جاباما

آلاشت کجاست؟ از شب‌های پرستاره تا طبیعت بی‌انتها!

اگر شما هم بارها اسم منطقه آلاشت را شنیده‌اید و می‌خواهید بدانید آلاشت کجاست و چگونه می‌توان به آنجا رفت باید بگوییم که آلاشت یکی از مناطق دیدنی در استان مازندران است که در سوادکوه قرار دارد. منطقه زیبایی که به دلیل فاصله کم از تهران و آب و هوای بی‌نظیرش یکی از جذاب‌ترین مقاصدی است که برای دور شدن از فضای شهری و آرامش در دل طبیعت پیش روی شماست.

آلاشت به دلیل قرار گرفتن در ارتفاع، شما را با مناطق شگفت‌انگیزی روبه‌رو می‌کند که اگر خوش‌شانس باشید، می‌توانید اقیانوس ابر را بارها و بارها در اینجا تماشا کنید.

با هم گشتی در این منطقه بزنیم و با دسترسی به آن بیشتر آشنا شویم. اگر هم می‌خواهید دست پر برای سفر خود برنامه‌ریزی کنید، روستاهای اطراف آن را هم به شما معرفی خواهیم کرد.

اگر قصد سفر به این منطقه بهشتی را دارید، ما به شما اجاره بهترین ویلاهای آلاشت را پیشنهاد می‌دهیم.

روستای آلاشت کجاست؟

برای رفتن به آلاشت، مسیر کوتاهی را از تهران در پیش دارید. پس خود را برای رفتن به بهشت مازندران آماده کنید. از تهران و جاده فیروزکوه فقط ۲۵۴ کیلومتر با آلاشت فاصله دارید. روستایی که سال‌هاست عنوان شهر به خود گرفته و با قرار گرفتن در دامنه فیروزکوه یکی از مناطق ییلاقی در مازندران به شمار می‌رود که در دل تابستان‌ هم آب و هوایی خنک و دلچسب دارد.

اگر در فیروزکوه دنبال یک اقامتگاه باصفا می‌گردید که تجربه متفاوتی از سفر به شما بدهد، باید سراغ اجاره کلبه های چوبی حاج محمد فیروزکوه بروید، مجموعه‌ای که هر کلبه‌اش به یک سبک، از سرخپوستی تا مراکشی طراحی شده است!

روستای آلاشت کجاست

مسیر دسترسی به آلاشت

برای رفتن به آلاشت می‌توانید از ماشین شخصی یا قطار استفاده کنید. با هر چه که سفر می‌کنید، رفتن به این منطقه را از دست ندهید.

نزدیک بودن آلاشت به تهران یکی از مهم‌ترین دلایلی است که شما را به این منطقه خواهد کشاند تا با طبیعت و هوای دلچسبش شما را مجذوب خود کند.

پس مسیر دسترسی با ماشین و قطار را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

مسیر دسترسی به آلاشت

با قطار

قطار تهران به ساری شما را به آلاشت می‌رساند. قطاری که می‌توانید در مسیر خود پل زیبای ورسک را هم تماشا کنید. به شرطی که در ایستگاه پل سفید پیاده شوید و ادامه مسیر را با تاکسی به سمت آلاشت طی کنید.

اگر دوست دارید در سفر به شمال زیباترین و متفاوت‌ترین جاها را ببینید، ما به شما بکرترین جاهای شمال را معرفی‌کردیم.

قطار آلاشت
از این قطارسواری در این مسیر جذاب قطعا لذت می‌برید

با ماشین شخصی

اگر هم می‌خواهید بدانید آلاشت کجاست و چگونه می‌توانید با ماشین شخصی به آنجا بروید، مسیر دسترسی شما به‌صورت زیر خواهد بود:

از تهران وارد آزادراه تهران – پردیس شوید، سپس مسیر خود را تا جاده فیروزکوه ادامه دهید. در این جاده بعد از گذر از شهر فیروزکوه و زیرآب به منطقه پل سفید می‌رسید. از پل سفید هم عبور کنید تا به دوراهی آلاشت برسید. سمت چپ جاده مسیر ۳۷ کیلومتری روبه‌روی شماست و باید یک جاده فرعی را طی کنید تا حدود ۴۵ دقیقه بعد به آلاشت برسید.

