راوی: رابینو زنگانه


من رابینو هستم، یک طبیعت‌گرد که تقریبا هیچ آخر هفته‌ای را بدون گشت و گذار کشف دیدنی‌های جدید نمی‌توانم به آخر برسانم. در این پست قصد دارم شما را همراه خودم به یک سفر یک روزه به ییلاق فیلبند ببرم؛ جایی که بهشت گردشگران در فصل تابستان است، جایی بالاتر از ابرها، روستایی کوهستانی در استان مازندران که ممکن است حتی روزهای گرم مرداد در آنجا با پتو بخوابید.


با تجربه من از سفر به فیلبند همراه شوید.


فیلبند
عکس از رابینو

ییلاق فیلبند در منطقه‌ای کوهستانی و در ارتفاع بیش از ۲۰۰۰ متر در شهرستان بابل قرار دارد که از نظر تقسیمات جغرافیایی و سیاسی از توابع شهرستان بابل است اما از نظر مسیر دسترسی جاده در منطقه آمل قرار گرفته است.


مسیر تهران به فیلبند را چطور برویم؟


اگر از تهران به سمت فیلبند می‌روید در مرحله اول مقصد شما جاده هراز است و بعد از حدود ۱۴۰ کیلومتر که از تهران دور شدید از فرعی روستای فیلبند مسیر شما تغییر می‌کند و در میان جاده ای آسفالته از میان روستاهای متعددی عبور خواهید کرد تا به منطقه جنگلی برسید و در نهایت به فیلبند خواهید رسید.


روستای فیلبند حدود ۸۶ کیلومتر با شهر بابل و ۵۶ کیلومتر با آمل فاصله دارد که اگر از آمل به فیلبند می‌روید، حدود ۳۰ کیلومتر از مسیر را جاده فرعی خواهید رفت. کیفیت جاده فرعی چندان مناسب نیست اما با هر خودروی سواری می‌توانید به فیلبند برسید. اگر می‌خواهید بدون مشکل به این ییلاق برسید چند راهی‌ها را از محلی‌ها بپرسید. چون خبری از تابلوهای مسیریابی نیست.


به ییلاق فیلبند که برسید، شگفت‌زده می‌شوید، این حسی است که نه فقط ما بلکه هر که به این منطقه می‌رسد دارد! زیبایی فیلبند حتی اگر هنوز غرق مه هم نشده باشد، باورنکردنی است؛ یک منطقه کوهستانی که با توجه به قرار گرفتن در ارتفاعی بالا خبری از جنگل های انبوه نیست و بیشتر منطقه استپ کوهستانی است و در اکثر مواقع زیر پایتان اقیانوس ابر را مشاهده خواهید کرد.


حالا تصور کنید غروبی که همراه شده است با اقیانوس ابر و هوای خنک همراه با نسیمی که صورت شما را نوازش می کند. رویایی بهتر از این در سر دارید؟


اگر دبنال مقصد زیبای دیگری در اطراف تهران می‌گردید، آن را اینجا و در بهترین ییلاق های اطراف تهران پیدا کنید.


سفر به فیلبند
عکس از رابینو

خاطرتان باشد قبل از اینکه سفرتان به فیلبند را شروع کنید حتما به فکر اجاره ویلا و اقامتگاه هم باشید. این کار را از قبل انجام بدهید، چون وقتی به فیلبند برسید، بسته به فصل ممکن است اصلا جای مناسبی را برای اقامت پیدا نکنید.فیلبند از نظر امکانات اقامتی و امکانات دیگر مانند نانوایی، سوپر مارکت، مواد لبنی و ... وضعیت بسیار مناسبی دارد. در همه کوچه و خیابان های روستای فیلبند حداقل یک سوپر مارکت پیدا می شود که بسیار مجهز هستند و همه مواد خوراکی در آنها پیدا می شود. خاطرتان باشد حتما از لبنیات محلی و نان محلی تازه خرید کنید تا صبحانه یا عصرانه ی متفاوتی را تجربه کنید.


اگر از ما بپرسید در سفر به فیلبند چه جاذبه هایی را ببینیم جواب ما این است. هیچ جاذبه ای بهتر از نشستن بر روی ایوان اقامتگاه و دیدن منظره اقیانوس ابر نیست.


اما برای اینکه حوصله‌تان سر نرود می‌توانید برنامه گشت و گذار در طبیعت اطراف را داشته باشید. در سفر به فیلبند دیدن این دو جا که در ادامه متن معرفی می‌کنم، از بهترین تجربه‌هایم بود! پیشنهاد می‌کنم حتما این دو مکان را در فیلبند ببینید.


جنگل های چلاو


یکی از رویایی‌ترین جنگل‌های شمال ایران جنگل‌های چلاو است. این جنگل‌ها که در محدوده هیرکانی قرار دارد جزو باستانی‌ترین جنگل‌های دنیا به شمار می‌رود و اغلب گونه‌های گیاهی هیرکانی یعنی سرخدار، بلوط، راش، ممرز و انجیلو را در دل خود جای داده است. اگر برنامه سفرتان برای اواخر شهریور است، می‌توانید از زیباترین رویداد طبیعی دنیا یعنی گاوبانگی دیدن کنید.


چطور گاوبانگی را ببینیم؟ با عمو پیر طاهر همراه شوید!


گاوبانگی یا به قول مازندرانی ها گوگوره فصل جفت‌گیری مرال‌ها(گوزن قرمز شمالی) و غرش مرال‌های نر برای تصاحب مرال ماده است که بسیار این رویداد حیرت‌انگیز و شگفت‌آور است. اما حتما باید یک راهنمای محلی و یا محیط‌بان همراه شما باشد.


برای تجربه این رویداد شما می‌توانید در اقامتگاه عمو پیر طاهر در منطقه چلاو اقامت داشته باشید و همراه با عمو پیر طاهر به گاوبانگی بروید. اما به یاد داشته باشید این رویداد فقط در اواخر شهریور قابل بازدید است.


کلبه زیبای عمو پیرطاهر جایی است که حداقل برای یک شب اقامت هم که شده باید امتحانش کنید! یک تجربه خالص خالص از زندگی روستایی، با طعم گرم نان محلی و مزه لبنیات تازه. آفتاب که روی تراس پهن می‌شود و شما که در تراس زیر نور آفتاب گرم و خنکی روستا خوابیده‌اید، انگار هزار هزار کیلومتر از همه دغدغه‌ها فاصله دارید، انگار نه مهم است که کجایید و نه مهم است که چه خبری در دنیا است!


چشمه لار فیلبند


در روستای فیلبند چشمه‌های زیادی وجود دارد که همگی بسیار زیبا هستند، یکی از بهترین و معروف‌ترین آن‌ها چشمه لار است، آب این چشمه معدنی و برای دردهای کلیوی مفید است، یکی از مواد معدنی موجود در آن فلوئور است که به تقویت استخوان‌های بدن کمک می‌کند. شاید باورتان نشود اما به نظر می‌رسد استفاده از آب این چشمه، باعث شده مردم روستا بسیار تنومند و قوی باشند.


گاوبانگی چیست
عکس از رابینو

نکات سفر :


اینجا چند نکته‌ای را می‌گویم که برای سفر به فیلبند باید بدانید.


۱- برای سفر به سمت فیلبند بعدازظهر یا شب را برای حرکت انتخاب نکنید. بهترین ساعت برای حرکت به سمت فیلبند صبح یا ظهر است.


۲- حتما قبل از برنامه ریزی سفر هواشناسی را چک کنید. زیرا سفر کردن به فیلبند هنگام باران بسیار کار خطرناکی محسوب می شود. بر اساس تجربه طلوع و غروب خورشید در فیلبند را به هیچ عنوان از دست ندهید.


۳- خرید لبنیات و ترشیجات محلی و همچنین نان تازه از نانوایی های فیلبند را در لیست ملزومات سفر قرار دهید.


۴- اگر در روزهای آفتابی به فیلبند سفر می کنید حتما همراه خود کلاه و عینک آفتابی و همچنین کرم ضدآفتاب به همراه داشته باشید.


۵- به هیچ عنوان در فیلبند به دنبال خرید زمین یا ملک نباشید چون مردم محلی فیلبند غیر از خود فیلبندی ها و بابلی ها به کسی دیگر زمین یا خانه نمی فروشند.


امیدواریم این پست به برنامه سفرتان به فیلبند کمک کند و سفر خوبی را تجربه کنید.لیدر سفر به فیلبند
عکس از رابینو

در بخش لیدر جاباما هر بار با تجربه یک لیدر، سفرگرد یا طبیعت‌گرد حرفه‌ای همراه می‌شویم و به یکی از دیدنی‌های ایران سر می‌زنیم. لیدرهای جاباما به شما نکات و رمز و رازهایی را می‌گویند که تنها از زبان یک آشنا به منطقه و حرفه‌ای می‌توانید بشنوید!