جاباما

روستای لافت قشم همنشینی بادگیرها و کشتی‌ها

اگر به جنوب ایران سفر کرده باشید، حتما متوجه شده‌اید که آن‌جا هم مثل همه مناطق ایران زیبا است. اما این زیبایی در کنار لهجه شیرین و دلنشین و مهمان‌نوازی خارق العاده آن‌ها رنگ و بوی دیگری به خود گرفته است. برای تشویق شما به سفر به جنوب نمی‌توانیم وعده آب و هوای مطبوع یا جنگل‌های سرسبز و کوه‌های مه گرفته را بدهیم اما تا دلتان بخواهد جنوب پر است از غذا با عطر و طعم قوی، لباس‌های رنگارنگ، موسیقی دلنشین و راز آلود، بازارهای متفاوت و صد البته ساحل خلیج فارس با آن آبی بیکرانش.اگر جزیره قشم را با همه‌ی رنگ و لعابی که دارد  یکی از جاهای دیدنی خلیج فارس بدانیم، بندر لافت که به روستای لافت قشم معروف است و در قسمت غربی آن قرار دارد نگین آن است. از معماری لذت بخش خانه هایش گرفته تا آب انبار و گورستان تاریخی آن همه و همه هر بیننده‌ای را تحت تاثیر قرار می دهد. با ما همراه باشید تا شما را با ویژگی‌های این روستای بندری قشم آشنا کنیم.

روستای لافت قشم

معماری روستای لافت

وجود آب یکی از دلایل تجمع سکونتگاه‌های بشر از گذشته تا به حال بوده است. این روستای بندری هم به دلیل هم جواری با آب  از هزاران سال پیش وجود داشته است و حالا ساختاری خطی  و در امتداد ساحل دارد به گونه‌ای که همه ساختمان‌ها رو به ساحل دارند. بافت روستا ساختار قدیمی ود را حفظ کرده است و یکی از دلایل آن مرمت شدن هز چند سال یک بار این بناها به کمک روش‌هاس سنتی است.

پس از ورود به بافت سنتی و قدیمی این روستا، وجود بادگیرهای متنوع که از گذشته تا به حال برای استفاده از نسیم دریا و خنک سازی فضای زندگی مزین کننده خانه‌ها و ساختمان‌های این روستا بوده است بیشتر از هر چیز چشمان شما را به خود خیره می‌کند. شاید برای شماهم مثل خیلی‌های دیگر بادگیر یادآور کویر باشد، اما باید به شما بگویم که این سازه که ایده‌ای بکر برای خنک سازی محیط بوده است، هرچند با شکل و ظاهری متفاوت اما در سرتا سر اقیلم گرم ایران در زمان خودش کاربرد فراوان داشته است.

خانه‌های بومی این روستا که اکثرا به صورت حیاط مرکزی ساخته شده‌اند به همراه بادگیرهای چند طرفه‌شان، بسته به اندازه خانه‌ها و وضعیت مالی صاحبان آن‌ها، فرم و تزئینات متفاوتی دارند. بافت این خانه‌ها و کوچه‌های باریکی که آن‌ها را از هم جدا می‌کنند کاملا ارگانیک است و به کمک سایه‌‌ای که ایجاد می‌کنند شرایط محیطی برای افرادی که از کوچه‌ها می‌گذرند مساعدتر می‌کنند. جالب است بدانید که هیچ کوچه‌ بن‌بستی دراین بافت ارگانیک وجود ندارد و همه‌ این کوچه‌ها شما را به مکانی جدید هدایت می‌کنند.