عاشق رانندگی در جاده‌های زیبا هستید؟ پس بهتر است آدرس زیباترین جاده های ایران را داشته باشید.

جاذبه های آلاشت مازندران
مسیر رسیدن به آلاشت از یک جاده بسیار زیبا می‌گذرد

دلیل نام‌گذاری آلاشت

نام آلاشت از کلمه‌ای مازنی می‌آید. در واقع آلاشت به معنای آشیانه عقاب است. دلیل اینکه این اسم را برای این منطقه انتخاب کرده‌اند، کوهستانی بودن منطقه و عقاب‌هایی است که در این کوه‌ها آشیانه ساخته‌اند.

اگر اهل طبیعت‌گردی و شب‌مانی باشید، با کمپینگ در این منطقه احتمالاً شاهد پرواز عقاب‌هایی باشید که بر فراز آسمان آلاشت پرواز می‌کنند.

اگر راهی این سفر شدید، پیشنهاد می‌دهیم با اجاره اقامتگاه های بوم گردی آلاشت لذت سفرتان را دوچندان کنید و در یک محیط روستایی و اصیل چند روزی را بگذرانید.

دلیل نام‌گذاری آلاشت

گشت‌وگذاری دلچسب در آلاشت سوادکوه

آلاشت شاید منطقه چندان بزرگی نباشد اما طبیعت و جاذبه‌های آن به اندازه‌ای است که شما را برای مدت زیادی از سفر سیراب کند. جاهای دیدنی آلاشت هم محدود به طبیعت آن نمی‌شود. گرچه که افراد بسیاری اینجا را برای آب و هوای بی‌نظیر و ییلاقی‌اش انتخاب می‌کنند.

هوایی که در تمام طول تابستان هم خنک است و همه جا بوی تازگی می‌دهد و رنگی از سرسبزی به خود دارد. اما در کنار طبیعت می‌توانید از دیگر جاهای دیدنی آلاشت هم دیدن کنید. در ادامه با گشت و گذار در این منطقه سری به جاذبه‌های دیدنی آن خواهیم زد.

اگر برای سفر دنبال بهترین جای شمال می‌گردید، آلاشت می‌تواند انتخاب خوبی باشد.

جاهای دیدنی آلاشت

 موزه مردم شناسی، خانه رضا شاه پهلوی

آدرس: استان مازندران، شهرستان سوادکوه، شهر آلاشت، محله پاهلونی خیل، خانه جد رضا خان

آلاشت محل تولد رضاخان پهلوی است و یکی از دلایل معروف شدن این منطقه هم همین است. یکی از جاهای دیدنی آلاشت هم خانه پدری رضاشاه است که در حال حاضر به‌عنوان موزه مردم‌شناسی کاربرد دارد.

این خانه که روزگاری محل تولد رضا شاه بوده، از املاک پدری وی در این منطقه به‌شمار می‌رفته که روزگاری پرفراز و نشیبی را از کاربری خانه تا مدرسه و موزه پشت سر گذاشته است. معماری این خانه به شکل سنتی همین منطقه و به‌صورت خشتی است.

اگر اهل موزه‌گردی هستید، ما آدرس بهترین موزه های ایران را برایتان داریم!

 موزه مردم شناسی آلاشت

محوطه تاریخی آلاشت

آدرس: استان مازندران، منطقه آلاشت، بافت تاریخی

آلاشت یکی از مناطقی است که از دست حوادث تاریخی بیشتر از جاهای دیگر جان سالم به در برده و به همین دلیل در یک بخش از روستا می‌توانید آثار از دوران قاجار و پهلوی شامل بناهای خشتی قجری، کوچه‌ها و خیابان‌های سنگ‌فرش شده و موزه را ببینید.

