خراسان یکی از بزرگ‌ترین استان‌های شرقی ایران است که قُدَما آن را «خورآسان» می‌نامیدند. خراسان به معنی «سرزمین طلوع خورشید» است؛ جایی که خورشید از آن برمی‌خیزد و شعله‌های طلایی‌اش را به سراسر سرزمین‌مان می‌تابانَد. آنچنان که رودکی بزرگ در شعری می‌سراید:


از خراسان آن خورِ طاووس‌ وش/سوی خاور می‌خرامد شاد و خوش


کآفتاب آید به بخشش زی بره/روی گیتی سبز گردد یکسره


مهر دیدم بامدادان چون بتافت/از خراسان سوی خاور می‌شتافت


نیم روزان بر سر ما بر گذشت/چون به خاور شد ز ما نادید گشت


شهر مشهد در قلب خراسان جای گرفته است و سالانه هزاران گردشگر را از گوشه‌وکنار ایران و جهان به‌قصد سیاحت و زیارت به‌سوی خود می‌کشاند.


هر چه از زیبایی‌ها و دیدنی‌های مشهد بگوییم کم گفته‌ایم. این شهر میراث تاریخی و طبیعت بی‌نظیری دارد که تماشای آن‌ها در طول سفر، تجربه نو و متفاوتی برای شما رقم می‌زند.


راستی! برای سفر به این شهر مجبور نیستید منتظر تابستان یا زمستان بمانید؛ مشهد شهری چهارفصل است که آغوشش را در همه روزهای سال به روی مسافرانش باز می‌کند و بهتر است قبل از سفر به این شهر راهنمای کامل سفر به مشهد را مطالعه کنید.


نام مشهد برای بسیاری از مردم با نام حرم امام رضا گره‌خورده است؛ اما این شهر مکان‌های گردشگری بسیاری دارد که در طول سفرتان می‌توانید از آن‌ها بازدید کنید. برای آشنایی با ۳۲ مورد از جاهای دیدنی مشهد، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.


آرامگاه فردوسی


آرامگاه فردوسی

آرامگاه فردوسی، شاعر پرآوازه ایران در توس، شهری در نزدیکی مشهد قرار دارد. مقبره این شاعر بزرگ در طول سالیان طولانی بارها با خاک یکسان شد. بنایی که امروز به‌عنوان آرامگاه فردوسی می‌شناسیم به دست هوشنگ سیحون بر پایه طرحی از کریم طاهرزاده بهزاد در سال ۱۳۴۷ ساخته شد.


باغ توس در ۲۵ کیلومتری شمال غربی شهر مشهد قرار دارد و در مراجعه آن به جز آرامگاه فردوسی می‌توانید از تندیس این شاعر بزرگ، استخر، کتابخانه، موزه، آرامگاه مهدی اخوان ثالث و آرامگاه محمدرضا شجریان نیز دیدن کنید.


مسجد گوهرشاد


مسجد گوهرشاد

مسجد گوهرشاد در ضلع جنوبی حرم امام رضا قرار دارد و در دوران تیموریان به دستور گوهرشاد بیگم همسر شاهرخ تیموری ساخته شد.


این مسجد که یکی از پربازدیدترین مساجد ایران به شمار می‌رود، با معماری شگفت‌انگیز خود هر ساله هزاران دوستدار تاریخ و فرهنگ ایران را به خود می‌خواند. گنبد، مناره‌ها، کاشی‌کاری‌های زیبا و شیوه معماری مسجد گوهرشاد، این بنا را به یکی از شاهکارهای معماری ایران در عصر تیموریان تبدیل کرده است.


برج رادکان چناران


برج رادکان چناران

اگر می‌خواهید به دیدن برج رادکان که مردم منطقه به آن میل رادکان می‌گویند بروید، باید ۷۴ کیلومتر از شمال مشهد دور شوید و خودتان را به روستای چناران و سپس، جاده قوچان برسانید.


این برج تاریخی با بدنه استوانه‌ای و گنبد مخروطی× حدود ۲۵ متر طول دارد و قدمت آن به قرن هفتم هجری و دوره ایلخانان می‌رسد. نامی از سازنده برج رادکان در تاریخ نیامده است؛ اما برخی خواجه نصیرالدین توسی را بانی ساخت این برج می‌دانند.


برخی از مورخین معتقدند برج رادکان ابزاری برای فعالیت‌ها و تحقیقات نجومی بوده و برخی دیگر می‌گویند این بنا به عنوان آرامگاه بر روی گور زنی به نام مطلع‌الشمس ساخته شده است.


البته باتوجه‌به رواج علم نجوم در دوره ایلخانان، گزینه اول محتمل‌تر به نظر می‌رسد. دلیل ساخت این برج تاریخی هر چه باشد، تماشای آن به‌خصوص در شب‌های پرستاره خالی‌ازلطف نیست.


خانه ملک مشهد


خانه ملک مشهد

مشهد هم مثل کاشان، اصفهان و بسیاری دیگر از شهرهای ایران خانه‌های تاریخی زیادی دارد که گردشگران در سفر به این شهر می‌توانند از آن‌ها بازدید کنند.


یکی از این خانه‌های تاریخی، خانه ملک مشهد است که سکونتگاه حاج حسین ملک، مردی نیکوکار و بسیار ثروتمند بوده است. این خانه در ضلع شرقی خیابان امام خمینی مشهد قرار دارد و معماری آن تلفیقی از معماری سنتی و اروپایی است.


در حال حاضر این خانه به ثبت آثار ملی ایران رسیده است و کارگاه‌های مختلفی مثل کارگاه فرش و گلیم، کارگاه و سفال و لعاب‌کاری، کارگاه تذهیب و مینیاتور و... در اتاق‌های مختلف آن دایر است و گردشگران می‌توانند همه‌روزه از ساعت ۸ صبح تا ۶ عصر از آن‌ها بازدید کنند.


آرامگاه نادرشاه افشار


آرامگاه نادرشاه افشار

نادرشاه افشار، بنیان‌گذار سلسله افشاریان و یکی از مقتدرترین پادشاهان ایرانی بود که در دوران پادشاهی او شهر مشهد به‌عنوان پایتخت ایران انتخاب شد.


نادرشاه را ناپلئون شرق می‌نامیدند؛ زیرا در دوره حکومتش توانست سرزمین‌های ازدست‌رفته ایران را پس بگیرد و دهلی و ترکستان را فتح کند.


با همه این فتوحات و کشورگشایی‌ها، نادرشاه هم مثل هر انسان دیگری نتوانست از مرگ بگریزد و در سال ۱۱۶۰ هجری قمری به دلیل توطئه افسرانش کشته شد.


پیکر نادرشاه را پس از قتل به آرامگاهی در مشهد انتقال دادند که خودش پیش از مرگ ساخته بود. این آرامگاه پس از چندین بار تخریب، در سال ۱۳۳۴ به همت هوشنگ سیحون و ابوالحسن صدیقی بازسازی شد.


آرامگاه نادرشاه در ضلع شمال غربی چهارراه شهدا (نادری) قرار دارد. مجسمه نادرشاه سوار بر اسب به همراه سربازانش که به دست ابوالحسن صدقی ساخته شد، هنوز می‌تواند جلال و شکوه دوران پادشاهی او را یادآوری کند.


در بازدید از آرامگاه نادرشاه می‌توانید از موزه نادری و همچنین آرامگاه محمدتقی خان پسیان (سردار خراسان) دیدن کنید.


حمام شاه


حمام شاه

حمام شاه مشهد به حمام مهدی‌قلی بیگ و موزه مردم‌شناسی هم معروف است.  این حمام که در دوران صفویه ساخته شده، یکی از جاذبه‌های دیدنی مشهد به شمار می‌رود.


این حمام که یکی از بزرگ‌ترین حمام‌های ایران است، معماری بی‌نظیری دارد و از بخش‌های مختلفی مثل سربینه، هشتی، گرم‌خانه، آتش‌خانه و چاله‌حوض تشکیل شده است.


نقاشی‌های زیبا و کاشی‌کاری‌های سربینه به این حمام جلوه‌ای بی‌نظیر بخشیده که تماشای آن‌ها چشم هر انسانی را خیره خواهد کرد.


این حمام در سال‌های اخیر به موزه تبدیل شده است و در فضاهای مختلف آن لوازم قدیمی حمام و آرایش مثل بادکش حجامت، سنگ‌پا، سرمه‌دان، عطردان و... به نمایش گذاشته شده‌اند.


در بازدید از حمام شاه می‌توانید از غرفه‌های منسوجات، وسایل روشنایی، لوازم آماده‌سازی چای و قهوه و غرفه عکس‌های قدیمی هم دیدن کنید.


حرم امام رضا


حرم امام رضا

بسیاری از مسلمانان ایران و جهان برای زیارت حرم امام رضا به مشهد سفر می‌کنند. این شهر در ایام نوروز پذیرای بیش از ۱۰ میلیون مسافر می‌شود که می‌خواهد سال را در فضای معنوی حرم تحویل کنند. رواق، صحن و اطراف حرم امام رضا معماری اسلامی فوق‌العاده‌ای دارد و عمده تغییرات آن در دوره تیموریان انجام شده است.


در همین دوره بود که دو رواق دارالحفاظ و دارالسیاده، مدرسه پریزاد، مدرسه دو در و مدرسه بالاسر به مجموعه حرم اضافه شد؛ اما طلاکاری‌های گنبد حرم به دستور شاه‌عباس صفوی در سال ۱۰۰۹ هجری قمری انجام گرفت.


این حرم ۲ گلدسته و ۱۰ صحن دارد و بزرگان بسیاری چون شیخ بهایی، شیخ طبرسی، شیخ حر عاملی و پیر پالان‌دوز در نزدیکی مقبره امام رضا دفن شده‌اند.


مقبره خواجه ربیع


مقبره خواجه ربیع

خواجه ربیع که نام اصلی‌اش ربیع بن خثیم است، یکی از تابعین مشهور (کسانی که صحابه پیامبر را درک کرده‌اند) و همچنین از یاران حضرت علی بود که در سال‌های پایانی عمر خود در خراسان ساکن شد و همان‌جا درگذشت.


مقبره خواجه ربیع در دوره صفوی به دستور شاه‌عباس ساخته شد؛ اما بانی این کار شیخ بهایی بود. این آرامگاه در باغی در روستای حسین‌آباد خواجه ربیع قرار دارد و مسافرانی که به مشهد سفر می‌کنند، حتماً سری هم به این آرامگاه زیبا می‌زنند.


گنبد هارونیه


گنبد هارونیه

شهر توس زیبایی‌ها و شگفتی‌های بسیاری دارد که یکی از آن‌ها گنبد هارونیه است. این بنای عظیم قدیمی‌ترین مکان تاریخی شهر توس به شمار می‌رود و قدمت آن به طور دقیق مشخص نیست.


بسیاری از باستان‌شناسان معتقدند این گنبد زیبا نمی‌تواند قبل از حمله مغول به ایران ساخته شده باشد؛ زیرا بسیار بعید است مغولان از تخریب چنین بنایی چشم‌پوشی کرده باشند.


نکته جالب دیگر درباره گنبد هارونیه این است که این بنا ارتباطی به هارون‌الرشید ندارد و توسط او ساخته نشده است. معماری این بنا در عین سادگی، بسیار زیبا و چشم‌نواز است و تماشای آن به دوستداران فرهنگ و هنر ایران توصیه می‌شود.


مدرسه عباس‌قلی خان


مدرسه عباس‌قلی خان

بسیاری از آثار تاریخی شهر مشهد در دوره صفویان ساخته شده است و مدرسه عباس‌قلی خان هم یکی از همین آثار است.


مدرسه علمیه عباس‌قلی خان شاملو در قرن ۱۱ هجری قمری توسط خان عباس‌قلی بیگلربیگی ساخته شد که هنوز هم پس از سال‌های بسیار پذیرای طلاب و دانشجویان علوم دینی است. این مدرسه با آجر ساخته شده و کاشی‌کاری‌ها و مقرنس‌کاری‌های زیبایی دارد که دیدن آن‌ها خالی‌ازلطف نیست.


آرامگاه شیخ بهایی


آرامگاه شیخ بهایی

شیخ بهایی یکی از دانشمندان عرب‌تبار ایرانی بود که در علوم مختلفی چون ریاضیات، نجوم، مهندسی، فلسفه و فیزیک توانا بود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید شیخ بهایی یکی از اولین منجمانی بود که پیش از نظریه کوپرنیک امکان حرکت زمین را مطرح کرد.


شیخ بهایی در سال‌های آخر عمر خود (از ۵۳ تا ۵۷ سالگی) به‌عنوان شیخ‌الاسلام اصفهان در دربار شاه‌عباس صفوی خدمت کرد و پس از فوت، پیکرش بنا به وصیت خودش به مشهد منتقل و در نزدیکی حرم امام رضا دفن شد.


آرامگاه شیخ بهایی در داخل حرم امام رضا و در رواقی به نام شیخ بهایی قرار دارد. این رواق پیش از مرگ، محل تدریس او بود و فضای داخلی آن با کتیبه‌های خوشنویسی و آینه‌کاری‌های زیبا تزیین شده است.


خانه کوزه کنانی


خانه کوزه کنانی

خانه کوزه کنانی یکی از زیباترین خانه‌های تاریخی مشهد است که قدمت آن به دوره قاجار برمی‌گردد. این خانه با معماری بدیع و منحصربه‌فرد خود در محله چهارباغ قرار دارد. این خانه در طول دوران خود وقایع بسیاری را دیده و آدم‌های مختلفی در آن ساکن بوده‌اند.


وقتی این خانه ساخته شد، در ابتدا محل زندگی یکی از اشراف قاجار بود. سپس سرکنسول روس و پس از مدتی کنسولگری آمریکا صاحب این خانه شدند تا اینکه فردی به نام حاج مهدی کوزه کنانی که یکی از تجار معروف مشهد بود، این خانه را از آمریکایی‌ها خرید.


پس از مرگ آقای کوزه کنانی، وارث او این خانه را به یک هیئت مذهبی فروختند و به همین دلیل خانه کوزه کنانی مدتی حسینیه بود تا در سال ۸۲ پس از ثبت این خانه در فهرست آثار ملی ایران به موزه مشروطیت تغییر کاربری داد.


باغ خونی


باغ خونی

نگران نباشید! این باغ چیز ترسناکی ندارد و با ورود به آن قرار نیست خون و خون‌ریزی ببینید!


برخی از مورخان دلیل نام‌گذاری این باغ را به چشمه‌ای که از آن می‌گذشت نسبت می‌دهند. بنا به گفته آن‌ها، خون یا خین در زبان پهلوی به معنی چشمه است و باغ خونی در اصل همان «باغ چشمه» بوده است.


البته باتوجه‌به اینکه زمانی کنسولگری روس‌ها در این باغ قرار داشت، مردم محلی معتقدند روس‌ها پس از به توپ بستن مسجد گوهرشاد برخی از اجساد را در این باغ دفن کرده‌اند و نام باغ خونی از این اتفاق غم‌انگیز نشئت‌گرفته است.


با وجود این روایت‌ها، امروز باغ خونی یکی از جاهای دیدنی مشهد به شمار می‌رود که گردشگران بسیاری هر سال به بازدید آن می‌روند. این باغ فضایی به مساحت ۶۵۰۰ مترمربع دارد و از ۳ ساختمان موجود در آن تنها یکی باقی‌مانده است و دو تای دیگر تخریب شده‌اند.


خانه پیشه‌وران


خانه پیشه‌وران

خانه پیشه‌وران یکی دیگر از خانه‌های تاریخی مشهد است که کسی از زمان دقیق ساخت آن خبر ندارد؛ اما به نظر می‌رسد قدمت آن به اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی برگردد.


این خانه دیوارهای آجرچین دارد و سقف و در و پنجره‌های آن از چوب ساخته شده است. حوضی آبی و زیبا که در زیر سایه درختان حیاط خانه آرمیده است، آرامش این فضا را دوچندان می‌کند.


آرامگاه پیر پالان‌دوز


آرامگاه پیر پالان‌دوز

شیخ محمد مقتدی کاردهی مشهور به پیر پالان‌دوز، یکی از عرفای مذهب ذهبیه بود. او با وجودی که شیخ بود؛ اما برای گذران زندگی پالان‌دوزی می‌کرد و به همین دلیل به این نام مشهور شد. پیر پالان‌دوز در شهر مشهد خانقاهی نیز ساخته بود.


اولین‌بار شاه محمد خدابنده صفوی (پدر شاه‌عباس) دستور داد تا روی مقبره پیر پالان‌دوز آرامگاهی بسازند. این بنا که در ضلع شرقی حرم اما رضا قرار گرفته است، معماری چشم‌نوازی دارد و با آجر و کاشی‌های سفید و فیروزه‌ای تزیین شده است.


میل اخنگان


میل اخنگان

میل اخنگان برجی ۱۷ متری است که گنبدی مخروطی دارد و روی آن با کاشی‌های فیروزه‌ای و لاجوردی تزیین شده است. مورخان می‌گویند قدمت این برج به قرن نهم و دوره تیموریان می‌رسد. این برج در واقع یک مقبره است؛ اما از هویت فرد مدفون در آن اطلاعی در دست نیست.


برای بازدید از میل اخنگان باید ۲۲ کیلومتر از شمال شهر مشهد دور شوید و خودتان را به روستای اخنگان برسانید.


گنبد خشتی


گنبد خشتی

این گنبد خشتی جدا از تاریخی بودن، یک بنای مذهبی به شمار می‌آید و پیکر  سلطان محمد از نوادگان امام موسی‌بن‌جعفر در آن دفن شده است.


زمان ساخت این بنا مانند بسیاری از ابنیه مشهد به دوره تیموریان برمی‌گردد که البته در دوران صفویان و قاجاریان تغییراتی در آن صورت‌گرفته و بازسازی شده است. در واقع گنبد خشتی و بقعه این زیارتگاه در دوران شاه‌عباس ساخته شده و این گنبد، گلدسته و کاشی‌کاری ندارد.


برای بازدید از گنبد خشتی باید خودتان را به خیابان طبرسی، بازارچه احسان و کوچه خشتی برسانید.


مسجد ۷۲ تن


مسجد ۷۲ تن

مسجد ۷۲ تن یکی از زیباترین مساجد مشهد است که در نزدیکی حرم امام رضا قرار دارد. این مسجد که در اواخر دوران شاهرخ شاه ساخته شده، بقعه‌ای شامل یک گنبد، دو مناره و یک ایوان است که بنا به گفته مورخان، در ابتدا امیر غیاث‌الدین ملک‌شاه در آن دفن شده بود. کاشی‌کاری‌های این بنا از بهترین نمونه‌های کاشی‌کاری دوره تیموری و صفوی است.


پارک ملت


پارک ملت

اگر از آن دسته افرادی هستید که تفریح در طبیعت را به گشت‌وگذار در کوچه‌پس‌کوچه‌ها و تماشای بناهای تاریخی ترجیح می‌دهید، در سفر به مشهد بازدید از پارک ملت را فراموش نکنید.


این پارک یکی از قدیمی‌ترین و زیباترین پارک‌های مشهد است که ۷۲ هکتار مساحت دارد و انواع تفریحات و زمین‌های ورزشی در محوطه آن ساخته شده است. زمین تنیس، زمین چمن فوتبال، بسکتبال، والیبال و بزرگ‌ترین استخر روباز مشهد تنها بخشی از فضاهای ورزشی پارک ملت است.


