جاباما

نکات مهم و راهکارهای ویژه برای سفر با کودکان!

پیش از پا گذاشتن کودک به این دنیای خاکی، خداوند یکی از فرشتگانش را به نام مادر بر زمین فرستاد تا روح و جان کودک را با مهر درآمیزد. بله این مادران‌اند که شب‌ها خواب را بر چشمان خود حرام می‌کنند تا فرزندانشان در آسودگی هر چه بیشتر بخوابند. البته نمی‌توان نقش پدران را در تربیت و رشد کودک د نادیده گرفت اما به هر حال عشق مادرانه چیز دیگری است. مادران عزیز، این مقاله را به گونه‌ای تدوین کردیم که تا با رعایت نکات آن هنگام سفر با کودک خود، لذت و آرامش هر چه بیشتر را تجربه کنید. با جاباما همراه باشید.

با کودک خود کمی بیشتر حرف بزنید

اگر کودک شما بین ۳ تا ۶ سال دارد، حتما با فرزندتان درباره سفری که پیش رو دارید حرف بزنید. به قول معروف هوش نسل جدید خیلی بیشتر است و با کمی گفت و گو می‌توانید آن‌ها را کاملا آگاه کنید.

از جاهای دیدنی مقصد با آن‌ها سخن بگویید، عکس‌های آن جا را به او نشان دهید و کتاب‌ها یا فیلم‌هایی را از مقصد در اختیارش بگذارید. از دیگر کارهایی که می‌توانید انجام دهید، معرفی خوراکی‌ها و سوغاتی‌های لذیذ و بومی آن منطقه است. به طور مثال اگر مقصد سفر شما جزیره قشم است، می‌توانید تصاویر دلفین‌ها و جنگل‌های حرا را به فرزند دلبندتان نشان دهید و اطلاعاتی را در اختیارش بگذارید. تصاویر اقامتگاه های قشم را به او نشان دهید و در بگذارید تا در انتخاب محل اقامت او نیز مشارکت داشته باشد.

کودک عزیزتر از جان شما قطعا با صدف‌های ساحل می‌تواند تا مدت‌ها بعد از سفر نیز سرگرم شود، پس می‌توانید به او وعده خرید صدف‌هایی را که به عنوان یکی از اصلی‌ترین سوغات مردمان قشم به شمار می‌رود، بدهید.

سفر با کودک

برنامه‌ریزی حرف اول را می‌زند!

فراموش نکنید که در سفرهای خود مخصوصا سفر با کودک، حتما در اجاره اقامتگاه دقیق شوید. ما در جاباما با ارائه واحد اقامتی متنوع همراه با تصاویر، امکان بهترین انتخاب اقامتگاه را برای شما مادران عزیز فراهم کرده‌ایم.

از شنبه شروع نکنید!

یکی از کارهایی که نباید به لحظه‌های آخر موکول کنید، بستن چمدان است!

بله اگر شما یک مادر با فرزندی خردسال هستید و قصد سفر با کودک بازیگوش خود را دارید، هرگز بستن چمدان را  به آخرین لحظاتی که پیش رو دارید، واگذار نکنید.

در مجله جاباما، ما به طور مفصل به وسایل ضروری که خانم‌ها در سفر نیاز دارند پرداخته‌ایم و علاوه بر آن چک لیستی را درست کرده‌ایم که شما با دانلود آن می‌توانید بدون فراموش کردن نکته‌ای و از قلم انداختن وسایلی، چمدانتان را در سریع‌ترین زمان ممکن ببنید.

محض محکم کاری، در زیر لیستی از وسایلی که در سفر با کودکان خود باید به همراه داشته باشید را نوشته‌ایم با دقت آن‌ها را بخوانید و با توجه به نوع سفری که پیش رو دارید، آن‌ها را تهیه کنید.

لیست وسایل سفر با نوزاد

به جرات می‌توان گفت که اکثر خانواده‌های ایرانی بعد از بچه‌دار شدن تا مدت‌ها دور سفر و ماجراجویی را خط قرمز می‌کشند و قید آن را می‌زنند اما بهتر است بدانید که سفر کردن نه تنها برای روحیه‌ مادر مفید است بلکه کودک را با محیط و شرایط جدید آشنا می‌کند و از آن مهم‌تر سیستم دفاعی کودک را تقویت می‌کند.

فقط فراموش نکنید که وسایل ضروری سفر که در چک لیست زیر نوشته‌ایم را در سفر با نوزاد فراموش نکنید.