محوطه تاریخی آلاشت

رصدخانه آلاشت

آدرس: مازندران، ورودی آلاشت، محله‌ای کاربار

آلاشت یکی از مناطقی است که دور از آلودگی نوری است. به همین دلیل در گذشته یکی از مرتفع‌ترین رصدخانه کشور در این منطقه بنا شد که پایگاه تعداد زیادی از علاقه‌مندان نجوم و ستاره‌شناسی است.

این رصدخانه حدود ۱۸۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. به همین علت این منطقه از آسمان صاف و پرستاره‌ای در شب برخوردار است. برای رسیدن به این رصدخانه باید از پلکانی طولانی خود را به سمت رصدخانه بروید. این رصدخانه‌ کوچک از سه طرف با پرتگاه و یک طرف با کوه محاصره شده است.

یکی از جاهای دیدنی مازندران که فاصله زیادی هم با آلاشت ندارد، شیرگاه است که پیشنهاد می‌کنیم در سفرتان به آنجا هم سری بزنید.

رصدخانه آلاشت

معبد دختر پاک

آدرس: استان مازندران، جنوب شرقی آلاشت، روستای گلیان

زیارتگاه «معبد دختر پاک» یکی دیگر از جاهای دیدنی آلاشت است در بالای کوه قرار دارد و نکته جالب اینکه به عقیده افراد محلی فقط زنان می‌توانند از آن دیدن کنند و مردان حق ندارند وارد این مزار شوند. اهالی آلاشت اعتقاد دارند که اگر مردی وارد این معبد شود، مار او را نیش می‌زد.

در رابطه با شخصی که در این معبد دفن شده، چند روایت درباره وجود دارد. یک روایت این معبد را محل دفن بانویی پاک‌دامن می‌داند. در روایتی دیگر یکی از دو خواهری که در زمان ساسانیان مقام دینی بالایی داشته‌اند، پس از مرگ در اینجا دفن می‌شود.

یک روایت دیگر هم معبد دختر پاک را بقایای معبد آناهیتا (الهه آب) می‌داند که قبل از اسلام از قداست خاصی نزد مردم داشته است که این روایت مستند بیشتری نسبت به روایات قبلی دارد. چرا که این بنا سه مشخصه معابد آناهیتا (بالای تپه بودن، نزدیک رودخانه بودن و پلان مربع مستطیل) را دارد.

اگر دنبال جاهای بکر و بومی برای اقامت در این سفر می‌گردید، انتخابی بهتر از اجاره خانه سنتی در مازندران ندارید

معبد دختر پاک

خانه صنایع دستی

آدرس: استان مازندران، روستای آلاشت

منطقه آلاشت دست شما را از بابت خرید سوغاتی هم خالی نمی‌گذارد. در این منطقه جایی به نام خانه صنایع‌دستی وجود دارد که می‌توانید محصولات محلی اعم از خوراکی و صنایع‌دستی را تهیه کنید و با دست پر به خانه برگردید.

شاید اینجا برایتان سوال پیش آمده باشد که معروف ترین صنایع دستی ایران سوغات کدام شهر است؟ در این مطلب پاسخ را گفته‌ایم!

خانه صنایع دستی

روستاها و جاذبه‌های اطراف آلاشت

اینکه بدانید آلاشت کجاست و چه جاذبه‌هایی در دل خود جای داده، برای سفر شما کافی نیست. در واقع در اطراف این منطقه هم روستاهای زیبایی وجود دارد که دیدن آن‌ها سفر شما را تکمیل خواهد کرد. پس با هم گشتی در این روستاها بزنیم و جاذبه‌های این سفر ببینیم.

جاذبه های اطراف آلاشت

روستای سرین

آدرس: استان مازندران، شهرستان سوادکوه، دهستان ولوپی

اگر اهل طبیعت‌گردی هستید، محال است بتوانید روستای سرین را از دست بدهید. روستایی ییلاقی و خنک که در ۴ کیلومتری آلاشت قرار دارد و زیبایی‌های آن شما را محو خود خواهد کرد. اینجا بهترین گزینه برای گشت و گذار در دل طبیعت است.

اگر در بهار به سرین سفر کنید، علاوه بر لذت بردن از آب و هوای خنک و دیدن مناظر مه گرفته، می‌توانید گیاهان دارویی مثل گل گاو زبان، پونه، کاسنی، اسپند، گزنه و نعنا و همچنین میوه‌های جنگلی نظیر زالزالک، ازگیل، تمشک، گوجه سبز و گلابی وحشی بچینید. در این روستا علاوه بر بافت تاریخی چندین چشمه، تپه سرسبز و همچنین جنگل وجود دارد که زیبایی‌های طبیعت را به شما هدیه می‌دهد.

عاشق روستاهای بکر و دست‌نخورده هستید؟ ما زیباترین روستاهای ایران را برای سفر یا حتی زندگی به شما معرفی کرده‌ایم.

روستای سرین

روستای لیند

آدرس: استان مازندران، شهرستان سوادکوه، دهستان ولوپی

یکی دیگر از روستاهای ییلاقی و خوش آب و هوا در نزدیکی آلاشت، روستای لیند است. روستایی که در مسیر آلاشت قرار دارد و یکی از مقاصد محبوب طبیعت‌گردان در این منطقه است.

جنگل‌های هیرکانی که در ارتفاع این روستا قرار دارند یکی از جذاب‌ترین جاهایی است که می‌توانید در این روستا ببینید. در روستای لیند منطقه‌ای به نام «تاب‌ کرسر» با یک دیواره‌ای سنگی مرتفع بیش از ۱۰۰ متر برای صخره‌نوردی استفاده می‌شود.

اگر دوست دارید در طول سفرتان در یک اقامتگاه با حال‌وهوای محلی بمانید، پس سراغ اجاره اقامتگاه های بوم گردی در مازندران بروید.

روستای لیند

روستای لرزنه

آدرس: استان مازندران، شهرستان سوادکوه، دهستان ولوپی

روستای ییلاقی لرزنه با آب و هوای سرد و کوهستانی یکی از بهترین تفرجگاه‌های تابستانی است. مسیر این روستای مرتفع از جاده جنگلی و پس از گذر از آلاشت و شیرگاه است. روستایی بکر که علاوه بر طبیعت خنک و سرسبز، دارای اقیانوس ابر و کلبه‌های چوبی ساده است که انگار تابلو نقاشی را پیش روی شما می‌گذارد.

روستای لرزنه همچنین دارای یک امامزاده است که اهالی احترام زیادی برای آنجا قائل هستند و قدمت بنای آن به بیش از ۲۰۰ سال می‌رسد که علاوه‌بر ارزش معنوی دارای ارزش تاریخی نیز هست.

اگر برای سفر تابستانی‌تان دنبال جایی خوش‌آب‌وهوا هستید، این مناطق بکر و زیبا ثابت می‌کنند که آلاشت قطعا در لیست خنک ترین شهرهای ایران قرار می‌گیرد!

روستای لرزنه

روستای لاکوم

آدرس: استان مازندران، شهرستان سوادکوه، دهستان ولوپی

از دیگر روستاهای نزدیک به آلاشت که تصاویر تماشایی از طبیعت به نمایش می‌گذارد، روستای لاکوم است. این روستا در ۱۰ کیلومتری آلاشت است و به دلیل قرار گرفتن در ارتفاع ییلاقی و با آب و هوای خنک است. اگر قصد طبیعت‌گردی دارید، اینجا یکی از بهترین گزینه‌هایی است که می‌توانید روی آن حساب کنید.

روستای لاکوم

روستای سنگ رج

آدرس: استان مازندران، شهرستان سوادکوه، دهستان ولوپی

در فاصله ۱۰ کیلومتری از آلاشت یکی دیگر از روستاهای کوهستانی به نام لاکوم قرار دارد که در بین اهالی روستاهای اطراف برای ایام گرم سال استفاده می‌شود.

روستای کوهستانی که با آب و هوای خنک برای پناه بردن به دل طبیعت بهترین گزینه است. روستای سنگرج از جنوب به روستای لرزنه و از شمال به روستای ییلاقی لاکوم مشرف است و حدود ۱۲ کیلومتر با آلاشت فاصله دارد.

