطقه تابش آفتاب را احساس نمی‌کنید و گرما نیز اذیتتان نمی‌کند. در قسمتی از این دره، ‌ آبشار تل تنگه وجود دارد. این آبشار، همواره پرآب است و در فصل‌های سرد سال هم به دلیل سرمای زیاد، ‌ قندیل می‌بندد.


آبشار تل تنگه شمشک
یکی از زیباترین آبشارهای نزدیک تهران

آبشار ده تنگه


یکی از روستاهای اطراف شمشک، روستای آهار است که در فاصله ۱۱ کیلومتری از فشم قرار دارد. این روستا، ‌ آبشاری را در دل خود جای داده است که برای گذراندن بعدازظهرهای گرم تابستان، بهترین انتخاب است. برای رسیدن به آبشار ده تنگه، ابتدا باید به روستای آهار بروید.


بعد از رسیدن به آهار، باید خود را به پل فلزی برسانید و بعد از ۱ ساعت پیاده‌روی به آبشار می‌رسید. پیاده‌روی شما در روستا‌، در میان طبیعت زیبا و از کنار رودخانه‌ها خواهد بود و دشواری زیادی ندارد. بعد از رسیدن به مقصد، با آبشاری پله‌پله روبه‌رو می‌شوید. در فضای اطراف آبشار نیز، ‌ جا برای پیک‌نیک و گذراندن وقت هست.


از این جور جاذبه ها در اطراف تهران کم نیست! در این مطلب سری زدیم به زیباترین آبشارهای تهران و اطراف آن.


آبشار ده تنگه شمشک
برای یک آخر هفته ورزشی و تفریحی سفری به اینجا بروید

رودبار قصران


رودبار قصران، از مهم‌ترین بخش‌های شهرستان شمیرانات است. این بخش از روستاهای فشم، اوشان و دربندسر شروع شده است و تا روستاهای اطراف جاجرود ادامه دارد. جالب است که بدانید که کلمه رودبار در لغت، به معنای ساحل است. به دلیل وجود شاخه‌های رودخانه جاجرود در این بخش، ‌ نام این محل را رودبار گذاشته‌اند. قصران هم در واقع عربی شده واژه کوهسران است.


 رودبار قصران در زمان حکومت ناصرالدین شاه نیز بسیار محبوب و مورد توجه دربار بود. علت این محبوبیت نیز این بود که همسر محبوب شاه، یعنی انیس‌الدوله، از اهالی روستای امامه و از روستاهای این محل بود.


رودبار قصران

قلل شترپا و یزدکی


یکی دیگر از ارتفاعات محبوب ناحیه شمشک، قلل شترپا و یزدکی است. مسیر رسیدن به این قله‌‌ها، از روستای طاق بالا امکان‌پذیر است. مسیر صعود به این قله‌ها، از قسمت شمال شرقی روستا آغاز می‌شود. مسیر دیگری که برای صعود این قله‌ها وجود دارد، ‌از دره طاق شروع می‌شود و از طریق گردنه گزنا به مقصد می‌رسد.


صعود به این قله‌ها، کار دشواری نیست و لازم نیست که حتماً کوهنورد باشید تا بتوانید این مسیر را به سرانجام برسانید. در طول مسیر صعود خود نیز پوشش گیاهی متنوع منطقه مانند انواع گون، کلاه میر حسن، چوبک ، درمنه، چمن گندمی، جارو علفی، زیره وحشی، کاسنی، کنگر، پیچک صحرایی، میخک کوهی، نسترن وحشی، زرشک، ارس و داغداغان جلب توجه می‌کند.قلل شترپاو یزدکی
این ققل در بهار و تابستان دیدنی است

قله برفکه


قله برفکه، آخرین قله از خط الراس کهکشان و گارکشان است. برفکه، قله‌ای به ارتفاع ۳۲۱۷ متر است که مسیر صعود به آن نیز مانند قله‌های دیگر شمشک، دشوار نیست و هرکسی می‌تواند از پس آن بربیاید. برای رسیدن به ابتدای مسیر صعود، باید به روستای امیریه در ۲۵ کیلومتری شاهرود بروید و خود را به روستای طاش برسانی. مسیر صعود در منطقه‌ای سرسبز به نام منطقه فرحزار در روستا آغاز می‌شود.


اهل کوهنوردی هستید؟ بهترین مسیرهای کوهنوردی تهران و اطراف تهران را اینجا معرفی کرده‌ایم.


قله برفکه شمشک
یکی از زیباترین قله‌های ایران برای کوهنوردان

هفت چشمه میگون


 یکی از باصفاترین و خنک‌ترین روستاها در منطقه شمشک، روستای میگون است. چشمه پرآب میگون در این روستا جاری است. این چشمه و مناطق اطراف آن، در تابستان بسیار خنک و خوش آب و هوا هستند. خنکی آب چشمه به همراه سرسبز بودن طبیعت اطراف و صدای آب جاری در کنار یکدیگر، میزبان بی‌نظیری برای مسافران خسته از گرما هستند.


هفت چشمه میگون
میگون یکی از جاذبه های اطراف تهران است که طرفداران زیادی دارد

چشمه آفتاب ندیده


چشمه آفتاب ندیده در شمال منطقه شمشک قرار گرفته است. نام جالب این چشمه به این علت است که در گذشته، این چشمه به‌گونه‌ای در طبیعت قرار می‌گرفت که هیچ‌گاه نور آفتاب به آن نمی‌تابید. حالا اما به دلیل تغییرهای طبیعی و البته دخالت‌ها انسان، دیگر این چشمه به این شکل نیست. با این وجود، همچنان جذابیت و زیبایی خاص خود را دارد.چشمه های شمشک

خانه تاریخی هومن میگون


خانه‌ای تاریخی و متعلق به دوران پهلوی که از قضا، در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثب رسیده است، در تپه‌ای مرتفع و در غرب روستای میگون قرار گرفته است. برای رسیدن به خانه تاریخی هومن، باید به تپه تالارسر بروید. درست در کنار خانه مخروبه کیهان، خانه تاریخی هومن را خواهید دید.


ویژگی متمایز این خانه آن است که معماری این خانه به صورتی است که دیوارهای آن دولایه ساخته شده‌اند تا از نفوذ سرما جلوگیری شود. به دلیل مرتفع بودن مکانی که خانه ساخته شده است، از ایوان خانه، ‌ چشم‌اندازی بی‌نظیر به روستاهای اطراف دیده می‌شود.


قلعه کیقباد فشم


علاوه بر جاذبه‌های طبیعی و جذابی که در شمشک وجود دارند، دیدنی‌های تاریخی این منطقه نیز بسیار شگفت‌انگیز هستند. قلعه کیقباد یکی از همین دیدنی‌های تاریخی است. قلعه کیقباد، در جنوب شمشک و شمال میگون و در واقع، در بخش جنوب شرقی دره هملون قرار گرفته است.


به دلیل عدم توجه و نگهداری مناسب از این قلعه و همچنین حفاری‌های غیرمجاز، بخش زیادی از این قلعه تخریب شده است و حالا این قلعه، به دو بخش تبدیل شده است. بخش عمده قلعه، در قسمت دوم قابل مشاهده است که در نزدیکی روستای ایگل قرار دارد.


در این قسمت، بنایی سه طبقه را مشاهده می‌کنید که معماری آن از سنگ و گل است. آثار یافته‌شده در این قلعه، نشان می‌دهد که قدمت این مکان، به قرن چهارم هجری برمی‌گردد.


اگر اینجا هستید تا برای یک آخر هفته جذاب برنامه‌ریزی کنید، پس حتما باید آدرس بهترین جاهای دیدنی اطراف تهران را در جیبتان داشته باشید.


قلعه کیقباد فشم

قلعه خلنو


سومین قله مرتفع ایران، با ارتفاع ۴۳۷۵ متر در شهرستان شمیرانات قرار گرفته است. مسیر صعود به قله خلنو، از روستای لالان و از کنار دریاچه خلنو آغاز می‌شود. این چشمه و سایر جاذبه‌های طبیعی مانند چشمه تلخاب، از دیدنی‌های طبیعی روستای لالان است. قبل از اینکه مسیر دشوار صعود به خلنو را آغاز کنید، پیشنهاد می‌کنیم که ابتدا از طبیعت منحصربه‌فرد این روستا به اندازه کافی لذت ببرید.


دریاچه خلنو

دره آهنگرک


دره اهنگرک در ۵ کیلومتری روستای میگون قرار گرفته است. برای اینکه به این دره برسید، باید در مسیر بین فشم و شمشک حواستان به خروجی دره آهنگرک باشد. این دره بین دو قله قلعه دختر و خط الراس قرار گرفته است. مناطق اطراف دره و مسیر رسیده به آن، مناطق سرسبز و زیبایی هستند. در شمال دره آهنگرک نیز، قله سی چال قرار دارد که از بالای آن، می‌توان پیست اسکی دربندسر را مشاهده کرد.دره آهنگرک شمشک

دره هملون


دره هملون، منطقه‌ای خوش آب و هوا و سرسبز است که در ۳۵ کیلومتری شمال شرقی تهران قرار دارد. برای رسیدن به این منطقه، باید در مسیر بین میگون و شمشک، از خروجی هملون خارج شوید. رودها و آبشارهای فراوانی در گذشته از دره هملون عبور می‌کردند.


سرسبزی و نشاط این منطقه، زبانزد همه مردم اطراف بود و محلی محبوب برای گذران وقت با خانواده بود. حالا اما دره هملون به دلیل ویلاسازی‌ بی‌رویه، خشک شده است و تنها دره‌‌ای خشک از آن به جای مانده است. در دره هملون، می‌توانید به تماشای غارهای مختلف و همچنین قلعه استوار بروید که در مقابل غار هملون قرار گرفته است.


دره هملون شمشک

روستای امامه؛ تبعیدگاه شمشک


درست است که نام تبعیدگاه شمشک بر روی این روستا قرار گرفته است؛ اما باید بدانید که این نام متعلق به گذشته‌های دور است. در گذشته که راه آسانی برای دسترسی به این روستا وجود نداشت و شرایط زندگی در امامه، بسیار دشوار بود، نام تبعیدگاه بر روی آن گذاشته شد.


حالا برای رسیدن به روستای امامه، جاده‌ای آسفالت و دسترسی خوبی وجود دارد. امامه نیز از روستاهای بسیار سرسبز و خوش‌آب‌وهوای شمشک است. حالا دیگر هیچ چیز این روستا به تبعیدگاه شباهت ندارد؛ بلکه محلی ایده‌آل برای گذراندن چند روز تعطیلی در کنار خانواده است.


این روستا می‌تواند در لیست زیباترین روستاهای ایران قرار بگیرد.


روستای امامه شمشک
روستای امامه یکی از زیباترین روستاهای ایران

کوه ها و ارتفاعات دو خواهران


سلسله خط الراس نام قله‌هایی است که از قله دماوند تا گردنه کندوان به همدیگر پیوسته شده‌اند. قله‌های دو خواهران یکی از همین قله‌ها هستند. ارتفاع قله‌های دو خواهران، ۳۸۰۰ متر است و مسیر صعود به آن‌ها نیز چندین روز طول می‌کشد. دسترسی به این قله‌ها از چندین مسیر، امکان‌پذیر است.


یکی از این مسیرها، گردنه لهرا است. برای رسیدن به گردنه لهرا از تهران، ابتدا به جاده هراز و به سمت آمل بروید. بعد از اینکه از روستاهای بایجان و کهرود عبور کردید، حواستان باشد که باید وارد جاده‌ای خاکی در سمت چپ جاده هراز شوید که بالای آن، ‌ تابلوی کوچکی با نام روستای نماز قرار گرفته شده است. بعد از پیمودن حدود ۲۵ کیلومتر در جاده خاکی، به روستای نماز می‌رسید.


کوه و ارتفاعات دو خواهران

آبشار دربندسر


دربندسر، روستایی در رودبار قصران و در شهرستان شمیرانات است. دره و آبشار دربندسر ۳ کیلومتر بعد از شمشک و به سمت دیزین قرار دارد. اینجا، همان جایی است که در نزدیکی آن می‌توانید پیست اسکی دربندسر را پیدا کنید. دیگر لازم نیست که از زیبایی و سرسبزی طبیعت این روستا و مناطق اطراف آن تعریف کنیم. آبشار دربندسر، در همه فصول سال جاری است و خصوصاً در فصل تابستان، آب‌وهوایی خنک و متعادل دارد.


اگر به دنبال یک مقصد ییلاقی خنک هستید، بیایید سری بزنیم به سد کرج که طرفداران پروپاقرصی در هر آخر هفته دارد.


آبشار دربندسر

مرتفع ترین امامزاده های تهران


امامزاده محمد (ع) و امامزاده اسماعیل (ع)، دو امامزاده در شهرستان شمشک هستند که زیارتگاه آن‌ها در ارتفاع بسیار بالایی قرار گرفته است. زیارتگاه امامزاده محمد (ع) در ارتفاع ۲۵۳۰ متری قرار دارد و امامزاده اسماعیل (ع) نیز ۱۵۰ متر بالاتر از آن واقع شده است.


امامزاده های شمشک

اجاره اقامتگاه در شمشک


حالا که قرار است از گرم و آلودگی و شلوغی تهران فرار کنید، بهتر است حواستان باشد که قرار است در چه اقامتگاه‌هایی ساکن شوید. اقامتگاه‌های شمشک، تنوع زیادی دارند که متناسب با سلیقه و بودجه سفرتان، هرکدام را می‌توانید انتخاب کنید. در اینجا می‌خواهیم چند تا از خاص‌ترین اقامتگاه‌‌هایی که در این شهر پیدا می‌شوند را به شما معرفی کنیم.


اقامتگاه های شمشک

اقامتگاه های خاص شمشک


در میان تمام هتل‌ها و خانه‌هایی که برای اقامت در شمشک قرار دارند، چند مورد وجود دارند که از بقیه متمایز می‌شوند. می‌خواهیم با این اقامتگاه‌های خاص و امکانات هر کدام آشنا شویم.


اقامتگاه بارین شمشک


هتل بارین شمشک، در نزدیکی پیست شمشک قرار گرفته است و جزو اقامتگاه‌های لاکچری و در عین حال جالب توجه این شهر است. اولین نکته‌ای که درباره این اقامتگاه توجهتان جلب می‌کند، ظاهر عجیب و معماری آن است. از آنجایی که بارین، هتلی کوهی محسوب می‌شود، معماری آن نیز الهام گرفته از پناهگاه‌های اسکیموها در دل کوه است.


این هتل، ۶۷ اتاق دارد که متراژ آن‌ها از ۴۵ متر تا ۲۷۰ متر تغییر می‌کند. فضای داخلی اتاق‌ها، به شکل کلبه‌های اسکیموها طراحی شده است و این فضا را در راهروها نیز مشاهده می‌کنید. پنت‌هاوس‌های هتل، به صورت غارهایی کنده شده در دل کوه طراحی شده‌اند و از پنجره‌ آن‌ها‌، می‌توانید منظره شگفت‌انگیز کوه‌های اطراف را در ارتفاعی بالا، تماشا کنید.


بارین شمشک

هتل جهانگردی شمشک


یکی دیگر از هتل‌های خاص و لاکچری شمشک، هتل جهانگردی شمشک است. مهم‌ترین مزیت این هتل، نزدیک بودن آن به پیست اسکی شمشک است. با این وجود، خود هتل نیز تله‌کابین و تله‌اسکی تحت نظارت مجموعه هتل، وجود دارند. در کل، ۱۷  واحد اقامتی در این مجموعه وجود دارند که هر زمانی از سال، ‌ با بهترین امکانات آماده خدمت رسانی به شما هستند.


هتل جهانگردی شمشک

بوتیک هتل شمشک


در قلب کوه‌ها و ارتفاعات شمشک، هتلی دیگر با معماری خیره‌کننده، توجه شما را به خود جلب می‌کند. بوتیک هتل شمشک، هتلی شیک و لاکچری است که در نزدیکی پیست اسکی شمشک و دربندسر قرار دارد. بوتیک هتل شمشک، به دلیل معماری منحصربه‌فرد، در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد و اولین بوتیک هتل ایران نیز لقب گرفت.


این هتل در واقع در اوایل دهه ۴۰ در ایران و به کمک شرکت‌های آلمانی، شروع به کار کرد. بوتیک هتل بعد از انقلاب نیز فعالیت خود را ادامه داد تا زمانی که در دهه ۸۰ تعطیل شد. آغاز کار مجدد هتل، سال ۱۳۹۷ بود که بعد از دو سال و نیم مرمت و بازسازی، دوباره فعالیت خود را از سر گرفت.


بوتیک هتل شمشک

کافه و رستوران های خوب شمشک


غذا خوردن و از همه مهم‌تر، غذای خوب و خوشمزه را در محیطی زیبا و دل‌نشین خوردن، از اجزای بسیار مهم هر سفری است. حالا که قرار است به دل طبیعت بزنید و مهمان کوه‌ها و طبیعت بی‌نظیرشان شوید، باید وعده‌های غذایی مطبوعی داشته باشید. به همین منظور، بیایید با همدیگر چند تا از بهترین کافه‌ها و رستوران‌های شمشک را بشناسیم.


کافه و رستوران های خوب شمشک

رستوران پاپاراتزی: این رستوران در جاده فشم به شمشک و در کنار مجتمع مسکونی سیبرا قرار گرفته است. علاوه بر منظره عالی از طبیعت اطراف، منوی این رستوران نیز بسیار کامل و متنوع است. هم طرفداران غذاهای سنتی و هم دوستداران فست فود می‌توانند با خیالی راحت به این رستوران اعتماد کنند.


رستوران های خوب شمشک

رستوران کوهستان: کوهستان، رستورانی شیک و لاکچری است که در نزدیکی روستای میگون و حدود ۵ کیلومتر بعد از شمشک قرار گرفته است. در گذشته، این رستوران ساختمانی قدیمی بود که برای رسیدن به آن باید از پل چوبی معلقی عبور می‌کردید. حالا، کوهستان به مجموعه‌ای کامل از رستوران و باغ‌ها و فضاهای سرسبز اطرافش تبدیل شده است.


رستوران سیاوش دربندسر: رستوران سیاوش، روبه‌روی چشمه سیاوش و داخل پیست اسکی دربندسر قرار گرفته است. این رستوران، پاتوق اسکی‌بازانی است که بعد از تجربه چنین ساعت ورزش هیجان‌انگیز و پرانرژی، اوقات خود را کنار دوستانشان سپری می‌کنند. منوی رستوران، شامل انواع غذاهای ایرانی با بهترین کیفیت است.


کافه رستوران کماچیلک: کماچیلک، رستورانی همیشه شلوغ با منویی متنوع است که در روستای دربندسر قرار دارد. منوی متنوع این رستوران، غذاهای ایرانی، ایتالیایی، انواع نوشیدنی و انواع غذاهای دریایی را شامل می‌شود. محیط گرم و صمیمی این رستوران، برای وقت گذراندن کنار دوستان قبل و بعد از اسکی بسیار مناسب است.


حالا که به بخش خوشمزه رسیدیم، پس جا دارد سری هم بزنیم به بهترین رستوران های فشم که لذت غذای باکیفیت در هوای دلچسب است.


پاسخ به سوالات متداول درباره شمشک


بهترین زمان سفر به شمشک کی است؟

فصل بهار و تابستان که برف‌ها آب شده‌اند و هوا، خنک و مطبوع است، بهترین زمان برای سر زدن به این منطقه است.

از تهران تا شمشک چقدر راه است؟

آب‌وهوای شمشک چطور است؟

بهترین مسیر دسترسی به شمشک چیست؟