شهربازی این پارک هم یکی از تفریحات هیجان‌انگیزی است که نمی‌توانید از خیر آن بگذرید! این شهربازی که در سال ۱۳۵۱ تأسیس شده، بزرگ‌ترین چرخ‌وفلک خاورمیانه را در خود جای‌داده است که تجربه آن خالی‌ازلطف نیست.


کشتی صبا، جامپینگ، قطار، هلی‌کوپتر، کشتی دوقلو، آکروجت و... از جمله وسایل بازی این شهربازی هستند که کودکان و بزرگسالان می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.


بوستان مینیاتوری


بوستان مینیاتوری

پارک مینیاتوری یکی از جذاب‌ترین دیدنی‌های مشهد است که در سفرتان به این شهر حتماً باید به دیدن آن بروید. پارک مینیاتوری در سال ۱۳۹۵ افتتاح شد و یکی از بهترین نمونه‌های پارک‌های مینیاتوری در جهان شناخته می‌شود.


در این پارک ۵۸ ماکت از بناهای تاریخی ایران وجود دارد. آرامگاه فردوسی، آرامگاه عطار، سد کارون، باغ شازده ماهان، تخت‌جمشید و... نمونه‌هایی از این ماکت‌ها هستند.


خلاصه اینکه در بوستان مینیاتوری مشهد یک ایران کوچک وجود دارد که تماشای آن می‌تواند لذت سفرتان را دوچندان کند.


پارک کوه سنگی


پارک کوه سنگی

پارک کوه سنگی بعد از پارک ملت در رتبه دوم پارک‌های بزرگ مشهد قرار دارد. بسیاری از کسانی که به مشهد سفر می‌کنند گشت‌وگذار در پارک کوه سنگی را حتماً در برنامه‌های خود می‌گذارند و چند ساعتی را صرف لذت‌بردن از طبیعت زیبای این بوستان می‌کنند.


پارک کوه سنگی تا سال ۱۳۱۰ منطقه‌ای بکر و طبیعی بود و یکی از ییلاقات مشهد به شمار می‌رفت؛ اما به‌مرور امکاناتی مثل استخر، سالن آمفی‌تئاتر، موزه، شهربازی و... در این منطقه ساخته شد که این پارک را به یکی از قطب‌های گردشگری مشهد تبدیل کرد.


پارک کوه سنگی در شب نورپردازی زیبا و چشم‌نوازی دارد و بازدید از آن خاطره‌ای خوش از سفر به مشهد برایتان می‌سازد.


پارک ارم


پارک ارم

پارک ارم مشهد حدود ۱۰ کیلومتر با حرم امام رضا فاصله دارد و به همین دلیل به یکی از شلوغ‌ترین پارک‌های مشهد تبدیل شده است. این پارک نسبت به پارک ملت قدمت کمتری دارد و در سال ۱۳۸۶ تأسیس شده است.


درختان بلند و سربه‌فلک‌کشیده، آب‌نمای چشم‌نواز و زیبا و همچنین دریاچه بخشی از جاهای دیدنی پارک ارم هستند. این پارک یک شهربازی بسیار جذاب دارد که می‌تواند خاطره‌ای خوش برای کودکان بسازد.


باغ ملی


باغ ملی

باغ ملی در خیابان امام خمینی (ارگ) قرار دارد و دسترسی به آن بسیار آسان است. باوجوداینکه این پارک در مرکز شهر مشهد واقع شده است؛ اما وجود درختان سرافراز و خنکای فضای داخلی پارک، آرامشی به شما می‌بخشد که باورتان نمی‌شود!


در باغ ملی سردیس برخی از مشاهیر ایرانی وجود دارد. همچنین وجود وسایل بازی کودکان امکان تجربه‌ای جذاب را برای کودکانتان می‌سازد.


البته به این نکته توجه کنید که به دلیل نزدیکی باغ ملی به مرکز شهر و عدم وجود پارکینگ در نزدیکی این پارک، بهتر است برای بازدید از باغ ملی از تاکسی یا سایر وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید.


مجتمع گردشگری چالی دره


مجتمع گردشگری چالی دره

چالی دره با آب‌وهوای دل‌انگیز و دریاچه بی‌نظیرش یکی از مجتمع‌های تفریحی اطراف مشهد به شمار می‌رود که در طرقبه قرار دارد. غواصی، قایق‌سواری، ماهیگیری، لنج‌سواری، اسکی روی آب و... از جمله تفریحاتی هستند که در چالی دره به آن‌ها دسترسی دارید.


طرقبه و شاندیز


دو شهر طرقبه و شاندیز پرطرف‌دارترین مکان‌های تفریحی مشهد هستند که در سفر به این شهر حتماً باید سری به آن‌ها زد. مجتمع چالی دره، روستای گنگ و روستای جاغرق از جذاب‌ترین مکان‌های تفریحی طرقبه هستند.


شاندیز اما بیشتر به کباب‌های خوشمزه و لذیذش معروف است. پیست موتورسواری، اسکی روی یخ و پاراموتور هم از دیگر تفریحاتی هستند که در شاندیز به آن‌ها دسترسی دارید.


اگر اهل طبیعت‌گردی و قدم‌زدن در دل روستاهای بکر هستید، طرقبه انتخاب بهتری برای شماست اما اگر به خوش‌گذرانی و تفریحات هیجان‌انگیز علاقه‌ دارید، حتماً بین شاندیز و طرقبه، شاندیز را انتخاب کنید.


جنگل جیغ


جنگل جیغ

اگر جگر شیر ندارید به جنگل جیغ نروید! باورنکردنی به نظر می‌رسد؛ اما اغلب کسانی که شب‌های جنگل جیغ را دیده‌اند می‌گویند از دل این جنگل‌ صدای جیغ‌های زنی به گوش می‌رسد که بسیار مخوف و عجیب است.


علی‌رغم داستان‌هایی که مردم محلی برای این صدای جیغ‌های ممتد ساخته‌اند، برخی محققان می‌گویند هجوم نوعی جیرجیرک به این منطقه و صدای آوازخواندن آن‌ها در طول شب باعث ایجاد این صدا می‌شود.


بااین‌همه اگر اهل هیجان و داستان‌های ترسناک نیستید، این خبر خوش را به شما می‌دهیم که روزها خبری از زن جیغ‌کشان جنگل جیغ نیست؛ بنابراین با خیال راحت می‌توانید به دیدن این جنگل بروید و در میان درختان و طبیعت بی‌نظیر آن گردش کنید.


سرزمین موج‌های آبی


سرزمین موج‌های آبی

سرزمین موج‌های آبی مشهد در منطقه قاسم‌آباد واقع شده است و اولین پارک آبی ایران به شمار می‌رود. این پارک آبی با داشتن دو بخش مجزای بانوان و آقایان این امکان را فراهم کرده تا خانواده‌ها بتوانند از فضای هیجان‌انگیز آن استفاده کنند و به شنا و تفریح بپردازند.


سرسره‌های جذاب، استخر موج، حمام سنتی، جکوزی، اتاق ماساژ، رستوران، فست‌فود، کافی‌شاپ و... تنها بخش کوچکی از تفریحات سرزمین موج‌های آبی است که یک روز خاطره‌انگیز و رؤیایی را برای شما می‌سازد.


پارک وکیل‌آباد


پارک وکیل‌آباد

خانه ملک را که یادتان هست؟ پارک وکیل‌آباد یکی دیگر از مکان‌هایی است که حاج حسین ملک آن را وقف مردم مشهد کرد. این پارک یکی از جذاب‌ترین پارک‌های مشهد است که امکانات فراوانش، آن را به یک پارک خانوادگی ایدئال تبدیل کرده است. سرویس بهداشتی، آبخوری، فضای بازی کودکان، شهربازی، آلاچیق و وجود پارکینگ، بخشی از امکانات این پارک است.


باغ وکیل‌آباد دریاچه زیبایی دارد که در فصل‌های مختلف سال، به‌خصوص در برگ‌ریزان پاییز جلوه بی‌نظیری پیدا می‌کند.


آبگرم شاهان گرماب فریمان


آبگرم شاهان گرماب فریمان

برای آب‌تنی‌کردن در آبگرم شاهان گرماب فریمان باید ۱۳۰ کیلومتر از جنوب شرقی مشهد دور شوید و خودتان را به روستای سفید سنگ از توابع شهر فریمان برسانید.


این چشمه آبگرم خواص درمانی بی‌شماری دارد و تنها چشمه آبگرم قابل شرب در ایران است. دمای این چشمه به حدود ۴۸ درجه سانتی‌گراد می‌رسد و می‌تواند در بهبود بیماری‌هایی مثل گرفتگی عروق، دردهای مفصلی، رماتیسم، اگزما و بیماری‌های پوستی مؤثر باشد.


بازار رضا


بازار رضا

هر سوغاتی که می‌خواهید از مشهد برای دوستان و آشنایانتان ببرید را می‌توانید در بازار رضا پیدا کنید. این بازار در سال ۱۳۵۵ تأسیس شد و هنوز هم یکی از جذاب‌ترین مراکز خرید مشهد به شمار می‌رود.


در این بازار از نخودچی و کشمش و نبات و زعفران تا مهر و سجاده و انگشتر فیروزه فروخته می‌شود. معماری سنتی بازار حال و هوای متفاوتی به آن داده است و نزدیکی آن به حرم امام رضا باعث شده تا این بازار به یکی از شلوغ‌ترین نقاط مشهد تبدیل شود.


بازار عباس‌قلی خان


بازار عباس‌قلی خان

بازار عباس‌قلی خان مشهد یکی از قدیمی‌ترین بازارهای مشهد است که آن را با نام کاروان‌سرای عزیزالله اف هم می‌شناسند. این بازار با معماری قدیمی و اتاق‌های تو در توی آن، می‌تواند برای کسانی که به بافت قدیمی شهرها علاقه دارند بسیار جذاب باشد.


مرکز خرید مشهد مال


مرکز خرید مشهد مال

مرکز خرید مشهد مال یکی از جدیدترین مراکز خرید مشهد است که در ۲۳ طبقه ساخته شده و شامل فروشگاه‌های مختلف، هایپرمارکت، شهربازی سرپوشیده، سالن سینما، رستوران، فودکورت و یک هتل ۵ ستاره است. این مرکز تجاری در بلوار امام سجاد قرار دارد و بسیاری از برندهای معروف، محصولات خود را در آن عرضه می‌کنند.


بهترین روش برای اجاره اقامتگاه در مشهد


بهترین روش برای اجاره اقامتگاه در مشهد

بهترین روش برای اجاره اقامتگاه در مشهد مراجعه به سایت جاباما است. در این سایت انواع اقامتگاه‌ها از ویلا و خانه بوم‌گردی تا آپارتمان‌های اجاره‌ای برای رزرو در دسترس است و شما می‌توانید تنها با چند کلیک به‌صورت کاملاً آنلاین محل اقامتتان در سفر را رزرو کنید.


امکان بررسی نظرات مهمانان قبلی، امتیاز، فهرست کامل امکانات هر اقامتگاه، لوکیشن و... به شما کمک می‌کند تا انتخاب هوشمندانه‌تری داشته باشید و بهرین هتل‌ مشهد را برای اقامت انتخاب کنید.


پشتیبانی همه‌روزه از ساعت ۷ صبح تا ۲ بامداد، امکان دیگری است که جاباما به کاربرانش داده تا بتوانند با آسودگی و خیال راحت‌تری سوئیت مشهد خود را رزرو کنند و سفری راحت داشته‌باشند.


 پاسخ به سؤالات متداول درباره جاهای دیدنی مشهد


جاهای تفریحی مشهد کجاست؟

طرقبه، شاندیز، پارک کوه سنگی، بازار رضا، پارک وکیل‌آباد و... تنها بخشی از مکان‌های تفریحی و گردشگری مشهد است که در سفر به این شهر حتماً باید از آن‌ها بازدید کنید.

کدام یک از دیدنی‌های مشهد معروف‌تر است؟

بهترین زمان سفر به مشهد چه وقتی است؟