حالا که مسیرمان تا اینجا آمد، حتما سری هم به زیبایی‌های سوادکوه بزنید!

روستای سنگ رج

روستای سواد رودبار

آدرس:  استان مازندران، شهرستان سوادکوه، دهستان ولوپی

اگر قصد دیدن یک روستای بکر که اهالی آن هنوز مشغول دامداری و کشاورزی هستند و به سبک ساده روستایی زندگی می‌کنند، را دارید، حتماً سری به روستای سواد رودبار که در گویش محلی به ساتروار هم معروف است، بزنید.

روستایی دیدنی که در یکی از خوش آب و هواترین مناطق البرز است و آب و هوای خنک آن در تابستان و زمستان برای سفر و سکونت مناسب است. رودخانه‌ای که از میان روستا می‌گذرد، آن را به بالا محله و پایین محله تقسیم کرده و در هر بخش یک سری از اهالی ساکن هستند.  خانه‌های این روستا با معماری محلی و دره‌ای مه‌آلود بر فراز کوه‌های البرز هستند که زیبایی اینجا را دوچندان کرده‌ است.

سوادکوه یکی از زیباترین مناطق مازندران است، با اجاره ویلاهای سوادکوه لذت این سفر را دوبرابر کنید.

روستای سواد رودبار

روستای چرات

آدرس: استان مازندران، شهرستان سوادکوه، دهستان ولوپی

روستای چرات از دیگر مناطق دیدنی در نزدیکی آلاشت است. جایی که مقصد بسیاری از کوهنوردان و طبیعت‌گردان است. این روستای تاریخی چشمه‌های فراوان، آبشار، تنگه، قله شاه‌نشین، غارهای باستانی و البته حمام قدیمی است که قدمت آن به بیش از ۲۰۰ سال می‌رسد.

یکی از جاذبه‌های اصلی این روستا غارسرخ است که در کوه لی پشت قرار دارد و ورودی آن به شکل طاق با سنگ‌های مرمر است. جایی که با دیدن آن حسابی شگفت‌زده خواهید شد.

چیزی لذت‌بخش‌تر از تجربه زندگی ناب و بی‌آلایش روستایی برای چند روز هم که شده نیست! برای داشتن این تجربه شیرین سراغ اجاره خانه روستایی و محلی در شمال بروید.

رستم دکت

در روستای گلیون نزدیک به آلاشت می‌توانید به دنبال رستم دکت باشید. رستم دکت یعنی جایی که رستم افتاده و این اسم از شاهنامه گرفته شده و اشاره به پرتاب کردن سنگ توسط رستم به سمت دیوها دارد. اهالی این منطقه بر این باورند که این سنگ در نزدیکی آلاشت و در روستای گلیون فرود آمده است. به همین دلیل به این منطقه رستم دکت هم می‌گویند.

آبشار گزو

آدرس: استان مازندران، شهرستان سوادکوه، ۲۵ کیلومتری شهر زیرآب

زیبایی‌های اطراف آلاشت و سواد کوه تمامی ندارد. یکی از جاذبه‌های طبیعی در اطراف آلاشت، آبشار گزو است که در دل جنگل‌های سرسبز لفور قرار دارد. این آبشار در منطقه‌ای بکر و کوهستانی که با پیاده‌روی و جنگل‌نوردی می‌توانید خود را به آنجا برسانید.

پس اگر اهل طبیعت‌گردی هستید اینجا را از دست ندهید. آبشار گزو شامل دو آبشار است که ارتفاع آبشار اول ۵ متر و آبشار دوم ۴۳ متر است. در پایین دست آبشار هم یک حوضچه تشکیل شده که برای آبتنی در روزهای گرم تابستانی عالی است.

اگر عاشق تفریحات این چنینی هستید، چند روز سفرتان را طولانی‌تر کنید و سری به جاهای دیدنی بابلسر مازندران بزنید.

آبشار گزو

امامزاده گزو

آدرس: استان مازندران، شهرستان سوادکوه، ۲۵ کیلومتری شهر زیرآب

امامزاده گزو که در سواد کوه قرار دارد به نام‌ «سه بزرگوار گزو» یا «امامزاده برادران» هم معروف است. این امامزاده در نزدیکی آبشار گزو است که در مسیر رسیدن به آبشار می‌توانید سری به آن بزنید و حتی کمی در اینجا استراحت کنید.

امامزاده گزو

دریاچه و سد لفور

آدرس: استان مازندران، شهرستان سوادکوه، ۲۵ کیلومتری شهر زیرآب

حتماً شما هم وصف دریاچه لفور را زیاد شنیده‌اید. دریاچه و سد لفور که به نام سد البرز و پاشاکلا هم معروف است. این دریاچه فاصله کمی با آلاشت دارد و تصاویر تماشایی آن هوش از سر شما خواهد برد.

دریاچه‌ای که بین درختان جنگلی محصور شده است و گاهی اسب‌های وحشی در اطراف آن می‌بینید که زیبایی آنجا را دوچندان می‌کند.  اما همه چیز محدود به زیبایی‌های این دریاچه نمی‌شود، در اینجا می‌توانید تفریحاتی مثل ماهیگیری و قایق‌سواری را تجربه کنید.

درباره جنگل لفور که در هر فصلی جادویی است، بیشتر بخوانید.

دریاچه و سد لفور

پوشش گیاهی و جانوری

در منطقه آلاشت علاوه بر سرسبزی طبیعت و تماشای جنگل‌های هیرکانی می‌توانید انواع باغات میوه و همچنین گیاهان دارویی را در گوشه و کنار آلاشت ببینید.

درختان گیلاس، سیاه ریشه، گردو و فندق، تلکا، زالزالک، ازگیل، زرشک، ترنج، سف، ممرز، مرس، موزی، صنوبر، سرو، کاج، سیتی، آلوچه، آلو ‌ سیب، گلابی، آلبالو، شاه توت، زرد آلو، هلو و … است. گیاهان دارویی مانند بنفشه، گل پامچال به زبان محلی بچابچا، گل گاوزبان، آویشن کوهی و… هم در کوه‌های این منطقه وجود دارند.

اگر عاشق جنگل‌های تودرتو و فراوان هستید، مازندران یک مقصد جذاب و معروف دیگر هم دارید و آن جنگل دوهزار و سه هزار است!

پوشش گیاهی آلاشت

مردم آلاشت و تاریخ این محل

آلاشت منطقه‌ای با جمعیت حدود ۱۱۹۳ است که همه آن‌ها به زبان مازنی صحبت می‌کنند. بیشتر مردم به تولید صنایع‌دستی، گله‌داری و دامداری مشغول هستند و بعضی از افراد هم در حوزه گردشگری و ارائه خدمات به مسافران فعالیت می‌کنند. از جمله محصولات و صنایع‌دستی در این منطقه، محصولات لبنی، پشم، جوراب، انواع لباس پشمی و… است. وجود گیاهان دارویی در آلاشت باعث شده که بعضی از اهالی هم به جمع‌آوری این گیاهان بپردازند.

آلاشت تا سال‌ها یک روستا بود. اما در سال ۱۳۵۲ یک شهرداری در آن تأسیس شد و آلاشت به یک شهر کوچک تبدیل شد. در ۱۹ تیرماه سال ۱۳۴۸ هم توسط وزارت فرهنگ و هنر با داشتن شاخصه‌های معماری بومی با ارزش، در فهرست آثار ملی کشور با عنوان «محله قدیمی آلاشت» به شماره ۸۶۷ به ثبت رسیده است.

از لحاظ تاریخی هم آلاشت به دلیل اینکه محل تولد رضاخان بوده، بسیار معروف شده است. اما پیشینه اینجا از این دوره هم فراتر می‌رود و در دوران قاجار هم یکی از تفرجگاه‌های شاهزاده‌های قجری بوده است.

مردم آلاشت

غذاهای محلی آلاشت؛ دلی از عزا دربیاورید!