 • پوشک
 • پد زیرانداز
 • پتو
 • کیسه‌های پلاستیکی
 • کرم اگزمای پوشک
 • دستمال مرطوب
 • پستانک اضافی
 • شیر خشک
 • بطری آب
وسایل سفر نوزاد

لیست وسایل سفر با کودک دو ساله

در سفر با کودک ۲ تا ۶ ساله کمی کار ما راحت‌تر می‌شود اما به این معنا نیست که می‌توانید همچون دوران مجردی به تفریح بپردازید!

در سفر با کودک دو ساله باید کمی نگران سرگرم کردن آن باشیم زیرا این وروجک‌های بازیگوش به سرعت حوصله‌شان سر می‌رود و گریه ‌را از سر شروع می‌کنند و سفری که قرار بود مایه‌ی تفریح و آرامش شما باشد را به کابوسی وحشتناک تبدیل می‌کنند.

پس در جمع کردن وسایل سفر با کودک دو ساله نباید اسباب ‌بازی‌های محبوب آن‌ها را فراموش کرد. در فهرست زیر خلاصه‌ای از وسایل مورد نیاز برای کودکان دلبندتان را تهیه کرده‌ایم.

 • کلاه و ضد آفتاب مخصوص کودک
 • لیوان‌های نی‌دار
 • بطری‌های آب
 • ظروف غذای کودک
 • میان وعده‌های آماده
 • صندلی ماشین
 • کالسکه
 • اسباب‌بازی‌های مورد علاقه
 • داروهای مورد نیاز
 • دستمال مرطوب
لیست وسایل سفر

سفر با کودک در قطار

در سفرهای طولانی یکی از راه‌ حل‌های کاربردی، استفاده از قطار برای سفر با کودک است. ایستگاه قطار هر کودکی را شگفت‌زده می‌کند و او را برای ادامه سفر هیجان‌زده‌تر می‌کند. اینجاست که به عنوان یک مادر باهوش باید دست به کار شوید از این همه هیجان هوشمندانه به نفع خود استفاده کنید.

یکی از کارهایی که در سفر با کودک یا کودکان خود می‌توانید انجام دهید، طراحی بازی است.

می‌توانید آن‌ها را کنار پنجره بنشانید و با توجه به مسیری که پیش رو دارید بخواهید تعداد تابلوها یا درختانی را که می‌بینند و برای شما بشمارند و در پایان به آن‌ها جایزه‌ای دهید.

سفر با قطار

سفر با کودک در هواپیما

یکی از مکان‌هایی که استرس والدین را برای سفر زیاد می‌کند، هواپیما است.

در سفر با کودک و آن هم هوایی هر مادری استرس این را دارد که نکند فرزندش در هواپیما اذیت شود یا با ایجاد سر رو صدا و بازیگوشی آرامش را از دیگران سلب کند. خب چند تا راه‌حل کاربردی می‌تواند به کمک شما مادران عزیز بیایید تا در راه رسیدن به مقصد محبوبتان دیگر دغدغه‌ای نداشته باشید.

سفر با هواپیما

صندلی کودک، رفیق دیرینه مادران

یکی از راه‌هایی که هم شما در سفرهای هوایی لذت تمام و کمال را ببرید و هم کودکتان، استفاده از صندلی کودک است. کودک به محض دیدن صندلی و قرار گرفتن در آن، احساس آرامش خود را به دست می‌آورد.

مشارکت با همسر

در سفر‌های هوایی بهتر است کودکتان را در صندلی وسط قرار دهید. این کار نه تنها دسترسی به کودک را آسان‌تر می‌کند، بلکه احساس امنیت دوباره‌ای را به کودک می‌بخشد.

بازیگوشی چاره کار است!

بگذارید فرزند دلبندتان پیش از سفر تا می‌تواند بازی کند! بله یکی از چاره‌های کار برای آن‌که کودک در هواپیما شما را اذیت و خود را کلافه نکند، خوابیدن است.

هنگامی که کودک خسته شود به خوابی عمیقی فرو می‌رود و ممکن است تا اتمام پرواز همچنان خواب باشد و این شاید یکی از بهترین اتفاقات ممکن برای والدین باشد.

شلوار بلند را فراموش نکنید!

بله می‌دانیم که استفاده از شلوارهای بلند آن‌ها در فصول گرم سال برای فرزندتان و آن‌هم در سفر با کودک بسیار زجرآور است؛ اما همین شلوارهای بلند هستند که کودک شما را از بسیاری خطرها مانند نیش حشرات حفظ می‌کنند.

سفر با کودک در خودرو

کودکان در سفر می‌توانند رفتارهای متفاوت داشته باشند اما اکثرا از سفر رفتن بسیار هیجان‌زده می‌شوند مخصوصا اگر سفر با خوردو شخصی باشد. در سفر با خودرو شخصی باید مانند دیگر نوع سفرها چند نکته‌ای را رعایت کنید.

کودکان در سفر

تا می‌توانید، پیش بروید!

از توقف‌های غیر ضروری در سفر با کودک بپرهیزید. همان‌طور که سفر در ماشین می‌تواند برای فرزند دلبندتان جذاب باشد، طول سفر نیز می‌تواند به همان اندازه و حتی بیشتر از آن‌ این فرشته‌های کوچک را کلافه و اذیت کند.

لباس اضافی به همراه داشته باشید

اتفاق ممکن است همیشه پیش بیاید. در سفر با کودک ممکن است ناگهان در بطری آب باز شود و کل لباس‌های کودک را خیس کند و اگر در این مواقع لباس اضافی به همراه نداشته باشید؛ مجبورید خودرو را گوشه‌ای نگه دارید و از بین وسایل دنبال چمدان دختر یا پسر کوچولوی شیرینتان بگردید.

خوراکی چاره کار است

در سفرهای زمینی بهتر است، خوراکی‌ها آماده‌ای را به همراه داشته باشید زیرا کیفیت دست‌پخت یک مادر را در هیچ رستورانی نمی‌توان یافت.

انتخاب اقامتگاه در سفر با کودکان و نوزادان

۱- انتخاب مناسب مقصد

سفر با نوزادان و کودکان

زمانی که برای سفر با نوزادان و کودکان برنامه‌ریزی می‌کنید و می‌خواهید در اقامتگاه بمانید، در انتخاب‌هایتان دقت کنید. اول اینکه مقصد شما باید شرایط مناسبی داشته باشد. مثلا سفر در تابستان به شهرهای گرم و شرجی، برای کودکان آزاردهنده است. حتی هوای خیلی گرم می‌تواند باعث بیماری آنها شود. بنابراین اگر در فصل گرم سال قصد سفر دارید، مقاصد خیلی گرم را انتخاب نکنید. ضمنا در هوای گرم، حشرات مزاحم هم بیشتر هستند و احتمال دارد فرزندتان را نیش بزنند.

از طرف دیگر در ماه‌های سرد سال هم به شهرهای سردسیر سفر نکنید. اگرچه سفر با کودکان مانعی ندارد، اما محدودیت‌هایی را به وجود می‌آورد.

۲- امنیت اقامتگاه

سفر تفریحی مناسب کودکان

پس از رعایت برخی نکات و معیارها درباره شهر مقصد، باید مواردی را نیز درباره اقامتگاه رعایت کنید. یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در زمینه اقامتگاه مورد توجه قرار دهید، امنیت اقامتگاه است. اگرچه توجه به موضوع امنیت در همه شرایط مهم است اما زمانی که کودک همراهتان است، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

طبیعتا شما کودک را در خانه یا اقامتگاه تنها نمی‌گذارید، اما با این حال باید از محکم بودن درهای اقامتگاه اطمینان داشته باشید. به طوری که کودک نتواند به تنهایی در را باز کند. این موضوع درباره پنجره‌هایی که در ارتفاع کم واقع شده‌اند، هم صدق می‌کند.

زمانی که به اقامتگاه رسیدید، وسایلی را که می‌تواند برای کودک خطرناک باشد، از دسترس بردارید. مجسمه‌های سنگین، صندلی‌های بزرگ و وسایلی از این دست می‌توانند خطر به وجود بیاورند.

اگر اقامتگاه یا ویلایی که اجاره می‌کنید، استخر دارد، حواستان باشد کودک به تنهایی اطراف استخر نرود.

۳- رختخواب مناسب برای اقامتگاه

چطور با نوزاد و کودک سفر کنیم

در بیشتر اقامتگاه‌ ها، تختخواب یا رختخواب سنتی وجود دارد. اقامتگاه های خوب و معتبر هم همیشه رختخواب‌هایشان را تمیز نگه می‌دارند. اما با این حال بهتر است جانب احتیاط را رعایت کنید. پیش از سفر یک دست رختخواب جمع و جور و سبک برای کودکتان داخل چمدان بگذارید. اگر چمدانتان برای چنین رختخوابی جا ندارد، می‌توانید چند ملحفه تمیز با خود ببرید و این ملحفه‌ها را روی رختخواب کودک بیندازید.

علاوه بر رختخواب، لباس مناسب هم برای کودک با خود بردارید. اگر احتمال می‌دهید که اقامتگاه تان سردتر یا گرم‌تر از حد معمول باشد، لباس مناسب با این شرایط ببرید. علاوه بر این، اگر به شهری سفر می‌کنید که احتمال می‌دهید شب پشه کودکتان را نیش بزند، لباسی کاملا پوشیده برای آنها با خود داشته باشید. لباسی که سر تا پای کودک را بپوشاند و اجازه ندهد قسمتی از بدن کودک در معرض نیش زدن حشرات قرار داشته باشد. به همراه داشتن یک پشه‌بند کوچک جایی از شما اشغال نمی‌کند اما هنگام سفر با نوزدان و کودکان می‌تواند بسیار کاربردی باشد.

۴- غذای مناسب کودک

وسایل لازم برای سفر با نوزدان و کودکان

در سفر احتمالا ترجیح می‌دهید غذای همان شهر را بخورید. غذاهایی که گاهی اوقات مناسب کودکان نیست. بنابراین باید به فکر غذا درست کردن برای کودک باشید. زمانی که اقامتگاه اجاره می‌کنید، به احتمال زیاد وسایلی زندگی در آن وجود دارد. از جمله این وسایل اجاق گاز، یخچال و… است. بنابراین مشکلی برای درست کردن غذا نخواهید داشت. اما اگر کودکتان باید غذای خاصی بخورد، مواد غذایی لازم را با خود ببرید. (در صورتی که می‌دانید این خوراکی‌ها را در شهر مقصد پیدا نمی‌کنید).

علاوه بر این ظرف‌هایی مناسب برای درست کردن غذا کودک با خودتان ببرید. کودکان در ظرف خودشان راحت‌تر غذا می‌خورند.

۵- اسباب بازی برای کودکان

اسباب بازی مناسب سفر

زمانی که اجاره اقامتگاه را اینترنتی انجام می‌دهید، می‌توانید از شرایط و ویژگی‌های آن اطلاعات به دست بیاورید. این اطلاعات را از یادداشت‌ها و عکس‌های سایت متوجه خواهید شد. اگر هنگام اجاره، اقامتگاهی را پیدا کردید که حیاط و وسایل بازی دارد، برای کودکان ایده‌آل است. حتی اگر لازم است کمی بیشتر هزینه کنید، تا چنین اقامتگاهی اجاره کنید. با وجود وسایل بازی، حوصله کودکتان در زمان حضور در اقامتگاه سر نمی‌رود.

اما اگر چنین اقامتگاهی پیدا نکردید،حتما برای سفر با نوزدان و کودکان تعدادی اسباب بازی با خود ببرید. اسباب‌بازی‌های کوچکی که جای زیاد نمی‌گیرند در الویت هستند. علاوه بر این در مقصد می‌توانید اسباب‌بازی‌های ساده‌ای مثل توپ بخرید تا کودکتان ساعت‌ها با آن سرگرم شود.

در اقامتگاه به کودکان خوش می‌گذرد

مسافرت با نوزاد

اقامتگاه انتخابی عاقلانه و مناسب برای سفر با کودکان است. عموما اقامتگاه ها فضای بزرگی دارند، فضایی که کودکان به راحتی می‌توانند در آن بدوند یا بازی کنند. علاوه بر این وجود وسایلی مانند اجاق گاز و یخچال این امکان را به وجود می‌آورد که خودتان برای کودک غذا درست کنید. با این شرایط دیگر لازم نیست از سفرهای شیرین خانوادگی، زمانی که فرزندانتان کوچک‌اند، صرف‌نظر کنید. حتی ممکن است این سفرها، به شیرین‌ترین سفرهای عمرتان تبدیل شوند. بنابراین یه شما توصیه می‌کنیم تا حد امکان در سفر با نوزدان و کودکان سراغ اجاره اقامتگاه‌های محلی و خانه بوم گردی یا سوییت‌های آشپزخانه‌دار بروید.

آسودگی در سفر با کودک

همان‌طور که در ابتدای این مقاله اشاره کرده‌ایم، سفر رفتن هم روحیه مادر را تقویت می‌کند و هم کودکان را شاداب‌تر می‌کند. پس در سفر رفتن هیچ عذر و بهانه‌ای قبول نیست. در این راه جاباما نیز با فراهم کردن امکان اجاره ویلا و اقامتگاه مطلوب به صورت آنلاین، به کمک شما عزیزان آمده‌است. کافی است به وب‌سایت جاباما سری بزنید و اقامتگاهی رزرو کنید.

به عنوان یک مادر، خوشحال می‌شویم تجربه‌های شیرین خود را با ما به اشتراک بگذارید.

پریا اطمینان مقدم

مهندسی هستم نویسنده که از دنیای برنامه‌نویسی بار سفر بسته‌ام و در دنیای تولید محتوا غرق شده‌ام. سفر کردن بزرگ‌ترین لذت من است و در این راه سعی در به اشتراک‌گذاری تجربیاتم دارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن