فرض کنید که فرصت آنچنانی برای رفتن به باشگاه و ورزش کردن ندارید، در این شرایط بهترین انتخاب شما از میان ورزش در خانه و پیاده‌روی کدامیک خواهد بود؟ من اگر جای شما بودم پیاده روی در تهران را انتخاب می‌کردم آن هم پیاده‌روی در پارک‌ها و خیابان‌های معروفی که هم فال است و هم تماشا.


پس اگر دنبال یک ورزش ساده به همراه فرصتی برای گشت‌وگذار در شهر و دیدن هیاهوی زندگی هستید می‌توانید با ما همراه باشید تا بهترین پارک‌ها و خیابان‌های تهران را برای یک پیاده‌روی جانانه به شما معرفی کنیم.


چرا پیاده روی در تهران؟


شاید همین همه‌چیزدان بودن تهران است که باعث می‌شود پیاده روی در آن همیشه و در تمام طول سال و برای تمام حالات روحی آدم مناسب است. برای وقتی از هیاهوی شهر خسته‌ای و دلت طبیعت بخواهد یا اگر دلت جنب و جوش شهری بخواهد، اگر بخواهی با غریبه‌ها گپ بزنی، اگر دلت تفریح فرهنگی یا تفریح هیجان‌انگیز بخواهد و یا حتی اگر دلت بخواهد در هیاهوی شهری پنهان شوی؛ خلاصه برای تمام خواسته‌های دل آدم، تهران بزرگ مکانی دارد که به ما ببخشید.


چراکه تهران خودش هم پر است از تناقض، پر است از تفاوت و پر است از تنوع و به طور کلی می توان گفت: «تهرون شهر قشنگیه»


تهران دقیقا مثل خود زندگی است پر از تنوع و تکرار و پیاده روی در تهران به زبان بسیار ساده حال آدم را خوب می‌کند.


اما کافی نیست که بدانیم تهران چقدر شهر قشنگ و پر از تنوعی است، برای داشتن بهترین پیاده روی در تهران، مهم است که بدانیم به چه منظوری و با چه انگیزه‌ای به پیاده‌روی می‌رویم. ممکن است مثلا پل طبیعت که یکی از جذاب‌ترین‌ مکان ها پیاده روی در تهران است، در لحظه‌ای مناسب حال شما نباشد.


پس پیش از هر چیز پیشنهاد ما به شما این است که بر اساس حال و هوای خودتان مکان مناسب را برای پیاده‌روی در تهران انتخاب کنید. ما در این مطلب یک دسته‌بندی کلی از مکان‌هایی که ممکن است یک نفر بخواهد به آن‌جا برود را معرفی و بررسی می‌کنیم تا بهتر بتوانید تصمیم بگیرید. پس پیش از این‌که عزم رفتن کنید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.


پیش از شروع این لیست بلندبالا، بدانید که در همین مجله می‌توانید درباره بهترین جاهای دیدنی تهران در یک لیست کامل آشنا شوید.


بهترین خیابان های تهران برای پیاده روی


خیابان‌ها و کوچه‌هایی که هنوز میان آن‌ها درخت‌های تنومند نفس می‌کشند!


اگر دلتان می‌خواهد شاهد هم‌زیستی مسالمت‌آمیز درخت ها و خانه‌ها و بلوارهای پر از ماشین باشید، یعنی هنوز آن‌قدرها هم جانتان از شلوغی مدرنیته، به لب نیامده است. شاید تنها بخواهید شاهد این آرزو باشید که سهم درخت و ماشین به یک اندازه باشد یا شاید احساس می‌کنید دلتان درخت و سبزی می‌خواهد اما در کنارش هنوز این احساس را که بخشی از یک کلان شهر هستید دوست دارید. این پیشنهادات ما برای شماست:


بلوار کشاورز


بلوار کشاورز که در قدیم به نام بلوار الیزابت معروف بود، یکی از زیباترین بلوارها برای پیاده روی در تهران است. این بلوار برای این‌که خودش را خوب در دلتان جا کند، فصل‌ها فرقی ندارند. این بلوار در هر ساعت از شبانه‌روز در هر روز از ۳۶۵ روز سال، بلد است دلبری کند.


در باران، در برف، در صبح زود و شب دیر، در همه وقتی بهترین گزینه برای پیاده‌روی است. بلوار کشاورز در مرکز شهر تهران واقع است و از میدان ولیعصر تا تقاطع کارگر ادامه می‌یابد. در دو طرف این بلوار بیمارستان‌ها، ادارات، مغازه‌ها هستند که تهران بودن منطقه را حفظ می‌کنند، اما در وسط بلوار یک خط پهن پر از درخت و نیمکت و جوی آب، طاقی را برای شما فراهم کرده که می‌توانید در آن پیاده‌روی کنید.


دو نکته جالب درباره این بلوار یکی پارک لاله است که در انتهای بلوار نزدیک به تقاطع کارگر قرار دارد و دیگری کافه‌های بسیاری که در آن نزدیکی هستند و شما می‌توانید نگران گرسنگی، خستگی و تشنگی در هنگام پیاده روی نباشید. در ضمن این بلوار از همه جهت محیطی جذاب و دوست داشتنی برای قرارهای عاشقانه است. برای پیاده روی در تهران می‌توان گفت بلوار کشاورز یک انتخاب همیشگی است!بلوار کشاورز تهران

خیابان بلند ولیعصر


اگر از روی گوگل مپ خیابان ولیعصر را تماشا کنید، یک خط بلند از جنوب تهران مستقیم رفته به شمال تهران، بی آن‌که برایش مهم باشد که از پایین شهر تهران می‌رود به بالای شهر، بی آن‌که اسمش را عوض کند؛ همیشه و در تمام طول مسیرش ولیعصر باقی مانده است و شاهد تنوع کار و زندگی و لهجه‌های مختلف بوده است.


در تمام مسیر خیابان ولیعصر هم درخت‌ها مثل ساق‌دوش‌هایش همراهی‌اش می‌کنند. این خیابان که بلندترین خیابان خاورمیانه است با طول ۱۷.۹ کیلومتر از میدان راه‌آهن آغاز می‌شود و به میدان تجریش می‌رسد.


پارک ملت، پارک ساعی، پارک دانشجو، دانشگاه هنر، دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، صدا و سیما، تئاتر شهر، کاخ مرمر، مهدیه تهران، سینما آفریقا، سینما قدس، سینما استقلال تنها برخی از مهم ترین مکان‌های این خیابان بلند هستند.


پیشنهاد ما پیاده روی در تهران از میدان ونک تا میدان تجریش است. این مسیر طولانی است اما آن‌قدر جاذبه در اطرافش دارد که هرجا خسته شدید می‌توانید در کافه‌ای بنشینید، در بازاری بگردید و در ضمن از آن‌جا که دسترسی این خیابان به تمام شهر خوب است می‌توانید با مترو، بی آرتی، تاکسی و... به خانه برگردید.


تهران پر است از تجربه‌های خاص مثلا عمارت مسعودیه که اگر به تاریخ و هنر علاقه‌مند باشید یکی از جاذبه های خاص پایتخت است.


پیاده روی در خیابان ولیعصر تهران

کوچه‌های دروس


دروس که یکی از مناطق خوش آب‌وهوای شمال تهران است و یکی دیگر از انتخاب‌های خوب به منظور پیاده روی در شهر بزرگ تهران و  تماشای شهر و طبیعت در کنار هم است.


این منطقه به رعایت اصول شهرسازی معروف است و دارای خیابان‌بندی‌های منظم است. به علاوه بیشترین سفارت‌خانه‌ها نیز در این منطقه وجود دارند. می‌توانید با پیاده روی در این منطقه علاوه بر استفاده از هوای خوب، از تماشای ساختمان‌های زیبای آن لذت ببرید.


فقط پیش از رفتن به این منطقه بدانید که ممکن است خیابان‌های سربالایی زیادی را بخواهید گز کنید.خیابان دروس تهران

دربند


دربند یکی از قدیم‌ترین و خوش آب و هواترین محله‌های تهران است که کوهستانی است. این منطقه یکی از بهترین گزینه‌ها برای پیاده روی در تهران در روزهای تعطیل است و از آن جاهایی است که لذت گروهی رفتن به آن بیشتر از لذت تنهایی رفتنش است.


در این منطقه کوچه‌باغ‌های زیادی هست که می‌تواند کیفتان را حسابی کوک کند و وقتی خسته شدید آن‌قدر رستوران و کافه جذاب دارد که سر حالتان بیاورد. یکی از انتخاب‌های خوب در این منطقه نیز تله‌سیژ است که می‌تواند شما را تا یک کیلومتر بالای کوه ببرد و از آن‌جا پیاده برگردید.


در کنار دربند شاید نام درکه هم به خاطرتان بیاید که در همین مجله آن را کامل معرفی کرده‌ایم.


عکس دربند تهران

کوچه‌های لواسان


لواسان نیز یکی دیگر از جاهایی است که حال و هوایی شبیه به دربند دارد با این تفاوت که دربند کوهستانی‌تر است. این منطقه که در گذشته یک دره بوده است، چشم‌انداز زیبایی از سد لتیان را به شما می‌دهد.


در این منطقه نیز درختان زیبا و کهنسال، خانه‌های قشنگ و قدیمی و رستوران‌ها و کافه‌های فوق‌العاده منتظر شما هستند.


اما پیاده‌روی این منطقه هم در روزهای تعطیل و با جمع دوستان بیشتر لذت می‌دهد. پس کوچه پس کوچه‌های لواسان را برای یک پیاده روی دست جمعی با دوستانتان در تهران کنار بگذارید!


اگر عاشق جاهای دیدنی خوش‌آب‌وهوا هستید، یکی از آنها رینه است که به آبگرمش معروف است. درباره آبگرم رینه در این مطلب بیشتر بخوانید.


لواسان تهران

خیابان جانبازان


خیابان جانبازان بهترین مسیر پیاده روی شرق تهران است که در اصیل‌ترین و قدیمی‌ترین محله‌های تهران قرار گرفته است. این خیابان سرسبز انتخابی عالی برای پیاده روی در تهران خواهد بود.


خیابان جانبازان که همانن خیابان گلبرگ قدیمی خودمان است از جمله معروف‌ترین خیابان‌های شرق تهران است که محله‌های شرقی را به یکدیگر متصل می‌کند. این خیابان که بین تهرانپارس و نارمک قرار گرفته درختان زیبا و با طراوتی داشته که برای پیاده روی عالی است.بلوار میرداماد


یکی از عریض‌ترین و زیباترین خیابان‌هایی که برای پیاده روی در تهران جان می‌دهد، بلوار میرداماد است. این خیابان که در منطقه 3 تهران واقع شده از یک طرف به خیابان ولیعصر و از طرف دیگر به خیابان شریعتی ختم می‌شود و جهتی شرقی به غربی دارد. جوی آب عریض و پر از آب، درختان قدیمی و سر به فلک کشیده و صدای پرندگانی که در میان شاخ و برگ‌های این درختان لانه کرده‌اند، آوای خوشی است که بهترین مسیرهای پیاده روی تهران خواهید شنید.


خیابان میرداما سه تقاطع معروف دارد که شامل تقاطع جردن- میرداماد، تقاطع محسنی-میرداماد و تقاطع مدرس-میرداماد هستند و از جمله زیباترین تقاطع‌های این خیابان بوده و شهرت آن‌ها به خاطر المان‌های زیبا و فضای سبز است.


خیابان جانبازان

خیابان عودلاجان


در جنوب میدان بهارستان محله و خیابانی قدیمی وجود دارد که مجموعه‌ای تاریخی را در خود جای داده است. این خیابان یکی از بهترین مسیرهای پیاده روی تهران است که محلی دنج بوده و حال و هوایی قدیمی دارد.


خیابان قدیمی، بازار سنتی و خانه‌های سنتی این راسته برای عکاسی عالی است. برای اینکه بتوانید به این خیابان دسترسی داشته باشید می‌توانید از متروی بهارستان یا پانزده خرداد استفاده کنید.


فراموش نکنید که اگر به خیابان عودلاجان رفتید حتماً سری به قدیمی‌ترین چنار تهران بزنید که در کنار امام‌زاده یحیی قد علم کرده است. عودلاجان شابد محل دنج پیاده روی در تهران برای شما باشد و بتوانید در آن اوقات خوشی را سپری کنید.


اگر اهل پیاده روی هستید، شاید از رکاب‌زنی در پایتخت هم لذت ببرید. در همین مجله درمورد بهترین مسیرهای دوچه سواری تهران بخوانید.


خیابان سی تیر


اگر دوست دارین حین پیاده روی در تهران غذایی هم بخورید، خیابان سی تیر که از قدیمی‌ترین خیابان‌های تهران است برای این کار جان می‌دهد.


این خیابان که سنگ‌فرش شده حال و هوای سال‌های دور را در ذهن تداعی می‌کند و چشم هر بیننده‌ای را خیره خواهد کرد.


خیابان سی تیر به دلیل وجود غذاخوری‌های سیار و با آن همه غذای خوشمزه، جزو شلوغ ترین پیاده روهای تهران است که می‌توانید هیاهوی زندگی را در آن به چشم ببینید.


خیابان سی تیر که بیشتر به خوراکی‌فروشی‌های سیار معروف است در گذشته با نام قوام‌السلطنه شناخته می‌شد. این خیابان شمالی به جنوبی بوده و از سمت شمال تا خیابان میرزا کوچک خان و از جنوب تا خیابان امام خمینی امتداد دارد.


خیابان سی تیر در واقع یکی از مراکز تاریخی و فرهنگی تهران است و می‌توانید در آن کلیسای سنت پطروس، کنیسه حییم، موزه آبگینه و سفالینه، بنیاد سینمای فارابی و موزه علم و فناوری را ببینید. پس این خیابان بهترین مکان برای پیاده روی در تهران و بازدید از آثار فرهنگی و هنری خواهد بود.بهترین پارک های تهران برای پیاده روی ، قدم زدن در هوای خوش شهر!


اگر واقعا از شهر خسته‌اید و می‌خواهید از ترافیک و شلوغی به دور باشید، باز هم در دل خود تهران جا برای رفتن هست. جالب است بدانید ۱۱ درصد از مساحت کل شهر تهران را پارک‌ها پوشانده‌اند و این یعنی حدود دو هزار و صدو پنجاه و شش پارک در مناطق مختلف تهران.


ما هفت پارک از پارک‌های بزرگ و زیبا را در این‌جا معرفی می‌کنیم که بتوانید بروید در میان درختان انبوهشان پنهان شوید از آلودگی و ترافیک.


پارک ساعی


ساعی نام یکی از پارک‌های قدیمی و بزرگ تهران است که در سال ۱۳۵۲ آماده بهره‌برداری شد. در این پارک که ۱۲ هکتار مساحت دارد، بیش از ۱۷ گونه گیاه کاشته شده است.


شما در این پارک می‌توانید از قسمت‌هایی نظیر حیات وحش، زمین بازی، برکه و آبشار استفاده کنید. هم‌چنین بخشی از این باغ به نام باغ ژاپنی محلی برای نگهداری پرندگان آبزی چون قو، غاز و... است. این پارک در خیابان ولیعصر قرار دارد و آن قدر بزرگ است تا بتوانید خودتان را از دیده‌های شهر پنهان کنید.


بهترین پارک های تهران کجاست

پارک ملت


پارک ملت با مساحتی حدود ۳۴ هکتار، یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های تهران است. این پارک در سال ۱۳۴۵ و با ایده گرفتن از پارک‌های انگلیسی ساخته شده است.


در این‌جا به جز استفاده از آب‌وهوای خوب و دوری از هیاهوی شهری امکانات بسیار دیگری وجود دارد تا شما را برای پیاده روی در تهران کاملا راضی کند و یک روز زیبا را برای شما بسازد.


علاوه بر دریاچه مصنوعی که امکان قایقرانی به شما می‌دهد، دفتر آموزش گل و گیاه، حیات وحش، فضای اسکیت‌سواری، زمین والیبال و بدمینتون و میز تنیس، زمین بازی کودکان و سینما ۴ بعدی، در این بوستان یک آب‌نمای پله‌ای نیز وجود دارد که بر روی این پله‌ها مجسمه‌هایی از شاعران و مفاخر ایران قرار داده‌اند.


این پارک در خیابان ولیعصر، بالاتر از بزرگراه نیایش واقع شده است.


اگر هوس کردید از شهر بزنید بیرون، همین جا به شما بهترین مسیرهای کوهنوردی تهران را معرفی کرده‌ایم که برای حرفه‌ای و مبتدی بهترین پیشنهادها را دارد.


پیاده روی در پارک ملت تهران

پارک آب و آتش


پارک آب و آتش یا بوستان ابراهیم یکی از پارک‌های جدید تهران است که در سال ۱۳۸۸ بهره‌برداری شد. این پارک با مساحتی حدود ۲۴۰۰۰ متر مربع، یکی از پارک‌های مدرن تهران است که در آن چهار برج آتش، پل ابریشم، لانه کبوتر، فانوس دریایی، آب‌نما، زمین اسکیت‌سواری و دوچرخه سواری، دریاچه مصنوعی خزر، میدان مشاهیر و... وجود دارند.


برج‌های آتش این پارک هرشب شعله‌های آتش را تا حدود هشت متر به آسمان پرتاب می‌کنند و فواره‌ها نیز آب را از ۲۴۰ نقطه تا ارتفاع ده متر بالا می‌فرستند اما اگر مایل باشید می‌توانید از رویشان عبور کنید.


یکی از بهترین‌های این بوستان، پل طبیعت است. این پل که حدود ۲۷۰ متر طول دارد، از اتوبان مدرس به چشم می‌خورد.


فضایی پهن با نیمکت و رستوران و کافه، که می‌توانی اندکی درنگ کنی و شهر را و اتوبان مدرس را ببینی با ماشین‌هایش، زندگی در جریان است و تو ایستاده‌ای آن بالا و نظاره می‌کنی. به بیانی دیگر بنشین بر پل طبیعت و گذر عمر ببین.


آدرس پارک آب و آتش در خیابان آفریقا، نرسیده به چهارراه جهان کودک، انتهای کوچه ژوبین است.


لواسان یکی از آن جاهای دیدنی جذاب اطراف تهران است که برای قدم زدن و پیاده روی هم عالی است. در این نوشته درباره لواسان و راه رفتن به آن بخوانید.


پارک آب و آتش تهران کجاست

بوستان نهج‌البلاغه


بوستان نهج‌البلاغه با حدود ۳۵ هکتار مساحت، یکی دیگر از پارک‌های بزرگ و مدرن تهران است. یکی از جذابیت‌های این پارک مناطق طبیعی آن است که در کنار آب‌های قنات‌های اطراف ایجاد شده و به معنای واقعی کلمه مناسب است برای پیاده روی در تهران اما دور از هیاهوی شهر.


یک دیدنی دیگر در این بوستان پل معلقی است که بوستان نهج‌البلاغه را به بوستان پردیسان متصل می‌کند.


بدین ترتیب می‌توانید بعد از خلوتی با خود در اعماق بکر این پارک از روی این پل معلق بگذرید و به پارک پردیسان هم سری بزنید. آدرس بوستان نهج‌البلاغه جنب اتوبان همت، بین اتوبان‌های یادگار امام و اشرفی اصفهانی است.


پیاده روی در پارک نهج البلاغه تهران

باغ پرندگان


این باغ که در شرق تهران و در جنگل لویزان قرار دارد، با مساحتی حدود ۱۷ هکتار، یکی از بزرگ‌ترین باغ‌های پرندگان در خاورمیانه است. ۳۰۰۰ پرنده در ۱۶۸ گونه مختلف در این باغ وجود دارد. این پرندگان در بخش های مختلف به نسبت شرایط زیستی‌شان نگهداری می‌شوند و در این پارک سعی شده است تا شرایط زیست طبیعی آن‌ها رعایت شود.


در این باغ شما می‌توانید پرندگانی چون طوطی، عقاب، فلامینگو، طاووس، شاهین، قوی گردن سیاه، جغد شاخ‌دار، درنا، عروس هلندی، کرکس و دیگر پرندگان را مشاهده کنید، آن هم تا حدودی آزاد و در شرایط زیست نسبتا طبیعی.


این باغ و پیاده روی در آن نیز همراه با صدای دلنشین پرندگان که از همه سو به گوش می‌رسد، می‌تواند شما را از های و هوی شهر دور کند و در آن بیشترین نزدیکی با طبیعت را حس کنید.


هزینه ورودی باغ پرندگان ۹ هزار تومان است و از ساعت ۹ صبح تا ۵ عصر آماده بازدید شماست. آدرس باغ پرندگان تهران از این قرار است: بزرگراه شهید بابایی شرق، بعد از خروجی هنگام، لاین کندرو شهرک امید، خیابان کوهستان.


یکی از معروف‌ترین باغ های پرندگان ایران، باغ پرندگان کیش است که بد نیست همین‌جا در مورد آن هم بیشتر بخوانید.


باغ پرندگان تهران آدرس

 باغ ایرانی ده‌ونک


 باغ ایرانی ده‌ونک یک باغ قدیمی اما جدید است. قدیمی از آن‌جهت که درختانی با قدمت صد ساله دارد و جدید به این دلیل که باغ تازه تأسیس است. در واقع محمدعلی مختاری، سازنده این باغ در زمان ساخت آن درخت‌های موجود در منطقه را حفظ کرده و باغ را در منطقه‌ای بنا کرده که پوشیده از درختان سرسبز بوده است.


این باغ با مساحت ۳.۴ هکتار، میزبان دو و نیم هکتار فضای سبز است و همین دلیل باعث می‌شود فضای سبز آن بیش از هر جای دیگری به چشم بیاید و حالتان را عوض کند.


اما چرا این باغ، باغ ایرانی نام گرفته است؟ باغ‌های ایرانی دارای ویژگی‌هایی هستند از جمله کوشک یا عمارت مرکزی، حوض یا استخر به همراه آب‌راه‌ها و جوی‌ها، وجود تقارن در طراحی آن‌ها.


تمامی این عوامل به همراه موارد جزئی چون سردر میانی، فواره‌های کوچک در جو‌های آب سنگ‌کاری شده، آبریزهایی با کاشی‌کاری آبی، معماری کوشک و سردر، این باغ را به نمونه‌ای جدید از باغ‌های قدیم ایرانی تبدیل کرده است و فضایی دلنشین را برای پیاده روی در تهران فراهم می‌کند. به علاوه اگر در فصل بهار به این باغ بروید با انبوهی از لاله‌های رنگارنگ مواجه خواهید شد.


نکته دیگری که جالب است بدانید این است که این باغ در محله‌ای قدیمی به نام ده‌ونک ساخته شده است. خود این محله قدیمی و کوچه‌های اطراف آن بسیار تماشایی است و شما می‌توانید پیاده روی خود را از این کوچه‌های قدیمی آغاز کنید تا معنای دور بودن از فضای دودآلود شهر تهران را بچشید.


باغ ایرانی در خیابان شیخ بهایی شمالی، بیست متری پیروزان، کوچه شهید صابری قرار دارد.پیاده روی در باغ ایرانی در ده ونک تهران

پارک جمشیدیه


پارک جمشیدیه آخرین پارک بزرگ و قدیمی است که در این مطلب برای پیاده روی در تهران به شما معرفی می‌کنیم. این پارک زیبا و متفاوت، که اکنون مرتفع‌ترین پارک تهران است، در زندگی دراز خود در ابتدا ملکی شخصی، و متعلق به جمشید دلو بوده است. این پارک در سال ۱۳۵۶ به عنوان یک پارک عمومی به بهره‌برداری رسید.


اگر به نظر شما نیز پارک جمشیدیه طراحی متفاوتی از سایر پارک‌های تهران دارد باید بدانید که طراح اصلی آن کامران طباطبایی دیبا، نقاش و معمار نوگرا و طراح بناهایی چون موزه هنرهای معاصر و فرهنگسرای نیاوران بوده است.


در این پارک یک آبشار مصنوعی و یک حوض زیبا قرار دارد که اگر از پله‌های پشت آبشار بالا بروید با نمایی از تهران روبه‌رو می‌شوید که دلتان را می‌برد و ساعت‌ها همان‌جا نگهتان می‌دارد.


مساحت این پارک اکنون حدود ۱۰ هکتار است و علاوه بر مسیر سنگ‌فرش و سرسبز و آب‌و هوای کوهستانی، این پارک مجسمه‌های سنگی و دیدنی از ناصر هوشمند وزیری، مجسمه‌ساز صاحب سبک ایرانی را در دل خود جای داده است.


پارک جمشیدیه در خیابان شهید باهنر، خیابان شهید امیدوار قرار دارد.


فکر می‌کنید فهرست پارک‌های تهران همینجا تمام می‌شود؟! اشتباه می‌کنید! اگر اهل پیاده‌روی در پارک هستید، تهران انتخاب کم ندارد. از شمال تا جنوب از شرق تا غرب، پارک‌های شلوغ، پارک‌های دنج، پارک‌های خاص... ما در مجله جاباما بهترین پارک های تهران را هم به شما معرفی کرده‌ایم که خواندنی و دیدنی است!


آدرس بهترین پارک های تهران

پارک دانشجو


یکی از بهترین پارک‌های تهران که کاربرد فرهنگی هم دارد، پارک دانشجو است. پارک دانشجو که قبل از انقلاب با نام بوستان پهلوی شناخته می‌شد در نزدیکی تئاتر شهر قرار گرفته و به همین دلیل نیز می‌تواند یکی از مراکز فرهنگی برای قدم زدن و مکان های پیاده روی در تهران باشد.


پارک دانشجو وسعت زیادی دارد که بیش از سه هزار مترمربع بوده و از شال به خیابان انقلاب، از شرق به خیابان رازی و از غرب به خیابان ولیعصر می‌رسد.


از بخش‌های مختلف پارک دانشجو می‌توان به سالن تئاتر، زمین بازی کودکان، کتابخانه، بوفه و سرویس بهداشتی اشاره کرد. مجتمع مذهبی و فرهنگی ئلیعصر در بخش جنوب غربی پارک قرار گرفته و در نزدیکی پارک می‌توانید به تالار وحدت نیز دسترسی داشته باشید.


اگر دنبال جایی متفاوت برای گردش هستید، می‌توانید سری هم بزنید به بهترین مراکز خرید تهران و پیاده‌روی را با چاشنی خرید تجربه کنید!


بهترین جاهای تهران برای پیاده روی

پارک چیتگر


پارک چیتگر یکی از بهترین مسیرهای پیاده روی تهران را دارد چون پارک جنگلی است و در روزهای تعطیل محلی برای پیک‌نیک و دوچرخه‌سواری است. جالب است بدانید که هدف از احداث این بوستان بالا بردن سطح اکسیژن هوای شهر تهران بوده است؛ چون این بوستان پر از درخت و سرسبز در ابتدای مسیر وزش باد غرب به تهران قرار دارد.