اگر می‌خواهید بدانید آلاشت کجاست، فقط نباید به دنبال آدرس آن باشید، آلاشت بهشت شکم‌گردی است. پس اگر به اینجا سفر می‌کنید، غذاهای‌محلی آن را از دست ندهید.

سبزی پلو با گردو، دیس کباب (بره کامل شکم‌پر با آلو و مغز گردو)، ورساق، کنس نون، کئی پلا (کدو حلوایی ریز سرخ شده با شکر به‌همراه برنج، نیمرو و ماست) و شیش انداز (غذایی شبیه به فسنجان و متشکل از رب ازگیل، دانه انار و تخم‌مرغ) از جمله غذاهای محلی آلاشت هستند.

این جا خوشمزه‌ترین گزینه‌ها را بین همه غذاهای شمالی می‌توانید پیدا کنید و بچشید!

غذاهای محلی آلاشت

سوغات آلاشت؛ دست خالی برنگردید!

در گشت و گذار خود در آلاشت زیبا، جای خرید سوغاتی هم خالی بگذارید. سوغاتی‌های زیبا و گاهی خوشمزه‌ای که نمی‌توان از آن‌ها به‌سادگی گذشت. یکی از صنایع‌دستی این منطقه، جاجیم است که به نام آلاشت هم ثبت شده است.

جاجیم‌های که رنگ و زیبایی آن‌ها چشمان شما را نوازش می‌دهد. از محصولات خوراکی‌ هم علاوه‌بر انواع میوه، می‌توانید محصولات لبنی مثل کره، پنیر، ماست و همچنین پنیر خیکی را تهیه کنید.

انواع دیگر سوغات شمال هم در این منطقه پیدا می‌شود.

سوغات آلاشت

بهترین زمان سفر به آلاشت

اگر بدانید آلاشت کجاست برای زمان سفر خود هم به‌سادگی می‌توانید برنامه‌ریزی کنید. آلاشت منطقه‌ای کوهستانی است که در اوایل بهار آب و هوای نسبتا سرد و از اردیبهشت‌ماه بسیار مطبوع و با مناظر دیدنی از سبزی طبیعت و البته اقیانوس ابر است.

در فصل تابستان هم خنکی هوا بدون شک شما را به اینجا خواهد کشاند. گرمای این فصل که در آلاشت تبدیل به نسیم خنک می‌شود و در شب‌های آلاشت حتماً باید یک لباس گرم هم همراه خود داشته باشید.

ولی اگر مشتاق دیدن نقاشی طبیعت هستید، پاییز اینجا را از دست ندهید. فصلی که شاید کمی هوای سرد برای شما مطبوع نباشد اما حقیقتاً به دیدن این مناظر شگفت‌انگیز می‌ارزد.

بهترین زمان سفر به آلاشت

در آلاشت چطور خوش بگذرانیم؟

اگر شما هم به این فکر می‌کنید که تفریحات آلاشت چیست و با سفر به این منطقه چه کارهایی می‌توانید، انجام دهید باید به شما بگوییم که اینجا آنقدر زیبایی دارد که هوش از سر شما ببرد. اما می‌توانید با تفریحات زیر هم حسابی در آلاشت خوش بگذرانید.

عکاسی

طبیعت تماشایی آلاشت، بدون شک شما را به حیرت می‌اندازد. پس تا به خودتان بیایید، می‌بینید که گالری گوشی همراهتان پر از عکس‌های این منطقه شده است.

البته اگر از ما می‌شنوید، دوربین عکاسی خود را همراه داشته باشید، اینجا جذابیت‌های بی‌شماری از اقیانوس ابر تا گردش ستاره‌ها در شب وجود دارد که ثبت عکس‌های آن شما را شگفت‌زده خواهد کرد. فراموش نکنید که یکی از مرتفع‌ترین رصدخانه‌های کشور اینجاست و به دلیل نداشتن آلودگی نوری برای عکاسی در شب بسیار مناسب است.

اهل عکاسی کردن هستید؟ بهترین مکان های عکاسی در ایران را پیدا کنید.

عکاسی در طبیعت

اسب سواری

تصور کنید در دشت‌های سرسبز یا در دل جنگل، بتوانید سوارکاری کنید. این رویا در آلاشت به حقیقت می‌پیوندد. در واقع یکی از تفریحات آلاشت، اسب‌سواری است که اگر به این ورزش علاقه دارید، می‌توانید آن را تجربه کنید.

اسب سواری

طبیعت‌گردی

آلاشت و روستاهای اطراف آن یکی از مهم‌ترین مقاصد طبیعت‌گردی است. زیبایی‌های اینجا و وجود مناطق بکر باعث شده است که بسیاری از طبیعت‌گردان آلاشت را برای شب‌مانی انتخاب کنند. ضمن اینکه برای کمپ هم بسیار مناسب است.

پس اگر در تدارک سفر طبیعت‌گردی هستید، باید آلاشت را اولویت بگذارید. تجربه جاده‌های جنگلی، آبشارگردی، ماهیگیری، غرق شدن در دل اقیانوس ابر و… لذت‌هایی است که می‌توانید در طبیعت‌گردی خود تجربه کنید.

اگر عاشق طبیعت هستید، در همین استان پرجاذبه سری هم به کندلوس نوشهر بزنید.

طبیعت گردی

تماشای اقیانوس ابر

حتماً تصاویر شگفت‌انگیز از اقیانوس ابر را در مناطق مختلف دیده‌اید. شاید برایتان هم جالب باشد اگر بدانید که یکی از جاهایی که می‌توانید این پدیده زیبا را تماشا کنید، آلاشت و روستاهای اطراف آن است. کوهستانی بودن و ارتفاع زیاد این منطقه باعث شده که در زمان‌های خاصی از سال شاهد این بخش از زیبایی‌های طبیعت باشید.

یکی دیگر از جاهایی که می‌توانید خودتان را در اقیانوس ابر غرق کنید، شاهرود است.

اقیانوس ابر مازندران

اجاره اقامتگاه در آلاشت از ویلا تا بوم‌گردی و کلبه

اینکه آلاشت کجاست را از طریق مسیر دسترسی به شما معرفی کردیم. اما اگر قصد سفر به اینجا را دارید و می‌خواهید به دلیل فاصله نزدیک با تهران برای آخر هفته روی آن حساب کنید، حتماً در پیدا کردن اقامتگاه به مشکل خواهید خورد.

البته که در آلاشت چند اقامتگاه بوم‌گردی، ویلا و کلبه وجود دارد ولی نمی‌توانید انتظار داشته باشید که حتماً ظرفیت خالی داشته باشند.

برای اجاره ویلا در آلاشت یا انواع بوم‌گردی‌ها یک راه ساده وجود دارد؛ یعنی رزرو آنلاین اقامتگاه امکانی که جاباما به شما می‌دهد و از طریق سایت می‌‌توانید با جستجوی مقصد یعنی آلاشت، لیستی از اقامتگاه‌ها را در اینجا ببینید.

عکس‌ها و امکانات موجود در آن را بررسی کنید و مهم‌تر هزینه اقامت برای هر شب را مشاهده کنید. در نهایت اقامتگاه مورد نظر خود را به سادگی رزرو کنید.

اجاره اقامتگاه در آلاشت

پاسخ به پرسش‌های متداول درباره آلاشت کجاست

فاصله زیر آب تا آلاشت چقدر است؟

از زیرآب تا آلاشت حدود ۳۰ کیلومتر راه است.

زادگاه رضاشاه پهلوی کجاست؟

زادگاه رضاشاه خانه‌ای در آلاشت است که خانه‌ پدری او بوده است و در حال حاضر موزه مردم‌شناسی است.

فاصله آلاشت تا تهران چقدر است؟

آلاشت در نزدیکی تهران است و فقط ۴ ساعت تا رسیدن به آنجا زمان لازم است.

در آلاشت کجا کلبه اجاره کنیم؟

ساده‌ترین راه برای اجاره کلبه در آلاشت، از طریق سایت جاباما و به‌صورت آنلاین است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 2 =

دکمه بازگشت به بالا