علی‌رغم اینکه تهران، شهری شلوغ و آلوده است؛ اما قرارگرفتن آن در دامنه رشته‌کوه‌های البرز، فرصت تماشای طبیعت بی‌نظیری را به اهالی آن داده است. دیزین، یکی از روستاهای معروف و محبوب اطراف تهران است که در دامان کوه قرار گرفته است.


پیست اسکی دیزین و جاذبه‌های طبیعی اطراف آن، فرصتی برای نفس کشیدن و لذت بردن از طبیعت کوه‌ها را برای تهرانی‌ها فراهم کرده است.


دیزین کجاست؟


در دل رشته‌کوه‌های البرز و در فاصله کمی از تهران، مجموعه‌ای تفریحی هیجان‌انگیزی به نام پیست اسکی دیزین قرار گرفته است. این پیست، در ۷۰ کیلومتری کرج و در ۶ کیلومتری ولایت رود قرار دارد. کافی است هوا رو به سردی رود و ارتفاعات این کوه‌ها، سفیدپوش شوند،‌ در این زمان است که خیل جمعیت به پیست اسکی دیزین پناه می‌آورند تا زمستانشان را با ورزش‌های هیجان‌انگیز سپری کنند.



دیزین کجاست؟

معرفی پیست اسکی دیزین


اولین نکته‌ای که باید درباره پیست اسکی دیزین بدانید این است که این پیست، مهم‌ترین و اولین پیست اسکی ایران است. پیست اسکی دیزین از نظر فدراسیون جهانی نیز مورد تأیید است و هرساله، مسابقات جهانی بسیاری در آن برگزار می‌شود. دیزین شامل ۴ تله‌کابین، ۲ تله‌سیژ، ۷ تله‌اسکی و ۲۳ پیست اسکی است.


ذکر این نکته خالی از لطف نیست که پیست اسکی دیزین، در تمام فصول باز است. اسکی روی یخ از آذرماه تا اردیبهشت‌ماه در دسترس است. در تابستان نیز، اسکی روی چمن و مسابقات مربوط به آن، برگزار می‌شوند. دیزین در واقع، یک دهکده تفریحی است که علاوه بر پیست اسکی، تفریحات دیگری نیز دارد. دوچرخه‌سواری کوهستانی، تیراندازی با کمان، کایت سواری و غیره از دیگر تفریحات این مجموعه هستند.


اگر عاشق اسکی کردن هستید، ما به شما درباره بهترین پیست اسکی های ایران که خیلی‌هایشان شهرت بین‌المللی دارند، گفته‌ایم.


معرفی پیست اسکی دیزین

بلیط پیست اسکی دیزین


پیست اسکی دیزین، هر روز از ساعت ۸ صبح تا ۱۵ فعالیت می‌کند. ورود به این مجموعه، بر اساس شرایط جوی، پروتکل‌های امنیتی و میزان ظرفیت تله‌کابین، تا ساعت ۱۰ انجام می‌شود. قیمت بلیط پیست اسکی دیزین در سال ۱۴۰۰، برای روزهای شنبه تا چهارشنبه، ۱۵۰ هزار تومان بود. برای روزهای تعطیل و پنج‌شنبه و جمعه نیز، هزینه بلیط ۱۸۰ هزار تومان است.



بلیط پیست اسکی دیزین

نحوه دسترسی به پیست اسکی دیزین


برای رسیدن به پیست اسکی دیزین، دوراه در دسترس است. یک راه، از سمت جاده چالوس است که به ساکنان استان البرز نزدیک‌تر است. راه دوم، مسیر شمیرانات و شمشک است که به ساکنین استان تهران نزدیک‌تر است. اگر راه اول را برای رسیدن به پیست انتخاب کرده‌اید، در جاده چالوس، بعد از عبور از هتل گچسر، حواستان به تابلوهای خروجی باشد. بعد از این هتل و در ۶۸ کیلومتری میان کرج،‌ باید وارد خروجی ولایت رود (جاده دیزین) شوید. بعد از اینکه این مسیر را چند کیلومتر ادامه دادید، به پیست دیزین می‌رسید.


مسیر دوم، از شهرستان شمیرانات و شمشک عبور می‌کند. برای رفتن از این مسیر، در تهران، وارد بزرگراه شهید باقری و سپس اتوبان بابایی شوید. در اتوبان بابایی، وارد خروجی جاده لشگرک شوید. این جاده، مستقیماً شما را به پیست اسکی دیزین می‌رساند.


اگر عاشق برف بازی و اسکی هستید، پس حتما باید زیر و بم شمشک را هم بشناسید!


انواع پیست های اسکی در دیزین


دیزین، مجموعه‌ تفریحی گسترده‌ای است که پیست‌های اسکی متنوعی نیز دارد. اگر به سرتان زده است که اسکی کردن را تجربه کنید؛ اما هیچ‌چیز درباره آن نمی‌دانید، می‌‌توانید به پیست مبتدی دیزین سر بزنید. اگر هم‌سال‌هاست اسکی می‌کنید و تجربه دارید، پیست و پیست در انتظار شما است. در کل، در دهکده تفریحی دیزین، ۲۳ پیست اسکی وجود دارند که ارتفاع و شیب هرکدام با دیگری متفاوت است. بسته به سلیقه و تجربه خود، می‌توانید هرکدام را که دوست دارید، انتخاب کنید.


انواع پیست های اسکی در دیزین

پیست مبتدی


اگر تا به حال حتی چوب‌های اسکی را در دست نگرفته‌اید؛ اما مشتاقید هیجان اسکی کردن را تجربه کنید، پیست مبتدی دیزین درست برای شما ساخته شده است. ارتفاع و شیب این پیست، طوری است که برای هر سن و سالی مناسب است.


پیست مبتدی، بالای رستوران چشمه و در شمال شرق مجموعه قرار گرفته است. آموزش اسکی و تمرین افراد مبتدی،‌ در این پیست صورت می‌گیرد. در این پیست می‌توانید به تله‌اسکی مبتدی دیزین نیز دسترسی داشته باشید. طول این تله‌اسکی، ۲۵۰ متر و ارتفاع آن، ۱۰ متر است.



پیست مبتدی

پیست وپیست


اینجا، جایگاه مخصوص ورزشکاران حرفه‌ای و اسکی‌بازان باتجربه است. طول این پیست، ۹ کیلومتر بوده و شیب آن نیز نسبت به پیست مبتدی، بیشتر است. در انتهای این پیست، به تله‌کابین‌های دیزین که ارتفاع زیادی دارند، دسترسی خواهید داشت.


پیست وپیست

پیست چمن


با وجود اینکه پیست دیزین، در سال ۱۳۵۱ به‌صورت عمومی افتتاح شد؛ اما شروع کار پیست چمن آن از سال ۱۳۷۲ بود. با افتتاح پیست چمن، پیست دیزین به پیستی چهار فصله تبدیل شد که در هر زمانی از سال، به روی مردم باز بود.


طول پیست چمن دیزین، ۶۵۰ متر است و در شمال غرب دفتر مدیریت پیست دیزین قرار گرفته است. علاوه بر امکانات تفریحی، مسابقات فراوانی مانند دوچرخه‌سواری کوهستانی، مسابقات جهانی اسکی روی چمن، تیراندازی با کمان و کایت در این پیست و در فصل تابستان برگزار می‌شوند.


در حال برنامه‌ریزی برای یک تفریح آخر هفته‌ای در نزدیکی تهران هستید؟ پس حتما فشم را هم در لیست گردشگریتان بگذارید.


پیست چمن

پیست اسنو پارک


یکی از جذاب‌ترین بخش‌های اسکی کردن برای افراد حرفه‌ای، اسکی در ارتفاعات بسیار بلند و انجام‌دادن حرکات نمایشی است. باید این مژده را بدهیم که این امکان نیز در پیست دیزین، وجود دارد. پیست اسنو پارک که در بالای رستوران چمن قرار گرفته است، بهترین جا برای اسکی‌بازان حرفه‌ای است که به این رویای خود برسند. این پیست، فقط مخصوص افراد حرفه‌ای است و برای رسیدن به آن باید از تله‌سیژ دره استفاده کنید.


دنبال تفریحی هستید که یک آخر هفته کسل را به یک روز به‌یادماندنی تبدیل کند؟ با هر وسیله و در هر زمانی قطعا یکی از تفریحات تهران همان چیزی است که می‌خواهید.


پیست اسنو پارک

پیست یو


پیست یو در کنار پیست اسنو پارک قرار گرفته است. کاربرد این پیست هم مانند پیست اسنو پارک است. اسکی‌بازان حرفه‌ای و اسنوبردان می‌تواند به این پیست بیایند و از اسکی حرفه‌ای در ارتفاعات بسیار بالا لذت ببرند.


پیست یو

امکانات پیست اسکی دیزین


از دیزین به‌عنوان یک دهکده تفریحی با امکانات و تفریحات بسیار متنوع، یاد کردیم. حالا که با مهم‌ترین پیست‌های اسکی دیزین تهران آشنا شدیم، نوبت به آن رسیده است که با سایر تفریحات این مجموعه آشنا شویم. حتی اگر اسکی دوست ندارید، باز هم دیزین انتخاب‌های جذابی برای شما خواهد داشت.



امکانات پیست اسکی دیزین

تله کابین


در مجموعه پیست اسکی دیزین، ۴ تله‌کابین وجود دارند که هرکدام، مسیرهای مهمی را تشکیل می‌دهند. شاله، با ۴۸۰ متر ارتفاع و ۱۷۵۰ متر طول، مسیری است که دفتر مدیریت را به رستوران شاله وصل می‌کند. تله‌کابین قله با ۴۳۰ متر ارتفاع و ۱۹۵۰ متر طول، در وسط پیست قرار گرفته است و به قله می‌رسد.


تله‌کابین دره با ۵۱۰ متر ارتفاع و ۲۴۸۰ متر طول، در پیست برگزاری مسابقات مارپیچ بزرگ، مارپیچ کوچک و مسابقات سوپر قرار گرفت است. آخرین تله‌کابین نیز، تله‌کابین چمن است که ۳۵۸ متر ارتفاع و ۱۴۸۰ متر طول دارد و مسیر ارتباطی بین مدیریت و رستوران است.


عاشق تله کابین هستید؟ ما در این مطلب تله کابین رامسر را که در ایران نظیر ندارد کامل معرفی کرده‌ایم.


تله کابین دیزین

تله سیژ


در مجموعه تفریحی دیزین، ۲ تله سیژ وجود دارد که در واقع، مسیرهای ارتباطی برای رفتن به بخش‌های مختلف مجموعه هستند. تفاوت تله سیژ با تله‌کابین، در صندلی‌های آن‌ها است. تله‌کابین، اتاقک‌هایی سرپوشیده هستند؛ اما تله سیژ صندلی‌هایی روباز هستند که کمربند ایمنی دارند.


در دیزین، ۲ تله سیژ وجود دارند. اولی، تله سیژ قله است که ۳۰۸ متر ارتفاع و ۱۸۲۰ متر طول دارد. این تله سیژ، از وسط پیست تا قله می‌رود. دومی، تله سیژ چمن است که ۳۳۵ متر ارتفاع و ۱۴۳۰ متر طول دارد. مسیر این تله سیژ نیز از دفتر مدیریت تا رستوران است.


اگر فصل دیزین رفتن نیست، می‌توانیم بگوییم که هر موقع از سال فصل چالوس‌گردی هست! پس با جاذبه های چهار فصل چالوس آشنا شوید.


تله سیژ دیزین

تله اسکی بشقابی


یکی دیگر از راه‌های رسیدن به بالای پیست‌ها در دیزین‌، استفاده از تله‌اسکی‌های بشقابی است. در مجموعه تفریحی دیزین، ۹ تله اسکی بشقابی وجود دارد. اولین نکته در استفاده از تله اسکی بشقابی این است که باید کفش اسکی به پا داشته باشید. تله‌اسکی‌های بشقابی،‌ میله‌هایی هستند که در انتهای آن‌ها، سطوحی بشقابی شکل قرار گرفته‌اند.


نحوه استفاده از تله اسکی بشقابی نیز به این صورت است که باید منتظر بمانید تا میله‌ای از راه برسد. سطح بشقابی را میان پاهای خود قرار دهید و زمانی که به ارتفاع دلخواه رسیدید، از آن پیاده شوید. حواستان باشد که در طول مسیر، تمام وزن خود را روی سطح بشقابی نیندازید و در شیب نیز از آن پیاده نشوید.



تله اسکی بشقابی

تله اسکی چرخشی


تله اسکی‌های چرخشی در واقع شکل حرفه‌ای‌تری از تله سیژها هستند و به همین دلیل،‌ هرکسی نمی‌تواند از آن‌ها استفاده کند. این تله‌اسکی‌ها در مبدأ و مقصد، ایستگاه را دور می‌زنند و توقف ندارند. برای سوار شدن، باید سرعت عمل و تعادل خوبی داشته باشید تا در زمان مناسب بتوانید روی صندلی قرار بگیرید.


تله اسکی چرخشی

مدرسه اسکی


پیش‌تر، گفتیم که یکی از فعالیت‌هایی که در پیست مبتدی انجام می‌شود، آموزش به افراد آماتور و تمرین اسکی‌بازان مبتدی است. این آموزش از طرف دو مدرسه اسکی که در همین مجموعه قرار گرفته‌اند، صورت می‌گیرد. دیزین، دو مدرسه اسکی دارد که از ساعت ۹ صبح تا ۱۵ فعال هستند. اولین مدرسه درست در مقابل درب ورودی پیست قرار دارد و دومین مدرسه نیز در پارکینگ بالا قرار گرفته است.


اگر در زمستان دنبال یک گرمای دلچسب هستید به جای غرق شدن در برف و یخ اینجا سری به آبگرم رینه بزنید که اتفاقا فاصله چندانی هم با تهران ندارد.


مدرسه اسکی

اسنومبیل


اسنومبیل، خودروهای مخصوصی هستند که برای راه رفتن و حرکت در جاهای پربرفی مانند پیست دیزین طراحی شده‌اند. در پیست دیزین نیز، اسنومبیل‌هایی وجود دارند که می‌توانید با کرایه کردن آن‌ها، از سرعت و رانندگی در دل برف‌ها لذت ببرید.


اسنومبیل

رستوران های خوب دیزین


در یک روز طولانی گردش و تفریح در دهکده دیزین، حتماً در میانه روز گرسنه خواهید شد. یکی از مهم‌ترین امکانات دیزین، رستوران‌های خوب و باکیفیت آن است. خوردن یک پرس چلوکباب سنتی و باکیفیت، آن هم درحالی‌که منظره کوه‌های سفیدپوش روبه‌رویتان قرار دارد، لذتی متفاوت دارد.


با رستوران های خوب فشم هم آشنا شوید.


رستوران های خوب دیزین

رستوران شله


یکی از رستوران‌های خوب دیزین، رستوران شله است. این رستوران در داخل مجموعه تفریحی و در نزدیکی هتل گاجره قرار گرفته است.


رستوران شله دیزین

رستوران چمن دیزین


رستوران چمن، یکی از رستوران‌های لوکس و لاکچری مجموعه دیزین است. این رستوران در بالای تپه قرار گرفته است. پنجره‌های بزرگ و سرتاسری آن به شما اجازه می‌دهد که در حین صرف غذا، از منظره سفیدپوش و باابهت بیرون نیز لذت ببرید. در مجموعه چمن، علاوه بر رستوران و غذاهای سنتی، کافی‌شاپ نیز وجود دارد. برای صرف نوشیدنی هم می‌توانید به این مجموعه سر بزنید.



رستوران چمن دیزین

رستوران لوتوس


لوتوس یکی دیگر از مجموعه‌هایی است که در پیست دیزین قرار گرفته است. در لوتوس، انواع رستوران‌ها وجود دارند. هر بخش، نام و دکوراسیون مخصوص به خود را دارد. در اینجا هم می‌توانید غذاهای سنتی ایرانی را نوش جان کنید و یا اینکه در انتهای روز، برای صرف قهوه و یا هر نوشیدنی گرم دیگری، به این مکان بیایید. لوتوس، از رستوران‌های محبوب دیزین است که در کنار هتل گاجره قرار گرفته است.


اهل رستوران‌گردی هستید؟ اینجا آدرس بهترین رستوران های تهران با غذاهای منتخبشان را ببینید.


رستوران لوتوس

رستوران اسنک بار


رستوران اسنک بار، کلبه‌ای کوچک و صمیمی است که درست روبه‌روی رستوران شله قرار دارد. این رستوران، با فضای دل‌نشینی که دارد، برای جمع‌های دوستانه و یک فنجان چایی دور هم بسیار مناسب است. در میان روز اگر از سرما و اسکی خسته شدید، با سرزدن به این رستوران و امتحان کردن یکی از نوشیدنی‌های داغش می‌توانید دوباره انرژی خود را تجدید کنید و ادامه روز را باانرژی بیشتری سپری کنید.


اگر برای آخر هفته یک برنامه مفرح می‌خواهید اما زمان‌بندیتان به دیزین رفتن نمی‌خورد، ما به شما گفته‌ایم که تهران گردی کجا بریم!


چگونه با تفریحات دیزین خوش بگذرانیم


دیزین، علاوه بر پیست اسکی و تفریحات زمستانی، امکانات و تفریحات دیگری نیز دارد. هرکدام از این تفریحات برای سلیقه‌ها و آدم‌های متفاوتی مناسب است؛ بنابراین نگران این نباشید که اگر به دیزین آمدید، قرار است بیکار بمانید. در اینجا، با تک‌تک تفریحات این دهکده آشنا می‌شویم.


تفریحات دیزین

تیراندازی


یکی از تفریحات هیجان‌انگیز دیزین،‌ تیراندازی است. در این مجموعه، چندین باشگاه تیراندازی دایر شده است که افراد مختلف، از مبتدی تا حرفه‌ای، می‌توانند در آن‌ها، تیراندازی را تجربه کنند و یا آموزش ببینند.


کایت سواری


کایت سواری از تفریحات لاکچری و در عین حال، بسیار به‌یادماندنی مجموعه دیزین است. در کایت سواری، همراه با یک مربی کاربلد، به ارتفاعات تپه‌های دیزین می‌روید و از پرواز در هوایی پاک لذت می‌برید. اگر اهل هیجان و تجربه‌های جدید  هستید، کایت سواری، آن هم در جایی که کوه‌های بلند و سفید زیر پایتان هستند، تجربه‌ای خاطره‌انگیز خواهد بود.



کایت سواری

پاراگلایدر


تفریح دیگری که می‌تواند شما را به ارتفاعات دیزین ببرد، پاراگلایدر است. هزینه این تفریح نیز نسبت به سایر امکانات دیزین، ‌بیشتر است؛ اما مطمئن باشید ارزش یک‌بار امتحان کردن را دارد.


پاراگلایدر دیزین

برف بازی


ساده‌ترین و نوستالژیک‌ترین تفریح زمستانی، برف‌بازی است. چه جایی بهتر از دیزین با زمین‌ها و تپه‌های وسیعش برای برف‌بازی. حالا که به جایی آمده‌اید که تا چشم کار می‌کند، سفیدی و برف می‌بینید، بهتر است از فرصت استفاده کرده و به یاد ایام کودکی با گلوله‌های برفی به سراغ سایر اعضای گروهتان بروید. برف‌بازی در آب و هوای دیزین،‌ خاطره‌ای است که هرگز فراموش نمی‌کنید.


خب بیشتر طرفدار برف‌بازی هستید یا آب‌بازی؟ اگر دومی را انتخاب کردید پس باید آدرس بهترین پارک های آبی تهران را بلد باشید!


تیوپ سواری


تیوپ سواری، تفریحی رایج و دوست‌داشتنی در جاهایی مانند دیزین است که شیب‌های برفی دارند. در تیوپ سواری، از بالای تپه‌ای برفی، سر می‌خورید و پایین می‌آیید. حواستان باشد که در این تفریح، کودکان نباید تنها باشند.


تیوپ سواری دیزین

دوچرخه سواری


دوچرخه‌سواری نیز یکی دیگر از تفریحاتی است که در دیزین وجود دارد؛ اما با دوچرخه‌سواری معمولی تفاوت‌هایی دارد. در دیزین، دوچرخه‌سواری کوهستانی وجود دارد که مهارت و تجربه خاصی را می‌طلبد؛ بنابراین هرکسی نمی‌تواند از پس آن بربیاید. افراد حرفه‌ای در این زمینه، دوچرخه‌سواری خود را با حرکات نمایشی همراه می‌کنند.


البته برای دوچرخه‌سواری لازم نیست حتما تا دیزین بروید! بهترین مسیرهای دوچرخه سواری در تهران از دل خیابان‌های زیبا و پارک‌های جذاب می‌گذرند.


رزرو اقامتگاه در دیزین


حالا که قرار است به این دهکده زیبا و پر از سرگرمی سر بزنید، بهتر است چند روزی بمانید و باانرژی بیشتر به شلوغی و روزمره تهران برگردید. دیزین، چندین هتل و اقامتگاه مناسب دارد که هرکدام با امکانات و قیمت‌های متفاوتی آماده پذیرایی از شما هستند.


رزرو اقامتگاه در دیزین

هتل جهانگردی دیزین


آدرس: البرز، کرج، کیلومتر ۷۵ جاده کرج/چالوس، بعد از دوراهی گچسر، مجتمع جهانگردی دیزین.


شماره تماس: ۰۲۱۸۸۶۸۱۱۶۷


مجموعه هتل جهانگردی دیزین در دوران پهلوی ساخته شد و تا حالا به کار خود ادامه می‌دهد. این هتل، دو شعبه و یک مجموعه اقامتگاه کلبه‌ای (شاله) دارد. همه این مجموعه‌ها درست در کنار پیست دیزین قرار گرفته‌اند و دسترسی خوبی به آن دارند.


هتل جهانگردی در دیزین

هتل گاجره دیزین


آدرس: البرز، کرج، جاده چالوس، دوراهی دیزین، نرسیده به دیزین


شماره تماس: ۰۲۶۲۲۷۳۳۵۲۱


هتل گاجره در واقع یک مجموعه اقامتی تفریحی است که در نزدیکی پیست دیزین قرار دارد. این هتل شامل چندین ساختمان به نام‌های صبا، نسیم، ستاره، سپید و صدف است. اگرچه هتل گاجره تا پیست دیزین فاصله دارد؛ اما این هتل سرویس‌های رایگانی را تا پیست در اختیار شما قرار می‌دهد.


هتل گاجره در دیزین

کلبه های شله


آدرس: البرز، کرج، کیلومتر ۷۵ جاده کرج/چالوس، بعد از دوراهی گچسر، مجتمع جهانگردی دیزین، هتل شماره ۲.


شماره تماس: ۰۲۱۸۸۱۴۹۷۳۰


کلبه‌های شله جزو اقامتگاه‌های محبوب دیزین هستند که برای اقامت خانواده‌ها بسیار مناسب‌اند. این اقامتگاه‌ها، کلبه‌هایی هستند که متناسب با طبیعت کوه‌ها و با سقف‌هایی شیروانی ساخته شده‌اند. اگرچه شله‌ها در دل کوه قرار دارند؛ اما می‌توان با اتومبیل نیز به آن‌ها دسترسی داشت.


اصولاً‌ ظرفیت کلبه‌های شله زیاد است و از حداقل ۴ نفر شروع می‌شود. به همین دلیل، اگر قرار است همراه با دوستان و بستگان خود به دیزین بروید، رزرو کلبه‌های شله بهترین انتخاب است. فقط حواستان باشد که برای سفر در آخر هفته، ‌رزرو را از چند روز قبل انجام دهید؛ زیرا در این روزها ظرفیت خیلی سریع پر می‌شود.



کلبه های شله دیزین

کی به پیست دیزین برویم و بهترین فصل برای اسکی کردن کی است؟


پیست دیزین فقط مختص زمستان نیست و در تابستان نیز می‌توانید به پیست چمن آن سر بزنید. برای کسانی که می‌خواهند از هوای زمانی و دمای منفی ۲۰ درجه سانتی‌گراد لذت ببرند، سرزدن به پیست دیزین در فصل پاییز و زمستان، بهترین انتخاب است.


در این فصل‌ها، تمام ارتفاعات و تپه‌های دیزین، پر از برف شده است و آب و هوای آن نیز کاملاً مناسب اسکی است. در تابستان نیز، پیست چمن دیزین باز می‌شود. علاوه بر آن، امکان سایر تفریحات مانند تیراندازی، دوچرخه‌سواری در کوهستان و کایت سواری نیز در این فصل فراهم می‌شود.


به‌طورکلی، فصل و آب و هوای مناسب اسکی کردن، فصل زمستان است. زمانی که هوا حسابی سرد شده است و برف، به‌اندازه کافی کوه‌ها را پوشانده است. در این زمان، شرایط برای اسکی کردن کاملاً فراهم می‌شود و دیگر هیچ خطری نیز شما را تهدید نمی‌کند.


تنها نکته‌ای که قبل از رفتن به پیست باید در نظر داشته باشید این است که هوا بیش از حد طوفانی و یا یخ‌بندان نباشد. با تماس گرفتن با پیست، از باز بودن آن در این آب و هوا مطمئن شوید.


اگر برای کوهنوردی دنبال مقصد مناسب می‌گردید، ما به شما بهترین مسیرهای کوهنوردی تهران و اطراف آن را معرفی کرده‌ایم.


دیزین جاده چالوس
دیز

جاذبه های اطراف دیزین تهران


دیزین در موقعیتی قرار گرفته است که به بسیاری از جاذبه‌های طبیعی دیگر اطراف تهران نیز نزدیک است. شهرستان شمشک و شمیرانات و دیدنی‌های فوق‌العاده آن فاصله کمی با دیزین دارند. هنگام رفتن به دیزین، تماشا کردن این جاذبه‌ها را از دست ندهید.


پیست اسکی دربندسر


آدرس: ۶۶ کیلومتری شمال تهران در شهرستان شمیرانات، منطقه لواسانات و رودبار قصران، شهر شمشک و در محله دربند سر.


پیست اسکی دربند سر یکی دیگر از پیست‌های محبوب و معتبر اطراف تهران است. آغاز کار احداث این پیست در سال ۱۳۵۷ بود و در سال ۱۳۶۱ نیز فعالیت خود را رسماً آغاز کرد. پیست دربند سر، تنها پیستی در ایران است که مجهز به دستگاه برف‌ساز است.


در این پیست حتی اگر زمستان کم‌برف هم باشد، دیگر نگران اسکی کردن خود نخواهید بود. در کنار انواع پیست‌های اسکی، دربندسر هم مانند دیزین، امکانات تفریحی متنوع دیگری هم دارد. امکاناتی مانند تله کابین، تله سیژ و امکانات رفاهی مانند رستوران‌های متنوع.


درباره دیگر جاهای دیدنی اطراف تهران با آدرس آن‌ها بیشتر بخوانید.



آبشار دربندسر


آدرس: تهران، شمیرانات، رودبار قصران، ۳ کیلومتر بعد از شمشک


آبشار دربندسر از جاذبه‌های طبیعی معروف روستای دربندسر است. این روستا در بخش رودبار قصران قرار گرفته است. روستای دربندسر در دامنه کوه کلون بستک قرار گرفته است. طبیعت این کوه و مناطق اطراف آن، بسیار دیدنی است. آب و هوای این روستا نیز به‌گونه‌ای است که آبشار در تمام فصول سال جاری است.


عاشق جاهای ییلاقی و خنک اطراف تهران هستید؟ ما در این مطلب آدرس بهترین آبشارهای اطراف تهران را به شما داده‌ایم.



روستای وارنگه رود


آدرس: ۸۰کیلومتری جاده کرج به سمت چالوس.


وارنگه رود، روستایی است که قدمت آن به ۱۰۰ سال پیش برمی‌گردد. زمانی که تنها چند خانوار محدود در آن زندگی می‌کردند و باعث رونق این روستا شدند. روستای وارنگه رود علاوه بر اینکه توانسته است طبیعت اطراف خود را در بهترین شکل حفظ کند، روستایی متمدن و مجهز است.


پدر این روستا، خانه‌های نوساز و زیبا را می‌بینید که با خانه‌های شهری تفاوتی ندارند. در اطراف این روستا نیز، رودخانه وارنگه رود جریان دارد. این روستا، در واقع دره‌ای است که در میان‌کوه‌ها و قله‌های اطراف خود، محاصره شده است. همین موضوع باعث می‌شود که طبیعت آن، اسرارآمیز و در عین حال شگفت‌آور باشد.


اگر اهل روستاگردی و دیدن سبک زندگی محلی‌ها هستید، پس با این زیباترین روستاهای ایران بیشتر آشنا شوید.



آبشار ده تنگه آهار


آدرس: تهران، روستای آهار.


برای رسیدن به روستای آهار باید از تهران از جاده لشگرک به دوراهی لواسان و فشم بروید. در این مسیر به سمت فشم و سپس به سمت روستای آهار بروید. برای رسیدن به آبشار، باید مقداری از مسیر را از روستا تا آبشار، پیاده طی کنید.


آبشار آهار  یکی از چندین جاذبه طبیعی است که در این روستا قرار دارد. طبیعت روستا و قرارگرفتن آن میان‌کوه‌های مرتفع، باعث می‌شود که مسیر ماشین‌روی خوبی در این روستا وجود نداشته باشد و بیشتر جاها را باید پیاده بروید.


حالا که غرق در طبیعت بهشتی اطراف تهران هستیم، چرا سری هم به لواسان نزنیم؟



پاسخ به سوالات متداول درباره دیزین



پیست اسکی دیزین باز است؟

با توجه به کم‌شدن محدودیت‌های کرونایی، پیست اسکی دیزین هم باز است.

هزینه اسکی در دیزین چقدر است؟

فاصله پیست اسکی دیزین تا تهران چقدر است؟

در دیزین به جز اسکی چه تفریحاتی انجام دهیم؟