پارک چیتگر مساحتی حدود 900 هکتار دارد و در آن چند گونه مختلف از درختان مانند اقاقیا، زبان گنجشک، ارغوان، افرا، نارون چتری و چنار، کاج و داغداغان وجود دارد.


از مهم‌ترین بخش‌های پارک چیتگر پیست اسکیت و دوچرخه‌سواری است که پاتوق جوانان بوده و محلی برای انجام تفریحاتی سالم و کم هزینه است؛ بنابراین پارک چیتگر غیر از اینکه یکی از مکان های مناسب برای پیاده روی در تهران است، محلی مناسب برای پیک‌نیک، دوچرخه‌سواری و اسکیت هم هست.


اگر دلتان طبیعت و دریاچه‌های فراوان می‌خواهد و ساکن تهران هستید، ناامید نشوید! دریاچه های اطراف تهران فراوان و خوش‌آب‌وهوا هستند.


پیاده روی در پارک چیتگر تهران

پارک شهر


پارک شهر تهران یکی از قدیمی‌ترین پارک‌های تهران است که در بخش مرکزی شهر و در نزدیکی مترو حسن‌آباد واقع شده است. پارک شهر اولین پارک شهر تهران است که قدمت زیادی داشته و دارای تنوع بالایی از گونه‌های گیاهی مختلف است.


این پارک از جمله معدود پارک‌های شهر تهران است که برای معلولان عزیز بهینه‌سازی شده است و بنابراین به راحتی می‌توانند از امکانات پارک استفاده کنند.


از امکانات مختلف پارک شهر می‌توان به باغ پرندگان، موزه صلح، آکواریوم و دریاچه مصنوعی اشاره کرد. جالب است بدانید که محل آکواریوم که در زیرزمین قرار دارد روزگاری پناهگاهی برای مردم محلی در دوران جنگ بوده است. این مکان درست بعد از اتمام جنگ به آکواریوم تبدیل شد.


پیاده روی در پارک شهر تهران

پارک ملی سرخه حصار


پارک ملی سرخه حصار که یکی از پارک‌های شرق تهران است در گذشته شکارگاه سلطنتی بوده اما حالا به پارک ملی تبدیل شده است. این پارک یکی از مکان‌های حفاظت شده تهران است که در آن گونه‌های گیاهی و جانوری متنوعی وجود دارند. این پارک برای پیک‌نیک در روزهای تعطیل انتخابی عالی بوده و یکی از بهترین مکان های تهران برای پیاده روی است.


پارک ملی سرخه حصار از یکی اکوسیستم طبیعی نادر تشکیل شده و به همین دلیل هم به‌عنوان پارک ملی شناخته می‌شود. وسعت بالای این پارک باعث شده تا تورهای گردشگری متنوعی در آن برگزار شود.پارک قیطریه


پارک قیطریه یک باغ جنگلی است که از سال 1372 به بوستان تبدیل شد. این پارک که در خیابان قیطریه واقع شده جزو یکی از پارک‌های شلوغ و زیبای تهران برای پیاده‌روی است.


اطراف پارک قیطریه رستوران‌های خوب زیادی هستند که می‌توانید پس از صرف ناهار یا شام در آن‌ها، وارد پارک شده و کمی پیاده‌روی کنید. بیشتر بخش‌های پارک قیطریه سنگ‌فرش شده است و بنابراین این پارک به محل پیاده روی در تهران تبدیل شده است.


پارک قیطریه

بهترین مسیرهای پیاده روی در تهران با چاشنی فرهنگی


اگر بخواهید پیاده روی در تهران دست شما را بگیرد و ببرد به قلب تاریخ، این یعنی این‌که در پی هویت تاریخی خودتان یا شهر تهران هستید و یا یعنی کنجکاو زندگی‌های گذشته‌اید. پس بدانید و آگاه باشید که تهران برای این منظور هم حرف برای گفتن زیاد دارد. پس آماده شوید تا بزنیم به دل تاریخ:


کاخ سعدآباد


کاخ سعدآباد را نمی‌توان با قطعیت در این دسته‌بندی قرار داد، زیرا اکنون به صورتی که زندگی در محله‌هایی که گفتیم در جریان است، در این کاخ دیگر زندگی در جریان نیست، اما بگذارید اتهام را از خودم دور کنم، تصور کنید مکانی با وسعت ۱۱۰ هکتار در یکی از خیابان‌های منشعب به خیابان ولیعصر وجود دارد که با این‌که در آن حدود ۱۸ کاخ وجود دارد، اما فضای سبزش آن‌قدر تماشایی و جذاب هست که حضورش در شهر شبیه به یک معجزه باشد.


این بنا ابتدا در دوره قاجار بنا شد و بعدها رضاشاه آن را گسترش داد. وجود درخت‌های زیبا و گاه نادر و نیز رودخانه دربند در وسط باغ برای جذابیت آن کافی نبود که مجسمه‌های زیبا و هنرمندانه هم به آن اضافه می‌شوند، مانند مجسمه آرش با ارتفاع حدود هفت متر.


رودخانه دربند هم رودی است که گفته می‌شود تهران قدیم با آب آن شکل گرفت و مهم‌ترین رود پرآب تهران است. البته لازم به ذکر است بدانید بهای ورودی محوطه ۲۵۰۰ تومان است. خیابان ولیعصر، خیابان شهید فلاحی( زعفرانیه)، انتهای خیابان شهید کمال طاهری آدرس این مجموعه است.


یکی از دیدنی‌ترین کاخ‌های ایران کاخ رامسر یا همان کاخ شاه است. در این نوشته از این کاخ و سرنوشت آن در طول تاریخ گفته‌ایم.


پیاده روی در کاخ سعدآباد تهران

میدان مشق


میدان مشق در دوره فتحعلی شاه قاجار همان‌گونه که از نامش پیداست برای کاربردهای نظامی ساخته شده بود و یکی از بزرگ‌ترین میدان های نظامی تهران بود. مدتی بعد در دوره رضاشاه این میدان نظامی قرار شد نخستین باغ همگانی تهران باشد و به همین دلیل هم باغ ملی نامیده شد، اما دوباره بعد از مدتی کوتاه کاربری دیپلماتیک و نظامی پیدا کرد.


حتما تا کنون حدس زده‌اید میدان مشق کجاست، هنوز سردر باغ ملی با همین نام زنده است و نفس می‌کشد؛ جایی در مرکز خیابان سرهنگ سخایی، خیابان فردوسی، خیابان سی تیر و خیابان امام خمینی.


این میدان مربع شکل که حالا محوطه‌ای زیباست که خیابانش سنگ‌فرش است یکی از مکان‌های مناسب برای پیاده روی در تهران به شمار می‌رود، جایی که می‌توانی در آن قدم بزنی و از تماشای آن همه ساختمان با معماری زیبا در میان درختان انبوه لذت ببری.


معماری ساختمان‌های قدیمی این منطقه ترکیبی است از معماری هخامنشی و اروپایی. وسعت آن ۲۸۷ هکتار است و یکی از بزرگ‌ترین پیاده‌راه‌های ایران به شمار می‌رود. اتفاقات تاریخی جالبی چون فرود اولین هواپیما در جنگ جهانی اول در این منطقه رخ داده است، هم‌چنین اعدام میرزا رضا کرمانی، قاتل ناصرالدین شاه نیز در این منطقه اتفاق افتاد. پس وقتی در این منطقه راه می‌روید می‌توانید احساس کنید قدم در دل تاریخ گذاشته‌اید، ساختمان‌های قدیمی مواظبند تا شما از این حال و هوا بیرون نیایید.


بناهای مهم میدان مشق عبارتند از سر در باغ ملی که یکی از زیباترین سردرهاست، ساختمان اداره پست ایران که اکنون موزه ارتباطات شده است، موزه ملی، موزه ایران باستان، کاخ شهربانی که اکنون یکی از ساختمان‌های وزارت امور خارجه شده است، بازداشتگاه کمیته مشترک ضدخرابکاری ساواک که اکنون موزه عبرت شده است، موزه سکه بانک سپه، عمارت قزاق‌خانه که اکنون دانشگاه هنر است، کتابخانه و موزه ملک، وزارت امور خارجه، باشگاه افسران که اکنون یکی از ساختمان‌های وزارت امور خارجه است، موزه علوم و فناوری، بوستان معلم، کاخ دادگستری تهران و موزه جواهرات ملی ایران.میدان مشق تهران

تئاتر شهر


همان خیابان ولیعصر را که گفتیم، در چهارراهش که حالا در ایستگاه مترو به نام ایستگاه خیابان ولیعصر معروف است، درست در وسط چهارراه شلوغی که در اطرافش پر از بازار و دست‌فروش و رفت‌و آمد متروست، درست در کنار کافه‌های همیشه شلوغش یک بنای زیبا هست به اسم تئاتر شهر.


حتی اگر نخواهی بروی تئاتر تماشا کنی، حتی اگر دقیقا در وسط آن همه شلوغی دلت فقط یک باد خنک بخواهد، می‌توانی بنشینی بر سکوهای این بنای دوست‌داشتنی، رفت‌وآمدها را تماشا کنی، تکاپوی زندگی را از دور ببینی و از آرامشی که روی سکوی خودت هست لذت ببری.


این ساختمان در کنار پارک شهر قرار دارد و به خیلی جاها هم‌چون تماشاخانه‌های خصوصی مستقل، نوفل‌لوشاتو، شهرزاد، کافه‌های بسیار ، کتاب‌فروشی‌هایی که به سمت میدان انقلاب راه باز کرده‌اند و... راه دارد. در واقع دقیقا از همین تئاتر شهر، از چهارراه ولیعصر به هر یک از این چهار راه بروی جا برای پیاده روی در تهران بزرگ دارد.


دنبال طبیعت نابید؟ تهران فقط همین پایتخت پردود شلوغ که نیست! چند کیلومتر، در حد یکی دو ساعت که دورتر بروید، در همین اطراف ییلاق‌هایی را پیدا می‌کنید که برایتان روشن می‌کند شاهان قاجاری چه از این تهران گرفتار در بین کوه‌ها دیده‌اند که دلشان را برده و باعث شده، اینجا را پایتخت کنند. در مجله جاباما دلگشاترین ییلاق های اطراف تهران را برای یک سفر یک روزه آخر هفته‌ای معرفی کرده‌ایم تا دلتان باز شود و ریه‌هایتان پر از اکسیژن خالص!


عکس ساختمان تیاتر شهر تهران

میدان حسن‌آباد


هرچند شاید به نظر بیاید که میدان حسن‌آباد جای خیلی مناسبی برای پیاده روی آن هم در تهران شلوغ نیست و شاید فکر کنید در میان آن همه شلوغی و دود مقصود نویسنده این مطلب از آوردن نام این میدان چیست؟ اما اگر کمی سربه هوا راه بروید و دورتادور میدان را تماشا کنید، به‌ویژه اگر در شب به این منطقه بروید مقصودم را متوجه خواهید شد.


این میدان در زمان رضاشاه و حدود ۹۰ سال پیش به قصد مدرن کردن تهران ساخته شد. در اطراف این میدان هشت گنبد فلزی مدور قرار دارد که حال و هوایی شبیه به اروپای شرقی دارد.میدان حسن آباد تهران

عودلاجان


عودلاجان نام یکی از محله‌های قدیمی و اعیان‌نشین تهران با قدمتی حدود ۴۰۰ سال است که در آن بناهای تاریخی فراوانی چون بازار سنتی عودلاجان، سفره‌خانه تیمچه اکبریان که اولین بانک ایران در زمان فتحعلی شاه بوده است، موزه عمارت کاظمی، عمارت دبیرالملک، حمام نواب، امامزاده یحیی، خانه موزه مدرس، باغ ملک‌الشعرا، عمارت مسعودیه و کاخ گلستان وجود دارند.


این محله که شامل سه محله اصلی امام‌‌زاده یحیی، پامنار و ناصرخسروست، با کوچه‌های تنگی که بعضی از آن‌ها با چترهای رنگی مسقف شده‌اند و گذرهای معروف و سرپوشیده‌اش، با بازارچه‌ها و خانه‌های قدیمی‌اش، جان می‌دهد برای پیاده روی در دل تاریخ تهران. جالب است بدانید که بنای امام‌زاده یحیی که در این محله است قدمتی ۸۰۰ ساله دارد و درختی ۹۰۰ ساله هم کنار این بنا قرار دارد.


یکی از آن جاهای دیدنی و جذاب اطراف تهران تنگه واشی است که در همین مجله به معرفی آن پرداخته‌ایم.


پیاده روی در عودلاجان تهران

عمارت‌های قدیمی تهران


تهران پر است از عمارت‌ها و خانه باغ‌های قدیمی دوره قاجار و پهلوی. اکثر این عمارت‌ها در وسط یک باغ بنا شده‌اند و اکنون بازسازی شده و به موزه، کافه، فروشگاه‌های صنایع دستی و رستوران تبدیل شده‌اند. تمام آن‌ها هم می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای پیاده روی تاریخی شما باشند. چند نمونه از این عمارت‌ها را در این‌جا نام می‌بریم: خانه فاموری، عمارت مسعودیه، عمارت عمادیه، عمارت کاظمی یا خانه موزه تهران قدیم، خانه حسین خداداد یا تماشاگه زمان یا موزه زمان، خانه مهندس سیروس سمراد که اکنون موزه موسیقی شده است، عمارت عین‌الدوله که در زمان جنگ جهانی دوم برای مدتی روزولت و چرچیل و استالین در آن ساکن بودند، عمارت دبیرالملک و...


البته موزه‌گردی در تهران هم لطفی دارد. موزه‌ها در لیست پیاده روی در تهران جا نمی‌شدند اما در مطلب معرفی بهترین موزه های تهران مفصل به آن‌ها پرداخته‌ایم. پس اگر اهل فرهنگ، هنر و تاریخ هستید، یادتان نرود که این لیست از موزه های تهران برای آخر هفته‌های کسل همراهتان باشد.


خانه فموری تهران

اگر دوست دارید پیاده روی شما دارای عناصر فرهنگی چون کتاب و موسیقی و موزه باشد، بهتر از شهر تهران پیدا نمی‌کنید. تهران آرمان جوانان هنری و فرهنگی است. شهری که آدم اگر اهل هنر و فرهنگ باشد دلش می‌خواهد از عمرش کم کنند و در عوض بگذارند ساعت‌ها در میدان انقلاب و چهارراه ولیعصر بچرخد. در این‌جا هم ما چند مسیر مناسب برای یک پیاده روی فرهنگی در تهران را به شما معرفی خواهیم کرد. هم‌چنان با ما باشید.


میدان انقلاب تا چهارراه ولیعصر


فاصله میان میدان انقلاب تا چهارراه ولیعصر اگر سرت را پایین بیندازی و فقط راه بروی شاید ۲۰ دقیقه بیشتر زمان نبرد و حتی کمتر، اما اگر شما هم عاشق ویترین کتاب‌فروشی‌ها و محصولات فرهنگی هستید مطمئن باشید این مسیر با انبوه کتاب‌فروشی‌هایش، با کافه‌های قدیمی و جدیدش، با نوازندگان خیابانی جذابش برایتان دست کم یک ساعتی طول خواهد کشید.


در این مسیر سری هم به کافه فرانسه بزنید که یکی از کافه‌های قدیمی بیرون‌بر است. در ضمن خیابان‌های ابن سینا و ۱۶ آذر هم خوراک یک پیاده روی فوق‌العاده هستند. اگر کمی راهتان را کج کنید می‌توانید گشتی هم در آن‌ها بزنید.


مسیر انقلاب تا ولیعصر یک ویژگی بارز دیگر هم دارد! آن هم کافه‌های فراوانش است؛ اصلا این منطقه بورس کافه و کافه‌بازهاست. تهران اما کافه زیاد دارد و اگر اهل نوشیدن نم نم یک فنجان قهوه داغ، یک غذای کوچک دلچسب یا یک محیط دنج برای خلوت‌های دوستانه و عاشقانه هستید، ما در مجله جاباما بهترین کافه های تهران را برایتان لیست کرده ایم.


کتاب فروشی های خیابان انقلاب

باغ کتاب ایران مال


باغ کتاب ایران مال از آن جاهاییست که به راستی در کلام نمی‌گنجد. باید بروی و ببینی؛ آخر ۷۰ هزار جلد کتاب در یک‌جا شوخی نیست. این باغ کتاب که به کتابخانه جندی‌شاپور نام‌گذاری شده است، یکی از قسمت‌های مجتمع بزرگ ایران مال در نزدیکی دریاچه چیتگر است و حدود ۳۳۰۰ متر مربع مساحت دارد.


معماری این محیط به سبک گوتیک و یادآور قرن ۱۶ اروپاست. دیوار و سقفش از چوب است و در آن از زمین تا سقف کتاب‌های متنوع در حوزه‌های گوناگون و به زبان‌های مختلف چیده شده است.


در این کتابخانه یک کافه هم وجود دارد که می‌تواند سرگیجه‌هایان را از تماشای آن همه کتاب با یک فنجان قهوه کاهش دهد، تا جانی دوباره بگیرید و به پیاده روی در این باغ کتاب ادامه دهید.


ایران مال در اتوبان شهید خرازی غرب به شرق، نرسیده به خروجی دریاچه چیتگر واقع شده است.باغ کتاب ایران مال

باغ کتاب تهران


باغ کتاب تهران در واقع بزرگ‌ترین کتاب‌فروشی در جهان است که با چیدمانی مدرن منتظر شما در نزدیک کتابخانه ملی و روی تپه‌های عباس‌آباد نشسته است. در این باغ بخش‌هایی نظیر پردیس سینمایی، باغ علم کودک، باغ علم نوجوان، فروشگاه کتاب، فکربازیا، باشگاه رباتیک، شبیه‌ساز پرواز سنسا ۱۷۲، اتاق فرار، خانه کودک و چند کافه و رستوران وجود دارد.