معماری روستای لافت قشم

اسکله لافت قشم

مردان لافت از روزگاران گذشته تا به حال، با لنج‌های بادبانی به قصد تجارت یا ماهیگیری، دل را به اقیانوس می‌زدند. هنوز هم هستند پیرمردانی که به زبان‌های هندی، عربی، انگلیسی و … تسلط کاملی دارند و سینه‌شان پر از خاطرات آن روز‌ها و سفرهای دریایی‌شان. اسکله باستانی بندر لافت قشم، از نقاط دیدنی و باستانی استان هرمزگان و همچنین شهر قشم  در جنوب ایران است. در این بندر، آثار اسکله‌ای وجود دارد که پیشینه آن به دوران قبل از اسلام باز می‌گردد. طول این اسکله ۱۳۰ متر است و عرشه آن ۷ متر ضخامت دارد. دیوارهای سنگی روی اسکله که با سنگ‌ ساخته شده‌اند هم تا ۳ متر ارتفاع دارند.

آماده سفر به جزیره قشم هستید؟ در جاباما می‌توانید بهترین اقامتگاه‌های بوم گردی و خانه‌های قشم برای یک اقامت دلچسب را پیدا کنید و در مجله جاباما هم می‌توانید صفر تا صد جاهای دیدنی قشم را بخوانید!

اسکله بندر لافت

فاصله بندر لافت تا قشم

روستای لافت در شمال غربی جزیره قشم و قسمت شرقی جنگل‌های حرا قرار دارد . از شهر قشم ۶۰ کیلومتر فاصله دارد. قدمت این روستای بندری از جزیره قشم بیشتر است و برای سال‌های زیادی، مرکز جزیره‌ی قشم بوده است.

مسیر دسترسی به بندر لافت

برای اینکه خود را به روستای لافت قشم برسانید دو راه دارید: یکی از این راه‌ها این است که ابتدا خود را به شهر قشم برسانید و با خودرو شخصی یا تاکسی با گذر از جاده شمالی پس از ۶۰ کیلوگرم رانندگی خود را به لافت برسانید. این راه حدود ۴۵ دقیقه تا یک ساعت زمان می‌برد. راه بعدی از بندرعباس است: می‌توانید به کمک لندیگراف ماشین خود را به بندر برسانید و سپس وارد لافت شوید. این قسکت از جزیره فاصله کوتاهی به اندازه ۵-۶ دقیقه تا بندر دارد.

اگر راهی سفر به قشم هستید و ترجیح می‌دهید در هتل ساکن شوید، ما بهترین هتل های قشم از هر نظر را در مجله جاباما بررسی کرده‌ایم.

بازار بندر لافت

در همه‌ی شهرهای بندری ایران، از شمال گرفته تا جنوب، همیشه بازار‌هایی روزانه و فصلی وجود داشته است و کاسبان محلی و دستفروشان از طریق آن‌ها امرار معاش می‌کرده اند. برای کسانی که به زندگی شهری در شهرهای بزرگ زندگی می‌کند و عادت به گشت گذار در پاساژها با ویترین‌های رنگانگ دارند، گشت گذار و خرید از بازار‌های سنتی همیشه می‌تواند تجربه‌ی جالبی باشد. بازار بندر لافت هم یکی از آن‌هاست. در آن‌جا می‌توانید اجناس مختلف از خوراکی و عینک و کتونی گرفته تا لباس‌ها و زیورآلات محلی را پیدا کنید و سوقات خوبی با خود از جنوب بیاورید.

جاهای دیدنی بندر لافت

در درون و اطراف بندر لافت قشم، آثار تاریخی و اماکن دیدنی فراوانی وجود دارد. چاه‌های تلا، قلعه نادری و قلعه پرتغالی‌هل جاذبه‌های تارخی این روستا هستند. دو آب انبار برکه مانند، گنبد مدون و گورستانی تاریخی که دارای سنگ نوشته‌هایی با قدمت هزار سال هستند از جاهای دیدنی بندر هستند. جالب است بدانید که مرکزیت همه‌ی محله‌های این روستا یک مسجد قرار دارد. یکی از بهترین تجربه‌هایی که می‌توانید هنگام حضور در لافت داشته باشید دیدن غروب حیرت‌انگیز خورشید بر روی آب‌های نیلگون خلیج‌فارس است. رنگ‌هایی که در آن لحظه خواهید دید را هیج جای دیگری خواهید دید.

یکی از لذت‌های سفر به قشم چشیدن غذاهای تازه دریایی و دستپخت خاص جنوبی‌هاست. حالا که می‌خواهید به این جزیره جذاب سفر کنید، بهتر است در بهترین رستوران های قشم که معرفی کرده‌ایم، این طعم‌ها را بچشید.

جاهای دیدنی بندر لافت قشم

قلعه پرتغالی‌ها

همه‌ی ما از حضور پرتغالی‌ها در جزیره‌های جنوبی ایران و اتفاقات آن زمان اطلاعاتی داریم. قلعه پرتغالی‌ها نه تنها یادآور رشادت‌های مردان و زنان جنوبی است بلکه از لحاظ معماری و طراحی هم برای علاقه مندان به بناهای تاریخی جذابیت فراوانی دارد. قلعه پررتغالی در کنار گورستان تاریخی قرار دارد. این قلعه که به دستور دریانورد پرتغالی آلفونسو آلبرکرک ساخته شده  دارای دو حصار است و به دلیل اینکه این بندر در محلی دفاعی قرار داشته است، دارای ۴ برج در چهار گوشه‌ به ارتفاع حدود ۱۲ متر و دیوارهایی به قطر ۵ متر است.  این قلعه که دارای پلانی ۴ ضلعی است شامل فضاهایی مانند سربازخانه، آب انبار، انبارهای وسایل، زندان، کلیسا و … است.

قلعه پرتغالی های بندر لافت

بام لافت

 بین بافت قدیمی و جدید روستای لافت قشم، محلی موسوم به بام لافت است که یکی از دیدنی‌ترین قسمت‌های این روستا است. دیدن همزمان بافت قدیمی و جدید هم زمان یک مکان و مقایسه آن‌ها با هم دیگر در کم‌تر جایی دیده می‌شود. اگر اجاره ویلا یا رزرو هتل در قشم حتما در هنگام غروب و در تاریکی شب خود را به این مکان برسانید و از حضور در این مکان حیرت آور زندگی کنید.  

قلعه نادری لافت

در گذشته در نزدیکی اقامت‌ها، دژ‌های ساخته می‌شدند، که در هنگام جنگ و در زمان‌های خاص مامن مردم و غیر نظامی‌های می‌شد. قلعه نادری لافت، که به نام دژ روستا هم شناخته می‌شود، در جنوب روستا قرار دارد و تاریخ ساخت آن به زمان‌های خیلی دور بر می‌گردد. در درون این قلعه اثرات وجود آب انبار‌ها، برکه‌های آب و محل‌های تجمع آب شیرین دیده شده است.

قلعه نادری روستای لافت قشم

چاه‌ های تلا

اگر به روستای لافت قشم سفر کردید، به یاد داشته باشید که دیدن چاه‌های تلا را نباید از دست دهید. کف این چاه‌ها  با یک لایه گچ پوشانده شده است. وجود این گچ  آب را تا مدت زمان بیشتری سالم و خنک نگه می‌دارد. آب‌های سطحی این روستا معمولا در این چاه ها یا آب‌انبارها دخیره می‌شوند. تعداد این چاه‌ها به تعدار روز‌های سال است و ساکنان هر روز سال از یکی از این چاه‌ها استفاده می‌کنند.

چاه های تلا روستای لافت قشم

بهترین زمان سفر به بندر لافت

بندر لافت قشم مانند دیگر مکان‌ها در اقلیم گرم و مرطوب، فقط دو فصل دارد : یک فصل معتدل و یک فصل گرم. بهترین زمان برای سفر کردن به این روستای هیجان‌انگیز فاصله‌ی بین آبان ماه تا خرداد است و در  6 ماه دیگر در این روستا، خورشید  مهربانانه شما را در آغوش خواهد کشید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + شانزده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن