حیف است اگر سفر بروید و غذاهای محلی آن منطقه را نوش جان نکنید. در واقع غذاهای هر منطقه بازتابی از شرایط جغرافیایی، فرهنگی، سلیقه و ذائقه مردمان آن سرزمین هستند. با این حساب، این غذاها فقط خوراک نیستند، بلکه راهنماهای لذیذی برای معرفی مقصد سفرمان به شمار می‌آیند. از این رو برخی از اقامتگاه های بوم گردی دست به کار شده‌اند و با غذاهای محلی اقامتگاه بومگردی از مهمانان خود پذیرایی می‌کنند. در این مقاله جاباما برخی از این اقامتگاه ها را به شما معرفی می‌کنیم تا در سفر هم اقامتگاهی آرام و مجهز داشته باشید و هم غذاهای خوش‌طعم میل کنید. با جاباما همراه باشید.اقامتگاه رنگین خانه تنکابن


شمال رفتن کلا بهانه نمی‌خواهد. خیلی از ما خصوصا پایتخت‌نشین‌ها در اولین فرصت از تعطیلات راهی شهرهای شمالی کشور می‌شویم تا کمی حالمان خوب شود. مسیر زیبا و سرسبز خودش یکی از اصلی‌ترین انگیزه‌ها برای سفر به شمال است. به مقصد هم که می‌رسیم تا چشم کار می‌کند یا سرسبزی جنگل روحمان را می‌نوازد یا آبی دریا.


یکی از زیباترین شهرهای شمال کشور، تنکابن است. این شهر که در غرب استان مازندارن واقع شده، فاصله کمی با استان گیلان دارد. اگر تصمیم دارید در تنکابن بمانید، انتخاب‌های متنوعی پیش روی شماست. یکی از بهترین اقامتگاه‌‌های تنکابن، اقامتگاه رنگین خانه است. رنگین خانه در باغی به مساحت ۵۰۰۰ مترمربع ساخته شده است. بنابراین چشم‌اندازی بی‌نظیر و سرسبز دارد.اما از همه اینها که بگذریم، می‌رسیم به غذاهای محلی اقامتگاه بومگردی که در این اقامتگاه برای مهمانان سرو می‌شود. اگر طرفدار غذاهای خوش‌رنگ و بوی شمالی هستید، خوراک‌های این اقامتگاه را از دست ندهید. خوردن غذاهای محلی شمالی آن هم در بالکن باصفای رنگین خانه، اقامت شما در این اقامتگاه را دلپذیرتر می‌کند.


غذاهای محلی اقامتگاه بومگردی رنگین خانهاقامتگاه خانه نسا تنکابن


اقامتگاه دیگری که برای میل کردن غذاهای شمالی پیشنهاد می‌کنیم، اقامتگاه خانه نسا تنکابن است. شاید دلیل وجود اقامتگاه‌هایی با غذاهایی به این خوشمزگی در تنکابن، موقعیت این شهر باشد. همان‌طور که اشاره شد تنکابن در نزدیکی گیلان واقع شده است. این موقعیت باعث شده که شما در تنکابن علاوه بر غذاهای مازندرانی، غذاهای خوشمزه گیلانی را هم پیدا کنید.


اقامتگاه خانه نسا تنکابن یک کلبه چوبی و خشتی و بسیار دنج و صمیمی است. زمانی که از پنجره اقامتگاه بیرون را نگاه می‌کنید، منظره زیبای روستا حالتان را خوب می‌کند. میزبان این خانه رفتار مهربان و دوستانه‌ای دارد. از مهربانی‌هایش همین بس که با عشق و علاقه لذیذترین غذاهای محلی اقامتگاه بومگردی را برای صبحانه، ناهار و شام مهمانان آماده می‌کند.غذاهای محلی اقامتگاه بومگردی نسا تنکابن
اقامتگاه تیکیش زیبا


حالا که داریم اقامتگاه‌های تنکابن با غذاهای خوشمزه را معرفی می‌کنیم، نباید اقامتگاه تیکیش زیبا را جا بیندازیم. اما چرا اقامتگاه تیکیش را در این لیست آورده‌ایم؟


اقامتگاه تیکیش زیبا تنکابن در یک روستای جنگلی ساخته شده است؛ حالا تصور کنید چنین اقامتگاهی چه قدر آرام و دنج است. زمانی که در بالکن این اقامتگاه می‌ایستید، فقط زیبایی و سرسبزی می‌بینید. اگر دلتان می‌خواهد لذت غذای خوشمزه و طبیعت باصفا را همزمان تجربه کنید، غذاهای محلی اقامتگاه بومگردی خود را در بالکن نوش جان کنید. با وجود یک شومینه هیزمی، روزهای زمستان هم می‌توانید به بالکن بروید و بدون اینکه سردتان شود، از غذا و فضا لذت ببرید و در پایان بعد از خوردن غذاهای خوشمزه شمالی، در این شومینه هیزمی چای آماده کنید و آرام آرام آن را بنوشید.غذاهای محلی اقامتگاه بومگردی تیکیش زیبا
اقامتگاه ترنجستان شیراز


حالا بد نیست کمی از فضای شمال کشور فاصله بگیریم و سری به مراکز جنوبی و مرکزی کشور بزنیم. شیراز گل سرسبد شهرهای این منطقه است. شیراز با باغ‌های بسیار زیبا و باصفا، آثار تاریخی و فرهنگی متعدد و البته خوراکی‌های خوشمزه، یکی از بهترین مقاصد گردشگری است.


شاید پس از نام حافظ و سعدی و تصاویری از تخت‌جمشید، یاد فالوده، کلم‌پلو و سالاد شیرازی می‌افتید. اگر از این دسته افراد هستید و می‌خواهید غذاهای محلی اقامتگاه بومگردی شیراز را بخورید، اقامتگاه ترنجستان را برای اقامت انتخاب کنید. در این اقامتگاه هم امکانات رفاهی برای یک سفر آرام و راحت فراهم شده و هم با غذاهای خوشمزه از مهمانان پذیرایی می‌کنند. خصوصا اینکه غذاها، در حیاط باصفا و سنتی اقامتگاه سرو می‌شود.


حتی ماه‌ها پس از سفر هم، یادآوری خوردن کلم‌پلو و سالاد شیرازی و بعدش هم کمی حلوای مخصوص این شهر، کامتان را از حضور در اقامتگاه ترنجستان شیرین می‌کند.غذاهای محلی اقامتگاه بومگردی ترنجستان شیراز
اقامتگاه وارگه اسفراین


شاید کمتر پیش بیاید که برای سفر به شهری مانند اسفراین فکر کنید. اما آشنایی با این شهر و معرفی یک اقامتگاه فوق‌العاده می‌تواند بهانه‌ای برای سفری متفاوت شما باشد. در اسفراین یک اقامتگاه متفاوت و خاص وجود دارد؛ اقامتگاه وارگه.


در این اقامتگاه نشانه‌های فراوانی از فرهنگ و آداب و رسوم مردم کرمانج دیده می‌شود. (کرمانج قومی از کردها هستند که در شمال خراسان زندگی می‌کنند). نزدیک بودن اقامتگاه وارگه به مکان‌های تاریخی و دومین بنای بزرگ خشتی ایران، از مزایای این اقامتگاه است.


اما در کنار این امکانات، در وارگه می‌توانید از خوردن غذاهای محلی اقامتگاه بومگردی و خوشمزه بومی اسفراین هم لذت ببرید. در این اقامتگاه غذاهای محلی در ظروف سنتی مسی برای مهمانان سرو می‌شود. از جمله غذاهای سنتی اسفراین می‌توان به نخود خورشی، دلمه، قورتو خورشت و اشکنه اشاره کرد.


غذاهای محلی اقامتگاه بومگردی وارگه اسفراین
اقامتگاه بوم‌گردی، فرصتی برای تجربه ناشناخته‌ها


زمانی که اقامتگاه های بوم گردی را برای سفرهایتان انتخاب می‌کنید، این فرصت را برای خود به وجود آورده‌اید که با سنت‌ها و آیین‌های شهرهای مختلف بیشتر آشنا شوید. نزدیک بودن به مردم بومی، حضور در فضایی با معماری سنتی و البته خوردن غذاهای محلی، آشنایی شما با آن منطقه را عمیق‌تر می‌سازد.