وقتی در این فروشگاه قدم بزنید مرتب چشمتان به مجسمه‌های رنگی از شخصیت‌های دوست‌داشتنی داستان‌های محبوب کودکی‌تان مثل جودی ابوت می‌افتد. خلاصه که برای پیاده روی در تهران با هدف فرهنگی این‌جا یک مکان بی‌نظیر است. برای رفتن به این باغ کتاب باید بروید میدان ونک، بزرگراه حقانی، مسیر غرب به شرق، بعد از تقاطع بزرگراه شهید مدرس، خروجی کتابخانه ملی و آن‌جا باغ کتاب تهران را خواهید دید.عکس باغ کتاب تهران

تماشاگه راز


تماشاگه راز واقعا نام درستی دارد باید بروید تا بدانید دقیقا چه می‌گویم. این مکان یک ساختمان کروی و زیباست در نزدیکی همان باغ کتاب تهران که در آن یک پرده سینمای کروی قرار دارد که شما در آن می‌توانید فیلم‌هایی با موضوعات جنگ ایران و عراق را به صورت پارانوما یا ۳۶۰ درجه ببینید. برای رسیدن به این مکان کافی است به بزرگراه حقانی، موزه دفاع مقدس بروید.


باغ موزه قصر


شاید با خودتان بگویید چرا باغ‌موزه قصر را در پیاده روی فرهنگی آورده‌ایم در حالی که از آن‌جا که یک عمارت قدیمی است، می‌توانست در قسمت قبلی بیاید.


اما جواب این است که این باغ موزه که تا سال‌ها پیش زندان قصر بود، محل بازداشت بسیاری از چهره‌های تأثیرگذار فرهنگی و ادبی ایران در دوره‌های پهلوی اول و دوم بوده است؛ افرادی چون احمد شاملو، نجف دریابندری، فرخی یزدی و... . علاوه بر باغ این موزه که پر از مجسمه‌های زیبا و تأثیرگذار است، بخش های داخلی این موزه نیز بسیار جذاب هستند.


بازسازی سلول‌های افراد مهم در این زندان، مجسمه‌های مومی آن‌ها، پخش صدای زندانیان در بخش‌های مختلف این موزه و اسناد و مدارک این موزه شما را دقیقا می‌برد به سال‌های دور، به رنج آنانی که برای رسیدن به آرمان شهر رویایشان جنگیدند.


در این باغ موزه کافه زیبایی به نام کافه مارکوف نیز وجود دارد که هم محیط بیرونی و باز و هم محیط داخلی دارد. این موزه در انتهای خیابان تخت طاووس( شهید مطهری)، خیابان پلیس قرار دارد.


یکی از جاهای دیدنی پرطرفدار اطراف تهران کردان است. تا به حال به کردان رفته‌اید؟ درباره این جاذبه در این مجله بخوانید.


باغ موزه قصر کجاست

خانه هنرمندان


اگر هنرمند هستید و یا علاقه‌مند به هنر، خانه هنرمندان دیگر خانه خودتان است. خانه هنرمندان در پارک ایرانشهر واقع در خیابان ایرانشهر قرار دارد و در آن دو بنای خانه هنرمندان و تماشاخانه ایرانشهر به چشم می‌خورد.


در تماشاخانه ایرانشهر شما تقریبا همیشه می‌توانید تئاتر ببینید و در خانه هنرمندان نیز علاوه بر این‌که تماشاخانه دارد، معمولا همیشه نمایشگاهی از آثار هنرمندان برپاست. به علاوه در آن آثار ثابتی چون چیدمانی از عباس کیارستمی و مجسمه‌ها و تابلوهای ارزشمندی از هنرمندان برجسته کشور وجود دارد.


هم‌چنین تعدادی کافه، رستوران گیاهی و فروشگاه کتاب و اکسسوری‌های جذاب و دیدنی در آن تمام نیازهای شما را می‌توانند رفع کنند. جالب است بدانید بنای اولیه این ساختمان انبار مهمات متفقین در جنگ جهانی دوم بوده است و حدود بیست سال است که این بنا تبدیل به محلی فرهنگی شده است.


پیاده روی در پارک خانه هنرمندان تهران

بهترین مکان برای پیاده روی در تهران با چاشنی خرید


آیا شما هم از آن دسته افرادی هستید که اگر با خودتان تنها باشید و از شلوغی و هیاهو دور شوید دلتان بیشتر می‌گیرد؟


پس حتما باید پیاده روی در بازارهای تهران را امتحان کنید. در ابتدای این مطلب گفتیم هر کس با یک پیش زمینه و هم‌چنین هدف مشخصی دوست دارد به پیاده روی در تهران برود، پیاده روی در بازار یکی از جذاب‌ترین گزینه‌هاست به‌خصوص اگر بخواهید پر از انرژی شوید.


بازار و هیاهوی آن پر از انرژی زندگی است و این انرژی می‌تواند خون خودش را در رگ پیاده روی شما بریزد و سر حالتان بیاورد. در این‌جا سه بازار را معرفی می‌کنیم تا بتوانید از پیاده روی در آن‌ها لذت ببرید.بازار تجریش


بازار تجریش که قدمتی ۱۵۰ ساله دارد یکی از پر رنگ و لعاب‌ترین مناطق تهران است.


اگر متولد دهه شصت باشید این بازار بزرگ می‌تواند شما را به دنیای کودکی ببرد، جایی که گوشه چادر مادرتان را می‌گرفتید و خیره به خوراکی‌های رنگارنگ در دلتان هراس گم شدن، گم می‌شد. در این بازار به راستی که از شیر مرغ تا جان آدمیزاد پیدا می‌شود.


وجود امام‌زاده صالح نیز در آن جذابیت این مکان را بیشتر می‌کند. یکی از پیشنهادهای وسوسه‌انگیز در این بازار پیراشکی‌ها و آش شله‌قلم‌کارهای دور میدان است که کمتر ممکن است کسی را بتوان یافت که در مقابلشان مقاومت کند. این بار اگر خواستید به این بازار بروید و در آن گشتی بزنید حتما به دیوارها و سقف‌های بخش قدیمی بازار هم نگاه کنید.


پیاده روی در بازار تجریش تهران

بازار بزرگ تهران


و من چقدر دلم می‌خواهد که روی چارچرخه یحیی میان هندوانه‌ها و خربزه‌ها بنشینم و دور میدان محمدیه بچرخم/ آخ چقدر دور میدان چرخیدن خوبست (بخشی از شعر فروغ)... بازار بزرگ تهران از یک سو در نزدیکی میدان محمدیه است.


این بازار قدیمی که معروف‌ترین و آشناترین ورودی آن اکنون متروی پانزده خرداد است، مساحت وسیعی از خیابان‌های اطرافش را گرفته و داخل آن پر است از بناهای قدیمی و جدید.


در این بازار هم می‌توانید با رفتن به محله عودلاجان و امام‌زاده یحیی و تیمچه اکبریان و گذر لوطی صالح و... به دل تاریخ این منطقه قدیمی بروید، هم می‌توانید در بازارهای تازه افتتاح شده‌اش قدم بزنید. بازار فرش‌فروشان همیشه یکی از جاذبه‌های هر بازار مرکزی در هر شهری است و بازار بزرگ تهران نیز از این قاعده مستثنی نیست. در نزدیک این بازار خیابان‌هایی وجود دارند که به بازار می‌رسند، مثل ناصرخسرو و باب همایون  که یک خیابان سنگفرش است و در آن دکه‌های کوچکی برای فروش غذاها و خوراکی‌های سنتی وجود دارد.


پس می توانید بعد از یک پیاده‌روی حسابی در بازار بزرگ تهران یا در رستوران مسلم و یا در باب همایون غذا نوش جان کنید و لذت یک پیاده‌روی پر از انرژی را بیشتر کنید.


اگر همین حالا قصد کردید، سری به بازار بزرگ تهران بزنید و در دل چرخی‌ها و هیاهوی زنده مرکز شهر غرق شوید، باید از شما خواهش کنیم دست نگه دارید! بازار رفتن خیلی هم آسان نیست اگر راه و چاه و کوچه پس کوچه‌ها و سوق‌های بزرگ و کوچکش را نشناسید. در مجله جاباما بازار بزرگ تهران را برایتان به تصویر کشیده‌ایم، تا در شلوغی بازار راه گم نکنید.


درباره بازار بزرگ تهران

بازار چارسو


بر خلاف بازارهای سنتی که از آن‌ها نام بردیم، بازار چارسو یک مرکز تجاری فرهنگی مدرن است که در سال ۱۳۹۱ تأسیس شد. این بازار حدود ۵۵۰۰ متر مربع مساحت دارد و دارای هفت طبقه است.


البته لازم به ذکر است که این بازار یک تفاوت عمده دیگر نیز با دو بازار یاد شده دارد و آن این است که این بازار مرکز فروش کالاهای دیجیتال است و در آن نمایندگی برندهای دیجیتال مختلف به چشم می‌خورند و برای پیاده روی در تهران مدرن و دیجیتال بهترین انتخاب است. هر چند در این بازار یک پردیس سینمایی نیز وجود دارد.


پنج طبقه اول بازار چارسو مغازه‌های فروش لوازم موبایل و کامپیوتر و صوتی و تصویری است، طبقه ششم آن فودکورت و فضایی با کارایی سالن انتظار برای آنان که می‌خواهند فیلم ببینند و در طبقه هفتم آن پردیس سینمایی با ۵ سالن و به‌روزترین امکانات صوتی و تصویری قرار دارد.


اما نکته مهمی که باعث شد ما این بازار را برای این بخش از پیشنهادهای پیاده روی در تهران مطرح کنیم، وجود تراسی است که در طبقه ششم این بازار یعنی در قسمت فودکورت قرار داده شده است. این تراس نمایی بسیار جذاب و دیدنی از مرکز شهر تهران را به شما ارائه می‌دهد.


هم‌چنین معماری این بازار خود بسیار قابل توجه است. در این بنا سعی شده است عناصر معماری مدرن با معماری ایرانی ترکیب شود و نتیجه چیزی است که باید بروید و از نزدیک ببینید.


بازار چارسو در تقاطع خیابان جمهوری و خیابان حافظ، روبه‌روی مجتمع تجاری علاءالدین قرار دارد.


بازار موبایل و کامپیوتر چارسو در تهران

خیابان 15 خرداد


یکی از شلوغ‌ترین خیابان‌های تهران، خیابان 15 خرداد است. در ساعتی از روز که به این خیابان بروید جنبش و هیاهوی مردان و زنانی را می‌بینید که از مسیرهای مختلف برای خرید آمده‌اند.


چندین سال است که خیابان اصلی 15 خرداد سنگ‌فرش شده و با وجود مغازه‌های مختلفی که در دو طرف آن قرار گرفته بهترین مکان برای پیاده روی در تهران با چاشنی خرید است.


بازار 15 خرداد به‌عنوان یکی از میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده و گشت و گذار در آن شما را به تاریخی طولانی می‌برد جایی که بازاریان بارها برای آبادانی و رونق شهر جنگیده‌اند.


بازارچه‌های سنتی، مغازه‌های مختلف، دست‌فروشانی که مشغول فروش محصولات مختلف هستند و آثار تاریخی متنوعی که در این راسته وجود دارد مانند سفری چند ساعته به یکی از جذابیت‌های تهران خواهد بود.


تبریز هم از آن جاهای دیدنی جذاب است که در همین مجله و در این نوشته از جاذبه های آن گفته‌ایم.


 پیاده روی در خیابان 15 خرداد تهران

بام‌لند و دریاچه چیتگر


با احداث دریاچه چیتگر، غرب تهران به یکی از جذاب‌ترین مکان‌ها برای تفریح و خرید تبدیل شد. با وجود سرمایه‌گذاری‌هایی که انجام شده و مجموعه بام‌لند که در این منطقه قرار دارد، مسیر پیاده روی تهران در کنار تجربه خریدی دلچسب فراهم شده است.


این منطقه عصرها و روزهای تعطیل بسیار شلوغ است و پیاده‌روی در شب، طرفداران بسیاری دارد. بهترین مسیر پیاده‌روی این محوطه، قطعاً دور دریاچه خلیج فارس است.


بام‌لند و دریاچه چیتگر

خیابان ولیعصر از تقاطع زرتشت تا خیابان امام خمینی


اگر به دنبال مسیر پیاده روی در تهران در قلب شهر هستید، خیابان ولیعصر جان می‌دهد برای این کار؛ اما اگر می‌خواهید حین پیاده‌روی از مغازه‌ها دیدن کرده و خرید کنید باید از تقاطع زرتشت تا خیابان امام خمینی را پیاده بروید. در این مسیر مغازه‌های زیادی وجود دارند و از طرفی در ساعات مشخصی از روز خصوصاً عصرها می‌توانید دستفروشانی را ببینید که در بساط‌شان شیر مرغ هم می‌فروشند. این تکه از خیابان ولیعصر مثل یک بازار بزرگ است که می‌تواند یکی از بهترین جاهای پیاده روی در تهران با چاشنی خرید باشد.بهترین مکان برای پیاده روی در تهران با چاشنی غذا و خوراکی


در این بخش از مطلب پیاده روی در تهران می‌خواهیم به افرادی که دوست دارند در فرش قرمزی از خوراکی‌ها قدم بزنند نیز مکانی ویژه معرفی کنیم، خیابان‌های غذا.


شاید باور نکنید اما می‌توانید پیاده روی کنید در بوی غذاهای هوس‌انگیز و بعد گرسنه که شدید غذا بخورید و بعد دوباره پیاده روی کنید و کمی جلوتر باز غذا یا نوشیدنی بخورید و این چرخه تا زمانی که حال و حوصله پیاده روی غذایی دارید، ادامه خواهد داشت.


خیابان سی تیر


خیابان سی تیر علاوه بر این‌که سنگ‌فرش است و قدیمی، در محله‌ای پر از جاذبه نیز قرار دارد. این خیابان در نزدیکی میدان مشقی که پیش از این در همین مقاله ذکرش رفت واقع است و از خیابان‌های قدیمی و مهم تهران است.


در این روزها اما سرتاسر این خیابان می‌توان غذاهای خیابانی هوس‌انگیزی را یافت که می‌تواند یک پیاده روی چاق کننده در تهران را برای شما به همراه بیاورد. پس لذت ببرید و مراقب هم باشید.


شکم گردی در خیابان های غذای تهران

خیابان پیروزی


خیابان پیروزی نیز یکی دیگر از خیابان‌های غذای تهران است که بیشتر به کباب‌هایش معروف است. این کبابی‌ها در حاشیه خیابان پیروزی اغلب به چشم می‌خورند اما اگر خیابان پیروزی را از چهارراه کوکاکولا به سمت خیابان پنجم نیروی هوایی بروید تراکم بیشتری از آن‌ها را می‌بینید.


کبابی های خوب خیابان پیروزی تهران

دولت آباد


خیابان دولت آباد یکی دیگر از خیابان‌های تهران است که می‌توانید علاوه‌بر پیاده‌روی در آن، بهترین غذاهای عربی را امتحان کنید. فلافل کنجدی و سمبوسه‌های عربی این خیابان در کنار شیرینی‌های عراقی و لبنانی زبانزد خاص و عام است و جالب است بدانید در آن حدود 130 نوع فلافل پخته می‌شود.


اگر به پیاده روی در تهران با چاشنی غذا و خوارکی علاقه دارید خیابان دولت آباد بهترین غذای خیابانی عربی را دارد و برای پیاده‌روی نیز انتخاب خوبی است.


پیاده روی در خیابان های غذای تهران

خیابان 15 خرداد


خیابان 15 خرداد یکی از محله‌‌های قدیمی شهر است که به دلیل اینکه هر روز پذیرای مردم زیادی برای خرید است، رستوران‌ها و کافه‌های بسیاری دارد.


اگر به دنبال غذای خیابانی هستید باید از راسته بازار کمی فاصله بگیرید تا بوی غذاهایی که در حال آماده شدن هستند، مست شوید. عمده غذاهای خیابانی که در بازار 15 خرداد عرضه می‌شود شامل فلافل و انواع ساندویچ و کباب است.


اگر بعد از غذا نیاز به یک نوشیدنی تازه و گوارا داشتید در همان حوالی می‌توانید آب‌میوه تازه بخورید. از دیگر خوراکی‌های خوشمزه خیابان 15 خرداد می‌توان به سمبوسه، عدسی و انواع آش اشاره کرد.


درباره بهترین خیابان های غذا در تهران بیشتر بخوانید.


محله های دنج برای پیاده روی در تهران ، پیشنهادی برای قرارهای عاشقانه یا خلوت با خود


برخی از پارک‌های تهران محل دنجی برای پیاده‌روی هستند و با توجه به امکاناتی که دارند می‌توانند اوقات خوشی را برای شما رقم بزنند. در این پارک‌ها می‌توانید بازی کنید یا حتی در آلاچیق‌های آن‌ها ناهار بخورید یا در نیمکت‌های دنج آن‌ها قرارهای دوستانه و عاشقانه بگذارید.


پارک آبشار در غرب تهران


پارک آبشار یکی از مکان‌های دنج و رمانتیک در غرب تهران است که طراحی فوق‌العاده زیبایی داشته و پر از جویبارهای مختلف است. این پارک منظره بسیاری زیبایی داشته و اگر هوا آلوده نباشد می‌توانید بخشی از شهر تهران را ببینید. از جمله امکانات این پارک زیبا می‌توان به رستوران و آلاچیق اشاره کرد که فضایی زیبا را برای یک عصر دلنشین در کنار خانواده و دوستان فراهم می‌کند.


پارک لاله


پارک لاله که در خیابان کارگر شمالی تقاطع بلوار کشاورز واقع شده یکی از بهترین پیشنهاد‌ها برای پیاده روی در تهران در محلی دنج و آرام است. قدمت این پارک به زمان پهلوی دوم باز می‌گردد و در سال 1345 به دستور همسر پادشاه یعنی فرح پهلوی ساخته شد.


این پارک پیش از انقلاب به نام فرح پهلوی شناخته می‌شد؛ اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی به بوستان لاله تغییر نام داد.


برای دسترسی به پارک لاله روش‌‌های مختلفی وجود دارد که شامل مترو انقلاب یا مترو میدان ولیعصر، اتوبوس‌های میدان آزادی به هفت تیر و میدان آزادی به میدان ولیعصر و استفاده از تاکسی در مسیر میدان ولیعصر به بلوار کشاورز و خیابان کارگر شمالی به تقاطع بلوار کشاورز است.


این پارک آلاچیق‌های زیبایی در بخش‌های مختلف دارد و در بیشتر فصول سال در آن بازارچه‌های فصلی برگزار می‌شود. پارک لاله آب‌نماها و مجسمه‌های متعددی از بزرگان ادب و علم ایرانی دارد که در بخش‌های مختلف پارک قرار گرفته‌اند.


این پارک از شمال به خیابان فاطمی، از شرق به خیابان حجاب، از غرب به خیابان کارگر شمالی و از جنوب به بلوار کشاورز می‌رسد و دسترسی بسیار خوبی به نقاط مهم شهر تهران دارد.


از جمله امکانات پارک لاله می‌توان به زمین‌های ورزشی متعدد مانند زمین والیبال، میزهای شطرنج، مرکز فرهنگی هنری و تئاتر عروسکی، زمین بازی کودکان و کتابخانه اشاره کرد.


پارک لاله

بام تهران


بام تهران یکی دیگر از جاهای دنجی است که می‌توانید برای پیاده روی در تهران انتخاب کنید. بام تهران که در خیابان ولنجک واقع شده دارای امکانات رفاهی زیادی است و دسترسی به آن نیز بسیار آسان است، کافی است کمی همت کنید تا بتوانید در یکی از دنج‌ترین نقاط تهران به پیاده‌روی و تفریح بپردازید.


جالب است بدانید که بام تهران تفریحات بسیاری دارد که از آن جمله می‌توان به بگ جامپینگ، بانجی جامپینگ، صخره‌نوردی، سورتمه، زمین تنیس، زیپ لاین و ترامپولین چامپینگ اشاره کرد. برای پیاده‌روی و بازدید از بام تهران می‌توانید از ساعت 5 صبح تا ساعت 12 شب اقدام کنید.پیاده روی در بام تهران

پارک نیاوران


پارک نیاوران یکی از پارک‌های معروف تهران است که می‌تواند یک پیشنهاد عالی برای پیاده روی در تهران در محلی دنج باشد. این پارک در نزدیکی کاخ نیاوران و فرهنگسرای نیاوران قرار گرفته و می‌توانید پیاده به این دو محل مهم سر بزنید. پارک نیاوران یک سری پله‌های طولانی دارد که پیاده‌روی را برای شما به تفرحی جذاب تبدیل خواهد کرد.


پارک نیاوران در گذشته با نام صاحبقرانیه شناخته می‌شد و در تملک یکی از بازماندگان قاجار بود اما پس از مدتی به پارک نیاوران تغییر نام داد و به محلی عمومی تبدیل شد.


این پارک در اصل در سال 1340 به دستور شاه و با طراحی زیبای سردار افخمی به بوستان فعلی تبدیل شد که در طراحی آن از معماری باغ ایرانی الهام گرفته شده است. پارک نیاوران پوشش‌های گیاهی متنوعی دارد که شامل سرو، کاج، چنار، بید فردی، میخک هندی، بید مجنون، گیلاس غازی، ماگنولیا و کورئوس است.


بهترین جاهای شمال تهران برای پیاده روی

پارک طالقانی


زمین‌های پارک فعلی طالقانی در گذشته در تملک بانک کشاورزی قرار داشت که بعدها طبق قانون، شرکت نوسازی عباس‌آباد این محل را خریداری و با تصویب برنامه نوسازی در سال 1350 انجام شد. طرح آبیاری و فضای سبز پارک طالقانی توسط یکی از مهندسان اسپانیایی انجام شد و در نهایت هم در سال 1360 این منطقه به پارک عمومی تبدیل شد.


طرح پارک طالقانی کمی متفاوت با پارک‌های دیگر است و حالتی یا شکلی حلزونی دارد. این پارک در طول سالیان سال با نام‌های متعددی شناخته می‌شده که شامل عباس‌آباد، پارک جهان کودک و تپه‌های داوودیه است.


پارک طالقانی 230 هزار مترمربع بوده و مسیرهای مختلفی برای پیاده‌روی دارد و بنابراین می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌های شما برای پیاده‌روی در صبحی دل‌انگیز باشد.


پارک طالقانی

رستوران گردی در تهران


یکی از جذابیت‌های پیاده روی در تهران این است که وارد هر خیابانی که شوید می‌توانید رستوران‌های سطح بالایی را می‌بینید که می‌توانند یک وعده غذای عالی را سرو کنند. معمولاً پس از چند ساعت پیاده‌روی در خیابان‌های تهران خسته می‌شوید و احساس گرسنگی می‌کنید و حالا بهترین موقع است تا به رستوران گردی در تهران بپردازید و غذاهای متنوع را امتحان کنید.


رستوران‌ها و فست‌فودهای خوبی در سراسر تهران مشغول فعالیت هستند که ما از بهترین‌‌های آن‌ها در مقاله رستوران‌گردی در تهران نام برده‌ایم و می‌توانید برای انتخاب آن‌‌ها مقاله مورد نظر را مطالعه کنید. شکم‌گردی نیز مانند پیاده‌روی و خرید یک فعالیت لذت‌بخش است پس چه بهتر که با انتخاب رستوران و فست‌فودی مناسب غذایی سالم و با کیفیت بخوریم و از لحظات کنار هم بودن لذت ببریم.


اگر دنبال رستوران های خوب تهران هستید، آن ها را در مطلبی با عنوان بهترین رستوران های تهران معرفی کرده‌ایم.


بهترین رستوران های تهران

اطراف تهران کجا بریم؟


به تهران که نگاه می‌کنیم گاهی فقط آلودگی و ازحام جمعیت را می‌بینیم؛ اما این شهر زیبایی‌های زیادی دارد که گاهی از چشم ما به دور مانده و برای گشت و گذار تصور می‌کنیم باید حتماً سفری طولانی را در پیش بگیریم. این در حالی است که اطراف تهران جاهای دیدنی بسیاری دارد که برای سفری یک روزه یا حتی چند ساعته می‌تواند بهترین انتخاب شما باشد. اگر فعلاً فرصت سفری چند روزه را ندارید و نمی‌دانید برای یک روز تعطیل چه تفریحی می‌توانید داشته باشید، جاهای دیدنی و تفریحی اطراف تهران که در مقاله‌ دیگری به آن پرداخته‌ایم می‌تواند برای شروع انتخاب خوبی باشد.


البته دیدنی‌های اطراف تهران تنها محدود به جاهای دیدنی در خود تهران نیستند، ما بیشتر دنبال جاهایی هستیم که می‌تواند با 2 الی 4 ساعت رانندگی به محلی زیبا برسید که بتوانید برای آخر هفته کمپ بزنید و از آب و هوای سالم شهرهای اطراف تهران لذت ببرید.جاهای دیدنی اطراف تهران

اجاره آپارتمان و سوئیت مبله در تهران


اقامت در تهران برای مردم شهرهای دیگر هم داستان‌های خودش را دارد. علت هم تنوع بالای انواع هتل، هتل آپارتمان، سوئیت، ویلا، اقامتگاه‌ها و مسافرخانه‌های مختلف است که در سراسر شهر پراکنده شده‌اند و هر کدام ویژگی‌های خاص خود را داشته و خدمات منحصر‌به‌فردی ارائه می‌دهند.


اگر شما هم مثل خیلی از مسافران نمی‌دانید برای سفر چند روزه خود به تهران کجا اقامت کنید، سایت جاباما می‌تواند نمونه‌هایی از بهترین اقامتگاه‌ها از هتل و آپارتمان گرفته تا سوئیت و ویلا را ارائه دهد.


در این لیست بلندبالا با انتخاب منطقه محل اقامت و تعداد روزهای اقامت می‌توانید هتل یا آپارتمان مورد نظرتان را به صورت آنلاین رزرو کرده و دیگر دغدغه‌ای برای اقامت در تهران نداشته باشید.


پیشنهاد می‌کنیم قبل از سفر خود به تهران برای رزرو محل اقامت در جاباما اقدام کنید تا مهم‌ترین چالش سفر به راحتی برطرف شود.


پاسخ به سوالات رایج درمورد مسیرهای پیاده روی در تهران


پیاده روی در تهران کجا بریم؟

برای پیاده روی در تهران خیابان‌های باصفا و پارک‌های زیبایی وجود دارند که می‌توانید از قدم زدن در آن‌ها لذت ببرید. در این مقاله ما بهترین خیابان‌های تهران برای پیاده‌روی حتی با چاشنی خرید و خوراکی را نیز معرفی کردیم، پس فرصت را از دست ندهید.

پارک های مناسب پیاده روی تهران کدامند؟

خیابان های مناسب پیاده روی تهران کدامند؟

برای پیاده روی در اطراف تهران کجا بریم؟

محل دنج پیاده روی در تهران کجاست؟