جاباما

شکم‌چرانی با حال خوش بوم گردی

یکی از جذاب‌ترین بخش‌های سفر، تجربه طعم‌های جدید و آشنایی با فرهنگ آشپزی شهر‌ها و کشورهای مختلف است. وقتی سفر می‌کنیم می‌توانیم بعضی از معروف‌ترین غذاها و خوراک‌های مقصد را در رستوران‌ها و غذاخوری‌های معروف امتحان کنیم، اما موضوع مهم این است که تعداد زیادی از اجزای سفره محلی شهرها و روستاها در رستوران‌های پر زرق و برق و شلوغ پیدا نمی‌شود. اینجاست که باید آرزو کنیم میزبانی در شهر مقصد پیدا کنیم. اگر آنقدر خوش شانس نیستیم که مهمان یک خانه محلی باشیم می‌توانیم با اقامت در یکی از اقامتگاه‌های بوم گردی از غذاها، خوراک‌ها، دسرها  و میان وعده‌های شهری که به آن سفر کرده‌ایم لذت ببریم.

رشت، بهشت طعم‌های ایرانی

کوچکترین شکی نیست که یکی از لذیذ‌ترین سفره‌های ایرانی، سفره گیلانی است. معروف‌ترین غذایی که در رشت می‌توانید میل کنید، فسنجان است. این خورش تقریبا مانند بقیه فسنجان‌ها تهیه می‌شود با این تفاوت که مزه غالب آن ترشی است. رب انار فسنجان شمالی باید از نوع ترش آن باشد؛ همچنین فسنجان سنتی رشتی را به جای مرغ یا گوشت چرخ کرده با مرغابی درسته می‌پزند. اغلب رستوران‌ها و اقامتگاه‌های بوم گردی فسنجان رشتی را به عنوان غذای اصلی پیشنهاد می‌دهند.

توصیه می‌شود در رشت ترشه کباب را امتحان کنید که گوشت راسته گوسفند یا گوساله است و در سسی شامل گردوی چرخ کرده، رب انار، پیاز، چوچاق و جعفری خوابانده شده است.

انواع ماهی‌ها با بهترین شیوه طبخ در رشت پیدا می‌شود، اما ماهی سوف (در فصل) ماهی سفید و اوزون برون بهترین گزینه‌ها هستند.

بشقاب پیش غذای رشت شامل اشپل، گردو و باقالاست. بورانی بادمجان، زیتون و سیر ترشی را در کنار غذا فراموش نکنید.

کال کباب، ترشه شامی و خورش آلو از دیگر خوراک‌های خوشمزه رشت هستند.

حسن ختام یک وعده غذایی در رشت، چای سنتی شمالی به همراه نان برنجی رشتی یا رشته خشکار است.

اصفهان، طعم تاریخی غذای ایرانی

کمتر مسافری است که در سفر به اصفهان خوردن بریانی را تجربه نکند. بریانی که غذای سنتی اصفهان است، ترکیبی از گوشت گوسفندی چرب، جگر سفید، ‌دنبه، ‌پیاز و مقدار زیادی ادویه است. بریانی که به شکل لقمه‌ای شبیه همبرگر و در بستری از نان سنگک و با تزیین دارچین و خلال بادام و گردو سرو می‌شود، با دوغ و سبزی خوردن خورده می‌شود و در رستوران‌های زیادی در اطراف زاینده رود قابل دسترس است.

اگر بعد از خوردن بریانی چرب و سنگین تصمیم گرفتید یک وعده غذای سبک و بسیار خوشمزه امتحان کنید، باید سراغ کاله جوش با اشکنه بروید. این دو غذا که برای گیاهخواران هم بسیار مناسب است، ‌در اصل غذاهای حاضری هستند.کالجوش که مواد اولیه آن کشک رقیق شده و پیاز داغ و نمک و فلفل است، در نهایت با نعنا داغ و تکه‌های نان سنگک خورده می‌شود. اشکنه هم که برای روزهای سرد سال ایده‌آل است، ترکیبی از آرد و پیازداغ و مرزه و تخم مرغ است.‌

یکی از لذیذترین غذهای سنتی و قدیمی اصفهان حلیم بادمجان است، این غذا را به ندرت در منوی رستوران‌ها پیدا می‌کنید. اما در اقامتگاه‌های بوم گردی می‌توانید حلیم بادمجان و کشک بادمجان اصیل اصفهانی را سفارش بدهید.‌

در سفر به اصفهان ممکن است نام خورش ماست را بشنوید. یادتان باشد این تنها خورشی است که با برنج و گرم سرو نمی‌شود  و در اصل نوعی دسر است. این خوراک که با ترکیب عجیبی شامل گوشت گوسفندی،‌ ماست، گلاب، ‌زعفران، گلاب، خلال‌های مختلف و زرشک تهیه می‌شود، یکی از به یاد ماندنی‌ترین تجربه‌های خوردنی اصفهان است.

بعد از میل کردن این غذاهای عالی هیچ چیز به اندازه خوردن یک استکان چای عطری همراه با گز و پولکی نمی‌چسبد. در اصفهان حتما شیرینی برشتوک، شیرینی برنجی و شیرینی کرکی را هم در کنار انواع شربت‌های سنتی و اصیل امتحان کنید.

حالا که تا بریانی و خورش ماست خورده‌اید دل‌تان را به دریا بزنید و یک بار برای همیشه گوشفیل و دوغ را امتحان کنید.


برای اجاره بوم گردی در سراسر ایران، کلیک کنید.


 

کلم‌پلو و فالوده شیرازی

شیراز هم مثل اصفهان تعداد زیادی رستوران با سبک‌های غذایی مختلف دارد. اما بدون شک حالا که به شیراز رسیده‌اید دل‌تان می‌خواهد کلم‌پلوی معروف شیرازی را امتحان کنید. این غذا را در منوی برخی رستوران‌ها می‌بینید اما به شما توصیه می‌کنیم کلم پلوی اصیل را در یکی از اقامتگاه‌های بوم گردی امتحان کنید تا با مزه واقعی آن آشنا شوید.

اگر گیاهخوار هستید یا پرهیز غذایی دارید، بهتر است در سفر به شیراز دور کباب را خط بکشید و خوراک‌های گیاهی و سبکی که با الهام از فرهنگ غذایی ایلیاتی به شیراز آمده‌اند را تجربه کنید. دو پیازه آلو و آب پیازک یا اشکنه شیرازی از ساده‌ترین و سالم‌ترین مواد اولیه به سرعت تهیه شده و طعمی عالی دارند.

حالا که به شیراز سفر کرده‌اید هرطور شده باید شیرازی‌پلو را امتحان کنید. غذای مشابه شیرازی پلو را در شهرهای دیگر با عنوان ته چین بادمجان می‌بینیم. این غذا شامل مرغ و بادمچان و ماست و ادویه است و عطر زعفران آن فراموش نشدنی است.

ممکن است در منوی برخی رستوران‌ها یا اقامتگاه‌های بوم گردی شیراز چشم‌تان به کوفته هلو افتاده باشد. در این غذا هیچ خبری از هلو نیست و وجه تسمیه آن بخاطر شکل و اندازه کوفته‌هاست. این کوفته لذیذ یا هویج یا اسفناج، گوشت چرخ کرده و ادویه‌های مختلف پخته شده و مختص شیراز است.

در آخر هیچ مسافری نباید شیراز را بدون خوردن فالوده شیرازی به همراه آبلیموی تازه یا عرقیجات ترک کند.

در سفر به قزوین ممکن است چند کیلو اضافه وزن پیدا کنید

فرهنگ غذایی و آشپزی سنتی قزوین مجموعه از ظرافت در طعم و سلیقه و ارایه است. قزوین محل تلاقی غنای آشپزی آذربایجان و شکوه فرهنگ غذایی مرکز ایران است، همه اینها به کنار قزوین پایتخت شیرینی کشور هم هست.

معروفترین‌ترین غذای قزوین قیمه نثار است. غذای سنتی، ‌رسمی و تشریفاتی که شامل برنج، انواع خلال، ادویه مخصوص، زعفران و زرشک، خلال پسته و پیاز داغ بوده و با مخلفاتی مثل سبزی خوردن و ماست سرو می‌شود. خوشبختانه قیمه نثار در منوی اکثر رستوران های شهر وجود دارد و اقامتگاه‌های بوم گردی هم از آن به عنوان یکی از جاذبه‌های توریستی استفاده می‌کنند.

همانطور که گفتیم قزوین پایتخت شیرینی و دسر سنتی ایران است. نمی‌توانید سفرتان را به قزوین بدون خوردن مشکوفی تمام کنید. مشکوفی یک دسر زعفرانی است که با وانیل و گلاب طعم‌دار می‌شود.

تنکابن، سفره‌ای به وسعت گیلان و مازندران

تنکابن در مرز استان های گیلان و مازندران، گلچینی از بهترین طعم‌ها و خوراک‌های این دو استان را در خود جا داده است. اگر از مبحث لذیذ انواع کباب‌ها که در این شهر به وفور وجود دارد بگذریم، به بخش دلپذیر خورش‌های منحصر به فرد شمالی می‌رسیم.

قبل از اینکه اقامتگاه‌های بوم گردی به شکل گسترده در کشور پا بگیرند، تنها در رستوران‌های خیلی کوچک محلی یا خانه‌هایی که به مسافران اتاق کرایه می‌دادند می‌توانستیم غذاهای فوق‌العاده این بخش شمال کشور را تجربه کنیم. یکی از لذیذترین خوراک‌هایی که در تنکابن می‌توانید نوش جان کنید مالابیج یا مالاتاست که با ماهی سفید نر درسته و شکم پر تهیه می‌شود. این غذای دریایی با انواع سبزی‌های محلی، ‌رب انار،‌ تکه‌های گردو و پودر گلپر مزه‌دار شده است.

فرهنگ غذایی شمال کشور طیف وسیعی از غذاها به ویژه غذاهای سبک و گیاهی را هم در برمی‌گیرد. نازخاتون، با طعمی شگفت‌انگیز با ترکیبی از بادمجان کبابی،‌ گوجه فرنگی، رب انار،‌ گلپر و سبزیجات خشک تهیه می‌شود.

یکی از غذاهای رسمی تنکابن، آغوز مسما است که در حال حاضر در اقامتگاه‌های بوم گردی قابل دسترسی است. گوشت این خورش اردک است و مواد طعم‌دهنده آن شامل گردو، رب انار و ادویه است. این خورش در کنار پلوکته مازندانی ترکیبی فراموش نشدنی است.

خورش‌های مازندرانی اغلب ترش یا ملس هستند، خورش آلو که با مرغ و رب نارنج و رب انار تهیه می‌شود، معروف‌ترین خورشی است که در تنکابن می‌توانید میل کنید.

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن